Hr. Aalberse wil K.V.P haar prestige hergeven ZINGER Ben Bella moet verdwijnen, verkondigt rebel Ait Achined V* jf* gemeenschappelijk program ma met de protestantse partijen NOLEI UW HOED Rumoerige meeting in hoog bergdorp v Partijvoorzitter met open oog voor de gemaakte fouten geef mij maar vruchtenyoghurt V Drukke week gehad? ERTINA ERTINA EEN JAAR ONAFHANKELIJK ALGERIJE (2) gericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 oktober 1963 Vijfde blad no. 31088 (Advertentie) vraag uw melkhandclaar prijs 36 cent YV 63f m onze parlementaire redactie) let kost weinig moeite, een isch oordeel te vellen over optreden van de Katholieke Ikspartij in de Tweede Ka- De grootste partij van ons i heeft meer dan eens aan- mg gegeven tot de vraag, of I Ie belangen van de miljoenen, gewoon zijn hun stem op uit te brengen, op de meest [treffende wijze heeft behar- begrijpe goed, het gaat er niet om, de doelstellingen van VP op hun juistheid te toetsen, is veeleer de wijze, waarop zij doelstellingen heeft willen ver- ijken, die tot kritiek aanleiding gegeve-n. lis gezegd, het kost weinig moei- n waslijstje van kritiek samen illen. Fnkele voorbeelden: meer- is het voorgekomen, dat een aantal KVP-Kamerleden af was, dat een stemming niet plaats hebben of dat een stem- ten ongunste van de KVP uit- Herhaaldelijk werd door de KVP Kamer een pleidooi opgevoerd maatregelen, die niet met el- 11 verenigen zijn. Het bekendste t«ld is, dat niet lang geleden Slaisse pleitte voor verhoging e rijksuitgaven, omdat meer geld de ontwikkelingshulp besrhik- moest komen, terwijl kort daar- Lucas pleitte voor verlaging de uitgaven, omdat hij belas - rrlaging noodzakelijk vond. maast ligt het falen van dr. ort als kabinetsformateur nog het geheugen, en dat niet Hoeveel moeite kost het de in het algemeen niet, geestver- n te vinden, die in staat zijn osten te bezetten, hetzij in het lent, hetzij in het kabinet, anzien van de KVP is wel ijk gebleken, dat kwantiteit met altijd een waarborg in- voor de kwaliteit. Mr. P. M. AALBERSE open oog voor fouten, die gemaakt zijn. buigen, is partijvoorzitter mr. P. J. M. Aalberse. De ste» van mr. Aalberse schiet Jaar werd hij tot partijvoorzitter gekozen. In mei van dit jaar werd hij lid van de Tweede Kamer. Men kan wel zeggen, dat mr. Aalberse tjjdens de kabinetsformatie en de nadagen ervan op de achtergrond in zekere zin een sleutelfiguur is ge weest. Zijn naam is al in verband gebracht met de functie van mi nisterpresident en van fractievoor zitter. Hij is hel niet geworden, mis schien zou men kunnen zeggen: nog niet. Maar niemand twijfelt aan zijn capaciteiten en het is daarom en om het vertrouwen, dat hij in wijde kringen geniet, dat hij in staat is en was, talrijke moeilijkhe den tot een oplossing te brengen. Niet alleen hierom, maar ook om zijn uitelijk is hij een geziene figuur en dit dan in de meest letterlijke zin van het woord. Hij is wellicht het langst Tweede-Kamerlid. Zijn on berispelijk voorkomen wekt. althans wat het uiterlijk betreft, ge- dachtenassociaties met legendarische heren als Dick Bos en Rip Kirby. Hij zou zo uit het stripverhaal kun nen zijn weggelopen. Van luiis uit Wellicht heeft mr. Aalberse zijn politieke capaciteiten bij zfjn geboor te meegekregen. Zijn vader was de bekende sociaal voelende prof. mr. P. J. M. Aalberse. die alle belang rijke politieke functies heeft be kleed: Hij was minister, voorzitter van de fractie, voorzitter van de Tweede Kamer en na deze luisterij- ke loopbaan lid van de Raad van Statie. Zoals gezegd, met mr. Aalberse kan men open spreken over de moeilijk heden ten aanzien van de K.V.P. ze ker. het kost enige moeite om hem te spreken te krijgen, maar hieraan moet men maar niet al te zwaar til snel omhoog. In juni van het vorig len: zijn dagen zijn bijzonder bezet. juist in deze tijd „té bezet", vindt hijzelf. Hij is gaan studeren op de mogelijkheden om zijn werkzaam heden te saneren en één van de ge volgen is geweest, dat hij de vorige week zijn papieren met zijn secre taresse heeft overgebracht van zijn advocatenkantoor aan de Alexan- derstraat naar zijn woonhuis op de hoek van de Oostduinlaan en de Da delstraat in Den Haag. „Mijn post kwam op drie adres sen". zegt hij. ..Thuis, op mijn kan toor en op het bureau van de K.V.P." De verhuizing was temeer moge lijk. aangezien hij tegenwoordig ne gentig procent van zijn tijd heeft te besteden aan zijn Kamerlidmaat schap en het partijvoorzitterschap. Bovendien was er thuis meer ruimte v_ gekomen: een dochter is getrouwd I de KVP-Kamerfractie genoeg begrip van het bedrijfsleven van nabij te leren kennen. I akbe weging Deze kennis heeft hij nu in de crisis rond de lonen wel zeer nodig. „Men kon de huidige spanningen al zien aankomen" meent hij. „Men kan er niet ten eeuwige dage een rookgordijn omhangen". Mr. Aalber se vindt, dat de vakbonden tot nu toe verantwoordelijkheden hebben gedragen, die eigenlijk voor de vak beweging niet zijn te dragen. En. doelend op de loonei;en. zegt hij: ..Wanneer blijkt, dat zoveel mogelijk is. moet dat er maar uitkomen." Het gesprek is op de lonen geko men naar aanleiding van een vraag onzerzijds over de verhouding tus sen katholieke arbeiders en KVP. Heeft de KVP als partij en heeft en twee zoons zijn gaan studeren, één in Leiden en één in Tilburg. Een en ander wil niet zeggen, dat mr. Aalberse zijn Juridische activi teiten gaat staken. Hij blijft inge schreven en handhaaft enkele advi seurschappen. bijvoorbeeld van enke le bedrijven en in het bijzonder van de katholieke bond van werknemers in industriële bedrijven „Sint Willi- brord". waarvan hij nu reeds 27 jaar adviseur is. Deze adviseurschappen stelt hij temeer op prijs, aangezien ze hem is staat stellen de problemen voor de wensen van die arbeiders? Mr. Aalberse beantwoordt deze vraag aldus: „De KA3 kan In het partijbestuur zeker voldoende in vloed uitoefenen en dat moet oak". Hij wijst er onder meer op. dat KAB voorzitter Middelhuis lid is van het partijbestuur en dat de Tweede-Ka merfractie negen leden telt, die als representant van de KAB kunnen worden beschouwd. Daarnaast heb ben geregeld contactbijeenkomsten met KAB-groeperingen plaats. Ge streefd wordt naar een goede repre- Advertentie Ontspan U in het week-end met een avondje uit". Het bekende trio Tonny de Leur zorgt voor een gezellige dansavond op iedere zaterdag en zondag. 'sZondagsmiddags thé-dansant HOTEL RESTAURANT Boulevard Zeereep Noordwijk a/zee. TeL 01719-3941 sentatie van de KAB in de partij organen. I erontmsting Uiteraard Ls de positie van de KVP fractie ook onderwerp van gesprek geworden. Mr. Aalberse gaat hierop uitvoerig in. Hij begrijpt de kritiek. Hij heeft zelf ook erkend, dat er fouten zijn gemaakt, openlijk. Hij deed dat in een gesprek met de redactie van het KVP-oigaan „De Opmars". Hij vertelt ervan, dat dit interview in de KVP zelf een soort verademing heeft veroorzaakt. Men moet zich de siiuatie voor stellen Niet alleen buiten de KVP. maar ook In dc partij zelf was ern stige ongerustheid ontstaan over het optreden van KVP-ers, die bij de kabinetsformatie waren betrokken. Het regende brieven en telegrammen op het partijbureau. Mr. Aalberse heeft daaraan toen voorlopig een einde gemaakt door de KVP-afde- j lingen in een Drief te vragen, hun oordeel nog even op te schorten. La ter is hij zijn verontruste partijle den voorgegaan in het erkennen van gemaakte fouten. Op zichzelf is men hiermee nog niet klaar. Een goed beleid is erop gericht juist de bron van de span ningen en moeilijkheden weg te ne men. Daaraan wordt thans gewerkt. Binnen enkele weken za! de KVP fractie een beslissing nemen over een voorstel, dat tot doel heeft meer coördinatie te brengen in het optre- j der. van de fractie en bovendien I zwaarder politiek gewicht wil toe- kennen aan het fractiebestuur Wij berichtten hierover reeds. Het is niet uitgesloten, zo schreven wij toen. dat deze reorganisatie zal leiden tot het heengaan van dr. De Kcrl, als frac- j tievoorzitter. Wanneer in januari eer kritische partijraad van de KV? bijeenkomt j om het optreden van de fractie en j de fractievoorzitter tijdens en na de I kabinetsformatie te beoordelen, zal het de fractie mogelijk zijn dat be- langrijke partij-orgaan tc wijzen bp de veranderingen, die inmiddels tot stand zijn gekomen. Hiermee zal dan een belangrijk deel van de spannin- gen tussen partijleden en fractie I kunnen worden opgeheven. Samenwerking Er is echter nog meer Aan de K.V.P. is tijdens de kabinetsforma- I tie ook verweten, dat zij te weinig samenwerking heeft gezocht, met de beide protestanse partijen, de C.HU. en de A.R.P. Dr. De Kort wijst dit verwyt af. Mr. Aalberse denkt er I anders over. Hij heef; zelf in de formatiedagen getracht de lacune op te vullen en van zijn kant contact met de protestantse partners te onder* j houden. De waardering van mr. Aal- berse voor samenwerking tassen pro- i testanten en rooms-katholieken is te begrijpen. Als partijvoorzitter is hij nauw betrokken bij een andere vorm van samenwerking, die op vrucht- bare wijze gestalte krijgt in de in- I ternationale Unie van Christen-De- l mocraten. In de Nederlandse afde ling van deze 'inie werken K.V.P., A.R.P. en C.H.U. samen. Mr. Aal berse acht deze samenwerking van temeer belang aangezien deze unie meer en meer aandacht schenkt aan de bevordering van de Christende- j mocratische gedachte buiten Europa, met name in Latijns-Amerika. Daar is. zo zegt hij. de Christendemocra tie dikwijls het enige alternatief tus sen kapitalisme en communisme. Op nationaal vlak ioopt deze sa- j menwerking echter niet zo voorspoe dig als mr. Aalberse zou wensen. De j verantwoordelijkheid daarvoor legt hij voor een groot deel bij zijn ei gen partij. Vanuit de K.V.P. had tij- j dens de formatie meer contact moe- ten worden gezocht dan in werke lijkheid het geval is geweest. Toch is mr. Aalberse niet zonder hoop. De voorzitter van de drie ge noemde christelijke partijen z|jn het j erover eens geworden, dal in zekere zin naar gemeenschappelijke pro- I grams moet worden gestreefd. Alen wil politieke wensen, waarover men gelijk denkt, ook in een gelijklui dende formulering in de verschillen de programs opnemen. Deze gedach- i te wacht thans op nadere uitwer- king. Advertentie Weet wat U doet, koop bij BOTERMARKT 8—9 Leiden's beste speciaalzaken. Gezien behoeft nauwelijks betoog, dat ing van zaken als hierboven weinig bevorderlijk is voor ede werking van de parlemen- lemocratie en voor het wel- n het land. Men kan zich ech- osten met de gedachte, dat in de KVP zelf hoe langer eer wordt ingezien. Een van ie zich tot het uiterste inspan- n het ongunstige beeld om te Certina dameshorloge in kostbaar bezit tnt en betrouwbaar ink haar' de weelde van Certina Brmfcs, lemmerstraat 126 tiolstr. 41,Voorschoten ossum du Chattel fiessen, Breestraat95 '•Plessen, 'ijdingsplein 12 CZ.W.) Water Zn., 'lemmerstraat 207 It. j,T« (Van een speciale verslaggever in Algiers) De .excursie*' die aan de ontmoeting met Ait Achmed en de zij nen voorafging, was geen kleinigheid De reis van Algiers naar Tizi Oezoe. de hoofdstad van groot- Kabylië, een land van bruine dorre bergen, de we over een afstand van honderd kilometer met een amechtige, volgestouwde autobus moesten afleggen, werd vier. vijf keer onderbroken door militaire patrouilles. Een moeilijkheid daarbij was. dat men tevoren nooit wist uit naam van wélk gezag Ait Achmed of Ben Bella men zijn papieren moest tonen. Als vreemde eend In de Alge rijnse bjjt, heb ik drie keer de bus, onder bedreiging van een bajonet, moeten verlaten. Na een gesprek met een sergeant heb Ik echter ook drie keer mijn nauwe zitplaats weer mo gen Innemen. Om zo tenslotte met nog diverse andere middelen van vervoer, waaronder vooral de eigen benen plus nog de vier stokkige poot jes van een uitgemergeld ezeltje dat een beminnelijke oeroude Berber mij welwillend had geleend nog veer tig kilometer hogerop in een plaatsje te arriveren, dat in de Franse tijd Fort National was en nu Arha Nath Iraten heet. Het dorpje scheen overbevolkt, met honderden al of niet gesluierde vrouwen, gekleed in lange japonnen met kleurrijke doch verschoten bloe- menpatroons. nog meer halfnaakte kinderen en talloze jonge en oude. baardige mannen in boernoes ge huld. Ik vraag naar de ooi-zaak van die massale toeloop en die feestelijke kermisstemming en ik moet. vreem deling zijnde, wel wat aandringen voor het antwoord komt. Dan zegt iemand: „straks om drie uur is er een meeting. Ze komen alle twee" Wie? Ait Achmed en kolonel El Hadj. Ik word nu ook aan de vertegen woordiger van het FFS (het front der socialistische krachten), een jon ge luitenant, voorgesteld, die zo on geveer de positie van dorpshoofd schijnt te bekleden en die belooft mij na afloop van de bijeenkomst in contact te brengen met dr leiders. Anderhalf uur later zijn uit de omliggende bergen en dcuars <de kleinste nederzettingen) nog honder den Berbers op hun paasbest, te voet te paard, te ezel en met trucks af gezakt en op het sportveld is nu geen vierkante decimeter meer onbezet. De vrouwen met zuigelingen en kleine kinderen hebben in de bergkom waar het veld is gelegen tegen de hel lingen plaats genomen en de man nen staan rond de versierde en be- vlagde tribune samengepakt. Met zwaar geloei maakt nu een jeep zijn entree waarin zes. zeven teudige soldaten zitten aan wier uni formen heel wat legers hun aandeel hebben geleverd. In de vaargeul: een open Amerikaanse auto waaruit Ait Achmed en Ej Hadj stappen. De vrouwen heffen nu hun sireneach tige gekrijs aan waarmee, zoals la ter blijkt, zowel goed- air afkeuring wordt uitgedrukt De mannen schreeuwen en juichen zo mogelijk nog wat harder. De heide leiders banen zich lang zaam een weg door de mensenmassa tot ze het podium bereiken. Wan neer ze hun plaatsen eindelijk heb ben ingekomen, geeft de plaatselijk ke FFS-gedelegeerde ons Reuters correspondent uit Tunis en uw ver slaggever een teken de tribune eveneens te bestjjgen. We staan, np het nauwe podium, de hele verdere middag vlak naast de microfoon, tegen de sprekers aangedrukt. De thide Eerst neemt de kolonel het woord. Een robuuste. breedgeschouderde man van achter in de vijftig (patri archale leeftijd o ider de Algerijnse leiders van vandaag en vandaar dan ook zijn bijnaam van De Oudei, ge kleed in battledress zonder enig on derscheidingsteken. de klep van zijn uniformpet verticaal tegen het hoofd geslagen, kortgeknipte grijze snor. lichtblauwe gen waaruit humaniteit én vastberadenheid spreken. Een officier die weinig moeite moet heb ben om discipline onder zijn mannen te handhaven. In zijn verbeten Arabisch dat door de luidsprekers als een trommelvuur wordt teruggekaatst, herkent men al leen wat namen en noorden: Ben Bella (een klank die sissend zijn lip pen verlaat), dictatuur. Fvian, so cialisme. revolutie. Na een kwartier maakt De Oude plaats voor de 38-jarige Ait Achmed. die zijn blanke huid, gitzwarte haar hagelwitte tanden en de ietwat nos- talgieke blik mij aan de jonge Krisj- namoerti doet denken. Hu is met een enigszins studentikoze elegantie ge kleed grijs jantoenghemd zon der das, feilloos gecoupeerde goud bruine manchesterbroek, terwijl hij met, een klein kanten zakdoekje straks enkele malen zijn dunne lip pen zal af vegen en men zou deze aristocraat, die diertien talen vloeiend spreekt eerder in een Pa- rijse salon of in een theosofisch ge zelschap dan voor een politieke mas sabetoging zoeken. Ait Achmed sp.'eekt. zjjr. rede drie maal uit: eerst in het Kabvlisch. dan in het Arabisch en tenslotte in het Frans. De inhoud viel wel wat tegen en van de demagogische accenten niet geheel was vrij te plei ten. De communicatieve hitte stijgt onder de toehoorders dan ook bij de minuut, en in gedachten moet Ben Bella zeker een dozijn maal het scha vot, beklimmen en wordt Boemedien- ne een gelijk aantal keren tot moor denaar geproclameerd. In de jaren van het ondergrondse verzet heeft het volk, zo roept Ait Achmed uit. „zijn eigen leiders voor de toekomst gekozen. Waar zijn zy gebleven? Ze teren weg in de gevangenissen of ze zijn op nieuw ondergedoken. Ben Bella heeft al zijn vroegere kameraden verra den. het parlement gemuilkorfd en alle macht naar zich toe getrok ken. Maar Algerije is een volwassen volk en we moeten gezamenlijk ook j deze tiran verdrijven. Zijt gij broe ders en zusters, bereid de wapens dan wee op te nemen?" toornt in een machtig crescendo de stem. Met als apothese uit de vijf. tot zesduizend kelen: „Oui. oui. oui Donnez-nous des armes! (geef ons wapens!) Vermoeid Een kwartier later, de kleren wat verfrommeld door het li)f-aan-lij- gevecht dat hij heeft moeten leve ren om het sportterrein weer te kun nen verlaten, zit Ait Achmed tegen over mij in een kamer van het. Re- meentehuisje. Zijn gezicht staat, ver moeid. „Sinds oiize eerste openlucht vergadering van vorige week. hou- Koionel El Hadj in gesprek met Kabylische leiders. den we", verklaart hij „bijna dage lijks een meeting in dorpen en dou- ars". Nergens last met de benbellis- ten? „Voor de last zorgen wij", con stateert hij voldaan. „Ze durven zich hier niet te vertonen. In Kabylië is indertijd de strijd tegen de Fransen begonnen. En door die zelfde wil tot vrijheid wordt nu ook ons ver zet tegen de dictatuur van Ben Bel la gevoed". „Vergeet u vooral niet dat de his torie van Kabylië een der oudste voorbeelden van een democratische staatsinrichting biedt. Niettemin", corrigeert hij snel met nadruk, „stre ven we geen regionalisme of een af scheiding na. Kabylië behoort tot Algerije Het verzet breidt zich als een olievlek over het hele land uit" Welke vormen zal die strijd dan moeten aan nemen? U sprak zonet van wapens? vraag ik. Het antwoord laat even op zich wachten. Dan: „ook voor geweld deinzen we niet meer te rug". In de loop van het gesprek deelt Ait Achmed ook nog mee. dat hij de Evian-akkoorden me: Frankrijk wil respecteren „omdat ze goed 1 zijn" en dat 'rij tegenstander van te intieme banden met Nasser Is. „Wij zijn Arabieren, doch voelen ons niettemin krachtig met Europa en het Westen verbonden". Hij onthult I me ook. dat 't ru wel zeker is dat j de jonge en begaafde minister van I Buitenlandse Zaken Khemiste in de voorzomer wegens, zijn Westersge- zinde politiek door Nasser-spionnen werd vermoord. Niet voor niets zou het onderzoek naar die moord door Ben Bella in de ooofpot zijn gestopt. En zo heeft het Nasser-bewind dat hier door Ben Bella wordt uitgevoerd in ons land. zo besluit de oppositie leider .al tientallen, nee honderden slachtoffers geëist. Ressentiment Hoe de controverse zich verder zal ontwikkelen? Men hoeft, het tempe rament. de vrijheidszin en de strijd - last der Kabyliérs. die een bergvolk zyn dat de Fransen in vijf jaar met een half miljoen soldaten niet wisten te „pacificeren", zeker niet te onder schatten. Toch kon ik me evenmin geheel onttrekken aan het gevoel dat er in het verzet van A.t Achmed ook eer, aanzienlijk brok persoonlijk ressentiment tegen Ben Bella zit ver werkt. Menselijk gesproken: zeer gerechtvaardigde wrok. Maar poli tiek gezien, lijkt t toch een te smal le basis om Ben Bella's positie daad werkelijk te kunnen bedreigen. Voor zover val na te gaan, blijft het actieve verzet tegen de regering Protestvergadering tegen Ben Bella in een Kabylisch bergdorp. voorlopig dan ook gelokaliseerd bin nen de geweldige bergketens waar door het garnizoen van de oude ko lonel wordt omringd en waar Ait Achmed. in een soort droomroes, nu de politie macht bekleedt. F.en toe stand die uiteraard moeilijk eeuwig duren kan. Aangezien in deze vreemde strijd tussen Goliath Ben Bella en David Ait Achmed wel veel met wapens wordt gedreigd en gerammeld, doch beide partijen niettemin demonstra tief terugdeinzen voor de verantwoor delijkheid van een tweede Algerijn se burgeroorlog, lijkt de enige moge lijkheid voor een uitweg toch in een verzoening gelegen. Over en weer zijn trouwens al geheime boodschappers afgezonden en ortvangen. Rest de hoop dat na het „arran gement" Ben Bella de democrati sche les uit de gebeurtenissen zal willen trekken, door de oppositie ook nog een andere keus te laten dan tussen slaafse onderworpenheid of klandestiniteit. Ook Ben Bella (47) is nog betrek kelijk jong en in elk geval nog niet te oud om wijs te worden. Sceptici in Algerijnse politieke kringen citeren in dit verband evenwel het bekende Arabische spreekwoord, dat luidt dat een jonge vos wel zijn nestharen doch nimmer zijn kwalijke streken verliest (Advertentie) RADIO TELEVISIE

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9