Populaire minister Barend Biesheuvel: CjW Nederland telt veel honderdjarigen s niet een zaak Landbouwbeleid an GELD ALLEEN Herfst aan de rivier loutbrood Sint al in Brussel Elektronische wegbeveiliging iOSRAM rouwen in de meerderheid Mr. Mathuisen als pleiter in tv-rechtzaak S Ische Broodfabriek N.V. H*. Kerkorgel in protestants -Bolwerk*" Jpgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 oktober 1963 Vijfde blad no. 31087 5? ui onze parlementair* redactie) ,Het landbouwbeleid is niet en een zaak van geld. Wij eten ook oog hebben voor de stelijke spanningen in de rengezinnen. Deze spannin- worden niet alleen veroor- kt door de zorg om het da- jks bestaan, maar ook door- veel boeren geestelijk geen weten met de talrijke ver- iwingen, die zich presente- )p deze wijze brengt de mi- van Landbouw, mr. B. W. heuvel. onder woorden n welke achtergrond men beleid moet zien. Dat zijn wgspunt juist is, het kabinet tmet hem eens. Het is hier- dat de miniser van Finan- prof. dr. J. Witteveen. be was de rijksuitgaven voor hoger te laten oplopen dan ilijk gewenst is, daarbij kri ook uit zijn eigen partij, ris id. landbouw zelf heeft al jaren gedaan bij de regering een te wekken voor haar moei- Er is, onder vorige kabi- steun gekomen, maar niet ge- De benoeming van mr. Bies- tot minister heeft nieuwe ver- in gewekt. „Hij is een der reiden de boeren tegen elkaar 'iU doelden ze erop. dat. hij wproblemen van haver tot mil air was toen al ln zekere zin po- Afkomstig uit. een gerefor- L idbouwersgezin uit de Haar- ieer heeft hij zich. na zijn tudie aan de Vrije Universi- Amsterdam. voortdurend be ien met agrarische vraag- van 1947 tot 1952 als Se van de afdeling buitenland toenmalige Stichting van de iw, van 1952 tot 1959 als J ris van de Nederlandse Chris- Boeren- en Tuindersbond en 1959 als voorzitter van deze satie. Daarnaast bekleedde hij in talrijke andere organisa- 5 voorzitter van de I.F.A.P. air gezegd van de Wereld bond», en bovenal sinds 1956, n de Tweede Kamer voor •partij. In latere jaren Com sat hij dit lidmaatschap nog Itvan het Europees parlement, deze functies wist mr. Bies- s»# thans 43. zich populair te :J|S,io populair, dat reeds bij zijn ||mn als minister bijna iedereen W r hem sprak, hem als Barend W Ide, evenals in de dagelijkse W ken minister Marijnen met F en minister Luns met Joseph ungeduid. is weet mr. Biesheuvel dit ook mlt zo hij daarover al wil (tn illusies, dac, hij als be- I doet hij dat. nuchter. Hij is aisterschap als het ware met tone lei begonnen en maakt M »n populair zal zijn. Hoewel 9 tuiteraard uit zijn mond niet en, zal hij ongetwijfeld ook .iben gedacht, dat voor velen Ra voorgangers hier en colle- het buitenland bepaald geen iteit weggelegd is «geweest». Beleid Terug dus naar de schone lei. het beleid, dat is aangekondigd en in het komende jaar zal worden ver wezenlijkt, Het valt in drie ele menten uiteen, zo vertelt minister Biesheuvel. In de eerste plaats is daar het beleid op langere termijn de verbetering van de structuur van de Nederlandse landbouw. „Hoewel dit beleid uitermate belangrijk is. spreekt het onze boerenstand niet zozeer aan", zegt. de minister. „Het werpt niet onmiddellijk vruchten af. Pas de jonge generatie profiteert er van". Met dit beleid op langere termijn hangt dat op kortere termijn nauw samen. Men zou onder dit tweede element van het landbouwbeleid de maatregelen kunnen samenvatten, die uit het door minister Marijnen gestichte ontwikkelings- en sane ringsfonds voor de landbouw worden bekostigd. Het derde aspect van het land bouwbeleid heeft een meer onmiddel lijk offect. Het is gericht op de di recte verbetering van de rentabili teit van de landbouwbedrijven. De drie beleidselementen tezamen zullen zich het volgend jaar in de toenemende belangstelling van de overheid kunnen verheugen. Voor de verbeteringen cp langere termijn ruilverkaveling, wegenaanleg e.d.) is f 164.6 min. op de begroting uit getrokken. Dit is ongeveer 24 miljoen gulden meer dan op de begroting voor dit jaar was aangevraagd. Voor het ontwikkelingsfonds zijn geen gel den aangevraagd er is nog genoeg maar zodr het fonds meer mid delen nodig heeft, zal mr. Biesheuvel daarvoor zorgen. Het uitvoerigst spreekt de minister over zijn maatregelen tot verbete ring van de rentabiliteit. Deze maat regelen zijn gericht op het veehoude rijbedrijf. De minister heeft f 362 mil joen aangevraagd om de boeren een toeslag op de melkopbrengst te kun nen geven (vorig jaar f 247 min). Waarom dit grote bedrag en waar om juist deze maatregel? Mr. Biesheuvel beantwoordt deze vraag drieledig. Het is de wens van het bedrijfsleven, zegt hij. Daarnaast zo laat hij weten, is de zuivelsector nog een van de weinige terreinen, waarvoor nog een nationaal beleid mogelijk is. Al een groot aantal sec toren van de landbouw valt onder Europese regelingen, die slechts be trekkelijk weinig mogelijkheid laten voor nationale steunmaatregelen. Tenslotte profiteren van deze ene maatregel niet in de laatste plaats de bedrijven op de lichte gronden, waar altijd nog de helft van de in Nederland geproduceerde melk van daan komt. Aanvullend aan deze melkprijsmaat- regel heeft mr. Biesheuvel f 4 min. uitgetrokken voor de bescherming van de prijs van het rundvlees, die nauw verband houdt met. de pers- spectieven voor de melkproduktie. en consument parallel, wanneer die normale spanning er Is. De boer is er niet mee gediend, dat in tijden van schaarste de prij zen excessief oplopen. Het boterver- bruik loopt dan immers sterk terug. De consument moet zich niet ver kijken op de bijzonder lage prijzen van een jaar geleden. Het streven Is dus gericht op sta biele prijzen en een zo hoog moge- lijke consumptie. Minister Biesheu- vel meent, dat nu overeenstemming is bereikt over een prijs van f 3,80 per kg., deze doelstelling voor de ko mende maanden is bereikt. Om de j Nederlandse boterbehoefte geheel te dekken, zal in de komende maanden Iets goedkopere Amerikaanse boter worden Ingevoerd. Eiii opa Veel aandacht vergt de komende maanden het Europese landbouwbe leid. Minister Biesheuvel zal voor lopig iedere maand een week in Brussel moeten vertoeven. Neder land vervult thans het voorzitter schap in de EEG-ministerraad. Be- I langrijke besluiten moeten worden genomen. Ligt daar niet het ultima tum van de Franse president De Gaulle, dat de Europese landbouw politiek voor het einde van het jaar een feit moet zyn, of de EEG zal niet zijn? Ook hierover praat mr. Biesheuvel uitermate nuchter. Zeker, hy is bereid constructief mee te werken. De nog noodzekelijke Euro pese verordeningen voor zuivel, rund vlees en rijst kunnen voor het eind van het jaar gereed zijn. maar of dat ook het geval zal zijn met de ingewikkelde financiële reglementen die daarmee verband houden, is de vraag. Wij moeten die rustig bekij ken, want er zijn enorme bedragen mee gemoeid. Het meest belangrijke besluit, dat moet worden genomen, heeft betrek king op de wederzijdse toenadering voor de graanprijzen in de EEG-lan- den. Hier wringt vooral de schoen voor De Gaulle. Zal de prijs zodanig worden vastgesteld, dat Frankrijk overeenkomstig de wil var. De Gaulle het graanland van de EEG wordt en dat niet EEG-landen de toegang tot de EEG wordt ontzegd? rentiepositie gevaar. De prijs van de te exporteren veredelingsprodukten, bijvoorbeled varkenvlee.s, waarvan de prijs van de benodigde voedergra- nen een belangrijk bestanddeel uit- I maakt, zou te hoog worden. Neder land verzet zich derhalve tegen excessief hoge graanprijzen. Vit dit alles wordt duidelijk, dat minister Biesheuvel een periode voor zich heeft, die voor de Nederlandse landbouw uitermate belangrijk is. Hem wacht veel werk, niet in het minst door het vele overleg, dat een minister van Landbouw met het ge- ganiseerde bedrijfsleven heeft te voe- Brussel heeft gisteren St. Nicolaas uitbundig verwelkomd. Zoals gebrui kelijk maakte de kindervriend uit Spanje zijn Intrede in de Belgische hoofdstad geruime tijd voor zijn ver jaardag. hetgeen overigens dikwijls zoals deze keer het voordeel heeft dat een aangenaam herfstzon netje Inplaats van een gure ooste lijke wind de Sint begeleidt. Hij maakte zijn intocht met een lange stoet van praalwagens, mu ziekkorpsen. clowns, steltlopers en wandelverenigingen, die het verkeer volkomen ontwrichtte maar de dui zenden kinderen langs de route in 'n zij het. het vroege. Sinterklaasstem ming bracht, niet het minst door de gulle wijze waarop snoepgoed en ballonnen werden uitgedeeld. Voor het eerst was ook een min of meer officiële rol toebedeeld aan de drie-jarige Prins Filip. de zoon van Prins Albert en Prinses Paola. die vijftig Brusselse weeskinderen in het stadhuis had uitgenodigd om samen met hem op het balkon de intrede van St. Nicolaas gade te slaan. Het Zweedse ministerie van Verkeer is een onderzoek begon nen naar de mogelijkheid van in richting van een elektronisch waarschuwingssysteem ten be hoeve van automobilisten. Hierbij wordt de autojjiobilist door een geluids- of Ia7npsig7iaal in zijn eigen wagen gewaarschuwd voor gevaarlijke plaatsen zoals heu- veltoppe7i. overwegen of voor sneeuw of ijs op de weg. Daartoe worden la7igs de weg radiozender tjes va7i lage frequentie geplaatst waarvan het signaal door eert gewo7ie autoradio of een speciaal toestel ka7i worden opgevangen en eventueel in een Ïichtsig7iaal om gezet. Het antwoord van mr. Biesheuvel is duidelijk. Nederland voert veel graan in van buiten de EEG. Het exporteert in belangrijke mate zijn talrijke functies ter wille van het veredelingsprodukten naar landen ministerschap heelt opgegeven toont buiten de EEG. Wanneer het Euro- pese graanprijsniveau excessief hoog hem als een man- niet geneigd wordt opgevoerd, loopt onze concur- I Is, moeilijkheden uit de weg te gaan. DE GAULLE BRENGT BEZOEK AAN PERZIË Advertentie President De Gaulle is gisteren ren. Dat hy juist in deze periode zijn in Teheran aangekomen voor een of- j ficieel bezoek van vijf dagen aan Polen wijst twee Amerikanen uit Functionarissen van de Amerikaan se ambassade in Warschau hebben meegedeeld, dat de Amerikaanse marine-attaché James A Baxter en de plaatsvervangende militaire atta ché Edward P. Stetfanik Polen moe ten verlaten. Zij zijn door de Poolse autoriteiten beschuldigd van „onge paste activiteit". Zij zouden dingen aangenomen hebben van Polen die de Amerikaanse ambassade bezochten. Als u in mijn schoenen gaat staan, voelen uw voeten zich thuis. Soepel, elegant, licht en... 100% waterdicht. Geo Ward-op Engelse leest geschoeid. WARD HEREN- EN JONGENSSCHOENEN engelse leest geschoeid 6 maanden garantie op de zool prfja met leren zool 29.75 met rubber zool 17.90 tot 24.90 SCHOENFABRIEK VAN BOX Et 4 CO. N V. - DONGEN Op 1 januari 1963 bedroeg het aantal inwoners van honderd jaar en ouder in ons land in to taal 86. van wie 32 mannen en 54 vrouwen. Van hen waren 45 (23 mannen en 22 vrouwen) 100 jaar, 23 (6-17) 101 jaar, 11 (2-9) 102 jaar. 4 (1-3) 103 jaar. terwijl voorts 2 vrouwen 104 jaar waren en 1 vrouw 107 jaar. Blijkens deze cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn onder de alleroudsten de vrouwen sterk in de meerderheid. Als bijzon derheid kan nog worden vermeld, dat de 107-jarige vrouw in 1958 op 103- jarige leeftijd uit Indonesië naar Ne derland is gekomen en voorzover na te gaan in de migratie-geschiedenis de oudste immigrante is geweest. In- Bote r Het is op dit punt, dat mr. Bies heuvel de lijn van het gesprek even afbreekt om een nadere toelichting te geven op het peil van de boterprys Zulks, zo zegt hy. naar aanleiding van paniekverhalen, die in sommige kranten zyn verschenen. „Consument en landbouw moeten biy zyn, dat wy niet meer. zoals een jaar geleden, met enorme boter- voorraden in de koelhuizen zitten. Er bestaat nu een normale spanning tussen vraag en aanbod op de boter markt." Mr. Biesheuvel vindt dat. ver heugend. By de prysontwikkelmg van de boter lopen de belangen van boer <*0&*4)C6C*<fCSaKV0g< OK^<*<»0S0WtC60l<»C6aKt0SaK»C£cKiaS<*<*0teC»<*0SCH*0S<3<»0§CH*C^^ Advertentie TARVO GARANTIE: TARVO MOUTBROOD WORDT NOOIT LOS VERKOCHT, DOCH AL TIJD IN DF. ORIGINELE TARVO -VERPAKKING MET DE NAAM'TARVO' EN DE AFBEELDING VAN DE TARVO-BOER. ZO ALLEEN HEEFT U ZEKERHEID DAT U HET ORIGINELE TARVO MOUTBROOD ERKOOP voor Leiden en omstreken TELEFOON 23345 De televisierechtbank houdt weer zitting op de VARA-uitzendavonden maandag 28 oktober en woensdag 15 30 oktober. Het aanvangsuur van de J h eerste zitting is op een wat later tijd stip dan gewoonlijk vastgesteld. Op maandagavond 28 oktober wordt de N.T.S. - B.R.T. co-produktie over het leven van Erasmus uitgezonden. Ook in Belgic heeft deze documen taire een plaats gekregen in het pro gramma van maandag 28 oktober. In verband met de jubileumviering van de B.R.T was et-n verandering van I (j dit tijdstip niet mogelijk, en daarom - zal de eerste uitzending van de tele visierechtbank eerst om 21.30 uur aanvangen. Terecht staat dan de circa 35-Ja rige weduwe Wilma Helgers. die er van wordt verdacht haai man. de groothandelaar Helgers. om het leven te hebben gebracht, Zy zou dit ge daan hebben door hem een te grote dosis slaapmiddelen toe te dienen. Wilma was de tweede vrouw van de groothandelaar, en ongeveer 15 jaar jonger dan hy. Hoewel zij voor de officier van justitie een bekentenis zou hebben afgelegd, tast men nog in het duister omtrent de juiste be weegredenen van haar daad. Wel was bekend, dat haar man ernstig ziek was. en daarom zal het geen verwondering wekken, dat de offi cier van justitie en dc raadsman van de verdachte als getuigen o.a. een dokter en een verp.fegster heb ben opgeroepen. Een nieuw element in de behan deling van deze zaak is, dat een aantal rollen niet wordt gespeeld door mensen, die in het dagelijks leven een andere functie vervullen, maar door werkeiyke specialisten. Dat. geldt byv. voor eerdergenoemde dokter en verpleegster, en ook voor een dominee. Als verdediger zal ditmaal optre den de bekende Amsterdamse straf pleiter mr. J. K. M. Mathuisen. De Deken van de Amsterdamse advoca ten heeft daartoe zijn medewerking verleend, omdat hij er prys op stelt, dat de advocatuur in deze uitzending (die men in juridische kringen zeer belangryk acht) zo bekwaam moge- ïyk wordt vertegenwoordigd. Dit kan het beste gebeuren door iemand, die kan bogen op een grote ervaring in de rechtszaal. De rechtbank staat onder leiding I van prof. mr. A. D. Bclinfante. Dp j regie is in handen van Milo Anstadt, die voor wat de produktie betreft ter zyde werd gestaan door Erica j van Dyk. Haast roerloos ligt de grote rivier in de herfstnevel. Het is aan de kant. dat ik daar sta en uitkijk over het wa ter. waarover nog even het licht van de late namiddagzon schynt. Stil is het in het kleine dorpje, dat de avond tegemoet gaat. Het gebimbam van de kerkklok aan de overzy wordt door de lucht gedragen en dringt tot me door. Verder geen gerucht. Het ïykt alsof de wereld gestorven is I och leven? Ja: plotse- Tc-- ling, in de verte, het ge ts joek-tsjoek van het schip dat zijn reis stroomopwaarts maakt. Het wordt byna don ker en de lichtjes zijn al opge gaan: kleine lichtjes nog. die groter en groter lijken te wor den naarmate het schip dichter bij komt. Het werk kan niet stil staan, al heeft 't er hier veel van. Straks zal de schipper waarschijnlijk wel ergens gaan „meren" aan de kade, want ook hij heeft zyn nachtrust nodig. Morgen zal 't voor hem weer „vroeg dag" zyn. Voor een schipper is Immers elk uur er één! Zo valt de duisternis eindeiyk in. Rond my zyn de lamp jes ontstoken, kleine lamp jes van kleine mensjes in een eindeloos grote wereld. Alleen de veerman doet nog z'n werk. tot tien uur in de avond. Dan stopt ook hij. Er is niemand, die tot de volgende morgen de rivier meer over kan 't Is kil geworden. De kilte van de herfst dringt, als ge daar lang staat, tot op de botten door J- J- ac ts verwonderlyk mooi, daar aan de rivier, met achter U het al haast soe zende dorpje, waar de mensen, tenminste zij die geen televisie hebben, vroeg op stok gaan. Een laatste blik. De maan is op, een zilveren schijnsel spreidt zy over het water. Het ls tyd naar binnen te gaan. Dan een „afzakkertje" om weer warm te worden. Want 't was wél koud en Immers herfst Maar 't was de moeite waard. Daar aan die stille rivier, waar de wereld gestorven leek FANTASIO middels Is zy ln april jl. overleden. Een vrouw van 105 jaar. woonachtig in de provincie Groningen, is sinds dien de oudste inwoonster van ons land. Van de 86 honderjarigen woon den per 1 januari 1963 24 in Zuid- Holland. 15 ln Noord-Holland, 10 in Friesland en 10 in Gelderland. Dren the en Limburg telden geen honderd jarigen onder de bevolking. Naar ver houding woont het grootste aantal honderdjarige in Friesland. Tot 1950 blijken de jaarlykse aan tallen honderdjarigen zich op 'n vrij constant niveau te hebben bewogen, behoudens duideiyke dalingen in pe rioden met ongunstig® levensomstan digheden (beide wereldoorlogen en daarop aansluitende jaren». Om streeks 1950 valt een styging waar te nemen, welke zich tot op heden heeft voortgezet. In de periode 1900-1962 zyn ln Ne derland in totaal 950 personen van 100 jaar en ouder overleden, van wie 349 mannen en 601 vrouwen. De reeds eerder vermelde superioriteit der vrouwen in dit opzicht is dus evi dent. De in de beschouwde periode oudste overledene is een vrouw ge weest. een Inwoonster van Eibergen overleden in 1959 in de leeftyd van 110 jaar en 5 dagen. Van d* genoemde 950 personen was ruim 8 pet. ongehuwd, 2 pet nog gehuwd en ruim 89 pet. in weduw staat. terwyi 3 honderdjarigen ge scheiden van echt waren. Het aantal agrariërs onder de over leden honderdjarig* mannen was op vallend groot In het Noordlimburgse plaatsje blitterswUck vond gisteravond een ongewone plechtigheid plaats. Daar werd namelijk in een protestants kerkgebouw een splinternieuw kerk orgel officieel overgedragen, waar van de aansrhaffingskosten voor het grootste deel werden gedragen door rooms-katholieken uit de omgeving, op initiatief van de derde orde der paters Franciscanen uit Venray In Rlitterswijck zelf. dat 800 inwo ners telt wonen slechts 4 protes tanten. Desondanks is het protes tantse kerkgebouw elke zondag goed gevuld met gelovigen uit de omge ving, die Blitterswjjck als een pro testants bolwerk beschouwen In de ze rooms-katholiek* omgeving. ZORGEX-VRIJ EN ZONNIG-BLI.T

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9