NVV en CNV: „volledige inwilliging van de eisen" Vier doden bij autobotsing Home benoemt Butler aan Buitenlandse Zaken Opening parlement tien dagen later (§ucf Qffieitws Huurverhoging alleen met een compensatie elkprijs twee "jent omhoog J WEERBERICHT Zuid-Vietnam „hel op aarde" geef mij maar vruchtenyoghurt WEINIG RUIMTE VOOR CONCESSIES Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 21 OKTOBER 1963 No. 31090 LEIDSCH DAGBLAD pwcteur: e. a. e. van dishowk DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte sln8el l' Lelden Qir0 no 67055 Jjoldredacteur: J Brouwer f. 9 45 per kwartaal, f.3.15 per maand. f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Haagse correspondent) Dc vergaderingen van het N.V.V. en het C.N.V., zaterdag ap. in Den Haag en Utrecht gehouden, hebben zich onvoor- aardelijk gesteld achter de eisen, die hun onderhandelaars in de achting van de Arbeid naar voren hebben gebracht. fiet pakket wensen van de vakbeweging biedt weinig ruimte voor tcessies van de zijde der werknemers"zo resumeerde C .N .V .-voorzit- rC. J. van Mastrigt aan het einde van een door 5000 leden bijgewoonde ierdag. Essentiëel noemde hij een reële loonsverbetering en de vrijheid i»n de C.A.O.'s ondernemingsgewijze of sectorgewijze afwijkingen naar ten te brengen. Het C.N.V. zal vasthouden aan een uitkering ineens tr dit jaar en wijst een huurverhoging af. Mocht men toch besluiten Ihuurverhoging tn te voeren, dan zal deze, naar zijn oordeel, gepaard ieten gaan met een looncompensatie. A.O.W. omhoog te halen. Helaas zal dit pas op 1 Januari 1965 worden verwezenlijkt. En niet zonder enig cynisme voegde hy hieraan toe, dat dit eigenlijk in strijd is met het akkoord, dat de regeringspartijen in vasthouden aan een differentiatie per bedrijfstak. Ook was er een spreker, die het nu zo langzamerhand tyd vond om iets te profiteren van de welvaart. „Eerst Wassenaar hebben besloten, waarbij hebben we onze eisen gematigd om immers belastingverlaging een hogere prioriteit kreeg dan verhoging van de A O W Misschien heeft de vakbeweging ons lieve vaderland op te bouwen. Toen moesten we rekening houden met de gevolgen van Korea. Toen kregen we in 1956 de bestedingsbe wel wat teveel welwillendheid be- perking. En nu zouden we weer toond. In ons achterhoofd hebben wij 1 matigheid moeten betrachten omdat Dortgelüke geluiden klonken tdag in het gebouw voor Kunsten Wetenschappen in Den Haag, het N.V.V. een kadercongres In de pauze werd daar een cept-resoiutie aangenomen, die algemene stemmen werd aan- ird. In deze resolutie wordt o.m. tfd, dat te hoge investeringen en te laag loon- en prijspeil de oor- en zijn van de spanningen op de eidsmarkt Een zo groot mogeiüke betering van het reële loonpeil en r evenwichtige verhoudingen in economie dienen te worden nage- efd. Er wordt voorts in gezegd, een deel van de door de regering [ekondigde maatregelen het :t zal verminderen van de loons- oging, waarover het overleg nog ide ia. V.V.-voorzitter, drs. D. Roemers tete nog eens uitvoerig de ont- elingen van de laatste weken, die teerde in de verklaring van de vakcentrales, dat zij zioh niet er in staat achten de verant- delijkheid voor het loonbeleid te en. t tegenvoorstel van de werkge- dat nog heel wat anders was, waarmee zij voor de dag kwamen het overleg van zes ministers :en voorzitters van werkgevers- •knemersvakcentrales, noemde een weinig soepel 6tuk. Zondebok 1 kritiek, die hij reeds direct na nderhandelingen in de Stichting de Arbeid had geuit, bracht de Roemers ook nu naar voren. willen niet langer als zondebok J «"en als de Stichting van de id waarin toch ook de werk- s zijn vertegenwoordigd moet T tren een willekeurige uitkering [i een willekeurig bedrijf toe te Fm En dan heet het uit de mond Ufde werkgevers: ..Wij willen wel het mag niet van de Stichting Arbeid", vakbeweging wordt nu soms eten. dat ze niet eerder is opge- De vakbeweging heeft echter aha ling gewaarschuwd dat een dreigende was, aldus de heer Jiers. En hij herinnerde aan de dikheden met de loonpolitiek p 4 november ingang van maandag 4 novem- il de melkprijs voor de verbrui kt twee cent per liter omhoog prijzen van de uit industrlemelk irdigde zulvelprodukten als bo- kaas zullen niet worden ver- !2J ÜL bericht Is een gevolg van be togen. welke vrijdag in de minis- zyn gehouden. Daarbij Is een verrekeningsprys aan de vee- to toegekend. urchills oudste B cliter overleden .Ma Churchill, de oudste dochter Winston Churchill, is zater- 54-jarige leeftijd in Londen óen Zij was de gescheiden van Duncan Sandys, onder illan en nu weer onder Lord minister voor Gemenebest en Koloniën. Churchill heeft drie kinderen: Randolph •ah (49) en Mary (44). RUSTIG WEER Bilt verwacht van heden- tot Da vond Dacht weinig wind en plaatse- ist. Morgen overdag over het rff ten veel bewolking met later BI P enige regen. Zwakke tot wind tussen zuidwest en zuid. verandering in temperatuur. aBfemaakt om 11.15 uur). 22 OKTOBER 7.15 uur: onder: 17.33 uur. Dop: 12.06 uur; onder: 20.17 u. 3 Water te Katwijk te 5.47 en verd uur. anj frater te 1.40 en 13.44 uur. ;en» '°u Li r.a vorig jaar in Wassenaar en in de Tweede Kamer. In juli 1962 dacht de regering nog aan een loonstop! De stroomversnelling, die tot ons optreden heeft geleid, zo zei de voor zitter van het N.V.V. was het onver bindend verklaren van de C.A.O s voor de witwasserijen en de horeca bedrijven. Het ging hier om tienden van procenten voor groepen, die al jaren zijn achtergebleven De Stich ting van de Arbeid ging akkoord, maar de minister sprak er zijn veto over uit. Wat het vaststellen van het minimumloon op honderd gulden per week betreft, zei de heer Roemers, dat dit bedrag in Amsterdam veel te laag wordt genoemd. Maar uit Friesland kregen we te horen, dat dat de belanrgykste eis is in ons pakket van eisen. A.O.W. Met grote vreugde had de heer Roemers kennis genomen van het besluit van minister Veldkamp de by het optrekken van het grote ge bouw van de sociale zekerheid te veel de dreiging voor werkloosheid laten meespreken. Niet op de sterkste groepen rustte ons uitgangspunt, maar op de zwakste groepen, riep de heer Roemers uit. In de laatstgehouden vergadering van de Stichting van de Arbeid heb ik gezegd niet licht te tillen aan een breuk In de Stichting van de Arbeid Maar geplaatst voor de keuze stel ik een goed functioneren van de vak beweging boven een Stichting van de Arbeid. Discussie Een geanimeerde discussie volgde later. Er waren vele sprekers, die de een meer, de ander minder waar dering voor het N.V.V.-bestuur uit spraken. Maar allen waren het er over eens, dat men eensgezind achter het bestuur moet staan. De heer I. Baart van de metaal- bedrijfsbond verklaarde, dat in de besprekingen over de C.A.O -metaal, die deze week beginnen, geen milli meter zal worden afgedaan aan het programma door de drie vakcentrales aan de orde geteld. Een vertegenwoordiger van de bouwbedrijfsbond noemde de eis van de drie vakcentrales in de Stichting gesteld van 8 a 10 procent loonsver hoging. belachelijk. „Als ik daarmee In de bouwkeet kom. wordt ik uitge lachen. De maats zullen zeggen reeds enige jaren 25 procent meer dan het contractloon te ontvangen". Daarom bepleitte deze spreker een volledig het anders in de toekomst misschien niet goed gaat?" vroeg hij. En dat terwijl er bedrijven zyn, die honder den miljoenen winst maken. Een ander noemde de eis van een uitkering-ineens het terugvragen van eigen geld. Men heeft ons 2.7 procent loonsverhoging gegund maar dat bleek nu veel meer te hebben kun nen zijn en dus is het ons eigen geld, zo concludeerde hij. Slot pag. 2 zal streven naar versterking van het Westelijk bondgenootschap en het onderzoeken van alle mogelijkheden tot verbetering van de verhouding tussen Oost en West. Sedert 1932 heeft Butler in alle conservatieve regeringen functies vervuld. Hij wordt beschouwd als de leider van de gematigde vleugel van de partij. Vier doden naren er gisteravond te betreuren by een verkeersongeval op Rijksweg 42 m de gemeente Zuid broek (Gr.) De familie Quinten, uit Winscho ten. bestaande uit man. vrouw en twee kinderen, was op weg naar huis van een tocht naar Amsterdam. Ver moedelijk is hun wagen op de linker weghelft geraakt en daarna frontaal in botsing gekomen met een autobus. De gevolgen waren verschrikkelijk. De vier inzittenden van de personen wagen werden onherkenbaar ver minkt. De personenauto werd totaal vernield, terwijl de bus ernstig werd ernstig werd beschadigd. Een twee tal buspassagiers werd gewond. Zaterdag is in Scheveningen de jaarlijkse tocht langs de do dencel in het beruchte „Oran je-hotel" gehouden. De minister van Binnenlandse Zaken. mr. Toxopeus en echtgenote bij de cel in de strafgevangenis, waar in de bezettingsjaren velen de laatste uren van hun leven door brachten. De Rijksweg ls gisteravond gedu rende geruime tijd gestremd geweest. De slachtoffers zijn de 45-jarige J. Quinten, eigenaar van een levens- middelenbedrijf in Winschoten, zijn echtgenote E. Quinten-Hulsing, even eens 45 jaar oud. hun 8 jarige doch ter Maria en de 14-jarige zoon Hisko. leerling van de lagere technische school in Winschoten. De oudste zoon van de familie, de 16-jarige Marius was in Winschoten en was daarom niet bij het. ongeluk betrok ken. Hij is van het cezin de enige, die nu nog in '.even is. Het gezin Quinten was in Amster dam geweest om de voetbalwedstrijd NederlandBelgië bij te wonen. Bij een frontale botsing op het kruispunt Luiker SteenwegLom- melweg in het Belgische plaatsje Lommei is gisteren het uit Eindho ven afkomstige echtpaar A. J. Da- men-Janssen om het leven gekomen. De wagen kwam van Overpelt en werd op het kruispunt in de flank aangereden door een eveneens uit Eindhoven afkomstige auto. bestuurd door de heer J. Maas, die met zijn echtgenote uit de wagen werd geslin gerd. Zulks gebeurde ook met het Home kandidaat in Schotland De gemiddelde leeftyd van het 23 man sterke nieuwe kabinet is 51 jaar en twee maanden. De regering-Mac- millan telde 21 man. Bijzonder op vallend is de afwezigheid van Mac- leod in het nieuwe kabinet. Macleod die voorzitter is van de conservatieve party, is een ervaren politicus, die de steun heeft van de linkervleugel van de party. Ook Powell, die onder Mac- millan minister van Gezondheid was, ontbreekt in het nieuwe kabinet. Ook hy behoort tot de linkervleugel van de conservatieve partij. Beiden hebben geweigerd zitting te nemen in de nieuwe regering, omdat zy het niet eens zyn met de keuze van Lord Home als kabinetsformateur. aEngelands nieuwe premier zal. na echtpaar Damen uit de andere auto.afstand te hebben gedaan van zyn dó 'blad bestaat alt 16 pagina's (Van onze Londense correspondent Lord Home, de nieuwe Britse premier, heeft gistermiddag zijn kabinet bekendgemaakt. Men beschouwt het in Londen als een grote persoonlijke overwinning voor Home, dat hij erin geslaagd j is de voormalige vice-premier Butler, die tot tweemaal toe op het i laatste ogenblik gepasseerd is als kabinetsformateur, in zijn rege- ring op te nemen en wel als minister van Buitenlandse Zaken. De post van vice-premier is afgeschaft. Lord Hailsham blijft „Lord president of the Council" (voorzitter van de Kroonraad) en mi nister van Wetenschappen. Edward Heath, in het kabinet-Mac- millan onderminister van Buitenlandse Zaken en onderhandelaar met de EEG, wordt minister van Handel, Industrie en Regionale Ontwikkeling. Thorneycroft blijft aan Defensie en Brooke aan Binnenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, die al eerder minister van Financiën is geweest, keert in de regering terug als Grootzegel bewaarder. Duncan Sandys blijft aan voor Gemeentezaken, Soa- mes aan Landbouw. adellijke titel, by de komende tussen- tydse verkiezing voor een Lagerhuis zetel in het kiesdistrict Kiross-West Pertshire in Schotland op 7 novem ber kandidaat staan voor de conser vatieve party. De man, die al kandi daat stond voor deze zetel, heeft zich teruggetrokken. Het is een „veilige" zetel: by de laatste verkiezing kreeg de conservatieve kandidaat ruim 16.000 en de socialistische kandidaat 4.000 stemmen. De veertiende graaf Home, zal, na de afstand van zyn titel, de naam aannemen van Sir Alexander Douglas-Home. De titel ..Sir" slaat op een Schotse niet-erfe- lyke titel van Ridder van de Distel. Voordat Home zyn vader in het Ho gerhuis opvolgde was hy vijftien jaar lid van het Lagerhuis, waarin hy nu dus zal terugkeeren. In de periode 1937—'40 was hy parlementair parti culier secretaris van Neville Cham berlain. Als zodanig woonde hy ook de conferentie van München by. Reden voor nieuwe politieke op winding is de door Lord Honie geuite wens, dat de opening van de nieuwe zitting van het parlement, welke op donderdag 29 oktober was vastgesteld ongeveer tien dagen uit te stellen, opdat hy zelf in het Lagerhuis aan wezig zal kunnen zyn om in het de bat over de troonrede persoonlyk de regeringspolitiek te verdedigen. Oppositieleider Wilson, verbolgen over de aristocratische Konsie. die Home aan de macht bracht, heeft diens verlangen om de opening van het parlement uit te stellen, een „on beschaamdheid" genoemd. Maar de regering kan zonder medewerking van de oppositie de openingsdatum veranderen. Wilson, die hiermee zijn eerste schot op Home heeft afge vuurd. beschuldigt hem ervan, dat hy het partybelang boven het landsbe- I lang laat gaan. Ook de liberale leider Grimmond keurde Home's verzoek scherp af. Abonneinents- prijsverhoging De belangryke uitbreiding en verbetering van de inhoud van ons blad in de laatste jaren heeft uiteraard grote kostensty- gingen met zich gebracht. Daar door en door de aanzienlyke kostenstygingen in de andere sectoren js een wanverhouding ontstaan tussen de kosten van produktie van de krant en de prys die ervoor wordt betaald. Door deze wanverhouding dreigt de kwaliteit van de krant in ge vaar te komen. Voor een ge zonde en verantwoorde voorlich ting dient de prys van het Ne derlandse dagbladabonnement te worden herzien. Veel Nederland se kranten hebben zich dezer dagen dan ook genoodzaakt ge zien hun prijs te verhogen. Ons blad moet hiertoe ook overgaan. Ten behoeve van onze lezers willen wy voortgaan op de weg van verbetering en uitbrei ding van de door ons blad ge geven redactionele voorlichting. Zonder verhoging van de abon nementsprijs zou dit onmogelyk zyn. Wy vertrouwen dat onze lezers dit onvermydeiyke besluit zullen biliyken. Het ministerie van Economische Zaken is van dit besluit op de hoogte. Met ingang van 1 november a s. zal de abonnementsprys van ons blad derhalve bedragen: per kwartaal f9.451 exclusief per maand f. 3.15 I 10 ce,nt in~ cassokosten per week f. 0.73 Onze kwartaal-abonnees ver zoeken wy het verschil in abon nementsprys. dat gerekend van af 1 november tot 1 januari f0.80 bedraagt, te willen by- storten. By voorbaat onze dank. De Directie. De Nederlandse koninklijk9 I gasten bij de brug over de rivier de Kwai, waar in de oorlogs jaren duizenden geallieerde krijgsgevangenen om het leven kwamen Een boeddhistenlelder uit Zuid-Viet- nam, Thidsj Thien Hao, heeft zen- dag op een bijeenkomt in Peking verklaard, dat zyn land „een hel op aarde" is, „geschapen door het Ame rikaanse imperialisme en de kliek van Djem". Hy zei lit in een toe spraak tot boeddhisten uit elf Azia tische landen, die een driedaagse conferentie hebben gehouden over de behandeling van de boeddhisten in Zuid-Vietnam. Communistisch-China heeft groot Brittannië en de Sowjet-Unie ver zocht maatregelen te nemen tegen het zenden van VN-commissie van onderzoek naar Zuid-Vietnam. Deze landen zyn voorzitters van de Ge- neef se conferentie inzake Vietnam. Volgens de Chinese verklaring is het bezoek van de commissie in stryd met de internationale afspraken. De Zuidvietnamese uitnodiging aan de VN was volgens China onder Ame rikaanse druk gedaan. De VN-Com- missie heeft tot taak een onderzoek in te stellen naar beschuldigingen dat de Zuidvietnamese regering dis criminerend optreedt tegenover haar boeddhistische onderdanen. In Zuid-Vietnam is zondag hevig gevochten tussen regeringstroepen en leden van de communistische Viet- Kong. Het treffen, dat plaats had op 24 km ten noordwesten van Sai gon. kostte aan 40 man van de re gering en aan 30 Vietcongleden het leven. Dertien Amerikaanse militai ren liepen verwondingen op. De re geringstroepen vielen de stellingen van de Vietcong met hefschroefvlieg tuigen aan. Advertentie Butler zet de oude lijn voort Richard Austen Butler, de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Za ken. heeft grote ervaring in de inter nationale politiek en economie, of schoon hy de laatste jaren hoofdza kelijk met binnenlandse aangelegen heden te maken heeft gehad. Hy keert aan het Foreign Office terug na een afwezigheid van bijna 20 ja- Nog staking in lettergieterij Circa 50 in Amsterdam wonende monteurs van de lettergietery „Am sterdam", voorheen Tetterode, heb ben in een zaterdagochtend gehou den vergadering besloten zich by hun stakende collega's-grafici aan te sluiten. De ongeveer vyftien elders wonende monteurs konden niet ty- dig worden uitgenodigd. Deze monteurs zyn belast met re paraties in verscheidene drukkery- bedryven in den lande, zy zullen het werk hervatten op ren. Hy was parlementair onder- i hetzelfde tydstip als het in de be- staatssecretaris van Buitenlandse 1 dry ven werkzame personeel dat vry- dag na voor twee dagen te zyn Zaken van 1938 tot 1941. In deze pe riode viel de kritieke periode van München onmiddellyk voor de jong ste wereldoorlog. Volgens diplomatieke waarnemers zal Butler de politiek van zyn voor ganger, Lord Home, voortzetten. HU geschorst het besluit nam pas woensdagochtend weer aan het werk te gaan. mits de directie wil vol doen aan de gestelde eisen (een uit kering ineens en een loonsverhoging van acht percent mi.v. 1 oktober). r Uit het Leidsch Dagblad van r 4 21 October 1863; 4 t Bij de plaats gehad heb- i bende aanbesteding aan het J J Departement van Marine is J de levering van 12000 kan je- J a never aangenomen voor J a f 38.53 het vat door de firma Boelen en Verschuyt alhier, f Zaterdag l.l. ondernam 4 4 Nadar zijn tweede luchtreis. 4 4 Zijn uitvinding om een lucht- 4 4 schip door middel eener 4 schroef te besturen, wordt 4 hem door een Hongaar Hor- 4 J vath Norti betwist.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1