Jongeren bespreken hun taak en toekomst DELFZIJL mikt op grote toekomst Opmerkelijke creaties in werk van De Musset 'Romein' op zoek naar zon over zijn noordelijk vaderland A.D.M. in hoger beroep Ovationeel applaus als bewijs van dank Zuid-Holland is eerste provincie Met aardgas in de rug en zout onder de voeten OP AANSPORING VAN PRINS BERNHARD STERK STAALTJE FANTASTISCHE YITRAGESTROOK 33 cm. hoog 1.08 39 cm. hoog 1.18 NOLET UW HOED Studenten speelden in Schouwburg KRUIERS, PORTIERS, BROODJES EN ZEBRA'S LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 Bijna honderd jongeren, in de leeftijd van 17-24 jaar, uit de pro- •incie Zuid-Holland zijn dezer dagen in het kasteel ,,Oud-Poel- [eest" in Oegstgeest bijeen om te spreken over de taak en de toe- omst van de jeugd. Zij doen dit op aansporing van Prins Bern- lard. Ter gelegenheid van het Zilveren Huwelijksfeest van het (oninklijk Paar werd indertijd in het circusgebouw in Schevenin- |en een ..jeugddiscours" gehouden. Prins Bernhard wekte aan het :ind van deze bijeenkomst de jeugd op deze gedachtenwisselingen ussen jongeren van allerlei afkomst en ontwikkeling voort te etten. Iln Oud-Poelgeest in Oegstgeest Er werd een comité gevormd on- r de naam „Zilveren Jeugdforum", raarin representatieve jongeren zit- lAlng namen. In samenwerking met ,|e Provinciale Jeugdraad Zuid-Hol- -)O|0lland en met een aanbeveling van leschermheer mr. J. Klaasesz, com- [lissaris der Koningin in de provin- Je Zuid-Holland werden alle moge- (jke jeugdorganisaties en scholen be- taderd. Hun werd gevraagd afge- aardigden te zenden naar het jeugd- liscours, dat nu, van 30 oktober tot november, wordt gehouden. De cholieren hebben herfstvakantie, erwyi de werkende deelnemers vry lebben gekregen. Het congres wordt 'oor een belangrijk deel (f 3500) ge- 1 'inancierd uit de opbrengst van de tindcrzegels van dit jaar. Het onderwerp, dat nu wordt be- proken, is „Vrijheid", Het is geko- len mede naar aanleiding van de riering van onze 150-jarige onafhan- Blteiykheid. De deelnemers zijn woensdagavond Oegstgeest aangekomen. Gister- norgen hield prof. dr. E. L. Smelik Ie eerste inleiding. Prof. Smelik piprak over de historische groei van let vrijheidsbegrip. Hij stelde, dat le ideale vrijheid slechts zou bestaan ils de ideale mens zou bestaan. In ?yerkeiykheid is vryheid altijd gebon denheid. Het is moeilijk, aldus prof. Smelik, in een ander milieu te komen iar dit ook door afkomst wordt be- .ld. Er bestaat te weinig contact ;ssen studerende en niet-studeren- jeugd, vooral door minderwaar digheidsgevoel van de laatste. Er be- itaat ook rassendiscriminatie in Ne- lerland. Vragen Prof. Smelik had een aantal vra ten opgeroepen, waarover de jonge- •en in kleine groepen konden dis- tussiëren. Uit een bundeling van de mtwoorden bleek, dat de herdenking -an de gevallenen in de Tweede IVe- eldoorlog onder de jongeren niet neer leeft, tenzij zij er direct bij ;ijn betrokken. Volledige gelykscha- leling van arbeiders en intellectuelen ;ou er wel moeten zijn, maar dit is >yna niet te verwezenlijken. In jolitiek opzicht is gelijkschakeling del noodzakelijk. Gisteravond sprak mevr. Chr. A. Je Ruyter-De Zeeuw lid van Pro vinciale en Gedeputeerde Staten over le huidige inhoud van het vrijheids begrip. Zij noemde een aantal facto ren, dat onze vrijheid bedreigt, zoals fle bureaucratie, de t.v., de pers etc. Mie vrijheden zijn volgens mevr. De Ftuyter afhankelijk van arbeid. Zij fciteerde Sartre: „Totale vrijheid leidt lot zinneloosheid van het leven". Ook nu kon men de inleiding weer in discussiegroepen bespreken. Enkele van de te behandelen vra ten waren: „Hebben wij verplich tingen ten opzichte van verdrukte volken? Wat doen we met de vrij heid ten opzichte van het huwelijk? Er werd zeer serieus gediscussieerd Iedere deelnemer werd in de gelegen heid gesteld, zijn of haar mening over de inleiding en de vragen naar voren te brengen. Er vielen waarde rende woorden te beluisteren, maar Advertentie EEN op 2 breedten, polyester, dus NIET STRIJKEN en gemak kelijk te wassen. Profiteer van deze tijdelijke aanbieding NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Alléén voor textiel. soms ook was de kritiek ongezouten. Een korte samenvatting van de inleidingen en de reacties daarop wordt weergegeven in een gestencild „huisorgaantje", dat Poelse Praat Post heet en waarvan iedereen een afdruk krijgt. De sfeer in Oud-Poel geest is uitstekend. Jongens en meis jes van vrijwel alle politieke en gods dienstige overtuigingen die ons land telt, buigen zich over problemen, die zowel voor de arbeider als de stu dent, voor de hervormde als de rooms katholiek gelden. Initiatief Zuid-Holland Is de eerste provin cie, die aan de oproep van Prins Bernhard gevolg heeft gegeven. De organisatoren hopen, dat het niet bij deze ene bUeenkomst zal blUven, maar dat de gesprekken op kleinere schaal zullen worden voortgezet. Het ligt in de iyn der verwachting, dat andere provincies dit lofwaardige ini tiatief spoedig zullen navolgen. De radio-reporters van drie omroepen, die elkaar gisteren verdrongen, zullen hier zeker aan bydragen. Weet wat U doet, koop bij BOTERMARKT 8—9 Leiden's beste speciaalzaken. Advertentie IVÖRÓL fcmdpasla Behoud van Uw tanden. 75ct-ft" Naar wy vernemen hebben de di rectie van de Amsterdamse Droog dok Maatschappij en haar directeur ir. J. W. R. Thomson hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de economische politierechter In Amsterdam, waarbij de directie we gens het uitbetalen /an hogere uur lonen werd veroordeeld tot een maxi mum geldboete van 10.000 gulden en de heer Thomson wegens het op dracht geven daartoe tot een geld boete van 1000 gulden of 100 dagen hechtenis. Zoals bekend is, besloot de A D M. in september de uurlonen van haar handarbeiders met 10 cent te ver hogen nadat bij deze Amsterdamse werf enige tijd arbeidsonrust was geweest ten gevolge van een aan de arbeiders van de N.D.S.M. toegezegde extra uitkering en een loonsverho ging. De A.D.M. heeft zich erop be roepen dat haar looncijfer nog altijd beneden die van andere metaalbe drijven liggen. Het is nog niet be kend wanneer deze appélzaak voor het Amsterdamse Gerechtshof zal dienen. (Van onze Groningse correspondent), me tijd van de sodastad gesproken werd, heeft in de betrekkelijk korte Delfzyi, de Groninger havenstad in het Eemsmondgebied, stapt stevig door naar de nieuwe toekomst. De stappen op het pad van de industria lisatie, die na het ontdekken van de zoutkorst bij Winschoten in 1951 eerst nog wat aarzelend waren, zyn steeds groter en fierder geworden. Niet al leen heeft de grote impuls voor de ontwikkeling, het bekend sodaproject, zich zeer voorspoedig ontwikkeld, ook andere industrieën hebben de aan trekkelijke mogelijkheid van Delfzijl als vestigingsplaats ontdekt. Het Doornroosje Deifzyi, dat jarenlang sluimerde op de oever van de Eems, heeft na de wekkende kus van Prins Industrialisatie in 1952 geen tyd ge kregen om we>er in te slapen. De verwachtingen, dat in en om deze stad, die tot in het laatst van vorige eeuw niet meer dan een lief stadje was, een chemisch centrum van allure zal ontstaan, lijken meer en meer gewettigd. Nu al is het in de onmiddellijke omgeving van het nieu we industriecentrum met de lande lijke rust gedaan. Ten oosten van de haven zijn reeds enkele omvangrijke industrieën verschenen, terwijl aan de voorbereiding van andere wordt gewerkt. Sodastad i Het sodabedrijf, dat aan Delfzijl I zoveel bekendheid gaf, dat er gerui- Adverteiitle IT7 EN vrijwel geheel gevulde schouwburg was gisteren getuige -Lj van een ..Franse" toneelavond, waarbij het publiek, geheel in de stijl van de eerste helft van de vorige eeuw. werd voorge- ivarmd" met een passende eenacter. een ..proverbe". om zich daar- na te gaan vermaken met het toneelspel ..Le Chandelier"beide werken van Alfred de Musset. Afgezien van de betekenis va neen toneelspel als ..Le Chande lier" op zichzelf, is dit werk bovendien van betekenis tegen de ach tergrond van het toneelschrijven van die tijd. De fijnzinnige De Musset voelde een innerlijk verzet tegen de overdreven romantiek en bombastische taferelen, waaraan de toneelstukken uit zijn tijd zo rijk waren en meer nog uit een gevoel van persoonlijke artistieke verantwoording, dan om een ..toneelvernieuwer" te willen zijn. schreef hij een aantal toneelstukken, die hij zelf veeleer zag als stukken om te lezen of als kamertoneel, dan om in schouwburgen te worden gebracht. Eerst veel later, in onze 20ste eeuw. ontdekte men. welk een wereld van kunstenaarschap vol spitse en speelse dialogen in deze vergeten stukken verborgen lag. en de stukken van De Musset kwamen tenslotte toch terecht, waar ze horen, in onze schouw burgen. aan een toorts achter de schermen, Anne-Marie Prins, die het stuk koos met een gedegen kennis van de ach tergronden van dit stuk en zyn tyd, die daarnaast de tussen de scènes ge zongen „Bergettes" met een groot ge voel voor sfeer heeft weten te kie zen, het décor ontwierp en de gehele voorstelling regisseerde. En wat dat laatste betreft, Anne-Marie eist heel veel van haar spelers, maar op deze manier is het ook de moeite waard gedurende maanden alle vrye tyd te offeren op het altaar van het ama teurtoneel. De hulde voor haar aan het einde van de voorstelling was daarom treffend en verdiend. Maar vergeten wij niet om ook de eenachter „Uu Caprice", eveneens van De Musset, te noemen. De eenacter werd, zoals De Musset dat met celi ac ters vaak pleegde te doen, speels geconponeerd rond een wijsgerige zegswijze, in dit geval het gezegde: „Het vrouwelijk vernuft wint het van alle geredeneer". forse, mooie stem en rijzige gestalte was hy een imponerende figuur. Van Lexa Klusman zagen wij twee verdiensteiyke rollen zowel in de éénacter als in de „hoofdschotel" waar zij van Madeleine een grappig, op haar manier intrigerende dienst meid maakte. De vertaling van Hanneke Berg was vlot en speels, wat voor dit stuk ook een dwingende eis was. Enthousiasme Bijzonder goed verliepen de vele changementen by open doek, wat., sa men met de tussenzang door A. P. Stok in hoge mate bUdroeg tot het volledig doortrekken van sfeer. Aan het slot een ovationeel applaus voor sprekers, met als eerste de rec tor magnificus, woorden van waar dering, ln vele gevallen vergezeld van bloemen, aan het adres van het LST, de spelers en de regisseuse Anne- Marie Prins richtten. B.H. jr. l&MUNl RADIO TELEVISIE periode van zijn bestaan al een spec taculaire ontwikkeling doorgemaakt. Vrijwel vanaf het ogenblik, dat in het eind van 1957 de prod uk tie op gang kwam. wordt er aan de uitbreiding van deze industrie gewerkt. Na de sodafabriek kwamen al gauw het elektrolysebedrijf en de zoutfabriek op gang. Maar daarmee was de kous niet af. Medio 1962 kon de bedrijfseenheid voor sulfaat in gebruik genomen worden en ongeveer een jaar later de fabriek voor caustic-soda. Ook met. de zoutfabriek ging het goed. Enkele maanden geleden kon nog een uitbreiding worden doorgevoerd, die een aanzienlijke vergroting van de produktiemogelijkheid tot gevolg zal hebben. Havenverkeer De bedrijven van het sodacomplex (ongeveer 530 werknemers) produ ceerden het vorige jaar behalve ruim 400.000 ton zout aanzienlijke hoe veelheden soda. chloor, natronloog, sulfaat en caustic-soda. Dat het zout voor het overgrote deel per schip maken uit de cijfers van het haven- verkeer. Ongeveer 73 van de uit voer via de Deifzijler haven is zout. Op korte afstand van de „soda" zal dit najaar de petrochemie AKU- Amoco starten. De fabriek, is in korte tyd uit de grond gestampt. De AKU en Amoco International (een dochteronderneming van Amoco Chemical Corp. in Chicago) zul len in de nieuwe fabriek (in eerste instantie met 183 werknemers) teref- taalzuren en dmt dim ethyl terefta- laat) gaan produceren. Het dmt zal voor een groot deel als grondstof voor de produktie van polyesterve zels en garens aan de AKU-fabriek in Emm en geleverd worden. De soda-industrie en de petro chemie hoeven niet bang te zyn, dat zy terzynertyd geen uitbreidings mogelijkheden meer hebben. Beide bedryfven beschikken over grote aantallen hectaren optieterrein bin nen het 800 ha grote beheersgebied van het havenschap Delfzyi. Meer industrie Nog enkele grote lndustrlën hebben optie op stukken industrieterrein. De combinatie Bllliton. Hoogovens en het Zwitserse oedryf Alusulsse heeft onlangs nog een optieterrein van 21 ha geruild voor een stuk van 100 ha(!). Het definitieve besluit betref fende de vestiging van de alu minium smelterij is evenwel nog niet genomen. Het wachten ls ook op nadere be richten over een nieuwe amoniak- fabriek van de Verenigde Kunstmest- fabrieken en dc Staatsmijnen sa men. Voor deze fabriek is reeds op gehoogd terrein van 13,5 ha be schikbaar. Zowel voor de aluminium- smeltery als voor de amonlakfabriek is het wachten op de prys van het Slochterense gas. De Staatsmynen hadden tot voor kort ook nog optie op een deel van het industrieterrein, waar zy eventueel een nevenbedrijf zouden kunnen vestigen. Deze optie hebben zy evenwel bewust laten ver vallen. Afgezien van de vanouds in Delf zyi gevestigde bedrUven moet nog de vestiging van de Nederlsndsche Ka- belfabriekcn worden genoemd. Dit in 1955 naar Delfzijl gekomen bedrijf heeft «le laatste Jaren over steeds meer bedrijven de beschikking gekregen. Op het ogenblik werken er voor deze fabriek op het gemeenteiyk indu strieterrein ongeveer 559 man. En de toekomst? Delfzyi is er wel gerust op. „Het zout onder de voeten en 't aardgas in de rug", zoals Delfzyis jonge burgemeester mr. A. A. J. Goldberg het pleegt te zeggen, heeft daar alle aanleiding toe. Advertentie 'n kostuum LEIDEN KATWIJK Zware eisen „Le Chandelier": een begrip De titel „Le Chandelier" valt niet te vertalen, een „Chandelier" was een begrip in de toenmalige wereld van hoofse conventies. We zouden het in de verte kunnen vergelijken met een bliksemafleider. Het stuk speelt voor al de draak met het liefdeleven van die tijd, dat, in plaats van geestdriftig en spontaan, nauwelijks meer was dan conventie, waarbij zelfs de on trouw zich langs conventionele wegen bewoog. i Zo schildert ons De Musset een jonge vrouw, conventioneel getrouwd met een notaris, een conventionele relatie onderhoudend met een offi cier van het garnizoen. Geheel volgens de regels van die tyd vreest het onwettige paar, dat de zeer wettige notaris argwaan kan gaan koesteren en besluit onze offi cier, geheel volgens militaire gewoon ten een ook al weer in die tyd conventionele afleidingsmanoeuvre uit te voeren door een jongeman de rol van aanbidder te laten spelen. Deze jongeman, klerk ten kantore van de notaris, dient zich opvallend verliefd te gedragen ten opzichte van de vrouw van zijn broodheer, waar door hy de officier ontslaat van ver denking, hetgeen deze notarisklerk in het toenmalige jargon van de verbo den relaties de titel van „Chandelier" bezorgt. Tot zover is uitsluitend de conventie, die op zich zelf al verma kelijk genoeg is, aan het woord, Een slechtere „Chandelier" had het lief despaar zich echter niet kunnen aan meten, want deze jongemanis al jaren tot over zyn oren verliefd op de lieftallige notarisvrouw, zyn lief desbetuigingen worden daarom van een zo overtuigende kwaliteit, dat het vrouwtje niet alleen by hem, maar ook bij zichzelf het ware, het be vrij ende liefdegevoel ontdekt, dat haar in staat stelt de conventies te ver morzelen en geheel „verlicht" de man van haar hart te volgen. Zagen wy dit gisteravond in de schouwburg ge beuren. ruim honderd Jaar geleden, toen dit stuk by De Musset's leven werd opgevoerd, werd een dergelijk slot door de censuur dermate aan stootgevend geoordeeld, dat men het beter achtte minnaar en „Chande lier" naar Amerika te laten verban nen en het lieve vrouwtje in de ar men van de notaris voor haar zon den te laten boeten. Toorts achter het scherm Willem Erkelens. de minnaar offi- Dat een dankbaar publiek van deze I cier Clavaroche speelde een ydel „Chandelier" op het toneel heeft mens. maar gaf tegelijk een knappe kunnen genieten, danken wy vooralparodie op deze ydelheid. Aan de spelers van het L.S.T. en de gastspeelsters van de T.V.S.L. werden deze avond zware eisen gesteld. Het brengen van een typisch Frans blij spel, in Franse stijl met een zo ve derlichte toets dat alle pikanterieën smakelijk en amusant biyven Ls een opgave die ons in het algemeen boven de pet dreigt te gaan. Toch brengt het studentenmilieu van nature veel mee om hier de Juiste toon te treffen. Dat bewees ook weer deze voorstel ling. In „Un Caprice" zagen wij hoofs samenspel tussen Saskla Noordhoek Hegt als Madame de Séry, een intri gante van de edelmoedige soort, en A. P. Stok als Comte de Chavigny. die op de rand van de ontrouw Lalan- ceert. De voorstelling van „Le Chande lier" gaf eveneens enige opmerkelijke prestaties te zien. Hanneke Berg als Jacqueline, het omstreden vrouwtje was .uitermate lieftallig, bewoog zich zeer lichtvoetig door de scènes en, hoewel haar tim bre geen breed bereik heeft, wist zij zich toch, door de volle inzet van 1 haarzelf en een buitegenwoon goed gebruik van haar plastische midde len, het begeeriyke middelpunt van deze comedie te maken. P .P. de Reuver als „Le Chande lier" was in vrijwel alle opzichten zeer goed met een natuuriyke aanleg om het waarachtige in de mens tot uit drukking te brengen. In de lange mo noloog na de pauze schoot zyn nuan cering, door het wat hese timbre iets te kort, maar alles byeen een creatie die talent verraadt. (Van onze correspondent in Rome) Regen, grauwe molken en het vroeg invallend duister herinneren er ons aan, dat de zomer voor zover er een zonicr geweest Ls nu wel echt voorby is. Van de meer dan twin tig miljoen vreemdelingen, die ook dit jaar weer naar Italië zijn geko men. heeft ook ons land er een be hoorlijk aantal geleverd. Zy kwamen hier de zon zoeken en in sommige gevallen de resten ener oude bescha ving. Het zal de meesten van die zonaanbidders verrassen te horen, dat schrijver dezes, al zoveel jaren burger der eeuwige stad, om een beetje zon te mogen genieten en een ons steeds dierbare oude, zy het dan niet zo overoude beschaving, juist noordwaarts is getogen. Moe van de gutsende regen buien en de zware onweders, die dit jaar de Romein se zomer tot een aanfluiting heb- 1 ben gemaakt, besloten wij begin sep tember naar Nederland te gaan en vonden daar de strakblauwe hemel, die Italië in 1963 alleen maar op prentbriefkaarten vermocht te to nen. Het was een omgekeerde we reld. maar wy waren er heel biy mee. Biy vooral, omdat wie vrijwel zyn gehele leven in den vreemde heeft doorgebracht, het eigen vaderland als toerist pleegt tc bezoeken en dus zon van node reeft. Wat viel ons ditmaal het meest, op? Een verwar rende veelheid van indrukken dringt zich op. De mensen zyn nog altijd onwaarschynlijk vriendelijk en be hulpzaam, maar in de grote steden, vooral ln Amsterdam, toch iete min der dan een paar jaar geleden en men krijgt de indruk, dat het leven Nederlandse raket op Texel beproefd Gisteren is door het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium op het eiland Texel een beproeving in de vrye vlucht gedaan van de door de Koninklijke Nederlandsche Springstoffenfabrieken N.V. en de Artillerie-Inrichtingen ontwikkelde ondersteuningsraket „Omor 9-250". Deze raket is ontwikkeld voor militair maar bestemd voor civiel gebruik, te weten het aero-dynamsich onderzoek in de vrije vlucht. Binnen kort zullen nog enkele proeflancerin- Met zijn gen worden uitgevoerd. voor velen moeilijker is geworden, dat zy zorgen hebben, financiële zor gen vooral en dat de tevredenheid, die we twee jaar geleden nog over al vonden, heel wat minder algemeen is. Maar behulpzaam blfjven de men sen wel. Herhaaldeiyk hebben men sen, die toevallig uit dezelfde trein stapten, my geholpen mUn vrij om vangrijke bagage naar de uitgang te dragen. In de meeste andere lan den (Joego-Slavië natuurlijk uitge zonderd) zal dat niet gauw gebeu ren. Maar het wijst tevens op een ernstig manco van ons land: Neder land is niet berekend op het toe nemende vreemdelingenverkeer. Het ls ons namelijk ook gebeurd, in Rot terdam. dat we uit een internatio nale trein stappend met zes stuks bagage, meer dan tien minuten moes ten wachten voor er een kruier kwam opdagen. En die kwam alleen nog dank zij het feit, dat wy in het Nederlands aan een spoorwegbeamb te konden vragen iemand te sturen. In Nederland reist men doorgaans zonder bagage cn als men al een paar koffers heeft, dan sjouwt men daar zelf mee. Maar niet iedereen is daartoe in staat en als men meer dan twee, drie stuks heeft, is het onmogeiyk. Italianen en ook Fransen dragen beslist hun koffers niet zelf. Aan onze stations moeten dringend veel en veel meer kruiers komen. De idea le toestand van Rome. waar by Ie dere trein die aankomt .prcies even veel kruiers gereed staan als er cou pe's (niet rytulgen, maar coupe's) zijn, zodat ieder zyn koffers door het raampje kan aanreiken, is stellig voor ons niet weggelegd. Dat vindt men trouwens ook in steden als Mi laan of Turijn al niet meer. maar tien of twaalf kruiers per trein waar lijk geen weelde. Nulleloos Gebrek aan werkkrachten, zal wel het antwoord zyn. Het vry sim pele werk van kruier kan ook ge daan worden door ongeschoolde, uit het buitenland tc betrekken werk krachten. Bovendien vond ik in Ne derland heel veel Jonge, krachtige mannen, die volkomen nutteloos „werk" verrichten. Wie kan my byv. verklaren, wat die zonderlinge fi guur betekent, die. wanneer ik in een bioscoop tegen de juffrouw van de kassa zeg welke plaats ik zou wil len hebben, dat letterlijk gaat her halen. het geld dat ik neerleg tien centimeter naar voren schuift, en het kaartje, dat de caissière mij geeft bliksemsnel weggraait en aan my overhandigt? Als we ln een tijd leef den, waarin „werkverschaffing" no dig zou zijn, dan zou, wanneer een maal alle dyken cn alle straten, ln orde zouden zyn gebracht en een overschot aan woningen voor een ie ders keuze beschikbaar was, zulks een bioscoopbaantje misschien enige reden van bestaan hebben. Maar nu? En waarom moet. elk halfje brood, elk kropje sla. elk flesje koffiemelk aan de deur worden afgeleverd? Ne derland heeft, vergeleken met. de andere landen der Europese markt, een vry gering aantal werkende vrouwen. Waarom kunnen de vrou wen dan niet, evenals elders, naar winkel of markt gaan en het ge kochte zelf meenemen? De „bestel lers" zouden heel wat nuttiger werk kunnen doen bij de posteryen. Om terug te komen op de vreem delingen: er zyn m ons land, vooral in de grote steden, te weinig hotels, vooral te weinig goede hotels tegen schappelijke prijzen. Als we eens wer- keiyk een toeristenland zouden wor den, kunnen we toch moeiiyk van onze gasten verlangen, dat ze ln woonwagens slapen of gaan kampe ren! Zindelijk 'i En is Nederland nu heus zo zindeiyk?. We willen het niet heb ben over de papieren tn het overige vuil, dat de straten ontsiert. Dat vindt men ook in andere landen. Maar zijn die kleedjes op de tafels van onze koffiehuizen erg hygië nisch? En is de lucht van asbakken, die te zelden gereinigd worden en van verschaald bier erg aanlokkelijk? En dan die typisch-Amsterdamse in stelling, de broodjeswinkel. Wij willen vooropstellen, dat de broodjeswinkel, juist om dat echt- Amsterdamse karakter, een warm plaatsje ln ons hart heeft, maar moeten vlees en paling en ham en wat dies meer zy, nu beslist met de vingers tussen de broodjes worden gestopt? Kan daar geen stel grote vorken op overschieten? En moet de persoon, die de broodjes smeert ze stuk voor stuk ln zyn of haar handen nemen? Wanneer we in een Romeinse „bar" zindeiyk als de operatiezaal van een model-ziekenhuis - een „sand wich" of „toast" bestellen, dan reikt het personeel dit aan, een keurig papieren servetje, dat onmiddellijk daarna wordt weggegooid, in de hand Het aam-aken van levensmid delen met de vingers is by politie verordening verboden! Waarom by ons niet? Maar laat mfj niet te veel moppe ren. Er zijn ook vrolyke noten. Het verkeer bijv. Hebben de heren, die onze .zebra's" en verkeerslichten voor de voetganger hebben ingesteld, wel eens een kijkje in andere grote steden genomen? In Italië kennen we „zebra's" al waren ze toen nog niet op het wegdek geschilderd sedert 1935. Het verkeer in Rome overtreft dat van alle Nederlandse steden by elkaar en de straten z(jn zo mogelyk nog smaller. Toch voel ik mij volkomen veilig bij het overste ken ook in de drukste straat van de Italiaanse hoofdstad en heel erg on veilig. ik zeg niet in Amsterdam of Den Haag, maar in Delft of Alk maar. Trouwens Couperus schreef al ln juni 1921, toen het verkeer nog ln kleuterkleertjes stak: „In Parys ben ik nooit bang over te steken, in Den Haag wel'. Dat is nog precies zo. De oorzaken? Ten eerste reageert de Nederlandse weggebruiker, fietser, brommer of automobiKst, maar ook de voetganger, niet al te snel en ls hy vaak onzeker. Dan zyn er de vele fietsen (mag ieder tussen 6 en 90 jaar zich per fiets „zo maar" temidden van het gemotoriseerde verkeer bewegen, als hy op een fietszadel zit?), die een voortdurend gevaar vormen. En erger misschien dan dat alles: de onvol doende aanwyzingen. Laat my één punt noemen, dat ik goed heb leren kennen. Aan de Stadhouderskade in Amsterdam tegenover hotel Centraal ls een „zebra". De weg Ls daar vry breed. Het groene licht (je) voor de voetganger vertoont zich gedurende een onderdeel van een .'rconde en wordt dan weer door rood vervan gen! Moet die voetganger dan weer terug naar het trottoir? Neen, hy wordt geacht ook te zien. dat het licht voor het rijdend verkeer op rood biyft. Waarom blijft dat veel te klei ne voetgangerslicht niet groen? En waarom moet het in een land, waar we veel mistige en heilige dagen heb ben. zo petieterig zyn? In Parys of Rome of Londen zyn dat flinke., van heel ver zichtbare lichten. In Rome staat er met letters van twintig cm op: avanti (voorwaarts) en als het licht op rood staat, leest men: alt (half of stop). Dat ls duideiyk en er komen geen ongelukken voor by het oversteken. Nu hebben we, tegen onze zin, toch weer gemopperd. Gelukkig heeft elk land zijn deugden en gebreken, maar Nederland hebben we dit Jaar weer heeriyk gevonden. Vooral.... om het mooie weer!

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 21