Ontmoeting met een GHOST HUNTER („Geesten-jager") KLAARLICHTE DAG IN EEN MODERN KANTOOR TE EDINBURGH Mr. Robertson, advocaat, gelooft niet alleen in spoken, hij zag ze! Kwart eeuw g jacht op geesten TUSSEN SCHEMERUUR EN MIDDERNACHT Ipgericlit 1 maart 1860 Donderdag 14 november 1963 Zesde blad no. 31111 /K heb in de loop der jaren heel ivat mensen ontmoet, die er de vreemdste en soms allervreemd ste hobby's op na hielden. Ook mensen die met heel hun ziel en zaligheid op bepaalde voor werpen joegen. Iedereen kent dat soort mensen: de verzamelaars van postzegels, van munten, van sigarenbandjes, lucifersmerken, schelpen, stenen en suikerzakjes. Ik ken zelfs een respectabel man die foto's van aangespoelde lijken verzamelt. Weer anderen jagen op groot icild, op vlinders, op orchideeën, op schorpioenen, op diepzee-vissen en op alle mogelijke andere vreemde, exotische en bizarre dingen en wezens. Ik leefde in de veronderstelling, dat ik op dit gebied wel een flink aantal curieuze, singuliere lieden had ontmoet. Maar in Edinburgh ontdekte ik, dat ik niet alleen één bepaalde soort „jagers" niet alleen nog nooit ontmoet had, maar zelfs van het bestaan ervan nog nooit vernomen had. Van het bestaan namelijk van een GHOST HUNTER", dat ik niet beter weet te vertalen dan als „geesten jager". Of er in deze, onze wereld véél ghost hunters" bestaan, is me niet bekend. Het is zeer wel mo gelijk dat er maar één echte bestaat. Maar die éne heb ik dan in levenden lijve ontmoet midden op de dag in Edinburgh op een zeer nuchter, zeer prozaïsch kantoor, en ik kan u de verzekering geven dat het een alleszins merkwaardige ervaring was. Hierbij het verslag van die ontmoeting, die plaatsvond op de 4e maart anno Domini 1963 te Edin burgh; tijd: kwart over tien in de ochtend. ..Ik denk van wel". ..Bent u daar absoluut van over* tuigd?" .Ja. en dat geldt seker voor de keer, dat diverse mensen tegelUk zagen wat ik zag Daar was mijn dochter ook b() Het gebeurde ia Sand wood Bay. hong in het noor den Daar moet u ook beengaan, dan kunt u hem «elf ook zien. de geest. Ik zah u de plaats aanduiden. Het kan niet missen" ..Bent o de enige geesten-jager In Schotland?" ..Nee. er zUn er nog een paar. Hoewel. ik doe het alleen sys tematisch" ..Acht u het bestaan van geesten niet in strUd met wetenscbappelU- ke en allerlei andere opvattingen?" ..Nee. niemand sterft helemaal bQ zUn dood. Z(jn geest blUft be staan." ..Gelooft men uw verklaringen hier in Schotland?" „Dat Is niet zo belangrijk, som- rrflgen wel. anderen niet Maar ik lean o de verzekering geven, dat veel mensen dingen zien waar zo nooit over spreken Om welke re den dan ook." ..Vermoedt u dat wij. de tekenaar en ik. geesten zullen ontmoeten op onze reis door de Hooglanden?" „U zult ze beslist ontmoeten En doet u mij het genoegen, laten we er dan verdei over spreken Ik moet nu naar de rechtbank, tot mijn spijt Ik wens u een voortreffelijk verblijf in Schotland" Even later wandelde hij het kan toor uit. gebogen op zijn stok. die omklemd was door een stevige, ge spierde linkerhand In die schemering IAIN ANDERSON kent hem al vele Jaren. Volgens hem is mr. Macdonald Robertson een knap advocaat, een gezien burgei van Edinburgh, en een prima vriend. Hij houdt voorts van een goed glas en een even goed verhaal In de loop der laren rustte hij complete expe dities uit om op geesten te lagen Heel zijn leven wijdt hij aan spook huizen en monsters bijgeloof en ..se cond sight" (het tweede gezicht of wel de gave van voorspelling) Ik vroeg Anderson waarom men juist In een land als Schotland dit soort curieuze mensen tegenkomt Hij antwoordde dat ik die vraag niet zou stellen, als ik Schotland beter kende. Geen land ter wereld leent zich vol gens hem zozeer voor het zich mani festeren van wezens als geesten en spoken als dit Het Is een land van eindeloze .heidevelden en ruïnes, van oude. vervallen kastelen, van bergtop pen die half bedolven liggen in de mist. van donkere meren en ruisen de beekjes, van oeroude huizen en •van eenzaamheid De overgang van de dag In de avond, en die van de nacht naar de dag zul je nergens zo' meemaken als hier. In Schotland In d i e schemering kan werkelijk van alles gebeuren en wie weet gebeurt ei ook niet van alles. ..Geloof |e er zelf aan?" vroeg ik hem. „Ik zeg niet dat Ik er niet aan geloof. Laat ons het daarop houden" „Geloof je dat verhaal van mr. Macdonald. waarbij verscheidene mensen tegelijk een geest zagen?" Uit het schilderij JA. dat Is een heel bekend ver haal. Het was in een portret- ten-galerU 'n een van onze kastelen. Ze waren met verscheide ne personen in die zaal toen op een gegeven moment een jonge vrouw u 11 de lijst stapte en de zaal doorzweefde Er la een heel verhaal aan verbonden, maar dat vertel ik je nog wel eens. En. wie weet. kom |e «elf nog In dat kas teel. In dat geval kun je haar zien. Als je geluk hebt. treedt «e uit de lirt. maar dat kan Ik Ie natuurlijk niet garanderen." De volgende dag vertrokken we naar de Hooglanden. Mijn laatste nacht in Edinburgh moest ik steeds weer denken aan mr R Macdonald Robertson, tager-op geesten en bezit ter van een schiet eindeloos aantal spookverhalen Wat zou waar zijn en wat gelogen9 Of verbeeld? Of mag men het zo wel stel len? Waar las Ik ook weer die aardi ge opmerking over dit soort verha len?: ..if it be a lie as told by me. it was a lie as told to me" Met an dere woorden: als Ik een leugen heb verteld, dan Is mij die ook als leu gen verteld Daarmee komt men dan een heel eind. Behalve als men zelf op schimmen, geesten en heksen gaat jagen. Zoals mr. Macdonald Robert son. ghost-hunter en advocaat ui Edinburgh. het visitekaartje van een geesten jager toen stapte zij nit het schilderij vertrokken ze, om er nooit meer ln terug te keren Zwevend doodshoofd WIE eerste avond van die eerste dag zat het echt paar bjj het haardvuur te lezen. De vrouw las een verhaal, de man de bUbel. Toen bet tijd werd om naar bed te gaan. merk te de laatste plotseling iets vreemds op Hel leek hem of het licht van de kandelaar verander de. HU keek op en merkte tot zUn verbazing dat dit licht bezig was van geel in blauw te veranderen. HU draaide zich om. teneinde iets tegen zUn vrouw te zeggen, maar kwam daar niet meer aan toe. H(j zag namelUk op minder dan twee meter afstand een doodshoofd door de kamer zweven. Dat be woog zich niet, maar staarde hem strak aan. Meer was er niet. Al leen dat drijvende hoofd was er. Maar dat was. zoals men zich kan voorstellen, méér dan voldoen de. De vrouw keek eveneens om en werd vanzelfsprekend door dezelfde panische schrik bevangen als haar man Enkele seconden later verloren ze hun bewustzijn Toen de man weei bijkwam, herin nerde hij zich de nachtmerrie Had hij gewaakt of gedroomd? Maar naast hem lag, nog steeds bewusteloos, zijn vrouw Op dat moment werd de deur van de kameT geruisloos geopend. Wat binnenkwam vervulde de man opnieuw met ontzetting: dat was al leen maar een hand. die een kande laar droeg Nadat de kandelaar op de tafel was geplaatst, ontdekte de man drie paar voeten die zich boven de vloer van de kamer bewogen. De man bad God hem te helpen in zijn beproeving en op hetzelfde moment waren de voeten en de kandelaar verdwenen. Het echtpaar verdween eveneens de volgende dag, om nooit meer in het huis terug te keren Dit is één verhaal. Een ander ver telt over een woning op Lawnmarket, die eveneens jarenlang leeg gestaan heeft. Het verhaal is moeilijk te con troleren Het vertelt dat er op een avond een feest in weid gegeven Op hel moment dat de gans werd bin- nengebiacht. moet ei iets zijn ge beurd. dat iedereen noopte ogenblik kelijk dat huis te verlaten en er nooi* meer In terug te komen Het Is daarna niel meei verhuurd, zegt men. Als je door het raam naar binnen kijkt, staat de gans nog steeds op tafel Maar waar het huis staat, dat huis. en of het inderdaad onbe woond is. is niet meer te achterha len. EDINBURGH wemelde eeuwen lang van „haunted houses", spookhuizen en van plaatsen, die op de een of andere manier iets met heksen of geesten te maken hadden. Vandaag wemelt het er niet meer van. maar iedere bewoner van Schotlands hoofdstad zal u, als u het ernstig, serieus vraagt, een verhaal kunnen vertel len over een bepaald huis waar iets mee aan de hand was Of is. Want er zijn in deze moderne stad, met name in het oude deel er van, nog „haunted houses". Ik mocht er verscheidene zien en enkele betreden. Overdag maakten ze niet of nauwelijks indruk op me. Ze waren als alle andere huizen in een stad van meer dan een half miljoen inwoners. En al die spookhuizen bezaten wel degelijk een huisnummer. Voorheen was dat niét zo. Een authentiek spookhuis had nooit een nummer. Wat wél indruk op me maakte, omdat het een stuk grimmige realiteit was, was de grote steen bij de fontein op Edinburgh Castle Espla nade. Een kleine, onopvallende fontein, vlak bij de Ra- masy Buildings. De naam luidt: „Witches' Well" en het is de plaats waar eens, nog niet zo lang geleden, de heksen van Edinburgh werden verbrand. IK sprak over dit soort verhalen met Iain Anderson, staf-lid van de Scottish Tourist Board in Edinburgh. Een even plezierig als in telligent man Hij reisde enkele ma len de wereld door, was in de Royal Navy tijdens Wereldoorlog II en maakt in ieder opzicht de indruk van een bekwaam, rustig en verstandig mens. Ik vroeg hem op een avond of hij. als goede Schot, aan spoken geloof- ,de. Hij gaf me een merkwaardig ant woord. Hij zei namelijk geen ja en geen nee, maar vroeg me het ant woord schuldig te mogen blijven Ik nam daar geen genoegen mee en kwam nog enkele malen op het onderwerp terug. Tenslotte had ik in de enkele dagen dat ik in Schot land was zoveel mensen over zo veel spook-verhalen horen spreken. dat ik er werkeiyk prUs op stelde de mening van een ontwikkeld man te vernemen. En toen viel voor het eerst die naam: „Ghost Hun- ter" ..Geesten-jager" Ik had ei nog nooit eerdei van ge hoord, maar hij bleek te bestaan En dat bestaan vond in Edinburgh plaats, niet zo vei van het kantoor van de Scottish Tourist Board op het Rut- land-plein Iain Andersort vertelde me het een en ander over Mr. R. Macdonald Robertson, een Edinburgse advocaat, die een v-riend van hem was. en wiens levens-hobby bestaat uit het Jagen-op-geesten Ik geloofde er geen woord van en informeerde of het mo gelijk was deze wel zeer uitzonderlij ke figuur eens te ontmoeten Volgens Iain Anderson was er niets eenvoudi ger dan dat Ik moest maar zeggen wanneer en waar ik hem wilde tref fen. Ik bepaalde de samenkomst op de volgende dag. op het kantoor van de Scottish Tourist Board De af spraak werd telefonisch gemaakt. Om kwart over tienen- zou mr. Robert Macdonald Robertson aanwezig zijn Normale indruk HIJ was precies op tijd ITt had me een bepaalde voorstelling van hem gemaakt, die echter volkomen bezijden de werkelijkheid bleek te liggen Mr Macdonald Ro bertson maakte een ln ieder opzicht normale indTuk Hij was bijzonder vriendelijk, en Informeerde geïnte resseerd naar m'n eerste indrukken van Schotland Vervolgens spraken we nog over het weer Een kleine, gedrongen man, met heldere, pienteTe ogen in zijn hoofd Hij liep een beetje gebogen Zijn stok hield hij gedurende het onder houd dat we hadden voortdurend vast. Een ding viel me direct op: hoewel hij In ieder opzicht een nor male advocaat bleek te zijn, waren z'n handen opmerkelijk: het wa ren opvallend sterke handen Handen, die ongetwijfeld iets meer konden doen dan alleen maar een penhouder vasthouden of een akte openslaan Het waren harde, pezige, stevige han den. Ik zou niet kunnen zeggen waar om me dit in het bijzondei opviel „Jaagt u al lang op geesten mr Macdonald?" „O Ja. al Jaren Sinds m'n jeugd doe ik dit werk. dus ongeveer eeD kwart eeuw" „U vindt het zelf niet tets bijzon ders?" „Nee, waarom zou ik? Iedereen heeft ten slotte z'n eigen hobby" „Heeft u ooit een werkelUke geest geilen?" .in gesprek met een geesten jager! Van rechts naar links: de ghost hunter, lain Anderson en Anthony van Kampen.. moet er waarlijk niet aan denken, welke drama's zich hier, op deze plaats in het van Edinburgh, hebben afge- Trouwens, ik denk dat de fan- de verbeeldingskracht van een daartoe niet meer in staat is. „pi scuïuiue in een totaal andere eld, een wereld die er volkomen A tre normen op na hield met be king tot menselijkheid, erbarmen aastenliefde. bestonden toen heksen men aannam), en wie niet kon geen heks te zijn, eindigde r leven bij de „Witches' Well", einde had alles te maken met verbranden en wurgen, de historie natuurlijk wel maar men moet daarbij vergeten dat die romantiek (df er voor door gaat) er dan ook was. Tussen 1479 en 1722 werd iedere storm, iedere kortom iedere ramp, direct werk van heksen toegeschre- En daarom hoeft men zich over 300 niet te verwonderen, het dat het aantal terechtstellingen „Witches' Well" met ontstel- nauwkeurigheid boekstaaft 300 werden daar verbrand. 300 vonden dus daar plaats Esculaap! GEDENKPLAAT van zwart brons toont een esculapus- slang. Hij symboliseert de god geneeskunde, met andere woor- het medisch zuiveren van de ge- door het uitbannen van op de plaat is de fi- van Hygeia, godin der gezond- te zien. Min of meer hetzelfde dus. Links een gezicht dat aan een heks toebehoort, verder naar Upks een bijzon- onaangenaam oog Het Is het eye", het Boze Oog Iedere heks ten slotte alles met het Boze Oog bijzonder, sinistere, onaange- plaats, de „Witches' Well" Er "leer van die plaatsen, die, naar beweerd, alles mei duistere en hekserij te maken heb- Er is een huis in Mary Close, achter de Royal Ex- (de Beurs van Edinburgh) de eerste bewoners ervan een dag is bewoond. Daarna door Anthony v. Kampen illustraties Reint de Jonge Hij vertelde me dat hij was gebo ren in Edinburgh in het jaar 1909 Hij is getrouwd en heeft een dochter. Zijn vrouw en dochter gaan soms met hem mee op geesten-iacht Hij vertelde dat laatste even rustig, even normaal, alsof we het nog steeds over het weer hadden Ook dat ver bijsterde me Het is namelijk geen alledaagse ervaring met iemand te spreken die over geesten en schim men praat als over zaken dié tot zijn dagelijkse werk behoren „Ik heb ze gezien" HIER volgen enkele notities uit het gesprek die ik noteerde tijdens dit nogal exclusieve onderhoud.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11