UJSWIJKSE MIJLPAAL: EN UNIEKE VONDST! 42 ct voordeel PRODENT JUNIOR kunst kaleiöoscoQp „Antonius en Cleopatra'' kreeg niet een ideale vertolking NieuwNu ook de kindertandenborstel Bij Voorburg lag len Romeinse stad Serie van sterke en zwakke momenten HYPOTHESE KWAM UIT ter kennismaking KNIP UIT! BEWAREN! SHAKESPEARE RIJ KEI). COMEU1E Rood China eii de ,N. jericht 1 maart 1860 Donderdag 7 november 1963 Vierde blad no. 31105 Advertentie (Van onze Haagse correspondent) ET is nu zeker, dat er in ons land tu>ee echte Romeinse steden den hebben bestaan: niet alleen Nijmegen, maar ook een in >sten van Nederland. Het is zelfs mogelijk, dat deze laatste nog eerder stadsrechten heeft ontvangen dan Nijmegen. Zij hebben gelegen in of bij het tegenwoordige Voorburg. Deze ssende conclusie heeft prof. dr. j. E. Bogaers gemeend te kun- rtkken uit de inscriptie op de Romeinse mijlpaal, die gelijk d in Rijswijk is gevonden op een braak liggend land. Hij dit inscript samen met prof. dr. H. Brunsting uit Leiden ont- l en er uit gelezen, dat een hypothese, die hij drie jaar ge lanceerde. juist is. Van 's ochtends tot 's avonds laat is prof. »rs. buitengewoon hoogleraar in Nijmegen en verbonden aan jksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in sfoort. in Rijswijk bezig geweest om uit te zoeken, waar de al oorspronkelijk heeft gestaan. Tot dusver lopen zijn na- ingen op dit punt evenwel dood. Stenen kolos ®nd>t is uniek. dusver kende men in ons tUeen de mijlpaal, die om- il500 gevonden werd bij Mon- Naaldwijk, en een aantal belangrijke brokstukjes uit Hn en Eygelshoven sa Limburg li van Monster is echter enige I geleden „bijgewerkt", zodat r de juistheid van de inscrip- pel mogelijk is. Voor het eerst toen nu een gaaf exemplaar Iden gekregen. De Rijswjjkse U draagt de naam van de Use Keizer Declus en werd dus diens bewind opgericht. Hier- Rde datering vast: tussen de 9 en 251. tenen kolos van 2.15 meter werd aan de Keizer opgedra- »r degenen die hem. zoals te ebruikelijk was, na voltooiing i weg oprichtte. Als zodanig neldt de steen: „Cananefat mu (Achter de u is de igebroken). Dit laatste kan iders zijn dan net begin van Drd „Municipium" dat is een die de Romeinse stadrech- d verworven populair gezegd ïnninefatenstad. deze stad bestaan moet heb- d prof. Bogaers in 1960 als gesteld in de inaugurele aarmee hij zijn hoogleraars- i Nijmegen aanvaardde. Een belangrijkste grondslagen waren vier letters op de "se mijlpaal: AM.A.C. Over kenis hiervan bestond geen ld. Voor de verklaring ervan in de loop van de tijd tal rpothesen opgesteld, en de recente, tot nu toe niet be veronderstelling kwam van >gaers. Hij meende de letters ien uitleggen als een afkor- „A mnuicipio Aelio «of Cannienefatium", ofwel in lerlands: „Vanaf de stad der tfaten. die van Keizer Ha- iof Keizer Antorius Pias of Marcus Aurelias haar stads - kreeg. Keizer Hadrlanus re- van 117—138. Antonius Pias 1—161 en Marcus Aurelias -170. Dit kon kloppen met iring van de steen, die op d gesteld. Daar op deze mijl- orts waarschijnlijk het getal teiteld stond, hetgeen duidde afstand van 12 Romeinse en ook andere gegevens in Hing, wezen, vermoedde prof. I. dat deze stad in de buurt Drburg moest worden gezocht, inde de naam Forum Hadri- marktplaats, als zodanig ge- toor Keizer Hadrlanus. waar- l bestaan om. bekend is dank tg. Peutinger kaart, een zeer Advertentie De vierde letter in deze serie! Kans op 10 x f 998,- Het complete wasmiddel met afgeremd schuim voor moderne wasmachines. geschapen dal ..zijn" stad inderdaad heeft bestaan. Vergelijking met de „BaUvenstad" Nijmegen (Ulpia Novlomagus) toont aan. dat „Cannienefatenvtad" min stens even oud is of zelfs ouder dan Nijmegen, dat tot de nu beves tigde hypothese werd opgesteld als onbetwist de oodste Romeinse stad gold. Bij zijn onderzoek is prof. Bo gaers gebleken, dat de steen op een braak liggend land achtei de flats in Rijswijk verzeild moot zyn ge raakt in het voorjaar van 1957. Hij is er neegegooid met puin en grond, achter de tuinen van do toen korte lings voltooide woningen. De gehele dag heeft hij in Rijswijk heen en weer gereden en getelefoneerd om aan de weet te komen, wie deae aanval heeft, gedeponeerd, omdat de betrokkene hem misschien zou kun nen zeggen, waar de steen precies vandaan is gekomen. Omwonenden politie, gemeentediensten, aannemers opzichters, niemand wist er iets van. (Wie het wel weet maakt de Rijksdienst gelukkig door even naar Amersfoort op te bellen: 03490 - 12648». De plaatsbepaling is temeer van belang, daar het vermoeden is gerezen, dat de paal heeft gestaan van de Romeinse weg langs de be faamde gracht van Corbulo. de ver binding van de Rijn- en de Maas- monding. die van Leiden zuidwaarts liep over Voorburg en Rijswijk. Een deel van deze gracht werd gevormd door het riviertje de Gantel. De Geo logische dienst heeft een 600 meter breed bed van het in de loop van de tijd verdwenen deel van dit wa tertje terugvond en vlak ten zui den van de spoorlijn Den Haag- Delft op enkele honderden meters van de plaats waar de mijlpaal is gevonden. In Rijksmuseum van Oudheden Het lijkt er veel op. dat de steen dus geen verre reis heeft gemaakt. Dat laat zich ook vermoeden wan neer men bedenkt, dat men met 400 kilo zware brokken afval die men kwijt wil geen meter verder rijdt dan strikt noodzakelijk is. Kan men de oorspronkelijke plaats van de paal vastleggen, dan krijgt men daardoor wellicht nieuwe gegevens omtrent de geografische toestanden in het Westen van ons land in de Romeinse tijd. Na het voorlopige on derzoek is de kostbare vondst over gebracht naar het Rijswijkse poli tiebureau. waar hij in een brand weerauto bleef rusten, tot de hoogle raren Bogaers en Brunsting hem na der onderzochten en de ontcijfering van de inscriptie voltooiden. Vervol gens is de mijlpaal in de brand weerauto overgebracht naar Leiden, waar hij in het Rijksmuseum van oudheden nader zal worden bestu deerd. Britten50 jaar Hugo Claus houdt niet Op De Britse componist. Benjamin Britten viert 22 november as. zijn vijftigste verjaardag. Een van de vele eerbewijzen die bij deze gelegenheid aan de componist zullen worden ge bracht is een concertuitvoering van zijn opera ..Gloriana" in de Royal Festival Hall. De opera werd in 1953 voor de kroning van Koningin Eliza beth geschreven, en wel op speciaal verzoek van H.M. Het libretto is van de hand van William Plomer. Hij begint 1111 vervelend te worden (Van onze Brusselse correspondent Hugo Claus, als altijd belust op publiciteit, begint nu vervelend te worden. Nadat hij vorige week. zeker niet ten onrechte, kritiek had laten horen op de prijs welke hem was toegekend door de Ver eniging ter bevordering van het Vlaamse boekwezen, heeft hij gis teren een collega-schrijver (die wel meer talent heeft dan hijzelf I belachelijk willen maken. De schrijver Aster Berkhof had n.l. ook één van de prijzen van de vereniging gekregen en bij het aan vaarden ervan heeft hij bedankt ..namens degenen die boeken schrij ven en nog wel blij zijn met een be kroning". Daarop heeft Claus aan Berkhof een brief met de volgende inhoud JkjfET gemengde gevoelens zijn wij teruggekeerd van de Haag se première van Shakespeare s ..Antonius en Cleopatra di historische tragedie, welke thans door de Nederlandse Comedie tot nieuw leven wordt gebracht. Deze voorsteling heeft reeds in Amsterdam veler aandacht getrokken. In een opzienbarende hoeveelheid snel afwisselende scènes waarin een groot aantal heterogene figuren zijn rol speelt, volgden in een merkwaardig mengelmoes onder de regie van Ton Lutz sterke en zwakke momenten elkaar af. meer omdat de regie van T011 Lutz .n het algemeen van een groot begrip voor de achtergronden, ook in his torisch opzicht, getuigde. Jammer ook dat het spreken bij velen dikwijls te zeer in schreeuwen overging. Deze tot bij middernacht durende opvoering heeft ondanks de gemaakte opmerkingen, in haar algemeenheid, mede door de ontplooide stuwende vaart, toch grote indruk gemaakt, hetgeen zich na afloop door middel van een spontaan applaus kenbaar maakte. Velen hadden zich opgemaakt om deze Shakespeare-avond bij te wo nen: onder de aanwezigen zagen wij o.a. Fie Carelsen. Ida Wasserman. Joris Diels en GUsbert Tersteeg, die zeker met grote belangstelling en met kritisch oog de verrichtingen van hun Amsterdamse collega's ge volgd hebben, om te constateren In hoeverre zij hun bijzonder veeleisen de creaties aannemelijk wisten te maken. H. g«Bonden ..Daar ik niets liever wil aan U blij maken, is het m(j een eer en een genoegen U hierbij te be kronen met de Hugo Claus-prijs voor de maand november 1963. Deze be kroning geldt uw verzameld werk. Ingesloten vindt U dan ook het be drag dat aan deze bekroning ver bonden is. nJ 12 Belgische franken In de hoop dat U niet alleen blij bent. maar dat deze bekroning een aansporing moge betekenen om ver der in uw literaire loopbaan te vol harden. mijn vriendelijke groet en miln hoogachting". Berkhof heeft nog niet laten weten of hij die Claus-prijs zal aanvaarden. Hij zal waarschijnlijk wel een hartig briefje terugschrijven Claus heeft zich. naar het oordeel van de meeste Jonge Vlamingen die zich met letterkunde bezighouden, niet juist gedragen. Men mag hem in het algemeen wel als ..enfant ter rible" van de Vlaamse letterkunde beschouwen «zo jong om als ..enfant" te gelden, is hij overigens ook niet meer»hoewel men weet. dat hij achter de schermen intrigeert om tot officiële roem te geraken Men neemt het hem echter terecht kwalijk dat hü zich nu onfatsoenlijk heeft gedragen jegens een collega, die door zijn vele hoeken en zijn optreden voor de Vlaamse televisie een grote populariteit in het Vlaamse land heeft. De unieke Romeinse vondst welke thans een plaats heeft ge kregen in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. (Foto L.D./Holvast) oude kaart, die teruggaat tot op Ro meinse bronnen. Prof. Eogaers ver onderstelde. dat Forum Hadriani bij het verkrijgen van de stadsrechten de naam van „Canninefatenstad" heeft gekregen. Echter, van markt plaats noch van stad heeft men in de bodem ooit sporen kunnen vin den. Wel is in Voorburg een mili taire legerplaats van d: Romeinen, een Castellum «arentsburg» aange troffen. Vermoedelijk heeft de stad zich in de omgeving daarvan ont wikkeld. I erbijsterd. Prof. Bogaers was niet alleen ver bijsterd. doch ook ontroerd, toen op de -Rijswijkse mijlpaal de stadsman, die hij uit vier duistere letters had afgeleid, bijna volledig bleek voor te komen, waarmee de zekerheid werd In het centrum der gevarieerde en naar wij toch wel denken algemeen bekende handeling staat het oudere liefdespaar Antonius - Cleopatra, resp. vertolkt door Han Bentz van den Berg. de zinnelijk-hartslochte- lijkedie aan zijn liefde voor de vrouw te gronde gaat en door Ank tan der Moer. de geraffineerde, gril lige en gepassioneerde Egyptische Koningin. Als derde belangrijke Julien Schoen- aarts als de voorname, koel-verstan- delijke en steeds beheerste Octavias Caesar, de toekomstige alleenheerser. Hier wordt een strijd gestreden tus sen de Westelijke en Oostelijke we reld, een strijd Antonius versus Oc- tavius. waarin de eerste, volkomen ln de ban van de Koningin en ook zwak door zijn drankzucht, het on derspit moet delven en niet aan zijn noodlot ontkomt. Doch ook de Koningin ont komt niet aan het hare: beide wor den het droevig slachtoffer van hun begeerten, waarvan vooral Ank van der Moer in de roerende slotscène een diep-tragische impressie gaf. Hoewel dit stuk bepaald niet. tot Shakespeare's belangrijkste en diep ste gerekend mag worden, bevat het toch een felle directheid en is het in een bewonderenswaardige rijkdom van taal neergeschreven, ditmaal in de duidelijke, moderne, meermalen te populaire vertaling van Evert Straat, Daarbij geeft dit bewogen spel van liefde, politiek en oorlog veelvuldig gelegenheid tot heroïsche actie, be halve door de drie hoofdpersonen, ook door de grote schare van andere medewerkenden, van wie speciaal de ..verrader", de door schuldgevoe lens gekwelde, Domitius Enorbarbas. gevoelig en suggestief gespeeld door Henk Rigters. genoemd mag worden. Onder hen ook twee héél „ouden", t.w. Ko Arnoldi als de Wichelaar en Philippe la Chapelle als Euphronius. beiden nog Verwonderlijk vitaal! Een stuk als dit vereist vóór alles het volkomen wiar kunnen maken der typen. Cleopatra hield de „machtigen" in haar ban. naast haar zinnelijkheid, toch ook door een majesteitelijke al lure. Helaas wist Ank van der Moer dit laatst niet in elk opzicht te ver wezenlijken: te zeer lag het accent, ook met behulp van veel sieraden, uitsluitend op de lichtzinnige ver leidelijkheid en misten wij de boeien de voornaamheid. Han Bentz van den Berg was o.i. niet ..het" ideaal van de heroïsche held. al spande hij ale krachten ge forceerd in. om daarop te lijken. Alleen Jules Schoenaerts bleek .11 zijn strakke, waardige soberheid de man te zijn, die met grote overtui gingskracht aan alle gestelde eisen voldeed. Een waarlijk imponerende Romein! Het décor, evenals de kostuums en de belichting door Nicolaas Wijnberg ont worpen, bestond, ofschoon het stuk op talrijke verschillende plaatsen Rome. Griekenland. Egypte speelt, uit een vast plankier met enkele treden onder een donkerblauwe hemel met een soort van obelisk in het midden. Tegen die hemel werd bij ieder tafereel de plaats van hande ling geprojecteerd, wat. meermalen als een totaal overbodige zaak be schouwd kon worden. Slechts de mausoleumscene bood een geheel ander gezicht, waartoe tussentijds het toneel gewijzigd werd. Doch deze deefl bepaald lachwekkend aan met een dode. naar boven gesleepte An tonius. die bijna van zijn hoge graf tombe afviel. Dat was jammer, te- PRINSES BEATRIX BIJ „KUNST UIT THAILAND" Prinses Beatrix heeft gistermid dag. in gezelschap van haar parti culier secretaresse, mej. M. C. C. Wijnen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Kunst uit Thailand" in het Haagse Gemeentemuseum. De prinses werd ontvangen door de ambassedeur van Thailand. Z. E. Luang Dithaker Bhakdi. de direc teur van het museum, mr. L. J. F. Wijsenbeeek. en door de adjunct - conservator, mevrouw S. M. Voskuil- Groenwegen. De heren Somporn Yupko en Pra- yoon Paibulsuwan uit Thailand, die tijdens de duur van de tentoonstel ling in Nederland zijn, hebben de prinses onder meer rondgeleid. Opinie van Kamer Kre-expositie uijzi»! zicli nat De befaamde dansers Dame Margot Fonteyn en Rudolf Noerejew vormden het hoogte punt van het in Parijs gehouden internationale dansfestival te Parijs, waar zij optraden in het beroemde ballet ..Het zwanen- meer". Suze Slager (80) In het stadhuis te Den Bosch is tot en met 13 november een tentoon stelling te zien van werken van de Bossche schilderes Suze Slager-Vel- sen. die het gemeentebestuur ter ge legenheid van de 80ste verjaardag van de schilderes heeft ingericht. Burgemeester mr. R. Lambooy die gistermiddag de tentoonstelling opende noemde deze een klein eer bewijs van de Bossche gemeenschap voor het zeer vele dat Suze Slager voor die gemeenschap heeft bete kend. De heer M. van der Griendt. oud- directeur van het Provinciaal Ge nootschap voor Kunsten en Weten schappen zei dat vooral haar man de schilder Piet Slager grote invloed op J het werk van de kunstenares heeft I uitgeoefend. Hij is het. die haar naar Brabant heeft gehaald, zij is getrof fen door de schoonheid van het Bra bantse land en heeft die schoonheid uitgebeeld met een directheid, die ook nu nog aanspreekt. Behalve landschappen omvat de expositie ook een aantal bloemstil- levens en etsen. Van wijlen Piet Slager zijn drie schilderijen aanwezig waarop hü zijn 1 echtgenote op verschillende tijdstip pen van haar leven heeft uitgebeeld. NED. SCHILDERKUNST IN DE VER. STATEN Onder auspiciën van de „Smith sonian Institution" circuleert op het ogenblik een tentoonstelling in de V S. onder de titel „Holland, the new generation". Deze expositie omvat schilderijen van Bermer, van Bohe- men, Defesche. Diederen. Frankot. Lataster. Luce bert. Sierhuis. Van Soest. Stekelenburg en Wagemaker. De collectie werd samengesteld door jhr. W. J. H B. Sandberg. De ten toonstelling Is te zien in San Fran cisco, New Orleans. Akron. ..Corneel University" m New York en de ..University of Minesota" in Minnea polis. USTINOW DIRECTEUR NIEUWE SCHOUWBURG TE NOTTINGHAM Volgende maand wordt in Not tingham een nieuwe schouwburg ge opend met een opvoering van Shakespeare's „Coriolanus" onder regie van Tyrone Guthrie. Prinses Margaret en haai- echtgenoot Lord Swondon zullen de eregasten zijn. Artistieke directeuren van het nieuwe theater zijn de bekende toneelschrij ver Peter Ustinow, John Neville en Frank Dunlop. Stukken die voor het eerste seizoen op het programma staan zijn o.a. Oscar Wilde's „The Importance of being Earnest" met John Neville en Angela Baddlev in de hoofdrollen: de wereldpremière van Peter Ustinow's nieuwe stuk „The Life in My Hands"; een toneel bewerking van Alan Sillitoe's „Satur day Night and Sunday Morning" en een nieuwe vertaling van Calderon's ..The Mayor of Zalamea". I (Van onze parlementaire redacteur De parlementaire opinie over de toelating van Rood-China tot de V. N. is zich langzaam aan het wij zigen. Tijdens de openb. commissie - behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken werd minister Luns gisteravond van verschillende zijden gevraagd of het vooral gezien de toenemende verwijdering tussen de Sowjet-Unie en Communistisch China geen aanbeveling verdient de Nederlandse houding inzake de toelatingskwestie opnieuw te bezien. De socialist dr. C. L. Patijn stelde zich voor. dat het een plezierig gp- zicht zou zijn, indien men in de Ver enigde Naties getuige zou kunnen zijn van de dagelijkse onenigheid tussen Rusland en Rood-China In zijn antwoord wees minister Luns er op. dat Nederland zich dit jaar in de Algemene Vergadering van stemming onthouden heeft. Deze stemonthouding hoeft niet te betekenen, dat de Nederlandse hou ding volgend jaar niet zou kunnen veranderen De minister vermeed een duidelijke uitspraak, maar vroeg wel aandacht voor de psychologische gevolgen van een Roodchinese toe>- lating op de houding van het bastion van het Westen in Azië: nationalis tisch China. „Tot elke prijs" bij Ilaagsehe Comedie De Haagsche Comedie geeft op 1a- terdag 16 november in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag de premie re van „Tot elke prijs" (Semi-de tached). een stuk van de Engelsman David Turner dat het vorige seizoen in Londen is opgevoerd met Sir Lau rence Olivier in de hoofdrol. Onder regie van Pim Dikkers wer ken Bob de Lange, Georgette Hage- doorn. Jan van Ees, Annie Leenders. Manfred de Graaf. Trins Snijders. Bas ten Batenburg. Paula Petri en Guido de Moor aan deze voorstelling mee. De vertaling is van Max Nord en Hep van Delft heeft het decor ontworpen. NED. KAMERORKEST NAAR ENGELAND Het Ned. Kamerorkest o.l.v. Sunon Goldberg, vertrekt zondag as nam Londen, voor een tournee van 14 da gen door Engeland, waarop 12 con certen zullen worden gegeven. Ook zal het orkest tweemaal voor de BBC optreden, eenmaal voor de radio en eenmaal voor de televisie.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7