Turkije (nu nog primitief): vakantieland van toekomst GEZINSFLES alstublieft... in de voordelige Fifth A venue komt naar Amsterdam De hallen van Parijs zullen nu eindelijk worden verplaatst Aan Aziatische kust wisselen rotsen af met brede stranden Restanten van de tempel van Artemis liggen in een poeltje fris-vrolijk-fantastisch Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 november 1963 Zesde blad no. 311IX (Van een speciale medewerker) Voor hen die van een avontuur houden en van ongerepte wegen, waar men nog niet elk ogenblik mede-toeristen ontmoet, is Turkije nog het ideale vakantieland. Maar dan is het wel nodig zich los te maken van het fascinerende Istanboel. de Bos porus over te steken en het uitgestrekte „Aziatische" Turkije binnen te trekken. Een financieel bezwaar kan een reis door dit gebied niet zijn, want het openbaar vervoer is spotgoedkoop. Voor nog geen gulden reist U per autobus over afstanden van meer dan 100 km. Wie tevreden is met een niet al te schoon hotel en een dagelijkse maaltijd van rijst, tomaten en wat schape vlees, leeft goedkoper dan in eigen land en zal later met wee moed terugdenken aan de tijd, dat men op een caféterrasje voor een stuiver een glas thee of Turkse koffie zat te drinken. stlge partner van de huwbare zoon of dochter. De vrouw des huizes zal niet tegen een verre reis opzien voor het vinden van een aantrek kelijke party. Veel moet er nog gebeuren om verandering te brengen in de ar moede. het analfabetisme en de vaak primitieve technische uitrun- ting van de bevolking. Algemeen is de uitroep, dat Turkije dertig jaar bü Europa achterop is. Daartegen over staat te weinig belangstelling voor verandering en moderni sering. Toch zal die nodig zyn, wil Turkije zUn thans verworven status van geassocieerd lid der EEG in de toekomst kunnen om zetten in een volwaardig lidmaat schap. Verheugend is echter dat men vooral in leidende kringen de wens aantreft bij Europa te beho ren alsmede de bereidheid de ma teriële en geestelijke steun van het Westen te aanvaarden. Sindin Ata- turk in 1923 met de modernisering van Turkije begon en het land zich bevrijdde uit een eeuwenlange iso latie zijn de blikken gericht naar het Westen. Slaat en leger In de NAVO Is dit strategisch belangrijke land een van de meest trouwe en gehoorzame bondgeno ten. De vele oorlogen met Rus land zijn de oorzaak van een hou ding. die niet zo zeer anti-commu nistisch als wel anti-Russisch is. Dank zy de militaire hulp. die Turkye ontvangt, kan het een groot leger op de been houden. Dat dit leger niet altyd functioneert zoals men in een Westerse demo cratie mag verwachten, wordt dui- deiyk als men in de grote steden voor elk openbaar gebouw en op belangryke kruispunten naast de I ele wegen nog erbarmelijk De boeiendste en mooiste route door dit land Is ongetwijfeld langs dp west- en zuidkust. Enige opof fering moet men zich hiervoor wel getroosten, want de bergachtige kuststreken maken menige plaats moeiiyk bereikbaar. De wegen zijn vaak erbarmeiyk slecht. Er wordt hard gewerkt aan nieuwe brede as faltwegen. maar soms gaat dit zo radicaal dat er in het geheel geen weg meer te bekennen is. Doch uw moeite wordt beloond. U maakt kennis met een interessante be volking in een mooi land en tevens een gebied, dat historisch nauw met Europa was verbonden en ook thans weer streeft naar hechte aansluiting by ons werelddeel. Moeiiyk. zo niet onmogeiyk ls het een typering te geven van het Turkse volk. Oorspronkeiyk was het een centraal-Aziatisch step- penvolk. Eeuwen van wisselend re gime en doortrekkende volksstam men hebben een waar conglome raat achtergelaten, nog bonter ge maakt door de grote groepen van vreemde herkomst zoals Grieken. Armeniërs en Koerdistanen. Groot zijn de Verschillen tussen de van het leven genietende, wat trage Turk aan de westkust en zyn be drijvige Arabisch-sprekende land genoot in het uiterste zuiden of de ontstellend arme boerenbevolking in het hoge noorden van Turkistan. Wat. ze allen gemeen hebben is hun krygshaftige snor en belang stelling voor de worstelsport. Voor Nederlandse begrippen wo nen er heel weinig mensen in dit land. dat slechts tweemaal de Ne derlandse bevolking telt. doch 21 maal zo groot is. Op één plaats zoekt men nooit tevergeefs"' naar mensen, zy het dan ook alleen mannen, nl. in het alle uren van de dag goed bezette café. Wie neer- strykt. op een caféterras, ontdekt al spoedig dat alle tafeltjes snel bezet raken. Een eindeloos staren naar uw wat blankere huidskleur neemt een aanvang! Met evenveel verbazing kunt u terug6taren naar de onafscheideiyke roos in menige mannenhand. Zenlende, vrouwen Ook zal de vreemdeling zich ver bazen over de vrouwen, die. bela den met goederen, achter een weitje aanzeulen op weg naar de markt om daar wat eieren, torna- ten en komkommers te verkopen. Landarbeid en handel zyn goed voor vrouwen en kinderen. Dat de Turkse economie in de eerste Plaats afhangt van de landbouw haar opbrengsten dringt niet door tot het café. Daar heerst een onverstoorbare rust en indolentie. Men discussieert wat over de slechte regering en speelt verder *tjn partytje tric-t.rac. Tot een ge sprek zal het meestal niet komen, jmdat de kennis van een andere taal een grote uitzondering is. De enkeling, die een andere taal spreekt zal niet nalaten zyn kun- de aan de omstanders te tonen, mdachtig de uitspraak, dat „de kennis van een taal méér het be- 5 öt van één leven meer is". In vele kleine boerenplaatsjes is de vrouw nog gesluierd en gekleed m haar kleurryke klederdracht; in van een rok de wyd geplooi- ^de pofbroek. Algemeen is ook nog bet onderhandelen over de toekom- Een typisch straattafereel in Turkije. gewone politieagent een stevige, norse militair ontwaart. Het is nog steeds zo, dat de party die op de militaire leiders kan rekenen de machtigste is. Zo te zien heeft Turkye zyn oude voorliefde voor de militie nog niet verloren. wekkend monument van vergane glorie. Gehele straten, velerlei tem pels. amfitheaters, gymnasia zyn hier aan de vergetelheid ontrukt en getuigen van deze eens zo machtige havenstad, aan het einde van de karavaanwegen uit Perzië. Nog ligt een groot gedeelte van de stad onder een dikke laag puin en onkruid. Wie rondspeurt in de hoop een ontdekking te doen wordt al spoedig benaderd door boeren jongetjes met een knikkerzakje vol met oude Romeinse en Byzantyn- se muntjes en andere kleine vond sten. Met enkele kwartjes als in zet kan dan een levendige handel ontstaan, want ook hier is men er al van doordrongen dat „antiek" geld opbrengt. Deze „eerste stad van Azië", zo als zy eens heette, beroemde zich op de aanwezigheid van een reus achtige tempel ter ere van de jacht- en maangodin Artemis (Diana). Gaat men met reisgids en toeristenfolder op pad om deze tempel te bezoeken en te bewon deren. dan blijkt weer eens hoe grillig het lot van de geschiedenis is. Want na veel zoeken bereikt u een poeltje, omringd door brand netels en papaverstruiken waaruit nog een enkele zuil omhoog steekt. Dit was dan eens „een van de ze ven wereldwonderen". Ook aan de oud-christeiyke geschiedenis gaat Efeze niet ongemerkt voorby. Pau- lus verbleef er enige jaren tijdens een van zyn reizen door het Turk se land en stichtte er een gemeen te. Volgens de overlevering is hier ook de laatste woon- en rustplaats van Maria. Een kerk en een bron hoog boven in de bergen, met een prachtig panorama over de kust vlakte. wyzen u de plaats. Wat men in Efeze ziet en ervaart ont dekt men nog in menige andere plaats. Eindeloos zyn de materiële resten van oude beschavingen. Van plaats tot plaats kan men er de reizen van Paulus volgen om ten slotte in het uiterste zuiden, in de omstreken van Antiochië, de mo numentale forten van de kruis vaarders te ontwaren. By al deze oude geschiedenis steken de resten van het eens zo sterke Ottomaanse Gevecht aan grens van Serawak Het Indonesische persbureau Anta- ra meldt dat by een vuurgevecht aan de grens tussen Indonesisch Bor neo en Serawak twee Britse militai ren gesneuveld en drie Goer ka's ern stig gewond zyn. Het vuurgevecht werd geleverd tussen Britse Veilig heidstroepen en Borneese „vrijheids strijders" by het dorp Simpang Ti- ga Volgens Antara werd slechts één „vrijheidsstrijder" gewond. rijk. uitgezonderd enkele zeer mooie moskeeën, maar bedroevend kaal af. alhoewel geen enkele folder zal na laten de toerist over dit weinige een uitgebreid exposé voor te scho telen. 99 Riviera" Maar niet alleen deze speurtoch ten op historisch gebied weten te boeien, ook de natuur vraagt de volle aandacht. Een van de mooiste gedeelten is stellig de kustvlakte van Antalya. Deze „Turkse Riviè- ra" kan zich in alle opzichten met haar Europese naamgeefster me ten. behalve dan wat betreft de we reld van hotels, zomerhuizen en mondaine toeristen. Op een enkele toeristenplaats in-opkomst na strekt zich hier honderden ki lometers lang een prachtie rots kust uit, afgewisseld door brede eenzame zandstranden, waar al leen een herder met zyn kudde I langs trekt. Nog is Turkye een weinig be kend vakantieland. Binnen afzien bare tyd zal ook hier stellig de j toeristenstroom zyn weg gevonden hebben. Er bestaat reeds een mi- nisteric voor Toerisme en zoals vele andere landen rondom de Middel landse Zee heeft ook Turkije hoge verwachtingen van de inkomsten uit deze nieuwe tak van „indu strie". Te veel leeft echter nog de voorstelling, dat de reiziger uit Europa over aanzienlyke sommen vakantiegeld beschikt en van zins ls elk souvenir te kopen. Wil het begrip „toeristenindustrie" werlte- Hjkheid worden dan is het nodig en dit geldt niet alleen voor Turkye uit te gaan van de gro te stroom kleine toeristen, die Europa in zo groten getale bezit. De aanleg van een net van goede kampeer- en caravanplaatsen is belangrijker dan het bouwen van enkele grote hotels, die zelfs in het seizoen nog niet eens vol zyn. Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizondergoed is als mixer. Erkend Botleiaar van „Fanta en „Coca-Cola Bottelo N.V., Schiedam, 's-Gravenhage In dit land-van-de-halve-maan zyn kerk en staat volledig geschei den en kent men als algemene rustdag de zondag. Toch is het een islamitisch ryk en speelt de religie in vele levenssferen een be langryke rol. Mogelyk kan dit is lamitische Turkye in de toekomst een schakel betekenen tussen Europa en de overige moslim-we reld. Wereldwonder'' De historische banden tussen Turkye en de oude Europese be schavingen zyn sterk. Hoe vaak wordt vergeten, dat belangryke steden als Troje. Ephesos (Efeze". Bergama. Antiochië en andere in het huidige Turkye liggen! Een bezoek aan deze steden is zeker de moeite waard, of beter gezegd: men kan ze niet voorbygaan, want de hoofdwegen voeren u er vanzelf heen. Vooral Efeze. ten zuiden van Ismir (Smyrna), is een indruk- Een van de vele ruines in I Ephesos Aziatisch Turkije eens een wereldstad, thans een verzameling tempelrestanten. (Van onze A'damse correspondent) Het bestuur van de winkeliersver eniging Kalverstraat-Heiligeweg in Amsterdam heeft een plan uitgewerkt tot uitwisseling met winkeliers in New- York. Het ligt in de bedoeling in het najaar van 1964 de Kalverstraat eni ge weken in het teken te doen staan van de beroemde Fifth Avenue in New York. Het jaar daarop zal de Fifth Avenue in het teken staan van de Amsterdamse Kalverstraat. die nu reeds in Amerika als ..de winkel straat van Europa wordt gepropa geerd. Door bemiddeling van de Amster damse VVV-directeur, zyn de plan nen ter kennis van de Newyorkse winkeliers gebracht. De reacties hier op waren zeer gunstig, zodat men - spoedig met de voorbereiding van de uitwisseling kan beginnen. I De Amsterdamse Kalverstraat ls I nog steeds het belangrykste winkel - j centrum van Nederland. In de 145 winkels aan de Kalverstraat en de Heiligeweg. waar ruim 5000 verko- pers en verkoopsters werken, zal de I totale omzet dit Jaar de f300 mll- I joen overschrijden. In 1962 was deze omzet ruim f250 miljoen. De winkeliersvereniging heeft het I Nederlands Instituut voor Publieke I Opinie een onderzoek laten Instel len, waaruit onder meer is gebleken, I dat de Kalverstraat dagelyks door ruim 60.000 mensen wordt bezocht, terwyi er dagen zyn dat er meer dan 100.000 mensen komen winke len. Van deze bezoekers komt 67 pro- j cent uit Amsterdam. Uit het buiten land komt 13 procent. Raketproduktie in Indonesië Het Indonesische departement voor nationaal speurwerk neemt thans proeven met geleide gronddoel- raketten als eerste stap naar de pro- duktie van deze raketten in Indo nesië zelf. Op het ogenblik beschikken de In donesische strijdkrachten wel over Russische raketten. die vanuit vliegtuigen op de gronddoelen kun nen worden afgeschoten, maar niet over geschut waarmee raketten te jland worden afgeschoten. ■vam v- - (Van onze correspondent in Parys) De hallen beslaan een oppervlak- I te van ongeveer twaalf hectaren in een der drukste buurten van Parys, I I waar het verkeer door alle vracht- auto's andere transporten van elf uur 's avonds tot elf uur 's ochtends J vrijwel onmogeiyk wordt gemaakt. Bovendien voldoen de installaties 1 zelfs niet aan elementaire eisen van hygiene groenten en fruit worden I op de trottoirs uitgestald zodat sinds ettelijke jaren door medici en j verschillende instanties van de volks- I gezondheid acties voor de overplaat- j i sing van de hallen zyn gevoerd. De Paryse markthallen zullen, als er verder nu yelemaal niets meer tussenkomt, dan toch eindelijk ver huizen. De beroemde of beruchte buik van Parys zal naar het zui den van de hoofdstad Rungis wor den overgeplaatst. Nieuwe uitgaven CD Ephesos (Efesus. Efeze. be kend uit de brieven van Pau lus) op de westkust van Klein- Azië. Deze stad in Aziatisch Turkije is o.m. bekend gewor den door de tempel voor Arte- mis. een der zeven wereldwon deren. Dit gebouw werd in 356 v. Chr. in brand gestoken door een dwaas, die er behoefte aan had zijn naam te vereeuwigen. Zo leefden de In diërs ln het oude India, door Jeannine Auboyer. uitg Hollandia. Baarn Het Indische leven is van oudsher aan strenge voorschriften gebonden geweest. Er hebben zich weliswaar veranderingen voltrokken, maar deze werden geleidelyk en in elk geval zonder gewelddadige om wentelingen ingevoerd. Mede met het oog hierop heeft de schryfster van dit boek over het oude India een uit- zonderiyk lange periode <van de der de eeuw voor het begin van onze Jaartelling tot de zevende daarna) in haar overzicht samengevat. In die tyd heeft India tot tweemaal toe een politieke eenwording van het groot ste deel van zyn gebied gekend met 'n beter vastgestelde bestuursorgani satie. Bovendien verkeerden Brahma nisme en Boeddhisme nog in hun bloeityd en werden de mooiste hei ligdommen en kloosters gesticht. Zo als ln de eerdere uitgaven van deze j prachtige serie „Zo leefden" wordt I ook in dit werk een gedetailleerde be- schryving gegeven van allerlei facet ten van menseiyke activiteit. Zestien pagina's foto's en niet minder dan 36 tekeningen dragen veel by tot een nog beter begrip van die oude tyd, met enerzyds een grootse cultuur en anderzyds een byna barbaarse regle mentering. waarvan vooral de so- ciaal-zwaksten de dupe waren. Wie zich voor India interesseert vindt in dit vlot vertaalde boek een schat aan gegevens. De hallen, die ontegenzegiyk tot de toeristische attracties van Parys behoren, vormen echter ook een on houdbaar anachronisme. Toen ze in het Jaar 1201 werden opgericht, la- 1 gen de hallen nog buiten de stads grenzen en waren ze berekend op een bevolking van 90.000 personen. Nu liggen ze. als gezegd, ln het hart van Parys en wordt er per Jaar voor een Ski miljoen Paryaenaars al leen al 1 miljoen ton groenten en fruit verhandeld. De PariJse gemeen teraad heeft intussen nog niet be sloten wat er in de plaats van de hallen zal komen. Er zyn vier plan nen ontworpen voor regeringsbureaus, huizenbouw en aanleg van parken of van parkeerterreinen, De minnaars van oud Parys hopen xhter vooral, dat de plannenmakers voorlopig niet al te radicaal in het hallenkwartier van leer zullen trekken. Wegens sterfgeval gesloten, door Jan Wolkers Uitg.: J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Het Nederlandse ambacht Zijn vraagstukken en vooruitzichten. Me dedelingen van het Hoofd bed ryf schap Ambachten. Den Haag. Onderzoekerskunst, door A Kohn. Uitg.: Scheltema êc Holkema Amster dam. De glasblazers, door Daphne du Maurler. Oma ging naar Rusland, door A. Ridge. Uitg Sljthoff, Lelden. voor nu en straks want reeds nu heeft elk „Dordrecht" fornuis all-gas .kranen en -branders. Dus ook voor aardgas! llvv „Dordrecht" staat klaar bij uw handelaar Verkoopkantoor voor Nederland. NELL STUTTERHEIM N.V., DM HAAQ, POSTBUS 114S. Til. Ml?SB Bezoekt onze toonzaal Noordeinde 29 hk. Heulstr. Den Haag; tel. 600509, geopend 8.305.30 uur, ook 's zaterdags.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11