icheepswerven brachten latente aonspanning tot een explosie Edith Piafs leven: vol tegenslagen en triomfen leiter: „Bij toewijzing van eis an A.D.M. bedrijf wel sluiten Nederlander opent dorpje in Perzië IVOROL Janjposla METAALBOND DAAGT TWEE LEDEN VOOR RECHTER Onaanvaardbaar optreden Jkering voor Joorbouwen Pdens vorst Stem van „De Mus'' voorgoed verstomd Twee kinderen op een overweg omgekomen «richt 1 maart 1860 Vrijdag 11 oktober 1963 Derde blad no. 31083 Advertentie (Van onze Amsterdamse correspondent) Ie A.D.M. en N.D.S.M. hebben door loons- jging en extra-uitkering een kan-niet-op- geschapen, waardoor de latente spanning arbeidsmarkt tot een explosie is gekomen, lebben enige stenen los gewrikt uit het leleid, waardoor een lawine dreigt te ont- u Er zal een oplossing moeten worden ge en voor de huidige chaos op loongebied. ;an alleen via de organisaties van werkge- en werknemers, maar het is onmogelijk om tot resultaten te komen als de leden van de werkgeversorganisatie ongestraft hun eigen gang gaan". Deze woorden sprak mr. C. D. Pels Rijcken uit Den Haag in zijn toelichting op zijn dag vaarding in het kort geding, dat de Metaalbond de werkgeversorganisatie van de metaalin dustrie heeft aangespannen tegen de direc ties van de beide grote Amsterdamse scheeps werven: N.D.S.M. en A.D.M. eerste heeft een door een Zweedse rederij beschikbaar gestelde te van f200.000.- als voorschot aan het personeel verstrekt naanden achtereen f20.en de A.D.M. besloot tot een loons- kjing van tien cent per uur, waardoor zij boven het door het je van Rijksbemiddelaars vastgestelde maximum uurloon is nen. Metaalbond heeft beide bedrijven voor de duur van vier maan- iIs lid geschorst. De A.D.M. had zich weliswaar als lid terug- leken. maar kreeg ten antwoorddat het uittreden eerst medio mogelijk is. »et kort geding, dat gisteren voor de president van de Amsterdamse •ank, mr. II. W. H. Stheeman. diende, vorderde mr. Pels Rijcken uit van de Metaalbond stopzetting van de uitkering resp. loonsverhoging affe van een dwangsom van f 100.000.- per overtreding. kwart voor elf tot vier uur mr. Stheeman geluisterd naar er diepgaande betoog van mr. ■ijeken en de Spitse pleidooien r. A. C. van Empel (ADM) en J. C. M. Kappeyne van de Ho <NDSM>. Volgende week •dag, één dag voor de econo- kamer van de Amsterdamse ank zich met de loonsverhoging ADM zal bezighouden, zal mr. lan uitspraak doen in deze delicate aangelegenheid, jzen van de eis van de metaal tan tot gevolg hebben dat ook metaalbedrijven zich niet aan de richtlijnen van de ibond zullen houden. Toewijzen tt gevorderde zal echter leiden ikingen bjj de beide scheeps- i, waar de arbeiders zich de rde uitkeringen niet zonder zullen laten ontnemen. Advertentie eze zomer opgerichte Stichting iestryding Bouwnijverheid zal legin volgende week aan de idse bouwwereld presenteren officiële regeling van uit- aan werknemers, die in ende winter doorwerken tij- We vorstperiodes. Voor deze voës op doorwerken'' tijdens de leeft de regering aan de Stich- Irletbestrijding een bedrag ter Iking gesteld van 3'j miljoen Het risicofonds van de Bouw- teid heeft het werkkapitaal 1 stichting aangevuld met 1.8 I gulden. De op handen zijnde itie zal de verdeelsleutel bevat- fgens welke de kosten, die de zich zal moeten ge- h, om bij de vorst te kunnen rken. zullen worden gedragen lannemer, opdrachtgever, ri kken en overheid. De oprich- In de Stichting Verletbest.rü- pouwnij verheid is een direct fceweest van de strenge winter Pt vorig jaar met zijn grote laan bouwdagen. De Stichting, stand kwam na overleg tus- ministers en werkgevers en in de bouwwereld, is van me kt het aantal verlet dagen ar kan worden teruggebracht kniddeld 50 tot gemiddeld 30. feelneming van het risicofonds b financiering van de verlet- ling vloeit voort uit het feit, i risicofonds zich bij het door is» ontheven ziet van het doen uitkeringen aan de „uitgevro- peiders". Tijdens de afgelopen ^groeiden deze uitkeringen aan nik een groot bedrag, dat de „ft uitgeput dreigden te raken, bor behoeft de komende winter geen vrees te bestaan, want prekingen met de risicofondsen de regering zich in het af- p Jaar garant gesteld voor de- teringeu, Zeer uitvoerig schetste mr. Pels Rijcken de voorgeschiedenis van de arbeidsonrust, die men uit de kran tenberichten reeds kent. Hij conclu- de<Vde. dat door de handelwijze van de beide werven grote onrust is ontstaan in de metaalindustrie en hij somde de reeks stakingen op, die sinds eind augstus in een groot deel van het land heeft plaatsgehad. Hij achtte het onaanvaardbaar, dat twee leden van de bond hun eigen weg gaan en daardoor andere leden be nadelen. „Korst" Met zeer veel verve betoogde mr. Kappeyne van de Cappello namens de NDSM, dat hij „eigenlijk niets met deze zaak heeft te maken". Hij zei, dat de NDSM na een beslujt om een voorschot aan de arbeiders te geven bij de metaalbond was ontboden. De NDSM stelde toen, dat de onderne mingsraad zelf de premie van de Zweedse reder heeft geaccepteerd en hierop een voorschot heeft gevraagd. Het bestuur van de bond zou toen hebben gezegd: „Als men de leden van de ondernemingsraad een worst voorhoudt, bijten ze natuurlijk". Museum-concerten in Amsterdam De Stedelijk Museum-concerten in A'dam. die sinds hy in 1950 tot deze concerten het initiatief rum. onder leiding stonden van de onlangs over- leden componist Daniel Ruyneman, zullen voortgezet worden door mevr. M. M. Ruyneman. in samenwerking met Johan de Molenaar. Op het eerste concert dezer serie, zondagmiddag 20 oktober, treden op de zangeres Agnes Tatler-Liebner en de solocellist van het symfonie orkest te Boedapest Janos Liebner, begeleid door Geza Grid. Zij voeren werken uit van Hesse, Caix dHervelois. De Pesoh, Hay dn. Ruyneman. Marton, Farkas. Bartok en Kodal.v. Verder zullen in deze serie kamer muziekconcerten optreden: het duo Jo JudaGerard Hengeveld, het Danzi-kwintet. het trio Tre Terzi (Gé van Koten. hobo. Hetty Hashem. piano en Julian Coco, gitaar), het piano-trio Gerard van Blerk. Bouw Lemkes en Anner Bijlsma. de pia niste Fania Chapiro. De violiste Ja- nme Andrade, Theo Baylé met aan de vleugel Kitty Jones, het duo Frans VesterMiep van Luin, en het duo Jeannelotte Herzberger Maarten Bon. DE ZWAARDEN VAN MACBETH Een onbetekenende aanrij ding van een 20-jarige Was- senaarse smid heeft bijna de gehele generale repetitie van Macbethin de Kon. Schouwburg in Den Haag in de war gestuurd. En dat ter wijl een goede opvoering van dit stuk er bijzonder op aan komt, want maandagavond bij de première zal Paul Steenbergen bij zijn 40-jarig toneeljubil+.um worden ge huldigd. De jongen was met zijn bakfiets tegen een gepar keerde auto vlakbij de schouwburg gereden en wilde na de aanrijding doorrijden. Een agent zag dit en nam hem met bakfiets en al mee naar het bureau om daar u*t te zoeken van wie de gepar keerde auto was. Daar vertel de de jongen in paniek, dat de lading, die hij op zijn bak fiets had, in casu drie zwaar den, dringend nodig was bij de Kon. Schouwburg voor de generale repetitie. De politie heeft toen de jongen nog wel even vast gehouden maar vlug de drie zwaarden te be stemder plaatse bezorgd. Het gaat hier om de Zweedse tan ker „Danaland". De Zweedse reder heeft een premie van f 200.000 in het vooruitzicht gesteld als het schip vóór 15 december as. wordt afgele verd. „zyn we werkelijk weer de Chi nezen van Europa, dat we een derge lijke aanbieding van een klant moe ten afwijzen? De reder wil het geld aan de arbeiders geven, daar staat de NDSM buiten. De tyd is trou wens voorbij, dat men over zyn on dergeschikten kan beschikken zoals onze grootouders dat deden. De on dernemingsraad heeft om een voor schot gevraagd en dat heeft de NDSM gegeven in afwach ting van de uitkering, die de reder op 16 december zal doen. Men kan deze hele affaire terug brengen tot de fooi, die de taxichauf feur en de kelner krijgt, daar kan men de werkgever toch ook niet voor aansprakelijk stellen? De metaalbond vraagt in feite het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen uit te breiden tot derden, maar dan moet men niet hier zijn maar op het Bin nenhof", aldus mr. Kappeyne. Niet versierd Mr. Pels Rijcken had over de ADM- zaak o.m. gezegd, dat het loon in de Nederlandse metaalbedrijven gemid deld 9.65 procent hoger ligt dan het maximum uurloon, dat mag worden uitgekeerd. Hierop beet de pleiter voor de ADM, mr. Van Empel. zich vast. „Als ik dat zo hoor is de Me taalbond kennelijk een vereniging van mensen, die het met de loon- voorschriften niet zo nauw nemen. Waarom loopt men niet naar de rechter als andere leden evenals de ADM heeft gedaan met de lonen over de rode streep gaan? Ik zie het zo: als je d^ zaak versiert zoals de andere leden van de Metaalbond het versieren, is er niets aan de hand. Maar de ADM is niet gaan knoeien met tarieven of classificatie, doch heeft gewoon een dubbeltje op het uurloon gelegd, en dat liep te veel in de gaten". Mr. Van Empel bestreed, dat de leden van de Metaalbond zouden zijn ge dupeerd door de handelwijze van de ADM. ..Als mijn tegenpleiter stelt, dat door de loonsverhoging arbeids onrust is ontstaan, wijs ik erop dat die onrust er reed tevoren was en bovendien de directe oorzaak was. dat de ADM-directie het loon moest verhogen. Er is maar één bedrijf geweest, waar de arbeiders daarna in staking z(jn gegaan om dezelfde loonsverho ging te krijgen. Dat was Verschure en Co. in Amsterdam, maar de directie zei daar tegen het personeel: „Ga maar weer aan het werk. want die loonsverhoging van de ADM hebben jullie verleden Jaar al gehad". Voorspelling Pleiter voorspelde een enorme toe neming van de arbeidsonrust als de els van de Metaalbond wordt toege wezen. ..De Metaalbond wil dat zijn leden in het gareel lopen. Wel, de ADM heeft een dubbeltje per uur meer gegeven om een achterstand ten opzichte van andere bedrijven in te halen en is daarmee Juist in het ga reel gekomen, dat de Metaalbond heeft geschapen door zijn leden toe te staan onopvallend boven de maxi mum lonen te komen". Mr. Van Empel kwam in z(jn plei dooi enkele malen tot fraaie beeld- j spraak. „Als een stad wordt bestormd j en een bastillon bezwijkt, dan mag men de verdedigers van het bastillan i toch niet als de oorzaak aanwijzen van het feit. dat de stad wordt over meesterd" en „men kan iemand die. als het gaat regenen zijn paraplu op steekt. toch niet verwijten, dat hij de regen heeft uitgelokt". Hij deelde mee, dat de ADM-directie de loons verhoging onder druk heeft gegeven, hetgeen neerkomt op een extra-uit gave van f 600.000 per Jaar. Tenslotte vroeg mr. Van Empel: „Er Is een dwangsom van f 100.000. per overtreding geëist. Betekent dat, dat wij per duizend arbeiders weke lijks f. 100 miljoen moeten betalen?" President: „Ik geloof, dat de Me taalbond wil. dat u helemaal niet meer betaalt". Mr. Van Empel: „Toewijzing van de eis betekent, dat de ADM zijn bedrijf kan sluiten. Er is namelijk geen an dere keuze dan het betalen van een dwangsom of een staking". altijd een sieraad UW JUWELIER/HORLOGER TOONT U GAARNE DE GEHELE INDUS-COLLECTIE Een dorp met driehonderd nieuwe huizen in het vorig jaar door aard bevingen verwoeste gebied van Per zië, wordt volgende week vrijdag heropend door dr J. van Klinken uit l'trecht, directeur van het Algemeen Diaconaal Bureau van de Gerefor meerde Kerken. Dr. Van Klinken is hiertoe uitge nodigd. omdat Nederlandse kerken ruim de helft van de totale wederop bouw betaalden. De andere helft van de bouwkosten kwam uit kerken in alle delen van Europa en Amerika. Nederland droeg bijna anderhalf miljoen bij. Het hulpwerk in dit dorp. Esmatabad. dat ongeveer 1500 Inwoners telt. werd georganiseerd door de Wereldraad van Kerken, maar ook vele kerken, die niet bij deze raad zijn aangesloten werkten mee aan de actie De gereformeerde keiken van Nederland bijvoorbeeld stonden aan de spits met een kwart van het totaal gevraagde bedrag. Inplaats van de kwetsbare koepel- huizen van klei en leem. die by de aardbeving instortten, zyn thans in Esmatabad huizen in een lichte be weegbare skeletconstructie gebouwd. Behalve huizen zUn ook nieuwe scholen, een badinrichting. een dorpshuis, een landbouwcoöperatie en een sociaal medisch centrum ge sticht. Dit laatste is een „Kliniek van de hulp", waarin de Amerikaan se zending gaat werken. Verdere hulp verlenen de kerken in het Perzisch land op het ogenblik by de wederopbouw van enige dor pen van Armeense christenen. Lei ding aan dit werk wordt gegeven door de heer R. de Jong. een func tionaris van de Raad voor Gerefor meerde Sociale Arbeid in Utrecht. Hy doet dit in opdracht van de Per zische Raad van Kerken en de Wereldraad van Kerken. Advertentie Koop elke week een GRAMMOFOONPLAAT bij HAARLEMMERSTRAAT 55 to. Re* TEL. 20593 - LEIDEN of koop er twee. ER E-TENTO O NSTELLIN G STIEN EELSINGH In het Hopmanshuis te Zwolle zal van 17 oktober tot 3 november een tentoonstelling worden gehouden ter ere van de 60ste verjaardag van de schilderes Stlen Eelsingh. De collec tie. die grotendeels afkomstig is uit particulier bezit, geeft een overzicht van haar werken gedurende 'n lange reeks van jaren. De burgemeester van Zwolle, drs. J. A. V. Roeien, zal de expositie van de sinds 1948 in Stap horst wonende kunstenares openen. By die gelegenheid zal een jubileum boek worden aangeboden, waarvoor de inleiding werd geschreven door Hans Redeker. Europese expositie in Athene De grote tentoonstelling van Euro pese kunst, die de Raad van Europa Jaarlijks organiseert, wordt volgend jaar van april tot en met juni in Athene ingericht. Voor deze negende Europese expositie, die als titel .By zantijnse kunst - Europese kunst" heeft, zijn reeds door vele landen, w.o. Nederland, inzendingen toege zegd. Er zullen voornamelijk kunst werken uit de 9de tot de 16de eeuw worden geëxposeerd. NED. STRIJKKWARTET NAAR VER. STATEN Vanmiddag is van Schiphol het Nederlands Strijkkwartet onder lei ding van Nap de Kiyn vertrokken voor een tournee van zeven weken door de VB. Het kwartet zal o.m. concerteren in New York, Chicago en Boston. Edith Piaf is vanmorgen over leden. Aan een kort, maar heftig leven van veel tegenslag en ziek te. maar ook vol van artistieke triomfen is nog onverwacht een einde gekomen. Aan een leven op 19 december 1916 onder zeer armoedige om standigheden begonnen in een Parijse achterbuurt. Zij was de dochter van de circus-acrobaat Louis Gassion en het Italiaanse cabaretzangeresje Lina Marsa. De moeder viel neer in de Rue de Belleville. Zij werd door ijlings toegeschoten agenten het huis van een commissaris van politie binnengedragen. Noodgedwongen fungeerden de agenten als ver loskundigen. Zó begon onder wel zeer bijzonder omstandigheden het leven van Edith Giovanna Gassion. Helaas, de tragiek van haar ge boorte zouden als het ware kenmer kend biyken voor haar gehele car rière. De moeder, die als straatzan geres trachtte aan de kost te komen, zag geen uitweg meer, veraween en het ae kleine Edith achter dij naar grootmoeder. Toen ze drie jaar oud was, werd ze door haar oma naar Bernay even buiten Parys gebracht, waar ze een eerste spranicje geluk in haar nog korte leven vond. Een geluk dat echter van korte duur zou zyn. Op naar zevenoe jaar werd Ecnth nagenoeg blind na een ziekte. In wanhoop nam haar opvoedster het kind mee naar de oasiliek St - Tnerèse van Lisieux. een bedevaarts plaats, waar Edith inderdaad het ge zichtsvermogen herkreeg. Haar vaaer nam haar op 13-jarige leettyd mee op reis en de kleine Edith trok stad en land af. Zy zong op kermissen tot ze er haast bu neerviel. Ze onttrok zich, beu van dit zwerversbestaan, aan de macht van haar vader en reisde met een vriendinnetje terug naar Parijs, waar ze vergeefs poog a e de aandacht te trekken van uitge vers en opnamestudio's. Zo kwam de slecht* 1.47 meter lange Edith weer op straat terecht en zong. Keerpunt In 1932 kwam echter het keerpunt in haar leven. Een toeval bracht haar van de straatkeien op de planken. Want op zekere dag liep de cabaret- eigenaar Louis Leplée door de Rue Troy on. De emotionele, doordringen de en rauwe, ongeschoolde stem van het straatzangeresje trok zUn aan dacht. Hy gaf haar een kans in zyn cabaret „Cemys". Daar werd „La móme Piaf" (De mus) pas goed ont dekt. Leplée stierf onder moorde naarshanden en de jeugdige Piaf ging onder eigen naam optreden. Ze kwam in contact met Raymond Asso, die haar onder z(jn hoede nam en een grote ster van haar wilde maken De straatzangeres Piaf was dood, leve Edith Piaf. Zingen èn de liefde van een steeds groter publiek uit alle lagen van de bevolking werden de essentie van haar bestaan. Haar ster steeg snel. In de tweede wereldoorlog bezocht Piaf de Fran.se krijgsgevangenen in Duitsland. Zy bracht hun een bood schap van het verre, onderdrukte Frankrijk. Na de bevryding begon de kleine chansonnière haar zegetocht door theaters en music halLs. Ze werd be naderd door filmmensen en trad onder andere op in „Montmartre sur Seine". Grammofoonplatenopnamen als „Les trois cloches", ..La vie en rose", „Padam, padam". „Les amants d'un jour" brachten haar naam op ieders lippen. Ze werd een grote vedette van het Franse chanson, die oneindige Franse muzikale menge ling van poëzie, hartstocht, humor en tragiek, enig in haar soort. Maar in 1958 begon haar zwakke gezondheid zich weer te doen gelden. Ze kwam een complete instorting te boven via een rustkuur. Ze overleefde een auto-ongeluk by Rambouillet. Ze moest operaties ondergaan. Ze maak te zich met een ziek. verzwakt en broos lichaam op voor een lange tournee door Amerika. De reis werd een aaneenschakeling van triomfen. Maar volkomen uitgeput keerde zy naar Parijs terug, waar ze nieuwe behandelingen moest ondergaan. Heroptreden Frankrijk beleefde haar optreden eind november 1959. Ze stond onder zware dokterscontrole. De gedachte tournee vond een abrupt en triest einde in Dreux. De gehele avond hield Edith Piaf zich nog met injec ties staande, maar toen het doek viel. was haar kracht opgebruikt. Ze moest worden weggedragen en in een zie kenhuis worden opgenomen. De kleine Piaf ging rasten. goed uitrus ten, Maar met enorme vitaliteit door stond ze een nieuwe operatie en een ernstige crisis. Ze kwam weer terug. Enorm was het succes van ..Milord". In drie maanden tijds werden er 200.000 pla ten van verkocht. Het pikantr. v(i|l- zuivere liedje over het meisje van do straat vloog over de wereld. Het werd gevolgd door een ander daverend suc ces „Non. je ne regrette rien.. ..Neen. ik heb nergens >pyt van", zingt de kleine chansonnière in wat nu gebleken is haar levensavond te zijn. Ze wilde van geen ophouden weten, omdat ze zonder werk niet ge lukkig kon zyn. Hoewel optreden nauwelijks meer verantwoord was, ging ze door. Nu keek ze nog vooruit, ze zat vol toekomstplannen. Een jaar geleden kwam ze vry on verwacht weer in het nieuws. Ze huwde in de Grieks-orthodoxe kerk aan de Rue Georges-Bizet in Parjs met de veel jongere Theo Sarapo. die ze haar ..ontdekking" noemde. Slechts één jaar heeft het huweliik mogen duren. Toen bluste een nieuwe beroerte het leven uit in Edith Piafs reeds ondermijnde lichaam EDITH PIAF met de medaille van massief goudwaarmede eens haar grandioos succes ..Milord" werd bekroond. Gistermiddag arriveerde op Schiphol de bekende zangeres uit Israël. Esther Ofarim. Zij is in ons land gekomen om mor genavond op te treden op het Grand Gala du Disque en de haar toegekende Edison in ont vangst te nemen Prof. Bartoccini - 70 - overleden De Italiaanse archeoloog prof. Re- nato Bartoccini. beheerder van het Etruskische museum Villa Giulia in Rome. is aan een hartaanval overle den. Hy werd 70 Jaar. Professor Bar toccini heeft in Italië en andere lan den aan de Middellandse Zee voor al in Lybië belangryke archologi- sche vondsten gedaan. ADVERTENTIE Behoud van Uw tanden. 7Sct-f 1.- Twee kinderen zjjn gistermiddag omstreeks half vyf om het leven gekomen by een ongeluk op een zogenaamd particulier overpad tussen Helvoirt en l'denhout. De kinderen, een byna negenjarig dochtertje van de familie Melissen uit Udenhout en haar vijfjarig broertje, werdne door een trein, die van Nymegen op weg was naar Roosendaal gegrepen en gedood De kinderen wilden het pad op de fiets oversteken. |Iet meisje be stuurde de fiets.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5