uitkering in 1965 tiaar het sociaal minimum Conflict Algiers—Rabat spitst zich verder toe Metaalbond verliest twee korte gedingen Regering wacht op esultaat loonoverleg Kapper bekent moord in rijwielstalling Tito hij Kennedy MINISTER VELDKAMP VERWACHT: tonbeleid WEERBERICHT Vakbeweging Op 7 mei in Rotterdam Konvooi zette reis voort Situatie nog onduidelijk Tegen ADM en NDSM ONDERGRONDSE KERNPROEE IN AMERIKA Zijn Nederlandse vrouwen ouderwets? GARAGE JONGELEEN ©tic/ ?)$emvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 17 OKTOBER 1963 No. 31087 LEIDSCH m DAGBLAD „tecteur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Sm*el Leldcn no 57055 hoofdredacteur: J. Brouwer f.8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp verwacht, dat de A.O.W.-uitkeringen met igang van 1 januari 1965 kunnen worden opgetrokken tot een ociaal minimum. Dit houdt in, dat de uitkeringen dan omhoog aan tot f. 3.000.- a f: 3300.- per jaar voor gehuwden en ongeveer 2275.- voor alleenstaanden. De minister kon nog niet mee- elen, of deze maatregel zal worden bekostigd door verhoging an de A.O.W.-premies dan wel door een bijdrage uit de schat- st. Hij wil, voordat hij een beslissing neemt, wachten op het ngevraagde advies van de Sociaal-Economische Raad over het tkomstige sociale beleid. De AOW en nog vele andere on- rwerpen kwamen gisteren ter spra in de openbare vergadering van Tweede-Kamercommissie voor So- ile Zaken, bij de bespreking van begroting van Sociale Zaken en ksgezondheid voor 1964. Door e wijze van begrotingsbehande- zette de Kamer de proef voort, ""'vorig jaar is begonnen en die zal eten leiden tot verbetering van de riementaire werkzaamheden. Om het vraagstuk van de AOW-ver- jng terug te komen, voor mede- inciering uit de schatkist zal on- rjjfeld een flinke Kamermeerder- d zijn te vinden. Het kabinet akt er geen principiële kwestie l De heer Corver (VVD) hield uister Veldkamp echter met klem ir, dat het i egeringsprogramma «rang geeft aan andere maatrege- onder meer verlaging van de istingen. Eerst moet het be- 1 ingsysteem worden veranderd, snde hy, en pas daarna kan wor- bezien, of de schatkist kan bij- a tot verlichting van de AOW- e heer Berger (PvdA) vond deze ■zetting weinig interessant. Het lerom, zei hij, da.t voor de be de groep, die het 't meest heeft, de AOW zo snel moge- fwordt opgetrokken. Met hem Hte ook de heer Kikkert (CHU) f een flinke overheidsbijdrage. inister Veldkamp zei in zijn ant- rd, dat het SER-advies over de iale verzekeringen bijna gereed is. sngens verdient, zo zei hij, ver ging van de invaliditeitsvoorzie- gen evenveel voorrang als optrek- l van de AOW. De bewindsman s erop. dat sinds 1957 de sociale eringen meer dan tweemaal zo zijn gestegen als het nationale wnen. atuurlijk is !n dit debat ook weer oerig gesproken over de huidige vraagstukken, maar veel nieuwe "itspunten kwamen niet tevoor- Het meest belangrijk was wel iedeling, waarmee dr. Veld- op een vraag van mr. Aalberse reageerde. De minister zei, te ihten, dat de regering zich kan achter de uitkomsten van het loonoverleg in de Stichting de Arbeid. mover de regeringsmaatre- ter bestrijding van inflatie en de spanningen op de arbeids- :t stelde mr. Aalberse zich meer liane eer d op aan zijn fractievoor- r, dr. De Kort, twee weken gele- heeft gedaan. Had deze laatste zeer groot vertrouwen in het te en beleid uitgesproken, mr. Aal- e liet duidelijk weten, dat hij maatregel apart kritisch zal be- lelen. De heer Bakker (CPN) 'eet minister Veldkamp, dat het dpunt van de regering bijzonder op dat van de werkgevers lijkt, bewindsman bestreed dit met ^a. Ook nu wilde hij zich nog mengen in het overleg, dat mo- gaande is. Hij herhaalde, het voor hem heel belangrijk is de loonstijging voor de werkge- zo reëel mogelijk is. oet men de aangekondigde rege- smaatregelen beschouwen als een sdingsbeperking? Drs. Roemers IA) vond van wel. Dr. Veldkamp k echter liever van bestedings- ehuiving Zeker, hij gaf toe. dat op bepaalde maatregelen het 1 „beperking" kan drukken, t gebruik van het woord beste- sbeperking herinnert hem teveel de maatregelen van 1956'57. T gaan de thans aangekondigde tregelen bepaald niet. OPKLARINGEN Bilt verwacht van heden, tot genavond klaringen, maai ook hier en een bui. Aanvankelijk overwe- matige westelijkp wind. later zuidwest tot zuid krimpende en aan de kust mogelijk toene- i tot krachtig. Weinig verande- ia temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 OKTOBER op: 7.08 uur; onder: 17.42 uur. op: 7.45 uur- onder: 18.31 uur. 'ater te Katwijk te 3.44 en 16.00 laagwater te 11.54 uur. Ifco] lt bl blad bestaat alt 20 pagina's Hadden van lijd tot tijd de leden van de PvdA-oppositie tamelijk veel waardering geuit voor het sociale be leid, grote teleurstelling toonde de heer Suurhoff. nadat verschillende sprekers inclusief de minister op zijn verzoek hun mening hadden gezegd over de z.i. zeer moeilijke po sitie van de vakbeweging. Deze me ningen kwamen er in het algemeen op neer, dat de vakbeweging en de overlegorganen van het bedrijfsleven als uiterst belangrijke instellingen werden gezien. De heer Corver voeg de daaraan toe. dat niet alleen de werkgevers, maar ook de werknemers bereid moeten zijn, offers te brengen. De verbittering van de heer Suurhoff werd veroorzaakt door het feit, dat niemand duidelijk had laten horen, dat de vakbon den zoveel mogelijk moeten profi teren van de ruimte, die thans bij de werkgevers voor loonsverhoging aanwezig is. Eerder had hij al ge zegd, dat aan de werknemers indi vidueel niet map worden gegeven wat aan de vakbonden is onthou den. Thans noemde de heer Suurhoff het een schandaal, dat de vakbewe ging vorig jaar een loonsverhoging van 2.7 procent „voor de poorten van de hel" heeft moeten wegslepen en dat men vervolgens heeft kunnen toezien, hoe de werkgevers de lonen van de individuele werknemers op al lerlei wijze zo nebben versierd, dat ze tien tot twintig procent boven de officiële lonen uit gaan. Deze ont wikkeling werkt het extremisme in dc hand. De heer Suurhoff noemde het een teken aan de wand, dat dc communist Bakker, die altijd tegen de vakbeweging heeft geageerd, gis teren de vakbonden is gaan prijzen. Minister Veldkamp nam het nogal lakoniek op. „Het is bekend, hoe ik denk over het betalen van hogere lonen dan de officieel toegestane. De heer Suurhoff behoeft dus niet zo teleurgesteld te zijn". Gelijke lonen Alle sprekers toonden zich tevre den over het streven van de regering, de vrouwenionen niet slleen voor ge lijke. maar ook voor gelijkwaardige arbeid zoveel mogelijk gelijk te stel len aan die van de mannen. „Aan de eis van negentig procent is vrij wel voldaan", zei de minister. Mevrouw 3toffels-Van Haaften (VVD> vroeg de bewindsman, of hy niet nog verder kon gaan en het betalen van gelyk lonen door middel van een aanwyzing niet verplicht kan stellen. Dr. V;ldkamp antwoord de ontkennend en keek daarby de li berale spreekster, die om regerings- Prof. Erhard is gekozen tot Bondskanselier nan West- Duitsland als opvolger van Ade nauer. Links prof. Erhard. in het midden president Lübke en rechts dr. Adenauer ingrijpen had gevraagd, een beetje bestraffend aan. Maar ja, de leer wint het niet altijd van het leven, in dit geval de sekse Nog een greep uit de overige op merkingen van minister Veldkamp. De bewindsman verwacht weinig ef fect van een verzoek aan zyn Duitse collega om pendel van Nederlandse arbeiders naar Duitsland tegen te gaan. Wat de gemeenteclassificatie betreft, als een bedrijfstak geheel tot opheffing wil overgaan, staat dat al lereerst ter beoordeling van de Stich ting van de Arbeid. In het departe ment wordt gewerkt aan een wette- ïyke regeling van net koppelbazen- vraagstuk. Een regeling lost echter het vraagstuk niet op. als ook de spanning op de arbeidsmarkt niet wordt verminderd. Over een wettelijke vaststelling van minimumlonen wilde dr. Veld kamp nog geen mededelingen doen. Eerst dient de SER een rapport uit te brengen. Er is echter geen enkel bezwaar, als het bedrijfsleven zelf tot een regeling komt, aldus minis ter Veldkamp. Het begrotingsdebat zou vandaag worden voortgezet. Een van de twee „onopgeloste" moorden in Rotterdam is vannacht opgelost. De man, die in de vroege ochtenduren van de 7de mei in een rijwielstalling in de Van den Hoon aardstraat in Rotterdam een 53- jarige vrouw aangerand en gewurgd heeft is gepakt en heef» een volledige bekentenis afgelegd. Hij is vanmor gen voor de officier van Justitie in Rotterdam, mr. De Jong, voorgeleid en ingesloten in het huis van bewa ring. Het is een 38-jarige ongehuwde kappersbediende uit Schevcningen en werkzaam in een herenkapperszaak ln Delft. Het Britse konvooi, dat gisteroch tend op de snelverkeersweg naar Berlijn by de controlepost Babels- berg door Russische militairen werd tegengehouden, heeft gistermiddag zijn reis voortgezet, „vanzelfsprekend op onze voorwaarden", zoals een Britse woordvoerder gistermiddag mededeelde. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, heeft gistermiddag de Russische am bassadeur by zich ontboden en hem gewezen „op het belang van maat regelen om dergelyke incidenten in de toekomst te vermyden". Het inci dent heeft om. tot gevolg gehad, dat een oefening van Britse militairen by de Westduitse plaatsje Soltau, die tien dagen zou duren, met een dag bekort moet worden. Onze correspondent in Bonn tekent hierby aan: Het is nu wel duidelijk geworden, dat van een plaatselijk incident, ont staan door eigenmachtig optreden van Russische militairen in Berlijn, noch bij de moeilijkheden gisteren noch by van vorige week met de Amerikanen, sprake kan zijn. Het staat nagenoeg vast, dat men hier met een van hogerhand gelelde actie heeft te doen, die vermoedelijk niet De oplossing van het afschuwelijke misdrijf, dat in begin mei Rotterdam in opschudding bracht ls gekregen door een combinatie van toeval en uiterste gespannenheid van de leden van het Rotterdamse politiekorps. I Het onderzoek in deze zaak, dat be- j gon toen men rond zes uur in de morgen van de zevende mei de 53- Jarige Johanna Th. Ludwigs dood in haar rijwielstalling aantrof. Sporen, die enige aanwijzing konden geven. werden niet gevonden. Signalement De politie van het Bureau Bergsin- gel stond niet anders te doen dan een zo breed mogelijk opgezet onderzoek te beginnen. Iedereen, die maar even- tjes geacht kon worden iets te kun- j nen weten werd verhoord. Een uitge- j breid buurtonderzoek werd op touw gezet, mensen, die wel eens betrokken I waren geweest bij een zedenmisdryf volledig nagegaan en alle archieven werden uitgekamd. Heel langzaam aan ontstond bij het rechercheteam een beeld van de man. De opsporings ploeg slaagde erin een „montage- signalement" van de vermoedeiyke dader samen te stellen. Maar pas op 12 oktober kreeg de politie houvast. Laat op de avond van die dag beging een bromfietser in de omgeving van de Euromast een verkeersovertreding. Twee agenten, die daar surveilleer den hielden de man aan. Hy bleek zeer nerveus en de agenten besloten de man mee te nemen naar het hoofdbureau om te controleren of de fiets misschien gestolen was. Slot pag. 2 President Tito van Joego-Slavië is gisteren in de Verenigde Staten aan gekomen voor een informeel bezoek van tien dagen Vandaag zou hy in het Witte Huis tweemaal een onder houd hebben met president Kennedy en binnenkort zal hij in New York de Algemene Vergadering der V.N. toe spreken. Het 71-jarige Joegoslavische staatshoofd en zyn echtgenote heb ben een bezoek van twee weken aan Mexico achter de rug. Bij het afscheid op het vliegveld van Mexico City verklaarde presi dent Lopez Mate os, dat het bezoek van Tito „duidelijk aantoonde dat er in twee verschillende landen op verschillende continenten mensen wonen die dezelfde vreae liefhebben, die broederschap onder de mensen en vriendschap onder de staten wen sen". Tito antwoordde, dat de vriendschapsbetuigingen van de Mexicanen ..ons verlangen naar uit breiding van onze betrekkingen zowel op cultureel en economisch als op ander gebied hebben doen toenemen". De echtgenote van de voor malige minister van Defensie mevr. M. C. Visser-Kruijtbosch heeft gistermiddag van de werf van de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij Hr. Ms. ..Poolster'' te water gelaten en gedoopt. De ..Poolster" is het grootste schip, dat ooit voor de marine gebouwd is. Het zal voor de Kon. Marine dienst gaan doen als een supermarkt te wa ter" want het is bestemd voor het vervoer van ..victualiën, ma gazijnartikelen. kleding, munitie etc. (Van een speciale verslaggever in Algiers) Het blijft moeilijk zich een juiste indruk te vormen van de stand, de aard en de bedoelingen van de gevechten die gisteren aan de grens tussen Algerije en Marokko met onverminderde kracht werden voortgezet. Van- (Van onze Amsterdamse correspondent) De Metaalbond, de werkgevers organisatie ln de metaalindustrie, heeft het kort geding, dat tegen de alleen tot doel heeft de standvastige i Amsterdamse scheepswerven A.D.M. houding der geallieerden in Beriyn te J en N.D.S.M. was aangespannen, ver- onderzoeken, maar die tevens duide- loren. lijk moet maken dat de Russen er De president van de Amsterdamse niet aan denken in de ontspannlngs- I rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman. pogingen, die de laatste tyd worden I heeft vanmorgen de eisen van de gedaan, West-Berlyn te betrekken. Metaalbond, die neerkwamen op stopzetting van de uitbetalingen van de loonsverhoging van tien procent per uur by de A.D.M. en van de gra tificatie van f 200.000,- aan het N.D.S.M.-personeel, afgewezen. Wat de A.D.M. betreft gaat de presi dent niet mee met de opvatting van de Metaalbond, dat er over de loon maatregelen geen contact met het bondsbestuur zou zyn geweest. Hy meent voorts, dat dit verwyt onvol doende houvast biedt, omdat overleg niet insluit dat de A.D.M. zich door het inzicht en standpunt van de Me taalbond zou hebben moeten laten beïnvloeden of zich zou hebben moe ten gedragen. Mr. Stheeman meent verder dat, gezien vele andere leden van de Me taalbond de maximum toegestane uurverdienste overschrijden en gezien ook het feit, dat de A.D.M. zich met de loonsverhoging geen voorrang op de arbeidsmarkt heeft verschaft, niet genoegzaam is gebleken, dat het ge drag van de A.D.M. zodanig zou zyn dat de Metaalbond rechtsbescher ming zou toekomen. Tenslotte betwy- felde de president of het belang, waarvoor de Metaalbond bescher ming vraagt, in een redeiyke verhou ding staat tot het belang van de A.D.M. In het N.D.S.M.-vonnis komt de president tot de slotsom, dat de by dit bedryf uitgekeerde gratificatie niet kan worden opgevat als loon in de zin van art. 17 besluit Buitenge wone Arbeidsverhoudingen en de be schikking van het College van Rijks- bemiddelaars van januari 1953. Hier in wordt nameiyk uitsluitend gespro ken over vergoedingen van werkgever aan de werknemer terzake van ar beid. By de N.D.S.M. is er echter sprake van een premie, die iemand anders dan de werkgever nameiyk een Zweedse reder heeft uitge keerd. De Metaalbond werd veroordeeld tot de kosten van het geding, name lijk tweemaal f250.««, morgen was het nog niet duide lijk welke vlag. van Algerije of wel van Marokko, nu op de grensposten van Hassi-Beida en Tinjoeb wapperde. Evenmin is nog uitgemaakt of men nu te doen heeft met een klassiek geschil over hel bezit van een grensstreek, die nooit nauw keurig in kaart is gebracht doch waar wel natuurlijke rijkdommen als olie en gas zouden zyn aangetroffen. En tenslotte mag men zich afvragen of de ideologische inzet en in het byzonder de tegenstellingen tussen het radicale Algerynse socialisme en de gematigde principes van de Ma rokkaanse dynastie al niet de over hand hadden genomen op die ver schillen van inzicht over de juis te loop van een geografische grens lijn. Zeker is, dat Algëfrye een veel agressiever geluid laat horen dan Marokko. In Algerye wordt nu veel stoom gezet acnier de mobilisatie en duizenden vrijwilligers, onder wie oud-stryders die soms een been of een arm missen, hebben zich giste ren ingeschreven om het vaderland te gaan verdedigen. Zelfs kolonel El Hadj, een der leiders van de Berber opstand in Kabybië, zou vanuit zyn verschansmg de Algerynse regering hebben bericht, bereid te zyn zich met zyn troepen naar de Marokkaan se grens te begeven. Zonder het patriottisme der Alge rijnse vrijwilligers in twijfel, te wil len trekken, mag toen wel worden aangetekend, dat Algeryo nog altyd een kleine miljoen werklozen telt die nu redelykerwys mogen verwachten in het leger tenminste te eten te zul len krygen. De Marokkaanse autoriteiten slaan een veel gematigder toon aan en de kabinetscnef van koning Has san. die in feite ae vol van premier vervult, heeft gisteren zelfs gewei gerd in te gaan op de verschillende De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft gisteren bekendge maakt. dat in de woestyn van Ne vada ondergronds een kernproef van middelgrote kracht is genomen. Het was de 98ste proef in Nevada sinds de Sowjet-Unie in september 1961 de afspraak met de VS en Enge land inzakC opschorting van de kern proeven schond. Gerekend vanaf de datum van ondertekening van het beperkte kernstopverdrag 5 au gustus jl was het de vyfde proef. Zoals gemeld heeft dit verdrag geen betrekking op ondergrondse kern proeven. beschuldigingen van president Ben Bella, die zich ten overstaan van 150.000 mensen ui Algiers weer van ziir. felste en meest demagogische zy- de had doen kennen. Ben Bella aar zelde zelfs niet de Marokkaanse mo narchie te betichten van medeplich tigheid met het Franse opperbevel in verband met de onderschepping van het vliegtuig waardoor in 1956 de huidige president en vier andere toenmalige verzetsleiders konden worden gearresteerd. Temidden van deze verhitte gemoe deren was het enige bemoedigende punt vanmorgen eigeniyk wel, dat de pogingen van diverse zyden om toch nog tot een vreedzame oplos sing van het geschil tussen Algiers en Rabat te komen, nog altyd kon den worden voortgezet. Daarentegen wijst het weer op wei nig goeds, dat president Nasser van Egypte steeds duidelijker de party van Ben Bella lykt te willen kiezen. Ook die stellingname kan de ideolo gische inzet van het conflict uiter aard alleen maar accentueren en daardoor het gevaar verhogen van een gewelddadige confrontatie tus sen het radicale Algerynse socia lisme en het gematigde Marokkaanse reformisme, die niet langer samen onder één Noordafrikaans dak zou den kunnen blyven. 9 Slot pag. 2 Advertentie Als er bij ontbijt of lunch Finnbrod op tafel staat, zyn ze het beslist niet! Want dAn weten ze dat deze lichtverteerbare krachtvoeding, moderne voeding is. Be reid uit volkoren roggemeel en ontvette melk met ei (Finnbrod wit) of gist (Finn brod bruin) bevat het Juist die opbouw* stoffen die het lichaam nodig heeft. En dat kersverse, knapperige Finnbrod ia ook zo lekker! Proef 't: Finnbrod. fijn brood. Ook uw levensmiddelenbêdrijf verkoopt kersvers Finnbrod. ADVERTENTIE SERVICE pak wit of bruin 80 ct. ST.-JACOBSGRACHT 10—16 TELEFOON 21560 LEIDEN I Uit het Leidsch Dagblad van j 17 October 1863: i Op de voordragt ter be- i noeming van een hoogleeraar in de geneeskunde te Amster- dam is o.a. geplaatst Dr. T. Zaayer alhier. (Advertentie) Men vraagt l tegen November a.s. een l tweede meid. goed kunnende strijken en met de wasch omgaan, tegen 40 huur per jaar. Aanmelding Bur. van f. dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1