JONGEREN OP DE HOOGSTE POSTEN LEXINGTON 42 ct voordeel PRODENT JUNIOR Macmillan gaat weer in uitgeversbedrijf w Portugal uit V.N.? wereldmerk kindertandenborstel BENDER Een jaar onafhankelijk Algerije (5) Samenzwering in KONGO Nieuw! Nu ook de ter kennismaking Reorganisatie PABLO CASALS IN BERLIJN Defensie lokt 8h91 eer veer l)OOt omgeslagen Amerikaanse kracht groeit Opgericht 1 maart I860 Donderdag 24 oktober 1963 Vierde blad no. 31093 (Van een speciale verslaggever) In Algerije luidt de grote vraag voor de verdere toekomst: is de Algerijnse economie bestand tegen de materiele gevolgen van hoogmoed en gemodder? Het eerste zichtbare gevolg nu is een spectaculaire verjonging van de leidende klassen. Anders dan in Marokko en Tunesië waar ook onder het koloniale regime, met een sultan en een bey aan het hoofd, een skelet van een eigen nationale administratie en elite in stand was gebleven mankeerde in Algerije, dat immers als Franse „provincie" was „ingelijfd", die autochtone kern bijna geheel. Negentig procent van het volk is. na ruim een eeuw Franse civilisatie, nog altijd analfabeet. Iemand die kan lezen en schrijven, mag in Algerije al tot de intellec tuele kleur worden gerekend. De keu ze voor de talloze vacatures was na de uittocht der Fransen dus al be perkt. En die selectie werd, om poli tieke overwegingen, nog geringer ge maakt. doordat de regering wilde vermijden dat de „socialistische re volutie" die met het dekolonisatie proces gepaard ging, zou worden ge remd door mensen van oudere leef tijd die de „geest van de nieuwe tijd" mogelijk niet geheel zouden verstaan. Daarom heeft in het nieuwe Alge rije de jeugd van hogerhand dus voorrang, en geen land waar men op de hoogste posten dan ook zo veel jonge mensen aantreft als hier. Patriarch Met zijn 47 jaar is Ben Bella, als president der republiek, een patri arch. De gemiddelde leeftijd van zijn ministers schommelt rond de 35 jaar. Mohammed Sjerif, die als minister van Oriëntatie drie portefeuilles Onderwijs. Voorlichting. Jeugd en Sport.» onder zijn berusting heeft, is net. 28 Jaar geworden. Het grootste hotel van Algiers, het beroemde Aletti. wordt thans geleid door een jongeman, die in de Franse tijd tot het grote legioen der kel ners behoorde. Hoe de jeugd 'ter van afbrengt? Er worden, natuurlijk, kanjers van fouten begaan, die de oppositie dank baar poogt te exploiteren en die door de verantwoordelijke autoritei ten ook niet worden ontkend. Een „gerodeerd" bedrijf dat zijn eigen structuur, leveranciers en klanten heeft, kan zelfs met debutanten aan het roer nog wel een jaar freewhee len op zijn routine. Gebrek aan ken nis of ervaring kan bovendien een eindweegs worden gecompenseerd door jeugdig dynamisme en door de onmiskenbare geestdrift die overal Met de modernisatie van de landbouw is nog maar een schuchter begin gemaakt. nog heerst en die een moedig volk put uit de wetenschap zijn vrijheid met de prijs van onvoorstelbare ont beringen en offers te hebben ver overd. Een economische instorting die door vele ex-colons werd voorspeld en zeker ook wel begeerd heeft zich na een jaar (nog?) niet voorge daan. Niettemin blijft de toekomst onzeker: politiek en economisch. Afhankelijk Algerije is (nog lang» niet self supporting. En zonder de Franse fi nanciële steun van zo'n tweehonderd miljard franken per jaar, zou 'tland al lang op de fles zijn geweest. Een steun die echter al herhaaldelijk aan een zijden draad heeft gehangen en waartegen, wegens de nationalisa ties der Franse bezittingen, in Frank rijk zelf steeds meer en krachtiger bedenkingen worden geuit. Men schat het aantal werklozen op ze ker achthonderdduizend (op een be volking van ongeveer tien miljoen), terwijl dan bovendien nog een klein half miljoen Algerijnen in Frankrijk werken om met hun lonen in het onderhoud van hun achtergebleven families te kunnen voorzien. In naam onafhankelijk, blijft Al gerije economisch dus nog altijd in belangrijke mate op het buitenland, en Frankrijk in het bijzonder, aan gewezen. Economische onafhanke lijkheid zal. in het gunstigste geval, een bijzonder ingrijpende industria lisatie en modernisatie vereisen, die het huidige gemis aan kader nog gevoeliger zou maken. De vraagte kens mankeren dus stellig niet. hoe groot het geloof in de toekomst der Algerijnen ook mag zyn. En trots alle reserves waarmee de bezoeker ten opzichte van de hui dige politieke gang van zaken wordt vervuld, misgunt hy de Algerijnen de totale overwinning op die ontel bare problemen allerminst. Met zijn fiere begeerte baas in ei gen huis te zijn. is het Algerije van Ben Bella dus intussen niet zon der demagogische fraseologie een socialistisch experiment a la Cuba begonnen. Met dit verschil evenwel, dat in vergelijking met Algerije Cuba een steenrijk land is. En met deze paradox bovendien dat het kapitalis tische Frankrijk van generaal De Gaulle als de onontbeerlijke, doch toch wel wat gegeneerde geldschie ter van dat experiment moet op tre den. Moskou wil minder aan V.N. betalen De Sowjetrussische vertegenwoor diger in de begrotingscommissie der Verenigde Naties heeft om verminde ring van het verplichte aandeel der Sowjet-Unie in de gewone begro tingsuitgaven der volkerenorganisa tie gevraagd. Hfj voerde daarbij om. aan. dat zijn land in economisch op zicht nog steeds te lijden heeft onder de gevolgen van de laatste wereld oorlog. terwijl voorts naar zijn me ning onvoldoende rekening is gehou den met de moeilijkheden, die de 1 Sowjet-Unie ondervindt bij het ver krijgen van buitenlandse valuta. Voor dit laatste stelde hij de handelsbe lemmeringen. die de westelijke lan den toepassen, verantwoordelijk. De Sowjet-Unie moet thans onge veer een zevende deel van de jaar lijkse VN-uitgaven voor haar reke ning nemen. Deze zijn voor 1964 op 83 miljoen dollar begroot. Al enkele jaren lang heeft de Sowjet-Unie ver- j geefs om vermindering van deze ver plichte bijdrage gevraagd. De Ver enigde Staten dragen voor 32.05'' in de begrotingsuitgaven bij. De Kongolese minister van Defen- j sie, Anany. heeft gisteren op een persconferentie in Leopolds tad bü- I zonderheden over een komplot tegen de Kongolese regering bekendge- maakt. Anany zei dat buitenlandse i diplomaten de hand hadden in een staatsgreep, die in de nacht van 8 op 9 oktober had moeten plaatsvinden en waarbü enkele Kongolese minis ters zouden worden vermoord. Een groep Kongolese militairen, onder wie enkele officieren, hadden tegen beta- I ling de opdracht aangenomen ver- 1 zetshaarden in het leg^T te kweken. J Als leider van de samenzwering noemde minister Anany de voorzitter van de Afrikaanse Democratische Unie. Loebaja. die wordt beschouwd als een van de oprichters van het „nationale bevrijdingscentrum". Loe baja is voortvluchtig, doch de secre taris-generaal van zijn organisatie is gearresteerd. De bij het komplot be trokken militairen zullen voor een krijgsraad verschijnen. Minister Anany zei voorts dat de j regering krachtige maatregelen be- j studeert tegen bepaalde buitenlandse vertegenwoordigingen in Leopoldstad. die „schromelijk misbruik hebben ge- 1 maakt van hun diplomatieke voor- rechten door de samenzweerders fi nancieel te steunen". De Kongolese veiligheidsdienst heeft na invallen in hotels in Elisa beth stad. waarbij vooral naar wapens werd gezocht, drie Europeanen, ver moedelijk Belgen, en een Afrikaan aangehouden. Een der arrestanten verklaarde tegenover Journalisten door Kongo lese militairen te zijn mishandeld toen hij na zijn arrestatie naar de ambtswoning van de Kongolese mi nister voor Katangese Zaken. Joseph Ileo. werd overgebracht. Ileo zou de militairen hierover ernstig hebben berispt. Russische radijs „In de ogen van de Chinezen zijn de Russen als radijsjes, rood van bui ten maar wit van binnen", aldus mr. D. U. Stikker, de secretaris-generaal van de NAVO in een toespraak, die hij op een conferentie in Berlijn van de Friedrich-Ebert-stichting voor in ternationaal begrip heeft gehouden. Mr. Stikker waarschuwde tegen po gingen om Europa de rol van „een derde macht of een scheidsrechter" op te dringen en pleitte voor ruimere integratie van de NAVO-strijdkrach- ten. Portugal heeft gisteren ge dreigd met mogelijke opzegging van zijn lidmaatschap van de Verenigde Naties als de volke renorganisatie zich niet strikter aan haar Handvest houdt. De Portugese minister van Buiten landse Zaken, dr. Nogueira, die dit tegenover journalisten ver klaarde. zei te hopen, dat Portu gal deze stap niet behoeft te zet ten. Dat zou alleen mogelijk zijn als de organisatie een andere houding aanneemt. Volgens No gueira betreft de klacht van Por tugal de aanhoudende veroorde ling van de binnenlandse aange legenheden van een lid-staat. Hii verwees naar het Handvest van de Verenigde Naties, dat be- spreking van de interne aange legenheden van een lid verbiedt. Portugal werd in 1955 lid van de volkerenorganisatie. Volgens Portu gese kringen zou Lissabon nooit veel interesse in het lidmaatschap hebben gehad. Zijn Westerse bondgenoten hadden er echter op aangedrongen met het oog op het tegenwicht tegen het communistische blok. Japanse Kamer is ontbonden Premier Ikeda van Jspan heeft gisteren de Kamer van volksverte genwoordigers ontbonden. Op 21 no vember zullen er verkiezingen wor den gehouden. De 467 afgevaardig den zijn precies een jaar voor de af loop van hun mandaat naar huis gestuurd. Officieel is meegedeeld, dat premier Ikeda :!e Ka me/ heeft ont- j bonden omdat, hij zjjn handen vrij wil hebben voor de voorbereiding I van twee grote evenementen, die in 1964 in Japan zullen plaatsvinden. namelijk in september tic vergade ring van het internationale Mone- i taire Fonds en in oktober de 18de i Olympiade. Volgens deskundigen zul- 1 len de conservatieven van Ikeda ook I bij de nieuwe verkiezingen de over- i winning behalen. (E»« Cl GA R E TTE S AMERICA'S BEST TOBACCOS leder kind nu M z'n eigen borsteltje I Verkrijgbaar in leuke kleurtjes. (Van onze Londense correspondent) Oud-premier Macmillan zal zich na z\jn herstel weer gaan wijden aan dc uitgeverij. HU zal weer de functie van mededirecteur van het uitgevers huis Macmillan en Co aanvaarden, die hü prijs gaf toen hy zich in 1951 volledig aan de politiek ging wijden. Zyn zoon Maurice Macmillan. die in het nieuwe kabinet onder Lord Home onderminister van Financiën is ge worden. heeft thans zijn ontslag ge nomen als directeur van hel uitge versbedrijf. Lord Home heeft intussen het do cument ondertekend, waarmee hy afstand doet van de vier adellijke titels die hij bezit. Drie daarvan zijn Schots: de 19-de baron Home «deze baronie werd in 1474 verleend), de 14-de graaf van Home en de 14-de baron Dunglass. toegekend aan de zesd* baron Home. In 1875, onder Koningin Victoria, werd de elfde graaf van Home toegelaten tot de adelstand met de titel baron Douglas. De opening van het Britse parle ment is nu definitief van 29 oktober tot 12 november uitgesteld om Lord Home als nieuwe premier gelegen heid te geven via een tussentijdse verkiezing van het Hoger- naar het Lagerhuis over te stappen. Home is de heer Wier da De Jong dinsdag "■9K.- interpelleren begin 'GWCP' de reorganisatie depar- *w' tement. Zoals minister De Jong zijn departement een d. cale structuur geven, waarbij elk van de zo de nog ^^^^B openbaar BQ^BSSBbBP'^ L ^B^BHHBHf reorganisatie ^^B De heer voorkomen, dat minister De - ^B gaat reorganiseren zonder dat jfJ^BL hij is geconfronteerd met de mening iff ^B# van de Tweede Kamer. Buiten K - I parlement is reeds veel kritiek ge- Sm -1 Bji - oefend op de plannen van de be- S jt kandidaat voor de zetel van het Schotse, door de conservatieven be heerste kiesdistrict Kinross. De ver kiezing hiervoor wordt, op 7 novem ber gehouden en het resultaat de vol gende dag bekend gemaakt Opmerkelijk is. dat de Labourlei- der Wilson zijn scherpe toon tegen over Home heeft laten varen. In een radio- en televisie-Inter view gaf Wilson toe dat Home een uitstekende premier zal kunnen bly- ken te zijn. Wilsons enige wens op het ogenblik is, dat na de maanden lange verlamming van het Britse po litieke leven door een onafgebroken opeenvolging van sensaties over per sonen, thans eindelijk zal kun nen worden overgegaan tot een zake lijke discussie van de grote proble men waarmee Engeland heeft (e kampen. Vandaar dat Wilson weinig moet hebben van een actie van de Schotse Labourpartij om de verkiezing van Lord Home tot Lagerhuislid te ver hinderen. Er zouden namelijk consti tutionele bezwaren ontdekt zijn tegen de kandidaatstelling voor een Lagerhuiszetel van een premier. Wil son hoopte dat deze al of niet denk beeldige staatsrechtelijke hindernis sen kunnen worden overwonnen zo dat zo snel mogelijk de confrontatie tussen regering en oppositie zal kun nen beginnen. Vrijdag wordt de bekende auteur Frangois Pauwels 75 jaar. Hij studeerde rechten in Amsterdam en Utrecht, in welke laatste plaats hij in 1915 promoveerde. Grote bekendheid verioierf hij als strafpleiter, waartoe zijn letter- kundige werkzaamheden in niet geringe mate bijdroegen. Zijn debuut maakte hij in 1926 met de schetsenbundel Boeven en Burgers". Sindsdien zijn er vele romans, gedichtenbundels en ook enige toneelstukken van zijn hand verschenen. Zojuist zag de herdruk van zijn nieuwste boek ..Als het niet waar is" bij de uitgeverij Nijgh en Van Ditmar het licht, een autobio- i grafische roman, een van de hoogtepunten uit Pauwels' oeuvre. Advertentie Op 80 km. (en zuidwesten van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel is gisteren een veerboot met meer dan 160 opvarenden omgeslagen. Er zijn zeker 44 mensen, voornameiyk kin deren. verdronken. Negen personen zijn gered, meer dan honderd worden vermist en zijn vermoedelijk even eens verdronken. Onder de opvarenden waren kin deren van een school te Anyang, hun onderwüzers en hun oi.ders, die een bezoek hadden gebracht aan een boeddhistische tempel in de heuvels. Vingeroefeningen maken of recitals geven... U vindt zeker uw instrument in ons uitgebreide assortiment met vele wereldmerken. Van de mo derne Rippen Studio, tot de grandiose Steinway. Kom gerust keuren en kiezen. U kunt verzekerd zijn van een verantwoord advies. Bef of schrijf om onze foto-brochure nr. 60 A Leiden, Hoojewoeid 90, tel. 20097 Amsterdam deskundig in klank Arnhem Breda Rotterdam e beroemde Spaanse cellist en dirigent Pablo -asals werd onlangs in Westberlijn stormachtig gehuldigd. De 86-jarige kunstenaar, die West- Duitsland voor de tweede maal na het einde van de oorlog bezocht, leidde persoonlijk de uitvoering van zijn oratorium "El Pessebere" (De kribbe). Het concert vormde het onomstreden hoogte punt van de kunstmanifestaties ter gelegenheid van de grote Duitse Radiotentoonstelling 1963 in Berlijn. Maar niet alleen uitvoering en werk van deze grote meester wist het Berlijnse publiek te waarderen, vooral het lofwaardig streven van de kunstenaar vond grote bijval. Casals bevindt zich sinds het voorjaar van 1962 op een persoonlijke ..kruistocht voor internatio naal begrip en wereldvrede"ivaarbij hij ondanks een hartaanval in de herfst van het vorig jaar alle landen der aarde, waarin geen dictaturen be staan, denkt te bezoeken. Alle inkomsten uit deze concerten komen toe aan een door hem gesticht fonds. De gelden van dit fonds mogen alleen ivorden uitgegeven als zij dienen voor de handhaving van menselijke waar digheid, naastenliefde en broederschap. Dc ..streitbare Reisende in Menschlichkeit", zo als een Westberlijnse krant hem noemde, noemt zichzelf geen politicus, maar mens en kunstenaar, die z\jn kunnen in dienst van de menselijkheid stelt. De Berlijners bewonderden beide facetten: zijn kunnen en het enthousiasme, waarmede de be roemde kunstenaar zich voor zijn idee inzet. Onze foto toont de beroemde cellist tijdens de repetitie. Lühkc en Erhard op reis De 69-jarige Westduitse president dr. Heinrich Lübke is. vergezeld van zijn echtgenote, gisteren uit Bonn vertrokken voor een reis van een maand door Aziatische landen, waar bij hy om. officiële bezoeken zal brengen aan Japan, de Philippynen en Indonesië. Ook Perzië zal door de president worden bezocht. De West duitse minister van Buitenlandse Zaken dr. Gerhard Schroder zal zyn president in Japan en de Philippij- nen vergezellen. Bondskanselier Erhard van West- Duitsland heeft meegedeeld, dat hij op 21 en 22 november in Parus zal zijn voor een bezoek aan president De Gaulle, op uitnodiging van de Franse president. Reeds op 24 november zal Erhard vervolgens naar Washington vliegen voor een bezoek van twee dagen om daar met president Kennedy en ver tegenwoordigers van de Amerikaanse regering besprekingen te voeren. Vijf bonden in Canada onder staatstoezicht De Canadese regering heeft vyf bonden van zeevarenden onderstaats, toezicht geplaatst omdat zij haar be vel de lieden te adviseren aan het werk te gaan. in de wind hadden ge slagen. Door de staking liggen thans ruim negentig schepen werkeloos in Canadese havens en men verwacht dat dit getal snel zal groeien. Dinsdag besloten ruim tweeduizend zeelieden in oost-Canadese havens met hun staking door te gaat ^arbij een bevel van de regering hei te hervatten negerend. De Amerikaanse strijdkrachten zijn op het ogenblik ondanks de interna tionale ontspanning aanzienlijk ster ker dan tijdens de Cubaanse crisi» een jaar geleden. De mankracht groeide sindsdien met 20.000 tot 2.702.000. Het aantal intercontinentale raketten nam toe van 168 tot ruim 450 en bijna elke dag komt er een bij. Polarisonder- zeeërs zijn er nu dertien tegen acht tydens de Cubaanse crisis.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7