Jeugdhonk .Het Anker' in LEIDEN-NOORD De grote liefde" bij Sempre Avanti Universiteit vond noodbehuizing in voormalig f abrieks - complex Voor fysica en Rijksherbarium Aanwinst voor het clubhuiswerk Mr. Luns sprak in Leiden over jongeren vrijwilligerskorps DE JAS VAN HET JAAR gericht 1 maart 1860 Donderdag 21 november 1963 Derde blad no. 31117 Een niet zo erg spectaculair maar bijzonder belangrijk Universi- jir bouwobject is het voormalige fabriekscomplex van Parmentier, igekapseld tussen de bebouwing langs Witte Singel, Schelpen- ade en Herenstraat. Het zal vermoedelijk nog vele, vele jaren duren, alvorens de uni- ersitaire ruimtenood zodanig is verminderd, dat men niet naar de ronderlijkste noodoplossingen behoeft uit te zien. Daarom heeft ien met graagte de kans aangegrepen, dit fabriekscomplex aan te topen. De fabriek als zodanig is enige tijd geleden naar Dokkum [erplaatst omdat men verwachtte, dat daar een ruimere arbeids- tserve te vinden. Kosten ruim zeven miljoen gulden De Universiteit heeft het complex naam „Provisorium" gegeven, laruit blijkt dat het om een tij - huisvesting gaat, en wel voor icumzalen voor de voorkandi- •pleiding natuurkunde, ruimten de fysische scheikunde en de rsica en als ruimte voor het on- .jngen van een deel dei- collec- van het Rijksherbarium bene werkvertrekken voor deze in- ;wel het hier dus om verbou- jn gaat voor tijdelijke huisves- is het toch nog een vrij kost- objeot. Het oostelijk gedeelte het complex is het eerst onder mes genomen. Van dit gedeelte de bouwsom 'exclusief aan- i) ongeveer 4.000.000 gulden, irbij dan nog eens 1.2 miljoen voor inrichting en kosten van Itect en adviseurs. Het heeft een ,ud van 32.500 kubieke meter, vloeroppervlakte van 9000 en een Itig oppervlak van 6300 vierkante ter. let westelijke gedeelte kost min- voor de verbouwing, namelijk miljoen, en minder voor de in- Jhüng etc., namelijk een half mil- se m. Dit. gedeelte heeft een inhoud n 10.700 kubieke meter en een op- nrlakte van 2390 waarvan 1100 nr 'v CORRESPONDENTIE B B te V In antwoord op uw ,ug schrijft onze medewerker (in- '.•pdaad een Neerlandicus, maar niet door U genoemde!) ons als volgt: .Tussen doodsbed en sterfbed be nt m.i. geen betekenisverschil. Er a talrijke bewijsplaatsen voor de ijkstelling. Bredero schrijft ergens t een man. op zijn doodsbed lig- ad. de notaris wacht, en in de brie- c van Hooft kan men lezen, dat een in ..in zijn doodsbed trouwbeloften 4 gedaan. In beide gevallen zou u is uw brief sterfbed het juiste vinden. Ik begrijp dat ook wel j sterfbed voelt men nog iets van werkwoord sterven; in doodsbed !t men de neiging aan een toe- id te denken. Maar denkt u eens doodsnik: de trekking in het ge- op het ogenblik van het overlij- aan doodsoorzaak aan dood- lid enz. Ben ik het met uw opvatting niet ik kan ook de mening van uw wit niet delen die doodsbed ver- ferd en ongebruikelijk vindt. Ik d het een heel gewoon en goed ord, maar in deze aangelegenheden het dikwijls moeilijk het bewijs te eren met name bij zulke woorden toch min of meer met een taboe tót zijn. De door u gestelde vraag: Tdfe heeft gelijk? beantwoord ik dus geen van beiden. Deze uitspraak tft bovendien het voordeel dat ik A uw docent noch u tegen mij in t harnas jaag". vierkante meter direct nuttige op pervlakte. Tezamen kosten verbouwing en in richting van 't Provisorium (dus af gezien van de koopsom) een bedrag van 7,2 miljoen gulden! Reeds inqebruik De inrichting van het oostelijk ge deelte is reeds ten iele gereed. In oktober jJ. is een gedeelte opgele verd, waarin de voorkand idaa tsna - tuurkundepractica al volop aan de gang zijn. Dr. Kramer, lector in de theoretische natuurkunde, had dezer dagen woorden van lof voor deze tij delijke oplossing in zijn openbare les bij de aanvaarding van zijn lecto raat. Wij hebben er ons van kun nen overtuigen, dat een bijzonder aantrekkelijke oplossing is gevonden voor vele moeilijke problemen bij de ombouw van een fabriek tot een labo- Zien gedeelte van de voorma lige fabriek van Parmentier. die omgebouwd wordt tot tijdelijke huisvesting voor Universitaire activiteiten. Het hier getoonde deel wordt volgend jaar een af deling van het Rijksherbarium. (Foto L.D./Holvast) rarium. Vanzelfsprekend is er in een tijdelijke behuizing als deze niets te vinden aan luxe. Alles is op zo groot ogelljke efficiency ingericht waar bij een plezierig compromis is be reikt tussen noodzakelijk woekeren met de ruimte en gewenste bewe gingsvrijheid. Vermoedelijk zal de fysische schei kunde in mei wigend jaar het Pro visorium kunnen betrekken, en het Rijksherbarium vermoedelijk even eens omstreeks die tijd. Noodsituatie Voor het herbarium is dit een tij delijke verlichting uit een wel bij zonder grote nood. In het gebouw aan de Nonnensteeg is geen vier kante centimer meer over om aan winsten van de collecties op te ber gen. In gangen, op trappen, in ka mers en op zolders staan de dozen opgestapeld zodat men nauwelijks meer ruimte heeft om zich te ke ren of wenden, onder welke omstan digheden vanzelfsprekend zowel de colletles als het wetenschappelijk onderzoek zwaar te lijden hebben. De verbouwing en inrichting van het complex vinden plaats onder lei- i ding van het ingenieurs- en archi tectenbureau A. J. van Eek. In vele prijsklassen HET IS ALL'ÉÉN TERLENKA MET HET TERLENKA ETIKET Vennakelijke voorstelIing De liefde is er, leeftijden ten spijt. Dat zegt Marcel, de centrale figuur in ..l'Amour fou" van André Roussin. en Marcel kan het weten, want hU is onder de betovering geraakt van So- lange, een wat oudere maar zeer charmante vrouw. Dat deze vrouw getrouwd is en bovendien moeder van twee grote kinderen, daar trekt hij zich niets van aan. Het gaat hier immers om de grote liefde. Solange heeft n.L een laaiende hartstocht in hem doen ontwaken, Zv> hevig dat het liefdesvuur niet meer is te blussen. Sempre Avanti heeft het aange durfd dit typisch Franse boulevard stuk gisteravond in de Schouwburg op te voeren. Succes bleef niet uit: het publiek schaterde en was gul met applaus. Het stuk mag dan wat lang gerekt zijn, de dialogen zijn spits en af en toe verrassend geestig. Wan neer Marcel opkomt dan ontstaat er een onstuitbare stroom van woorden, die één voor één een stieling zijn voor het oor. De rol van Marcel werd op gerou tineerde w\jzc door Hans van Oo«- terom vertolkt. Hij bracht deze cen trale figuur, die door de liefde ver teerd wordt, treffend tot leven. Hjj sprak zijn vleiende woorden behoed zaam uit en liep dus ook geen risico om er over te struikelen. An Burger hout gaf hem als Solange voortref felijk partij. Zij was een kinderlijk onschuldige wouw, gevoelig voor alle liefdesbetuigingen. Riet Blom haar naam dient zeker te worden vermeld speelde de rol van de dochter, die haar moeder op het rechte spoor trachtte houden. Het was plezierig om haar te zien en te horen. Haar zusje, Ineke Blom. maakte als dienst bode haar toneeldebuut. Herman Blom had de rol van Oom André voor zijn rekening genomen, Wim van Ark die van de wat kleur loze echtgenoot van Solange en On- no Cosijn die van de zoon. Behalve door de speelse dialogen werd de voorstelling gekenmerkt door een op merkelijke rolvastheidSempre Avanti heeft met de opvoering van dit blijspel veel eer ingelegd. pubukatie van a k.u, arnhem BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Bernardus Petrus Cornelius. J. A. Beugelsdijk en J. C. Pont. Susanna, d. v. J. D. RIJsbergen en J. M. T. Lam- po. Maurlts Maarten, z v. A. de Jong en J. Wilbrink. Johanna Huberta, d. v. S. Bos en C. Kriek. Alida Jacoba. d. v. G. P. de Roo en A. J. Marks. Maria He- leen. d v. A. Ollemans en L. A. Zwa nenburg. Eveline, d. v. T. Ouwehand en S. M. Arentsen. Christiaan, z. v. G. Zlerlkzee en M. G. van der Veer. Milco, z. v. N. van Leeuwen en M. H. de Bruin. Charlotte Caroline Jv^llètte, d. v. L. J. Temminck en G. F. van der Meer. ONDERTROUWD H. Brouwer en G. Tuverl. J. J. M. Boskamp en E. T. Kok. R. Leeflang en A. W. Raaphorst. A A. M. la Rlvlère en J. M. van Tienen. B. Nieuwenhutjse en W. F. Wlggers. R. J. Mulder en C. H. S. E. Hofstede. L. H, van Meurs en R. Soplanit. C. Penseel en A. M. C. van Velzen. W. Smit en J. Piket. C. P P. Alkemade en B. M. Deen. A. F. P. Voll en J. A. Loeve. K. O. Bergmann en M W. van Steenbergen. E. J. Ellis en L. J. van Weizen. D. A. C. Jansen en C. A. Roest. GETROUWD T. Nauta en P. C. Stolp. C. W. Sie- mons en J. Wyrdeman. J. G. Binne- kamp en T. de Vries. OVERLEDEN J. C. Wljmlnga. 47 laar, echtgen. v. B Scholten. A. H. A. Ballings, 62 Jaar. man. Na dit min of meer officiële ge deelte van het programma was het woord aan drs. H. H Roose, direc teur van het centraal bureau van de Vex-eniging voor Slechthorenden. De heer Roose. die door het minis terie van Buitenlandse Zaken gedu rende een periode vaxt vier jaar, werd uitgezonden als expert voor de blin denzorg, liet de aanwezigen genieten van een prachtige serie foto's. Mext kreeg een duidelijk beeld van het Heilige Land zoals dat was, zich ont wikkelde in de tijd van de Bijbel en het na de onafhankelijkheid is geworden. Uit de lezing van de heer Roose bleek duidelijk zyn grote lief de voor dit wonderschone land. Met grote kennis van zaken vertelde hij zowel over de Joodse- als niet Joodse geschiedenis, werd een bezoek ge bracht aan de moderne grote ste den. aan Arabieren in de woestijn en aan een Kiboets. De volgende bijeen komst van de vereniging zal worden gehouden op 20 december as. Niet de Oranjegracht j maar de Waardgracht In een van de foto-onderschriften bij het artikel over de stadsvervuiling in ons blad van gisteren wordt mel ding gemaakt van de Oranjegracht. Dit is niet juist, want het betreft hier de Waardgracht. Eerste paal Agneslyceum De eerste paal voor het nieuwe St.- Agneslyoeum aan de Kagerstraat gaat vrijdag 29 november des middags om drie uur de grond in. De plech tigheid zal worden verricht door de ken W. P. M. Haring. Officiële publikatie GEMEENTE LEIDEN ..De Gemeentelijk Geneeskundige- en Gezondheidsdienst zal met Ingang van donderdag 21 november 1963 gevestigd zijn in het gebouw Roodenburgerstraat la. Het telefoonnummer blijft ongewij zigd (01710-20645 Een kijkje in een van de vol tooide en reeds in gebruik ge nomen practicumzalen in het ..Provisorium" van de Leidse Universiteit. (Foto L.D./Holvast) Het jeugdhonk „Het Anker", dat gevestigd is in de kelder van een flat gebouw op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Albertine Ag- nesstraat in Leiden-Noord, Ls gister middag geopend. Op deze middag, die meer het karakter van een kennis makingsbijeenkomst droeg, werd het officiële startsein van het Anker- clubhuiswerk in dit deel van de stad gegeven. Uit de toespraak van de directeur, de heer J. Engels, die samen met zijn assitente, mej W. van Vreeden- daal de scepter zwaait, bleek een groot enthousiasme. Hij is op 15 ok tober jl. begonnen met instuifclubs en heeft ook al een sportavond op touw gezet. Er is een tieneravond gehouden, waan-oor de belangstelling echter kennelijk nog moet groeien. Een radio- en timmerclub en een naaiclub zijn op het ogenblik in op- i richting. De heer Engels, die bij al dit werk de persoonlijkheidsvorming primair wil stellen, Ls van plan om 1 samen met de Jeugd te bepalen wat er gedaan moet worden. Tijdens deze bijeenkomst voerde ook de voorzitter 1 van de Stichting Ankerclubhuiswerk Leiden, de heer P. Thoenes het woord. Hy zei. dat dank zij veler materiele en morele steun dit jeugd honk kon worden ingericht. De heer Thoenes legde er de nadruk op. dal het werk niet in de eerste plaats opf materiele voorzieningen berust, want de jeugd heeft veeleer behoefte aan persoonlek contact en persoonlilke belangstelling, in welke vorm dan ook. Namens de Leidse Jeugd Actie i wenste de heer Zunderman Jr. het stichtingsbestuur geluk en namens de plaatselijke vakcentrale van het N. V. V. de heer P. de Kruis. De laatste bood tevens enkele spelletjes voor het clubhuis aan Kinderen uit Leiden-Noord nemen feestelijk uitgedost bezit van het nieuwe jeugdhonk. (Foto L.D./Holvaet) Minister mr. J. M. A. H. Luns is van mening, dat de Nederlandse bij drage tot internationale samenwer- king en begrip in de vorm van het vrijwilligerskorps voor de onderont wikkelde gebieden op zichzelf niet zo omvangrijk maar wel zeer belang rijk is. Hij zei dit gisteravond tij dens een lezing voor de Leidse R. K. studentenvereniging Sanctus Augus- tinus in het „Eigen Huis' aan het Rapenburg als een van de sprekers In een lezingencyclus over het vrij willigerskorps. Hi) stelde overigens nadrukkelijk vast., dat weliswaar de welvaart in de onderontwikkelde ge bieden mede dank zij «ie steun van de rijkere landen is toegenomen. maar dat de welvaart ai deze rijkere I landen relatief in diezelfde tijd sterker Ls gestegen. De afstand Ls daardoor toegenomen ondanks etn vooruitgang in de ontwikkelingslanden. Dit schept benauwende problemen, die nog ver- I groot worden door ae bevolkingsex plosie in de gehele wereld: verwacht wordt dat over enkele tientallen ja ren de wereldbevolking verdubbeld zal zijn tot zes miljard. Dan mogen dei-gelijke welvaartstegenstellingen niet meer bestaan. Minister Luns wees er op. dat de ontwikkelingslanden vooral op mid delbaar en lager niveau steun be hoeven. De vrijwilligers moeten de bevolking in deze gebieden leren, zichzelf een weg door de moeilijk heden te banen, en dit kan slechts op het niveau, dat hun en niet de vrijwilligers eigen Ls. De vrijwilliger heeft slechts dan zijn taak goed ge daan. wanneer hü weg kan gaan zonder dat dit wordt bemerkt. Minister Luns gaf voorts een uit eenzetting over de organisatie van het vrijwilligerswerk en besloot met een oproep tot groot idealisme, waar mee alle Nederlandse jongeren een grote bijdrage tot de wereldvrede kunnen leveren. van bijna het héle jaar, want Terlenka is licht bij zwaar weer, warm in de wind. Terlenka kan tegen liters water, tegen lang zitten, rijden, opgevouwen zijn. Terlenka blijft onberispelijk, zorgeloos correct - is regen- en modejas Geluidsversterker voor slechthorenden In de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Belangen van Slechthorenden heeft de Leidse afde ling. onder voorzitterschap van de I heer J W. Stoffers, de reputatie, dat zij er steeds weer in slaagt haar leden een serie interessante avon- den aan te bieden. Deze reputatie j werd gisteravond nog eens beves- i tigd, toen de leden van de afdeling i in gebouw Rehoboth bijeen kwam, om te kijken naar een honderdtal prachtige dia's over Israel. In zijn openingswoord richtte de voorzitter zich in het bijzonder tot mej. F. J. Zantvoort. die het feit herdacht dat zij vijfentwintig jaar geleden voor de eerste maal als secre taris van de Leidse afdeling werd i benoemd. Namens het bestuur bracht de heer Stoffers de jubilaresse dank voor de bewezen diensten in de afge lopen lange periode. De voorzitter deed zijn toespraak vergezeld gaan van een geschenk Hierna was het tweede feestelij ke moment van de avond aange- broken. De onlangs aangeschafte ge- luidsversterker kon n.l. officieel in i gebruik worden gesteld. I Voortrekkers van de Van der Werf stam (Ewout Joppenszgroep hadden de ringleiding aangebracht. Deze vaste ringleiding is ontwikkeld i in samenwerking met de heren 't Jong en Westrik. Parmentier werd Provisorium

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5