MIJNWERKERS GERED! .osie in VS eist 75 levens Datum huurverhoging nog niet ter sprake sterren alles Vlieland Enorme spanning bij eigenlijke doorbraak naar de mijnschacht NYLONS Unieke kans om kennis te maken met het best verzorgde omroepblad INVESTERING BEPERKT MEI 200 MILJOEN Directie Diaconessenliuis Loonoverleg op 7 november hónderd hondelijnen VIJF DODEN BIJ EXPLOSIE (9uct Qhhttvs VOL AUTOMATISCHE IEMCO N.V. Marokkanen bij Algerijes feest Trio omtrent het middaguur vlot naar boven gebracht De a. s. bruid was een man... Tijdens opvoering ijsrevue In ieder gered in 1964 MARINIERS IN OPSTAND TEGEN DJEM WEERBERICHT Rente van 100% Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 No. 31100 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f. 3.15 per maand, f. 0.73 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Friese, voormalig Siamese tweeling Folk je en Tjitske de Vries te Bergum inert vandaag over een week haar tiende ver jaardag. De tweeling in actie bij het ophangen van de was. ZIJN STERKER Twee weken lang- kunt TT kijken en vergelijken. Helemaal gratis! Onderstaande bon is voldoende om de AVRO-bode ter kennis making te ontvangen! Mis deze kans niet! Vul in en verzend deze bon in een enveloppe met 12 ets postzegel, aan AVRO Keizers gracht 107, Amsterdam. Umistzoveel zonder AVRO-bode 'A Yl Zend mij zonder enige verplichting gratis y> de kleurrijke AVRO-bode ter kennis- y, making. Rijk en gemeenten I Rijk en gemeenten gaan hun investeringen met twee honderd miljoen gulden afremmen. De regering heeft dat medegedeeld in haar memorie van antwoord op de algemene financiële be schouwingen. Defensie zal met 28 miljoen het grootste offer moeten brengen. Blijkens de memorie van antwoord temporiseert de regering met onmid dellijk ingang de rechtstreekse en in directe investeringen via subsidies en garanties voor een bedrag van f 102.090.000.-. Daarbij is het uitstel len van orders voorop gezet. De lagere publiekrechtelijke orga nen zullen eveneens voor één honderd miljoen aan investeringen moeten uitstellen. Wat het Rijk betreft hebben de uit te stellen investeringen betrekking op één miljoen gulden voor T.N.O., f 2.3 min voor de civiele verdedigingsvoor bereiding, f 10.000 voor Algemene Za ken. een ton voor Buitenlandse Zaken f 660.000 voor Justitie, f 30.000 voor Binnenlandse Zaken, f 25 min voor O.K. en W„ ruim f 1 min voor Finan cien, f 28 min voor Defensie, f 8 min voor Volkshuisvesting f 10.7 min voor Verkeer en Waterstaat, f 15 min voor Economische Zaken, f 5 min voor Landbouw, f 5 min voor Sociale Za ken en f 170.000 voor Maatschappelijk Werk. 0 Slot pag. 2 Dokter Ccumou opvolger van dr. Nolle Als opvolger van dr. F. A. Nolle Is benoemd tot directeur-geneesheer van het Diaconessenhuis te dezer stede dokter P. A. Coumou, momenteel huisarts in Zwartsluis. Het is nog niet bekend wanneer de heer Coumou zijn nieuwe functie zal aanvaarden. Het verdere overleg tussen het be- stuur van de Stichting van de Arbeid en de regering over de loonpolitieke situatie en het in 1964 te voeren loon- beleid is op verzoek van de regering vastgesteld op donderdag 7 november 1963, 's avonds 7 uur in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad, Bezuidenhout 60, Den Haag. Om nooit te vergeten Bij een ontploffing in een apotheek te Marietta in de Amerikaanse staat Georgia zijn gisteren vijf mensen om het, leven gekomen en rond 25 ge wond. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Advertentie Johan Lobo and the Rhythm Chums. Gedurende het winterseizoen iedere zaterdag- en zondagavond in Poolstar Piccadilly Kon. Wilhelminaboulevard 7, NOORDWIJK AAN ZEE. (Bushalte Boulevard). Alle maten: kort, lang, breed, smal dik, dun. Gepend en dubbel handge naaid. Alle sluitingen: schaarslui ting, musketon en brandweermus keton. Versierde en onversierde gevoerde en ongevoerde. Alle kleu ren. Halsbanden? Tuigen? Kettin gen? Dito met een sterretje! Nér gens hebt u zó veel keus in Alles voor uw hond. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) woonplaats: WASMACHINES A .E.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS BICO. Uit het Leidsch Dagblad van 2 Nov. 1863: De ondergeteekende heeft de eer haar stadgenooten te verwittigen dat zij haar hoek-, papierhandel en lees bibliotheek aan den heer C. Kooyker heeft overgedaan. Leiden, 2 Nov. Weduwe J. W. Brouwer. De rechtbank te R'dam heeft een koffijhuishouder veroordeeld met een geldboe te van 3 gulden en sluiting van zijne koffijhuis geduren de één maand terzake van laten billardspelen gedurende de godsdienstoefening op een zondag Vanmiddag tussen 12.18 en 12.40 zijn de drie opgesloten mijn werkers in Lenqede vlot achter elkaar behouden naar boven ge bracht. Zij werden dadelijk in de hoge-drukcabine geplaatst, omdat zij nog moesten wennen aan de veel lagere luchtdruk boven de grond. De eerste, die, onder bijna ondraaglijke spanning, de oppervlakte bereikte, was de 34-jarige Emil Pohlay, vader van twee kinderen, die voorrang had omdat hij op het gebied van ontsnapping uit mijnen niet als deskundige werd beschouwd. De mijnbaas Horst Syskan was om twaalf uur met de reddingskoker in de 79 meter diepe schacht afgedaald om de ingeslotenen bij te staan. Zijn afdaling, die goed verliep, duurde slechts vijf minuten. Terstond daarna werd begonnen met het transport in omge keerde richting van Pohlay, die met de beide anderen op een verhoging in de mijnschacht de slotfase van de reddingsactie had zitten afwachten. Duizenden mensen, die kilometers ver hadden moeten lopen, omdat zy met hun auto's niet dichtbij moch ten komen, hebben zowel het grote ogenblik van de doorbraak als dat van de redding meegeleefd. De laat ste twee meter werden met hand- kracht geboord. En met dezelfde wonderbaarlijke precisie van de ver kenningsboring brak vannacht de buis tenslotte door het plafond van de mijnschacht heen. Een buis van 63 centimeter breed kwam na een boring van 79 meter precies uit tus sen twee stukken, die 68 centimeter van elkaar verwijderd waren, wat dus betekende, dat er aan belde zijden nog 2Vi centimeter over was. Toen het zover was kon men van succes spreken: de eigenlijke redding was toen alleen nog een kwestie van tijd De drie mijnwerkers hebben ruim een week opgesloten gezeten. Vorige week donderdagavond liep de mijn onder water, waardoor, zoals bekend, veertig kompels het leven verloren. De drie geredden waren op de dag van de ramp 's middags om twee uur aan het werk gegaan. Vooral de laat ste dagen waren voor hen zowel als voor hun redders bijzonder zenuw slopend. Het boren moest verschei dene malen worden stopgezet om (Van onze Haagse correspondent). nieuwe veiligheidsmaatregelen te treffen. Het kritiekste ogenblik was even wel de doorstoot in de luchtzak, waarin een overdruk van anderhalve atmosfeer heerste. Een plotselinge drukdaling zou voor de drie kompels een wisse dood hebben betekend. Bovendien zou dan het water dat in de mijn staat, de luchtzak zjjn bin nengelopen. Slechts tien seconden hadden de redders de tijd om de boorschacht af te sluiten op het ogenblik van de doorbraak. Vanochtend vroeg was het zo ver En het lukte de nerveus gespannen redders in minder dan tien secon den de rubbermanchet, nodig om de omhoog loeiende samengeperste lucht te houden, om de top van de boorschacht te sluiten. Men haalde verlicht adem. ..Het moeilijkste ogen blik is nu voorbij", zei toen een woordvoerder van de mijn. De drie mannen meldden, dat alles beneden in c:iie was. Dat betekende nog niet, dat de boorput nu werke lijk was vrijgekomen, maar dat het koelwater rond de boor in de lucht zak was gespoten. Op dat moment bevond de boorpunt zich nog twee meter boven de ..zolder" van de mijngang, maar men maakte zich hier niet teveel zorgen over. Mijn- directeur Rudolf Stein zei, dat er bij doorbraak nog niet één liter lucht wa# ontsnapt en dat het oeil van het water in de mijn kennelijk ongewij zigd was gebleven. De mijnbaas is ook gezond boven gekomen. Marokko is officieel vertegenwoor digd bij de onafhankelijkheidsfees ten. die vandaag in Algerije worden gevierd. Een Marokkaanse delegatie kwam vanochtend in Algiers aan. Zy bestaat uit o.a. de minister van Ar beid en Sociale Zaken, Benjelloen, en de directeur van het kabinet van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Halim. Zoals bekend gaat om middernacht de wapenstilstand in het grensgebied tussen Algerije en Marokko in. Gis teren werd nog melding gemaakt van felle gevechten, waarbij volgens het Marokkaanse persbureau de Algerijnen werden teruggeslagen. Voorts zouden de Marokkanen 40 Algerijnse valschermtroepen, onder wie één officier, gevangen hebben genomen. Marokko heeft zyn diplomatieke betrekkingen met Cuba erbreken en zijn ambassadeurs in Damascus en Cairo teruggeroepen. Dit wegens de „uiterst vijandige houding" van deze landen tegenover Marokko. Vandaag heeft de perschef van president Nas ser verklaard, dat Egyptische pant serwagens het Algerijnse leger steu nen en Egyptische marineschepen meehelpen de kust van Algerije te beschermen. Ter gelegenheid van de cnafhan- keiykheidsviering is Mohammed Boediaf, die in juni was gearresteerd, vrygelaten. Boediaf was een van de vier Algerynse leiders, die tezamen met president Ben Bella in Frank rijk gevangen hebben gezeten. Gisteravond hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard in Den Haag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Kunst uit Thailand Het koninklijk paar in bewondering voor een Boed- I dhabeeld uit de veertiende eeuw. Vijfenzeventig mensen werden gedood en enige honderden gewond, toen gisteravond in de Amerikaanse stad Indianapolis tijdens de opvoering van een ijsrevue een generator explodeerde. IN DIT KABINET (Van onze parlementaire redactie) De regering heeft nog niet besloten op welk tijdstip de eerstvol gende huurverhoging zal plaats hebben en van welke omvang zij zal zijn. Het Kabinetsberaad hierover moet nog beginnen. In elk geval zal de huurverhoging nog het volgend jaar plaats hebben. Minister Bogaers deelde dit gistermiddag mee in de vergadering van de Tweede Kamer-commissie voor volkshuisvesting en bouw nijverheid. Mariniers ter sterkte van een bataljon hebben vanochtend het hoofdbureau van politie en het radiostation in Saigon, de hoofd stad van Zuid-Vietnam. bezet. Zij zouden hopen op steun van de andere strijdkrachten bij een aanval op het paleis van presi dent Ngo Dinh-Djem. In het centrum van de stad werd hevig geschoten, waarbij men gedreun van artillerie hoorde. In Dalat, ruim 200 kilometer noord oostelijk van Saigon heeft de mili taire districtscommandant een uit gaansverbod voor de avond en de nacht ingesteld. Hij deed een beroep op de veiligheidstroepen trouw te blijven aan de regering. De gevechten spelen zich hoofd- zakeiyk af rondam het presidentiële paleis, dat door vliegtuigen zou zyn aangevallen. Het karakter van de op stand is pro-Amerikaans. Alle rege ringsgebouwen zouden in handen van de opstandelingen zyn. Volgens radioberichten uit Sai gon zou een comité van gene raals, dat de opstand leidt, pre sident Djem en zijn broer gelast hebben hun overgave aan het volk bekend te maken. In dat ge val zouden ze vrijgeleide krijgen. Djem zou zijn toevlucht heb ben gezocht op een marinevaar tuig. RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veel bewolking met hiel en daar wat lichte regen en ook plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind tussen oost en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 2 NOVEMBER Zon op: 7 35 uur; onder: 17.12 uur. Maan op: 18.10 uur: onder: 8.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.19 en 15.36 uur, laagwater te 11.34 en 23.55 uur. Dit blad bestaat uit 26 pagina's Geweldige schrik en verbazing betekende bij de familie Mooy aan de Delftsestraatweg in Pijnacker deze iceek de ontdekkingdat een dochter des huizes, de 23-jarige Jannie haar hele leven als ..mannelijk" in het geboorteregis ter van Overschie heeft gestaan. Daar moet indertijd bij het overschrijven van de aktes een vergissing zijn begaan, die, nu Jannie en haar verloofde Piet Weerheim in Pijnacker wilden gaan aantekenen, te voorschijn kwam. Dat Jannie van de vreem de fout nooit eerder iets heeft ge merkt, komt doordat ze bij „be volking" wel als van vrouwelijke kunne genoteerd stond. De ongerustheid is overigens gauw verdwenen. Op last van de officier van Justitie in R'dam die door de burgemeester van Pijnacker was ingelicht, is de ver gissing nu aangemerkt als spel- of stijlfout in het geboor teregister hersteld. Op 13 november is Jannie de bruid, en dan helemaal echt. In Philadelphia zyn negen mannen beschuldigd van afpersing op aan klacht van slachtoffers van woeke raars. Een van hen is Angelo Bruno, van wie Joe Valachi gezegd heeft dat hij leider van de misdadigersorgani- satie „Cosa Nostra" in Philidelphia is. Twee zakenlieden hadden op geleend geld meer dan honderd procent rente moeten betalen. Zy werden mishan deld en hun gezin moet speciaal be schermd worden, aldus de openbare aanklager. Het is van ontzaglijk groot belang, zei de minister, dat de huren van nieuwbouw-woningen niet verder sty- gen. Ook voelt hij er veel voor om de woningen, die in de laatste jaren tot stand zijn gekomen buiten de komen de huurverhoging te laten. Of de hu ren van de meest goedkope woningen moeten worden verhoogd, is nog in studie. De minister zette uiteen dat veel aandacht moet worden ge schonken aan het vraagstuk van het onderhoud. Er moet zulk een politiek worden gevoerd dat de middelen, die hiervoor uit de huren beschikbaar ko men. ook echt voor het onderhoud worden gebruikt. De explosie deed zich voor op het moment, dat de finale aan de gang was. Alle 48 artiesten van de groep die de revue opvoerde, bevonden zich toen op het ys. Rond zesduizend mensen woonden de opvoering by. De ontploffing verwoestte een deel van het gebouw, waarvan de buitenmuren overeind zijn gebleven. Een brand die onmiddellijk daarna uitbrak, werd spoedig geblust, i Er ontstond geen paniek. De hele nacht zyn reddingsploegen bezig geweest met het bevryden van de slachtoffers, die onder de brokken beton waren bedolven.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1