Katwijkse bejaarden eten erwtensoep Staatsfilosofie stelt geloof in God primair Veehouders bespreken veevoediiigsprobleem SCHEPEN HEBBEN MOEILIJKHEDEN onduj Gezellig jaarlijks terugkerend feest dTtWsche bank Communisme heeft geen vat op volk In hotel Richeaan de Boulevard 1965: jaar van internationale samenwerking „KLM - situatie" bij de BOAC gin en Indonesisch diplomaat in LEIDEN In Avifauna in Alphen Rijnmond II in kanaal met motorpech SS rEB nu5495r LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 NOVEMBER 19*8 De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteren een voor stel van India om 1965 tot „jaar van internationale samenwerking" uit te roepen, by acclamatie aangenomen. De Sowjetrussische afgevaardigde noemde als de drie voornaamste ta ken. die in 1965 door internationale samenwerking zouden moeten worden voltooid: algehele liquidatie van het kolonialisme; instelling van kern- wapenvrije zones in centraal- en noord-Europa, het Middellandse Zee gebied en de Balkan, alsmede nor malisatie van de wereldhandel ge paard met afschaffing van ..kunst matige barrières". De meeste andere afgevaardigden beperkten zich in hun opmerkingen tot een algemene oproep tot. samen werking op gebieden zonder conflic ten, zoals gezondheidszorg, onderwijs en wetenschappelijk onderzoek De Egyptische afgevaardigde sug gereerde de instelling van een Dag Hammarskjöld-prijs. die jaarlijks zou moeten worden toegekend aan de gene, die zich het meest heeft inge spannen voor de zaak van interna tionale samenwerking. Universitaire benoemingen Bij ond« :rscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: mevr. E. S Alban—Troost, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tydeiyke dienst bij de farmacie; drs. W. J Boelman. tot wetenschappelijk amb- tenaar in tydeiyke dienst by de so ciologie; mevT. C. G. Niels-Hakken- berg, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de natuur- kunde; J. van der Sluys Veer, arts, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst by de in wendige geneeskunde. Sterke stijging eerste jaars Uit voorlopige cyfers, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd, blykt dat zich omstreeks 25 oktober 1963 by de ge- zameniyke universiteiten en hoge scholen 9.200 eerstejaarsstudenten hadden laten inschrijven: dat is 1.300 studenten meer dan in het Jaar daarvoor of wel een styging van 17%. De styging was het grootst in Til burg (39%), Utrecht (37%), Leiden 129% en Rotterdam (24%). De laag ste stygingspercentages vertoonden Delft (5%). Groningen (7%) en Ny- megen (8%). In de verdeling van de eerstejaars studenten naar hoofdgroepen kwam enige wyziging ten gunste van de medische en maatschappij - en mens wetenschappen. Advertentie (Van onze correspondent in Londen) i krijgt een jaar om de BOAC uit de soep te halen. De regering hoopt dat Bü de BOAC. de Britse transatlan- Guthrie, die van huis uit bankier is, iverv tt was gisteravond feest voor bejaarden van Katwijk aan g Een smul feest wel te ver- n! In hotel Riche" aan de jlevard werd aan 180 bejaar- ieen erwtensoepmaaltijd aan- den. n ede werd een traditie voort- I. Het is namelyk een goede ge- van de heer C. Duijkers. de teur van dit hotelbedrijf, jaar- |»an 't Comité Autotocht Ouden •agen voor de aan zyn zorg toe- mwde bejaarden een maaltyd e bieden. trom waren er met de leden van ilté (met aan het hoofd jitter burgemeester H. Duiker) 80 oudjes bijeen in het ge- ingerichte restaurant. Voorts •den tot het gezelschap, dat i goed deed aan „snert", de luder van Sociale Zaken, de van der Plas. de gemeente- jaris. de heer J. C. Tieleman, en r van Sociale Zaken, de heer «t. Drie of vier r de maaltyd begon werd een mptie aangeboden en kregen de of. Brillenburg urtli overleden jarige leeftijd is vanmorgen Rode Kruis-ziekenhuis in Den waar hy al geruime tyd werd tgd, overleden prof, dr. G. iburg Wurth, hoogleraar aan QCT0S fologische Hogeschool der Ge- eerde Kerken in Nederland laai) in Kampen. Brillenburg Wurth werd op 1898 in Rotterdam in Rot- geboren en studeerde theo- rtam. Hy diende de kerken van tan de Vrije Universiteit in ndaal, Oost- en West-Sou- q Rotterdam-Zuid. Na de be- benoemde de generale synode tt hoogleraar in Kampen om ys te geven in de ethiek en ogelistiek. De generale synode hij als deputaat voor de be- ag van de gezinsvorming, ast vervulde hy sedert 1949 leeropdracht aan de Vrije iteit en dit voorjaar werd hij. is aan de V.U., benoemd tot (woon hoogleraar in de fa- der economische wetenschap- tr het onderwys in de zede- b het economisch leven, chreef vele boeken en werkte tan diverse tydschriften op terrein. fcrafenis geschiedt woensdag Mdags om twee uur vanuit de ische Hogeschool aan de .bat in Kampen op de be- ||J|ft *ts van Kampen in IJssel- IR DG ER TEU Ie arte 25.- LIER De bejaarden uit Katwijk aan Zee doen zich tegoed aan erw tensoep. (Foto L.D./Holvast) Namens de bejaarden heeft de heer KI. Jonker tot de heer en me vrouw Duykers. het Comité Autotocht de medewerkers en de kok van zyn erkentelijkheid gewaagd voor de ver zorging van deze prettige avond. Tot burgemeester Duiker zei hij: „U leeft altijd heel erg met ons mee. Dat doet ons bijzonder goed. Daarom is het onze vurige wens, dat deze eminente voorzitter nog vele jaren leiding aan bet comité zal mogen ge- die slechts een bord ledigden, maar j meerderen brachten het tot drie of Het is te begrypen, dat de bejaar- heren een sigaartje en de dames een rol pepermunt. Toen de dampende erwtensoep (met worst en kluift werd opgediend werd het plotseling stil in het restaurant. De bejaarden lieten zich de maal tyd heel goed smaken. Er waren vier borden, gevuld met deze echte winterkost. De kok had alle eer van zyn werk! Dankwoorden Na afloop werd een kopje koffie aangeboden en daarna heeft burge meester H. Duiker als voorzitter van het comité de heer en mevrouw Duy kers namens de bejaarden heel har- telyk bedankt voor de gastvrije ont vangst en het aanbieden van de maaltyd. „Het is ons", zei de heer Duiker, een grote vreugde, dat de familie Duykers het comité en das ook de be jaarden ieder jaar weer wil verrassen. De eerste burger mocht nu reeds na mens de heer Duykers meedelen, dat volgend jaar een stamppotmaaltijd zal worden aangeboden. Nadat burgemeester Duiker aan mevrouw Duykers een bloemstuk had overhandigd bedankte hij de bejaar den voor de tydens zijn zilveren ambtsjubileum aangeboden band recorder. „Door deze geste ben ik zeer getroffen", zei hy. den zeer voldaan huiswaarts keerden. Er zal in Katwijk aan Zee in de ko mende dagen nog wel eens over deze erwtensoepmaaltijd worden gespro ken. tische luchtvaartmaatschappij, heerst thans een soort KLM-situatie, hoewel de vergelijking niet helemaal opgaat. De regering heeft de leiding van het concern drastisch gereorganiseerd in de hoop dat de nieuwe directie de zich opeenstapelende verliezen zal goedmaken. Aangezien de andere helft van de genationaliseerde tweeling, de BEA die alleen het Europese net verzorgt, de laatste tyd hoopvolle resultaten heeft geboekt, tracht de regering door een „personele unie" een nau were samenwerking tussen de twee takken van de Engelse genationali seerde luchtvaart tot stand te bren gen. De regering wees het denkbeeld van fusie af. De moeilykhdeen zyn vooral toe te schryven aan de omstandigheid dat de BOAC ondanks het voor schrift nooit een commerciële onder neming is geweest. Men had veel te lyden van de regeringsbemoeienis. Geklaagd wordt thans, dat de BOAC uit overwegingen van nationaal pres tige een aantal oneconomische lijnen heeft trachten open te houden Fnui. kend was ook dat de BOAC vastge koppeld was aan de Britse vliegtuig industrie. waardoor zij gedwongen werd vaak te dure en ongeschikte vliegtuigen te kopen. De nieuwe leider van de BOAC. Sir Giles Kuthrie, die per 1 januari aanstaande de teugels overneemt, erin zal slagen een middel te vinden om het verlies van BOAC, dat de laatste jaren tot 800 miljoen gulden is opgelopen, te verkleinen. Guthrie, die directeur is van BEA. heeft gisteren verklaard, dat hy ge looft dat hy een moderne luchtvaart- maatschappy met winst kan leiden. contant belb op het juiste horent De Twentsche Bank met een Persoonlijke verantwoorde nam als eerste het m kortc tetrol)n en veilige ltredietset e ;(XV tot 4.000,-. beschikken over bed g o[Utr kantoten of Vta"gt folde" »n bü De T»cntsche Bank. Postbus 407, Amsterdam. In de bovenzaal van het paviljoen Avifauna kwam gisteren een groot aantal veehouders uit de provincie Zuid-Holland bijeen voor de regio nale veevoedingsstudiebijeenkomst, georganiseerd door de Stichting Af nemers Controle op Veevoeder. Deze Uit Het Kanaal kwamen be richten van vier vissersschepen, die met moeilijkheden hadden te kampen. De Rijnmond II KW 43 meldde aan de rederij een uitge lopen lager in de hoofdmotor. Omzichtig zou getracht worden een nieuw lager in te zetten. De Bets en Gerda VL 112 had moei- lykheden met de koelwatervoorzie ning van de hoofdmotor, maar dat was na een uur weer verholpen, zo- Advertentie Katw ,OGER Z.W. intieket R heeft een feestelijke verrassing voor U. De prachtige INDUS kalender met 12 schitterende kleurenfoto's van Zwitserse landschappen ontvangt U gratis na aan koop van een INDUS-horloge in de pe riode van 11 november tot 31 december 1963. Tegen inzending van het daar voor bestemde, bij de juwelier aanwezige,formulier aan INDUS- horloges Rotterdam wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezonden. Uw horloger - ju- wellerzatU gaarne een der fraaie kleurenfoto's vrijblijvend tonen. dat de VL 112 zich weer by de concentratie vissende schepen kon voegen De Ada VL 7 had een warmlopende schroefas en was genoodzaakt koers te zetten naar Scheveningen om daar op de helling te gaan. Goede vangsten De Willem van der Zwan moest de reis voortydig afbreken omdat de winchmotor het had begeven. De schipper vertrok met een bloedend hart. want nadat 's morgens de vis- sery vrywel niets had opgeleverd, werden 's middags aardige trekken gedaan, zodat hy toch aan een dag vangst van 160 kantjes haring was gekomen. Andere schepen meldden dezelfde vangstervaringen, waarby de resul taten uiteenliepen van 80 tot 160 kantjes. Er waren veel klachten over schade aan het vistuig. Schaarse berichten Uit de Noord waren de berichten schaars. De Michiel HD 74, die op de 58 graden noorderbreedte een schrale vissery had gehad, was gaan verstomen naar 60 graden noorderbreedte, maar moest daar weer slecht weer melden. Aanvoer Drie vaartuigen zorgden donderdag in IJmuiden voor een aanvoer van 891 kisten vis. 340 kl. kistjes ma kreel. 110 stuks styve kabeljauwen en 250 kilo tong. Er waren 300 kis ten schelvis, 20 kisten wyting. 25 kisten gul en kabeljauw, 15 kisten koolvis, 25 kisten haring. 460 kisten makreel. 25 kisten schol. 1 kist tar bot en 15 kisten diversen. De prij zen waren door de geringe aanvoer zeer hoog. Voor de vrydagmarkt stonden oa. genoteerd de Julie Streiff IJM 25 met 650 kisten vis en de Drie Gebroeders HD 79 met 155 kisten vis. Op uitnodiging van de werk groep van „Jeugd en Evangelie' sprak gisteravond in de grote zaal van 't Gereformeerd Jeugd huis voor een zeer geïnteresseerd aantal jongeren de heer Wijarto, ambassaderaad voor Pers en Voorlichting van de Indonesi sche legatie over het volk. de cultuur en religies van Indonesië. In het kader van de wederzijdse stichting, die in 1956 werd opgericht, toenadering tassen Nederland en heeft zich tot taak /;esteld de vee- Indonesië wees hy in zyn inleiding voeders in de meest algemene zin te allereerst op het verschijnsel, dat in controleren, zodat de veehouders een 1 Nederland niet alleen op „hoog ni- w aarborg hebben dat zy het beste veau", doch ook by andere groepe- produkt voor hun geld geleverd krjj- ringen en wel in het byzonder _bjj gen. Prof. ir. S. Iwema, hoogleraar in de veevoeding, sprak over „De voe ding van de big". Hy wees er op. dat het hoge sterftecyfer onder de biggen beslist niet uitsluitend te'wyten is aan de voeding. Uitvoerig behandelde hy de voe ding van de jonge biggen. Daarin moeten voldoende mineralen en vita mines aanwezig zyn en ook moet dit voer een hoogwaardige eiwit bevat ten. Voorts moet eT gewaakt worden voor vervetting van de big. die een zekere mate van beweging moet heb ben. Verkoop van een hoogdragende zeug is ten sterkste af te raden, omdat de zeugen aan hun stallen wennen, wat vooral bij het biggen- werpen van belang kan zyn. De bloedarmoede onder de biggen wordt veroorzaakt door een yzer- de jeugd de belangstelling voor In donesië. zowel wat zUn bevolking, cultuur en religies betreft gaandeweg in omvang zeer merkbaar toeneemt. Inzake de steeds groter wordende activiteit, die de hedendaagse jonge ren openbaren ten aanzien van de politieke vraagstukken in hun land, kon hy tot zyn genoegen wyzen op het feit. dat ook in Indonesië de De veel verbreide mening, dat in Indonesië het communisme en atheïsme vaste voet hebben gekre gen. ontkende hy ten stelligste. Als bewys van het tegendeel voerde hy aan. dat ln de Indonesische staats- Uitvoerig ging hy hierna in op de uitbreiding, die in 1913 aan ge noemde basis werd gegeven en wel mede door de steun van enige Ne derlanders, onder wie Douwes Dek ker. en de steeds grotere aanhang, die de drang naar een eigen vrye republiek kreeg toen omstreeks 1928 de huidige president Soekarno de lei ding op zich nam. Al met al werd, aldus de heer Wyarto by het uit roepen van de Indonesische repu bliek in 1945 feiteiyk gerealiseerd wat al Jaren onder de bevolklngs- en leefde en tot een ideaal werd. Wat de huidige Indonesische cul- rypere jeugd een belangryke rol i de nieuwe republiek aanhingen, kon filosofie het geloof in een God. in tuur aangaat, kon hy wyaen op het welke godsdienstige richting dan ook. feit, dat deze slechts een voortzet- pnnmir wordt gesteld en zowel het ting was van de cultuur d le al belyden van een godsdienst als het eeuwenlang bedreven werd. In dit overgaan hiertoe van overheidswege verband stelde hy met nadruk voor- wordt gesteund Naast de normale op. dat het voormalige Nederlands toeneming van o m het aantal Isla- gezag de eer toekomt de eigen cul- mieten en Boeddhisten door ge- i tuur. waar dan ook in het voorma - boorten nam sinds 1954 het aan- j lige Ned.-Indië, nimmer te hebben tal r.-katholieken met ruim 1 mil- aangetast en het aldoende mogelijk joen zielen toe en onderging de zen- maakte, dat Indonesië van een ge ding eveneens een voortdurende sue- heel eigen cultuur kan spreken Dit cesvolle uitbreiding. Inzake het an- !i 1 ti-communisme in Indonesië ver wees de heer Wyarto nog naar de door communisten geleide opstand op Sumatra, die destijds grondig de kop werd ingedrukt. De aantyging, dat het wit van de Indonesische vlag eveneens langzaam rood gaat kleu ren noemde hy dan ook zonder meer absurd en geuit tegen beter weten in. De vraag hoe het toch mogelijk was. dat alle zeer heterogene-be volkingsgroepen verspreid over zon enorm groot gebied, zo eendrachtig speelt in de oplossing van de vraag stukken, die met de opbouw van de jonge republiek gepaard gaan. Hier toe werden destijds onder meer stu diegroepen gevormd en met de me ningen van die groepen houdt de Indonesische regering in hoge mate rekening by het invoeren van her vormingen, in het byzonder op on- derwysgebied en by het geven van de gelegenheid aan elk kind om zich naar vermogen te ontwikkelen tot tekort. Het ontbreken van bepaalde een volwaardig lid van de maat- antistoffen betekent dat de jonge big blootstaat aan vele gevaren. De op komst van de antibiotica heeft de voederopname en groei van de biggen gunstig beïnvloed, waardoor de sterf tekansen dalen. Teneinde bloedar moede te voorkomen wordt verstrek king van Babybiggemeel aanbevolen. Samenvattend kwam prof. Iwema tot de conclusie, dat de toekomstige moederdleren goed dienen te worden gevoed, evenals de zogende zeugen, en dat men zo spoedig mogelijk baby biggemeel moet geven aan de biggen, terwjjl tevens de graszode en het slootbagger niet mag ontbreken. De hokken moeten goed geventileerd worden en by tegenslagen moet men ook zoeken naar mogelijke andere oorzaken dan alleen het voer. Aan de gezondheid van de biggen kunnen de veehouders veel doen. Tot slot merkte prof. Iwema op. dat het oog van de meester niet de big vet moet maken maar wel gezond moet houden. Na het beantwoorden van een aan tal vragen sprak de directeur van de A.C.V.-controle, de heer E. J. Bats. over „Wat is en doet de ACV contro le?" Uitvoerig behandelde de heer Bats het werk van de stichting, die de pro- dukten van 230 kleine en grote be drijven in ons land controleert. De organisatie staat, aldus de heer Bats. op het punt in de omgeving van Ede op een eigen bedryf zelf proeven te gaan nemen met de verschillende mengvoeders. Nadat ook de heer Bats een aantal vragen had beantwoord sprak ir. F. de Boer, Rijksconsulent voor de vee voeding. over „De rundveevoeding in deze winter". Ir. Boer wees op de zeer slechte zo mer van 1963, waardoor de weide- periode dit jaar wel zeer kort is ge weest. namelijk van twee tot drie maanden. Het gevolg hiervan is. dat de vraag naar ruwvoeders buitenge woon sterk is gestegen, ook al door schappij Ook in Indonesië is de toekomst, gebaseerd op de jeugd, die voor velerlei taken moet worden op geleid om straks de voorgenomen plannen deskundig te kunnen uitvoe ren of consolideren. volgens de heer wyarto gemakkelyk warden beantwoord Immers in 1908 reeds kwamen uit deze groeperingen afgevaardigden byeen en er werden toen al be sprekingen gevoerd, die de basis leg den voor wat later een feit zou wor den t.w. één vrije republiek, één volk en één taal, welke laatste werd ge realiseerd in het huidige z.g. „Baha- sa Indonesia", die door elke Indo nesiër wordt gesproken en verstaan, loof in eigen kunnen te geren. pryzenswaardig onderdeel van de voormalige Nederlandse bewindvoe ring stelde hy scherp tegenover de houding, die Japan gedurende de be zettingsjaren had aangenomen en welke er positief op was gericht de Indonesische cultuur totaal te ver nietigen. Dat Indonesië op economisch ge bied een byzonder moeilijke tyd doormaakt, verheelde de heer wyar to niet. Er is een groot gebrek aan ervaring en aan mensen, die voor het voeren van de Juiste economie wer den opgeleid. Om dit laatste gebrek op te heffen warden al enige tyd tal van onderw y svoorziemngen getrof - fen en scholen gesticht, the alle In donesische jongeren in de gelegen heid stellen zich op velerlei terrei nen te bekwamen. Resumerend kwam de heer Wyar to tot de slotsom, dat de gehele In donesische r^geringapolitiek erop ge richt is het Indonesische volk een gevoel van zelfvertrouwen en het ge- Advertentie DKW Junior de Luxe Dealer Automobielbedrijf GEBR. HUISMAN, Levendaal 80, Leiden dat de grasgroel zeer ten achter is gebleven. Met het oog op de krappe ruwvoe- dermarkt zullen de veehouders dan ook krachtvoer dienen te kopen ook al omdat dit veel goedkoper is. Uit voerig stond ir. Boer stil bij de hoe veelheden ruw- en of krachtvoer die per koe verantwoord zijn Aan het slot kwam ir. Boer tot de samenvatting, dat de voederpositie gemiddeld matig tot redeiyk is. In dien de voederpositie te wensen over laat is aankoop van saprijk voer aan te raden voor krachtvoer of hooi en stro. De vitamine- en mineralenvoor- ziening van het vee in de winter moet voortdurend een punt van zorg zyn voor de veehouder. Ook ir Boer kreeg een aantal vra gen te beantwoorden. De Westduitse bondskanse lier dr. Erhard (links) werd op het station in Parijs bij zijn aan komst in de Franse hoofdstad voor een officieel bezoek welkom geheten door de Franse premier Pompidou. De beide staatslieden tijdens het spelen van de volks liederen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 21