VUISTJE levige brand in grasdrogerij n graanmaalderij in Katwijk Brand en 1). Staatsbezoek ««II te Amsterdam aangestoken? Per jaar 130 miljoen méér voor veehouders b In Middeii-Zuid-Hollaiit! Centrale polderbemaling wordt belangrijk duurder dan begroot „De koniiiklijl ve reis was *n enorm succes'' Korenmolen door optreden van de \randweer gespaard Thailand ten einde Na verhoging melkprijzen Minister Luns op Schiphol LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 OKTOBER 1963 (Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse politie heeft een sterk vermoeden dat de brand die vrijdagnacht een deel van het fili aal van V. en D. in Amsterdam-West heeft verwoest is aangestoken. Het vermoeden wordt versterkt door de verklaring van een man, die vrijdag nacht omstreeks kwart voor drie langs het gebouw kwam en werd opgeschrikt door glasgerinkel. Hij zag dat de etalage-ruit naast de hoofdingang was vernield en dat een kleine gedrongen man zich snel uit de voeten maakte. Reeds zaterdag opperde de recher che de mogelijkheid dat de brand zou zijn ontstaan door het springen van een acetyleenfles, die veelal door inbrekers wordt gebruikt om brand kasten open te mijden. Met 300 inheemse Thaise meisjes, die om half tien plaatselijke tijd ten afscheid op het platform van het vliegveld in Tsjiengmai dansen uit voerden en uiteraard met het spelen der beide volksliederen is vanoch tend het staatsbezoek aan Thailand besloten. Om 10 uur steeg de KLM- Electra. die de hele week had staan wachten, op voor de lange reis terug naar Nederland. Het toestel is eivol met het konink lijk gezelschap van bijna 30 perso nen en vooral met alle bagage en cadeaux. Om op te kunnen stijgen van het kleine vliegveld bij Tsjien gmai heeft men per trein vanuit het 800 km zuidelijker gelegen Bangkok een startwagen, een elektrisch agre- gaat en een tank met Kerosine brand stof moeten laten aanrukken, want daarover beschikt Tsjiengmai niet en een Electra kan niet zelf de motoren aanslaan. Na een hele dag vliegen zal het gezelschap vanavond in Karachi de nacht doorbrengen en het einde van de vermoeiende 3 weken lange prach tige reis komt dan tenslotte morgen avond omstreeks zeven uur op Soes- terberg. Onderweg van Karachlnee wordt in Beiroet nog een tussenlan ding van 2 uur gemaakt. De laatste twee dagen heeft Ko ning Fhoemlbol zijn gasten de schoonheid der natuur laten bewon deren. Na de indrukwekkende show. die 38 gedresseerde olifanten zondag gaven namen Koningin, Prins en Prinses een duik in h*t koele water van de rivier, die zich in de bergen met vele watervallen eer, weg naar beneden baant. Een vorstelijke pic nic. die Koning Phoeinibol hier op de rotsen naast de waterval had laten aanrukken en «lie hem ruim 10.000 gulden had gek06t, stilde daar na de nongerige magen. Gisteren werd geen programma bekend gemaakt. De perj werd niet gewenst. In de hoge bei gen waren de koninklijke gasten in het exclu sieve paleis onder elkaar. Er gingen geruchten, dat zij op deze laatste dag nog een tocht in Jeeps door de bergen hebben gemaakt. Het duurder worden van melk, karnemelk, yoghurt en vla (met twee cent per liter) en de koffiemelk (met vijf cent per liter) be tekent. dat er per jaar 130 miljoen gulden meer beschikbaar komt voor de veehouders. Het is nog mogelijk, dat de prijzen verder om hoog zullen gaan. want de melkslijters zijn niet gelukkig met de hun toegewezen marge. Maar daarover moet de minister van Eco nomische Zaken nog beslissen. si hevige brand heeft in de open nacht gewoed in de drogerij en graanmaalderij le heer H. J. Oostdam aan ralkenburgseweg in Katwijk len Rijn. De graanmaalderij fylde geheel uit. de aangren- grasdrogerij liep flinke e op en de korenmolen ,,De II jtigheid", waarvan een van ■lieken reeds had vlamgevat, door het doortastende op- van de Katwijkse vrijwil- irandweer behouden blijven, hade wordt geraamd op f 100.000 150.000. Hoe groot het bedrag is de heer Oostdam ons vanmor- nog niet vertellen. Hij zei: „Die nd is een flinke strop voor me, it ook een groot aantal macht en andere apparatuur is vrr- n gegaan. Er wordt naarstig ge it naar de oorzaak, maar ook rvan is op dit moment nog niets end. De verzekering dekt de ide". fas omstreeks half drie toen de rijkse vrijwillige brandweer ge- J kunt van de diensten van de N.H.M. ook gebruik ma ten voor executele en bewindvoeringen De N.H.M. belast zich gaar- af ne met vermogensbeheer, I"' regeling en afwikkeling van 1 nalatenschappen in samen- ,1. j werking met de boedel- notaris, bewindvoering over vermogens of vermogens- j^ftotapddelen. Brochure op aanvraag NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ tiet :ht4 1 het d. uUf BANK De korenmolen ..De GEREGTIGHEID bleef behouden. Uit het dak ziet men de vlammen komen. (Poto L.D./Jaap v. Duljn, Katw. a/Z.) waarschuwd werd. dat er brand was uitgebroken bij de molen aan de Valkenburgseweg. Direct werd met groot materiaal uitgerukt: twee motorspuiten en een ladder wagen. Vuurtongen De brand was ontstaan in het ge bouw waarin de graanmaalderij is gevestigd. Het vuur greep snel om zich heen. vooral door de voorra den stro. die in het gebouw waren opgeslagen. Voordat de brandweer ter plaatse was schoten huizenhoge vlammen tongen door het dak heen en een ware vonkenregen daalde op de omgeving neer, waardoor groot ge vaar ontstond voor de aan het pand grenzende korenmolen. Een van de wieken had reeds vlamge vat, doch de snel ter plaatse aan wezig zijnde vrijwillige brandweer wist dit gevaar te keren. Nablussen Een uur later was de brand geblust. Met de nablussingswerkzaamheden werd echter in de loop van de mor gen nog voortgegaan. Het gebouw, waarin de graanmaalderij geves tigd is. brandde geheel uit. Om het gevaar voor instorten te voorkomen heeft de brandweer vanmorgen de nog overeind staande muren omge trokken. Er Is de laatste jaren al enige malen brand uitgebroken in deze gras drogerij en graanmaalderij en ook de molen is al eens door het vuur geteisterd. Vorig jaar besloot het gemeentebestuur, dat de grasdroge rij niet meer In dit pand gevestigd mocht blijven. De eigenaar tekende hoger beroep aan. Zolang ln hoog ste instantie nog geen beslissing is genomen kan het besluit van B. en W. niet worden uitgevoerd. Op het terrein van de brand merk ten wij o.m. op burgemeester H. Duiker, gemeente-secretaris J. C. Tieleman, de directeur van Open- Alleen de muren van de graan maalderij bleven overeind staan. De muren werden vanmorgen door de brandweer omgetrokken om gevaar voor instorten te voorkomen. (Foto L.D./Jaap v. Dutjn, Katw. a/Z.) bare Werken, de heer P. C. Prlster, en de hoofdinspecteur-korpschef van politie mr. J. Blanken. Natuur lijk trok deze nachtelijke brand ook veel belangstelling van de om wonenden. Even voor het ter perse gaan van deze editie deelde de Katwijkse po litie mede, dat deskundigen de scha de schatten op ruim f 200.000. In de maalderij bevond zich ook een grote hoeveelheid veevoeder. Advertentie Voorlopig gaat minister Biesheuvel zijn belofte waar maken. De boeren krijgen meer voor de melk en zo wor den hun inkomsten verbeterd. De ge nomen beslissing zo zei de bewinds man gisteren op een persconferentie, is een regeringsbesluit. Zij vloeit niet alleen voort uit het Akkoord van Wassenaar, waar zij als tweede prio riteit is aanvaard, maar zij is ook een tegemoetkoming aan de wens, die door alle partijen in de Tweede Ka mer naar voren is gebracht. Op 1 april 1964 zal een nieuwe richtprijs geldig zijn voor de duur van het melkprijs-jaar april '64april '65 met een daarbij behorende ver- rekenprijs voor de door de veehouders geleverde drinkmelk en de toeslag voor de tot zuivelprodukt verwerkte lndustriemelk. De verschuiving naar 1 april 1964 ls gewenst, omdat: 1. De vaststelling van de zoge- naamde inleveringsprijzen voor bo- j ter. kaas en magere melkpoeder kan dan voorafgaan aan de vaststelling van de richtprijs voor de boerenmelk. Deze inleveringsprijzen zijn bepa lend voor het binnenlands prijspeil van deze artikelen. 2. De Europese commissie van de Europese Economische Gemeenschap is ook uitgegaan van een melkprijs jaar van april-apriJ, zodat een ge makkelijke aansluiting van het natio nale beleid reeds bij voorbaat verze kerd is. De industrie-melk toeslag over het lopende melkprijsjaar november '62- november '63 zal met terugwerkende kracht worden verhoogd van f 6.30 tot f7,— per 100 kilogram melk. Voor de overgangsperiode van no vember '63 tot april '64 heeft de rege ring besloten: 1. de toeslag per 100 kg. industrie - melk verder te verhogen van f7,— tot f 8.—. 2. De verrekeningsprijs voor con- sumptiemelk met f2,— te verhogen tot f 32.65 per 100 kg. Minister Biesheuvel heeft met de nieuwe voorzieningen in het melk- prijsbeleid een bijdrage willen leve ren tot verbetering van de rentabili teit der bedrijven. Het Landbouwschap is nog teleur gesteld over de maatregelen. Het had op meer gerekend. Maar er is een stap in de goede richting gezet, meent het. Er is Iets wezenlijks bereikt voor de boer. Bij de beoordeling zal men de negatieve punten niet moeten la ten prevaleren boven de positieve. In januari 1964 zal het twee jaar geleden zijn, dat de polder besturen van de Hazerwoudsche Droogmakerij, Achterof en de Putte, De Kleine Droogmakerij, de Benthuizerpolder en de Pa- lensteinsche polder, resp. te Ha- zerswoude. Waddinxveen-Bos- koop. Hazerswoude, Benthuizen en Zoetermeer. besloten tot een bemalingsconcentratie in het ge hele poldergebied, zulks in ver band met de onvoldoende afwa teringstoestand en de on-econo- mische bemalingswijze in een aantal van die polders. Uitge zonderd de Palensteinse polder slaat geen enkele polder haar overtolig water rechtstreeks op Rijnlands boezem uit. De ingelandenvergaderingen beslo ten hiertoe onder restrictie, dat in dien de kosten, die gedurende 25 ja ren f25 per hectare per jaar zouden moeten bedragen, niet zouden wor den overschreden. De totale kosten werden geschat op f4.500.000 waar van 60 subsidie zou worden ont vangen van de Cultuurtechnische Dienst (Ned. Heide MU), namelijk f 1.800.000. Uit een oogpunt /an besluitvor ming is aan de Omringdijk van de Drooggemaakte Noordpla.s de voorbe reiding, uitvoering, stichting, in standhouding en exploitatie van de gemeenschappelijke afwatering, be maling en inlating van water opge dragen. Dit is begrijpelijk, omdat immers in het andere geval voor el ke zaak alle betrokken polders in vergadering moesten worden bijeen geroepen, hetgeen de zaak zou ver tragen. Diverse Ingelanden hebben deze kwestie, die weliswaar in ont werp ter inzage is gelegd, doch waar omtrent geen enkel bezwaar is inge komen. minder sympathiek gevon den. Vooral, nu door omstandighe den blijkt, dat niet zal kunnen wor den volstaan met deze f25 per hec tare. doch verhoging noodzakelijk zal blijken tot f28. Deze ingelanden hebben reglementair hierover niet meer te onderhandelen, omdat uit sluitend de verenigde vergadering van de genoemde Omringdijk (in welks bestuur alle betrokken polder voorzitters zitting hebben) bevoegd is. Voor de besluiten tot uitvoering van het ontwateringsplan en tot het geven van opdracht tot levering van bemalingsinstallaties te nemen, heeft de Omringdijk het toch juister ge acht om tevoren de polders in inge landenvergadering b(jcen te roepen. Dit is inmiddels door de Palenstein- sche Polder geschied. Benthuizen. Waddinxveen en Hazerswoude moe ten nog volgen in de loop van deze maand. Dat de lasten moeten worden ver hoogd. zit in de meer-kosten van f 450.000 a f 500.000. Nu ongeveer de uitvoering ter hand zal worden ge nomen, zijn van hogerhand eisen en voorwaarden gesteld, die aanvanke lijk niet konden worden voorzien en aanzienlijk kostenverhogend werken. Een geprojecteerd aquaduct aan de Slootweg blijkt niet haalbaar te zijn, evenals dat in het Noordeinde tus sen Waddinxveen en Boskoop. De volledig elektrische bemaling, waar van aanvankelijk is uitgegaan, moet worden vervangen door half elektri sche. half Diessel-bemaling. Immers, bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit in Leiden bestaan 10 sper-uren per dag. <van 7 tot 11 en van 15 tot 21 uur), zodat bemaling gedurende deze uren zeer dure stroom zal kosten. De aanschaffing van Diessel is wel duurder, doch ex- ploitatief voordeliger. Rijnland stelde onder meer, dat in de Palensteinsche Polder in de toe komst aanzienlijk meer water zal worden uitgeslagen dan thans. Dit water zal de zuidelijke route volgen, waardoor een minder in goede staat zijnde ..sloot'' bij Stompwijk zal moeten worden verbeterd. Indien de maalvergunning wil worden verkre gen. zal de Omringdijk voor deze Rijnlandse voorzieningen f 60.000 op tafel moeten brengen! De Jan Coe- nensloot. schijnt minder sterke ka den te hebben en dus ls het zaak om de juiste voorzieningen te treffen. Wellicht staat dit in verband met de nieuwe scheepvaartverbinding, die j op komst is. De Rijn loopt nu door Leiden heen naar Katwijk en alle scheepvaart moet dus door de stad. Via het Rijn-Schiekanaal in zuide lijke richting tot aan de Korte Vliet, wordt ..Scheepvaartkanaal". De Kor te Vliet zal daartoe vanaf het Rijn- j Schiekanaal worden verbeterd tot aan het Haagsche Schouw, zode' alle 1 scheepvaart om de stad Leiden heen wordt geleid. Voorts zal de vaarroute van Lei den naar het Amsterdam-Rijnkanaal mogelijk worden gemaakt voor sche pen tot 2000 ton. waarvoor ook plan nen in voorbereiding zijn ten noor den van Bodegraven. Binnen zeer korte tijd zullen de I ongeveer 250 grondeigenaren, die in I verband met het centrale polderbe- I malingsplan grond kwijt raken, een oproep ontvangen om. vermoedelijk in Benthuizen, te verschijnen voor de commissie voor grondafstand en schaderegeling. Daarbij zal tevens een notaris tegenwoordig zijn. Zij die bereid zijn om hun grond beschik baar te stellen voor gronddepot, die nen zulks uitdrukkelijk aan de ge noemde commissie kenbaar te ma ken. Over detailzaken van het be- mallngsplan kan echter niet worden gesproken. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Lexmond B. M. Meijn- dert te Waarder te Vlaardtngen (vac. S. v. d. Bos) A. J. Hoorn te Dronten door de prov. kerkverg. van Utrecht voor de noodgem. te Veenendaal J. J. Poldervaart te Schevenlngen. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalsmeer (2e pred. pi.) W. Haverkamp te Anna-Jacoba-Polder. Aangenomen naar Zwartemeer H. E. Smid te Lemele-Lemelerveld naar Maasland (2e pred. pl.) Fr. de Jong te Lichtenvoorde. Bedankt voor Katwijk aan den Rijn D. W. Dondorp te Antwerpen. GEREF. KERKEN /vrljgeni.) Aangenomen naar Hlllegersberg- Straatweg J. W. Veekman te Arum, bedankte voor Noordbergum. THR. GEREF. KERKEN angenomen naar Hllversum-Ooet H. P. Brandsma te Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop H. Llgtenberg te Oudemlrdum. ~1 GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Vlaardlngen H. Llgten berg te Utrecht, die bedankte voor Hilversum. Herziening gelast van vonnis tegen gangster Genovese Het Amerikaanse opperste gerechts hof heeft gisteren een herziening ge last van het vonnis tegen Vito Geno vese, de onderwereldleider die thans een gevangenisstraf van vijftien jaar uitzit. De 66-jarige Genovese. van Italiaanse geboorte, is onlangs bij een onderzoek door een Senaatscommissie de leider genoemd van een ln geheel Amerika werkzaam misdaadkartel dat bekend staat als ..Cosa Nostra" (onze zaak). Genovese is veroordeeld wegens handel in verdovende middelen en zit thans in de federale strafgevan genis van Leavenworth in Kansas, Een lekkere gexcoonte Kent u Leid se of Goudse Inter enkaas? Wees niet een kennig: houd van meer kazen. j Na een lange vermoeiende reis vla Tokio is de minister van Buitenland- I se Zaken. mr. J. M. A H. Luns. van ochtend vroeg op Schiphol terug ge- I keerd uit Thailand, waar het konink lijk gezelschap vandaag afscheid heeft I genomen. Minister Luns wilde iets erder naar Nederland terugkeren dan aanvankelijk ln de bedoeling lag. omdat drukke werkzaamheden in Den I Haag op hem wachten. Vrijdag be gint ln Den Haag de conferentie van ministers van de Westeuropese Unie. waarvoor de minister nog enige voor bereidingen moet treffen en tevens wil hij deze week de Kamercommis sie voor Buitenlandse Zaken nog ln- Dit is de Franse ruimtekat Fe lix. die van een basis in de Sa hara de ruimte werd ingeschoten en daarna aan een parachute veilig op aarde terugkeerde. Op zijn kop een deel van de elektro nische apparatuur, waarmee zijn reacties werden gemeten tijdens zijn ..gewichtsloze" periode. lichten over zijn bezoek aan de V.N.- v erg ader mg. „De reis van ons koninklijk paar ls een enorm succes geweest", zo zei minister Luns op Schiphol. „Zowel in Perzië als Thailand was de bevolking zeer enthousiast. Ontroerend was. dat zelfs in de kleinste dotpen portretten van ons koninklijk paar met Neder landse teksten als „Oranje Boven" waren opgehangen", aldus minister Luns. In gesprekken met regeringsautori teiten in de twee landen was minis ter Luns getroffen door de grote be langstelling, die men in Perzië en Thailand heeft voor de EEG Met name in Thailand vreest men. dat de zes Europese landen een protectionis tisch blok zullen vormen, maar de Ned. minister heeft in dit verband enkele geruststellende mededelingen kunnen doen. Over de staatsbezoeken aan Perzië en Thailand zei mr. Luns, dat de vriendschappelijke relaties tussen deze landen en Nederland zeer ver sterkt zijn. Het is volgens hem moei lijk te analiseren hoe bijv. ook het zakenleven hiervan direct profiteert. ..U moet het beschouwen als een kwestie van public relations", zo zei hij. „Dat ook het zakenleven hiervan een gunstige weerklank zal onder vinden is wel duidelijk".

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7