„De ingebeelde zieke" bleek nog springlevend kunst. |75 kaleiöosQQ9P Organist Nic. v. Beelen overleed te Katwijk Zee Procluktscliap noteert veel haring en weinig rondvis in augustus Heerlijk speelstuk speels gebracht moutbrood Studio voor de jeugd Hondiusherdenking te Wakken 518 jongensmarkt Ledervinyl HANDSCHOENEN Indertijd bekend organist ran de „Oude Kerk" Leidsche Broodfabriek N.V. Tongaanvoer gedaald tot helft; hij platvis was veel sehol 4 krachtige middelen tegen pijnen griep! Chefarine 4 Mi Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 22 oktober 1963 Derde blad no. 31091 Het initiatief van K. en O. om voor de middelbare schooljeugd toneelvoorstellingen te brengen, bracht ditmaal in onze schouwburg J)e ingebeelde zieke" („Le malade imaginaire") van Molière aan de ene kant en een enthousiaste schare jongens en meisjes aan de andere kant van het voetlicht. Het gezelschap „Studio" had zich niet alleen ingezet om deze j ingebeelde zieke" in leven te houden, maar. sterker nog. om de hele zaal vol „tieners" te overtuigen van het feit dat deze zieke uit 1673 en met hem het hele stuk even springlevend zijn als het jeug dige publiek zelf. En daar zijn ze ruimschoots in geslaagd Spiegel van eigen dwaasheid Merkwaardig toch om te ervaren hoe de grootmeester Molière, gespeeld in een stijl van deze tijd, de tekst niet nadrukkelijk, de grappen niet uitgesproken gelanceerd, onder de jeugd van deze tyd opnieuw golven van enthousiasme teweegbrengt. Ont roerend besef hoe de kunstenaar van eeuwen terug büna weer levend voor ons staat en zijn hand door de jeugd spnieuw gegrepen wordt. Maar, en ook daaruit bl(jkt het grote kunste naarschap van Molière, hij komt ons, twintigste eeuwers, meer dan halver- rege tegemoet, want Molière be- ichrijft in zijn tijd al met grote tref- ekerheid een psychisch ziektebeeld, ets waar wij in onze tijd nogal hoog nee plegen weg te lopen, het is de ipil waar menig modern stuk om iraait. Alleen Molières instelling, en dat s temidden van het hedendaagse tpertoire wel eens een uitzichtloos B. lot. geen onontkoombare ondergang, tt n, bij Molière een gelukkige otknoping gebaseerd op de overtui- ing dat een geesteszieke in vele pzichten iemand is die in de eerste ..laats door zichzelf bij de neus ge ld: omen wordt en genezen moet wor- lil- en door hem te laten kijken m de 10- piegel van zijn eigen dwaasheid. „De ingebeelde zieke'' wordt dan ok danig bü de neus genomen, eerst us door zichzelf, waardoor hij zich Is een wrak gedraagt, dan door zijn oktoren en apothekers die in hem -n mooi melkkoetje ontdekt hebben. oor zijn tweede vrouw, ook al om d<jn geld en later door zijn eigen Kees van Iersel heeft als regisseur van de vele kansen om tot grappige effecten te komen, dankbaar gebruik gemaakt., terwijl kostumering (alles in zwart, wit en grijstinten) en décor van een geweldige suggestlvlteit waren. Een vondst was het draaien de kapstokje met kussentjes en dekens voor de patiënt in alle moge lijke kleuren. Alles bijeen een middag waarvoor het jeugdige publiek dat de Schouw burg tot de nok bevolkte, zich zeer terecht uiterst dankbaar toonde. B. H. jr. Nobelprijs voor Grieks dichter De leden van de Zweedse Academie der Letteren zullen op 24 oktober a s. de naam van de winnaar van de Nobelprijs voor letterkunde 1963 be kendmaken. De geldprijs bedraagt 265.000 kronen. Het aantal kandidaten dat de Aca demie wordt voorgelegd, wordt nim mer bekendgemaakt, maar naar ver luidt zijn het er dit jaar ongeveer 80. Een van de auteurs die de meeste kans maken, Is de Griekse dichter en diplomaat George Seferiades. Maar ook de Chileense dichter Pablo Ne- ruda (59), die vorig Jaar ook als een der best« kanshebbers werd be schouwd. zou dit jaar eveneens een van de meest waarschijnlijke win naars zijn. De Zweedse auteur, vertaler en re- oensent, Arthur Lundqvlst, vindt Pa- blo Neruda of de Argentijnse auteur George Lusi Borges in aanmerking komen voor de prijs. broer en zijn dienstmeid, maar dat is dan om hem te genezen Alleen zijn dochter. Angélique be toont daardoor tenslotte zijn zegen voor het huwelijk met de man van haar dromen, die, hoe kan het anders, eerder door vader-lief in één van zijn betere ogenblikken bijna het huls uit werd geranseld. Dit alles vormden dankbare ingre diënten om er een heerlijk speelstuk uit samen te stellen, dat kon men aan Molière overlaten, maar dit stuk werd daarnaast ook met grote speels heid en vingdingrjjkheid opgediend. Komisch effect Wim van den Brink gaf Argan, de zieke vader, zeer knap gestalte. Hfj was het, die, met Nell Koppen als Tolnette de dienstmeid, de brug wist te slaan tussen aan dc ene kant de uitbundige figuur met alle dwaze kluchtgebaren van dien en aan «le andere kant dc vaak zo heerlijke on gedwongenheid in de tekst waardoor juist voor onze oren een vaak on weerstaanbaar komisch effect werd bereikt. Verder zagen wij een lieftallige romantische dochter van Cocki Boonsfcra. een feeks van een stief moeder van Els Bouwman en een broer van de patiënt door Albert Abspoel, de laatste een gepatenteerd feestnummer die tenslotte kans zag om de zieke in hoogst eigen persoon, in een kostelijke slotparodie. te laten promoveren tot. doctor in de medi sche wetenschappen. Daarnaast zagen wij nog vele anderen, voor een groot deel „medicinale figuren", die ieder voor zich bijdroegen tot het grote succes van deze vertoning. Het Westvlaamse plaatsje Wakken xleh gft dit weekeinde Nederlands- k|»amse culturele manifestatie geor- dl'iniseerd. Het gold een driedubbele rdenking: de 400ste geboortedag rt)1 n de cartograaf Jodocus Hondius, del t 275-jarig bestaan van de plaatse- 1 ke Rederijkerskamer ..De Lelie" en *uu 205e geboortedag van de dichter- be deriiker Petrus-Jodocus de Borch- bbeVve. Zaterdagmiddag werden ruim 50 (derlandse afstammelingen van radius feestelijk ingehadd. Ook de wnmissaris van de Koningin in Zee- tnd, jhr. de Casembroot. bevond zich ider de aanwezigen. Op een acade- Ische zitting in de Schouwburg rak dr. Ernst Crone een rede uit er Jodocus Hondius. De 75-jarige Man Dervaux werd daarna door of. Paul de Keyser uit Gent gein- illeerd als „Prins" van de Rede- kerskamer. De heer J M. Hondius (directeur n de Internationale School voor ijsbegeerte te Amersfoort) bood imens de familie Hondius een twee- door hem vervaardigde bronzen Jaquettes van Jodocus Hondius en P. ^'3 de Borchgrave aan de gemeente :ken aan. 's Avonds voerde de Re- jkerskamer het stuk „Hemel en op. Het werd geschreven door van de leden. Zondagochtend is een mis opgedra- a aan St.-Catharina, schutsvrouwe de Rederijkerskamer. As. vrijdag zal een delegatie uit ikken de opening van de tentoon n b* tiling over Jodocus in Amsterdam as d j*one Datf ode aanti 25™ en yXvI'XiV mtrö eun i steil:: er. d .an i VI nen. Steinbeek werkt aan lange roman Volgens het Russische persbureau Tass heeft de Amerikaanse schrijver John Steinbeek verklaard, dat hij be zig is een lange roman te schrijven over de zeden van de mensheid door de eeuwen heen. Volgens Steinbeek is het belangrijk een onderzoek in te stellen naar de zeden van de maatschappij de be trekkingen tussen de mensen om te weten te komen op welke wijze zij zijn vervormd of door onze werke lijkheden zijn rechtgetrokken. De Amerikaanse schrijver heeft zijn nieuwe boek nog geen titel gegeven. Hij verwacht er nog 2 a 3 jaar aan te werken. Fregat ..Fogg"' op drift) te recht Een kotter van de Amerikaanse kustwacht heeft het bij de kust van Noord-Carolina op drift geslagen Amerikaanse fregat ..Fogg" bereikt. De tien opvarenden bevonden zich in goede welstand. De kabel, waarmede de buiten dienst gestelde .Pogg" werd ge sleept was als gevolg van het geweld van de orkaan „Ginny" geknapt. De ..Fogg" kan op eigen kracht niet varen. Vandaag zou na het aanbre ken van de dag worden gepoogd de kabel weer aan de .Pogg' te bevesti gen. elke woensdag iliji!" sterk als leder warm als wol Speciaal verlaagde J. M. prijs voor jongens voor junior 2?s In de ouderdom van 80 jaren is in zijn woning aan de Boulevard te Katwijk aan Zee overleden de zeer bekende heer Nic. van Beelen. eertijds organist van de Oude Kerk. Op jeugdige leeftijd voelde hij zich reeds tot de muziek aange trokken en opende een orgelzaak in de Zeesteeg. welke in 1943 af gebroken werd. Vele Katwijkers zijn door de heer Van Beelen in de geheimen van de muziek ingewijd. Zijn orgellessen be tekenden voor hen een culturele ver rijking. De belangstelling van de heer Van Beelen ging ook uit naar de kinder koren, hij heeft er in de loop der ja ren verschillende met bekwaamheid gedirigeerd. Gedurende een halve eeuw begeleidde de heer Van Beelen de gemeentezang in de Oude Kerk met grote plichtsgetrouwheid. De keuze en later de vernieuwing van het orgel 'waren voor een groot deel zijn werk. De heer Van Beelen was ook een groot kenner van Kat wij ks historie. Op dit punt was hij voor tallozen een Traagbaak. Als bestuurslid van de Katwjjkse Oudheidkamer vond deze in hem een grote steun. Gedurende de zomer- en winter maanden hield de heer Van Beelen vele lezingen over „Oud-Katwijk", waarbij zijn zoon Wim dia's en foto's vertoonde. Voorts maakte de thans overledene vele jaren deel uit van het zondagsschoolpersoneel Op initiatief van de heer Van Bee len werd een comité gesticht om te komen tot het plaatsen van een Ca rillon in de toren van de Oude Kerk. Met de heer Van Beelen is een ty pische, rasechte Katwijker heenge gaan, een steeds blijmoedig man, die men niet licht vergeten zal. Plannen voor atooinzeppelin voor 800 man Met. atoomzeppelins die met een snelheid van 300 kilometer per uur 800 passagiers kunnen vervoeren wil len de Europese „luchtschippers" hun plaats in de lucht heroveren. Vol gens een bericht in de Hamburgse „Welt am Sonntag'' zijn dit weekein de op een congres van luchtschippers in de Westduitse stad Ludwigshafen reeds de eerste modellen voor vijf toekomstige atoomluchtschepen ge toond. De grootste belangstelling ging uit naar een model van de Oosten rijker Ernst von Weres, die het om hulsel van de 325 meter lange Zep pelin die hij in gedachten heeft met 360.000 kubieke meter onbrandbaar helium wil laten vullen. Daardoor zou dit luchtschip naar zijn zeggen het veiligste verkeermsiddel worden. Dc eerste zeppelin steeg op 2 juli 1900 van Duitse bodem op voor een eerste tocht naar het Meer van Con- stanz. Uitvinder en bouwer van dit eerste bestuurbare luchtschip was de in 1838 geboren en in 1P17 gestorven Duitser Ferdinand graaf von Zeppe lin. De ruimteschepen beleefden hun I gouden tijd in de jaren dertig, niet in het minst door de wereldreizen van de beroemde „Graf Zeppelin". Het einde van het tijdperk van de ..vliegende sigaren" kwam in 1937 toen de „Hindenburg" bij een lan ding in de Amerikaanse stad Lake- hurst met meer dan vijftig mensen aan boord in orand vloog en veron gelukte. Naderhand zijn nog wel luchtschepen van kleinc-r formaat ge bruikt voor defensie en reclame-doel einden. Advertentie TARVO GARANTIE: TARVO MOUTBROOD WORDT NOOIT LOS VERKOCHT, DOCH AL TIJD IN DE ORIGINELE TARVO -VERPAKKING HET DE NAAM'TARVO' EN DE AFBEELDING VAN DE TARVO-BOER. ZO ALLEEN HEEFT U ZEKERHEID DAT U HET ORIGINELE TARVO MOUTBROOD ALLEENVERKOOP voor Leiden en omstreken MARE 1 - TELEFOON 2334S Wijlen de heer NIC. VAN BEELEN De begrafenis zal morgenochtend te half twaalf op de oude begraafplaats geschieden. Zijn nagedachtenis zal bij de Kat wijkers in hoge ere blijven! Terwijl de goede haringvang sten aanhielden, viel het aanbod van rondvis in augustus tegen en de aanvoer van platvis bestond voornamelijk uit schol. Tot deze conclusies komt het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten in het maandoverzicht, waaruit tevens kan worden geciteerd, dat garnalen in grote hoeveelheden aan de markt waren, (zij het niet in IJmuiden). met een matige prijs. Het aantal schepen, dat aan de visserij op verse zeevis deelnam, liep. vergeleken met juli, terug. De aanvoer van rondvis vertoonde niet 2.120 ton. waarvoor een gemid delde prijs van f. 0,51 per kg werd betaald, een teleurstellend beeld In juli werd 2.998 ton aangevoerd bij een gemiddelde prijs van f. 0.39 per kg. Dank zü betere scholvangsten steeg het aanbod van platvis, on danks een sterke daling van de tong- vangsten. en wel van 2.285 ton met j een gemiddelde prijs van f. 1,44 per I kg In juli. tot 2.558 ton met een ge- I Advertentie wlvlhlill .'Nv.ü -JJ&I N.T.B. wensl beter loon voor musici De Nederlandse Toonkunstenaars- bond wenst voor alle musici een loonsverhoging van 15% met ingang van 1 januari a.s. Deze looneis geldt zowel voor de musici bij de radio- omroep. de symfonieorkesten, de Ne derlandse Opera, het Forum-orkest als voor hen die werkzaam zijn in het amusemensvak (theaters. Horecabe drijven. bioscopen, operettes, circus sen e.d.) Voor de ambulante amusements musici wenst de NTB niet met 15% te volstaan, aangezien de gages in deze sector volgens de NTB heel ver achter liggen. De honorering voor deze werk zaamheden is al jarenlang niet ver hoogd en daarom verlangt de NTB voor deze groep een loonsverhoging van 25 In de komende weken zal de loonactie van de NTB in afdelings- 1 eden vergaderingen worden bespro ken jubileum mevrouw Bep Nooy Sr. Voorstelling „Oranje Hein" in Schouwburg Zondagavond 27 oktober zal in de Leidse Schouwburg, mede onder auspiciën van ons blad, door „Het Amsterdams Volkstoneel" een voor stelling gegeven worden van het volksstuk „Oranje Hein", zulks in het kader van het 50-jarig jubileum van de actrice mevrouw Bep Nooy sr. Deze heeft zich in dit genre een grote en welverdiende reputatie verwenwen. Velen zullen ongetwijfeld de behoef te gevoelen haar in dit stuk te gaan zien. Voor de lezer.s van ons blad gelden gereduceerde prijzen. Schilderijen van Keil ontdekt In het Serpoekhofmuseum zijn twee schilderijen ontdekt van de 17de eeuwse Deense schilder Eberhard Keil. De schilderijen, voorstellende „Een oude vrouw met naaiwerk" en .Ben oude vrouw met kandelaar" werden tot Keil's werk gerekend op basis van beschrijvingen in oude documenten en de sterke overeenkomst met doe- ken in particuliere Italiaanse verza melingen. De Deense schilder, een leerling van Rembrandt, heeft zijn werk nooit gesigneerd. der middelen zorgt ervoor dn de miïg niet nn streek rak! Chefarinc „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. Beloning voor terugvinden van natuurkundige O De familie Minnaert heeft 1000 gulden uitgeloofd voor degene wiens inlichtingen leiden tot het vinden van de sinds woensdag 18 september verdwenen Eindhovense bio-chemicus dr. K. Minnaert. Dr. Minnaert verliet op die datum het natuurkundig laboratorium van Philips te Sürijp en keerde sindsdien niet meer in zijn woning terug. Aan vankelijk heeft de politie de grens streek in Brabant met speurhonden intensief uitgekamd. La'er veronderstelde de familie Minnaert. dat ae vermiste wellicht in België zou verblijven, ook al om dat de vader van dr. Minnaert uit Antwerpen komt en er familie in die omgeving woont. Zeevarende landen protesteren bij VS Tien vooraanstaande zeevarende landen /ijn voornemens bü de Amerikaanse regering een gezamen lijke protest in te dienen tegen haar ..Ship American" plan voor tarwele- veringen naar Oost-Kuropese landen zo heeft een woordvoerder van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Volgens hem zal het protest ver- I moedelijk in overeenstemming zijn met het standpunt dat Noorwegen vorige week bij het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Laken naar voren heeft gebracht, nl. dat als het vervoer van Amerikaanse tarwe aan Amerikaanse schepen zou worden voorbehouden hiermee een nieuw en ingrijpend beginsel in de internatio- nale scheepvaartpraktijk zou worden ingevoerd. De Aziatische reis van de Kroonprinses Uit een bericht van vorige week ove-r de reis van Prinses Beatrix naar verschillende Aziatische landen zou kunnen worden opgemaakt, dat deze reis duurder is uitgekomen, dan be groot werd. Deze indruk is echter niet juist. Het is namelijk een feit. dat het plan voor de reis opkwam, toen de begroting 1962 reeds lang gereed was. Aangezien de reis gefinancierd moest worden uit de post „onvoorzien" van f 150.000.- van het departement van Buitenlandse Zaken, was reeds van stonde af aan duidelijk, dat een aan vullend bedrag zou moeien worden gevraagd. Dit laatste is verleden week bü .suppletoire vergroting gedaan, name lijk tot een bedrag van f125.000.- voor de post „onvoorzien", waaruit trouwens ook andere kosten betaald moesten worden, aldus vernemen wij van het departement van Buiten landse Zaken middelde prijs van f. 1,31 per kg in augustus. Makreel was met een aanvoer van totaal 1.751 ton bevredigend. On danks het feit, dat er veel haring aan de markt was. bedroeg de gemiddel de prijs toch nog f. 0.35 per kg. Bijna 600 ton makreel werd geëxporteerd de import bedroeg 142 ton. Voor schelvis werden in augustus iets hogere prijzen betaald dan in juli. De gemiddelde maandprijs be droeg f. 0.39 per kg bij een aanbod van 1.001 ton. In augustus 1962 werd 325 ton aangevoerd bij een gemiddel de prijs van f. 0.54 per kg De uitvoer bedroeg 110 ton; geïmporteerd werd 140 ton. Vergeleken met juli viel de aan voer van kabeljauw belangrijk terug, ni. van 726 ton, gemiddelde prijs f. 0,62 per kg tot 495 ton. gemiddelde Prijs f. 0.76 per kg. De aanvoer was echter ook minder dan in augustus 1962, toen 597 ton werd aangevoerd bü een gemiddelde prtys van f. 0,78 per kg. Ruim 230 ton kabeljauw werd uitgevoerd, terwijl 979 ton werd ge ïmporteerd Kwantitatief In kwantitatief opzicht was schol de belangrijkste zeevissoort Het grote aanbod van 1.945 ton kon tegen een gemiddelde prijs van f. 0.37 per kg worden afgezet. In augustus 1962 werd 1.526 ton schol by een gemid delde prijs van f. 0,49 per kg aan gevoerd. De uitvoer van schol be- dr«>eg ruim 500 ton. terwijl 42 ton bestemd werd voor vismeel. De vangsten van tong vielen wederom sterk tegen. De aanvoer be droeg 451 ton. welke de hoge gemid delde prijs van f. 5.36 per kg op bracht. Voor vrijwel alle tongsoor ten lagen in IJmuiden de gemiddel de maandprijzen boven de f. 5 per kg. Zoals de laatste maanden gebrui kelijk is. werd nagenoeg de gehele De Nederlandse consul-gene raal in New York, de heef B. J. Slingenberg (rechts) reikte in zijn bureau dc onderscheiding tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau uit aan de heer Monroe Jackson Rathbone. Deze onderscheiding werd hem verleend in verband met zijn ver- j diensten bij de onderhandelin-1 gen over de exploitatie van het in Groningen gevonden aardgas. aanvoer van tong geëxporteerd. In augustus 1962 werd 970 ton tong aangevoerd bij een gemiddelde prijs van f. 3.38 per kg. In de verslagmaand werd 992 ton verse en bevroren zeevis geïmpor teerd voor een waarde van f. 1.4 mil joen. De Importtotalen In augustus 1962 waren respectievelijk 1.162 ton en f. 1.2 miljoen Leveranciers waren o.m. België <110'ton, West-Duitsland (693 ton). Groot-Brittannië (54 ton' Noorwegen (32 ton) en Zweden (65 ton». De export van verse en bevroren zeevis bedroeg in augustus van dit jaar 2.170 ton voor een waarde van f. 4.9 miljoen; in de overeenkomstige maand van 1962 waren deze totalen respectievelijk 2.067 ton en f. 5.2 miljoen. Verzonden werd onder meer naar België (535 ton). Wesi Duitsland (167 ton). Frankrijk (903 ton). Italië (142 ton). Groot-Brittan nië (154 ton). Zwitserland (51 ton.' en de U.S.A. (71 ton». Haring Aangetrokken door de goede ▼angstresultaten, schakelde een aan tal schepen over van de visserij op verse zeevis naar de haringvisserij. De haringdrijfnetvisserij werd door 55 schepen uitgeoefend, terwijl aan de haringtreiivisserij door 149 sche pen werd deelgenomen. Grote hoe veelheden gezouten haring, ruini 130.000 kantjes, werden aangevoerd. In het algemeen was de kwaliteit van de haring goed; tegen het einde van de maand was de haring vrij groot van stuk. In Katwijk werden 36.432 kantjes aangevoerd, in Sche- veningen 72.006, in Vlaardingen 20.291 en in IJmuiden 3.144 kantjes. De uitvoer van gezouten haring ontwikkelde zich in de maand augus tus wel bevredigend; deze bedroee 2 353 ton voor een waarde van f. 2 miljoen tegen 1.989 ton voor eenzelf de waarde in augustus 1962. Verzon den werd o.m. naar België (684 ton', West-Duitsland (1.029 ton). Frank rijk <162 ton», Denemarken (47 torn en Noorwegen (209 ton). Ook in verse toestand werden grote hoeveelheden haring aangevoerd. Er kwam 6.728 ton aan de markt, waar van 135 ton werd afgekeurd en 1.329 ton doordraaide. In IJmuiden werd 4 107 ton verse haring aangevoerd, in Scheveningen 2.470 ton. Vlaardin gen 29 ton, Katwijk aan Zee 13 ton. Den Helder 22 ton en Urk 97 ton. De gemiddelde prijs bedroeg f. 0.25 per kg. In augustus 1962 werd 1 848 ton verse haring bij een gemiddelde prijs van f. 0.55 per kg aangevoerd. De exporl van verse haring bereik te in augustus het totaal van 1.932 ton voor een waarde van f. 734.000 tegen 602 ton voor een waarde van f. 381.000 in augustus 1962. Afnemers waren onder meer België (539 torn. West-Duitsland (491 toni en Frank rijk (868 tont.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5