Zeldzame aanwinsten in Volkenkunde-museum WOtRA Voorlopig geen op voetbalvelden accommodatie overleden Noord in St. Nicolaas komt op 19 november in Leiden Maya-cultuur rijk vertegenwoord igd £>g odoo Plan voor een universitaire en gemeentelijke sporthal Amerikaanse afdeling heringericht als er straks aardgas komt ben ik goed af met m'n „Dordrecht' van nu... College Raad vraagt ran B. en W. antwoordt Dirk v. Egmond Drie voetbalvelden in Morskwartier (Oegstgeest) )pgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 november 1963 Tweede blad no. 31105 Hi Moronthakerk Bazaar voor jeugdhonk 1 Dv H. J. van Achterberg heeft vanmiddag de bazaar geopend, die In het wijkcentrum van de Marana- (hakerk ten bate van een jeugdlokaal b(j deze kerk wordt gehouden, j Er is op deze bazaar een keur van goederen zowel kinderkleren als I andere handwerken Er zón ook I levensmiddelen te krijgen, terwijl de I antiquiteitenstand zeker bijzondere j aandacht, verdient. Voor de jeugd zijn er allerlei attracties. In de kerk- zaal treft de bezoeker een gezellig I zitje aan met gelegenheid tot koffie. I drinken. i Ds. Van Achterbei-g rekent op een opbrengst van tenminste f. 5000! Hij vertelde, dat de boterkoekactie al f. 1000 heeft opgebracht en dat er aan giften al f 500 is birvnengeko- men. Voor het jeugdhonk is f 5000 uit een gemeentefonds beschikbaar, waarvan f 2500 als gift en f 2500 als lening. Bovendien heeft de wijk- gemeente Morskwartier al f. 5000 gespaard. Met deze bazaar zal een totaal bedrag van f. 15.000 zeker be reikt kunnen worden De bazaar is tot morgenavond elf uur geopend. KLANKBEELD UIT NIGERIA In het kader van het Open-Deur- j werk worden er zondagmorgen in de Stadsgehoorzaal stemmen uit Afrika ten gehore gebracht. Dere stcmge- luiden zijn in Nigeria op de band I vastgelegd. Een reeks kleurendia's, vooral over het godsdienstig leven in dit gedeelte van Afrika, wordt op deze bijeenkomst van h?t Bijzonder Kerkewerk vertoond. Het klankbeeld wordt verzorgd door de heer H. C. Zom. De Amerikaanse afdeling van het Rijksmuseum voor £unde in Leiden is heringericht. De museumbezoeker indt er naast de oude collectie voor- erpen uit Midden- en Zuid-Amerika enkele zeer belangrijke aan winsten. die in de afgelopen vijf jaar zijn verkregen. Het is bij de herinrichting van deze permanente tentoonstelling et alleen de bedoeling geweest een zo groot mogelijk aantal fraaie [jl jorwerpen bij elkaar te brengen, maar vooral ook om het publiek 5 :n beter inzicht te geven van de cultuur in de Midden- en Zuid- p^ierikaanse staten. Een gouden kom uit Noord-Peru die 200 jaar vóór Christus in i gebruik moet zijn geweest. ongeveer 200 vóór Christus moet zijn gemaakt. Dan zjjn er nog de vóór- Spaanse weefsels uit Peru, de pries terfiguurtjes uit Veracruz en graf- palcn uit een oud-Indiancngebied. Al deze voorwerpen vormen tezamen Volken- I een collectie, waarop iedere Leide- naar als cultuurstadbewoner met recht trots kan zijn. Een collectie, die gezien mag en eigenlijk moet wor den! EERSTE CONCERT VAN „TOONKUNST" Op het. eerste jeugdconcert 79ste) I van ce Maatschappij voor Toonkunst op dinsdagmiddag 19 november in de Stadsgehoorzaal zal het Albeneri- trio werken uitvoeren van Haydn Trio in C gr. t. no. 3). Beethoven (Trio op 121 a en Mendelssohn iTrio in d kl. t op. 49). 's Avonds brengt het Albeneri-trio werken van Mozart «Trie in B. gr. t.Martinu «Trio in d. kl. t.i en Brahms (Trio in B gr t. op. 8> want de constructie van een „Dordrecht" 4i-vlams gasfornuis, met ALGAS kranen en -branders is geschikt voor élke gas soort. En 'n „Dordrecht" heeft méér. Vier en een halve vlam. Ja! Want één knopomdraai maakt de centrale aansteek- brander tot een regelbare sudderbrander. Enorm gemakkelijk voor het stoven van groenten, het trekken van bouillon enz., Dat heeft alléén „Dordrecht"! A •jfl GASFORNUIZEN Uw „Dordrecht" staat Klaar bij uw handelaar! Wilt u uw keus eerst op uw gemak thuis over wegen. vraag dan een uitvoerige folder aan uw handelaar of aan het Verkoopkantoor voor Nederland: NELL STUTTERHEIM N V. DEN HAAG POSTBUS 1143 TEL. (070) 98 67 60 Er is al een „Dordrecht" 4%-vlams gasfornuis voor f 255 - met GRATIS kookboek; (224 pag - 358 recepten) Bezoekt onze toonzaal Noordeind 29 hk. Heulstr.. Den Haag; tel. 600509. geopend 8.305.30 uur. ook's zaterdags. dn Jeugdbuiten- eentrum Korte Vliet I In verband met de noodzakelijke vervanging van het jeugdbuitencen- trum aan de Korte Vliet, ziet het col lege als mogelijkheid de strook grond liggende ter hoogte van Vlietweg nr. «iostbaarheden uit Vü Zuid-Amerika opstelling van de Amerikaanse stschatten een kunst op zich is boven alle lof verheven. duidelijk en bijzonder over- itelijk. Mede dank zij de aanteek- r.OOljke opstelling is de Amerikaanse w feme van het museum tot een de meest interessante geworden, il wat voorwerpen, die hier wor- tentoongesteld, zijn zéér zeld- m en dus de moeite van het be- itigen meer dan waard, et Mava-relief bijvoorbeeld is van duizelingwekkende schoonheid. vertegenwoordigt een groot stuk lurgeschiedenis, waarvan de "e nauwelijks te bepalen is. Het .„i muurpaneel van een tempel Yacchilan in Mexico en het stelt maisritueel voor. Dit uit 766 da- inde kunstwerk is aangekocht met in van de Vereniging Rembrandt. lijzonder fraai is voorts de schaal 1 aardewerk met de voorstelling j jp een papegaai, die in het gebied Advertentie Dit priesterfiguurtje uit Vera cruz is ongeveer -100 na Christus gemaakt. Het beeldje is 38 cm. hoog. Indien de plannen doorgaan een program ma van eisen is reeds bij de rijksinstanties inge diend komt er in Leiden een universitaire sporthal, waarvoor ook overleg met de gemeente gaande is inzake de plaats. De gedachte gaan uit naar een terrein tussen het Legermuseum en de universitaire sportvelden. Het is nog niet te voorzien of ook Leidse sportverenigingen van deze sporthal gebruik kunnen maken. Het voor- Mede door de bijzondere snelle ontwikkeling van de inzichten ten aanzien van het gebruik en de bouw van sporthallen is een volledige herziening van het destijds opgestelde programma van eisen noodzakelijk geworden. Dit herziene programma voor een specifieke sporthal, die voor beoefening van alle zaalsporten geschikt moet zijn, zal het College binnenkort bereiken. Zo spoedig mogelijk daarna zullen B. en W. een opdracht geven voor het gereed maken van het plan. SrOFTR AI VFI Ï1FN de vraa9- welke maatregelen zou- Eil i den kunnen worden genomen om tot spoedige bespeling van het complex te geraken. Op 79-jarige leeftijd is in zijn woning aan het Gerecht over leden de bekende studentenkoet sier Dirk van Egmond. Hij was de laatste Leidse koetsier van een genre, dat aan het eind van de vorige en de eerste decennia van deze eeuw schijnbaar onver brekelijk aan het studentenleven inherent was. Dirk kwam bijna een halve eeuw geleden naar Leiden, na koetsier in Arnhem geweest te zijn. Van het be gin van zijn Leidse tyd af heeft hy voornamelijk voor de studenten ge reden. Ontelbaar Ls het aantal „jon- van de Maya-Indianen is gevonden. Dit prachtige gebruiksvoorwerp is opmerkelijk genoeg nog in onge schonden staat. Behalve aan deze Mexicaanse cul tuur wordt er op deze expositie ook veel aandacht geschonken aan de Peruaanse cultuur Er staat onder mee*- een Noord-Peruaanse vaas. die destijds door Urker vissers ten noor den van Terschelling uit zee is ge haald. Een al even zeldzame als vreemde vondst, waarover verschil lende theorieën bestaan. IN NOORD Tot de kostbaarheden uit dit land kend. behoort ook nog een gouden kom, die Met de drie nieuwe nog steeds niet vrij gegeven voetbalvelden in Leiden-Noord is het een droeve geschiedenis. Kort nadat de Raad op 25 maart j.l. de nodige gelden voor het aanbrengen van de ver- l eiste accommodatie op de voetbal velden had beschikbaar gesteld, is de rijksgoedkeuring bouwwerken aangevraagd. Zeer onlangs is B. en W. te verstaan gegeven, dat op spoedige afgifte ran de rijksgoed keuring niet kan worden gere- Vervanging van complex Pomona Voor de vervanging van het com plex Pomona kunnen dienen drie voetbalvelden, welke zijn geprojec teerd in het schetsontwerp uitbrei dingsplan „Morskwartier Leiden- Oegstgeest". Voor de aanleg van deze voetbalvelden zien B. en W. goede mogelijkheden. Weliswaar zijn de vel den ontworpen op Oegstgeester grondgebied, doch de ligging ervan nemen om ook deze verenigingen aan een sport hal te helpen is nog in onderzoek. Het aanvan kelijke plan om een dergelijke hal in Zuidwest te bouwen, die door een wegschuifbare wand in twee afzonderlijke tegelijkertijd in gebruik te geven gymnastieklokalen kan worden verdeeld, is op grond van elders opgedane ervaringen los- jelaten. Tennispark Leidse Hout Uitbreiding van het tennispark Leidse Hout met één baan is volgens de Sportstichting mogelijk. Een daar toe strekkend voorstel van die stich ting is binnenkort te verwachten. Een verdergaande uitbreiding van het tennispark zou ten kaste moeten gaan van het aangrenzende korfbal- veld. Daartoe zou. volgens B en W. eerst kunnen worden overgegaan, na dat voor het korfbalveld een vervan gend terrein beschikbaar is. Een zo danig korfbalveld is geprojecteerd in het tweede gedeelte van het sport complex Kikkerpolder. Geen geschikte kandidaat Voor de reeds lang bestaande vaca- 20 in de gemeente Zoeterwoude. Deze j 8e doctoren" dat hy door de Leidse errator» rooH mmmor nnthrn U V%„ An B en W. beraden zich than, op z„n dat gMn ,trljd ontstaan met het ter plaatse vigeren 8 JÉ 3 I Sint Nicolaas is in aantocht. Hij zal dinsdagmiddag 19 november a.s. in Leiden worden ingehaald aan de achterzijde van het station 's middags om 2 uur. Van het station zal hij per rijtuig via de Stationsweg, de Steen- straat. het Kort Rapenburg en de Breestraat naar het Stadhuis rijden, waar hij door het College van Burgemeester en Wethouders zal worden ontvangen. Kinderen van de eerste klassen van openbare en hervormde la gere scholen zullen hem een zanghulde brengen op het stadhuis plein. Hierna gaan de kinderen naar verschillende zalen, de Schouw- draagspeld en een geschenk bura. het St. Antonius Clubhuis en ..Den Burcht", waar Sint Nico- bt couvert. Aan mevrouw Slijk- t:- werden bloemen overhandigd. I lddS [eest zal bijwonen. Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer. JUWELIER v. Baarl.straat 207, d. WATER heeft hem. Ook in briljanten ringen. M Ruime keuze in alle prijzen. ZILVEREN SPELD heer H. Slijkhuis vierde van zijn koperen jubileum bij de i Caron. Hij kreeg van de direc- van het S.H.V.-concern een zil- de uitbreidingsplan in hoofdzaken van de gemeente Oegstgeest. Boven dien is de grond eigendom van de gemeente Leiden. Het college heeft de Directeur van Gemeentewerken opgedragen op korte termijn een plan voor de aanleg van deze voet balvelden in te dienen. Verbetering van accommodatie Naar aanleiding van een vraag over de accommodatie van sportvelden, delen B. en W. mede. dat steeds naar een verbetering wordt gestreefd. In grijpende plannen zijn momenteel echter niet in overweging. Daarmede wordt gewacht tot het tijdstip, waar op de complexen Voorschoterweg en tweede gedeelte Kike-polder aange legd zullen zijn. en de gehele verde ling van de beschikbare sportrulmte opnieuw onder het oog kan worden gezien. grond is eigendom van de gemeente Leiden. De voorlopige gedachten van B en W. gaan uit naar een nieuw gebouw voor het jeugdbuitencentrum op dit terrein De bestaande opstallen zouden daartoe dienen te worden ge sloopt. Het College heeft zich reeds tot het gemeentebestuur van Zoeter woude gewend met het verzoek te be richten, of het in principe bereid is een bouwvergunning te verlenen, zo mede door welke bepalingen het kam peren in de gemeente Zoeterwoude wordt beheerst. Geen jeugdherberg in Herenlogement Een vraag, welke reeds enige jaren achtereen by de behandeling van een begroting werd gesteld, was de vraag of het Herenlogement van „Den Burcht" kan worden ingericht als jeugdherberg. Thans lezen wy In de Memorie van Antwoord dat hiervan niets kan komen. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft n.l. ernstige bezwaren gemaakt tegen de wijze, waarop een verbouwing van het architectonisch en historisch belangrijke pand is be naderd, en te kennen gegeven dat het plan geen basis geeft, waarop medewerking van het Rijk kan wor den verwacht B. en W. hebben hier in aanleiding gevonden de Ned. Jeugdherberg Centrale te verzoeken hen te berichten, of er. gezien de aan een verbouwingsplan uit een oog punt van Monumentenzorg te stellen j straten reed. nimmer ontbrak hy op het appèl bij lustra, by studenten feesten en by hoogtijdagen van de Universiteit. Afgelopen zomer stapte hij voor het laatst uit zyn unieke rytuig: hy spande zijn paard uit, en verliet de dienst met stille trom. Het ging hem aan zijn hart. dit werk in verband met zijn gezondheidstoestand neer te moeten leggen. Hy wilde dan ook niet aan een officieel afscheid en hy wilde geen „stukje in de krant": ..Kom maar terug als ik tachtig ben. dan ben ik misschien wat aan dit niets doen gewend, en dan kan ik prettiger praten over die halve eeuw onder de studenten Dirk van Egmond heeft die tachtig jaren niet meer gehaald. Zaterdag om half elf zal hy. onge twijfeld betreurd door vele. vele ge neraties Leidenaars, op Rhynhof ten grave worden gedragen. Inaugurele oratie prof. Lieftinck Op vrijdag 15 november 4.15 uur n.m. hoopt prof. dr. G. I. Lieftinck, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren om onderwys te geven in westerse paleografie en handschriftenkunde, zyn ambt open lijk te aanvaarden door het uitspre ken van een rede in het Groot Audi torium. ture van gemeentelijk inspecteur voor elsen haars inziens nog mogeltjkhe- het onderwys in de lichamelijke pfte- den bestaan voor vestiging van een ?ln^idusverre geen geschikte jeugdherberg in het Herenlogement. kandidaat gevonden Ook een gewij zigde oproep, waarbij de functie in twee gedeelten werd gesplitst, leverde geen gunstig resultaat op. Na de derde oproep, waarin gunsti ge voorwaarden konden worden opge nomen. hebben zich een groot aantal gegadigden gemeld. B en W hopen nu maar. dat zich onder deze gegadigden een of meer capabele krachten bevinden. Speeltuin achter Nieuweroord Voor de speeltuinvereniging „Voge lenwijk". welke over enige tüd van haar terrein moet verdwijnen, biykt thans ook een oplossing in het ver schiet te liggen. In een achetsplan tot wijziging van het vigerende uitbreidingsplan Pest huispolder |s de speeltuin geprojec teerd op het achterterrein van „Nieu weroord". Overleg is gepleegd met de Bond van Speeltuinverenigingen, die met de voorgestelde plaats in beginsel heeft ingestemd. Zodra het verdere over leg met andere belanghebbenden is afgesloten en het wyzigingsplan ter visie heeft gelegen, zal dit plan aan de raad ter vaststelling kunnen wor den aangeboden. Ontruiming van volkstuincomplex In 1964 zullen naar alle waarsehyn- lijkheid de complexen, welke zyn ge legen naby de Vondellaan ten noord westen van het Plesmanviaduet, voorts die aan weerszyden van de voormalige trambaan van de HTM ten westen van de Endegeesterwete- ring en die aan de Nachtegaallaan. door de volkstuinders moeten worden ontruimd. Ingevolge besluit van de gemeen teraad van 12 februari 1962, is het tydelyk volkstuincomplex in de Oost- i vlietpolder te Zoeterwoude uitge- B. en W. hebben zich uitvoerig be- 1 breid. Een verdere uitbreiding achten Nu de NJHC B en W. heeft bericht, dat vestiging van een jeugdherberg onder deze omstandigheden inder daad onmogelyk moet worden ge acht, zullen B. en W. zich, in over leg met de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg beraden over een an dere bestemming voor hef Herenloge ment. Witte Poortkazerne voor opslagruimte raden over de vraag, welke bestem- ning de onlangs weder ter beschik- I king van de gemeente gekomen Witte Poortkazerne zou kunnen verkrijgen. Gezien om. de aard en de indeling van het gebouw, bleek dit slechts met zeer hoge kosten geschikt te maken voor gemeentelijke doeleinden. Daar- bij Ls ook een gebruik voor jeugdver enigingen overwogen Ten behoeve van de uitvoering van het wegenplan zal het gebouw overi gens op den duur moeten verdwynen B en W. hebben thans in beginsel besloten een tydelyke verhuring aan de NV. Nederlandse Rotogravure Maatschappy te bevorderen, die drin gend opslagruimte naby haar bedryf behoeft en om beschikbaarstelling van het gebouw heeft verzocht. B. en W. noodzakelyk. in verband waannede zy de directeur van Ge meentewerken opdracht hebben ge geven om het College in deze geest een voorstel te doen. "I/S 1 Leen plannen voor jachthaven Voor de aanleg van een Jachthaven binnen de gemeente zyn thans geen plannen in voorbereiding. Wel licht het in de bedoeling van B. en W. in de gebieden, die volgens de plannen na grenswijziging by Leiden worden gevoegd, één of meer Jachthavens te projecteren.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3