65 ct CADEAU PRODENT „Groenoord" heeft nieuwe speeltuin (met clubhuis) BEATRIJS BRENGT U VOLGENDE WEEK: BEATRIJS Brandkasten in Leiden geroofd Kostbare cadeaus Ter kennismaking met PROCO shampoo! shamp00 Tegen monteur ge(>ist Uitspraak op 13 november KVP - STATEN KRING LEIDEN WIL VROUW IN BESTUUR Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 31 oktober 1963 Zevende blad no. 31099 voo- parelwitte tonden steun heeft verleend. Zij Het vervol- 1 fens het licht schijnen op het ijve rige damescomité, dat de financiële grondslag voor de bouw van het club huis heeft gelegd. De presidente van het damescomi té. mevrouw M. L. Ry nardus-Vinke- stein. schetste op haar beurt, de grote moeilijkheden, die overwonnen moes ten worden voordat het clubhuis tot stand kon komen. Z(j kwam woorden tekort om allen die aan de verwezen lijking van de bouwplannen hun steun hebben verleend te danken. „Geschenken De heer W. Th. Butzelaar uit Rot- terdam woonde deze avond bij *als I vertegenwoordiger van de NUSO. Hij I had grote bewondering voor hetgeen hier tot stand is gekomen en bood twee geschenkjes aan. Aan cadeaus heeft het op deze openingsbijeenkomst toch al niet ont broken. De klaverjasclub van ..Groe noord" zorgde voor zestig stoelen en de commissie van vakantiebezighe den voor een piano. Het kostbare geschenk van de wijkbewoners be stond uit een oliestook kachel. Geen wonder dus. dat de voorzitter van „Groenoord". de heer J. P. v. d. Holst zich op het feest van de ingebruik neming een tevreden man toonde. Voordat de officiële opening een feit was brachten de jonge muzikanten van „De Burcht" het bestuur een serenade op de speelplaats. Het jeugd muziekkorps maakte ook een rond wandeling door de wijk, zodat het voor heel Groenoord een feestelijke avond was. In het Parkhotel in Den Haag heeft de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. Kerkelijk Leven F. Bi o> cidcdcn Mgr. F. Beekniann Klaasesz gistermiddag de Olivier van Noortpenning van het Ne derlands Emigratie Fonds uit ge reikt aan ds. Willem Vlieken;. Mullersinds 1935 als geestelijk, en als zakelijk leider werkzaam in de nederzettingen in Parana in Brazilië. Van links naar rechts minister Veldkamp, ds. Muller- en echtgenote en mr. Klaasesz. ju ur ..Groenoord' heeft een nieuwe speeltuin. En wat voor één! Het terrein is geheel betegeld en er staan behalve twee zweefmolens, twee jazzschommels. twee rek ken kleuterschommels, en twee wipplanken een klimtoren met glijbaan, een draaimolen, een rol- ton. een rek met ringen en een rekstok op. Voor de allerklein sten is er dan nog een zandbak. Dit fraaie kinderdomcin werd gis teravond tijdens een officiële bijeen komst in het splinter nieuwe clubhuis van „Groenoord" geopend. Zoals be kend moest de oude speelplaats in verband met de voorgenomen bouw van een veemarkthal aldaar worden ontruimd. De speelwerktuigen zijn in het afgelopen jaar overgebracht naar het nieuwe terrein aan het ein de van de Musschenbroekstraat en voor een belangrijk deel vernieuwd. De verplaatsing van de speeltuin is mogelijk geworden dank zij de me dewerking van het gemeentebestuur en voor de bouw van het clubhuis heeft het zeer actieve damescomité van „Groenoord" gezorgd. De dames hebben namelyk kans gezien om in een periode van veertien jaar veer tienduizend gulden voor dit doel bij een te zamelen. Grocnoord-Kleinc kinderen bij het grote kliniek. (Foto LD Holvast) Rustpunt Dat er gisteravond heel wat woor den van waardering aan het adres van deze dames zijn gericht spreekt j vanzelf. Onder de genodigden be- vond zich wethouder C. J. Piena. die namens het gemeentebestuur de speeltuinvereniging met de totstand- j koming van dit belangrijke werk fe liciteerde. Hij beschouwde deze speel tuin als een rustpunt, waar het spe- i lende kind volledig tot ontplooiing kan komen. Het speeltuinwerk vergt echter wel een voortdurende aanpas sing, aldus de wethouder De heer Piena sprak verder van een passen de en zinvolle vrijetijdsbesteding voor de jeugd. Aangepast De heer J. J. v. d. Huizen, die als voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen t woord voer de. wenste het ,.Groenoord"-bestuur eveneens geluk inct de permanente tuin en de inrichting van het club gebouw. Het verheugde hem. dat het gebouw aan alle eisen voldoet en geheel is aangepast aan het aan tal speeltuinkinderen. De heer Hui zen bood namens de bond een ge schenk aan als stimulans voor het clubwerk .Dit geschenk bestond uit een tafeltennisset, in het bijzonder voor de wat oudere jeugd. Tastbaar bewijs De beschermvrouwe van het dames comité. mevrouw R. II. van Omme- hen-IIerfst. die 't clubhuis overdroeg aan het speeltulnbestuur. noemde dit gebouw een tastbaar bewijs van de gemeenschapszin In Groenoord. waar bij de gemeente haar gewaardeerde Lezer s schrijven. Werkiozenopleiding geschiedenis Het ministerie van O.K. en \Y. deelt in zijn Dalmulderrapport me de dat „het tekort aan Geschiede nisleraren rond 1965 zal zijn opge heven. waarna het aanbod de vraag sterk zal overtreffen". Voor leraren Frans en Engels is het tekort in 1970 opgeheven, voor leraren Duits in 1975. De examencommissie Geschiedenis mo waarschuwt in haar laatste jaar verslag (dat over 1961) tegen deze studie. Verkrijgbaar Staatsdrukkerij. Fluwelen Burgwal 18 Den Haag. Voor Nederlandse verhoudingen zijn deze waarschuwingen toch wel sensationeel!! En wat doen de op leidingscursussen? Ach, lezers. U raadt het al. Links en rechts met hun werklozencursus adverteren in plaats van bij wijze van gentlemen's agreement voor vijf jaar met alle reclame te stoppen. Zie dè laatste radiogids zullen wc maar ezggen. Het rk lerarenblad Bonaventura van 1 april '60 verwachtte dat het tekort aan Geschiedenisleraren reeds in 1963/64 opgeheven "al zijn. Ook de nummers van 9 juni '61 en-onlangs 9 augustus '63 zijn diep pessimistisch. Aan onze universiteiten studeerden in 1961/'62 niet minder dan 868 stu denten Geschiedienis, tegen 389 Duits en 628 Engels. Vindt u dat normaal? Het aantal eerste jaars studenten Geschiedenis bedroeg oktober '62 105. maar in april '63 waren er weer 117. Half november '.61 waren er 597 cur sisten Geschiedenis MO half novem ber '62, .560. Zie Statistieken van het CBS over het VHMO en het Weten schappelijk Onderw. Zo gaan we met open ogen een ramp tegemoet. Bij zonder leerzaam is Bonaventura van 9 augustus Jl. waarin staat dat van de examencandidaten Geschiedenis MO maar 15 có slaagde, van alle MO examens precies het laagste percen tage. Voor Duits MO-B slaagde 51 Uit hetzelfde nummer blykt dat er talenleraren zijn bij het VHMO die nog niet eens hun MO-A of can- didaats hebben, een studie van ca 3 jaar Tezelfdertijd konden óe vacatures voor Geschiedenis het vorige jaar voor niet minder dan 92 met vol ledig bevoegden bezet worden. De werkloze Geschiedenisleraar kan sol liciteren naar één van de weinige en slecht betaalde betrekkingen aan een archief of bibliotheek. Mocht er ooit een talenleraar werk loos worden, dan kan hij uitwijken naar één van de talloze en goed betaalde betrekkingen als correspon dent aan een oank of kantoor. Bes te mensen, past toch >p, Geschiede nis is een mooi vak. maar als we het allemaal gaan studeren loopt feet mis. GESCHIEDENISLERAAR Een zakje snoep voor de klein- herjopening tjes ter gelegenheid van dc Drie )aar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest een verdubbeling van de door de Haagse rechtbank in eerste aan- i leg gegeven straf eiste de pro- I cureur-generaal bij het Haags Gerechtshof gistermiddag tegen een monteur uit Zoetermeer. die ervan wordt verdacht in de herfst van het vorige jaar samen met een straatmaker uit Leiden drie brandkasten van Leidse be drijven gekraakt te hebben. Het tweetal maakte er een gewoonte van de brandkasten uit de bedrijven tc slepen en de brandkasten per auto te vervoeren naar een plek nabij de Rijksweg 4 onder Leidschendam. Daar werden de kasten tussen struikgewas verborgen en later open gesneden. In totaal maakten de da ders ongeveer f7.500 buit, waarvan zich zesduizend gulden bevond in de brandkast, die bij een Leids autobe drijf werd weggehaald. De straatmaker heeft zijn aandeel in deze inbraken bekend en daarvoor een jaar en drie maanden gekregen. Als getuige vertelde hy, dat de mon- j teur de mededader is geweest. Ook I twee meisjes verklaarden, dat de monteur verteld heeft bij deze inbra- I ken betrokken te zijn geweest. Ook voor het Hof bleef deze ver- dachte hardnekkig ontkennen. Nadat de procureur-generaal zijn eis had gesteld, betoogde de verdedi ger. mr. K. W. Zielman uit Den Haag. 71.1 de speeltuin, dat de verklaringen van de getuigen (Foto L.D./Holvast) I ni" b-'rotlwbaar lijn. Hij maandf dat er twijfel blijft en vroeg vrij spraak. Een verzoek om directe in vrijheidstelling werd afgewezen. Arrest op 13 november a.s. Mgr. F. Beckmann. sedert 1945 aartsbisschop van Panama, die op 23 juli 1883 te Enschede werd geboren, is gisterochtend in hét Vaticaanse paleis overleden. Mgr. Beckmann was, toen hij zich naar een der werk vertrekken begaf, op dc naar Pius X genoemde trap onwel geworden en naar het Vaticaanse ziekenhuis ge bracht waai- hii bij aankomst is overleden. DS. F. J. LOS OVERLEDEN Ds. F. J. Los. emeritus predikant van ca Ned. Herv. Kerk, die zaterdag IJ. op zevenenzeventigjarige leeftijd j zeer plotseling te Haren bij Gronin gen is overleden, is hedenmiddag te Groningen gecremeerd. Frans Johannes Las werd op 18 februari 1886 te Leiden geboren en studeerde aan de Leidse Universiteit theologie. Nadat de heer Las ln 191.1 aoor het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hy op 28 april van het I daaropvolgende jaar bevestigd als predikant van de hervormde gemeen- I te van Laren in de classis Zutphen. Daarna diende de thans overledene de hervormde gemeente van Sybc- carspel ln de classis Hoorn 1913 tot 1915; Midsland op Terschelling 1915 tot 1919; Wommels en Htfdaard ln de classis Franeker 1919 tot 1925 en on geveer anderhalf Jaar die van Olden- keppel in de classis Doetinchem. I waar hem met ingang van 15 februari 1 1927 eervol ontslag met de bevoegd- i heden van een emeritus predikant j werd verleend. Ongeveer anderhalf jaar later keerde ds. Los weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk terug en werd hij op 9 seotember 1928 bevestigd als predi- I kant van de hervormde gemeente van Zwartewaal ln de classis Brielle. Daarna diende ds. Los nog de her vormde gemeente van Spanbroek. Olde- en Nijeberkoop, Noordwolde en tenslotte nog ongeveer twee jaar nogmaals die van Olde- en Nijeber koop. waar hem met ingang van 1 december 1949 emeritaat werd ver leend \»M prtenl ie TROUWEN TIENERS TE JONG? Is het verantwoord op zó jonge leeftijd te trouwen en een gezin te stichten, dat men met recht van een teenagerhuwelijk kan spreken? Wordt het huwelijk door jongens en meisjes tussen vijftien en twintig jaar te veel geïdealiseerd? Dat zijn vragen, die BEATRIJS stelt naar aan leiding van het toenemend aantal huwelijken van mensen beneden de twintig. Afscheid van II. J. an Mil De KYP-Statenkring Leiden hield gisteravond in „Zomerzorg" de alge mene ledenvergadering. Het huishou- deijlkc gedeelte vergde slechts korte tijd. De aftredende voorzitter P. Oos- terveer uit Sassenheim werd met 17 van de 34 stemmen herkozen als voorzitter. Tot bestuursleden werden gekozen de heren C. Beijersbergen uit Hillegom, II. J. Runnik uit Leid schendam. A. Q. Doeswijk uit Voor schoten. A. W. de Groot uit Voorhout, Nu gratis uw haar wassen volgens de nieuwe Amerikaanse methode met Proco crème shampoo in tube (voldoende voor 6a 8 wassingen). Profiteer snel, neem mee! 1 S. Menken uit Leiden. F. IV. v. d. Ploeg uit de Zilk en tot afgevaardig den van de J.O.-KYP de heren J. de Ridder uit Noordwfjk en L. de Ridder uit Oegstgeest. De Statenkring nam op deze avond afscheid van de aftredende secretaris, de heer H. J. van Mil uit Zoeter- woude, die na 35 jaar deel uitgemaakt te hebben van het bestuur thans de tijd gekomen achtte het verder wat rustiger aan te gaan doen. De heer Oosterveer prees de scheidende func tionaris om zijn ijver en stiptheid en bood als dank een fauteuil aan. De afgevaardigde van Leiden be treurde het dat er geen kandidaat stelling was voor een vrouw in het bestuur en verweet het bestuur hier niet genoeg werk van gemaakt te hebben. De afgevaardigde van Voor hout wenste een open plaats te hou den in het bestuur waarin het be stuur alsnog een vrouwelijk lid zou kunnen plaatsen. De afgevaardigde van Voorschoten stelde dat het be stuur niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor het. ontbreken van een vrouwelijke kandidaat. De afde lingen moeten zorgen voor kandida ten. Als oplossing zag deze afgevaar digde alsnog de afdelingen te vragen een vrouwelijke kandidaat naar voren i te brengen, die dan in de eerstvolgen de vergadering gekozen kan worden De voorzitter kon zich met dit laatste voorstel verenigen, zodat het bestuur bij de eerstvolgende vergadering nog uitgebreid wordt, niet een vrouwelijk lid en een mannelijk lid om het on- i even getal bestuursleden te handha- ven. Ruimteprobleem De voorzitter van de KVP-Staten- fractie, de heer G. Z. de Vos. hield i daarna een inleiding over .Politieke 1 verwikkelingen in en buiten de pro- vincie". Sprekend over Zuid-Holland stelde de inleider dat verwacht mag worden, dat ln het Jaar 2000 Zuid- Holland 4 miljoen inwoners telt tegen thans 214 miljoen. Binnen 20 iaar moeten minstens 100.000 woningen j gesloopt worden en 500.000 woningen 1 gebouwd worden. Hiervoor is 25.0001 ha grond nodig. Recreatieruimte zal grote stukken agrarische grond op- eisen. Het ruimteprobleem in de pro vincie is daarom uiterst belangrijk. I Het ruimteprobleem dat opgelost1 moet worden met de zorg voor het belang van persoon en gezin. Laak baar is het. aldus de heer de Vos, dat j er zo weinig belangstelling bestaat bij I de afdelingen, die te maken hebben met een streekplan. Het Is dikwijls moeilijk te weten voor de Statenleden wat de specifieke moeilijkheden zijn 1 in dat gebied. DE MOOISTE KINDERPATRO NEN VAN HET JAAR. Regelrecht uit Amerika komer» de kinderjurkjes die in het hart van BEATRIJS op een groot, uitklapbaar, kleurig „drieluik'' staan. Met een verrassing: u kuntze zélf maken!. De patronen hebben nog iets bijzonders: ze zijn 'zó ontworpen, dat de kinderen er niet snel uitgroeien. Ze blijven passen. Hoe? Kijk maar in BEATRIJS. DE VLUCHT DER VLAAMSE TONEELGLADIATOREN. Twee Vlaamse actrices spraken met elkaar over de uittocht van Vlaamse acteurs naar Neder land. BEATRIJS was erbij en laat u lezen, dat het toneel trekt zolang er toneelspelers zijn. In hetzelfde nummer stellen wij u voor aan een Vlaamse revue-artieste, die óók voor Nederland heeft gekozen-, Jo Leemans. Beatrijs volgt de mode op de voet: elke week modellen om zelf te maken. Verder in leder nummer de schoonheidsru briek; huishoudelijke voorlich ting; recepten; opvoedkundige rubriek; romantische verhalen en reportages. ABONNEER U NU (MET RECHT OP 3 GRATIS NUMMERS) OP MEER DAN EEN WEEKBLAD, EEN HARTSVRIENDIN' Hierbij abonneer ik mij op Beatrijs, katholiek weekblad voor de vrouw. per kwartaal ad f 5,20 per week ad f 0,40 2 NAAM: STRAAT TE Ik ontvang de eerste drie num mers gratis. Inzenden in open envelop met 4 ct porto erop aan: Beatrijs, Nassauplein, Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 19