Conflict wordt echte ooi •rlog Gromiko misnoegd over Oost - West - overleg Leven van de Stichting hangt aan zijden draad GROTE BRAND BIJ V D AMSTERDAM lal week van beraad oplossing brengen Onverwacht bezoek aan Oost-Berlijn raaizonnig herfstweer ALGERIJE-MAROKKO TITO HEEFT INFLUENZA VOLMAAKTE DRAKACEL LOONBERAAD IN IMPASSE Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 19 OKTOBER 1963 No. 31089 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witt« Slngel L Leiden - Glro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Haagse correspondent) Het zat in de lucht: werkgevers en werknemers zouden het niet ras worden. Drie opmerkingen, niet bewust bedoeld als informa- e voor de krant, overtuigden ons daarvan nog vóór het officieel erd meegedeeld. „We liggen verder uiteen dan vorige week. De zaak ligt bijzonder odijk", zei de voorzitter van de Christelijke Werkgevers Organisatie, heer H. H. Wemmers, toen om half één de vergadering van de Stich- g van de Arbeid werd geschorst. éven later zei een bestuurder van de werknemers-vakcentrales„We i niet van plan om ons te laten opjagen om even gauw de Stichting van Arbeid om zeep te helpen". En tenslotte om ongeveer vier uur een uitlating van de heer H. J. de tter, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers: „Het t an de Stichting van de Arbeid hangt aan een zijden draad". politiek niet konden dragen. Verder praten was immers onvruchtbaar. De impasse stond daar levensgroot mid den in de vergadering. De schorsing bracht voor het ogen blik uitkomst. De werkgevers wensten intern beraad en de werknemers ver klaarden zich gaarne bereid daaraan mede te werken, omdat zoals we later vernamen zy niet „op een achtermiddag een zover gaand besluit wilden nemen om een Stichting, die gdurende achttien jaar een zo be langrijke plaats heeft ingenomen, ver loren te laten gaan". Besloten werd voorlopig een week beraad te nemen en zo mogelijk op 26 oktober weer bijeen te komen. It de persconferenties, eerst van werkgevers en daarna van de knemers. wisten wy het zeker: de ihting van de Arbeid was uitge- &t voor de vrijdag van 18 okto- Ze bestond nog, maar partijen Iden zich volkomen vastgebeten in i eigen programma: werkgevers len niet verder gaan dan de twee- il vier procent loonsverhoging, de lelijkheid van een beperkte! jjfstaksgewijze differentiatie in ionen, mits daardoor de tweemaal procent niet wordt overschreden, rentegen verlangt zy een huur- loging en een doorberekening van rerhoogde lonen in de prijzen. Van uitkering-ineens voor 1963 en een imumloon van honderd gulden week wilden de werkgevers niet sn. werknemers houden vast aan een uverhoging ineens van acht tot procent per 1 januari aanstaan- a daarboven een bedrijfs- ewijze differentiatie, een uitke- ■ineens. een looncompensatie bij rerhoging, een minimumloon van erd gulden per week en twee da- rakantieverlenging. Geen stap tn was dus geen stap verder ge- m dan vorige week zaterdag. De [gevers hadden het commentaar de werknemers langs zich heen i gaan en hadden nu verwacht te n. hoeveel water er van werkne- zijde in de wijn zou worden ge- l En de werknemers verwachtten toenadering, een wat hoger bod het nu maar duidelijk te zeggen, vorige week door de werkgevers an was. en dit bod uitbleef was feitelijk ogenblik aangebroken, waarop de [nemersbestuurders zouden mede- i, dat zij de verantwoordelijkheid rde feitelijke inhoud van de loon- Advertentl» PHILIPS T.V. jeschlkt voor Ze programma, v.a. f725.—. Persoonlijke GE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. onze weerkundige medewerker) i vier weken hebben de depres- de hoofdrol gespeeld. Het ko ude weekeinde brengt echter oi herfstweer, veroorzaakt door i hogedrukgebled. waarvan het itrum zich van Frankrijk naar itsland heeft verplaatst en b(j weinig wind brengt met over- ton. inge zomer van 1959 eindigde it op 18 oktober, met tempera- en, die nog tot 20 graden op til. Zo warm wordt het week- ide niet, maar komt het kwik de middag tot 15 a 17 graden cius, waarop morgen ook de Iers en bezoekers b(j Nederland se mogen rekenen, nacht ontstaat plaatselijk mist. irin daalt de temperatuur flink, les uur vanmorgen meldde het tveld Valkenburg bjj Leiden, t bij 5 graden, tegen 11 graden het vliegveld Zestienhoven bjj tterdam, waar geen mist voor- un. i waarschijnlijk dat de nu aan- roken periode van zacht en ii herfstweer ook na zondag nog 'aanhouden. 20 OKTOBER op: 7.11 uur; onder: 17.38 uur. op: 9.58 uur; onder: 19.14 uur. water te Katwijk te 4.40 en uur; »ater te 0.42 en 12.51 uur. laagwater te 1 13 en 13.18 uur). II hoog water te 5.15 en 17.17 uur *ater te 1.13 en 13.18 uur). Werkgevers Het was even na vier uur, toen de vergadering op deze wijze haar einde vond ir. J. Bosma, vice-voorzitter van het CSWV deelde als woordvoerder van de werkgevers op een onmiddel lijk belegde persconferentie mee, dat er vele ondernemingen zijn aangeslo ten bij de werkgeversbonden, waar elke concessie aan de werknemers een gevoelige aanslag betekent op de mogelijkheden van het bedrijf. „Wij willen zekerheid, dat de leden achter de bestuurders staan als er conces sies moeten worden gegaan", zo zei de heer Bosma. „De concessies zullen echter minimaal zijn", voegde hij er aan toe. De heer Bosma betreurde het. dat de marges van weerszijde niet naar voren zijn gekomen. Desge vraagd deelde de heer Bosma nog mee, dat de huurverhoging niet in het middelpunt der besprekingen heeft gestaan. Wel was er over de uitkering-ineens en de differentiatie gesproken. In principe staan de werk gevers hier welwillend tegenover. Ze moet echter binnen de acht procent loonsverhoging blijven. Een „aanvul lende CAO per onderneming", daar zijn wij sterk tegen, aldus de heer Bosma. Wij willen ons echter niet verzetten als een enkele bedrijfstak „metaal" b.v. de differentiatie aanvaardt. Later op de dag werd door de in de Raad van Bestuur in Arbeidszaken samenwerkende centrale werkgevers organisaties nog een communique uit gegeven, waarin dit standpunt nog eens nader werd onderstreept. Een van de meest opvallende ge beurtenissen tijdens de schorsing der vergadering, die om half drie bekend werd, was de bespreking, die de vice- voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, ir. J. Bosma met de drie voorzitters van de werk nemersvakcentrales, de heren Roe mers. Middelhuis en Van Mastrigt had. De vier heren trokken zich daar voor in een afzonderlijk zaaltje terug. De vraag, wat daar besproken was, is de enige, die op de persconferentie van de werknemersvakcentrales on beantwoord is gebleven. De heer Roemers meende geen vrijheid te hebben hierover te spreken. Voor het overige konden de voorzitters der centrales slechts mededelen, dat hun verwachting van vorige week juist is gebleken: de nota van de werkgevers bood geen basis voor overeenstem ming. Het standpunt van de drie centrales is ongewijzigd. Op de vraag of de bemiddeling van de regering zou kunnen worden ingeroepen werd gezegd, dat het de vraag is of de re gering voor de functie van bemidde laar in aanmerking komt. Overigens is er geen aanleiding om tijdens in tern beraad van de werkgevers be middeling in te roepen. Dat de differentiatie aanvaardbaar is blijkt wel uit het feit, dat in ver schillende bedrijfstakken ze nu al be staat b.v. in metaal en in grafisch bedrijf, waar men een „bomilo" (boven-minimaal loon) en zelfs een „super-bomilo" (extra-boven-mini- maal loon) kent. Ook zijn er bedrijfs takken, waar men een uitkering ineens wel zou willen betalen evenals de gevolgen van een differentiatie, als zij maar toestemming van de Stich ting van de Arbeid zouden krijgen. „Maar de vakbeweging voelt er niets voor om op deze wijze als bliksemaf leider op te treden", zo werd heel duidelijk gezegd. Koningin Juliana heeft in Bang kok met Prinses Beatrix een be zoek gebracht aan het Thaise Rode Kruis ziekenhuis en aan de daarbij gelegen slangenkwekerij, I zicht en op een veilige afstand waar entstof tegen slangebeten de verrichtingen van de laboran- wordt bereid. Koningin Juliana ten in de slangenkuil. rechtsvolgt met bezorgd ge- l (Van een speciale verslaggever in Algiers) Er zijn verscheidene sympto men die de vrees wettigen, dat het grensconflict tussen Algerije en Marokko zich nu tot een echte oorlog ontwikkelt. Een oorlog bovendien met een steeds duidelijker ideologische inzet. Zo heeft president Ben Bella defi nitief afgezien van zijn plan naar New York te reizen. Om nog wat duidelijker uit te laten komen dat hij voorlopig in onderhandelingen met Rabat toch geen heil meer ziet, heeft de president zijn vertrouwens man Iazid, die begin van deze week de besprekingen met koning Hassan voerde, in plaats van de minister van Buitenlandse Zaken naar de Assem blee der Verenigde Naties gestuurd. Sinds gisteren zijn ook de regel matige vliegdiensten tussen Algiers en Rabat voor onbepaalde tijd stop gezet. Verscherping valt trouwens ook aan de Marokkaanse kant te constateren. De termen van het telegram waarin koning Hassan gisteren protesteerde tegen een Algerijnse aanval op het plaatsje Flguig by Colombe-Besjar, lieten al even weinig hoop bestaan op een gunstige wending op korte ter mijn. De Marokkaanse monarch neemt het de Algerijnen in het bij zonder erg kwalijk, dat zjj hun mili taire activiteiten hebben uitgebreid naar een gebied, waar de grens nooit enige aanleiding tot misverstanden heeft gegeven. Overigens vechten de Algerijnen nog steeds tegen een grote, nume rieke overmacht. Zij hebben voor zover valt na te gaan de weder zijdse communiqué's spreken elkaar als gewoonlijk veelal vierkant tegen op verschillende punten van het front zich soms over vele kilometers moeten terug trekken De Algerijnen zyn echter onbetwist in het offensief op het psycholo gische front. De Algerijnse radio laat steeds duidelijker uitkomen dat de strijd een uitgesproken politiek en ideologisch karakter heeft aangeno men. De Jonge koning Hassan wordt met Tsjombe vergeleken en als een extreem reactionair despoot aan de schandpaal genageld en er bovendien van beticht nu ook het socialistische Algerije te willen vertrappen. De Marokkaanse regering heeft Parijs verzocht per omgaande post landkaarten en andere documenten te willen sturen inzake de grenzen, die voor 1912. toen Frankrijk het land onder zijn protectie plaatste, bestonden. De Marokkanen hopen kennelijk uit die Franse stukken be wijskracht voor hun eigen stellingen te zullen kunnen putten. De Franse regering, die geen enkele animo ver toont zich opnieuw in het Noordafri- kaanse wespennest te steken en die zich daarom tot dusver angstvallig van elke toespeling op het huidige conflict onthield, heeft Rabat echter al te verstaan gegeven dat beant woording van het verzoek waar schijnlijk zeer langdurig speurwerk in de archieven van de Quai d'Orsay zal vereisen. Het moet op het Franse departement van Buitenlandse Zaken in sommige diensten, schijnt het. een ten hemel schreiende janboel zjjn Na afloop van het loonoverleg gaf de heer J. Bosma. vice-voor zitter van het Centraal Werk geversverbond. een verklaring aan de journalisten van televisie en pers. Links van de heer Bos ma de heer H. J. de Koster en rechts dr. B. Bölger. nummer beetaat uit 14 pagina's) en een bijvoegsel De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko. heeft gisteravond verklaard, dat het verloop van de besprekingen tus sen de Grote Drie (Amerika. Engeland en Rusland) over de in ternationale ontwapening ..niet slechter kon zijn". Hij voegde daaraan toe: ..Om eerlijk te zijn, de stand van zaken bij ons over leg is slecht. Wij maken totaal geen vorderingen". Gromiko zei dit tegen verslaggevers op het vliegveld Prestwick in Schot land, waar hy een tussenlanding maakte op zyn terugreis van New York naar Moskou. Enkele uren la ter zorgde de Rus voor nog een verrassing door zyn reis onverwachts in Oost-Berlyn te onderbreken voor een onderhoud met Walter Ulbricht. Zoals bekend heeft Gromiko de afgelopen weken de Algemene Ver gadering der VN bijgewoond en in die periode ook besprekingen gevoerd met president Kennedy, Dean Rusk en Lord Home. De Russiche minister zei voorts op het Schotse vliegveld, de nadruk te willen leggen op het belang van een Duits vredesverdrag, „een van de meest klemmende vraagstukken betreffende de Europese veiligheid". „De status van West-Beriyn moet worden opgegeven en er zal een vrye stad moeten komen. Wy zullen de nadruk blyven leggen op het be lang hiervan ondanks het feit dat sommige Westelijke staatslieden het gewicht van deze kwestie onderschat ten", zo zei h(j. In Londen wilde men gisteravond van officiële zyde geen commentaar geven op de uitlatingen van Gromiko maar de algemene indruk was dat de Russen nu duideiyk willen ma ken. dat men in de naaste toekomst niet behoeft te rekenen op nieuwe overeenkomsten tussen Oost en West. Dat er mogelyk sprake is van een Russische vertraging van de dooi in de koude oorlog blijkt volge>ns waar nemers ook uit de boodschappen die Chroesjtsjow een tiental dagen ge leden aan president Kennedy en de Britse premier Macmillan zond en waarin de Russische premier de kwestie-Berlyn bovenaan de lyst van internationale kwesties die nog moe ten worden opgelost, had geplaatst. Het Oostduitse persbureau ADN heeft bericht dat Gromiko het vol ledig eens was met de opvatting van Ulbricht dat het streven naar ver mindering van de spanning tussen de twee Duitslanden moet worden voortgezet. Het Sowjetrussische „vre desinitiatief" achtte Ulbricht van groot belang voor het verminderen van de internationale spanning. Na het gesprek gaf Ulbricht een diner ter ere van Gromiko. Rede van Kennedy President Kennedy heeft vandaag in een rede voor de universiteit van Maine gezegd, dat er nieuwe rede nen bestaan voor de hoop op een mogelyke verbetering van de betrek kingen tussen Oost en West. Hij waarschuwde het Amerikaanse volk er echter voor, dat de oorlogsdrei ging niet is geweken. Het verschil van opvatting op tal van belangryke punten tussen Amerika en de Sow- jet-Unie is nog altyd groot, zodat de mogeiykheden om tot overeen stemming te geraken beperkt zyn. De komende maanden en jaren zul len zich opnieuw crises voordoen, zowel in Afrika en Azië als in het Midden-Oosten, aldus Kennedy. President Tito van Joego-Slavië die op het ogenblik in Amerika is, heeft een lichte aanval van influ enza. Dit heeft de Joegoslavische ambassade in Washington meege deeld. Na drukke dag voor brandweer LEIDEN ALPHEN BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 (Van onze Amsterdamse correspondent) Ruim twintig Amsterdamse gezin nen hebben vannacht tydeiyk hun woning moeten verlaten, toen om streeks vier uur een grote brand uit brak in het filiaal van Vroom en Dreesmann aan de Bilderdijkstraat in Amsterdam-west. Toen de brand weer het vuur tegen half zes onder de knie had, was het warenhuis over een lengte van circa veertig meter en een diepte van twintig meter ge heel verwoest. Een woning brandde geheel uit, een andere woning ge deeltelijk. De brand is door nog niet opge helderde oorzaak ontstaan achter één van de etalages, waar zich de stoffenafdeling bevindt. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen reeds naar buiten. Het warenhuis bevindt zich uitsluitend gelykvloers. De bovenbouw bevat ruim twintig woningen. Terwyi de brandwachts de strijd te gen het vuur aanbonden, hielpen politiemannen en buurtbewoners de gezinnen uit deze woningen door de zich met dichte rook vullende trap penhuizen naar buiten. De ruim zes tig bewoners werden in een café ondergebracht. Onder hen bevond zich een zieke man, die werd ver zorgd door broeders van de G.G. en GD. zy ontfermden zich later ook over een brandwacht, die door rook was bedwelmd. Omstreeks zeven uur vanmorgen konden de bewoners naar hun hui zen terugkeren. Twee gezinnen zyn dakloos, doordat hun woning geheel of gedeeltelyk is uitgebrand. In ver band met het gevaar, dat de smeu lende resten nog voor de boven het warenhuis gelegen woningen opleve ren, blyft het gebouw vandaag onder controle van de brandweer. Terwyl honderd met verlof zynde Amsterdamse brandweerlieden gSte- ren op het Haagse Binnenhof demon streerden tegen de door de minister van Binnenlandse Zaken ongedaan gemaakte loonsverhoging, hadden hun collega's de handen vol. Gister middag rukten zy met groot mate rieel uit naar een felle uitslaande brand in een lompenpakhuis aan de Cruquisweg in het oostelyk havenge bied. Tydens de urenlange stryd met de brandende voddenvoorraden werd één van de brandwachts licht ge wond. Nauwelyks waren de brand weerlieden in de kazernes terugge keerd. of een deel van hen moest uitrukken naar de Oude Zyds Ach terburgwal, waar brand was uitge broken in een perceel. Een te hoog brandend petroleumstel was de oor zaak, dat het vuur oversloeg op de keukengordynen, waarna het zich via een luchtkoker over de boven verdiepingen verspreidde. De tweede verdieping en een zolderetage brand den geheel uit. De overige etages kregen waterschade. DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS. GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN «ZACHTE* Uit het Leidsch Dagblad van 1 20 October 1863: i i Het Provinciaal Gerechts- i hof in Zuid-Holland heeft een beklaagde, wegens het i fluiten bij een spoortrein op i een gelijk fluitje van de con- i ducteur, veroordeeld tot 8 i maanden gevangenisstraf. Tussen Liverpool en Man- 1 Chester is het telegraafstelsel 1 van Bonelli thans in werking. 1 De snelheid klimt met dit werktuig tot 400 woorden per minuut.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1