AANGRIJPENDE UITVAART VAN PRESIDENT KENNEDY BAMI Sober maar ontroerend ceremonieel in kerk Nachtelijk bezoek Laatste tocht naar heldenkerkhof HASh dn Kapitool naar Witte Huis Kennedy's geliefde bijbelteksten WEERBERICHT KINDJE BIJ FELLE BRAND OMGEKOMEN <§üc/ eet U graag of ieiiws gericht 1 maart 1860 DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 No. 31121 EIDSCH DAGBLAD I Directeur: E. A. E. yan Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 (Van onze correspondent in Washington) President Kennedy is gisteren van Washington naar zijn laatste rustplaats gebracht door zijn gezin, zijn familie, zijn volk en vertegenwoordigers van vele naties, onder wie een groot aantal vorsten en presidenten. Het was een volmaakt heldere dag, volgend op een nacht, waarin de temperatuur dichtbij het vriespunt was gekomen. Die koude nacht had echter vele duizenden niet afgeschrikt buiten in de rij te staan. Toen maandagochtend om 9 uur de deuren werden geslo ten, nadat 250.000 Amerikanen gedefileerd hadden, stonden er nog 50.000 mensen te wachten om binnen te komen. De laatsten, die de rotonde betraden, hadden van één uur 's nachts staan wachten. salueerde. Een seconde later liep I hij naar Caroline toe en pakte zijn boekje terug. I oever van de Potomac, zag men in de lucht in de stralen van de onder gaande zon een brede streep, die was veroorzaakt door honderd straalvlieg tuigen, die over het graf hadden ge vlogen toen de rouwstoet daar arri veerde. Het was windstil maar van- daag zal die brede streep zijn uitge- v ist. Dan zal alleen nog branden de eeuwige vlam, die mevrouw Kennedy het graf van haar echtgenoot heeft ontstoken. Wat nog belang- i rijker is: de nagedachtenis van deze grote president zal naleven in vele harten en naar men mag vertrouwen zal de nieuwe regering met president Johnson aan het hoofd voortgaan in de richting, die Kennedy zo duidelijk heeft gewezen. Op het kerkhof Arlington worden cle doden begraven met militaire eer. j Een Ierse garde, op verzoek van me- I j vrouw Kennedy naar Washington ge- vlogen, stond op de begraafplaats de j stoet óp te wachten. Toen de kist met het lichaam van de dode presi- dent aankwam, speelde een band voor j de laatste maal voor hem „Hail to the chief". Eenentwintig schoten wer- den gelost uit kanonnen en daarna drie schoten uit geweren, en tenslotte weerklonk dat aangrijpende trompet- geluid, dat tot een militaire plechtig heid behoort. Sterke vrouw BÜ het Witte Huis stonden 22 vorsten en presidenten te wachten, als mede prinsen en prinsessen uit negen landen. Op een munitiewagentje i (caisson) werd de kist, begeleid door mevr. Kennedy en haar zwagers Robert (de minister van Justitie) en Tcd (Senator), van het Kapitool naar het Witte Huis gebracht, waar het jonge gezin slechts zo kort heeft mogen wonen. De familieleden en de hoge vertegenwoordigers uit vele naties schaarden zich achter het wagentje, dat wederom getrokken werd door zeven grijze paarden, terwijl achter de kist weer het ongezadelde paard volgde. Te voet begaf men zich van het Witte Huis naar de St.-Mattheus kathedraal, waar kardinaal Cushing uit Boston de mis zou opdragen. Mevr. Kennedy, geflankeerd door haar twee zwagers, volgde achter de kist en achter haar kwamen even eens te voet hoge vertegenwoor digers uit vele landen. Prinses Bea trix en Prins Bernhard zag men daar, en verder o.a. prseident De Gaulle van Frankrijk, Koning Bou- dewijn van België. Prins Philip van Engeland, Koningin Frederika van Griekenland. Vice-premier Mikojan van de Sowjet-Unie, generaal Nasoe- tion namen Indonesië, Lester Pear son. de premier vaD Canada en vele, vele anderen. Speciaal moet nog worden ver nield de president van Ierland. De Valera, die 81 jaar oud is en vrijwel blind, doch die beslist wilde overko men. De kinderen van de president volg den de auto. John vierde juist zün derde verjaardag en Caroline wordt morgen zes jaar. Langs de weg stond de menigte zo dicht als Washington nog nooit had aanschouwd Bij de kerk werd het gezin Kennedy begroet door kardi naal Cushing en terwijl het koor zong „Heer, erbarm u onzer en geef hem rust", gingen de hoge gasten langzaam de kathedraal binnen. In ae kerk waren reeds vele genodigden aanwezig, o.a. de Nederlandse minis ter Luns en onze ambassadeur in Washington, dr. Van Roijen. Aan het begin van de mis sprak de kardinaal een gebed uit voor de zie- lerust van Kennedy. „Wij bidden dat aan John F. Kennedy alle straf zal worden bespaard en dat hij zal wor den opgenomen in uw paradijs. Daar de gehele mis in het Latijn werd opgedragen moe» aan de niet- katholieken veel zün ontgaan. Na de communie nam echter de bisschop van Washington het woord in het F.ngels. Op verzoek van mevrouw Kennedy las hü vele uitspraken voor van wjjlen president Kennedy, uit spraken vervuld van idealisme en ge formuleerd in Kennedy's beeldende taal. Diverse uitspraken waren aan de bijbel ontleend. Ontroerend vooral waren de pas- sagies uit Kennedy s inaugurele rede, in Washington uitgesproken in ja nuari 1961. Daarin zei hij o.m.: „De trompet roept ons opnieuw op voor de strijd tegen tirannie, armoede en ziekte en tegen de oorlog zelve". Een Drie beelden van de persoon lijke en politieke verslagenheid, die de plechtigheden in Wash ington omgaven. Boven: strak voor zich uit ziend. de jonge weduwe van de vermoorde president en haar zwager. Robert Kennedy op de begraafplaats. Daaronder: John Kennedy jr.. die gisteren drie jaar werd. brengt een groet, terwijl de kist met het stoffelijk overschot van zijn vader naar de wagen wordt gedragen. Beneden: de Russische vice- premier Mikojan betuigt de laat ste eer aan de groeve van de om gekomen Amerikaanse presi dent laatste citaat luidde ..Gods werk moet waarlijk het onze zün". John jr. salueerde Een ontroerend tafereeltje speelde zich af, toen mevrouw Kennedy met haar kinderen aan de hand na de uitvaartdienst achter de kist met de stoffelijke resten van haar man de kathe draal verliet. Toen zij de stenen trappen af daalden rukte John jr. zich los en het leek erop alsof hij weg wilde lopen. Zijn moeder boog zich naar hem over en zei wat tegen hem. Het ventje had iets in zijn hand wat op een prentenboek leek. Mevr. Kennedy nam het hem af en gaf het aan Caroline. Toen be gon een militair muziekkorps te spelen en John jr. bracht zijn hand naar het voorhoofd alsof hij Onuitwisbaar Van de kerk vertrok de stoet voor 1 de lange tocht naar het kerkhof Ar lington aan de overzijde van de ri vier de Potomac. Toen volgde de fa milie en de hoge autoriteiten niet meer te voet, doch in een lange reeks auto's. Zoals steeds werd de kist weer begeleid door geroffel van omfloerste trommels. Nog twee uur nadat Kennedy was begraven op het ere-kerkhof aan de Ook hier was het kardinaal Cus hing, die het kerkelijk ceremoniëel verzorgde. Bijna steeds leek de oude kardinaal vormelijk en onbewogen. Dit leek het uitvoeren van een oude rite, waarbij de emotie op de achter grond bleef. Doch enkele momenten bespeurde men intens welk een bewo genheid schuil ging achter die voor geschreven gebaren en woorden, bijv. toen kardinaal Cushir.g aan het ein de van de kerkdienst zich ineens voorover boog om Kennedy's dochter Caroline een kus te geven. De kist is deze dagen steeds ge dekt geweest met de Amerikaanse vlag. Aan het einde van de plechtig heid werd de vlag door de dragers op gevouwen en aan mevr. Kennedy overhandigd. Daarna had zü nog één plicht te vervullen op dit kerkhof: het ontsteken van een eeuwige vlam bü het graf van haar man. Toen dit was geschied ging de menigte lang zaam huiswaarts de bruggen over naar de stad. De rivier weerspiegelde de gouden avondzon en de brede streep, die de vliegtuigen hadden achtergelaten. De tengere weduwe van de presi dent heeft zich tüdens deze dagen een sterke vrouw getoond. Na afloop ontving zü op het Witte Huis nog alle staatshoofden, om hun dank te zeggen voor de eer. haar man bewe zen. Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft maandag te middernacht nog een bezoek gebracht aan het graf van haar echtgenoot, waar zij bloemen neerlegde. Zij was in gezelschap van haar zwager, de minister van Justitie Robert Ken nedy en twee leden van de ge heime politie. Men verbleef een kwartier bij het graf. De hulpbisschop van Washing ton, mgr. Philip Hannah, heeft bij de begrafenis de teksten voor gelezen die president Kennedy het dierbaarst waren, o.a.: Psalm 127 1 Als de Here het huis niet bouwt, tevergeefs zwoe- I gen de bouwlieden daaraan; als de Here de stad niet bewaart, te vergeefs waakt de wachter. Spreuken 29 18 Indien i openbaring ontbreekt, verwildert het volk, maar heil hem die de wet bewaart. Jesaja 40 31 Maar wie den Here verwachten, putten nieuwe I kracht; zij varen op met vleuge- len als arenden; zij lopen, maar 1 worden niet moede; zij wandelen, maar worden niet mat. Joel 2 28 Daarna zal het ge- schieden, dat Ik mijn geest zal j uitstoten op al wat leeft, en uw zonen en uw dochters zullen pro feteren; uio ouden zullen dromen i dromen, uw jongelingen zullen I gezichten zien. Lucas 9 62 Maar Jezus zei- tot hem]: Niemand, die de hand c m den ploeg slaat en ziet naar hetgeen achter hem ligt, is ge schikt voor het Koninkrijk Gods. VANNACHT WAT REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Voornamelük vannacht kans op wat regen, morgen overdag opkla ringen Overwegens matige wind rui mend van zuid naar westelüke rich ting. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 27 NOVEMBER Zon op: 08 18 uur; onder: 16.36 uur. Maan op: 15.18 uur: onder: 02.55 uur. Hoogwater te Katwijk te en 12.09 uur laagwater te 7.40 en 20.01 uur. (Van onze Groningse correspondent) De elf maanden oude Homme van Zwol is gistermiddag bü een felle brand in zijn ouderlijk huis in het Friese dorpje Menaldum om het leven gekomen. De brand werd ontdekt door de 55-jarige G Roersma. een buurman van de familie Van Zwol Daar de vader naar zijn werk in Leeuwarden was en de moedre boodschappen deed, moest hü de voordeur openrukken om de kinderen te redden. Een Jongen van vüf, een meisje van drie en een jongetje van twee jaar stonden reeds in de gang en wer den door de heer Roersma in vei ligheid gebracht. De kinderen hadden reeds geschroeide kleren. De elf maanden oude Homme stond in de kamer in de box en was niet meer te benaderen, daar de kamer reeds volledig in brand stond. Het kind kwam in de vlam men om. De brand is ontstaan, doordat het meisje met lucifers speelde. De overgordynen raakten in brand en in korte tüd brandde het arbei dershuisje als een fakkel. De brandweer van Menaldum was spoedig ter plaatse, waardoor het huis van redder Roersma zü het met enige schade behouden kon blyven. In Menaldum is de ver slagenheid groot. Verzekering dekt T de materiële schade Het leven gaat door. ook na de verbijsterende gebeurtenissen van de laatste dagen. Prinses Beatrix na afloop van de begra fenisplechtigheden in gesprek met de nieuwe president Lyndon Johnson tijdens de ontvangst in het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit nummer bestaat uit 18 pagina ft. Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten in de braadpan en het is klaar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keukorr kn Nederland. G0R7H04U4 37 e D£N NAA6 18uira»XKsi Uit het Leidsch Dagblad van 27 Nov. 1863: Uit Leeuwarden wordt be- rigt, dat aan het paleis van 1 justitie aldaar bij de laatste feestviering gebruik is ge maakt van illumineer glazen, die tijdens de Fransche over- 1 heersing dienden b\) de ge dwongen illuminatiën voor de veldslagen van Jena en Aus- terlitz. Advertentie Men vraagt gelegenheid tot het plaatsen i van een vijftigtal oranjeboo- i men. Adres den Heer A. W. i Sijthoff, te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1