ONGERUSTHEID OVER DE PRIJSSTIJGINGEN O Advertentie- Knipsel prijsvraag Indonesiër nosr onverwacht vlot :t f +4* Wat is het minimum? St.-Rapliaëldringt nan op compensatie sterren \rc/ Qföï Uitroep in Tweede Kamer: Minister doe eens wat..! Voordracht voor de Hoge Raad ijn wij wel goed onze kinderen? Deel Duitse buit in ons land verstopt? Kleine tactische kernwapens voor bondgenoten VS? Onze Sint-N icolaas 600 GULDEN AAN Pit El ZEN NA VELE UREN VAN HOOP EN VREES garage JONGELEEN FRIO DIEPVRIES WEERBERICHT Schommelen in Kennedy's ritme NYLONS ternvs gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 No. 31117 EIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f. 3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 De Tweede Kamer heeft mr. C H. Beekhuis, raadsheer in het Gerechts hof te Amsterdam, voorgedragen voor een raadsheerplaats in de Hoge Raad. Prof. mr. Ch. J. Enschede, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit Amsterdam en raadsheer plaatsvervanger In het Gerechtshof in Amsterdam werd als tweede op de voordracht geplaatst en prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en rechter-plaatsvervanger in het Ge rechtshof in Amsterdam als derde. (Van onze parlementaire redacteur) Bijna alle partijen in de Tweede Kamer Hebben qisteren tijdens 11 behandeling van de begroting van Economische Zaken, hun agerustheid uitgesproken over de ontwikkelingen aan het prij- ifront. Vrijwel algemeen drong men bij minister Andriessen erop aan zaak in de hand te houden en men wilde meer duidelijkheid rer zijn stabilisatiebeleid. II k socialist Baart, die als eerste olnisters aandacht voor de huidige gingen vroeg, noemde de gang van wi „onrustbarend". Hij noemde hele reeks in prijs gestegen goe- n van chocolade tot en met 'Jnzenvallen en baby-olie en riep het eind van zijn litanie uit: bister, doe 's wat" Hij vond, dat minister best zün controle-appa- it zou mogen uitbreiden als het te in zou zijn. Ook over de prijsstij- igen van huizen en andere onroe- ide goederen maakte deze afge- irdigde zich ongerust. )e communist Bakker vroeg de I lister een algemene prijestop af te Jfcigen, indien de verhogingen de ^tag van 1.5 procent zouden over- tjöen. Hij meende, dat de stjjgin- &1 bezig zün de loonronde totaal rerorberen. de KVP-er Blaisse was aller- nst te spreken over de stijgingen, de huisvrouw nu al merkt. „Ze s maar hier en daar", zei h(j. matige verhoging van de pry- achtte hij wel acceptabel, maar vond het pgnlyk voor de minis- dat nu de goede bedoelingen rkruist dreigen te worden. Vooruitlopen Het behoeft nauwelijks betoog", zei de Christelijkhistorlsche rdvoerder de heer Van der Mei, de stijgingen onrust ver ken". Hij meende, dat men zich t hoeden voor overdrijving, want stijgingen ten gevolge van ho- pnjzen van sommige grond- - fen hebben bepaalde voordelen 1 de ontwikkelingslanden. Maar hij merkte op, dat er stijgingen die vooruitlopen op de loonron- LDe CH-woordvoerder betrok in •beschouwing ook de ontwikke- in de bouwsector. Hij meende, schaarste daar geen ongeremde oed op de prijsvorming zal mo- hebben en hij vroeg minister Inessen dan ook met zijn collega Volkshuisvesting te overleg- om ongewenste invloeden van toringen in de bouwsector op het «abilisatiebeleid zo klein moge- td houden. 5 Klimaat l Antirevolutionaire woordvoer- Geelkerken sprak in soortgelijke *n. „Ons volk is ongerust", zo deze afgevaardigde: „Welke ^maatregelen wil de minister Hij waarschuwde tegen [^ongunstig klimaat, waardoor erhogingen in de hand gewerkt "i worden, t pacifist Slotemaker de Bruine H een principieel betoog, waarvan Advertentie femiddelde Nederlander weet wat nieren toekomt. Goede voeding daarbij een belangrijke plaats in rom ziet men bij moderne mensen i Finnbrod op tafel. Lichtverteer- rachtvoeding, bereid uit volkoren |wl en ontvette melk. Alles ter lekker op, zoet of hartig, fris jj. Het krokante Finnbrod zet ook ienaan het werk. Neem vaak zo'n tofbruin. Ook uw levensmiddelen- Terkoopt kersvers Finnbrod. de conclusie was, dat de regering de belangen van de consument niet erg serieus neemt. „Men gaat er wat speels mee om", zo meende hij. De boeren-afgevaardigde Harmsen was van oordeel, dat alle prijsverho gingen alleen maar het gevolg zijn van „overheidsbemoeiingen". Droducent ontvangt nog niet per kilo wat de consument per pond betaalt", zei hij, „Dat komt met door de tus senhandel, maar doordat tussen pro duktie en consumptie allerlei licha men zitten". Niet bezorgd De enige uitzondering in dit koor van bezorgdheid was de VVD. Na mens deze fractie zei de heer Portheine, dat hij wel een open oog voor de onontkoombare optrekking van het loonpeil had, maar dat men bij doorberekening m de prijzen moest bedenken, dat ae winstmarge niet moest worden aangetast. Hü meende trouwens, dat er geen tegen stelling bestaat tussen producenten en consumentenbelang. Hü keurde voortüdige prysverhogingen scherp af, maar was wel van mening, dat de dynamiek van het bedryfsleven het aanhouden van ?e datum van 1 januari voor prijsverhogingen niet gedoogt. „Dat is een zuiver theore tische benadering", zo meende hü- Tot zover onze parlementaire re dacteur. Ook bulten de Tweede Kamer ma nifesteert de ongerustheid over de prijsverhogingen zich meer en meer. De r.-k. bond van vervoerperso neel „St.-Raphael" zal er bij de KAB op aandringen nog vóór 1 januari een compensatie te bewerkstelligen voor de prijsstijgingen, die direct na het akkoord dat in de Stichting van de Arbeid Is bereikt, aan het licht traden. De voorzitter van „St.-Raphael", de heer YV. J. L. Spit, deelde mee, dat deze onverwachte prijsstijgingen nu al gevolgen hebben voor het in komen van de werknemers, zonder dat nog één cent van het bereikte loonakkoord is binnengehaald. De twee Duitsers, die verleden weck werden gepakt na hun vlucht met een buit van 300.000 mark, worden door de Duitse politie ervan verdacht dat zij ruim 100.000 mark ergens in ons land hebben ondergebracht. Aan de in beslag genomen buit mankeert na melijk ruim 100.000 mark. De verdachten zeggen dat zü tij dens hun kort verblijf in ons land op büzonder royale voet hebben geleefd. Doch tever.s ook dat zij de onderweg gemaakte onkosten zelf hebben te rugverdiend door zeer goe<j betaalde interviews toe te staan in Tokio. Trouwens, zo stellen de beide mannen het, al het geld dat bü hun aanhou ding in Japan nog in hun bezit was, hebben ze zonder ook maar één pen ning achter te houden heel eerlijk op tafel gelegd Tofn zy het bü hun ge dwongen terugkeer naar Duitsland weer bü zich moesten steken, hebben zü het geld niet nageteld. Daarginds zal wel de fout liggen, aldus de twee mannen. Zü willen desnoods terug naar Tokio als het onderzoek zulks vordert. Het wordt uitgesloten geacht dat de twee verdachten tüdens hun opont- houdt te Venlo en Nijmegen kans hebben gezien geld te verstoppen. Slechts in Amsterdam zou men er daartoe de tüd voor hebben gehad. (Van onze Haagse correspondent) Wat verstaat men in de Stich ting van de Arbeid onder loon als men spreekt over minimum loon? Gisteren is in de looncom- missie gebleken, dat de werk gevers onder loon ook verstaan vakantie-uitkeringen winstdeling en diplomatoelagen. De werkgevers zouden aan het einde van het jaar alles bij el kaar willen optellen en indien de som dan minder dan f 5.200.- be draagt, het tekort willen bijpas sen. Tegenover deze opvatting staat die van de werknemersvertegenwoordi gers. Zü willen normale inkomsten als loon beschouwen en alles wat extra genoemd kan worden, willen zij niet mceberekenen. De werkgevers hadden in de ver gadering van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid htm op vattingen op papier gezet, waardoor de werknemersvertegenwoordigers als het ware een leidraad kregen voor de bespreking, die in de looncommissie gehouden zou moeten worden als ge volg van het loonakkoord in de Stichting van de Arbeid. Het beraad in de looncommissie is echter niet voortgezet. En een voor morgen vastgestelde vergadering van de commissie gaat niet door. De drie werknemersvakcentrales willen eerst onderling overleg plegen voor zij ver der praten over minimum loon van f 100.-. In de buurt van Lochem is de dijk van de Schipbeek bezweken. Met man en macht worden po gingen in het werk gesteld het gat te dichten. Amerika's bondgenoten zouden de beschikking en het beheer moeten krijgen over kleine tactische kern wapens. Over de grote strategische kernwapens zouden Amerika, Enge land en Frankryk gt-vamelyk het beheer moeten voeren. Dit is de conclusie, waartoe een een speciale commissie uit het Ame rikaanse HuLs van Afgevaardigden komt In een rapport over de NAVO. De advertentie-knipselprüsvraag, welke wü gisteren en vandaag ter ge legenheid van het komende Sint-Nicolaasfeest publiceren, heeft in de loop van meerdere jaren haar grote populariteit bewezen. Het is wederom op veelvuldig verzoek van tal van lezers zowel als adverteerders, dat wü er nogmaals een afdrukken Ten behoeve van hen. die de gebruiksaanwüzing van een dergelüke puzzel desondanks niet mochten kennen, laten wü hieronder nogmaals de spel regels volgen: Onze editie van gisteren, die U natuurlük als gevolg van onze waar schuwing zorgvuldig heeft bewaard, bevatte een aantal zakelüke adverten ties (waaronder dus niet begrepen de familieberichten, personeels-aanvra- gen. Sleuteltjes e.d.). waarvan U vandaag een precies even groot aantal uitknipsels, op twee pagina's büeengebracht. terugvindt. Deze knipsels zün genummerd van 1 tot en met 225, zodat U meteen weet hoeveel advertenties in deze prüsvraag betrokken zün. Onze vraag is nu een lijst samen te stellen, genummerd van 1 tot en met 225 waarin U te kennen geeft aan welke advertenties deze knipsels ontleend zün. De oplossingen, welke ondertekend moeten zün met de naam en het volledig adres van de inzenders, dienen uiterlük zaterdag 30 november ln het bezit te zün van onze Redactie. Zü moeten gericht zün aan de Redactie van het Leidsch Dagblad en op de enveloppe het opschrift „Knipselprüsvraag" dragen. Later binnen komende inzendingen worden onherroepelük terzüde gelegd. Voor de goede oplossingen stellen wü een bedrag van in totaal f. 600.beschikbaar, t.u\: EEN HOOFDPRIJS VAN EEN HOOF DPRIJS VAN EEN HOOFDPRIJS VAN DRIE HOOFDPRIJZEN VAN TIEN PRIJZEN VAN TWINTIG PRIJZEN VAN VEERTIG PRIJZEN VAN f. 100.— f. 75.— f. 50.— f. 25.en voorts f. 10.— r. 5.— en r. 2.50 De prüzen zullen worden uitgereikt in de vorm van bonnen ter waarde van f. 2.50, welke uitsluitend inwisselbaar zün bü de adverteerders, die blükens hun advertenties in ons Blad van gisteren deelnemen aan deze prüsvraag. Over de toekenning der prüzen beslist uitsluitend onze Redactie; er ia daarover geen discussie of correspondentie mogelük. Men kan aan zün of haar inzending de een of andere attractieve vorm geven en de mogelükheid is geenszins uitgesloten, dat wü daarvoor enkele extra-prüsjes beschikbaar stellen, doch zulks is volstrekt niet noodzakelük om op basis van volstrekte gelükgerechtigheid deel te nemen aan deze prüsvraag. Inzendingen voldoende frankeren! Wü wensen onze puzzel-grage lezers en lezeressen veel genoegen en veel succes. De commissie meent, dat een derge- lijke regeling veel zou kunnen bü- dragen tot het herstel van de rust in het Atlantische bondgenootschap. De commissie acht de verstrekking aan de NAVO-landen van tactische kernwapens vooral van belang met het oog op de plannen voor terug trekking uit Europa van een groot aantal Amerikaanse troepen. Advertentie Hillman Humber Off. dealer ST.-JACOBSGRACHT 10—16 TEL. 21560 - LEIDEN Singer Sunbeam ONBESTENDIG Bilt verwacht van heden- tot Knavond [^egend zwaar bewolkt met tij- fegen en vrü zacht. Krachtige fe kuststreken tüdelük harde *°nnachtige wind tussen zuid- «a west. (Opgemaakt om 11.15 uur) 22 NOVEMBER _°P: 8.10 uur; onder: 1641 uur. i°p: 13.16 uur; onder: 21.50 uur. **ter te Katwük te 6.37 en 18.56 *®6water te 2.16 en 14.35 uur. fiunmer bestaat uit 22 pagina's; De Deense minister van Buiten landse Zaken Hakkerup. heeft premier Chroesjtsjow gisteren een schommelstoel aangeboden op dat deze „in hetzelfde ritme kan schommelen als president Kenne- dy". Chroesjtsjow bedankte de Deen- se minister glimlachend en merk te op dat dit ritme hem ook zeer belangrijk leek. Hakkerup verklaarde na zijn bezoek aan Chroesjtsjow dat deze hem had meegedeeld het op prijs te stellen volgend jaar juni, in aansluiting op zijn bezoeken aan Hoorwegen en Zweden, een bezoek aan Denemarken te brengen. NiSM i'njtL - Vangverse FRIONOR Grillenen Venukkelijke vis zoals u 1 „ooit Re" gepioeld- Rechl uit de Noorse «a- teren. 8 Stuks in een pak-Zo:?der.szoaoPU' .noh^'ekkerl 'sFriom'" 1 specialiteit waar iedereen I enthousiast over is. ...SMAKELIJK ETEN (Van onze Rotterdamse correspondent) Wel zelden heeft een schip zo lang gezweefd tussen ondergang en be houd, tussen hoop en vrees, als het Indonesische motorschop „Tjokroa- minoto," dat gisternacht bij storm achtig weer op de kop van het Noor- derhoofd van de Waterweg strandde. Maar ook zelden kwam de redding zo onverwachts en tegen alle geldende regelen in. Men ging al rekening hon den met een totaal verlies en grote moeilijkheden voor de scheepvaart gezien de precaire ligging voor de Waterwegmonding. Maar om kwart over acht schoot het plotseling los bij een bijna wanhopige poging van vier krachtige sleepboten om de Indone siër van de stenen te sleuren. Het was toen reeds drie uur na hoog water. Het water was al meer dan een halve meter gezakt. ,HÜ heeft op een punaise gezeten", was de mening van een deskundig waterstaatsman, waarmee hij wilde zeggen, dat het schip misschien ihaar door één brok steen werd vastgehou den en dat dit op een gelukkig mo ment is gekanteld of weggezakt. En daarmee was het fraaie en pas twee jaar oude vrachtschip van een büna zeker lijkende ondergang gered. De bemanning gooide meteen de sleep trossen los en op eigen kracht voer het schip bijna zegevierend de Water weg op. Niet alleen de gezagvoerder zal een zucht van verlichting hebben geslaakt. De vrüe vaart op de Water weg heeft lang aan een züden draad gehangen. Dramatisch Na het middaguur nam de stran ding een büna dramatische wending. Het schip maakte water. Nog konden de pompen het bühouden Maar wat zou er gebeuren als het vlot kwam? Was het niet zo beschadigd, dat het snel zou zinken? Met de ervaring van de „Faustus" lp 1952 in herinnering, was die zorg niet ongegrond. De „Tjokroaminoto" moest zo spoedig mogelük van het Noorderhoofd af. Maar met recht stelde de rükshaven- meester, de heer Th. van der Voort, voorwaarden. Zolang niet vast zou staan, dat het schip na vlotkomen voldoende drüfvermogen zou bezitten om zonder te veel risico de Waterweg binnen te komen, zouden de sleep boten met hun sleep op zee moeten blüven en dat liefst zo ver mogelük van het vaarwater van de Wat erweg- monding. Pas als dan zou blijken dat het geen gevaar voor snel zinken zou opleveren, zou het toestemming krü- gen naar Rotterdam op te stomen. Het Indonesische vrachtschip ..Tjokroaminoto'' nog op de Noorderpier van Hoek van Hol land. Het schip is inmiddels vlot gesleept. Met die consignes gingen in de loop van de middag de sleepboten naar zee. Het waren er elf, tezamen ruim 13.000 pk in hun machines bundelend. Slot pag. 2 Advertentie ZIJN STERKER! Uit het Leidsch Dagblad van 23 Nov. 1863: Uit 's Hage wordt berigt, dat toen Z.M. l.l. Zondag in burgerkleding zonder oranje kokarde in het Willemspark wandelde, een kleine jongen met den naam van .JCees" Hem groette. Betreffende de Donderdag alhier gehouden feestviering vernemen wij nog, dat de student Constant de Rebec- que 450 brooden heeft uitge deeld.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1