GANZEN BEWAKEN NU MILITAIRE OBJECTEN Bloemenvaktentoonstelling in Florahal Rijnsburg geopend Buschauffeurs stellen eisen aan vakbonden Duits echtpaar poogt in Egmond te blijven Na proef in De Krom5 bij Noordwijk Alarmsysteem bespaart Rijk heel veel geld Lof voor arrangeur Cock Veldhuis Telefoongesprek met sanatorium in Daros Levensavond nabij dochter LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 NOVEMBER 19B3 Toen in 387 voor Christus Gallische troepen Rome belegerden, hebben volgens de overlevering ganzen de stad gered. De Romei nen waren teruggeslagen op het Capitool, een der zeven heuvels waarop Rome is gebouwd. Hier bevond zich o.m. de tempel van de Godin Juno, met de ganzen die aan haar waren gewijd. Zij alar meerden met hun gegak en geschreeuw de Romeinen bij een nach telijke verrassingsaanval van de Galliërs, die daardoor op het laat je moment kon worden afgeslagen. Het munitiecomplex „De Krom" van de Kon. Landmacht by Noordwijk is pen capitool en een nachtelijke verrassingsaanval hierop Is hoogst on- waarschijnlijk. Maar het alarmsysteem ls gelijk aan wat de Romeinen in het pweer bracht: ganzen. Dikke, vette boerenganzen, die bU de nadering van Iedere bezoeker de kop in de lucht steken en een door merg en been gaand pschreeuw weggeven. Die ganzen zijn niet toevallig. zijn de werkers van het eerste uur. toen in 1957 de legerleiding be- jloot een proef te nemen met gan- lenbewaking. Deze proeven zijn uit muntend geslaagd en allengs uitge breid. Kort geleden ls door de mi ster en de generale staf beslist, dat de ganzenbewaking zal worden uitgebreid tot alle militaire objecten, die zich daartoe lenen. De ganzen un het depot „De Krom'' hebben een deel van de nakomelingen gele erd. die nu op andere militaire ter- einen. op forten en afgelegen op- lagplaatsen als een levend, betrouw- aar en nimmer falend alarm systeem fungeren. De man die de proef met de gan- len is begonnen en heeft voortge- iet, Ls de heer J. W. G. Vleming, coör dinator objecten beveiligingssyste- Een -middelen bij de staf Neder - e territoriale bevelhebber. Ver- elijk is hij vaak achter zijn uitgelachen als hij met zijn gan- en aan kwam. Feiten Maar hier zijn de feiten: hon- lerdtallen militaire objecten, ver- ipreid over heel Nederland, moeten f waakt zijn en blijven. Veelal zijn et vrij kleine afgelegen opslagplaat- tn, eenzaam In de polder of op de ei. De bewakingstroepen van het igiment Van Heutsz, dat hiertoe mensen moet leveren, staan dan oor een eentonige, geestdodende ak. Er gebeurt vrijwel nooit iets, is geen enkele afleiding en toch oeten zU dag en nacht de zaak swaken. De ganzen lijden daar niet onder. )1? vervelen zich nooit, want een ie ganzenbewaking bestaat uit echtparen, die het druk hebben ruzie zoeken, elkaar het hof en, nestelen, broeden en eten Van april tot november ver- ct het Rijk geen ganzevoeding: noeten dan zelf hun kostje op- gans graast als een n spaart het Rijk dan nog geld want het gras op het fort be niet te worden gemaaid, de dieren aan hun gebied ge- dan is het hun territoir ge en bewaken zij het met de zorg. Iedere Indringer, iede- o die bij het hek stopt, be de gans met zijn gehoor on- de kop gaat omhoog, geluiden verscheuren de Dit mist nooit, zegt de heer riing tevreden. Alarm De bewaker, die rustig op het in zijn woning zit of slaapt met het geld, dat we door de ïnzebewaking uitsparen kunnen we I (en leuk huisje neerzetten) hoort dat er iets mis ls. Hy nu gewapend en wel op onder uitgaan, dan wel alarm geven een Ujn aan de dichtstbUzünde Er zyn heel wat proeven met gan- »i genomen, voor het begrijpelijke tantrouwen zakte en plaats maak te voor bewondering. De gans heeft «n actieradius van 500 meter, niet tel minder dan een goed afgerichte taakhond. Dat betekent, dat hij op wik een afstand al alarm slaat voor adringers. Hij kan dus een flink hik terrein bewaken, theoretisch wel hectaren. Maar het leger gebruikt ten veelal op kleine objecten, by torkeur forten. Het instinct, dat de gans alarm toet slaan, is de waarschuwing die M) zijn wijfje geeft voor mogelijk (vaar. Dit instinct werkt feilloos het We jaar rond. Besparing De ganzen besparen het Rük nu 'I tienduizenden guldens per jaar, terwijl In de proefperiode toch niet ®eer dan vijftig van deze dieren fctieve dienst deden. De heer Vle- ning gaat er binnenkort op uit om kin gelederen flink te versterken. Hy ■that en niet aan de hoge kant ht zij straks verscheidene miljoenen kr Jaar aan hew aklngskosten in de fefensiekas kunnen houden. De rijksganzen zyn zich van hun fcarde niet bewust, zy schommelen ^nd en zoeken eten. Vliegen is er tocrr hen niet meer by, want zy tijn zorgvuldig gekortwiekt. Zwem men doen zy nog wel, ar moet altyd water op hun terrein zyn, al het maar een kleine vijver. landen. Want ons land ls nog de enige NAVO-partner, die ganzen tn militaire dienst heeft. De Neder- Het Nederlandse experiment heeft landse legerleiding neemt de uitdruk - slnds kort grote aandacht getrokken king: „Zo dom als een gans'* niet van militaire autoriteiten in andere meer in de mond. VERBODEN TOEGANG en laat niemand de bewaking onderschatten, die zich hier ach ter het hek heeft opgesteld. Schiphol - spoorweg gaat 370 miljoen gulden kosten (Van onze A'damse correspondent) De aanleg van een deeds onder - grondse spoor Ujn Amsterdam- Schip - I nol- Leiden- Den Haag zal naar schatting 370 miljoen gulden kosten. Dit heeft mr. J. C. H. A. van Stapele. directeur van de N.V.Luchthaven Schiphol, gistermiddag gezegd in een causerie op een lunchbijeenkomst van het departement Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nyverheid en Handel in Hotel Kras- napolsky. Van dit bedrag zal oir ca 180 mil joen gulden moeten worden geïnves teerd in het grotendeels ondergronds gelegen deel van de spooriyn op het terrein van de luchthaven. Hierbij zyn de bouwkosten voor het station inbegrepen. Mr. Van Stapele herhaalde een reeds eerder uitgesproken waarschu wing, dat de beslissing over de aan leg van de spooriyn binnen een Jaar zal moeten vallen, wil althans de bouw van het nieuwe Schiphol niet ernstig worden vertraagd. Boven dien zal in de loop van 1964 8 mil joen gulden beschikbaar moeten wor den gesteld voor een viaduct voor de ze spooriyn onder een in aanleg zyn- de start- en landingsbaan. Als dit viaduot later moet worden aange legd zullen de bouwkosten niet al leen belangrijk hoger zijn, maar zal ook de startbaan voor de tyd van twee Jaar moeten worden geblok keerd. hetgeen vliegtechnische be zwaren heeft. De kosten van dit deel van de spoorlijn zyn niet begrepen in de 300 miljoen gulden, die voor bouw van het nieuwe Schiphol no dig zyn, evenmin als de f 28 - mil joen gulden voor het omleggen van de rijksweg AmsterdamDen Haag. Mr. Van Stapele zei, dat de V.N. Luchthaven Schiphol particuliere le ningen zal Inschrijven voor het ver krijgen van de gelden voor de bouw projecten. De gexameniyke chauffeurscommissies van de atreekvervoersbedrijvcn heben hi een brief aan de vier erkende vakbonden van vervoerpersoneel de els gesteld, dat deze vakbonden in hun overleg met de werkgevers vóór 1 december een uitkering ineens van honderd gulden netto realiseren. Daarnaast wensen de commissies, dat ook de twee „gestaakte" dagen worden uitbetaald en wel tegen een bedrag van f35 - netto. De gezamenlijke commissies verlan gen, dat de vakbonden op dit schrij ven voor vrijdag twaalf uur, ant woorden. Teneinde te voorkomen, aldus de oommissies, dat de Kon. Nederlandse Vereniging van Transportonderne mingen «KNVTO» weer meedeelt, dat men niet op de hoogte is van de eisen en de verlangens van de chauffeurs, is een afschrift van deze brief aan de directies van 35 busondernemingen gezonden. Radar in kleuren De Japanse maatschappij „Sjiba- oera Electric" heeft een radartoestel vervaardigd volgens een nieuw sy steem, met kleuren. Mogeiyk vete- kent dit een revolutionaire ontwik keling op het gebeid van de con trole van lucht- en scheepsverkeer en dat van de meteorologie, daar de objecten aan de kleur waarin ze op het scherm verschijnen te herken nen en veel gemakkelyker te volgen zyn. Klein goud: A A. Vollebregt, Rys- wyk. Fa. G. Verbeek. Aalsmeer; Fa. Weina en Eveleens. Aalsmeer; Fa. D. Heemskerk Rynsburg, C. de Koning. Rynsburg; Klein gouden kunstvoor werp: Rijkstulnbouwconsulentschap, Lisse. De voor een groot deel uit bloemen bestaande troon, met de ..kroon op het werk van de Rijnsburgse veilingkwekers (Foto L.D./Holvast) Burgemeester: geen verblijfsvergunning Uitstoting Britse communisten De afdeling Londen van de Britse "rniunlstische party heeft acht itante leden uitgestoten, die be rt staan om hun pro-Chinese iding in het ideologische conflict Moskou en Peking. De uitge- !H acht hadden onlangs een bro- 'e verspreid, waarin zy de „kliek »Uan" Gollan is de leider der ltse communisten verwyten dat haar tegenstanders in de party ttond snoert. Mr. J. Verheus, secretaris van de Nederlands-Zwitserse Kamer van Koophandel, heeft gister middag de 12de Bloemenvakten- toonstelling in Flora in Rijns- burg geopend. Onmiddellijk na de opening werd telefonisch con tact gemaakt met het Neder lands sanatorium in Davos in Zwitserland, waar men, ter ge legenheid van de opening van de expositie, bloemen naar toe heeft gezonden. Fantastisch De heer J. Schild, voorzitter van het tentoonstellingscomité, kon o.m. burgemeesters van diverse omliggen de gemeenten verwelkomen. Daarop nam de ere-voorzltter, burgemeester B. H. Koomans van Rynsburg, het woord. Hy was vol lof over de ten toonstelling en prees vooral arran geur Cock Veldhuis, die weer fantas tische resultaten heeft weten te be reiken. Verder onthulde de burgemeester nog ,dat het gemeentebestuur bezig is met een tuinbouwontwikkelings- plan, waarvoor diverse ruilverkave lingen noodzakeiyk zullen zyn. Mr. Verheus vestigde vooral de aandacht op de verkoopaspecten van de bloem. „Wy moeten trachten", zo zei hy, „de bloem op een hogere plaats In het verlangensbudget van de huisvrouw te brengen". Zuster F. de Jong, hoofdhuisbe zoekster van de tuberculose-bestrij ding in Rotterdam, voerde een tele foongesprek met dr. P. Zuidema. ge neesheer-directeur van het Neder - landsch Sanatorium in Davos en te vens geneesheer-directeur van de Ne derlandse Astmakliniek „Eugenia" In Davos. Zuster De Jong kon dr. Zui dema meedelen, dat de bloemen voor zyn sanatorium onderweg waren. Ook verzocht zy dr. Zuidema alle patiën ten en vooral mevr. Remmerswaal- Kampman uit Rijnsburg. te groeten. Rondgang De zeer vele genodigden maakten vervolgens een rondgang over de ten toonstelling. De 22 exposanten heb ben er een schitterend geheel van weten te maken. Bloemen in allerlei kleuren en variëteiten stralen de be zoekers tegen. Temidden van de vele prachtige werkstukken zyn twee vij vers met sproeiende fonteinen aan gelegd. Mr. J. VERHEUS maakte, nadat hij de tentoonstel ling had geopend, met zijn echt genote een rondgang over het expositieterrein (Foto L.D./Holvast) De Bloemenvaktentoonstelling ls tot en met zaterdag geopend van 10-22 uur 's Avonds kan men op de tribune filmvoorstellingen bijwonen. De uitslag van de keuring luidt als volgt: chrysanten 'tros): D. de Mooy Rynsburg; Fresia's: P. van Schoten, Noordwijkerhout; Gerbera's: M. Lek en Zn., Nieuwveen: Anjers: P. J. v. d. Putten, Noordwijkerhout Deze vier kwekers wonnen de wisselbekers. De prijzen voor de standhouders zyn als volet toegekend: goud met lof van de jury: M. C. van Staveren, Aalsmeer: Goud: Fa. Van Zanten en Hofland. Naaldwyk; H. J. Straathof, Roelofarendsveen; M. Lek en Zn., Nieuwveen. N.V. Hilverda en Co., Aalsmeer, L. A. Hoek, Den Haag; (Van onze A lk maar se correspondent) Onder voorwaarde, dat binnen een redelijke termyn op behooriyke wyze in zijn huisvesting werrl voorzien, kreeg het Duitse echtp. W. Salzmann (78 jaar) H. Hausmann (74 jaar) op 5 februari van dit jaar van de minister van Justitie een verbiyfs- vergunning. Het echtpaar had In september vorig jaar West-Beriyn verlaten om zijn laatste levensjaren door te brengen In de nabyheld van hun dochter mevrouw R. Gouda- Salzmann in Egmond a/Z. De eer ste weken verbleef het echtpaar ten huize van hun dochter, die haar invalide man verzorgt. Doch later betrok het kamers In een pension in Egmond aan den Hoef. Burgemeester A. Bakker weigerde echter een verblyfsvergunnirvg, om dat rijns inziens niet aan de door de minister gestelde voorwaarde was voldaan. Hy werd daarop ln kort geding door het Duitse echtpaar ge dagvaard voor de Alkmaarse recht bank. waar mr. M. J. van Erp Taal man Kip namens het echtpaar het tegendeel betoogde. De eigenaar van het pension is bereid het echtpaar blyvend te huisvesten. De doelmati ge verdeling van de woonruimte, al dus de raadsman komt hierdoor niet in het gedrang. Het pension heeft anders 's winters geen gasten en zo mers zouden de kamers allicht door andere Duitse gasten worden gehuurd. De burgemeester had Z'ch, zo luidde zyn conclusie van maatregelen te onthouden. Burgemeester Bakker stelde, dat hier zyn beleid als hoofd der poli tie in het geding is. waarover de rechter geen uitspraak kan doen. Hy vroeg derhalve aan de rechter zich onbevoegd te verklaren. Voor een verblyf in een pension, aldus de burgemeester, wordt nooit een ves tigingsvergunning gegeven, omdat het niet als blyvend kan worden aange merkt. Aan de verklaring van de pensionhouder, dat hy bereid was het echtpaar blyvend te huisvesten hechtte de burgemeester geen waar de. Aan iemand van buiten de ge meente wordt geen vergunning ge geven. ook niet voor een verblyf in een pension. Hy vond. dat het echt paar zich in Duitsland in een be jaardenhuis had moeten vestigen. Wanneer het echtpaar echter in Eg mond een huis koopt, zou het wel een vergunning kunnen krijgen. al dus de burgem., die heel goed weet, dat het echtpaar daartoe niet in staat is. De president van de recht bank mr. J. N Alblas zal woens dag uitspraak doen. j Weer arrestatie in noordzaak-Akkrum (Van onze Groningse correspondent) Voor de tweede maal is een 24- jarige inwoner van Oldeborn ge arresteerd in verband met de dood- I slag op de 65-Jarige boerin F. Peenst-raVellinga in Akkrum op 31 oktober. Enkele weken geleden, heeft een 27-Jarige verdachte reeds be kend, dat hy de boerin, nadat hy haar geld had afgenomen, heeft gewurgd en daarna de boerdery in brand heeft gestoken om de sporen van zyn misdrijf uit te wissen. Zijn neef en kostganger was reeds eerder gearresteerd, maar werd na de be kentenis op vrye voeten gesteld Da Justitie heeft hem nu opnieuw aan gehouden. daar er aanwyzingen zyn, dat hij toch medeplichtig is aan het misdrijf- TENNIS C. Vreedenburgli (78) overleden De bekende tennisjournalist C. Vreeden bur gh uit Rotterdam ls dezer dagen op 78-Jarige leeftyd overleden. „C.V.", zoals hy in het algemeen kortweg werd genoemd, ls ook vele jaren hoofddessaieur in gou<j en zil ver geweest. Lange tyd was hy hoofd redacteur van het blad „Lawn tennis" en van het vakblad edelmetaal van de Federatie van Goud en Zilver. De overledene was erelid van de Kon. Ned. Lawntennisbond. Jaren lang heeft hy de propaganda voor de KNLTB verzorgd, onder meer door talloze lezingen en filmavonden te geven. Hy was een deskundige op het gebied van tennis-spelregels en de tennis-rechtspraak Vandaag ls het stoffelijk overschot in alle stilte ge cremeerd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13