Bouwloon kernpunt bij oplossing woningnood I GOUD Touw aan de beste Amerikaan. Algeri je wenst nieuwe Franse concessies Cals bepleit veranderingen in structuur academische studie Duitse pendel kost ons 12.000 huizen Muil en geschaakt meisje verzetten zich tegen politie A.M.X. -voertuigen vertonen gebreken n Minister stelt zich op standpunt: Amsterdamse water duurder me/Jam koopt uil fivit ptoeven Stakingsgolf in Frankrijk onder kerk Bisschoppen besturen leiding van Fans de Kritiek op eenzijdigheid ran Met hulp van politie leven kindje gered Ned. Studenten vakbeweging Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 31 oUtober 1963 Derde blad no. 31099 Twintig procent Melktekort ill Zuid-Y ietnam Advertentie Beroep (.Van onze parlementaire redactie) De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. Bogaers, blijft op het standpunt staan, dat de hoogte van de bouwvakionen van wezenlijk belang is voor de oplossing van het bouwvraagstuk. Dat bleek gisteren, toen de Tweede Kamercom missie voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de behandeling van de Bouwnota voortzette. Dc heer Van der Peul (C.H.U.) liet'doorschemeren, dat hü het bedenke lijk zou vinden, indien de zwarte lonen zonder meer wit gemaakt zouden worden. Maar de minister stelde krachtig daartegenover, dat één van de eisen voor vergroting van de bouwproduktie is het opvoeren van het aantal werknemers. Dit laatste is volgens hem allereerst mogelijk door invoering van een op de bouwvakken afgestemde prestatiebeloning. Daarnaast staal hü een loonsane- ring voor. Het is onmogelük, een hogere prestatie te bereiken bij een lager loonpeil dan het huidige. En tenslotte, wil men de Nederlandse bouwvakarbeiders uit Duitsland terug halen, dan zal in elk geval iets moe ten worden gedaan aan het verschil tussen de Nederlandse en de Duitse lonen. De minister zei. dat zonder de pendel naar Duitsland in het af gelopen jaar 12.000 woningen meer zouden kunnen zijn gebouwd. De commissie toonde een grote ma te van instemming met de voorne mens van de minister om de maat schappelijke positie van de bouwvak arbeiders te verbeteren. Merkwaardi gerwijs werd maar weinig over het loonvraagstuk gezegd. Ongetwijfeld deelde men het standpunt van de minister, dat hier het eerste woord aan het bedrijfsleven is. Veel aandacht kreeg de vraag of het overwerk moet worden gestimu leerd. De heer Brandsma (PvdA) waarschuwde de minister, op dit punt uiterst voorzichtig te zijn, temeer om dat er nog altijd flink wat frictie- werkloosheid in de bouwnijverheid blijkt te zijn. De communist Jager, die onder meer voor vervroegde pen sionering van bouwvakarbeiders pleitte, wees het stimuleren van over werk zelfs met beslistheid af. juist om daarop eenzijdig de nadruk te leggen. Men moet ook rekening houden met de mogelijke kostendalingen, die het gevolg zullen zijn van het nieuwe bouwbeleid, met r.ame van het weg- Met 9 stemmen tegen <5 van CPN j en 4 van PSP) heeft de Amsterdamse gemeenteraad gistermiddag besloten I per 1 januari 1964 de tarieven van het gemeentewaterleidingbedrijf te verhogen met 20 procent voor het huishoudelijk verbruik. Dit betekent tomdat de huiseigenaren het bedrag I mogen doorberekenen voor een drie kamerwoning f. 0.40. voor een vier kamerwoning f. 0.55 en voor een vijf kamerwoning f. 0.70 per maand huurverhoging Voor het zakelijk verbruik <Vol- nemen van de overspanning op de j gens schaaltarief variéert de ver- bouwmarkt, het wegnemen van de hoging van 1 tot 21 procent en voor wegnemen pendel, de vrijstellingsregeling voor de militaire dienst, het bevorderen van continuiteit, etc. De minister is bereid, interdepar tementaal overleg te openen over we- het industriële verbruik van 20 tot 48 procent. Voor de verbruikers in deze laatste catagorie, die een verbruik hebben kleiner dan 60.000 m3. zal de verhoging in twee jaar geleidelijk derinvoering van de risicoclausule, worden doorgevoerd. De verhoging Dat is voor Uw verkoopafdeling Dagelijks te kunnen beschik ken over de nieuwste ge gevens inzake nieuwbouw- plannen. Met Juiste namen en adressen van principaal en architect. Deze gouden service krijgt U élke dag van DAGBLAD COBOUW Het vakdagblad voor de bouwwereld Bestel een gratia proelabonnement op dit snelst en best Infor merende dagblad voor de bouwwereld en alles wat daarmee annex Is bij COBOUW POSTBUS 34 DEN HAAG De heer Van Eibergen <A.R.) zei daarentegen, dat voor aantasting van het recht op een vrije zaterdag niet behoeft te worden gevreesd en dat het geen heiligschennis is, als meer wordt overgewerkt. De minister was het hiermee vol komen eens. Hjj meende dat rege ring en parlement een ernstig be roep moeten doen op de werknemers om hun belangrijke bijdrage te le veren voor de oplossing van de wo ningnood. En hü prees de arbeiders van Schokbeton in Kampen, dat zij in zo groten getale vrijwillig op za terdag willen overwerken. De minister meende, dal de fric tiewerkloosheid zal verminderen dooi de nagestreefde grotere continuiteit in de bouwproduktie en door het toe- wüzen van meerjarige contingenten. De heer Visser (V.V.D.) vreesde, dat de voorgenomen vrijstelling Tan dienstplicht voor jonge bouwvakar beiders ertoe zou leiden, dat de jon gens weglopen uit andere bedrijfstak ken naar de bouwnijverheid. „Dat neem ik dan maar op de koop toe", zei de minister. Bouwkosten Uiteraard werd diepgaand gespro ken over de prijsstijgingen in de bouwnüverheid. Deze zjjn niet ge ring. Tussen 1960 en 1963 zün de bouwkosten per kubieke meter geste gen met 15 procent en in het eerste halfjaar van 1963 met acht procent. Moeten in verband daarmee de toet- stngsprüzen voor woningwetwoningen worden verhoogd en dient de risico- clausule weer te worden ingevoerd, zodat doorberekening weer mogelijk wordt? Op het eerste antwoordde de mi nister ontkennend en ten aanzien van het tweede toonde hü zich ge reserveerd. Zeker, hij gaf toe. dat de loonsverhogingen tot lastenstijgin gen zullen leiden, maar het is niet maar dan moet eveneens met boven genoemde mogelüke kostendalingen rekening worden gehouden. Anders is wederinvoering niet verantwoord. Achterstand De minister deelde verder mee, dat maatregelen zün genomen om de i aanvankelijk achterstand van 5500 woningwetwoningen over 1963 te ver- minderen. Ook in de goedkope klasse van woningen tot f 14.000 kan meer worden bereikt dan eerst de bedoeling was. Over de woningen van ten hoogste I f 14.000 waarvoor zonder meer goed- l keuring kan worden verleend, zei de I minister, dat het niet zün voornemen i is, de grens van f 14.000 te verho gen. Tot eind verleden week waren 75 aanvragen voor de bouw van zon woning goedgekeurd of nog in be handeling. De heer Bommer waar schuwde de minister, de ontwikke ling van deze bouwprojecten goed in het oog te houden. Er wordt al gauw geknoeid met goedkope bouwplanne tjes en het zou jammer zün als men later misprüzend over deze ..Bogaers woningen" zou spreken. was in de begroting voor 1964 reed aangekondigd. De inkomsten van het Gemeentewaterleidingbedrüf zullen door deze maatregelen met ruim 3 miljoen gulden stijgen. .Maar", zo zei de wethouder voor de bedrijven nir. F. van Wück. gistermiddag in de raad, „door de aanstaande loonsver hogingen wordt reeds een groot ge deelte van deze ruim drie miljoen opgesoupeerd". De Zuid\ietnamese regering heeft gisteren de verkoop van melk in café's, restaurants en bars in Saigon verboden, zulks vanwege het bestaan de tekort, dat ertoe heeft geleid dar de prijs van de melk in blik bijna is verdubbeld. Men zegt, dat het melktekort is veroorzaakt door een opschorting van de Amerikaanse hulp aan Zuid-Viel- nam Van Amerikaanse ambtelüke zijde' in Saigon is echter verklaard dat het tekort waarschünhjk door hamsteren van melk is veroorzaakt. De verkoop van melk in blik in win kels is niet verboden. Dinsdag jJ. werden in een winkel in de hoofdstraat van Saigon twee duizend blikjes melk verkocht, waar bij elke koper ten hoogste tien blik jes mocht inslaan. Buiten ae winkel verdrongen zich sclrreeuwende vrou wen en kinderen, zodat de politie de menigte in bedwang moest houden. Drie Amerikanen twee officie ren en een soldaat worden in Zuid-Vietnam vermist. De Vietna mese eenheden waarvan zij deel uit maakten. hebben een /ware neder laag geleden tegen Vietkong-guerril- lastrijders. Onder de troepen van Zuid-Vietnam vielen naar schatting 20 doden. Een grote hoeveelheid wapens werd door de rebellen buit gemaakt. Het gevecht is gevoerd in het stadje Tan Phoe AdTertentl* huishoudjam 79 ct. tot 1.05 extra jam 1.33 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER (Van onze correspondent in Parijs) Het ziet er naar uit. dat de Alge rijnse minister van Financiën. Boe- maza. die gisteren in Parijs arriveer de. met zijn nieuwe missie een zware dobber zal krijgen. De jonge Alge rijnse bewindsman is door president Ben Bella naar Parijs gestuurd om de mogelijkheden af te tasten voor nieu we Franse concessies. Algiers zal graag een hoger aandeel dan .">0 pro cent in de winst van de Sahara-olie en -gassen ontvangen. En voorts staat op de Algerijnse verlanglijst Concilie besluit: Nieuwe uitgaven en het meisje, door J. I)e president Brusse. Oe naint heeft klespü'U lie Saint speelt met de dood, door L. Charterls, O.S.S. 117 op onbekend terrein. O.S.S. 117 in gevecht met de tijd, door J. Bruce. Malgret en de bezoeker van zaterdag, Over dc scheidslijn, door G. Slmenon, Kalm aan, Mr. Bond, door I. Fleming. Met door water maar door vuur, door J. Baldwin, Autolne en Julie, l»e Anderen, door G. Slmenon. Zes hoorspelen, door J. Stalens e.a., liet satanskruld, door I. Stuart, he verborgen bloem, doer P. S. Buck, liet begon met een dode vrouw, door P. Cheyney. Alfred Hitchcock, door F. Sierens, Die gekke Sahara, door N. de Buron, Hotel dc Passiebloem, door R. Ers- klnc. Zwarte Beertjes. Uitg.: A. W. Bruna. Utrecht. Angéllque en de sultan, door A. en S. Golon. Diana kwam in mijn leven, door R. F Deldertleld. De donkere ster, door P. Elbogen, he grote stryd, door W. O'Meara. Affaire Nina B, door J. Marlo Sim- mel Ultg.: Zuld-Hollandsche Uitgevers Van onze correspondent in Rome Dc algemene congregatie van gistermiddag handelde weer over het vierde hoofdstuk van het schema van de kerk. n.l. de heiliging van het leven der gelovigen. Dit is een onderwerp, dat erg belang rijk is voor de kerk. in zekere zin het belangrijkste voor het hele concilie omdat het de richtlijnen geeft voor de gewone gelovigen, hoe zij hun leven moeten inrichten om volgens de voorschriften van de kerk te leren in christelijke zin. MM.. Den Haag. i Mia in sterke armen, door Clnny en J. Hageman, liet spook van de ruïne, door M. Kaumann, he verdwenen mlljonalrszoon, door B Brulnhof, Van prutsen tot knutselen, door R. de Winter, G Kerkhof. Helm-pockets. Ultg.: Helmond, Helmond. Amerika... Amerika, door E. Kazan. Ultg.: A. W. Süthoff. Leiden. Astrologlca, door R. Bulthui*. Ken hand vol leven, door J. Vo*. Het dames orakel, door C. Agrlppa. Ultg.: J. J. Tijl N.V.. Zwolle. he open stad. door W. Breedveld. Uitg.: De Fontein. Utrecht, Judith Hearne. door B. Moore .Uitg.: II. P. Leopold. Den Haag. Pleter Stuyvesant, de man die New York bouwde, door L. Ph. Mayrlng. Uitg.: J. J. TUI. Zwolle Pieternel - Een sprookje uit Italië, door E. S. Tessadrl. Ultg.: J. F. Duwaer en Zonen. Amsterdam. Pinkeltje en de gouden pen voor Dirk I.aan, he drie paardjes op vakantie, door Piet Worm. Geïll. kinderboeken. Ultg.: Van Holkema en Warendorf. Amster- lierubhn, door A. de Splenter. Ultg:. Nijgh en Van Dltmar. Den Haag. De eel. door J. Giovanni, he avonturen van Cornells Basttaan Vaandrager, Kozen en motoren, door H. verna- KCVogels kijken, door B. den üyl. Ultg.: Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. De discussies over dit onderwerp zün nu niet bepaald boeiend en bren gen weinig verrassingen. Het onder werp is gisteren afgehandeld. Vandaag zou men spreken over het schema over de bisschoppen en het bestuur der bisdommen. Aan het ein de van de congregatie van gisteren werd gestemd over de vijf vragen, die dinsdag aan de concilievaders werden voorgelegd en die betrekking hebben op de verhouding tussen de Paus en de bisschoppen. Al deze vijf vragen zün aangenomen. Dc eerste, waarin gevraagd werd of de wijding van de Paus beschouwd kon worden als de hoogste vorm van priester- wüding, werd met b'jna algemene stemmen aangenomen. De tweede, waarin sprake is van het bestaan van een collegium van bisschoppen, dat tezamen met de Paus de kerk bestuurt, kreeg 104 stemmen tegen en 2049 voor. De derde vraag, die handelde over I de macht van dat bisschopscollege in vereniging met de Paus, kreeg 1808 stemmen voor en 336 tegen. De vierde, waarin gevraagd werd of die macht van het college, onder leiding van de Paus, een macht, is die voortspruit uit goddelük recht, kreeg 1717 stemmen voor en 408 te gen. Tenslotte de vüfde vraag, hande lende over de instelling van een dia conaat. kreeg 1588 stemmen voor en 525 tegen. De betekenis van dit alles is vrij groot, want nu krijgt men de toe stand. dat erkend wordt dat de bis schoppen in de wereld, onder leiding van de Paus. de kerk besturen. Dat betekent dat er een verandering komt in de toestand zoals die tot nu toe was nl. dat de kerk werd bestuurd door de Paus met de curie van Rome. bestaande uit hoge kardinalen en ambtenaren die op de verschillende congregaties werkzaam zijn. terwijl de bisschoppen min of meer wer den beschouwd als afhankelijk te zijn van die curie. Nu worden zij dus rechtstreeks afhankelijk van de Paus, die in hun midden een pri mus interpares wordt. Meer dau twee miljoen Franse werk nemers zullen volgende week woensdag in opdracht van hun vakbonden 24 uur staken ter on dersteuning van looneisen. De vakbondsleiders van de 115.000 ar beiders in de elektriciteits- cn gas- bedrüven hebben voor woensdag een 24-uursstaking uitgeroepen omdat naar zü zeggen de regering weigert haar belofte in te willigen voor loonsherziening en stabilisatie van de prijzen. Anderhalf miljoen ambtenaren zullen die dag even eens staken, evenals een half mil joen gemeente-employés. Verwacht wordt dat de energievoor ziening in Parüs acht uur zal wor den onderbroken en dat stagnaties zullen ontstaan in het trein ver keer op de Parüse voorsteden en bü de ondergrondse. Gisteren staakte het personeel van de Bank van Frankrijk en het per soneel van de prefecturen. Vandaag staken de employes van de genatio naliseerde en particuliere banken en het personeel van de verkeers torens ging om twaalf uur voor vier dagen in staking. Men verwacht dat het luchtverkeer hierdoor niet zal worden verstoord. Sterke eenheden van de Franse mo biele politie zün naar de departe menten Aude en Herault in het zuiden overgebracht op verzoek van de prefecten aldaar in verband met de onrust die de wijnbouwers ver oorzaken. Vooral in de gebieden van Carcassonne, St. Pons en Be- ziers is de toestand gespannen. Er zün drie aanslagen gepleegd op hoogspanningsmasten en een ver- st.erkstation. In de nacht van maandag op dinsdag waren al vier aanslagen gepleegd. De wijnbou wers protesteren tegen een recent besluit van de regering om toe stemming te geven voor de invoer van Algerijnse wijnen. nog een tweede verhoging van de Franse bijdragen aan de Algerijnse schatkist, leningen die echter pas op zeer lange termijn zouden kunnen worden terugbetaald. 1 Het lijkt, als gezegd, onwaarschijn lijk dat de Algerijnse minister bij zün Franse collega's een bijzon der begripvol onthaal zal vinden. Hij verscheen immers net enkele uren nadat de Franse Nationale Vergade ring al haar teleurstellingen en ver- ontwaardigingen had gespuid over de diverse trappen die Ben Bella de laatste weken Marianne tegen de schenen had gegeven. De begroting voor de Algerijnse hulpverlening werd met een tamelük bescheiden meerderheid door het Franse parle ment aanvaard. Voor de stemming had ook premier Pompidou enkele tranen geplengd over de akkoorden van Evian. die niet veel meer dan een dode letter meer zijn. Hü be loofde. dat in het vervolg de Frans- Algerijnse samenwerking uitsluitend door het beginsel van gelijk-overge- ven en boter-bij-de-vis geinspireerd zal worden. In een interview met de Franse televisie heeft Ben Bella van zijn kant enkele dagen eerder ontkend van plan te zün de Sahara-olie te willen nationaliseren. Niettemin mag I men betwijfelen of deze geruststellen de verklaring, die daarom nog geen waterdichte garantie biedt, voldoer.de zal blijken om het succes van de reis van zün minister van Financiën in Parüs deze week te verzekeren. Een zestienjarig meisje en baar 28- jarige vriend, beiden uit Tilburg, hebben gisteren in Eindhoven een gevecht met de politie geleverd om aan arrestatie te ontkomen. Het meisje werd tenslotte overmeesterd. De jongeman koos het hazepad en is nog steeds voortvluchtig. De Eindhovense politie was door haai Tilburgse collega's verzocht uit te zien naar de jongelui, omdat de jongeman het meisje aan het over haar gestelde gezag had onttrokken en het vermoeden bestond dat zij in Eindhoven verbleven. In een huis aa-n de Sint-Lambertus- straat vonden drie rechercheurs de jongelui. Op het verzoek mee naar het bureau te gaan. volgden zij de agenten naar buiten. Nauwelüks zaten het paar en enkele recher cheurs in de auto van de man. of het meisje sloeg met een meege smokkelde tafelpoot één der re- chercheurs. „Haal een bul", schreeuwde haar galant. Voor zij echter tot verdere daden over kon gaan. werd zij overmeesterd. Dc Jongeman zag inmiddels kans de wagen te starten en raasde met grote snelheid door de Hoogstraat in het centrum van Eindhoven, met op de achterbank nog altüd «en rechercheur. „Ik rijd jou en mezelf nog liever dood dan dat ik stop", brulde hü de rechercheur toe. Daarop gaf de politieman een ruk aan het stuur om hem tot stoppen te dwingen. De wagen vloog tegen een bestelauto en kwam daarna tegen een gevel van een huis tot stilstand. Voor dP agent tot arres tatie over kon gaan was de man' echter al uit de wagen gesprongen en verdwenen, tot nu toe is hij spoorloos Bejaarden houden overleden zuster wekenlang mis De A.M.X. gepantserde personeels- voertuigen, waarmee parate onder delen langzamerhand worden uitge rust, vertonen een gebrek, dat bü de beproeving niet naar voren is geko men. In verband daarmee zal de uit gifte van deze voertuigen aan parate onderdelen worden uitgesteld. De commandant van het Eerste Le gerkorps. luitenant-generaal F. van der Veen, heeft dat gisteren in Hohne (Duitsland), waar twee brigades van de Vierde Divisie oefenen, meege deeld. Pas bü de intensieve oefeningen, die in Hohne te velde met de A.M.X.. voertuigen worden gehouden, is het gebrek aan de dag getreden. Veel van de personeels voer tuigen en de lichte tanks moesten in reparatie worden gegeven en omdat de voor raad reserve-onderdelen op dit grote reparatie-aanbod niet was berekend, kwam men in moeilijkheden. Van de 125 voertuigen zijn er op het ogen blik 23 in reparatie. Twee ruim 80-jarige inwoners van Geertruidenberg. broer en zuster, j werden dinsdag door een pastoor in Veen dat al contact is gezocht met dc 1 hun h\is aangetroffen bü het stoffe- A.M.X.-fabrieken in Frankrijk. Het lijk overschot van hun cveneen* gebrek is waarschünlük een gevolg hoogbejaarde, bij hen inwonende van de Nederlandse wens om het zuster, die reeds enige weken geleden Franse voertuig uit te rusten met een moet zün overleden. Uit de gedragm- gesynchroniseerde versnellingsbak, i gen van de twee bejaarden, wier wo- die de AMX van huis uit niet bezat ning in een ernstige staat van vervui- Deze bak vereenvoudigt de ru-oplei- ling verkeerde, bleek, dat zü zich niet ding van de chauffeur aanzienlijk. realiseerden, dat de vrouw niet meer Het gebrek is ^overigens niet van in leven was. Hieruit en uit het feit dat zü, hoewel zij zich bewust waren van de ziekte van hun zuster, nooit om hulp hebben gevraagd, mag wor den afgeleid, dat beiden aan een ern stige vorm van kindsheid lüden. De gemeentesecretaris van Geertrui denberg vertelde ons. dat over de drie ouden van dagen, die zeer terugge trokken leefden en iedereen de toe gang tot hun woning weigerde, nooit klachten waren binnengekomen. Nimmer ook hadden zij om hulp ge vraagd. Vandaar dat de afdeling sociale zaken van de gemeente Geertruidenberg zich nooit over hen had ontfermd. „De bevoegdheid van deze afdeling gaat nu eenmaal niet zover, dat zij een woning kan binnendringen en de bewoners haar hulp kan opdringen", aldus de gemeentesecretaris. De man en de vrouw zün inmiddels opgenomen in een ziekenhuis, waar getracht zal worden hen zo te be praten. dat zü zich in een inrichting laten opnemen. ernstige aard. Gebleken is, dat de drukgroep van de koppeling niet vol doet. Ondanks het feit, dat de uitgifte van de voertuigen op dit moment is gestaakt, zal men toch trachten, al dus de legerkorpscommandant, om door een gewüzigde fasering de me chanisatie van de parate troepen te beëindigen op het tijdstip, dat men zich gedacht had. Dankzij hulp van de Haagse politie, die een chirurg snel door het spits- uurverkeer leidde, is gistermiddag het leven van een anderhalfjarig Enschede met belangstelling tege- Jongetje gered, moet. Hij stelde zich volledig achter Om kwart over vijf riep de chirurg De nieuwe Britse premier. Sir Alec Douglae-Home. heeft gisteren in een verkiezingstoespraak in Crleit (Schotland) gezegd, dat Groot-Brit- tannlë aan het begin staat van een economische expansie, die naar som mige commentatoren voorspellen, tot een „Brits economisch wonder" zal leiden. Hij voegde eraan toe dat het eerste doel van de conservatieve poli tiek is de welvaart van het land ge lijkmatig te vergroten. In een rede ter gelegenheid van de tweeëndertigste dies van de S.S.R.. afdeling Wageningen, heeft de oud-minister van O.. K, en W., mr. M. L. Th. Cals, in een zeer druk bezette aula van de Landbouwhogeschool, gesproken over de toekomst van de uni versiteit. Volgens mr. Cals is het onvermijdelijk dat men binnen niet zo lange tijd zal komen tot een structuurverandering van het academisch onderwijs. Na vijf jaar zal men tot een tussentijdse afronding moeten concluderen, nl. een baccalaureaat, waarna het merendeel van de studenten de maatschappij ingaat. De weten schappelijke begaafden dat zijn twee procent van alle studen ten zou dan een betere mogelijkheid krijgen in het wetenschap pelijk onderzoek dieper betrokken te worden. Hiertoe achtte mr. Cals een krachtiger leiding van de universiteiten en hogescholen noodzakelijk. Cals. om elke aftredende hoogleraar te doen opvolgen door twee of drie nieuwe docenten, omdat één het ter- 1 rein niet meer kan overzien. Maar waar, zo vroeg mr. Cals zich af, blijft dan die ene student, die dat alles moet bühouden? Mr. Cals meende de oplossing niet te moeten zoeken in het opleggen van examens binnen een bepaalde tijd. doch in een aanpassing van het leefklimaat van de student aan het wetenschappelük onderzoek. In dit verband zag mr. Cals een experiment met de Technische Hogeschool Zijn eisen aan (Ie studenten onredelijk? Op het ogenblik is de hoogleraar nog te vrij om zün eisen vast te stellen. Al hun <op zichzelf mis schien volkomen redelüke) verlan- bü elkaar opgeteld, leveren voor de studenten een ondoorkomelüke stof op. De tendens beslaat, aldus de heer de idee van een campus, waaxbü stu denten en staf op het universiteits terrein samen wonen. Overigens durfde de oud-minister niet te voorspellen, of dit experiment ook in Nederland zou kunnen slagen. Irriterende toon Over de Studentenvakbeweging merkte mr. Cals op, dat hier veel nuttigs in zou kunnen steken, maar de toon waarop de actie wordt gevoerd, irriteerde spreker niet wei nig. Men hamert voortdurend op een volwaardige positie van de student, maar mr. Cals vroeg zich af. wat de student na zün studie voor positie zal krijgen. De Studentenvakbewe ging is zich er te weinig van bewust, dat het grootste deel van de investe ring die voor een student nodig is. reeds door de maatschappij wordt betaald. Het studieloon heeft alleen betrekking op het levensonderhoud, hetgeen slechts een fractie is van het totale bedrag, dat aan de student wordt gespendeerd. Bovendien, in dien men dit voor de studenten gaat doen. waarom zou men dan ook de kweekscholen e.d. er niet bij betrek ken? Tot slot wees mr. Cals op de Fran se studentenbeweging, die zich in de eerste plaats ten doel stelt het on- derwüs en de mentaliteit van de stu denten te verbeteren. De Nederlandse Studentenvakbeweging stelt zich op een te eng en eenzüdig standpunt, zo besloot oud-minister Cals. dr. J. B. van Deinse. telefonisch de hulp in van de Haagse politie. De dokter, die op dat moment in hei gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal was. had een dringend telefoontje van het Voorburgse ziekenhuis St - Antoniushove gekregen met het verzoek direct daarheen te komen om een spoedoperatie te verrich ten. De chirurg begreep uiteraard, dat er van spoed niet veel terecht zou ko men. als hü met zün auto door het drukke Haagse spitsuur verkeer moest rijden. Hij stelde zich in ver binding met de alarmcentrale van de Haagse politie, die üllngs een jeep met twee hoofdagenten naar het ziekenhuis Zuidwal stuurde. Hier stond de chirurg al te wach ten. gekleed in witte doktersjas en dito broek. Met loeiende sirene en met negering van verkeerslichten en stopborden, ging het in snelle vaart naar het Voorburgse ziekenhuis, waar moge lijk een kinderleven zou kunnen worden gered. Dat al deze moeite niet voor niets geweest is. bleek om 7 uur uit een telefoontje van dr. Van Deinse, die tot opluchting van de politiemen sen. maar vooral van de beide chauffeurs van de jeep, de hoofd agenten Van Duyn en Holwerda, kon zeggen dat het kind gered en buiten levensgevaar verkeerde. Zo wel de „operatie" van de politie als die van de Haagse chirurg is dus 1 met succee bekroond. Oud-minister nas moordenaar Een militaire rechtbank in Jaoend# 'Kameroen) heeft de 27-jarige oud minister Pierre Kamdem Ninym ter dood veroordeeld wegens medeplich tigheid aan het vermoorden van een mede-parlementariër in augustus j 1. Twee winkeliers kregen eveneens öe doodstraf. Vüftien mannen gaan voor vijf jaar tot levenslang de gevange nis in. De vermoorde. Noe Mopen, werd op 30 augustus onthoofd gevon den. I au itleveri Juan Peron? Een Argentünse rechtbank heeft besloten dat aan de Spaanse rege ring om uitlevering zal worden ver zocht van de voormalige Argentünse president Juan Peron. Er zullen on verwijld stappen worden gedaan. De rechtbank vraagt de uitlevering van Peron wegens een tegen hem inge diende aanklacht in verband met een zedenmisdrüf. Peron wordt beschul digd vap onzedelük gedrae met d« minderjarige Nelly Rivas, die Inder tijd een „beschermelingevan hem was.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5