Metershoge watermuur stort op ;even dorpen: 4000 doden finnbrod ITALIAANS STUWMEER LOOPT OVER Aardverschuiving de oorzaak Fransen hebben thans A-bommen Metaalbonden vragen 8 procent verhoging AUTO'S GARAGE JONGELEEN DRS. HATTA VERTROKKEN Milan-Santos niet op tv Ontruiming Bizerta, want WEERBERICHT Franse hoeren dreigden weer met geweld VIERDUIZEND CUBANEN VERMIST (§itc/ Qffieuws "^gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 10 OKTOBER 1963 No. 3108f LEIDSCH DAGBLAD fcteur: E. A. E. van Dishoeck kdredacteur: J. Brouwer fr DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Drs Mohammed Hatta, de vroege re Indonesische vice-premier, is gis terenochtend na een verblijf van tien dagen in ons land van Schip hol naar Rome vertrokken. Op de Amsterdamse luchthaven had de heer Hatta voor zijn vertrek een geanimeerd onderhoud van een uur met de Indonesische ambassadeur in de Verenigde Staten, mr. Zairin Zain. die kort tevoren per K.L.M. uit New York was gearriveerd De heer Zain zal twee dagen in Neder land blijven. Beide Indonesische autoriteiten weigerden op Schiphol de pers te woord te staan. Moh. Hatta. die in 1957 na een onenigheid met president Soekarno aftrad als vice-president, is onlangs in Stockholm geweest voor een me dische behandeling. Toen is bekend gemaakt, dat men er met de modern ste middelen in is geslaagd de ziekte van de heer Hatta te lokaliseren. Over de aard van zijn ziekte is nooit iets bekend geworden. Van Stock holm uit kwam de heer Hatta naar Amsterdam, waar hy met zyn echt genote. zyn dochtertje en zyn lijf arts logeerde in het Hilton-hotel. Tij dens het verblyf in ons land maakte de familie Hatta vele ittstaples. o.a, naar Volendam en de Afsluitdyk. Ook bezocht de heer Hatta de Phi- lips-fabrieken en woonde hy voor stellingen by van Toon Hermans en Max Tailleur. n vele meters hoge muur van water stortte zich vannacht over zeven Noord- anse dorpen uit. Enorme vloedgolven sloegen over de Vaiont-dam in de ix de Piave, een van de grootste stuwdammen van Europa, toen duizenden ku- te meters aarde van een berg in het stuwmeer stortten. Van de dorpelingen, |n hun slaap werden verrast, slaagden er slechts weinigen in zich in de bergen i de vallei in veiligheid te brengen. Vanochtend werd bekendgemaakt, dat öinste vierduizend mensen om het leven moeten zijn gekomen. Volgens een pre (officiële) opgave zouden er „meer dan duizend" doden zijn. btorrijders die van de ramp ooggetuigen waren geweest, be- fven de paniek die in de dorpen in de Zoldana-vallei, in de ncie Belluno, ontstond. De muur van het water stortte zich o n geweld in het dal, dat het aan de andere kant tot ongeveer ;rd meter hoogte tegen de bergen op sloeg en daarna in het rugvloeide. Volgens een ingenieur van de maat schappij die de dam heeft gebouwd, heeft de aardmassa ong. 50.000 kub. meter bedragen. Het meer is onge veer zeven kilometer langen en ge middeld 400 meter breed. rduizend inwoners van Lon- het grootste van de getrof- werden volkomen ver vluchtten in paniek de vallei velen probeerden drie nabijge- gehuchten te bereiken, maar :t verder omdat een brug door Igolf was vernield. Slechts 2- ihonderd slaagde er in de ber bereiken. De meeste anderen meegesleurd en verdronken. jkele kilometers van Longaro- Aoorden reddingsploegen nog vroep van mensen die in de jr vastzaten. stuwmeer achter de Valont- dat een 150 miljoen kubieke water bevatte, is voor het te deel leeggelopen. Behalve m rone werden de dorpen Orte podissago, Villanova. Malcom. en Castellarazzo en verschei- ihuchten getroffen. Aardmassa saak van de ramp is een aard- uiving die van de berg Töc, liden van de betonnen dam stuwmeer is terechtgekomen, tien dagen geleden werden egelen genomen om het meer laten lopen, omdat zich een aarde en stenen met een snel- van 40 centimeter per dag in chting van het meer bewoog, cht werd. dat deze massa daar 15 en 30 november zou zyn. avond stond het water 20 me ider het maximumpeil van 267 De aardmassa is echter van- plotseling omlaag gestort Nieuw gevaar Van alle gebouwen in Longaronc staan er slechts nog twintig over eind. waaronder het stadhuis Van de I ruines van huizen zyn nog slechts stukken muur ter hoogte van 60 cm i overgebleven. Drie gehuchten met een totaal aantal inwoners van 120 j zijn geheel verdwenen. In het zie- 1 kenhuis van Belluno, de hoofdstad van de provincie, zyn enkele tiental len gewonden opgenomen. Van ochtend werd de bevolking van het rampgebied voor een nieuw gevaar gewaarschuwd: het water heeft va ten met een zwaar vergif, cyaankali, meegesleurd. Aangezien de rivier de Piave sterk is gezwollen, vreesde men vanoch tend voor overstromingen in de Ve- netiaanse "laagvlakte, zodat maatre gelen werden genomen tot evacuatie van de 25.000 inwoners van San Dona del Piave. 44 km ten noord oosten van Venetië. Direct liiilp Alle in de omgeving gestationeer de politie- en brandweereenheden werden direct na de ramp voor red dingswerkzaamheden ingezet. De rechtstreekse verbindingen. zowel over de weg als per spoor, zijn afge- sneden, zodat gebruik moet worden gemaakt van kleine bergpaden om het getroffen gebied te bereiken. In Vicenza gelegerde Amerikaanse een heden nemen met helicopters aan het reddingswerk deel. Paus Paulus heeft onmiddellyk na het bekend worden .'tn de ramp de pauselyke hulpcommissie opdracht gegeven te helpen. De voorzitter van deze commissie, mgr. Abramo Freschi, begaf zich per vliegtuig naar het getroffen gebied. Nog in de nacht vertrokken vrachtwagens met dekens, lakens, overjassen en medicamenten uit Vaticaanstad naar Belluno. Tot uitMilaan en Triest werden brand weerploegen naar het rampgebied ge zonden. De eerste hulpploegen wer den in de nacht sterl* gehinderd doordat de elektriciteit was uitgeval- leb. Modder Een van de weinige overlevenden van Longarone, de gemeentesecreta ris, zei dat Longarone van de kaart is geveegd. „In plaats daarvan ligt er nu een enorme massa modder". Hy vertelde: ,.Ik werd om ongeveer kwart over elf wakker van het sinis tere gebulder van het water. De men sen renden de straat op om te pro beren de bergen te bereiken, maar dat lukte slechts weinigen. De mees te inwoners verdronken of stierven onder het puin en werden met het .ater meegesleurd". In de Piave dryven tientallen ly- ken. Wanhopige mannen en vrouwen delven in de modder op de plaats waar hun huis gestaan heeft, op zoek naar gezinsleden. Er zyn betrekkelijk weinig gewonden: wie niet omkwam en erin slaagde te vluchten, liep blykbaar ook geen letsel op. De stuwdam werd in 1960 voltooid. Het is een van de grootste van Euro pe en ligt hemelsbreed 80 km ten noorden van Venetië, op een plaats waar het Cellina- en het Zoldanadal tezamen komen. Het is een bergach tige streek met toppen boven de 2500 meter. Longarone ligt op 476 meter hoogte. De betonnen muur van de stuw dam is 265 meter hoog. Voor de aan leg van het stuwmeer moest 14 mil joen kubieke meter rots worden verwyderd. Het werk kwam in 1960 klaar. De Russische Noerek-dam. die nog in aanbouw is. wordt 301 meter hoog en de Zwitserse stuwdam Grand Dixence is 371 meter hoog. By de ramp van Fréjus, waar ln 1959 de stuwdam van Malpasset doorbrak, kwamen 400 mensen om het leven. Op 16 oktober wordt in Milaan de voetbalwedstrijd MilanSantos ge speeld. De houder van de Europa Cup tegen de Zuidamerikaanse clubkam pioen. Een ongetwijfeld interessant duel, dat door de Eurovisie zou wor den uitgezonden en dus ook op de Nederlandse schermen zou verschy- nen. Deze uitzending gaat echter niet door. De Italiaanse Voetbalbond heeft het verboden als tegenmaat regel, omdat Milan zyn sterren Mal- dini en Rivira niet ter beschikking heeft gesteld van het wereldelftal, dat op 23 oktober in Londen tegen het Engelse team speelt! Het verbod van de uitzending kost Milan vele tienduizenden guldens aan t.v.-rechten. Men hoopt nu dat de clubleiding eieren voor zyn geld zal kiezen en Maldini en Rivera als nog vry zal geven. Dan bestaat er een kans, dat we MilanSantos toch nog te zien krygen. De Westduitse Bondskanse lier dr. Adneauer tijdens zijn laatste kabinetsvergadering. Links zijn opvolger Erhard en rechts de minister van Buiten landse Zaken Schroder. (Van onze correspondent in Parys) Uit een mededeling van de minis ter van Voorlichting aan de pers IETS ZACHTER Bilt verwacht van heden- tot tnavond op de meeste p' atsen weer met wolkenvelden, maaf 'fl inkele opklaringen. Matige tot 2 xachtige westeiyke wind. Iets maakt om 11.15 uur). ij' J 11 OKTOBER >p: 6.56 uur; onder: 17.57 uur. op: uur; onder: 16.03 uur. igwater to Katwyk te 10.04 en uur; laagwater te 5.14 en 17.48 blad bestaat alt 20 pagina RICHARD BUTLER. de plaatsvervanger van Mcmil- lan. met zijn echtgenote op weg naar het congres der conserva tieven in Blackpool. Nu de En gelse premier plotseling een ope ratie moet ondergaan, is voor Butler de weinig benijdenswaar dige taak weggelegd om dit con gres te leiden. meent men te mogen opmaken, dat Frankryk thans reeds beschikt of in zeer nabye toekomst zal beschik ken over operationele atoombommen (A-bommen) Na afloop van de ministerraad van gisterochtend zei de woordvoer der van de regering tot de journalis ten dat besloten was tot onmiddelly- ke ontruiming door de Franse troe pen van de Tunesische oorlogshaven Bizerta „aangezien het Franse leger begint te beschikken over nieuwe verdedigingsmiddelen, waardoor de Franse troepen kunnen worden ge hergroepeerd zonder de landverde- diging in de Middellandse Zee in gevaar te brengen". Men twyfelt er in Franse krin- §en niet aan dat de nieuwe mid- elen, waarop dc minister van voor lichting doelde atoombommen zyn. Algemeen wordt aangenomen dat de Franse luchtvloot ru reeds be schikt over A-oommen, die vervoerd kunnen worden c.oor le Mirages IV. Gevraagd naar bevestiging kregen de journalisten re horen dat geen na dere inlichtingen konden worden verstrekt en dat de interpretatie van de woorden van de minister van Voorlichting berustte op een „hy pothese". Overigens herinnerde men er aan, dat volgens de herhaalde verklarin gen van ministers en gezaghebben de personen de operationele „force de frappe" nog voor eind december 1963 een feit zou zyn Het tydstip waarop deze aankondiging, zy het indirect, wereldkundig werd gemaakt verdient de aandacht. In het be gin van deze week werden in het departement van de Seine-et-O'se militaire manoeuvres gehouden, waaraan generaal De Gaulle heeft deelgenomen. Bovendien sprak de mi nister van Voorlichting de dag na de onderhandelingen in Washington tussen de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Couve de Murvil- le en president Kennedy De Gaul le heeft blykbaar iedere twyfel in Amerika willen wegnemen dat hy misschien toch nog bereid zou zyn af te zien van het Franse atoom wapen. (Van onze correspondent in Parys). De Franse minister van Financiën, Giscard d"Estaing toonde zich giste ren op een persconferentie niet onte vreden over de eerste resultaten van het plan van 12 september tot stabi lisering van de lonen en de pryzen. De prijzen zullen echter nog ver scheidene maanden onder controle moeten worden gehouden. Met in gang van zaterdag a.s. zullen de pry zen van fruit, groenten, olie, bier, kaas. courante wynen en van bief stuk het peil van deze week niet meer mogen overschrijden. Voor vlees zul len. naar gelang van de kwaliteit, drié maximum pryzen worden vast gesteld: 11.10, 12,— en 12,95 fr. ter- wyl de prys van de echte biefstuk vrij zal blijven. Gistermiddag ontving eerste mi nister Pompidou vertegenwoordigers van de boerenbonden, die aangekon digd hadden tot geweld te zullen overgaan wanneer de regering niet tijdig consessles deed. De regering heeft de consessie gedaan, dat geen maximum-prijzen zullen worden vastgesteld voor boter, maar dat geen j sprake kan zijn van verhoging van de melkprijzen. Mals blyft vastge- I steld op fr. 40,05 per quintaal, dezelf de prijs als verleden jaar. De boeren hadden fr. 43.95 verlangd, maar waarschijnlijk zullen zy de regerings- prys aanvaarden. De drie werknemersbonden in de metaalnyverheid hebben gezamen lijk by de werkgeversorganisaties verbeteringsvoorstelling ingediend voor de CAO voor de handarbeiders in de metaalindustrie. Een even tueel nieuw af te fluiten CAO zal moeten ingaan op 1 januari 1964. Voor de eveneens op 31 december aanstaande aflopende CAO voor de beambten in de metaalindustrie zul len binnenkort wijzigingsvoorstel len worden ingediend. Aan de wergeversorganisaties is door de drie werknemersbonden meegedeeld, dat het pakket voorstel len nog kan worden gewyzigd of aan gevuld. De voorlopig ingediende voorstellen behelzen een loonsverho ging van acht procent. Voor de werknemers van onder nemingen, waarin niet in tarief wordt gewerkt, stelt men een verhoging van de toeslagen voor tot een mi nimum-gemiddelde van tien en een persooniyk maximum van 12Vi pro cent. De werknemersbonden willen voorts een mogelykheid openlaten om ondernemingsgewys in voor de werk nemers gunstige zin af te wyken van het in de CAO bepaalde. Ter toelichting hierop delen de werk nemersbonden mee, dat de Federa tie van Werkgevers in de metaal- en in de elektrotechnische industrie onlangs aangekondigd heeft te willen yveren voor een gewyzigd loonsys teem voor 1964. Ook in de actieprogramma's van de vakcentralen wordt het verlangen tot uitdrukking gebracht om per on derneming in gunstige zin van de overeengekomen bepalingen af te wy ken. De nieuwe CAO voorstellen van werknemerszyde hebben voorts be trekking op een extra verhoging van de beloning voor de arbeid, die onder bezwarende omstandigheden wordt verricht, verkleining van de gemeen- tegroepenverschillen en uitbreiding van de vakantie met twee dagen tot een minimum van drie weken. Ook wil men de zogenaamde wacht- dag afschaffen en de huidige CAO zodanig wyzigen. dat by arbeidson geschiktheid door ziekte en ongeval met onmiddellyke ingang de netto gederfde verdienste wordt betaald. Voorts wenst men in de CAO een bepaling te zien opgenomen, die de mogelykheid opent om onderneming- gewys over te gaan tot invoeren van maandsalaris. wit of bruin, 80 ct heerlijk bij e elke broodmaaltijd ook uw levens- middelenbedrijf verkoopt Finnbrod Dc orkaan „Flora" heeft op Cuba aan tenminste tweehon derd mensen het leven gekost» aldus radioboodschappen, die in Miami (V.S.) zijn opgevangen. Officieel heeft de Cubaanse ra dio tot dusver slechts melding gemaakt van 32 doden. In een radioboodschap van het militaire hoofdkwartier in San tiago aan premier Castro is be zorgdheid uitgesproken over het lot van meer dan vierduizend koffieplukkers in het gebied van Sierra Cristal. „NAAR MAAT" LAADBAK tot 4}£ meter St. Jacobsgracht 1016 Telefoon 21560 - LEIDEN Uit het Leidsch Dagblad van a 10 October 1863: 4 Heden heeft te 's Hage de l aanbesteding plaats gehad l voor 30.000 illumineer glazen. 4 De minste inschrijvers waren de heeren Das en Comp. al hier. Nationale Ambachtschool i en Leldsche lagere burger school. Ook binnen Leiden bestaat het vooruitzigt voor het bezit van een dergelijke school. De meerderheid der plaatselijke commissie heeft i zich met dit plan vereenigd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1