Meer dan 90.000 huizen volgend jaar mogelijk C.A.O.-metaal: 9 pet en 2 dagen vakantie meer Frappante produktiest ijging Geweer te „lui" voor drie snelle schoten „Openbreking hij te grote pri jsstijging" alles Vlieland BOGAERS' OPTIMISME VEEGT KRITIEK VAN TAFEL Achterstand bijna ingehaald 55 Verklaring van een deskundige WEERBERICHT HONGER op Martinique? Echtpaar door trein gedood Proces tegen Ruby begint 9 december Kunstmaan ter voorbereiding van een landing op de maan ra (§ud teuws gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1963 No. 31122 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 (Van onze parlementaire redacteur) Met groot optimisme heeft minister Bogaers gisteren in de reede Kamer zijn bouwbeleid verdedigd. Hij vindt een bouw- jramma van 90.000 woningen in 1964 helemaal niet irreëel. Dor gezamenlijke inspanning van overheid en bedrijfsleven zul- wij dit aantal het volgend jaar zeker kunnen halen en mis- jen wel overtreffen, zo liet de minister de Kamer weten. 'mister Bogaers baseerde zijn verwachtingen op resultaten van de mijverheid in het derde kwartaal van dit jaar, die zo goed zijn, dat de •stand ten gevolge van de strenge winter er grotendeels door zijn wild. De achterstand, die in het tweede kwartaal nog 8.200 huizen •g, is nu gedaald tot l.IfJO. Bogaers bestreed, dat zyn toetsings- beleid te straf zou zijn, In novem ber is het normale aantal machti gingen voor vergunningen in de woningwetbouw verzonden. De ach terstand, die nog bestaat, zal per 1 1 n oktober: méér lan ooit tevoren produktie in de woningbouw in het derde kwartaal 15 pro- groter dan in het derde kwar- 12 van 1962. In oktober werden >0 huizen voltooid en dat is meer ooit tevoren. :et optimisme. dat minister aers gistermiddag bij het debat zijn begroting ten toon spreid- veegde die aarzelende kritiek de Kamer grotendeels van de 1. Met de cijfers in de hand, mde de bewindsman de Kamer r, dat, dankzij de resultaten van derde kwartaal, er dit jaar al ga 90000 huizen gebouwd zouden als de vinter niet zo streng geweest. Pat de capaciteit van de pro- tie betreft moeten we in andere lensies gaan denken, zo zei hij. oorzaken van de frappante pro- tiestijging zag de minister drie men. Iet aantal bouwvakkers is flink egen. Vergeleken met vorig jaar er nu in de bouwnijverheid 13 >nt meer bouwvakkers werk en in de woningbouw zelfs procent; produktie per werknemer is iterd. De arbeidsbezetting op werken is daardoor groter ge in en daarvan gaat een gun- invloed uit op de produktie be kostprijs. mentaliteit in het bouwbedrijf beter geworden. Men ziet meer speet ie ven en dat is ook op de iwplaats te merken. Plannen )e minister wees erop. dat de Iviteiten in de woningbouw in t derde kwartaal ongeveer de ft bedroegen van die in de totale Iiwniiverheid In de eerste zes inden van dit jaar bedroeg het l van de woningbouw in de totale wnijverheid 48 procent. De stij- g in het derde kwartaal (2%) :houwde de minister als een le basis voor zijn plan om het - ideel van de woningbouw in I op 51% te brengen let aantal plannen, dat is inge- voor de bouw van woningen i maximaal f. 14.000 (de zoge- emde Bogaers-huizen heeft de wachtingen van de minister rtroffen. Afgezien van het voor- 1 van volledig gebruik van de iwcapaciteit, dat hiervan het >lg is. achtte de minister vooral psychologische gevoleen van e meevaller groot. „Heel veel nsen hebben iets mogelijk zien rien. dat zij altijd voor onmo- hebben gehouden", zei hij. de bestrijding van het vorst- belooft een succes te worden, is de minister. Het aantal aan een voor ..doorwerktoeslagen" is al 300 en minister Bogaers heeft de Kamer per aanvullende be- .g gevraagd het daarvoor uit een bedrag (3,5 miljoen gld) ïrdubbelen. Boutvteams Ook de voorbereidingen voor het uwen dioor bouwteams verlopen ed. Sinds half oktober zijn de nister 14 nieuwe initiatieven «gelegd en nog dit jaar zullen projecten met in totaal 15.000 (1 uitvoering worden genomen. De ruster gaf toe. dat de spanning de bouwnijverheid nog te groot voor oen optimale arbeidsbezet- «g. Er zijn op dit moment 139.000 «ingen in uitvoering. Dat is »r dan ooit tevoren. Minister december tot 3.900 zijn gedaald. Mochten er gemeenten zijn, die door het te laat afkomen van machtigingen hun woningwetbouw- con tingent niet kunnen bouwen, dan is er compensatie mogelijk in de premie- en de ongesubsidieerde bouw. Voorts wees de minister erop, dat de in 1963 niet gegunde wo ningwetwoningen in 1964 op de markt gebracht mogen worden. Er is dus een „overloop" mogelijk. Minister Bogaers deelde de Kamer in antwoord op vragen van verschillende fracties mee. dat er thans interdepartementaal over leg wordt gepleegd over het op nieuw invoeren van de befaamde risico-clausule, die doorbereke ning van loonstijgingen in de prijzen mogelijk maakt. Maar hij waarschuwde er wel voor, dat bij de invoering van deze clausule ook rekening zaïl worden gehouden met factoren, die de prij zen verlagen zoals de stijging van de produktiviteit Hij gaf als zijn overtuiging, dat tegenover stijgin gen ook verlagingen staan. „Ik heb Amsterdamse schoolkinderen hebben gisteren de bloemen, wel ke neergelegd waren bij het por tret van Kennedy op de Ameri kaanse voedingstentoonstelling in de R.A.I.. op graven van Amerikaanse oorlogsslachtoffers gelegd. de indruk", zei hy, „dat het be drijfsleven in dit opzicht wel eens te weinig vertrouwen in zichzelf heeft". Subsidie Het is onwaarschijnlijk, dat de ko gels die president Kennedy dodelijk troffen en gouverneur Conally ver wondden. door één man zijn afge vuurd. aldus verklaarde de Oosten rijker Hubert Hammerer, Olympisch kampioen vrij geweer, gisteren aan journalisten. Als de dader het type geweer had gebruikt dat genoemd is. zou hij na elk schot opnieuw hebben moeten laden en dan weer aanleggen. Dat dan binnen vijf seconden drie schoten kunnen worden gelost achtte Hammerer nagenoeg onmogelijk. Dezelfde opvatting kan men lezen in de Italiaanse pers. Voor een uit voerig artikel van onze Romeinse correspondent (Schoten op president Kennedy) verwijzen wij naar elders in dit nummer. Een functionaris van de „U.S. Na tional Rifle Association". Leonard Davis, was weliswaar van mening, dat het mogelijk is drie schoten in ongeveer vijf seconden af te vuren met het type geweer, dat gebruikt zou zijn om president Kennedy te doden, maar dan zou een werkelijke „vak man" het wapen gehanteerd moeten hebben. Leonard Davis vindt dat Lee Oswald alleen op grond van zijn dienst bij de Amerikaanse Marine niet als een „vakman" kan worden beschouwd. Functionarissen van het bureau van de officier van Justitie in Dallas hebben, zoals bekend, verklaard, dat volgens deskundigen alle drie de schoten zijn afgevuurd met het door de politie gevonden geweer. Os walds vingerafdrukken zouden hierop gevonden zijn. Genoemde functionarissen in Dal las zeiden desgevraagd, dat geen pre- ciese raming is gemaakt van de tijds duur voor het afvuren van de drie schoten. Als deze tien seconden is ge weest zou iemand die ook maar enigszins vertrouwd was met het door de politie gevonden geweer tenminste drie schoten gelost kunnen hebben, aldus deze functionarissen. De directeur van het Sowjetrussi- sche „Instituut ter voorkoming van misdadigheid", dr. I. Karpets, schreef gisteren in een artikel in het rege ringsblad Izwestia dat. zelfs wanneer men aanneemt dat Oswald de presi dent doodde, er „vreemde" vragen overblijven, zoals 1. de „verdachte be reidheid" van de politie te zeggen dat Oswald met de communistische par tij in verbinding stond, zelfs nadat de Amerikaanse communistische partij dit categorisch had ontkend; 2. het feit, dat het voor zelfs de minst kun dige jurist duidelijk is dat „Oswald een dergelijke moord niet alleen heeft kunnen voorbereiden". 3. het falen van de bescherming van Oswald. De subsidieregeling voor de wo ningwetwoningen voor financieel zwakkeren zal waarschijnlijk wor den verhoogd van 2 tot 3,5 gulden per week. Maar het aantal huizen, dat van deze regeling mag profite ren zal van 10.000 op 7.000 per jaar worden teruggebracht. Aan deze mededeling voegde de minister het dringende verzoek toe. dat de ge meentebesturen deze woningen dan ook daadwerkelijk tor beschikking moeten stellen aan de groep, waar voor zij zijn bestemd. De minister zei voorshands wei nig te voelen voor een soort glij dende subsidieregeling, waardoor de subsidie zou worden vergroot naar gelang de stijging van de stichtingskosten. Alle kritiek op de verdeling van de woningbouw con tingenten over de provincies wim pelde minister Bogaers volkomen af. Hij wees erop, dat recente gege vens, zoals de volkstelling van 1960. duidelijk hadden gemaakt, dat sommige provincies tekort waren gedaan Om dit goed te maken moest het aandeel van andere pro vincies wel worden verlaagd. Ove- rigens had men de cijfermatige uit komsten van de geeevens niet vol ledig verwerkt in de verdeling. Om de continuïteit in het bouwen te waarborgen heeft de minister het verschil voor sommige provincies voor driekwart laten zitten. Het kabinetsberaad over de huur verhoging is nog niet afgelopen De minister zag wel iets in het voorstel van sommige leden om de huizen, die de laatste jaren zijn gebouwd, buiten de verhoging te laten vallen. Met de vloed van cijfers, die mi nister Bogaers over de Kamer uit stortte, slaagde hjj erin de aanvul lende kritiek grotendeels tot zwijgen te brengen. De meeste kritiek had betrekking op het ontbreken van de risico-clausule waarvoor zowel CHU. de KVP, de AR. alsook de VVD hadden gepleit. Zelfs de oppo sitie bij monde van de heer Kom mer had nog maar weinig kritiek, waardoor de berroting vrijwel zon der re- en dupliek, zonder hoofde lijke stemming werd aangenomen. WOLKENVELDEN De Bilt verwacht van heden- tot ïrgenavond Overdrijvende wolkenvelden met nnacht hier en daar mist. Weinig geen recen Zwakke wind en onge- tr dezelfde temperaturen als van- ig. (Opgemaakt om 11.15 uur) 28 NOVEMBER op: 8.20 uur; onder: 16.35 uur. op; 15.41 uur; onder; 4.19 uur. oogwater te Katwijk te 0 38 en 13.01 k, laagwater te 8.44 en 21.01 uur. Een jonge advocaat uit Martinique, de 26-jarige dr. Rodolph Desire, heeft gisteren op een proces in Parijs ver klaard, dat op Martinique mensen sterven van de honger. „In ben internist geweest aan het j ziekenhuis te Lamantin. Negentig procent van de zieken daar lijden gebrek. Men moet hen daar te eten geven en volstoppen met vitaminen" Desire is een van de achttien jonge inwoners van Martinique, die in Pa rijs terecht staan, omdat „zij de in tegriteit van Frans nationaal gebied in gevaar hebben gebraent". Zij stre ven naar onafhankelijkheid van dit Caraïbische eiland, dat onder Frans bestuur staat. De onderhandelingen over de nieu- i Ir. K. van der Pols, voorzitter van n i u.»-J ïr.ii we C.A.O. voor de handarbeiders in de metaalindustrie hebben tot volle dige overeenstemming geleid. Na goedkeuring door de organisa ties van de verschillende partijen in de Vakraad voor de Metaalindustrie krijgt de Stichting van de Arbeid de volgende wijzigingen ten opzichte van de huidige C.A.O. voorgelegd: Verhoging van de loontabellen met 9 procent. werkgeverskant in de Vakraad, kende uit, dat de verbeteringen op grond van de nu bereikte overeen stemming in geld uitgedrukt zullen uitkomen op een bedrag van 500 tot 550 gulden per man. Voor de gehele De mogelijkheid tot onderne mingsgewijze afwijkingen van de vastgestelde maximum lonen. Hierbij wordt uitgegaan van de door de Stichting van de Arbeid genoemde mogelijkheden. Aan de Stichting zal hiertoe door de Vak- raad om een machtiging worden om het leven gekomen by een onge- gevraagd om op verzoek van on- iuk bij een onbeveiligde overweg bij Het echtpaar Spin-Noorman uit uit Steenwijkerwold Is gisteravond bedrijfstak zal de loonkostenstijging liggen tussen de 125 en 137 miljoen gulden. De heer I. Baart, werknemersvoor zitter in de Vakraad merkte later op, dat het artikel 20a over de koppel bazen, dat in augustus met behulp van de openbreekclausule in de CAO —1963 is gebracht, in de nieuwe CAO is gehandhaafd. Men is in de Vak raad overeengekomen dit artikel te laten vallen, zodra wettelijke rege lingen op dit stuk een feit zijn ge worden. De heer Baart zei reden te hebben om aan te nemen, dat van de zijde van de regering spoed hiermee wordt betracht. Voorts heeft de vakbeweging en het is voor de eerste maal. dat dit is gebeurd tijdens de onderhandelin gen aan de gesprekspartners mede gedeeld. dat zy niet zal aarzelen „by een prijsontwikkeling, die verontrus tend is" nieuwe voorstellen ter tafel te brengen. Dat zal dan geschieden met gebruikmaking van de openbreek clausule. De heer Baart wilde echter niet ingaan op de vraag een precise ring te geven van het „verontrust zijn" van de prijsontwikkeling. dernemingen een dispensatie van ten hoogste 4 procent te kunnen verlenen. Van deze mogelijkheid dient voornamelijk gebruik te worden gemaakt om niet rechtens geldende beloningen te legaliseren. Ruimere beloningsmogelijkheden voor ondernemingen waar onder extra bezwarende omstandigheden wordt gewerkt. Zy kunnen zich hiervoor tot de Vakraad wenden, teneinde na 1 januari 1964 voor een eventuele vergunning in aan merking te komen. Verkleining van het verschil tus sen de gemegntegroepen. De be staande verschillen ten opzichte van de gemeentegroep a zullen met 1 cent worden verminderd. Gemeentegroep a-6 komt hier mede te vervallen. Steenwyk. De bromfiets, waarop het echtpaar reed werd omstreeks zeven uur gegrepen door een goederentrein, die van Steenwijk op weg was naar Zwolle. Beiden waren op slag dood. Het echtpaar had drie kinderen. mün op dit punt een aanvullende publikatie doen. aanvangsdatum van hut pro- gen zal bedragen. ces tegen Jack Ruby is op 9 decern- Over een minimum Inkomen is in b« vastgesteld. Kuby is dc man die beginsel overeenstemming bereikt, zondag Lee Harvey Oswald, de ver- De Vakraad zal op zeer korte ter- moedeiyke moordenaar van Kenne dy, doodschoot. De kans is niet uit gesloten, dat het proces later in de cember begint. Ruby is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld. De open bare aanklager, Henry Wade, heeft reeds aangekondigd de doodstraf te gen hem te zullen eisen. Ruby's ver dediger, Tom Howard, zal zich be roepen op „tijdelijke ontoereken- uitge- baarheid" van zijn cliënt. In Texas Advertentie Cadeautje? VOGELKOOI! Wélke van de 150? Welke soort? Welke maat? Welke prijs? Grote kooi aan wandhanger, verchroomd, 17.95. Of kooi op standaard, ai v.a. 23.95. Of prachtige moderne ka mervolière voor 10 12 vogels, op standaard 85.-. Ofkomt u kijken Van 165.- langs lange prijzenlad- der omlaag tot 7.95 met thuisbe zorging. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) vleugelvormige zonnepanelen ruste kunstmaan heeft men instru menten gemonteerd die onophoude lijk de radioactieve straling van zon nevlammen en de daarmee gepaard gaan geïoniseerde gaswolken als mede van buiten het zonnestelsel af komstige radioactieve stralingen me bestaat jury-rechtspraak. Tijden» een korte zitting in de districtsge vangenis heeft een jury Ruby, wiens ware naam Leon Rubinstein is, moord met. voorbedachte rade ten laste gelegd. De politie van Dallas heeft gister- Langgerekte ellipsbaan De afgelopen nacht is van Cape Canaveral een kunstmaan van het type ,.Imp" gelanceerd naar een elliptische baan. waar van de afstanden tot de aarde variëren van 200 tot 278.000 km. De 62 kg wegende satelliet moet onderzoekingen verrichten, waar 1 i.,li.,De kunstmaan was binnen tien mi van de resultaten van belang zijn j-mmkot m*n ii nuten los van de draagrakel, en men heeft bekendgemaakt, dat de com- voor het Apollo-project voor een kreeg de Indruk, dat de lancering ge- missie voor rechtsaangelegenheden landinq van Amerikanen op dc he*J naar wens «as Vf ,p<,n' van de Amerikaanse Senaat „onmid maan omstreeks 1970. I rrhtrr not vrrschridrnr dagen duren. dplllJk.. „n apart erondlf ond„ ten en de gegevens naar de aarde sei- avond alle bewijsmateriaal in de nen. De geleerden hopen hieruit le- moordzaak-Kennedy op last van de ring te putten voor hun voorspelling openbare aanklager Wade overgedra- van zonnevlammen, die gevaar voor ruimtevaarders opleveren Een elf jarige periode van zonneactiviteit, die haar hoogtepunt zal bereiken in 1969-1970, is pas begonnen. gen aan de federale recherche. Zoals bekend heeft president Johnson de FBI opgedragen een uitgebreid on derzoek in te stellen naar de beide moorden. De Republikeinse senator Dirksen Dit blad bestaat uit 16 pagina's De vooral onder de teenagers i Het echtpaar zal zich in Rotter- bekende zanger Paul Anka is dam inschepen voor een vakan- gisteren met zijn echtgenote uittiereis naar Amerika. Parijs op Schiphol aangekomen. I De „Imp" (afkorting van Interpla netary Monitoring Platform) moet omlooptijd hebben van ongeveer zes dagen en 9 uur en moet tot op een afstand van de aarde komen, die on geveer driekwart bedraagt van de af stand aarde-maan. In de met vier deliyk" een apart en grondig onder- alvorens mon wret of de Imp de »«- 2wk aal do,„ naar dr moord oogde baan heeft bere.kt president Kennedy en die op Harvey Er zullen In de naaste toekomst noc Let Oswald, die van dr-re moord ver zes van dergelijke „Imps" worden ge lanceerd met behulp van een Thor- Delta-raket, een van de betrouw baarste raket-combinaties waarover Amerika beschikt. dacht wordt. De commissie zal in het byzonder nagaan of er mede plichtigen zyn en organisaties ach ter deze misdaden, hetxy in de V.S. zelf of in bet buitenbuuL Uit het Leidsch Dagblad van 28 Nov. 1863: De Gemeenteraad van t Rotterdam heeft met 22 te- gen 6 stemmen beslist, dat f J geen plaatselijke strafvorde- f ring zal worden ontworpen, waarbij de vaccine verplig- J tend wordt gesteld voor het J bezoeken van alle scholen in f ie gemeente Rotterdam. Advertentie Zonder salaris v wordt verlaagd voor een J weduwe uit fatsoenlijke J stand, van de P.G., gezond en j J opgeruimd van humeur, eene J betrekking als huishoudster bij bejaarde lieden, of tot ge- J zeischap, verpleging eener 1 zieke dame of heer. Franco J brfeuen onder letters A. C. f aan het bureau van dit blad.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1