25 Semi-profs in de aanval SVL KAN EERSTE ZEGE BOEKEN... fl.- Spelverruwing door (te) hoge premie? Handel met Indonesië vooralsnog gering Vele verrassingen te Hilversum n klasse apart zuivere zachte 'Amerikaanse sigaretten voor één gulden r Sportlezers schrijven Ook Russen in bekertoernooi STAMPPOT Uitspraak ia Amerikaans si foorgeschil DIMLICHTEN IN HAARLEM jr Li J I AI Opgericht 1 maart Woensdag 27 november 1963 Vierde blad no. 31122 „Hoor wie tikt daar tegen een raalmld" Neen, het is geen vreemde zeker, i maar een oud-speler (lid van de L.V. I en A.V. Roodenburg, die elke week i met verbazing constateert, dat er op j de sportvelden (wie zei daar .sport velden") van de Leidse Hout gevoet bald moet worden, onder omstandig heden, die hemeltergend zijn. Een hoofdveld vol pollen en gaten (de rol is er m.i. in geen tijden over ge weest), om van het bij terrein nog maai- niet te spreken. Daar komt de bal regelmatig in de sloten terecht. Een lage afrastering zou hier al een rote verbetering zijn. Ik weet dat tierom al dikwijls gevraagd is, maar er gebeurt niets. Hoewel, er gebeurt ieder jaar wel wat, want kort voor ae competitie begint, houdt men in de Leidse Hout even een springcon cours voor paarden. En zo moet een vereniging met ruim 500 leden maar verder bagge- i ren (letterlijk en figuurlijk). Reeds 3 I jaa is er in plan noori een complex van 3 velden klaar. Er wordt in iedere vergadering van de raad over ge- sproken. Men zegt: „Er moet wat ge beuren". maar in vergelijking met an dere, veel kleinere steden gebeurt hier niets. Waarde Sportstichting, doe in ieder geval iets aan de velden in de Leidse I Hout, en geachte Gemeenteraad van Leiden, geef Roodenburg met spoed waarop deze grote vereniging recht j heeft: een behoorlijke accommodatie J* COBRT, I Sluisstraat 8. (Van onze medewerker) De .grote" cntraincmenlen kwamen er gisteravond te Hilversum vrijwel niet aan te pas. Alleen Jan van Dooyeweerd boekte als favoriet met Acrobaat een overwinning, zij het dat hij alles moest geven om in de laat ste fase van de strijd de steeds lei dende Alpenraaf S in 1.25.2 te kloppen. Ook de zege van Ysloper (Smit) in de internationale draverij was niet geheel onverwacht. Hier werd Wanita van Barke tweede vóór Yankee Maid, terwijl Walnut Erebus, die lang op kop lag. vierde werd. Er waren vele verrassingen. Zo won Castor <A. Siderius» na wederom falen van Columbus, die slechts derde werd achter Curacao, de openings draverij. De tweede koers nam De Vries met Beachcomber voor zijn re kening. gevolgd door Bella Marieza. De favoriet Bell Boy werd uitgescha keld. In de Leo Fallprijs was Annemarie d'Aster steeds foutief en hier zorgde Amice Hollandia (Heijman) voor de surprise, die Buck Kinley naar de tweede plaats verwees. Deze werd echter nog overtroffen door Yvonne I Heny (Hof), die als triomfator f21.30 bracht en Bosvink S resoluut op de tweede plaats hield. Heskes stuurde X Bond in de zevende koers van kop af naar een goede 1.24.2 zege. Alida W kwam niet in het stuk voor en Zwalper S in casseerde het tweede geld vóór Zaida. Zampa (Bosveld) bleef bij de sur prises niet achter en klopte een even eens verrassende Xeres, die een prima koers liep, kort voor de streep. Zola S werd derde. De slotkoers was voor Joop Ham met Wanda, die de Zoon van Kievit met ruime voorsprong het nakijken gaf. Un Gamin toont de laatste tijd goede vorm en deze werd derde. De uitslagen luiden: Lortzing-prijs1. Castor iA. Side rius) (1.36.9): 2. Curasao; 3. Colum bus. Tot.: wl. f14.90. pl. 4.40. 2, 1.70, cov. 5.90. koppel 37.70. Zar und Zimmermanprijs: 1. Beach comber (B. de Vries) (1.32.3); 2. Bella Marieza; 3. Bruce Low Heny VS. Tot.: wl. f6.20, pl. 3.10, 3, 9.90, cov. 13.60, koppel 31.50. Bayer-prijs: 1. Acrobaat (J. van Dooyeweerd) (1.25.2); 2. Alpenraaf S; 3. Zamora. Tot.: wi. f2, pl. 1.20. 1.40. 1.80, cov. 5.60, koppel 4.10. trio 53. Leo Fall-prijs: 1. Amice Hollandia (L. J. Heyman) (1.29.4); 2. Buck Kinley. Dynamo Moskou zal de eerste Rus sische vertegenwoordiger zijn in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De heer Gra- natkine, voorzitter van de Russische Voetbalbond, maakte ongeveer een maand geleden bekend, dat Rusland voor de eerste maal aan de strijd om de Europese beker zou deelnemen. Dynamo Moskou behaalde het Rus sische kampioenschap door een doel puntloos gelijkspel tegen Kairat uit Alma Ata. 3. Buffalo BUI. Tot wl. f20. pl 2.90, 2.30, 3.10, cov. 7.30, koppel 40.70. Kaizerin-pnjs: 1 Ysloper (P. M. Smit) (1.24.3); 2. Wanita van Barke; 3 Yankee Maid. Tot.: wi. f4. pl. 1.70, 1.70. 1.60. cov. 5.20. koppel 6.80 Dollardprinsess-prljs. Ie afd.: 1. Yvonne Heny (J. Hof i (1.25.7; 2. Bos vink S; 3. Avyola Again L. Tot.: wi. f 21.30, pl. 3.70. 2.20. 3. cov. 6.20, koppel 4.70. 2e afd.: 1. X Bond (A. G. Heskes) (1224.2); 2. Swalper S; 3. Zalda. Tot wl. f7. pl. 3.70. 2.20, 4.10, cov. 9.10. koppel 12. trio 553.20. Poppenfee-prljs. Ie afd.: 1 Zampa (F A. Bosveld) (1.27.1); 2. Xeres; 3. Zola S. Tot.: wi. 111. pl. 2.40, 3.40, 1,50. cov. 11.20. koppel 1150. 2e afd.: 1. Wanda (J. Ham) (1.25.4); 2. Zoon van Kievit; 3. Un Gamin. Tot wl. f2.80. pl. 1.50. 1.80. 4,10. cov. e.80. koppel 5.50. Totale omzet f 149.531.50. Een uit Heerenveen afkomstige boekhouder, die sinds juni van dit jaar verdwenen was met gelden van de voetbalvereniging „Heerenveen", is in Garmisch aangehouden door de Duitse politie, die hem heeft overge geven aan de Koninklijke Mare chaussee in Vaals. Advertentie ALLEEN IN DE SELF SERVICE RESTAURANTS met GELDERSE ROOKWORST of SPEKLAP Dit is het elftal ran PSV zoals het vanavond in Eindhoven te gen Spartak Plovdiv aantreedt. Staande v.l.n.r: Fons van Wissen. Pijs. Bals. Kemper, Roel Wiersma cn Toon Brusse- Iers. Zittend: Giessen. Pierre Kerckhofs, Teunissen. Hoenen en Alleman. Volleybalprognoses I'.en federale arbltrageraad heefl gisteren bepaald, dat negentig pro cent der stokers op dlesclrangeerlo- comotleven en locomotieven voor goederentreinen ln de Verenigde Staten overbodig zijn. De raad die in augustus jl. door het congres in het leven werd geroepen, stelt voor deze betrekkingen te laten verdwij- nen door het natuurlijke verloop of door het vinden van nieuw werk voor de 40.000 betrokkenen, i De uitspraak van de raad houdt I volledige bescherming in van stokers 1 met tien of meer dienstjaren, die vol- i gens de raad 65 procent, uitmaken van de betrokken vakbondsleden. De Amerikaanse ..poorwegen be- hoeven 97 dagen na gisteren geen stokers meer in dienst te hebben op de dieselrangeerlocomotieven en de locomotieven vai goederentreinen. Een woordvoerder van twee der vijf spoorwegvakbonden, die bij het geschil betrokken zijn, heeft meege deeld dat de uitspraak van de raad in federale gerechtshoven zal worden aangevochten. I utomobilisteii De politiekorpsen van Haarlem, Heemstede en Bloemennaal zullen in de maanden december en januari een actie voeren, waarbij automobi listen verzocht wordt met dimlicht in de stad te rijden, ui plaats van met stadslicht. Bij dc invalswegen der gemeente zullen borden worden geplaatst met het opschrift: „Dimlicht a.u.l».". Van de zijde van .Ie politie ver nemen wij, dat talloze automobilis ten bij duisternis rijden met stads lichten, die zo weinig licht geven, dat van enige redelijke verlichting niet kan worden gesproken. Hierin schui len gevaren. In de eerste plaats voor de automobilist zelf. die bij inhaal manoeuvres of zelf niet door tegenlig gers wordt opgemerkt, of die tegen liggers met stadslichten niet of te laat opmerken. Voor voetgangers «speciaal bejaarden' en fietsers zijn er ook gevaren. De kleine lichtbron nen bieden onvoldoende houvast bij de taxatie van afstand, nadering» - snelheid en aard van het voertuig. Met belangstelling zien de drie po litiekorpsen uit naar dc resultaten van een door de A.N.W.B. gepro pageerde proef, waarbij door aan brenging van een weerstand de schakeling van dimlicht naar stads licht in twee fasen kan verlopen. Daarbij zou de fase met de groot ste lichtsterkte moeten worden ge bruikt. voor het rijden binnen de be bouwde kom. Aan automobilisten zal worden verzocht reacties aan de po litie op te geven. Gedurende de maanden januari en februari zal po li tiepersoneel hiertoe briefkaarten uitreiken. r.OLD NU IN CELLOFAAN VERPAKT AMSTERDAMS) - HAARLEM- LEIDEN - DEN HAAG - ARNHEM(2) - UTRECHT Hedenavond in Eindhoven Spartak op volle oorlogssterkte De Bulgaarse kampioensclub Spar tak Plovdiv, die hedenavond voor de tweede maal tegen PSV zal uitkomen in een wedstrijd voor de tweede ron de van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, is op zijn sterkst samengesteld. De beide Bulgaarse internationals Dimov en Lazarov, die bij de eerste wedstrijd in Plovdiv (1-0 voor PSV) door bles sures niet konden meespelen, zijn weer hersteld en zullen naar men aanneemt voor de bezetting van het middenveld zorgen. De opstelling van Spartak Plovdiv is: doel: Stankov, achter: Ivanov en Moraine, midden: Dimov, Monolov en Botev. voor: Diev, Stoinov, Diskov, Lazarov en Douchev. SCHAATSENRIJDEN Ook Oostenrijkers komen oefenen op Deventer kunstijs Het wordt druk op de Deventer kunstijsbaan. Naast de reeds in De venter oefenende Nederlandse kern ploeg en de Duitse Olympische Ploeg, die met drie man is uitgebreid, wor den vandaag vijf Oostenrijkers ver wacht.. die tezamen de Oostenrijkse kernploeg vormen. De Oostenrijkers zullen voor onbepaalde tijd in Deven ter blijven. Het progTamma voor de Leidse overgangs- en hoofdklasse ploegen luidt voor deze week als volgt: Dames, overgangsklasse: woensdag. Gymnasium, SVLMVC (19.45 uur», donderdag. Rotterdam, ZVC 2Kan goeroes <20 uur). Heren, overgangsklasse: zaterdag, Rotterdam, Concordia 2KVC <20 uur), Den Haag, OVCVVS <21 uur). Heren, hoofdklasse: vrijdag. Gym nasium, SVD— Polonia <20 uur) en KangoeroesLibanon '50 2 <21.15 uur). De Leidse hoofdklassers spelen deze week beiden thuis. Beide hebben een kans op winst. Voor Kangoeroes zou die zege welkom, maar niet brood nodig zijn, voor SVL, dat nog steeds zonder winst is gebleven, is dat wel het geval. SVL moet het opnemen tegen het Utrechtse Polonia. dat ook nog met lege handen in deze compe titie staat. SVL heeft zich afgelopen week tegen het nog steeds boven aan de ranglijst van de hoofdklasse west prijkende Concordia prima geweerd. Met wat meer beheersing zouden Paul Stikkelorum en zijn mannen ze ker 2 sets op hun naam hebben ge bracht tegen de lijstaanvoerders. Po lonia maakt, evenals SVL. een inzin king door waaraan het, vertrek van enkele prominente spelers, gevoegd bij het niet beschikbaar zijn van ca pabele reserves debet is. Eenzelfde situatie dus als bij de roodwitten, met dien verstande dat deze Jan Bontje weer in de gelederen hebben en daarbij op eigen terrein strijden. Prognose3—2 voor SVL Nieuw dollarbiljet In geheel Amerika is gisteren een nieuw type biljetten van één dollar in omloop gebracht, waarop geen vermelding van dekking door zilver Van de overgangsklasse-heren ver- meer voorkomt. Er zijn 50 miljoen Verder zal de lange Van Eyk een bijzondere dekking aan het net nodig hebben. Prognose: 3—2 voor Kan goeroes wachten we 'n gedecideerde winst van KVC op de Concordia-reserves, 31 en een nederlaag van WS in Den Haag tegen de geroutineerde forma tie van OVC Verzwakking De dames van SVL moeten het waarschijnlijk voorlopig zonder Ali Zonderop stellen en die verzwakking, vooral voor wat betreft de aanval, zal tegen MVC wel niet kunnen wor den opgevangen. De gasten slaan een sterke, constante service en zijn ook op de smash geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken. Prog nose: 30 voor MVC. Kangoeroes daarentegen kan tegen nieuwe biljetten uitgegeven ter ver vanging van de bestaande zilvercer tificaten van één dollar, die geleide lijk worden ingetrokken, opdat de regerlngsvoorraad ongemunt zilver gebruikt kan worden voor munten of voor andere doeleinden. Wanneer het Congres zijn goed keuring geeft, zal het ministerie van financiën het volgende jaar ook be ginnen met het aanmunten van zilveren dollarstukken, voor het eerst sedert bijna 30 jaar. (Van onze A'damse correspondent). De mening, dat de handel met Indonesië voorlopig van geringe be llet Ls vooralsnog met te verwach- teken is zal z(jn, grondde de wethou- ten, dat de hand el tuasen Indonesië der op het feit. dat de Indonesische export per )aar 31^^ 2u miljard ZVC-reserves beslist naar een zege reiken. Vooropgesteld dan dat. onze stadgenoten volledig binnen de lijnen komen. Qua techniek slaat de balans - ongetwijfeld door naar Suus Ver- uc de bepaald met tot de hoogvliegers hoekx cs. Prognose: 3-1 voor Kan- .tadsbestuiir het initiatief aan het in de overgangsklasse behorende goeroes I bedrijfsleven zelf overlaten. Amsterdam en Rotterdam een grote vlucht zal nemen. Dit Ls de mening van drs Den l'vl, wethou der van Economische Zaken van Am sterdam. Tydens een bijeenkomst van Rotterdamse havcnjournalLsten in de hoofdstad zei hij gisteren, dat in Amsterdam weliswaar grote be langstelling wordt geloond voor het op gang brengen van de handel niet Indonesië, doch dat het gemeentebe stuur hierbij niet voorop loopt. In navolging van de regering wil het Geroutineerd Ook Kangoeroes kan op Libanon '50 2 een zege met, verwachten we, de zelfde cijfers noteren. De Rotterdam- „nu, tiu.rreii. „„„«raam- Spart? zal ^"s Eijkenbroek, strafcommissie, die deze zaken mers hebben een geroutineerde maar zondag in Almelo in de wed- 1 doorgaans schriftelijk behan- nlethepaald gemakkelijk beweegbare strijd tegen Heracles het veld dclt, verzocht om een monde- formatie. De velddekking zal dan ook i- j I werd uitgestuurd, nog niet j ling onderzoek, in bijzijn van de tekort schieten als Lex Karamoy c.s. 1 in hoog tempo aanvallen. schorsen. Het bestuur heeft dc betrokken spelers cn scheids- rechter Boogaerts. De semi-prof-voetballers Nederland hebben al enkele ja ren een soort vakbond: de ver eniging van contract spelers, of kortweg de VVCS. De vakbond zal in ons land wel de kleinste, maar tevens ook de actiefste zijn. Het bestuur laat namelijk de le den niet bij zich komen, maar zoekt hen zelf op. Gisteravond zetelde het bestuur van de VV CS in het Groothandelsge bouw in Rotterdamwaar de be taalde voetballers uit Zuid-Hol land hun hart konden luchten. Vooral de huidige transferregeling is een doorn in het oog van onze semi-profs. De hoge transfersommen staan immers in het geheel niet in in verhouding tol de uitkering, die de i spelers bij de club ontvangen. De VVCS wil anders. Men wil dat de clubs voor de aanvang van het sei- i zoen de spelers „waarderen". Zij zul len binnenkort de KNVB voorstel- len dat de verenigingen de spelers voor het seizoen zwart op wit zullen geven hoe zijn er voor staan. De verenigingen moeten dan de voetbal lers schriftelijk meedelen of zij vol gend jaar weer op een contract kun nen rekenen (en wat voor contract) en of men de speler op de trans- ferlyst wil plaatsen en wat voor bedrag men dan voor hem zal vragen. De speler weet dan waar hij aan toe is, kan zelf voor de transferperiode zijn standpunt bepa len. Verder wil de VVCS, dat de clubs die een enorm hoog bedrag voor een speler vragen worden gedwonge hem indien hij niet verkocht wordt een uitkering te geven die enigs zins in verhouding staat tot het ge vraagde bedrag. Zo zal een voetballer voor wie men twee ton vraagt op zijn miast een ton ontvangen. De regeling die de VVCS op het oog heeft, wordt al ja ren met succ.es in Frankrijk toege past. Zowel de clubs als de spelers trekken er profijt van. Nog meer grieven heeft de VVCS.. Men vindt de boete-oplegging, die de clubs op de hoofden van de spelers laat neerkomen veel te hoog, Het is voorgekomen dat een speler met een c- contract aan het eind van het seizoen tot de ontdekking kwam dat hij het afgelopen jaar zo'n f 600. verloren had. doordat de boetes ho ger waren dan de inkomsten. Over de contributie- regeling waren de se mi- profs ook niet te spreken. „We mogen wel betalen, „maar hebben in een vereniging geen recht. Zelfs op de algemene vergadering mogen we geen stem uitbrengen", zei voor zitter Gerard van Kerkum. Het laatste voorstel dat de WCS gisteren op tafel bracht, was het Sparta is er niet zeker van, dat Hans Eijkenbroek de straf verdient, die staat op het uit het veld stu ren van een speler. Hij is een van de rustigste spelers geweest in deze I bijzonder rumoerige wedstrijd en i kwam tot zijn daad toen Van Nee. die in Almelo de bijnaam heeft van „De beul", bovenop hem sprong transfervrij maken van spelers boven en llem biJna onder de graszoden de 35 jaar. ..Zij moeten voor hun clubs wel zoweel verdiensten hebben gehad, dat zij een „transfer-extraat je" best in eigen zak mogen steken", was de mening van de betaalde voet ballers. De WCS die in februari een eigen kantoor in Den Haag opent. gaat met de voorstellen alle distric ten langs. Indien alle betaalde spe lers het met het bestuur eens zijn en daar ziet het wel naar uit stapt men op de KNVB af. En als de KNVB de VVCS ideeën eenvoudigweg naast zich neerlegt? Sparta drie spelen op de "grond:"Te Dan zullen we andere maatregelen Horst. Van Miert en Van Ede Het moeten nemen zei voorzitter Van was wel een noodlottig toeval dat de Kerkum. „Het laatste wat we zullen masseur van Sparta een aanval van doen IS Staken, maar als het niet an- spit kreeg en de reis naar Almelo ders kan dan moeten we wel. De si- niet kon meemaken. Zodoende waren tuatie op het ogenblik is onaanvaard- de Rotterdammers op een zeker mo- baar voor ons. Met het huidige sy- ment aangewezen op Almelose hulp steem dat amateurs de gang van za- Op de leiding van de heer ken bij de profs uitmaken, kunnen Boogaerts wilde het bestuur van we ons echt niet verenigenSparta niet al te veel kritiek uit werkte. Naar wij van liet Sparta-bestuur vernemen konden de spelers van He racles rekenen op een extra premie van f200 wanneer zij deze wedstrijd wonnen. Men is hier van mening dat zulke exorbitant hoge bedragen ruw spel in de hand werken. Er zijn al meer voorbeelden van clubs, die het in Almelo zwaar te verduren kregen. Men denkt aan Volendam, dat ook een speler naar de strafbank zag verhuizen. Binnen tien minuten lagen van 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 oefenen. De wedstrijd is hem dui delijk boven het hoofd gegroeid. Men is echter blij dat de wedstrijd over veertien dagen tegen Volendam zal worden geleid door Leo Horn. Hij is de man die kan voorkomen dat voet bal ontaardt in catch as catch can. Tot op heden heeft Sparta één ern stig geblesseerde speler, de spil Bou wer. Van Miert was een tand door zijn lip geslagen, zodat hij na af loop niet kon praten. gulden beloopt tegen bijv. ca. 35 mil jard gulden export van Nederland. Het handelsverkeer van Indone sië wordt op het ogenblik nog sterk geremd door de gebrekkige commu nicatie tussen de eilanden van de archipel. Er is hierin wellicht enige verbetering te verwachten uit, het onlangs afgesloten contract tussen de Indonesische regering en de Koninklijke Pakket Vaart Mij. Bin nenkort zullen twintig K.P.M.-sche pen in charter varen voor het trans port tassen de eilanden. In Amster damse handelskringen heeft men de komst van de Indonesische handels delegatie aangegrepen om be sprekingen te voeren cvei de terug keer van de tabakshanael. die des tijds door Indonesië naar Bremen is verplaatst. Voor deze besprekingen zijn de contacten belegd door het gemeentebestuur. Ook is de Indonesi ërs gewezen op de expansiemogelijk heid in het entrepotdok, waar mo derne vemen nog ruimte bieden voor het opslaan van cultures, die van Amsterdam uit naar andere Europe se landen kunnen worden doorver - voerd. Wethouder Den Uyl verwacht, dat op enkele punten resultaten zullen worden geboekt. Hoewel reeds enke le maanden geleden een Indonesisch schip de Amsterdamse haven binnen - liep. Ls er nauwelijks sprake van handelsverkeer met Indonesië. Het j schip vertrok uit Amsterdam met j een lading bijbels. Geen monopolie Zwerver (J>2) sliej» Bok in IIaagse Wij hebben Heracles-voorzitter mr. A. Molenaar gevraagd om commen taar. Glimlachend merkte hij op: „Het valt mij op dat Sparia zegt blij te zijn met de aanwijzing van de 1 Wan onze Haagse correspondent heer Hom voor de wedstrijd Volen- dam-Sparta. In hun achterhoofd Languit lag hebben de Spartanen dus kennelijk wel de gedachte dat Almelo niet het monopolie heeft van dergelijke ge beurtenissen. Ik geloof dat ik zo wel duidelijk ben.". Excelsior heeft zich gisteravond geplaatst voor de derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker door op het VUC-terrein in Den Haag de uitgestelde wedstrijd tegen DHC met 10 te winnen. Trudy Groenman. Elly Krocke, Anja Lepoutre en Betty Stoeve, als mede Tom Okker vormen de Neder landse afvaardiging in het interna tionale tennistoernooi op overdekte banen om de Coupe Albert Canet te Parijs. Onze landgenoten spelen hun eerste partijen op vrijdag 29 november. maandagmiddag een 82-jarige zwerver op een wandelpad in het Haagse Bos on de grond. Hij beicoog nauwelijks en voorbijgangers dachten aan een ongeluk. Zij waarschuwden de politie. Het was echter geen ongeluk, de man sliep. Agenten maakten hem wakker en hoorden zijn verhaal aan. De oude man is slecht ter been. H\j is aan de kant van de weg even gaan zitten om wat uit te rusten en daarbij is hij vermoedelijk in slaap gevallen De 82-jarige had geen dak boven het hoofd en nagenoeg geen geld op zak. De politie waarschuwde derhalve de G.G. en G D die de man zijn komen ophalen en die cnvoor zorgden dat hij onder dal: kioatn.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7