LL.M.-personeel: „Geen vertrouwen in directie" MARS OF VENUS? \Ir. Gieben zal pogen ireiik te herstellen Voorzitter C.S. W. V.: Onderscheid tussen loonsverhogingen Oost nocli West zal ooit zegevieren ©tic/ 1 ERNSTIGE MACHTSSTRIJD AAN DE TOP WEERBERICHT Russen naar Ook cholera in Pakistan REDE VAN OE THANT: TILBURGSE BEKENDE MOORD OP ECHTGENOOT T4tVS gericht 1 maart I860 DINSDAG 12 NOVEMBER 1963 No. 31109 EIDSCH DAGBLAD ^cteur: E. A. E. van Dishoeck J. Brouwer ^dredacteur: DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) e moeilijkheden in de leiding van de K.L.M. hebben een dra- sch hoogtepunt bereikt. e gedelegeerd commissaris bij de luchtvaartmaatschappij, mr. I. C. Gieben, is aangewezen om de twee tegenover elkaar nde partijen in de directie nader tot elkaar te brengen. Het eft hier de hevige tegenstellingen, die sinds een half jaar be- m tussen president-directeur mr. H. Albarda en één van zijn mede-directeuren, de heer E. H. Larive. besluit, dat gisteren is genomen, is een rechtstreeks gevolg van rotest dat de verenigingen van K.L.M.-vliegers, K.L.M.-hoger per- boordwerktuigkundigen, pursers, hofmeesters en stewardessen, op ober j.l. telegrafisch indienden bij de minister van Verkeer en itaat en dat in feite een motie van wantrouwen is in de huidige Vtie van de K.L.M. verenigingen hebben zich „ten einde raad" tot de minister gewend, zij zowel van de directie van de K.L.M. als van de commissarissen 5fs hadden geëist, dat de machtsstrijd in de directie binnen de mogelijke tijd zal worden gestaakt. de heer Gieben is benaderd, mij geheel nieuw" aldus ver ons mr. Albarda gisteravond phol. nadat hij zich naar ouig van een telefoongesprek ir. Gieben anderhalf uur lang 'de per 1 januari tot algemeen msdirecteur benoemde ir. J. bes (thans hoofd technisch be- IKLiM) en zijn directie-secretaris k directiekantoor voor beraad [terug ge trokken. Het commen- I op de jongste ontwikkeling gaf k de vorm van een communique, In niet veel meer staat dan „dat Irectie een actie op het gebied [het benoemingsbeleid acht te L buiten hetgeen zich leent tot g met personeelsorganisaties", het verzoek aan het communi- nige concrete gegevens over de ine situatie toe te voegen, zei echts: „U kunt onze verklann- naar eigen inzicht interprete- i half uur later speelden de ge- üijke verenigingen van KLM- ieel open kaart op een pers- rentie in het Hilton-Hotel, na- ij het verzenden van het tele- aan de minister een week lang n hadden kunnen houden, j menen, dat wij het publiek niet langer onkundig mogen van de ernstige onrust, die enige maanden onder het per- 1 is gegroeid", aldus de voor van dé vereniging van KLM- rs. de heer J. G. Renaud. mede nsd\ andere verenigingen. „Het. delijk geworden, dat een interne tsstrijd in de top van de KLM leidsvoering ernstig belemmert, lersoneel acht dit een schok- verschijnsel, vooral nu een ime verbetering in de toestand et bedrijf merkbaar wordt". Touwtrekken ernstig het personeel is ver- blijkt wel uit het feit. dat de veelal tegenover elkaar staan- gingen alle geschillen heb- .ven om deze actie gezamen- kunnen voeren. In een ge- ppelijke verklaring zeggen in het werk te hebben ge- een verbetering in de situa- brengen. betrokken besturen stellen na- eltjk vast, dat zowel de samen- van als de samenwerking in rectie geen onderwerpen zijn personeel hoog of laag «m bij zou dienen te laten Er zijn echter grenzen aan dé1 iteit van personeel op dit ge- aldus de verklaring. Met name ren zij het dat de mogelijke gevolgen van de vrij kostbare nisatie verloren dreigen te in touwtrekken om positie en irdeling in en rond de top de KLM. Het belang van de gaat het personeel boven alles n dient dus deze verschijnselen naleren „Niemands belang is b(j het steeds opnieuw ver warren en in de knoop raken van 'n beleidslijn, die rust en efficiënte or ganisatie tot doel had en thans ern stig dreigt verstoord te worden". De verklaring besluit aldus: „Ge zien het bovenstaande is het de vereniging van vliegend personeel onder deze verwarde omstandigheden niet langer mogelijk haar vertrouwen te geven aan deze directie en hebben zij dit aan het college bekend ge maakt. Tevens hebben deze vereni gingen het voortzetten van het over leg opgeschort, daar zij geen vrucht verwachten van gesprekken met een KLM-delegatie, welke steeds wordt gewijzigd". De druppel, die de emmer heeft doen overlopen is de benoeming van de heer P. A. H Schlingemann tot hoofd van de afdeling personeels zaken per 1 november. Het gaat niet zozeer om de persoon van de heer Schlingemann als wel tegen de een hoofdige leiding van deze afdeling, waartoe de directie in haar vergade ring van 12 oktober j.l. met naar men aanneemt de stem van de heer Larive tegen heeft besloten. Het personeel stelt zich op het standpunt dat de reorganisatie van de KLM zou dienen plaats te hebben op basis van het McKinsey-rapport. In dit rapport zou de afdeling personeels zaken een tweehoofdige leiding moe ten hebben, waarbij één speciaal zou worden belast met het beleid. De beide functies zijn nu weer samen gebracht en het personeel vindt dit temeer jammer, omdat het perso neelsbeleid nooit de sterkste zijde van de KLM is geweest. Gezag ondermijnd Maar er is meer. Er zijn uitlatin gen van directieleden geweest die het gezag van andere directieleden on dermijnen. Zo heeft het het perso neel zeer 'bevreemd, dat in juli een dagorder van directeur Larive de volgende dag werd gevolgd door een dagorder van mr. Albarda, waarin de eerste werd ingetrokken. Een ander voorbeeld van de naar buiten uit lekkende tegenstellingen in de direc tie had vorige maand plaats, toen op last van de directie een eveneens van de directie afkomstig artikel in het personeelsorgaan „De Wolkenridder" door een artikel van een andere strekking moest worden vervangen. Een deel van de oplage kon niet meer worden achterhaald, zodat vele KLM-ers de beide versies ontvin gen De verenigingen van vliegend perso neel achten het onmogelijk te onder handelen met een directie, die geen eenheid vormt en geen vaste lijn in haar beleid laat blijken. In enkele maanden tijd zag het personeel aan de onderhandelingstafel de heer Mulder vervangen door (je heer Larive. die op zijn beurt het veld moest ruimen voor ir. Besanqon. die zijn stoel weer afstond aan de heer Larive. die tenslotte weer wordt ver vangen door ir. Luymes. Namens de verenigingen van vliegend personeel werd gisteravond meege deeld. dat men bij het opzeggen van het vertrouwen in de directie geen uitzondering hee 1 gemaakt voor een bepaald directielid. Het is echter een publiek geheim dat het vliegend per soneel bijzonder veel op heeft met de heer Larive. Tijdens de herdenking van het j einde van de eerste wereldoorlog j in Londen werd deze opname gemaakt van verleden, heden en mogelijke toekomstIn het midden oud-premier Attlee. rechts premier Home en links de leider van de oppositie Wilson, die door velen als de toekomsti ge premier wordt gezien. Marijnen sprak op lamlb.syniposium 99 Onoverbrugbaar De heer Renaud zei in een toe lichting niets te verwachten van de pogingen van mr. Gieben om de directieleden tot elkaar te brengen. „De tegenstellingen in de directie zijn niet te overbruggen. Wy geloven wel, dat er van deze directie een of meer leden zullen moeten verdwijnen". Hoewel de vertegenwoordigers van de personeelsverenigingen weigerden verder te gaan dan uiting te geven aan de onrust en evenzeer weigerden namen te noemen van personen die in de recente ontwikkeling een rol spelen, is het voor ingewijden wel duidelijk waar de schoen wringt. 99 eheiine satelliet Amerikaanse luchtmacht heeft 1 ttelliet gelanceerd met behulp tn uit Thor en Agena samen- Ie stuwraket. Over de aard of i oei van de nieuwe kunstmaan ts medegedeeld. VEEL WIND Bilt verwacht van heden- tot navond en dan opklaringen maar ook buien. Aanvankelijk krachtige «machtige westelijke wind later afnemend. Iets lagere ftturen overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 NOVEMBER 1963 •P: 07.54; onder: 16 53 uur. op: 04.29; onder 16.20 uur. «ater te Katwijk: 1 36 en 13.55 fcgwateri 9.41 en 21.52 uur. Hummer bestaat uit 14 pagina's) Geheimzinnige moord in Genève Een employé van een internatio naal bureau in Genève, de 30-jarige Cubaan Fernando Alavrez, is gis teren levenloos in zijn woning aan getroffen. Hij bleek met een blank wapen, vermoedelijk een dolk. te zijn vermoord. Bij het lichaam vond men scherven van flessen en glazen. De moord schijnt zondagochtend vroeg gepleegd te zyn. Vrienden van Al varez waarschuwden gisterochtend de politie, toen de Cubaan niet op kan toor was verschenen. Het slachtoffer was vrijgezel en woonde reeds een jaar in Genève De politie wil niet zeggen, waar Alva rez werkte. Een woordvoerder van dc permanente delegatie van Cuba in Genève heeft meegedeeld, dat het de delegatie niet bekend was, dat er een Fernando Alvarez in Genève woonde. Ook ambtenaren in dienst van de Verenigde Naties konden geen inlichtingen verstrekken. Eind vorige week heeft de Ge neef- se politie ook reeds haar handen vol gehad toen zij zaterdag op 2 plaat sen in een vuurgevecht was gewik keld met de Franse onderwereld, die de laatste tijd herhaaldelijk de grens over komt om haar geluk te beproe ven in Europa's bankiersland. Dit uitstapje is de Franse gangsters ech ter duur te staan gekomen: drie van hen werden gewond, van wie een ernstig. Vijf Fransen werden gearres teerd. Slechts twee slaagden erin te ontkomen. De Zwitserse politie had namelijk een tip gekregen, dat er in Frankrijk een bankoverval voorbe reid werd. Zo slaagde de politie erin in een leegstaande etage in de buurt van enkele banken tien geladen pistolen en twee machinepistolen te achterhalen. Toen de Fransen het huis waren binnengegaan, werden zij door de politie overvallen. Er ont stond een gevecht met bovenstaand resultaat. Dit was de zesde «poging totroofoverval in Genève van de Franse onderwereld uit de laatste twee jaar. Voorzitter dr. ir. B. Bölger heeft op de vandaag in het Scheveningse Kurhaus gehouden ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkge versverbond in zyn beschouwing van het bereikte loonakkoord duidelijk onderscheid gemaakt tussen de aan passingsverhoging van vijf proeent per 1 januari en de gemiddelde loon kostenstijging van vijf procent voor de in 1964 te vernieuwen C.A.O.'s. In beide gevallen is alleen sprake van een verhoging van de rechtens geldende arbeidsvoorwaarden. De verhoging met de eerste vijf procent zal mogelijk worden gemaakt door een vergunning van het College van Rijksbemiddelaars. „Dit betekent uiteraard, dat hiervoor geen ver plichting geldt. En ook, dat het per centage niet in alle gevallen tenvolle behoeft te worden gerealiseerd. De strekking van het akkoord is echter natuurlijk wel. dat van deze verdun ning op zeer ruime schaal gebruik wordt gemaakt". In de tweede vijf procent is begre pen de loonkostenstijging, die voort vloeit uiteen uitbreiding van de mi nimum-vakantierechten met ten hoogste twee dagen. De loonsverho gingen zullen mede dienstbaar moe ten worden gemaakt aan het „witten van zwart loon". „Dit laatste kan bij voorbeeld ook betekenen, dat op on derdelen van de C.A.O. een nauw gezettere naleving, overeenkomstig de oorspronkelijke bedoeling van par tijen, wordt nagestreefd". De tweede vijf procent is van een geheel ander karakter dan de eerste. „Het is een gemiddeld percentage, waarmee in het coördinatieoverleg vooraf en bij de onderhandelineen rekening moet worden gehouden. Het is dus geen minimum en ook geen maximum!" We moeten er allen rekening mee houden, dat de arbeidsmarkt niet op korte termijn tekenen van een dui delijke ontspanning zal gaan verto nen. Van de gevolgen, die dit zal heb ben voor de invloed van de tweede vijf procent op de totale loonontwik keling zal men zich bij het onderling beraad aan werkgeverszijde reken schap dienen te geven. Van werknemerszijde, aldus dr. ir. Bölger, voorziet men een ontwikke ling naar een loonsysteem waarbij, net als in andere Europese landen, de C.A.O.-lonen geen maximum-, maar minimumlonen zijn. De heer Bölger meent, dat zulk een ontwik keling niet past bij het in ons land gevoerde loonbeleid. Hij denkt trou wens eerder aan een ontwikkeling juist in tegenovergestelde richting In zijn rede heeft de heer Bölger nog eens uiteengezet, waarom de werkgevers bij hun voorstellen een huurverhoging hebben betrokken. Eén van de argumenten is, dat de hu ren voor een zeer groot gedeelte van het woningbestand nog tot de meest gedrukte prijzen behoren. In 1963 zijn deze huren 2M» maal die van vóór de tweede wereldoorlog, de kosten van levensonderhoud (totaal) 31; maal zo hoog, de verdiende weeklonen (indus trie) 5 maal zo hoog. de bouwkosten naar schatting tenminste het vijf- a zesvoud. Minister mr B W. Biesheuvel vai Landbouw en Vissery heeft gistere, als erevoorzitter van het Amerikaans Europees symposium over ae hanae in lanabouwprodukten geopend. He wordt in het Amsterdamse R.A.I - gebouw gehouden ter gelegenheic. van de Amerikaanse landbouw- en voedseltentoonstelling. De onderwer pen, die in dit symposium aan de orde komen, lenen zich volgens mi nister Biesheuvel uitstekend voor een intensivering van het onderling be grip over de centrale thema's: han del en landbouw. De eerste, die daarover zijn licht liet schijnen, was onze minister-president, mr. V. G. M Marynen. Hij behandelde de plaats van de vrije handel in de politiek van het Westen. Over het zelfde onderwerp zou na hem de uit Minnesota afkomstige Amerikaanse senator Hubert H. Humphrey spre ken. Senator Humphrey kon zijn rede echter zelf niet uitspreken, daar zijn aanwezigheid in Washington was vereist in verband met de wet op de hulpverlening aan het buitenland. Deze wet wordt thans door het Amerikaanse Congres behandeld. De rede van de senator werd daarom uitgesproken door Richard W. Reu ter. de speciale assistent van de president der Verenigde Staten. Gisteravond werd in Amsterdam ter gelegenheid van het symposium een banket gehouden. Daarbij hield e Britse geschiedkundige professor rnold Toynbee een tafelrede, waar- i hy ertegen waarschuwde het pro. .eem van de voedseloverschotten Usluitend te zien als een commer- .eel probleem. Onze velden met ïun schitterende produkten zijn niet Heen van ons: ze zijn van de wereld. Jpreker waarschuwde voorts, dat het net voldoende is de bevolking in ninder ontwikkelde gebieden de ver volmaakte technieken van de land ouw te leren Om zr. met succes te kunnen toepassen moet de boer door ?n door technologisch ingesteld zijn. Die geestesgesteldheid kan niet in één dag worden verkregen De technische revolutie in de land bouw van de wereld was het onder werp. waarover vanochtend pater Henri de Farcy, directeur van de hogere landbouwschool in Angers in Frankrijk, als eerste inleider zijn visie gaf. De Russische ruimtevaardei Nikolajew, die op het ogenblik met zijn vrouw, de ruimtevaard- ster Valentina Teresjkowa, in India vertoeft, heeft gezegd, dat de Sowjet-Unie op het ogenblik bezig is met het vervaardigen van een ruimtevaartuig voor de reis naar Mars of Venus van en kele ruimtevaarders en een grote hoeveelheid voorraden. De uitvoering van het project zou in „een nabije toekomst" geschieden. De tocht naar een van beide plane ten zou zeven maanden kunnen du ren en de ruimtevaarders zouden er ongeveer een jaar moeten blijven al vorens naar de aarde terug te keren. (Het wil ons voorkomen, dat de term „nabije toekomst" voor vele uit leggingen vatbaar is. en dat Amerika met een meer bescheiden programma voor b.v. een maanlanding iets nauw keuriger voorspellingen kan doen. Red. LD.) Indonesië stookt in Noord-Borneo Indonesië gebruikt in Amerika ge bouwde vliegtuigen voor troepen transporten om militairen en voorra den af te werpen in het grensgebied langs Noord-Borneo. dat deel uit maakt van de Federatie-Maleisië, al dus heeft een Republikeins lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. Oliver Bolton, van betrouw bare zyde vernomen, i Oliver zei, dat hij doelde op de tien j toestellen van het type Lockheed C- 130, die in 1961 naar Indonesië wer- den gezonden. Volgens hem heeft het I ministerie van Buitenlandse Zaken in 1 Washington vijf weken geleden nog uitvoervergunningen gegeven voor onderdelen voor de transportvliegtui- gen. Hij vroeg waarom de V S. deze vergunningen hadden verstrekt. Volgens het blad „Morning News" (Karatsji) zyn in Oost-Pakistan vijf honderd mensen aan cholera over leden. In acht districten zijn meer dan duizend gevallen gemeld. De plaatselijke autoriteiten zouden vol gens het blad willen verdoezelen, dat er van cholera sprake Is en slechts spreken van bacillaire dysenterie of iets dergelijks. A.O.W. Dr. ir. Bölger heeft verder opge merkt met verwondering te hebben kennisgenomen van mededelingen van minister Veldkamp over een ver hoging op 1 januari 1965 van de AOW-pensioenen tot een sociaal mi nimum. Is het verantwoord met in gang van genoemde datum een be drag in de orde van grootte van een half miljard extra én jaarlijks voor dit doel te bestemmen in ieder geval lyken deze mededelingen de heer Bölger voorbarig, omdat de minister nog een advies van de SB R. moet krygen over de wijze van financie ring. De heer Bölger had in het betoog van dr. Holtrop voor de leden van het Nederlands Katholieke Werkge versverbond in Utrecht vrijwel geen woord gehoord over de gevolgen die i de spanningen op de arbeidsmarkt dit jaar hebben gehad voor de omvang van de zwarte lonen en de crisisver schijnselen in het georganiseerde overleg. Het ziji die specifieke moei lijkheden geweest, die de centrale werkgeversorganisaties deden beslui ten in belangrijke mate aan de ver langens van de vakcentralen te vol doen. Op een beveiligde overweg bij Nootdorp werd gisteren een per sonenauto gegrepen door een trein. De 50-jarige veehouder N. f. W. Olieman, gemeenteraads lid van Leidschendam. werd op slag gedood. Deze foto toont wat er in een fractie van een se conde van een sierlijke auto kan overblijven, De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Oe Thant. heeft gis teravond in een toespraak tot leden van het Amerikaanse genootschap voor de Verenigde Naties verklaard, niet te geloven dat het „uiterst ge vaarlijke" ideologische conflict tussen Oost en West door een van beide partijen in haar voordeel zal worden beslecht. „Ik geloof niet. dat de ge hele wereld te zijner tijd kapitalis tisch of communistisch zal zijn", zo zei hij. Hij achtte geen factoren aan wezig die de Verenigde Staten in de loop van de tijd onvermijdelijk in een communistisch land zouden verande ren of omgekeerd de Sowjet-Unie in een kapitalistische staat. Dc 50-jarige echtgenote van een 55-jarige Tilburgse spoor wegarbeider die 11 oktober on der verdachte omstandigheden overleed, heeft na langdurige verhoren van de Tilburgse re cherche bekend haar man vergif te hebben toegediend. De vrouw, die tien dagen geleden tezamen met haar 20-jarige dochter en haar 17-jarige zoon werd aange houden. blijft ingesloten. De bei de kinderen zijn vrijgelaten. Het drama heeft zich op de elfde oktober 's avonds laat afgespeeld in de woning van de spoorwegarbeider. De man werd na het drinken van een kopje koffie onwel en overleed nog voor medische hulp aanwezig was. In het kopje werden sporen van het zeer giftig insektenbestrijdings- middel parathion aangetroffen. Dit zelfde vergif werd ook bij sectie in het lichaam van de man gevonden. Gebleken is dat het tussen man en vrouw al lang niet boterde. Zij heeft tegenover kennissen wel eens uitge laten dat haar man zou gepoogd heb ben haar met chocolade, waarin rat tenvergif was verwerkt, te vermoor den. De vrouw op haar beurt, had, naar aangenomen wordt, sedert aug. 1962 al vier pogingen ondernomen haar man te doden Vier maal is haar man in het ziekenhuis opgenomen mét ernstige buikklachten zonder dat ooit een aanwijsbare oorzaak daar van werd gevonden. De verschijnse len. die daarbij optraden waren ana loog aan die op de bewuste elfde ok- tobe* Als oorzaken van de spanning ln de wereld noemde Oe Thant, behalve de geschillen tussen Oost en West. het ..Noord-Zuid-conflict tussen de rijke en arme landen", de strijd tegen het kolonialisme en de rassendiscri minatie en de religieuze conflicten. Het grootste gevaar is echter vol gens hem „het ideologische conflict in zijn verschillende vormen". Nu, met de waterstofbom, bestaat er geen alternatief voor de vreedzame rege ling van onze geschillen. In een mo derne oorlog is er slechts één win naar en zyn naam is de dood, aldus Oe Thant. De secretaris-generaal zei voorts, te hopen dat het dekolonisatieproces in Afrika binnen niet al te lange tijd voltooid zal zyn. Wanneer de vrijheid te lang uitblijft, krijgen extreme krachten een kans, dat heeft de ge schiedenis wel uitgewezen, zo zei hij. Wat de rassenkwesties betreft zei Oe Thant, kennelyk doelend op Zuid Afrika, dat er „slechts één land is de officieel verschil is blijven maken tussen mensen op grond van de kleur van hun huid en hun ras". HU achtte de vooruitzichten met betrekking tot dit land verre van rooskleurig en sprak zUn bezorgdheid uit over de toekomst „in dit deel van de wereld". Over de kloof tussen rijke en arme I landen zei Oe Thant nog. dat econo mische hulp alleen geen oplossing vormt. „Een dergelijke hulp, hoewel wenselijk, kan niet in de eerste plaats komen van de billijke en stabiele prijzen en grotere markten, die de ontwikkelingslanden nodig hebben om de obstakels op de weg naar in dustrialisering te overwinnen". Wat de verspreiding van het com munisme na de oorlog betreft zei hij, de overwinning van het communisme in China „de belangrijkste ontwikke ling" te achten. De invloed van Pe king op internationale aangelegenhe den is volgens hem onmiskenbaar „en als ik het. zo mag zeggen, ik vraag mij af of het wel verstandig, of zelfs mogelijk, is om China steeds maar te blyven negeren, vooral wanneer het gaat om kwesties die de vrede en vei ligheid van de wereld raken", zo merkte hU op. Uit het Leidsch Dagblad van 1 12 Nov. 1863: (Advertentie) Inwoning. 1 Een ongehuwd heer wenscht tegen 25 's maands, in een klein solied gezin lid des hui zes te worden. Franco brieven bureau u. dit blad. Tot vernieuwing der Schouwburgzaal te 's Hage is ook gebruik gemaakt van de Leidsche industrie. De ver- gulden lijsten om de rangen en logedeuren zijn getrokken door de Heeren D. Sala en Zonen alhier

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1