Moskou nam erfenis van Keizer Wilhelm over" Cl Algehele staking in haven van Amsterdam Chroesjtsjow dient t kolonialisme van de imperialisten Kwestie afluisteren telefoongesprekken opnieuw aan de orde Bliksemactie haalt zeker clrie miljoen BESCHULDIGING VAN TWEE CHINESE BLADEN Vreemd vonnis EU aile Selassie „Beledigend voor Mao" Actie breidt zich snel uit in Algiers WEERBERICHT Zaak tegen sehild wacht geseponeerd Ongeveer 80.000 collectanten op stap na indringend appèl Macmillan niet naar Hogerhuis Verf met voldoening (Bu t/ ivs Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 22 OKTOBER 1963 No. 31091 LEIDSCH putcteur: E. A. E. van Dishoeck flfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Direotie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De zeventienjarige Herman Cook en de zestienjarige Jerry Miller uit Tipton (Indiana, Amerikawaren op straat slaags geraakt en deswege voor de rechter gedaagd. Diens von nis luidde: het gevecht overdoen, maar dan met bokshandschoenen, in een gevecht van tien ronden, dat zaterdag a.s. in het gebouw van de rechtbank moet worden gehouden. „De Russische leiders hebben de erfenis overqenomcn van de litse keizer Wilhelm II, die een halve eeuw qeledcn moord en and schreeuwde over „het gele gevaar" en „de onmiddellijke tiging van Dzjengis Khan", aldus een artikel, dat vandaag in de linese partijorganen „Volksdagblad" en „Rode Vlag" is gepu- ceerd. De Russische leiders gebruiken „racistische argumenten hun ideologisch geschil met de Chinese communistische partij", lus dit artikel, waarin over premier Chroesjtsjow wordt ge- jd: „Met zijn dienen van het kolonialisme van de imperialisten Chroesjtsjow geen haar beter dan de oude revisionisten, die oude kolonialisme dienden". Verder heet het, dat de politiek Sowjetrussische leiders een herrijzing betekent van het revi- nisme in nieuwe vermomming". Ook kritiek op Maurice Thorez taal, die Chroesjtsjow thans Re kt bü zün lasterlijke beweringen rde Chinese communistische par ol over andere zusterpartijen, is omen gelijk aan de woorden, die »ude revisionisten om de bolsje- te belasteren, schrijven de Chi- bladen verder. „De herzieners agenten van het imperialisme, hebben weten door te dringen de internationale beweging van rerkende klasse". Herinnerd wordt S verminderen dtjliun steun aan Zuid-Vietnam lCI tr m o do ,e' in<£ ►re 'erenigde Staten hebben besloten militaire en financiële steun ;ere Zuidvietnamese keurkorp- die zijn gespecialiseerd in guer- ,cties, te schrappen. De reden .in is dat deze eenheden niet het front worden gezonden. Dit »ren in officiële Amerikaanse vernomen. gaat om zes compagnieën val- mtroepen, ongeveer achtduizend onder aanvoering van een of- die direct onder bevel staat broer van de Vietnamese pre- it. Ngo Dihn Nhoe. Volgens de ;aanse kringen werden deze n onlangs ingezet bü acties boeddhistische pagodes. Zij ten daarna niet meer in de strijd de Vietcongrebellen geworpen. Verenigde Staten droegen drie- erdduizend dollar per maand bü onderhoud van genoemde een- Met ingang van september de betalingen echter zyn stop- aan een uitlating van Stalin, die ge waarschuwd heeft dat de Sowjet- Cnie, „het eerste land waar de re volutie heeft gezegevierd, zich slechts als revolutionaire leider zal kunnen handhaven, wanneer zij zich op in ternationale basis plaatst en de bui tenlandse politiek blyft volgen, die door de leiders van de October-re- volutie werd bepaald". Na te hebben vastgesteld, dat de ze waarschuwing van Stalin van ernstige en praktische betekenis is voor de huidige leiders in Moskou, wordt een scherpe aanval gedaan op de leider van de Franse commu nistische party, Maurice Thorez en diens medeleiders wegens „'t chau vinistische standpunt ten aanzien van Algerye, dat zij in de afgelopen tien jaren hebben ingenomen. In het artikel wordt ook scherpe kritiek uitgeoefend op de wijze waar op de Sowjet-Unie economische hulp verleent aan landen, die in de laat ste tijd onafhankelyk zyn geworden. „Bij het verlenen van deze hulp geven de Sowjetrussische leiders vaak blyk van het chauvinisme van grote mogendheden en van nationale zelf zucht. Dit is nadelig voor de econo mische en politieke belangen der lan den, die de hulp ontvangen. Het ge volg is, dat. de rocialistische landen hierop worden aangezien", aldus het artikel. Waarnemers in Peking menen, dat in dit deel van 't artikel op duidelyke wijze de gevoelens der Chinezen tot uiting komen met betrekking tot de hulp, die Sowjet-Rusland de Chine se volksrepubliek heeft verleend. „De Sowjetrussische leiders zijn ge kant tegen nationale bevrijdingsbe wegingen, omdat zy dodelyk be vreesd zün voor een strüd met de imperialisten". Hieraan wordt toege voegd: „Daarom huldigen zü thans het standpunt, dat de twee grootste mogendheden hun invloedssferen in de gehele wereld moeten vestigen". In het artikel wordt duideiyk ge steld dat „de Chinese communisten en niet de Russen de ware leiders zijn van de revolutionaire bewegin gen in Azië, Afrika en Midden- en Zuid-Amerika". De Sowjetrussische beschuldi gingen, dat de Chinese volksre publiek poogt de wereld volgens ly- nen der rassenscheidingen te verde len. worden in het artikel in het „Volksdagblad" en in de „Rode Vlag" krachtig weersproken. In de periode van 21 september tot 15 oktober hebben 18 Sowjetrus sische bladen in meer dan honderd artikelen en commentaren China aangevallen, zo meldt het Chinese „Volksdagblad". Het ..Volksdagblad", dat wordt aangehaald door het persbureau „Nieuw China", zegt dat de Russen in die tyd hun campagne hebben versterkt en onlangs dc binnenlandse politiek van China hebben „beklad". In het „Volksdagblad" wordt opge merkt, dat in het Russische rege ringsblad „Izwestia" karikaturen en „satirische gedichten staan „die be ledigend zün voor Mao Tse-toeng". Op het moment, dat in de Rotter- I nachtploegen van de arbeiders, die de damse haven de rust na enkele dagen voor de kaden liggende schepen moes- althans voorlopig leek te zyn ten lossen. Gisteravond bedroeg het weergekeerd, brak gisteravond in het aantal stakers nog ongeveer 400 man. oostelijk havengebied van Amsterdam maar vanochtend heeft de staking een staking uit. Het begon bij de zich snel over de gehele haven uitge- breid. In alle met de kleinere mee zyn dat circa veertig havenbe drijven hebben de in totaal 5000 ar beiders het werk neergelerd. In grote (Van onze Haagse correspondent) In het voorlopig verslag der Twee de Kamer over de begroting van Jus titie lezen wü de volgende vraag: Is het de minister bekend, dat in ons land telefoonlijnen van bepaalde personen worden „afgetapt" en dat hun correspondentie onder con trole staat? Zo ja, is de minister bereid hiertegen maatregelen te treffen? Deze zaak is niet nieuw. Al geruime tüd geleden werd hierover aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat, o.w. de PTT. ressorteert, vragen in de Eerste Kamer gesteld. Minister ifi i.r Hail, Selassie van hthiopië teren In de namiddag uit Rabat Iers aangekomen om te trach- •or het verlenen van zün goede ten, een einde te maken aan «onflict tussen Algerüe en Ma- Hy werd op het vliegveld be door president Ben Bella. ar het eerst is in Cairo melding ikt de aanwezigheid van ypt. militaire missie in Algerye. regeringswoordvoerder deelde Kit mee, terwül hü commentaar »P het bericht van zondag dat lirokkanen een Algerüns hef- «fvliegtuig hadden veroverd H)f Egyptische en vier Algerynse eren aan boord De woordvoer- ei niets over het werk van de Ure missie. Egypte heeft van kko vrylating geëist van de vüf üsche officieren uit de buitge- te helikopter. 0NNIGE PERIODEN Bilt verwacht van heden- tot toavond: Droog weer met zon- perioden, maar vannacht en I teochtend plaatselük mist. Uüce tot matige veranderlüke Koudere nacht, morgenmiddag Wr dezelfde temperaturen als (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 OKTOBER op: 07.17; onder: 17.31 uur; *nop: 13.04 uur; onder: 21.01 u. ogwater in Katwük: 6.19 en 1 uur. IWater: 2.06 en 14.17 uur. tttuwner bestaat uit 12 pagina's Met een bus kwamen 65 Tur ken naar Nederland om werk te zoeken. De Turken in het Ge estelijk Arbeidsbureau in Am sterdam in afwachting op de be slissing uit Den Haag of zij in derdaad in Nederland mogen blijven. Hoewel er talrijke aanbiedin gen van het bedrijfsleven waren om de Turken, die er een tien daagse reis voor over gehad heb ben om hier te komen, in dienst te nemen, werd de kans. dat zij een verblijfs- en werkvergunning zouden krijgen, vanochtend zeer gering geacht. Omstreeks half één hadden de ministers van So ciale Zaken en Justitie nog geen beslissing genomen. Pas om half twee kwam de be vestiging: de Turken zullen ons land moeten verlaten. Hoe en wanneer is nog niet bekend. Korthals ontkende indertijd. Het feit, dat het probleem opnieuw aan de orde wordt gesteld en dat thans de minister van Justitie wordt benaderd, doet vermoeden, dat de Kamerleden, thans meer zekerheid over deze aan gelegenheid hebben gekregen. In zün antwoord aan de Eerste Kamer deelde minister Korthals me de. dat by de technische uitrusting van het telefoonnet voorzorgen wor den genomen om de kans tot „klan- destien afluisteren" zo klein mogelijk te maken. Het afluisteren van ge sprekken door een „onbevoegde" is vrüwel uitgesloten, aldus minister Korthals bij de beantwoording enige tijd geleden. Men zou uit deze beant woording kunnen afleiden, dat er wel kan worden afgeluisterd, n.l. door „bevoegden". Het is in dit verband interessant er aan te herinneren, dat wijlen dr. L. G. Kortenhorst. tijdens een vraag van prof. Vondeling «PvdA) in de Tweede Kamer naar aanleiding van het afluisteren van telefoongesprek ken in West-Duitsland uitriep: „Alle gesprekken tussen Voorburg en Den Haag kunnen worden afgeluisterd". Minister Korthals moest erkennen, dat hem daarvan niet bekend was. De P TT. zei toen in een commu niqué. dat de geheimhouding maxi maal gewaarborgd is. Dodelijk schot bij kazernepoort (Van onze Haagse correspondent' De schildwacht van de Van der Palmkazerne, die op 1 augustus de negentienjarige dienstplichtige sol daat F. Visser in de lies schoot <;n dodclük verwondde, zal niet worden vervolgd. De auditeur militair bü de krügsraad te velde west heeft de zaak na een gron dig onderzoek van de marechaus see geseponeerd. Zoals bekend rende soldaat Visser op genoemde datum plotseling langs de schildwacht heen de ka zerne uit. Kennel'jk was hü over spannen geraakt, toen hü had ge hoord, dat hü de volgende dag naar de kazerne op de Veluwe zou worden overgeplaatst, hetgeen hem naar zün gevoel nog verder van het ouderlyk huis in Oud-Beüer- land af bracht. De schildwacht maande hem geheel volgens de instructies drie maal achtereen tot stilstaan, maar Vis ser stoorde zich daaraan niet en holde door. Een schot trof hem in de lies, waaraan hü vier dagen later overleed. Het was naar aanleiding van dit voorval, dat minister De Jong een onderzoek gelastte naar de wüze van bewaking van militaire objec ten en bepaalde, dat schildwachten voortaan alleen dienst mochten doen met een wapen waarmee zü volledig vertrouwd zün. Noodtoestand in Leopoldstad Gisteren is in het gebied van Leo poldstad een noodtoestand van kracht geworden, die tenminste zes maanden zal duren. De Kongolese minister van Bin nenlandse Zaken zei in een verkla ring voor de radio, dat de maatre gel was genomen in verband met politieke „pogingen om onze meest fundamentele instellingen omver te werpen". Byzondere militaire gerechtshoven zullen optreden tegen „ondermüning" Het is de tweede periode van nood toestand in Leopoldstad binnen een jaar. De eerste werd in november vorig Jaar afgekondigd en duurde drie weken. Gisteren heeft Prinses Irene een bezoek gebracht aan het Thomas a Kempis Lyceum in Zwolle. De Prinses in de school bank tijdens een les over be roepsvoorlichting. demonstratieve groepen vertrokken de stakers naar het havengebouw om van hun ontevredenheid blyk te ge ven. Vanmiddag zouden zy in Belle- vue in vergadering büeen te komen. De aanleiding tot deze uitbarsting van arbeidsonrust zou zyn gelegen in een extra bedrag, dat werd uitbetaald aan een aantal havenarbeiders. De Scheepvaartvereniging Noord deelde daarop mede. dat de direotie van de N V. Stoomvaartmaatschappij Neder land aan een aantal van haar kraan- drüvers een extra bedrag van 50 gul den heeft gegeven, maar dat dit geen illegale uitkering is geweest. In mei van dit jaar is aan deze kraandry- vers in overeenstemming met de scheepvaartvereniging Noord en met de contracterende vakorganisaties een vergoeding verstrekt van 50 gul den in verband met de omstandig heid. dat zij gedurende drie maanden onderhoudswerkzaamheden aan een kraan hebben moeten verrichten. Dit was byzonder vuil werk en de ver goeding moet dan ook gezien worden als een equivalent van de in de CAO voor de haven voorkomende vergoe dingen voor vuil werk. aldus de Scheepvaart vereniging Noord Deze uitkering zou de oorzaak zyn van de ontevredenheid, die tot de stakingen aanleiding heeft gegeven Het begon gisteravond bij de nachtploegen van de Maatschappij Nederland de KNSM. het Amsterdamsch Havenbedrijf en de Koninklijke Hollandsche Llovd. maar vanochtend breidde de actie zich als een olievlek over de gehele haven uit. In de gehele haven werden van ochtend pamfletten verspreid onder tekend door het „actiecomité". Daarin werd tot staking opgeroepen om kracht by te zetten aan de eisen: „een uitkering ineens van 100 gul den" en een niet nader gepreciseerde „vaste loonsverhoging". De demonstratie verliep rustig, het verkeer werd niet gehinderd. Enkele 5x8 auto's patrouilleerden in de om geving. Koninklijke gift Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben een belangrüke gift ter beschikking gesteld van de actie van de stichting „Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1963". (Van onze Haagse correspondent) Meer dan tachtigduizend collec tanten, verspreid over ruim 97 pro cent van de 978 Nederlandse ge meenten, zijn gisteravond begonnen aan een grootscheepse inzameling voor de actie „Hun laatste kans'' ten behoeve van de vluchtelingen in Griekenland en Turkije. Huis aan huis hebben zij, onmiddellijk na een indringend beroep via radio en tele visie (met. medewerking van dr. \V. Drees en dokter A. C. van Swol) op het. medeleven van het Nederlandse volk een campagne ingezet, die mo meer dan een jaar van voorbe reiding even uniek is geworden als de specetaculaire actie voor het dorp. Het doel. drie miljoen gulden om het vluchtelingenvraagstuk in Euro pa voorgoed te helpen oplossen, zal naar het zich in de eerste berichten laat aanzien, zeker worden bereikt. Op alle mogelüke manieren, geheel overgelaten aan het inzicht van de plaatselüke organisatoren, is gister avond begonnen aan het bijeen bren gen van geld. De definitieve uitslag zal morgenavond worden bekend ge maakt. Viermaal Voor deze gelegenheid waren vier maal zoveel collectanten gemobili seerd als bü normale inzamelingsac ties. Dat bracht uiteraard ook een tekort aan bussen met zich mee en zo kon het gebeuren, dat in het Zeeuwsvlaamse Axel, noodbussen van conservenblikken moesten worden ge maakt om alle ieldophalers te kun nen uitrusten. In andere plaatsen reden op wagens, voorafgegaan door harmoniekorpse stembussen rond. In Sliedrecht kreeg de actie een heel büzonder karakter, doordat de bur gemeester tüdens het spitsuur bü een der drukste kruispunten, de verkeers lichten voor alle richtingen op rood liet zetten en van de opstopping ge bruik maakte voor het houden van een opwekkende bliksemtoespraak, Hij heeft dat zesmaal herhaald In Bolsward verliet de voltallige gemeenteraad voorafgegaan door het college van B. en W. en vergezeld van gemeentepersoneel, het raadhui», om de collecte geheel eigenhandig uit te voeren. In Utrecht werd een stads- wük volledig bestreken door Hon gaarse vluchtelingen. In Hellendoorn trok het gemeente- personeel, onder leiding van de bur gemeester erop uit. Koudekerk aan den Rün (2200 in woners» bracht f1350 op. Dat is zes tig cent per inwoner. Andere cüfers: In Noordwükerhout en De Zilk werd tezamen een bedrag van f 4153.57 opgehaald, in Woubrug- ge f998.80. in Zoeterwoude f2187.15, in Warmond f1030.—. In Boskoop kwam ongeveer 4000 gulden uit 90 van de 105 collectebussen. Ontroerend Ook nu weer dikwüls ontroerende blüken van medeleven. Een meisje in Enschede büvoorbeeld. dat voor haar uitzet tien rolletjes van vüftig dub- beitjes had gespaard, gaf ze allemaal mee. Vanzelfsprekend konden gister avond niet alle huizen van Neder land worden bereikt, hoewel men in de streken met een meer verspreide bebouwing zelfs met auto's op pad ging om de inzameling te doen sla gen. Naar schatting is aan tachtig procent van de huisdeuren gister avond reeds aangeklopt. De resterende negentien procent zouden vandaag worden bewerkt. Om verschillende redenen overigens kon niet in alle gemeenten een actie worden georganiseerd. In slechts één gemeente was de overheid daaraan schuld' Finsterwolde. De vergunning werd er gpweigerd In Leiden Ook in Leiden lykt de actie „Hun laatste kans" een succes te rün ge worden. Het ingezamelde geld hon derden B.B.-ers gingen na de t.v.- uitzending met de collectebus huis aan huis is nog niet geteld, maar de algemene indruk is, dat er royaal is gegeven. Naast de talrüke dubbel tjes en kwartjes zijn er ook briefjes van tien. vyfentwintig en zelfs hon derd gulden in de collectebussen aan getroffen. Het is niet mogelijk geble ken om bii alle Leidse gezinnen aan te hellen. 7,ij die alsnog een bedrag willen storten kunnen dat vanavond doen in het B.B.-centrum aan de Middelstegracht of bü hun blok- of wükhoofd. De afgetreden premier Harold Macmillan, die, naar verwacht wordt, deze week het ziekenhuis zal mogen verlaten, is van plan lid van het Lagerhuis te blyven. Oud-premiers worden gewoonlijk in de erfelüke adelstand verheven en nemen dan plaats in het Hogerhuis. Ook de thans bijna 89-jarige Sir Winston Churchill weigerde dat. Deze heeft de wens te kennen gegeven tot aan de volgende verkiezingen lid van het Lagerhuis te blüven. Dan zal hü zich terugtrekken uit het parlement, waarvan hü sinds 1900 met slechts twee Jaar onderbreking deel heeft uitgemaakt. Lord Home heeft gisteren de namen bekendgemaakt van een aan tal ministers en onderministers. Maurice Macmillan, de 42-jarige zoon van de vorige minister-president, wordt onderminister van Financiën, speciaal belast met de behandeling van economische kwesties. Tot minis ter van Marine ls benoemd de graaf van Jellicoe en tot minister van Oor log James Rainsden. Hugh Fraser blüft minister voor de Luchtmacht. De 52-Jarige John Hare, die in hét nieuwe kabinet van Lord Home „chancellor of the duchy of Lan caster" is, ls gisteren benoemd tot voorzitter van de conservatieve partij. Hü volgt Ian Macleod en Lord Poole op, die cezamenlük het voor zitterschap bekleedden en ontevre den zün over de wüze. waarop ex-pre mier Macmillan in de crisis voor zün partü heeft gehandeld Lord Poole heeft echter wel het vice-voorzitter schap, dat hü met twee anderen deelt, aanvaard. Een produkt van de Sikkens Groep r Uit het Leidsch Dagblad van t 4 22 October 1863; f i Z.M. heeft benoemd tot J kommandant van het huis a van militaire detentie nabij a Leiden J. van den Bergh, a a thans kommandant der ge- t vangenis te R'dam. f Burgemeester en Wethou~ 4 4 ders van Leiden hebben be- 4 4 sloten op Donderdag 19 Nov. 4 4 de herdenking van Neerlands 4 4 herkregen zelfstandigheid in 4 1813 feestelijk te vieren door 4 het uitsteken der vlaggen aan 4 J de Stedelijke gebouwen, enz. 4

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1