V einig overlevenden in de „vallei des doods Duel ButlerHailsham nu Macmillan heengaat IET DODENCIJFER STIJGT n NOG MET HET UUR Verkade Ry-Kin£ Dreigend gevaar voor nieuwe aardverschuivingen WEERBERICHT EDITH P1AF OVERLEDEN OP HAITI 5000 DODEN BROOD één cent duurder bloembollen in 70 soorten geef mij maar vruchtenyoghurt alles ra Vlieland knackebröd (9uc/ i (gericht 1 maart I860 VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 No. 31082 .EIDSCH DAGBLAD pteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 l vreest dat slechts weinigen van de ruim 5.000 bewoners van het gebied van igarone het leven hebben behouden, toen gisternacht een vloedgolf raasde r wat nu in Italië de „vallei des doods" wordt genoemd. Volgens een laatste rlopige opgave zijn er 2.200 doden en 80 gewonden. Het dodencijfer stijgt ech- inet het uur. De stoffelijke resten van mannen, vrouwen en kinderen verschij- nog steeds aan de oppervlakte van de rivier de Piave, terwijl andere slacht- irs nog onder het slijk liggen waarmee de omgeving van het stuwmeer van mont is bedekt. Vandaag tegen het middaguur waren reeds duizend doden orgen. z verschrikkelijke ramp heeft tevens het doodvonnis geveld de Viamont-dam, een van de grootste stuwdammen in Euro- Pmdat het gevaar van nieuwe aardverschuivingen dreigt, zijn lici van plan een opening te maken waardoor het resterende r in het meer kan weglopen. Het meer is nu voor minstens een- met gesteente gevuld. De kunstmatige breuk zal het einde tenen voor de dam, die de trots was van de Italiaanse inge- 'S.* wel er in het dal van de Piave nen uit Spessa is slechts een jongen hangt, speuren vliegtuigen en overgebleven. Hij dankt zijn leven rters onafgebroken naar over- aan het feit dat hij in een dorp n. Amerikaanse piloten van j werkte dat niet door de ramp werd (AVO-basis zijn er in_geslaagd getroffen. Van de 80 inwoners van het gehucht zijn er totnutoe slechts twee teruggevonden. (personen te redden. Reddings in die zich met grote inspan den weg baanden door het dal, r uit ziet als een maanland- troffen in Longarone, dat dan 4-66° inwoners telde, s twee overlevenden aan: een en haar dochtertje die uit de open van hun woningen wer- jered. tiorpen Casso en San Martino noordelijke en zuidelijk oever et meer zijn weggevaagd. An- ilaatsen als Villanova, Pirago valta zijn ook totaal verwoest, een gezin van negen perso- i Amerikaanse scheikundi- |n strijder tegen de atoom- \dr. Linus Carl Pauling, aan i/e Nobelprijs voor de vrede igekend. Dr. Pauling ver~ in 1954 de Nobelprijs voor Ikunde. bor een uitvoerig bericht zie leWers in dit nummer. Snikkend Een deel van een kerkhof, de klok van een kapel en één huis dat is alles dat is overgebleven van Pirago, dat 40 meter lager lag dan de rivier de Piave. Bij het huis viel een meisje snikkend in de armen van haar oom. Hij en zijn vrouw zijn de enige over levenden van Pirago, aldus het meisje. Redders die by het gehucht Fae aankwamen, vonden daar een man die steeds riep: „Daar woonde ik.... Fae is verdwenenEr is niets meerEr is niets meer Slechts de fundamenten van één huis zün nog te onderscheiden in dit ge hucht. Ook in Villanova troffen redders een man die hun een indruk wilde geven hoe het dorp er uit zag. „Daar, aan die kant waren de huizen van Villanova en de brug". „Een brug?" vroeg men hem verbaasd. „Ja, er was een brug over een zijtak van de Piave". Er is geen weg meer, er is geen brug meer, er zijn geen huizen meer. Er is slechts puin en modder. Onderzoek By zyn terugkeer in Rome na een bezoek aan het rampgebied heeft de minister van Openbare Werken, Sul- lo, gezegd dat behalve van justitiële züde door een commissie van onder- I zoek pogingen zullen worden gedaan om de oorzaken van de ramp vast te stellen. Aanvankelijk werd gedacht, dat de stuwdam was doorgebroken, doch la ter bleek dat de ramp was veroor zaakt doordat een aardverschuiving van de berg Toe zich in het meer stortte. Inmiddels vrezen deskundi gen voor een nieuwe aardverschui ving, daar zich in de rotsmassa's scheuren vertonen. Woensdagavond omstreeks kwart over elf, ten tyde van de ramp, hebben seismografische stations van Pa via, Bazel en Chur een aardschok geregistreerd. Minister Sullo vergeleek de toe stand in het gebied van Longarone met die in Pompei. Driekwart van het meer, dat een inhoud heeft van 150 miljoen kubieke meter, is over de rand geslagen, aldus de minister De dam zelf was nauwelijks bescha digd. De aardmassa die in het meer was gestort, moet een omvang heb ben gehad van minstens 50 miljoen kubieke meter. De minister schatte de materiële schade op enkele hon derden miljoenen guldens. Rouw Heel Italië rouwde gisteren. Thea ters en bioscopen bleven gesloten. Alle radio- en televisieprogramma's werden afgelast. Alleen gaf de radio elk uur een nieuwsuitzending, ter wijl de televisie tot gisteravond drie maal een journaal verzorgde. Hulp Inmiddels stroomt uit alle delen van de wereld hulp toe voor de slachtoffers van de ramp. Onmiddellijk na het bekend wor den van de ramp in Italië heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis zich in verbinding ge steld met zijn zustervereniging in Rome met het verzoek mede te delen aan welke vorm van hulpverlening het meeste behoefte bestaat. Het Italiaanse Rode Kruis antwoordde daarop dat steun uit het buitenland in het geheel niet noodzakelijk was, aangezien men over voldoende eigen rampenvoorraden beschikt. Het Ne derlandse Rode Kruis heeft niette min besloten 1000 rampenpakketten van het Jeugd Rode Kruis naar Ita lië te zenden, waarvan de eerste 200 gistermiddag per vliegtuig werden overgebracht. Het Nederlandse Rode Kruis stelt bovendien hen, die van hun mede leven met de getroffen bevolking in het Piavedal willen getuigen, in de gelegenheid geldeiyke bijdragen te storten op het gironummer 22000. De op dit nummer ontvangen gelden zullen zo spoedig mogeiyk naar Ita lië worden overgemaakt. De enorme dam in de Italiaan se rivier de Piave. 'waarover gis teren enorme watermassa's zich op de dorpen in het achtergele gen dal stortten. Advertentie Doe mee aan de" 3-Sterren prijsvraag I-Sterren nylons geven U èn Kwaliteit èn nu de kans op één van de vele prijzen! I'w formulier ligt kla bij Uw winkelier. (Van onze Londense correspondent) De Engelse conservatieven vallen van de ene sensatie in de andere. Zij hebben nog maar nauwelijks de ziekte en operatie van premier Macmillan verwerkt of hun leider kondigt aan, dat hij zijn taak binnenkort wenst neer te leggen en dat hij. zodra hij voldoende is liersteld, persoon lijk zijn ontslag aan Koningin Elizabeth zal aanbieden. Tege lijkertijd is de strijd om Macmil- lans opvolging ontbrand: de felle onstuimige Lord Hailsham (56) heeft Richard Butler (61) de handschoen toegeworpen. Hails ham heeft n.l. besloten zijn adel lijke titel op te geven en een kiesdistrict te zoeken, dat hem naar het Lagerhuis wil afvaardi gen. Dit is een voorwaarde om in aanmerking te komen voor een regeringspost. Hailsham krijgt nu weer zijn oude naam terug, die hij tot aan de dood van zijn vader in 1950 heeft ge dragen. Dat hy thans afstand kan doen van zyn titel heeft Hailsham te dan ken aan de socialist Anthony Wedg wood Benn, die, toen hij by de dood van zijn vader Lord Stansgate werd, weigerde diens plaats in het Hoger huis in te nemen en drie jaar lang vocht om een wet aangenomen te kragen. Deze wet maakt het thans mogelijk, dat leden van de Engelse erfeiyke adel voor de duur van hun leven geen gebruik behoeven te ma ken van hun titel, welke echter be schikbaar biyft voor hun nageslacht. Reeds in 1950 verzette Hailsham zich er met hand en tand tegen om als jong Lagerhuislid naar het Ho gerhuis te worden „gedeporteerd". Hij smeekte zelfs Labour-premier Clement Attlee om tot een wettelij ke hervorming op dit punt over te gaan, maar Attlee weigerde. Toen Hailshams vader in 1928 we gens zijn grote politieke en andere verdiensten in de adelstand werd verheven, was zijn 21-jarige ambi tieuze zoon woedend, omdat hij daar mee zijn politieke loopbaan in de toekomst zag afgesneden. Quintin Hagg is een uiterst briljante figuur, maar tot dusver willen weinigen hem als premier, omdat hij zo vaak en vooral voor de televisiecamera zijn zelfbeheersing verliest. Hierom trent verklaarde hij dezer dagen, dat hij zich alleen maar opwindt over kleine dingen. Hailsham is ech ter een man van groot innerlijk ka liber en een redenaar, die in zijn uiterlijk optreden vaak aan de jon gere Churchill herinnert Hü zal als de teruggekeerde „verloren zoon" ze- EINIG VERANDERING Bilt verwacht van heden- tot inavond rwegend droog weer met veel king en hier en daar mist, plaatselijk ook enkele opklarin- Overwegend matige, maar in ïoorden van het land tydelijk tige zuidwestelijke wind. Weinig dering in temperatuur. (gemaakt om 11.15 uur). 12 OKTOBER op: 6.58 uur; onder: 17.55 uur. hop- 0.51 uur; onder: 16.34 uur. pater te Katwijk te 1137 uur; (rater te 6.45 en 19.24 uur. k I blad bestaat uit 22 pagina's S. ker met open armen door het Lager huis woraen ontvangen, hoeveel be zwaren men ook moge hebben tegen zijn agitatorische foefjes, welke hij vroeger als partijvoorzitter bedacht, zoals het rinkelen met een tafelbel om Labours nederlaag in te luiden. Hailshams supporters betogen, dat hij de enige conservatieve politicus is, die het stempel draagt van wer kelijke grootheid en de enige man, die op dit late tijdstip de party nog naar de overwinning zal kunnen voerén. Het lukt er echter op, dat hij het tegen de saaie, vlakke, maar hoogst bekwame en vooruitstrevende Butler zal moeten afleggen. Talryke leden van de conservatieve fractie, die eerste Maudling als een tussen oplossing wilden, zyn op dit ogen blik naar Butler omgezwaaid. Er is echter geen twijfel aan dat Quin tin Hagg in de komende beslissende weken op Butler zal inlopen. Ontroering Macmillans aankondiging, dat hij zich lichamelijk niet meer opgewas sen acht tegen de lasten van een verkiezingscampagne en aaarom zal aftreden, werd gisteren, in de vorm van een brief, door Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Za ken, aan het congres van de conser vatieven in Blackpool bekend gemaakt. Toen Home de voorlezing van de brief had beëindigd, was de vergadering gedurende enkele ogen blikken volkomen sprakeloos. Home was zelf bewogen en onder het vrou- welyk deel van de aanwezigen kwa men de zakdoeken tevoorschijn. Sommige vrouwen werd de ontroe ring, of juister: het plotseling breken van de spanning, te machtig en zij barstten in luid snikken uit. Van medische zijde is intussen medegedeeld, dat premier Macmil lan de operatie uitstekend heeft doorstaan. Complicaties hebben zich niet voorgedaan. Deze bekendmaking was ondertekend door zeven genees heren, onder wie de chirurg, dr Bademoch, een specialist op dit ge bied. De Franse zangeres Edith Piaf is vanmorgen in haar Paryse woning op 46-jarige leeftyd overleden. Ze werd getroffen door een beroerte. Zy was gisteren per ambulance uit Pla- cassien bij Grasse met haar echtge noot Theo Sarapo naar de Franse hoofdstad teruggekeerd. Edith Piaf heeft de laatste jaren vele grote operaties doorstaan. In augustus moest zy een tournee van twee maanden door de Verenigde Staten afzeggen in verband met haar slechte gezondheidstoestand. Piaf, wier naam „mus" betekent in het Paryse dialect, heeft nooit zang les gehad Desondanks heeft zy wereldroem verworven met liedjes als „Milord", „La vie en rose" en „Je ne regrette rien". In heel de wereld zyn miljoenen van haar grammofoonplaten ver kocht. De vrouw, die op 15-jarige leeftyd als straatzangeres uit de sloppen van Parijs werd opgevist, zou nu een van de rijkste van Frankryk zyn geweest. (Van haar bewogen leven geven wy elders een korte schets.) Edith Piaf was behalve een zange res van naam ook een buitengewone ontdekster van „talenten". Zy „lan ceerde" successievelyk Yves Montand, met wie zij in 1945 de film „Etoiles sans Lumière" maakte, Eddie Con- stantine, Robert Lamoureux, Char les Aznavour en in 1957 Felix Mar ten Edith Piaf is van 1952 tot 1956 ge huwd geweest met Jacques Pills, die haar partner was in de film „Le bel indifferent" van Jean Cocteau. De Wereldgezondheidsorga nisatie heeft bekendgemaakt, dat er als gevolg van de storm Flo ra" op Haiti 5.000 doden en ver misten zijn. Het dodencijfer op oost-Cuba is gisteren gestegen tot vijftig. De Cubaanse luchtmacht werpt boven de geisoleerde gebieden voedsel en medicamenten uit, terwijl hefschroefvliegtuigen en boten nog steeds mensen van daken en uit bomen halen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft kritiek geleverd op de afwijzing van Amerikaanse hulp door premier Castro. Deze noemde enkele dagen geleden het aanbod dat het Amerikaanse Rode Kruis deed „hui chelachtig". Wij achten het een be droevend feit dat een leider, die zegt het welzijn van zijn volk na te stre ven, dit volk de bij een ramp aange boden hulp om politieke redenen onthoudt, aldus de woordvoerder. De prijs van het brood gaat met ingang van maandag met één cent per 800 gram omhoog. De minister van Economische Zaken heeft zich hiermede akkoord verklaard na over leg tussen de Nederlandse Bakkery Stichting en het ministerie van Economische Zaken Aanleiding tot deze verhoging zijn de verder geste gen prijzen van bloem en meel. Bakkers, die reeds vóór 14 oktober hogere broodprijzen berekenden dan in overeenstemming was met de af spraken met de Nederlandse Bakkery Stichting, dienen de prysverhoging achterwege te laten, resp hun prij zen te verlagen. Indien bij onderzoek zou blyken, dat voor brood hogere prijzen worden berekend dan met het voorgaande in overeenstemming is, zal een prijsmaatregel niet kun nen uitblijven. Advertentie Kerngezond, met grotere, mooiere bloemen. Voortuin en kamercultuur op pot, glas en grint. Paperwhites, in enkele weken bloeiende. Tulpen (28 verschillende!), narcissen, hyacinten, kro kussen enz. Kerstbloeiers - nü! Kleuren in alle variaties. Alle maten. Al uw kweek- plezier begint bij Advertentie VOL AUT0MATI5CHE WASMACHINES AEG - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS BICO IEMCO N.V. Actie voor limiet 100 km per uur De „N - 11" organisatie ter bestrij ding van de verkeersonveiligheid, ge vestigd in Sittard is begonnen met een actie .,100". De bedoeling van deze actie is te komen tot een absoluut snelheids maximum van 100 km 'uur. allereerst voor Nederland en vervolgens ook voor de overige Westeuropese landen Op de autorijders wordt een beroep gedaan zichzelf te verplichten niet harder te zullen rijden dan 100 km/ uur. Door bevestiging van een 100- embleem tegen hun achterruit geven zy te kennen voorstander te zijn van I deze snelheidslimiet. Om financiële redenen wordt de actie voorlopig be- I perkt tot de mynstreek. Een brug in het dal achter de stuwdam in de Piave gaat vrij wel geheel schuil onder het puin dat de watermassa, door het do- dendal sleurde. Y°& weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) Advertentie Een modern begrip Prijs per pak f 0.85 (bruin of wiO ïmtvs Uit het Leidsch Dagblad van 12 October 1863: Z. M. heeft bij de dienst doende schutterij alhier eer vol ontslag verleend aan A. de Fremerij, als 2e luitenant; en benoemd, tot 2e luitenant Dr. W. T. Vrolijk. De vrouiv van een genees- heer te Fuentemajor (Span je) is voor de 13de maal van 3 kinderen bevallen. Of alle 39 nog in leven zijnwordt niet medegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1