ïware zuidwesterstorm veroorzaakt veel schade In deel Zuid-Holland valt de stroom uit Bradfisch en Fuchs krijgen hun straf leker vier tomen om personen het leven Nieuwe ideologische aanval van Rood-China op Sowjet-Unie In Den Helder windstoot van 142 km per uur Overstroming in Frankrijk - egenstrijdige richten over rijd in Irak Drie doden en een gewonde hij antohotsing AMERIKANEN „ERGSTE MILITARISTEN" WEERBERICHT Tramstreinen staan stil op het spitsuur Melk 3 tot 4 cent duurder Vrouw bekent vergiftiging echtgenoot voorma lige SS-officieren Levenslang en dertien jaar „MARINER,, NAAR MARS IN 1964 ©üd letfws (pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 NOVEMBER 1963 No. 31115 LEIDSCH mm DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN |elefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Een windhoos beschadigde op Een Panamees schip, de „Arun", Texel een woonhuis. Door de storm liep uit zijn roer op de Oude Maas kon ook de Hembrug over het Noord- en ramde twee staanders van de brug zeekanaal gisteren niet gesloten wor- ten zuiden van Barendrecht. Het den.wegdek werd gedeeltelijk vernield en Op het platform op Schiphol werd een geparkeerd staand busje met grote kracht tegen een „Electra" van I de K.L.M. geblazen, die op het punt Er staat ons in de komende 24 uur een nieuwe storm te wach- stond naar Kopenhagen te vertrek- 0. Maar de weerprofeten verwachten niet. dat de wind weer zo afdraaiende6 pn^ltera'en^ruktê viq te keer zal gaan als gisteren. Toen werd er in Den Helder klem tussen de vleugel en de romp fceen orkaanstoot van 142 kilometer per uur gemeten. De Z°dani? beSCha" jrm van gisteren was da nook de zwaarste, die wij na 17 januari 62, toen het noordwest-Duitse kustgebied onder water liep, bben zien passeren. [ft noodweer van gisteren heeft zeker aan vier -personen het leven iost. Voorts liepen verscheidene anderen verwondingen op. De ma- schade was niet gering. Onder meer doordat de Braassetnermeer ien haar oevers trad, -waarover wij elders uitvoeriger berichten. In Veenendaal werd een 51-jarige bromfietser dodelijk getroffen door kp afgerukte boomtak. Het slacht- •ffer was vader van zeven kinde- 's-Hertogenbosch werd een 34- jirige motorrijder verblind door k regenvlagen. Hij overleed enkele irrn. nadat hij tegei. een vracht- iato was gereden. Op bet Hollandsch Diep bij de jordtse Kil verdronken gister- uond twee personen. De „Risico" lit Sliedrecht raakte uit de koers, iep tegen een pier en zonk. Twee prarenden konden met moeite op et droge worden gebracht, maar Ie 16-jarige dekknecht, Arie van Iferd uit Sliedrecht, raakte in pa art .sprong over boord en ver- Ironk. en half uur later sloeg de „Negen broeders" uit Nieuwerkerk aan IJssel enkele meters verderop vol en zonk bijna onmid- Daarbij kwam de schipper W. Kootstra (35) uit Nieuwer- aan de IJssel om. het leven, mede-opvarende kon juist een lar luikplanken te pakken krij- tn. Daarop zag hij kans de wal bereiken. Hij moest in een boom limmen om het snel wassende iter te ontkomen. Enkele com- undo's. die op onderzoek uit wa in. troffen hem in die boom aan. storm blies voorts op de brug de Oude Maas tussen Dordrecht S7I Iwündrecht een 23-jarige onder- wyzeres met fiets een al op de rij baan. waar zij werd gegrepen door een auto. Zy is ernstig gewond in een ziekenhuis in Dordrecht opgenomen. In de Witte de Withstraat in Rot terdam werd een student getroffen door een omgewaaide boom. Hij werd met onbekend letsel in een Rotter dams ziekenhuis opgenomen. School omver In Nootdorp blies de storm een houten kleuterschool omver, kort na dat tientallen kleuters het gebouwtje om vier uur hadden verlaten. dat de passagiers in een ander vliegtuig moesten overstappen. De meteorologische dienst op Schip hol registreerde gistermiddag ruk winden met een snelheid van om streeks 120 kilometer. de politie verbood vrachtauto's bussen nog langer van deze brug ge bruik te maken. (Van onze correspondent in Parys) Nadat de stormen met een snelheid van soms 90 kilometer per uur sinds vier dagen de kusten van Noord- Frankrijk hadden gebeukt, worden verschillende steden door watersnood bedreigd. In de oorlogshaven Cher bourg werd de toestand vanochtend hoogst ernstig genoemd. In een deel van de stad staat het water bijna twee meter hoog en 4000 mensen moesten gisteren in allerijl door marinevaartuigen uit hun huizen worden ontzet. Er zijn tot dusver twee doden te betreuren geweest. De materiële schade wordt omvangrijk geacht. Het stormweer deed gisterochtend reeds besluiten de loodsdiensten in IJmuiden en Vlissingen voor alle schepen te steken. Rond het middag uur volgde dc loodsdienst van Heek van Holland dit voorbeeld, waarna tientallen schepen voor de Hoek het anker uitwierpen om op beter weer te wachten. Ook vele veerdiensten wer den tijdelijk gestaakt. In haven Ook het havengebied langs de Nieuwe Waterweg kreeg zijn aandeel in de storm. In de Waalhaven botste een Amerikaanse ertstanker, de „Montauk", tegen een Zweedse vrachtvaarder alvorens vast te lopen in de trossen van een Turks schip. Het Zweedse schip, de „I.W. Winck", liep flinke schade op. Later op de dag is men erin geslaagd, de Amerikaanse erlstanker weer te meren. Ook dit schip had flinke schade aan de romp opgelopen. Het Spaanse vrachtschip „Pedro de Alvaradosloeg binnen 20 uur twee maal op drift in de Waalhaven. Vier sleepboten hadden er uren wer kaan om ook dit schip weer on der controle te krijgen. In de Euro poort geraakte de Britse tanker „Naess Endeavour" op drift. Een vrachtwagen met aanhang wagen is gisteren laat in dc middag op de Purmerenderweg in Beemster in botsing gekomen met een kleine personenwagen met vier inzittenden. Twee van hen, de 25-jarige mej. H. H. Wittebers uit Stompetoren en de 22-jarige H. C. Visser u:t Koedijk, werden op slag gedood. De andere twee, de heer A. F. Rotteveel en de bestuurder van de auto. de heer A. E. Gelling, beiden uit Alkmaar, wer den zeer ernstig gewond. Beiden zijn opgenomen in het St.-Liduinazieken- huis in Purmerend. De 36-jarige heer Rotteveel, vader van 3 kinderen, is vanochtend aan de gedaan. In een gezamenlijk artikel van het Volksdagblad en het er is geen direct levensgevaar. Het ongeluk gebeurde, doordat de personenwagen achter een stilstaande vrachtwagen stopte om verkeer van de andere zijde te laten voogaan. De achterop komende vrachtwagen met aanhanger met aan het stuur een 1R- jarige chauffeur merkte te laat de personenwagen op. Hij trachtte nog - - - uit te wyken, doch door deze ma- I ondanks de bijbellezingen on gezan- artikel, dat voortging met de opmer- noeuvre schoot de aanhanger dwars 1 £°r van Chroesjtsjow. Zij gaan voort kuig dat de vrede slechts doeltref- personenwagen heen. Deze Chroesjtsjow in het gezicht te slaan fend verzekerd kan worden door te China heeft een nieuwe ideologische aanval op de Sowjet-Unie berichten over de toestand in de staatsgreep van president rijn tegenstrijdig. Volgens de the radio zyn er in Bagdad he- straatgcvechten gaande tussen uren rn leden van de nationale enerzyds en „reactionaire Ikrachten der samenzweerders" unhangers dus van Arif) ander- In de rest van het land zou de over de aale garde, die de thans door wagen werd geheel in elkaar gedrukt. en de wankelheid van zijn ridicule uitgeschakelde Baath-party de macht volledig in handen Deze berichten z^n in Bag- tfficieel tegengesproken. De toe- iou in het gehele land rus- L Syrië, waar de Baath-partij nog 4;ng heeft, veroordeelde de na- 'i revolutionaire raad de staats- van Arif. De raad stelt alle üjke middelen ter beschikking Arabische bevolking in Irak internationale opperbevel van Uth-partij. Cairo waarschuwde de Egyp- minister van Cultuur en Voor- 3? tegen buitenlandse inmen- i de binnenlandse aangelegen van Irak Egypte zou ingeval een dergelijke inmenging niet ik toezien. Waarnemers vatten wrden op als een directe waar- Ttg aan de Syrische Baath- die met de vorige Iraakse re- was overeengekomen een mi- unie tussen beide landen te Zoals bekend staat president op gespannen voet niet de •partijen. adent Arif heeft gelukstele- Den ontvangen van Jemen en tóer-gezinde „Arabische Natio- ische Beweging" in Beiroet. De radio zond Egyptische natio- «ieren uit waarin Nasser wordt »n. theoretische tijdschrift Rode Vlag, dat vandaag is gepubliceerd en dat het vijfde is in een reeks die de open brief van de Russische communistische partij op 14 juni behandelt, waarschuwen de schrij vers, dat de ..Amerikaanse imperialisten de ergste militaristen van de moderne tijd" zijn. „Zü *ün geen engelen geworden. theorieën te onthullen," aldus het ENKELE BUIEN Bilt verwacht van heden- tot «avond THökelyk zwaar bewolkt met liter enkele verspreide opkla- maar ook plaatselijk buien. J verandering in temperatuur, jokelyk krachtige en langs de arde tot stormachtige zuidwes- fwlftd. later krachtige tot ma chtigs de kust harde tot krach- "steltjke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) NOVEMBER 1963 •P 08.07 uur; onder: 16.44 uur. :0P'- 11.53 uur: onder: 19.46 uur. ^ter in Katwijk te 5.29 en 17.37 "«SWater te 1.14 en 13.26 uur. 'der bestaat uit 18 pagina». WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊMI bouwen op de kracht van de volks massa een en „leer om leer" strijd te voeren tegen de imperialistische poli tiek van agressie en oorlog. „Dit betekent echter niet de abso lute verwerping van onderhandelin gen. Wij zyn voor onderhandelingen met imperialistische landen, doch het is absoluut ontoelaatbaar om de hoop voor wereldvrede alleen op onderhan delingen te vestigen, zoals Chroesj tsjow heeft gedaan", zo wordt in het Chinese artikel verklaard. In het artikel .dat 18.000 Chinese lettertekens beslaat, wordt verder ge zegd. dat de kern van de theorie der Sowjetrussische communistische lei ders over oorlog en vrede wordt ge vormd door hun stelling, dat het ont staan van kernwapens alles, de leer stelling van de klassestrijd inbegre pen, heeft veranderd. „De Russische leiders vinden dat er nu geen verschil meer bestaat tus sen de gerechtvaardigde en de onge rechtvaardigde oorlogen, waar Lenin over sprak. De onderdrukte volken en landen moeten afzien van de revolu- t.e en er moeten geen revolutionaire en nationale bevrijdingsoorlogen meer worden gevoerd. Chroesjtsjow cs. me nen dat de socialistische landen hun verzet moeten laten varen en moe ten toegeven aan de chantage, die de imperialisten door middel van hun kernwapens uitoefenen". Het artikel vervolgt: „De Chinese communistische partij is daarentegen altijd van men.ng geweest dat de socialistische landen de revolutio naire worstelingen der volken daad werkelijk moet steunen, met inbegrip van revolutionaire burgeroorlogen en nationale bevrijdingsoorlogen Zij, die dit niet willen, handelen in strijd het hun Internationale proletarische plicht." Slot pag. 2 STORING IN ROTTERDAM (Van onze Haagse correspondent) Een groot deel van Zuid-Hol land is gistermiddag enige tijd Koningin Juliana heeft gister middag in Paleis Soestdijk zestig jongeren ontvangen, die deel uit- maken van twee groepen van het V redes-vrijwilligerskorps. De ene groep vertrekt naar Brazilië, de andere naar Kame roen. De Koningin in gezelschap van de Kameroenploeg. Na april (Van onze Haagse correspondent) In zuivelkringen verwacht men. dat de melkprijs na april volgend jaar 3 tot 4 cent per liter hoger zul len liggen dan nu. By het Produkt- schap voor Zuivel noemde men ons een aantal factoren, die tot een der gelijke prijsverhoging kunnen leiden: de loonsverhogingen van januari en april, een nieuwe richtprijsverhoging voor de boeren (ook al in EEG-ver band) en een kostendoorberekemng, die bij de laatste verhoging nog niet aan de orde is gekomen. De minister van Economische Zaken heeft uiter aard de melkprijsontwikkeling in de hand. maar het lijkt onwaarschijn lijk, dat hij de verhoging sterk zal kunnen afremmen. De zestigjarige echtgenote van de op 15 oktober na het drinken van met parathion vergiftigde koffie i overleden 68-jarige heer W. van Nuencn uit Goirle heeft tegenover de recherche van de Rykspolitie in Til- burg gistermiddag bekend het gif in de koffie te hebben gedaan. De i motieven, die lot deze daad hebben De sj.jarige Guenther Fuchs, SS geleid, zijn nog niet bekend kapitein, kreeg levenslag wegens Hangende het verdere onderzoek moord in negengevallen poging tot onthoudt de Rijkspolitie zich voor- moord in negen gevallen poging tot lopig van verdere mededelingen. medeplichtigheid aan de moord De tegelyk met de vrouw gear- 15.000 mensen. In Hannover zyn gisteren twee voormalige SS-officieren tot langdu rige gevangenisstraffen veroordeeld wegens oorlogsmisdaden in het ver nietigingskamp Kulmhof nabij Lodz in Polen. resteerde dochter en schoonzoon zyn op vrye voeten gesteld. Gisteren is een oestervisser uit Bruinisse in de Amsterdamse Schinkel begonnen met vissen. Niet naar oesters ditmaal, maar in opdracht van een expertise- bureau naar de tas met 157.000 fl gulden, welke enige tijd geleden tijdens een verkeersongeval in Jhet water moet zijn verdwenen. op Zijn superieur, de 60-jarige luite nant-kolonel Otto Bradfisch, werd tot dertien jaar veroordeeld op twee beschuldigingen: medeplichtigheid aan de moord op 15.000 en op 7.000 mensen. Het proces heeft elf weken geduurd. Bradfisch werd in augustus 1942 tot hoofd van de geheime Nazi-politie in Lodz benoemd en zyn onderge schikte Fuchs. was daar verant woordelijk voor joodse zaken. In die tijd werden veel Joden van Lodz naar Kulmhof overgebracht, waar zij wer den gedood. De beide mannen verklaarden on schuldig te zijn. Bradfisch had eerder gezegd, dat hij niet wist van massa - vernietgiging van joden in Kulmhof. dat hy nooit had bezocht In de transportorders, die hy in Lodz had ontvangen was nooit sprake geweest van doden. De straf voor Bradfisch zal samenvallen met de tien jaar die hy in 1961 in Mdnchen kreeg wegens medeplichtigheid aan de moord op 15.000 Russische joden. van elektriciteit verstoken ge weest. Gelijktijdig doofden lich ten en stopten machines, trams of treinen in Den Haag, Rotter dam-zuid, noord-Gouda. Delft en de Zuidhollandse eilanden. Oor zaak was een breuk in een centi meters dikke kabel in het Rotter damse „openluchtstation" Waal haven. De gebroken koperen ka bel sloeg op een stroomdistri- buerende „verzamelrail"er ont stond een vonkenboog en de kort sluiting in het koppelnet van de Elektriciteitsvoorziening Maat schappij Zuid-Holland was een feit. „De coi-zaak ligt ergens tussen Rot terdam en Dordrecht" zei de direc teur van het Haagse Energiebedrijf, de heer J. G. Arends, omstreeks vyf uur op een geïmproviseerde perscon ferentie. Pas tegen zessen had men in ..zuid" de breuk gelocaliseerd. Toen waren de moeilykheden in Den Haag achter de rug. Kort na elkaar sloegen de dne generatoren aan het Constant Rebequeplein weer aan en produ ceerden hun gebruikelijke 90 000 kilo- volt van de ruim 140 000 die Den Haag behoeft. Het centrum en ver schillende wyken eromheen waren daarmee geholpen. Buitenwijken als Morgenstond kregen later van het EZH-net de benodigde stroom. Dat EZH-net heeft even als het ware aan Den Haag „gehangen". Na de kort sluiting zoog het net de energie uit Den Haag weg. Maar tussen Rotter dam-Noord ?n -Zuid was ook vrij snel een verbinding gemaakt, zodat tegen zeven uur ook daar de storing grotendeels was oreeheven. De storing kwam op een wel heel ongelukkig moment. Tegen het in vallen van de duisternis en het na deren van het spitsuur. Op de kruispunten met stoplichten ont stonden prompt enorme opstoppin gen. Het leek erop of ledereen. die daar niet de handen mee vol had. de EZH, het Energiebedrijf, het ANP of de dagbladen om ophelde ring belde óf naar de winkel ren de om kaarsen te kopen. De tele foons stonden tenminste rood gloeiend en de kaarsen voorraad on derging een flinke aderlating. Trams en de treinen tussen Den Haag en Dordrecht stonden enige tyd stil. Elektrische apparaten als de plaatskaartenmachines op de stations, machines in fabrieken en de kassa's in de warenhuizen, staakten hun werk. In Den Haag sloten vele zaken voortydlg, nadat voldoende controle by noodverlichting of kaarslicht soms zelfs met steun van een agent onmogelijk bleek. De Haagse brandweer, die evenals de ziekenhuizen onmlddeliyk op nnodaggregaten overschakelde - heeft slechts In één geval hulp moeten bie den: de GGD aan de Waldeck Pyr- montkade zat korte tyd zonder stroom en kreeg aggregaten. De Verenigde Staten zijn van plan binnen een jaar een ruimte vaartuig te lanceren om televisie opnamen van Mars te maken en in 1967 instrumenten op deze planeet te laten landen. Dit werd meegedeeld door dr. William Pickering, diercteur van een la boratorium voor straalaandrij ving. Het eerste schot op Mars zal volgens dr. Pickering worden uitgevoerd met een ..Mariner"- ruimtevaartuig, uitgerust met te levisiecamera's. Het vaartuig zal worden gelanceerd in november 1964 en in juli 1965 de planeet van nabij passeren. Een Ingewikkelder „Mariner"- ruimtevoertuig zal in 1967 worden ge lanceerd met het doel kleine cap sule op de planeet te doen landen in een eerste rechtstreeks poging om vast te stellen of er enige vorm van leven aanwezig is. Halve ton gestolen uit brandkast In het filiaal van de Hema in 's-Hertogenbosch is in het afgelo pen weekeinde een Inbreak gepleegd, waarbij de daders een gat in de brandkast hebben gesneden en een bedrag van circa f. 50.000 hebben buitgemaakt. Zy zyn aan de achterzyde het ge bouw binnengekomen en hebben via het paplermagazyn het kantoor be reikt. waar de brandkast staat. Hun optreden bewyst, dat ze ter plaatse goed georiënteerd waren. In de zaak hebben ze zich B. B. helmen en handschoenen gepakt, waarna ze in de deur van de brand kast met een sny brander een gat hebben gesneden van circa 35 cm doorsnee. I Uit het Leidsch Dagblad van l 19 Nov. 1863: Wij vernemen, dat de mu- J ziekcorpsen in de Beesten markt en in de Haven bij de Heerengracht zich zullen la ten hooren Donderdagavond van 8 tot 11 uur. Het bespelen van het klokkenspel op den Stadhuis toren vangt 's morgens om half negen uur aan duurt een uur en 's middags van 1 tot 2 uur zal dit worden her haald. 's Avonds zullen de kweekelingen van de inrig- ting voor Zeevaart ook bij het varen met sloepen door de rachten tot opluistering van het feest medewerken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1