Nederlandse boeken nu vertaald in 't Engels kunst ktleiöoscoQp GOLD viUi mol Annie van Ees: 70! Vier jaar voor hulp hi j beroving van geld I o per Studietoelagen Initiatief van een Leidse uitgeverij Bibliotheca Neerlandica'" NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW Oostenrijkse schilderijen in Hongarije en omgekeerd Heel matige ontvangst van Gevechten roml t wee druppels water te ranis r Eens als Boefjegevierd Uitd-Leidse nog niet vergeten Nu in cellofaan ter bescherming van superieure kwaliteit Actie voor liet behoud van de „Pauwhof Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 oktober 1963 Derde blad no. 31098 slechts 15 cent (Vein onze Londense correspondent Bloembollen, boter en kaas waren tot dusver Nederlands ge ijkte exportprodukten, die het meest tot het grote publiek in het buitenland spreken. Daar is thans op verheugende wijze iets cul tureels bijgekomen, namelijk klassieke en daarmee gelijk te stellen voortbrengselen van onze letterkunde, welke tot dusver groten deels tot eigen land en Vlaanderen beperkt bleven. Weliswaar zijn er in de loop der jaren een aantal Nederlandse romans en kinderboeken in het Engels verschenen, maar thans gebeurt dit systematisch en op grote schaal, dankzij een dubbel initiatie! van de uitgeverij Sijthoff in Leiden en Heinneman in Londen. Dit jaar laten zij de eerste twee delen van een „Bibliotheca Neerlandica" verschijnen, welke over vijf jaar zal bestaan uit 13 klassieke werken der Nederlandse en Vlaamse literatuur. De eerste twee delen zijn: „Old People" and „The things that pass" (van oude mensen en de dingen die voorbijgaan) van Louis Couperus, vertaald door Alexander Teixeira de Mattos en de Waterman van Arthur van Schendel, vertaald door mevrouw Clcgg-Riedel. De nieuwe bibliotheek is dezer da gen in een bijeenkomst op de Neder landse ambassade in Londen offi cieel in Engeland gelanceerd. De zaakgelastigde baron Van Boetzelaer van Asperen huldigde de heren De Flines, directeur van de uitgeverij Sijthoff en Birch, directeur van Hein neman. Geestdrift De beide uitgevers wilden met deze uitgaven, naar zy ons vertelden „iets goeds" doen, maar stonden er com mercieel gesproken, aanvankelijk hui verig tegenover. Spoedig bleek echter dat er hele maal geen reden bestond voor pessi misme, want de serie die in Neder land werd gedrukt en gebonden sloeg onmiddellijk in. Bestellingen stroomden binnen, vooral uit Nieuw Zeeland en Zuid- Afrika, met het resultaat, dat de eer ste druk van de genoemde beide ro mans reeds bijna is uitverkocht. Bij de aankondiging in Engeland bleek ook daar de belangstelling zeer groot. Behalve de boekhandel zijn overal de universiteiten, leeszalen en andere bibliotheken voor de serie geïnteres seerd. Ook in Nederland zelf is de afzet bevredigend. Tot de kopers be horen hier Engelsen en andere bui tenlanders, alsmede Nederlanders die hun buitenlandse vrienden thans iets cadeau kunnen geven, dat de Neder landse geest vertegenwoordigt. De heer Alewfjn Birch, die op de bijeenkomst was. is een Nederlands sprekende Ier. Zijn moeder was Ne derlandse en hij ging van zijn 10de tot zijn 12de jaar in Den Haag op de lagere school. Hij is vol geestdrift over de nieuwe ultgaVen. Met recht zei hij, dat een goede roman vaak een veel beter beeld van een land geeft dan een documentaire opsom ming. Letterkunde in m«c Rccklttt Première von „Het lemen wagentje" De Nieuwe Komedie heeft gister avond in de Stadsschouwburg te Haarlem de eerste voorstelling gege ven van het Indische drama „Het lemen wagentje" door Koning Cudraka. Het stuk, dat vertaald is door de dichter J. H. Leopold, werd onder regie van Johan de Meester opgevoerd. Aan de uitvoering van dit bijzondere Oosterse toneel was veel zorg besteed. De kostuums waren gemaakt onder leiding van Leontien van Beurden, de muziek was van Peter van Hoboken. De in trige was simpel in dit klassieke Indische spel, maar boeide door de wijze waarop het door de groep van De Nieuwe Komedie ten tonele werd gebracht Advertentie Achttien jaar nu de wereldoorlog vogelvlucht Achttien jaar na de tweede wereld oorlog wachten nog ongeveer 1400 i waardevolle schilderijen uit het Hon. llet is de bedoeling om elk half jaar faarse Rijksmuseum op terugkeer uit ren niruwdrel t. publiceren, waar- Oortenrttk naar Boedapest, door een blik in vogelvlucht op onze letterkunde wordt geworpen, te be- Zaterdag j.l. deed een zekere Karl ginnen met de middeleeuwse Rei- Heir™ Rie«el tijdens een persconfe- naert de Vos en Marieke van Nim- I rentie deze onthulling te Bad wegen. Verder staan o.a. op het pro gramma Vondel's Lucifer, Hooft's Granida. Bredero's Spaanse Braban der en Mnltituli's Max Ilavelaar. Uit de moderne tijd zjjn nog ge kozen werken van Vestdijk, Walschap, Elsschot en Teirlinck. De 13 delen en drie bloemlezingen (korte verhalen essays en poëzie) zullen worden ver volgd door een „korte geschiedenis van de Nederlandse en Vlaamse lite ratuur". Aussee (O.). Het Oostenrijkse minis terie van Binnenlandse Zaken heeft daar op gereageerd met een com munique waarin wordt gezegd dat er geen sprake was van een geheim. Alles was al lang in Oostenrijk en Hongarije bekend, zegt het ministe rie. Over de bewering van Riegel kan worden gezegd dat te Salzburg 1.151 uit Hongarije afkomstige schil derijen zijn opgeslagen. Al jarenlang wordt over de terugkeer ervan on- rri i i» Dc plaatsvervanger Tn OUi»n in Zwitserland is hPt derhandeld tussen de ministeries van Buitenlandse Zaken van Oostenrijk en Hongarije, maar die onderhande lingen zijn nog niet met succes afge sloten. De betreffende schilderijen werden met vele andere uit het buitenland afkomstige door autoritei ten van het Derde Rijk te Salzburg opgeslagen. De andere schilderijen zijn in de eerste na-oorlogse jaren naar hun land van herkomst terug gestuurd onder auspiciën van de ge allieerde bezetters, aldus het com muniqué. De Oostenrijkse autoriteiten wen sen geen catalogus van de Hongaar se collectie te verstrekken en even min wensen zij de waarde van die collectie te onthullen. Bij alle vragen verwijst men naar het communiqué. „Berichten dat zich Rembrandts. Diirers. Tintoretto* en Raphaels in de collectie bevinden, zijn zuiver speculatief", zei een woordvoerder van Binnenlandse Zaken. Adolplie Menjou overleden Afscheid directrice Deventer- schouwburg Culturele prijs en oorkonde uitgereikt Onder grote belangstelling heeft nevrouw R. KrooshofBoonstra, die ien jaar directrice van de Deventer ichouwburg is geweest afscheid geno men. Verscheidene sprekers beschre- ren haar als de figuur die de Deven ter chouwburg inhoud gaf, program ma's bracht die tot de beste in den lande kunnen worden gerekend en van haar schouwburg een cultureel centrum maakte voor Deventer en wijde omgeving. Vele bezoekers kwamen haar de hand drukken. Mevrouw Krooshof kreeg namens hen een geschenk aan geboden (een couvert) als een bij drage voor de culturele reis die zij naar Griekenland wil gaan maken. Mr. dr. N. Balkestein zei namens de Raad van Commissarissen van de schouwburg, dat de Apeldoornse schil der P. Jabaaij opdracht kreeg een portret te schilderen van de direc trice, die voor de schouwburg van zo grote betekenis was. Het schilderij sal een mooie plaats in de schouw burg krijgen. Namens de Nederlandse I Vereniging van schouwburg- en con- ertdirecties sprak de heer Evert Smit lit Amsterdam woorden van hulde en dank tot het enige vrouwelijke lid, dat de vereniging ooit in zijn boeken inschreef. De acteur Ben Groenier jankte namens de Nederlandse tone listen voor de werkelijke gastvrijheid van mevrouw Krooshof, die maakte dat de actrices en acteurs steeds graag in Deventer speelden. Voorts werd haar de culturele prijs van de Deventer culturele raad uitgereikt, in gesteld in februari 1962 en nu voor de eerste maal toegekend. De heer W. Polman Tuin overhandigde een oor konde van de hand van de kunstschil der Daniel Weijl plus een enveloppe met inhoud. Sinds enkele dagen draait gelijktijdig in twee Parijse bioscopen de film van Fons Rademakers „Twee druppels water". Helaas echter mogen we niet zeggen dat de film. waarvan de première aanvankelijk al voor half septem ber was aangekondigd, bij publiek en pers tot dusver een onstuimig succes heeft geboekt. Nadat de film, die met Franse ondertitels wordt gedraaid, op het laatste Festival van Cannes onder de letterlijke vertaling van de oor spronkelijke titel al was vertoond, Is hij in Parijs nu tot „Onbekende In ge heime dienst" herdoopt. Het scenario met zijn dubbelgan gers en soms wel wat onwaarschijn lijke ontknopingen kan men hier, lijkt het, nogal moeilijk volgen en ook voor de prestaties van de spelers en van de regisseur weet men maar een bescheiden waardering op te brengen. In een der Parijse kritieken werd de film ons gekenschetst als een nieuwe versie van de oeroude klucht „De tante van Charley", die voor de gelegenheid echter met een heroïsche saus was overgoten. Het fotowerk van de Fransman Raoul Coutard wordt daarentegen geroemd. Rademakers, voormalig assistent van Jean Renoir, is in zijn vaderland de voortrekker van een filmschool, die uit schimmen bestaat", aldus de verzekering van het avondblad Paris. Presse, die desnoods nog voor tweeër lei uitleg vatbaar leek. Maar de juiste interpretatie van die uitspraak volgt in de nogal hate lijke slotpassage van de kritiek: een citaat uit het standaardwerk „Ge schiedenis van de film in de wereld" ARCHITECTEN LOVEN BOUWNOTA 1963 De leden van het Nederlandse Architectengenootschap hebben gis teren op een vergadering in Utrecht een telegram gestuurd aan de minis, ter van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, waarin zy hun waarde ring uitspreken voor de aanpak (nieuwe stijl) die zij menen te onder kennen in de Bouwnota 1963. Voorts uitten de leden van het N.A G. de verwachting dat bij het noodzakelijke nadere overleg over onderdelen van deze nota de in de erkende vereni gingen georganiseerde architecten in zo ruim mogelijke mate zullen wor den betrokken. van Georges Sadoul. die de cinema tografische produktie van Nederland kwantitatief zeer gering cn kwalita tief eerder middelmatig had ge noemd. „Nieuwsgierige filmliefheb bers kunnen", zo besluit Paris-Presse „zich van dat gezaghebbende oordeel in Parijs nu relfmrt tlcrn oren plaatsvervanger wordt vertoond In Olten in Zwitserland is hét gisteravond tot gevechten gekomen, nadat enkele honderden jongelieden een theater waren binnengedrongen waarin een opvoering werd gegeven van Rolf Hochhuts omstreden stuk ,De plaatsvervanger", over Paus Pius XII en de Jodenvervolgingen. De glazen deuren van het theater werden vernield en de portiers wer den mishandeld. Zesendertig beto gers werden gearresteerd. Olten, een industriestad met 22.000 inwoners, i6 de tweede Zwitserse stad waar „De gaan overtuigen". Het stuk ging el eerder in Bazel. Bewaar\uw jeugdige charme! Vitamol-produkten zijn snel tot een wereldbegrip geworden. Dit succes is het beste bewijs voor de doelmatigheid van de vitamine- huidverzorging. Het ontbreken van vitaminen leidt tot verslapping van de huid. Zij gaat schilferen en verwelkt. Daarom moet u uw huid de waardevolle, «levengevende vitaminen door middel van Vitamol toedienen. Vitamol-crèmes dringen snel en diep in de huid door, stimuleren de intensieve bloedcirculatievernieuwen en versterken de huidcellen, garanderen het natuurlijke vochtgehalte en houden de huid daardoor jong, strak en gezond. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Crème Hydratante, een wonder van fijnheid, maakt uw huid jeugdig. Crème Cellulaire doet 's nachts haar werk als een goede fee. Tube f6.25 Van onze kunstredactie! De indertijd 20 gevierde actrice Annie van Ees. o.a. bekend door j haar glansrol van ..Boefje" in het gelijknamige stuk van M. J. Brusse, viert vandaag haar 70ste verjaardag. Het is thans tevens 40 jaar geleden, dat de toneelbewerking hiervan in première ging. Annie van Ees. echtgenote van de acteur Cor van der Lugt Mei- sert is jarenlang de grote lieveling van het Haagse publiek ge weest. Haar charme, ook in andere kinderrollen, o.a. Leontientje in Felix Timmermans' ,,De pastoor van de bloeiende wijngaard", dat j door Eduard Veterman voor het toneel bewerkt was, is voor tal lozen onvergetelijk gebleven. Annie van Ees werd op 30 oktober 1893 (e Leiden geboren. Nadat zy door de strenge Jan C. de Vos we gens „gebrek aan talent" van de J Toneelschool was weggestuurd, kreeg zy een engagement bij Het Tooneel van Willem Royaards. Via het Am sterdamse Frascati-ensemble kwam zij vervolgens by Verkades „Die Haghespelers". waar zij al spoedig aller aandacht trok. Toen Verkade Den Haag verliet en Van der Lugt zijn intrek nam in het theater aan de Herengracht, werd dat het begin van een artis tiek bondgenootschap, dat ook in hun persoonlijk leven zou doorwer ken. Annie van Ees kreeg een belang rijke rol in Wedekinds „Frtlllngs- erwachen", namelijk die van het meisje Wen'da en schitterde ook in vele societys tukken. Toen Van der Lugt de Koninklijke Schouwburg ging bespelen, trad zy daar op in stukken als „Wonderkind" van Jan Feith. Ibsens „Poppenhuis". Sardou's ..Madame Sans Géne", Dumas' „La dame aux camélias". Henri Borels „Vlindertje". Nicodemi's „Overschot je" en talrijke andere. Een van haar belangrijkste rollen was die van 's konings maitresse Orinthia in Shaws „Keizer van Ame rika", waarin Van der Lugt de hoofd rol speelde. ■N 25 stuks f 1.- SwÜf! Een klasse apart. Zuivere, zachte U.S.A. tabakken De bekende Amerikaanse filmac teur Adolphe Menjou is gisteren op 73-jarige leeftijd in Hollywood over leden. Reeds enige tijd leed hy aan geelzucht. In 1912 trad hij voor het eerst ln een film op. Toen hy zich in 1950 terugtrok, had hij ruim 200 rolpren ten gespeeld en verscheidene rollen op het toneel vertolkt. Zijn vrouw, de voormalige actrice Veree Teasdale. en zijn 27-jarige zoon Peter bevonden zich aan zijn sterfbed. Samen delen Maleisië en Tsjecho-Slowakije zyn overeengekomen elk één jaar zitting te nemen in de Veiligheidsraad van de VN. Zoals bekend was de Alge mene Vergadering er na zelfs 11 ge heime stemmingen niet in geslaagd een van beide landen de meerder heid van tweederde te bezorgen, no dig voor verkiezing tot lid van de Veiligheidsraad. Beide landen zullen samen twee jaar zitting hebben in de raad, het eerste jaar Tsjecho-Slowakije. het tweede Maleisië. 3.3 Miljoen voor verletbestrijding in bouwnijverheid De minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft by aanvul lende begroting f3,5 miljoen ge vraagd voor een experimentele over gangsregeling 1963 ten behoeve van verletbestrijding in de bouwnijver heid. Dat bedrag zal dienen 0111 de SVB Stichting Verletbestrijding in staat te stellen voor ongeveer 10 per cent van de jaarlykse produktie aan gebouwen en woningen (voor een bedrag van totaal van f300 miljoen) zodanige maatregelen en proeven te nemen, dat produktie winst wordt be haald. De bedoeling is tevens erva ring op te doen op organisatorisch, sociaal, technisch en administratief gebied. De minister verwacht voor de ko mende winter niet, dat opdrachtge vers en aannemers tot besparingen zullen kunnen komen. Integendeel wordt verwacht, dat hun kostensal- do groter zal zijn dan de besparin gen. die door minder verlet bereikt kunnen worden. Deze extra lasten f 5.3 min) zouden nu ten dele door het Rijk en ten dele door de risico- fondsen (F 1,8 min) moeten worden 1 gedragen. Extra-kosten <door werk- toeslagen e.d.) zullen minus besparin gen by de SVB kunnen worden ge declareerd. Indien de actie slaagt, zo meent de minister, dan zullen voor volgen de jaren hogere bedragen nodig zijn. Het aandeel van de risicofondsen is geraamd op basis van de gerin- 1 gere uitkeringen, die by geringer ver- let zullen moeten worden gedaan. De minister verwacht over drie jaar zo ver te zijn. dat via ln de I aanneemsom op t.' nemen verlet-be- strijdingspremies fondsen voor het j financieren van doorwerken kunnen I worden gevormd. Dan zal het door- werken echter in belangrijke mate in de bouwnijverheid gebruikelijk j moeten zijn. Annie van Ees bleef tot 1949 voor het Nederlandse toneel behouden. Toen gaf zij er de voorkeur aan zich terug te trekken, tot gTOte spyt ran haar talloze bewonderaars en be wonderaarsters. Alleen by het 150-jarig bestaan van de Koninklijke Schouwburg heeft zij zich tijdens het spectacle coupé nog eenmaal op het toneel laten zien. Af cn toe ziet men Annie van Ees nog als toeschouwster bij premières ANNIE VAN EES als Boefje maar overigens mijdt zy de open baarheid. Maar de oudere' toneel-enthousias ten zijn haar stellig nog niet verge ten. Annie ran Ees was een der meest geliefde actrices in een tijd, waarin het toen bijzonder karig ge subsidieerde toneel een zware strijd had te voeren. III neL omsireaen pian zal uitsprekei In het. stlldi^ianr IQfil Honderden vooraanstaande Neder landers en bekende instellingen op het gebied van wetenschap en cultuur hebben dinsdag bij de gemeenteraad Waasenaar bezwaren kenbaar ge maakt tegen het plan om in het raam van het uitbreidingsplan een weg aan te leggen door het park van „De Pauwhof". De indieners van de tal rijke bezwaarschriften geven als hun mening te kennen, dat de. aanleg van de weg het einde zou betekenen van het internationale werk- en recreatie oord voor kunstenaars en intellce- tuelen. Onder hen die zich tot de raad hebben gewend, bevinden zich oud minister-president dr. W. Drees en de voormalige mminster van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, mr J M. L. Th. Cals. Uit de universitaire wereld onderschrijven o.a. de rec- tores-magnifici van de Ryksunivei- siteit te Utrecht, de Universiteit van Amsterdam en de Technische Hoge school in Delft de bezwaren van het bestuur van „De Pauwhof". Dit doen ook tientallen hoogleraren en leden van de wetenschappeiyke staven Uit de kunstenaarswereld wordt de protestactie o.m. gesteund door de Vereniging van Letterkundigen, het Katholieke Kunstenaarsverbond met zyn 800 leden, talryke leden van de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars en schilderkundige genootschappen. zoaLs het Amster damse ..Arti et Amicitiae" en het Haagse ..Pulchri studio". Onder de individuele kunstenaars, die van hun bezwaren bliik hebben gegeven, be vinden zich de schrijvers A Roland Holst J. C. Bloem en F. Bordewijk. de toneelspelers Ank van der Moer. Mary Dresselhuys. Ida Wasserman. Paul Steenbergen. Robert de Vries en Guus Oster en de toonkunstenaars Gré Brouwenstyn, Willem Andries- sen, Eduard Flipse en Thomas Magyar. Tenslotte hebben ook verscheidene organisaties op het gebied van na- tuurschoonbeschermirig. zoals de ver eniging tot behoud van natuurmonu menten. zich met een protest tot de gemeenteraad gewend. Het is nog niet bekend, wanneer de raad zich over het omstreden plan zal uitspreken. Vier jaar met aftrek van het voor arrest anderhalf jaar meer dan het rechtbankvonnis! heeft het ge rechtshof te Amsterdam gisteren op gelegd aan een 33-jarige kok uit de hoofdstad wegens medeplichtigheid aan de beroving van de 63-jarige ex- peditiebediende van het Algemeen Handelsbald H. J. de Haan op 11 maart. Deze was op klaarlichte dag in het hart van Amsterdams krantenwijk op de hoek Sint-Luciensteeg—N.Z. Voor burgwal door een man (de politie heeft deze nooit kunnen opsporen) neergeslagen en beroofd van zyn tas met f 35.520. Tezamen met een col lega. die zelf drie linnen zakjes met kleingeld droeg had de expeditie- bediende het geld bij een bank in de Vyzelstraat gehaald. De aanvaller had tijdens zyn ach tervolging de tas overgegeven aan de kok. Deze heeft van begin af aan hardnekkig ontkend dat hy bij de overval betrokken is geweest. Integen deel, hy had juist meegeholpen aldus zyn verklaring, om de dader té pak ken te krijgen waarbij het hem al leen maar gelukt was deze de tas met geld te ontrukken. Voor het Telegraaf-gebouw was de kok ten val gebracht en geoakt. Na een eis van drie jaar had de recht bank de kok, die al herhaaldelijk ter zake van diefstal en verduistering I werd veroordeeld 21' jaar met aftrek opgelegd. In hoger beroep was beve: l Liging van dit vonnis geëist. In het studiejaar 1961/'62 zyn ruim 40.000 studietoelagen by het voortgezet onderwijs 'het landbouw- onderwijs uitgezonderd 1 bij het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangevraagd. Hier van werden er ruim 28.000 (71 in gewilligd. Deze studietoelagen verg den samen een bedrag van ruim 133 miljoen. Rond tweederde deel hiervan gaat naar het wetenschappelyk onderwys terwyi de opleiding van leerkrachten 22 r'r van het totale bedrag ontvang: Gemiddeld studeren er van elke 100 leerlingen of studenten negen met behulp van een Rykstoelage. Het hoogst is dit verhoudingscijfer by her kweekschoolonderwys (35' cn het wetenschappelyk onderwijs 1-t laag.,i bij het jorbereidend h. gei en middelbaar onderwys (ruim 1/,

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5