KEES SCHILPEROORT JONG, AANTREKKELIJK EN...NOG ONBEVANGEN gelooft in kracht van HWtADIO r Van houtvesterij j iiaar ft.ff.O. iaat raat Pas na veel mislukkingen kam je bij am roep terecht99 ppgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 oktober 1963 Zeide blad no. 31088 De musical, opvolger van de operette, is sinds My fair lady in de lage landen volkomen in- geburgerd, zoals ook het Oliver- succes weer heeft bewezen. Maar voordat men hier „As 't effe kan" neuriede, had de musical al een roemrucht, hoofdzakelijk Amerikaans verleden. Hoogte- punten daaruit zijn weieens di oceaan overgestoken: wie hier kent niet People will say we're in love en Shall we dance van het duo Rodgers-Hammerstein en Cole Porters liedjes Without love en Wunderbar? Dit viertal evergreens staat sa men met andere bekende melo dieën uit Silk stockings, Okla homa, The King and I, My fair lady (ja, ook het populaire „With a little bit of luck") en Kiss me, Kate op de langspeel plaat „Musical!", die vooral op een naargeestige herfstavond welkome afleiding brengt. De sympathieke vertolkingen zijn van o.a. Jan Peerce, Jane Po well, Hildegarde Knef, Howard Keel en Gogi Grant (RCA lp.). Wij vragen ons af, hoeveel men sen in ons land de langspeelplaat „The Flintstonea" zullen kopen. De verhaaltjes die err op staan, zijn wel grappig, maar ze worden in het En gels verteld en de grootste be wonderaars van de tv-tekenfilma over de familie Flintstone zyn kin deren, voor wie Engels meestal abacadabra is We kunnen ona voorstellen, dat er mensen zijn dia de plaat alleen om de hoes kopen, want die is zo leuk dat Je hem zo in de kinderkamer zou hangen (Colpix). Wat amusementsmuziek betreft oriënteert de Nederlander zich meestal op Amerika en Engeland en soms ook op Duitsland. Italië wordt meestal vergeten, hoewel ook daar componisten en vertolkers van ..popsongs" zijn die met de Amerikaanse kunnen wedijveren. Dat bewijst de langspeelplaat „Die grossen Erfolge aus Italiën" met veertien succesnummers uit het land van de spaghetti waaronder Cuando caliente el sol en La novia door verschillende zangers en ensemblee gezongen en gespeeld (RCA). ..Europaischê Tdnzeis een epee-serie, verpakt in fraaia hoesjes, die gewijd is aan volks dansen van dit continent* Frankrijk en Joego-Slavië zijn twee uit de reeks, waarvoor da Spielkreis Rossi en de zang- en dansverenlging van de Sport- hochschule Köln de muziek en zang leverden. De uitvoeringen zijn, zoals men van Duitsers mag venvachten heel degelijk en instrumentaal zeer verzorgd* Voor de liefhebbers van volks muziek lijkt ons vooral het Franse plaatje met o.m. twee Bretonse dansen iets tamelijk exclusiefs. Jammer is alleen, dat de liedjes niet in het Frans of Bretons worden gezongen. Ver der niets dan lof voor deze epccs. waarvan de opnamekwa liteit uitstekend is. Ze lijken ons vooral geschikt voor volksdans groepen (Camerata). Limbo, bossa nova. madison en twist zijn bekende zaken, maar wie heeft er hier weieens van de kicka- poo gehoord? De propadandlst en uitvinder van dit soort ruige rock is Jackie Wilson, die zich hiermee in Amerika al een zekere faam heeft verworven "The kickapoo" is een spectaculair en dynamisch „mu ziekje" dat vooral wel by de tieners zal aanslaan. Op de keerzijde van het plaatje geeft Jackie het advies „Shake! Shake! Shake!" (Coral Mylène Demongeot Samantha Eggar Twee Jonge vrouwen. De een Frans, de ander puur Brits. Mylène Demongeot en Samantha Eggar. Beiden aantrekkelijk. Beiden film ster. Toevallig staan zij dezer dagen naast elkaar in één film: de zoveelste aflevering in de bekende „Doctor"-serie. Ze hebben veel gemeen. Maar veel ook niet. Dat leerde een vraag- en antwoordspelletje in de Londense studio's. Op zichzelf erg onbelangrijk. Al leen maar aardig. Vraag: Denk je, dat man nen je aantrekkelijk vinden? Mylène: Zeker! Samantha: Ongetwijfeld! Vraag: Waarom? Omdat je aardig bent om te zien of om andere rede nen? Mylène: Een leuk gezicht en een aardig figuurtje helpen. Maar het be langrijkste is bij geloof ik. dat ik adrem ben. Ik antwoord snel en terza ke. Mannen kunnen veel verdragen, maar niet dat een vrouw dom is. Samantha: Het is onzin om te beweren, dat hel uiterlijk het belangrijk ste is. Mannen waarde ren mijn gevoel voor humor en mijn belang stelling veel meer. Aan trekkelijk zijn is een kwestie van persoonlijk heid. Vraag: Ben je praktisch, netjes en impulsief? Mylène: Neen hoor, ik heb geen gevoel voor net heid. Soms ben ik een beetje gek. Gelukkig maar, want mijn man is net het tegenoverge stelde. Het is volgens mij niett goed als twee gelijkgeaarde personen trouwen. Samantha: Ja, ik ben erg systematisch. En prak tisch, al kan ik soms hoogst impulsief te werk gaan. Maar omdat ik ook wel nuchter ben. kan ik mijn impulsen goed bedwingen. Vraag: Wat moet een niet aantrekkelijk meisje doen om een man te krijgen? Mylène: Zich met zorg kleden. In haar geval werpt het vruchten af om al het mogelijke aan kleding te besteden. Ze moet met haar voorde len woekeren en verber gen, wat minder aardig Samantha: Ik denk, dat de natuur zijn gaven toch wel goed verdeelt. We hebben allemaal wel iets goeds en u at min der goed. Het ogen schijnlijk minder aan trekkelijke meisje moet ergens toch kivaliteiten hebben, die wel aan spreken. Laat ze zichzelf blijven en deze kwalitei ten verder ontwikkelen. Vraag: Als zij eenmaal getrouwd is, wat moet een minder aardig meis je dan doen om gelukkig te blijven? MylèneEen vrouw be hoort te weten, wanneer zij moet toegeven. En wanneer niet. Altijd maar „ja. liefste" en „neen, liefste" verveelt heel gauw. Dat is beslist niet bevordclijk om de belangstelling gaande te houden. Samantha: Ik geloof in de band van liefde. Wan neer twee mensen trou wen moet er toch zo'n band bestaan. En gene genheid met verdraag zaamheid kan veel doen om een huwelijk in stand te houden. Vraag: Ben je eenzaam? Mylène: Welnee. Alleen als meisje was ik dat wel eens. Ik was nogal verlegen, maar dat is nu over. Daar moet je over heen. En nu heb ik geen geduld meer met verle gen mensen Samantha: Ik ben niet eenzaam. Een enkele keer slechts alleen. Maar dan kan ik ook gelukkig zijn, net als in gezel schap van vrienden. Vraag: Is het Engelse meisje inderdaad min der attractief dan het Franse? Mylène: Hoe komt men daar toch bij? Knappe en lelijke meisjes vindt men overal. En in Rome, Parijs en Berlijn beweert men vaak juist het te gendeel. Samantha: Zo is het be slist niet. Maar de Fran se meisjes hebben er vaak meer voor over om er leuk uit te zien. Wat dat betreft zijn de En gelse meisjes soms on voorstelbaar lui Men ziet het, voor deze ▼rouwen nagenoeg geen pro blemen. ZiJ hebben op elke vraag een snel antwoord. Ze voelen zich alsof zij de we reld en het leven beheersen. Niet altijd goed gefundeerd? Welke kniesoor zal het haar kwalijk nemen? Ze zijn im mers jong, aantrekkelijk en nog onbevangen! Brenda Lee's "My whole world Is falling down" heeft alle kwaliteiten van een topper. Of het dat ook in Nederland wordt, mag worden be twijfeld. Brenda is hier namelijk wel bekend, maar bij lange na niet zo bemind als In andere landen. Waarom dat zo is, zal voorlopig wel een regionaal raadsel blijven. Brenda doet zeker niet onder voor de hier wel bejubelde tiener-Idolen, dat bewijst ook haar "I wonder" wel (Brunswick). "Sammy Darls Jr. meets the Stars" heet de epee, waarop de ta lentvolle Sammy met meer of min der succes de stemmen Imiteert van Mario Lanza, Louis Armstrong, Frankie Lalne, Ray Charles, Nat King Cole, Tony Bennett, Billy Eckstlne e.a. (Reprise). Goede vocalgroups zyn dun ge zaaid. We noemden reeds The Brothers Four als een van de wei nige kwartetten met allure, maar ook The Klrby Stone Four moet daartoe worden gerekend. Men luistere maar eens naar hun "The eyes of Texas" (CBS). Een aardig plaatje heeft Patsy Cllna gemaakt met het vlotte, me lodieuze "Back in baby's arms en het romantische "Sweet dreams" (Brunswick). Tenslotte 'de laatste nieuwe' van Fats Domino: "When I'm walking* en "I've got a right to cry" (ABCfe Paramount) ..Ach, meneer, dat rit 20", leg de ze uit. „Mijn zoontje zit vaak naar uw programma's te luisteren. En nou wou hij U wel eens zien. Ik maar gezegd, dat het kon. Nou en daarom heb ik effies gebeld. Heb je 'm nou gezien, Jantje? Mooi, dan gaan we maar weer. U wordt bedankt, meneer". Zonder dat ik wat kon zeggen, stapten ze weg". Kees Schilperoort grinnikt nog wat na by de herinnering. Hy zit gemakkelijk onderuit in een luie stoel in zyn woning aan de sfeervolle Van der Helstlaan in Hilversum. Een nuchter mens, die zich niet zal laten verblinden door zo'n incidenteel biykje van „roem". Hij weet maar al te goed. hoe be trekkelijk zoiets Is. Hij illustreert het zelf. „Een andere keer trof ik de schillenboer. De man had er zeker behoefte aan iets vriendelijks te zeggen. „Ik snap maar niet. waar om ze u by de KRO nu nooit eens een quiz laten leiden", merkte hy op. „Maar man, dat doe ik al tien jaar", verbaasde ik my. „Oh ja, Nou ja. gut, ik luister nooit naar de radio. Waardeloos!" Rotsvast geloof Maar ook daarom lean Kees Schil- peroort breeduit lachen. Dergelyke wilde kritiek treft hem evenmin. Hij is er al aan gewend. Hij is in vaste dienst van de KRO-radio. Als assistent van Leo Nelissen, hoofd van de amusements-afdeling. En dus weet hy maar al te goed. dat de radio in de publieke opinie op het tweede plan is geraakt sinds de televisie haar stormachtige op mars begon. Het kan hem niet deren. Want desondanks gelooft hij nu nog rotsvast in de kracht van „zyn" medium. Hy heeft er bewy- zen voor. Zo'n 4700 inzendingen op een prijsvraagje in „Djinn". Iedere week honderden Djinntikkels, door luisteraars ingezonden schetsjes, die met louter geluiden worden verteld. Talloze aanvragen voor het programma „Draaien maar", dat hy met Cees de Lange maakt. En zo kan hy doorgaan. Bewyzen te over dus, dat de radio nog springlevend is. „Zeker overdag, 's Avonds tij dens de televisie-uren is het natuur lijk wat minder. Maar als er een bijzonder programma is zoals 1 bijvoorbeeld enige jaren geleden „Kopstukken" met Godfried Bo- mans. Cees de Lange, Sophie Stein en mijn persoontje dan zyn de mensen best bereid om de televisie- knop om te draaien en te luisteren naar de radio. Dat bleek wel uit de reacties". Veelzijdig: Producer van programma's, tekst- schryver. gastheer, conferencier, disc jockey, quizmaster, wat doet Kees Schilperoort al niet? „Of ik by de omroep myn loop baan ben begonnen. Ben je gek? Dat kan toch niet. Je moet eerst in veel dingen mislukken voor je bij een omroep terecht komt", lacht hy. die binnenkort 46 jaar wordt, echt niet te vragen of hy apyt heeft van dat overstapje. Met niet afla tend enthousiasme sprc-kt hy over zyn werk als medewerker van de amusementsafdeling. Hy geniet met volle teugen van de afwisse ling. welke het met zich meebrengt. Van het vele voorbereidende werk, dat achter de schermen moet ge beuren net zoveel als van de pre sentatie. Zoals met Cees de Lange het programma „Draaien maar". Samen reizen zy het land door om op bruiloften. partijen en feestjes plaatjes te draaien. Kort geleden hebben zij een uitnodiging ontvangen van de „Vette Varkens Vereniging". Ze weten echt niet, wat voor een vereniging dat is, maar ze zullen er by zyn als het feest gevierd wordt. Zoals ze ook present zyn, wanneer In novem ber de carnavalsvereniging „De Joekels" in 's-Hertogenbosch een diner aanricht voor de Joekels (straathonden). „Eens kwamen wty terug van zo'n draaierij. We gingen ergens wat eten. Met de chauffeur van de omroepwagen. Twee kelners ston den te smoezen, dat zagen we. Een van hen kwam naar ons toe: „He ren. mogen wy iets vragen". Na- tuuriyk mocht dat. We gingen al rechtop zitten, want hy wilde we ten of wy het wel waren. Dat dach ten we tenminste. Maar de man richtte zich prompt tot de chauf feur en vroeg: „Bent u misschien mynheer KloostermanNou. hy was het. Een kennis. We heb ben er veel plezier om gehad". Van (dies Dit seizoen gaat die platendraaie- ry dus weer door. Verder gaat Kees Schilperoort een quiz doen in de vervanger van Tierlantijnen", welke door Marcel Thielemans on der de titel „Rieleksen" voor de microfoon zal worden gebracht. En hy blyft medewerker aan het op zaterdagochtend veel beluisterde genoeglyke programma ..Djinn". Drieëneenhalf uur gemakkelyk aansprekende stof. „Een heeriyk programmaatje", meent Kees Schilperoort. Veel mu ziekjes en wat interviewtjes. Steeds erg kort. Een tikkeltje actualiteit. Alles in de lichte toets. Soms vra gen ze wel eens of dat wel kan. Zo populair en zo lang op zo'n mooie zendtyd. Waarom niet? We wel lichte muziek te horen is. En als je het zwaarder maakt, beter misschien, nu dan pakken ze de knop en zoeken wat anders Waar wel lirhte muziek te horen is. En die kan je wel vinden. Bovendien vind ik het heeriyk. dat het nog een van de weinige programma's is. die rechtstreeks wordt uitgezonden. Met alle spontaniteit daaraan ver bonden. Met versprekingen en wat daarbij hoort. Maar dat kan ook aardig zyn. De rest zit haast alle maal in blik". Kees Schilperoort weet nog niet, wat er zo in de loop van het jaar nog by zal komen. Het aal wel wat zyn. De SFS-actle. Reportages voor de Zonnebloem. En nog meer. „Ach, Je loopt in zo'n studio rond en dan heeft een ander wel eens iemand nodig. Als het even kan. help je dan. Ik ben toch im mers In vaste dienst KOOS POST. Een aanstekelijke lach breidt zich uit over Kees Schilper- oorts gezicht. „Het was ook zo gek. Er werd gebeld. Toevallig was ik een keer thuis en deed open. Er stond een wildvreemde vrouw op de stoep. Ze had een nogal beduimeld jochie aan de hand. Misschien heb ik wat dom verbaasd staan staren, want ze stak meteen van wal. voor deed. was het regerings programma voor de strydkrachten. In een van die uitzendingen trad ik met Ger de Roos en zijn Orkest zonder Naam op. Ik stond in een boerenpakje als Gait Jan Kruut- moes achter de microfoon. Een jaar later moest Ger met een boeren- kapelletje optreden. Of ik er wat voor voelde in dat boeren- kostuumpje aan te kondigen. Na tuurlijk wilde ik dat. De bedoeling was voor één keer. Maar de Bieten- bouwers met Gait Jan Kruutmoes hebben het tien jaar uitgehouden. Het werd gewoon een rage. Overal vlogen de 'ooerenkapelletjes als paddestoelen uit de grond. En van het een kwam het ander. Ik werd voor de KRO conferencier en quiz master. Het groeide my boven het hoofd. Want nog steeds zat ik van 's ochtends negen tot 's avonds vyf op kantoor. En dan stond vaak de bus met Bietenbouwers voor het pa leis op mij te wachten. Vanzelf sprekend laat thuis. En dan nog zo'n vier of vyf keer per week naar Hilversum voor uitzendingen. Het moest spaak lopen. Dat deed het ook. Ik werd beroerd. De dokter zei: „Je moet die radio maar la ten schieten". De man had gelyk, maar ik liet liever 't Loo vallen. Dus ging ik naar de KRO en her innerde ze daar aan vroegere aan biedingen. Maar alleen in vaste dienst, bepaalde ik Als los mede werker. daarvoor bedankte ik. Zon der enige zekerheid, neen hoor. Daarvoor was ik nog net teveel ambtenaar. Ik ben zover ik weet de enige niet-katholiek in vaste dienst by de KRO. Ik heb er nog nooit last van ondervonden. Tegen myn collega's zeg ik altyd: „Ach. ze hebben jullie om je geloof ge nomen. mij om -myn capaciteiten". Geen spijt Dat is nu zo'n zeTen jaar geleden. Men behoeft Kees Schilperoort, Naar de oproep Van de Houtvesteryen naar de KRO. Het lykt een wat vreemde stap. „Nu ja. zo gek als het lykt. was het nu ook weer niet. Ik heb als amateur altyd veel tekstjes ge schreven. Die stuurde ik af en toe naar de omroep. Soms hele pro gramma's, meestal liedjes of schetsjes. Ze werden vaak geno men. Als ik nu een la opruim en ik kom zulke dingen tegen, dan schrik ik er gewoon van. Ik kan nu niet meer snappen, dat ze er toen om gelachen hebben en er nog geld voor betaalde ook. We zouden ze in deze tijd beslist niet meer nemen, dat verzeker ik. In de oorlogsjaren ben ik ook begonnen als amateur-conferencier. De eerste avond by een tennisclub. Je mocht toen niet dansen en er Kees Schilperoort in de tuin met zijn vrouw (links) en de drie kinderen: Annemieke (17), Marjan (13) en Kees (9). liet ik mijn lekst liggen. Die von den ze en toen belden ze mij later op. „Wat jij wilt doen, dat kunnen we zelf wel. Maar je kunt teksten schryven en daar hebben we meer belangstelling voor". Ik mocht wat maken voor Jan Hahn, je weet wel: Peter Pech. En na een tijdje kreeg ik van hem toestemming om wat voor de microfoon te babbelen als conferencier. Eyjin zo begon het. Maar toen Jan Hahn vertrok moest ik ook gaan. Er kwamen anderen en die kozen andere medewerkers". Coil Jon Kniitmoes Het. kost geen moeite deze gezel lige en gemoedeiyke verteller op gang te houden. „Het enige, waar ik nog wat „Je kunt eigenlyk niet zo van een school naar een omroep Je moet een wat bredere ervaring heb ben. Je vindt bij ons dan ook ner gens zulke personen, behoudens een enkele omroeper. Neen hoor. ik heb gestudeerd voor gemeente-admini stratie. Daar kykt u van op niet? Nu ja. het was maar een blauwe maandag. Toen ik van de hbs kwam. mocht ik beginnen in het gemeentehuis van Lochem Als vo lontair. Ja. dat was een hele gunst. In die tyd lagen de baantjes niet voor het opscheppen. Via een wa gonlading kruiwagens ben ik daar terecht gekomen. We woonden toen in Apeldoorn. De gemeente-secreta ris zou mij voor veel geld bijwer ken voor het diploma gemeente administratie. Mijn vader, zelf ambtenaar, was in de wolken. „Dan kan je burgemeester worden meende hij. In december begon ik. In februari gaf ik er de brui aan. „Word zelf maar burgemeester", adviseerde ik myn vader. Ik ging naar Amsterdam. Economie stude ren. Maar verder dan myn kandi daatsexamen ben ik niet kunnen komen. In de oorlog voelde ik er namelyk niets voor om de loyali teitsverklaring te tekenen. E11 het baantje, dat ik daarna eigenlyk als een onderduikadres accepteerde, werd ook na de oorlog een blijvertje. By de Koninkiyke HoutvesteryIk ben myn vader later opgevolgd als assistent van de intendance van het paleis ,,'t Loo". Een functie, die ook myn grootvader had vervuld." moest toch wat gezelligheid zyn. Daar moest ik dan maar voor zor gen. Na de oorlog kwamen er van zelf meer feestavonden. Ik kreeg de ervaring. En op een gegeven mo ment vond ik myzelf zo goed. dat ik dacht, dat ze by de omroep de vingers wel zouden aflikken als ze mij zagen en hoorden. Dus liet ik ze weten van myn prestaties. Ik mocht inderdaad eens komen. Ik wilde een eindeloze ballade voor dragen. Ik had wel voor anderhalf uur by mij. Ik kreeg drie minuten. In een zaal vol met mensen. Het werd een kolossale sof. Toch ben ik door die vreemde voorstelling by de omroep gekomen. Want in mijn zenuwen

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11