EENAGERMUZIEK EN HAAKI MUÏZEIN\PASTA PROBLEMEN ONDER VUUR kunst kaleiöoscQQP Prot.-clir. werkgevers „méér dan 4 procent" Schouwburgdirecties annuleren musical <0J*4 de olie met *o// 24-urige werkdag! Franse biefstuk niet altijd "ii lekkernij... Reactie van Henri Arends VLOKKEN V/ f Onderscheidingsvermogen werd bewust geprikkeld SPAREN DOOR JONGE MENSEN Jan Jufferimans exposeert ie jengdliotel „De Ruif" Na debacle in Duitsland (Jc Geen Russische militairen op Cuha meer Indonesische zeerovers? LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 OKTOBER 1963 &OEIT ZE GENADELOOS UIT 55 dirigent van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest laarlem, Henri Arends, heeft in ,,Het Parool" gereageerd op artikel van Wouter Paap in het maandblad ..Mens en melo- over de teenagermuziek. dat onlangs door ons gepubliceerd Als Wouter Paap het een schromelijk misverstand vindt te sn dat men de jeugd voor de goede muziek kan winnen door r met de slechte te paaien, dan antwoord ik hierop dat het tewensconcert. dat ik in juni met mijn orkest in Haarlem gaf. agermuziek bevatte niet om de jeugd te paaien, maar juist om Dnderscheidsvermogen te prikkelen", zo zegt hij. ..Er waren rdaad. boven op het balkon waar de pers zat. een paar bel- els", vertelt Arends verder. ..Dat betreur ik, maar ik moet het eerste jeugdconcert meemaken waar die niet zijn". was een promenadeconcert, de jongeren niet hoefden te ren naar wat zij niet wilden Ze konden vrij naar buiten, in, lopen. Zo werden ze niet ngen plichtmatig en tegen hun luisteren, gelijk dat op een ikelijk jeugdconcert vaak het is. „Maar ze wisten van te dat zij zowel ernstige als lich- uziek opgedist zouden krijgen, zijn er tienduizend aanmeldin- it het hele land gekomen. Bijna uföend van de jongens en meis inden wij herbergen. Men hoeft i hun spontane reacties in rm te lezen om te beseffen i genoten hebben en werkelijk meegeleefd." ri Arends heeft, behalve mon- e en telefonische reacties, ruim nfcbare, vaak ontroerende brie- ia het concert ontvangen. Dit daagse enthousiasme is voor- ijk door de ernstige muziek t; de slechte lichte muziek r het gladweg van goede. En ie te prikkelen, dat was Arends' eter Paap nam het de organi- D kwalijk dat zij zelf het on- ieid tussen goede en slechte overboord gooiden. Mijn ult- rant berustte integendeel juist i bewuste keuze uit het reper- waarby ik zwart-wit tegen- gen op het programma plaat- heb. ook bij de lichte muziek, egelijk kitsch tegenover goede gesteld. En ik heb een dui- verschil in de reacties be- Juist op deze manier wordt tische zin aangekwf-ekt. Laten indien niet vergeten dat wat E nieuwe weg om aandacht voor de goede muziek te kweken. Ik wil, wat dit betreft, precies hetzelfde als Wouter Paap," voegt Arends er aan toe. „Maar ik geloof in het algemeen gesproken beslist niet meer in het heil van de gebruikelijke jeugdcon- certen en tracht daarvoor in de plaats een nieuwe stimulans te vin den. De hele atmosfeer, de levendige reacties tijdens het concert, de stem ming van echt meeleven onder de jeugd, dit alles was een openbaring voor mij, die mijn orkest de andere medewerkenden en mij door de natuurlijke intensiteit meer heeft ge grepen dan de sfeer bij menig ge woon concert. De jeugd was er, van te voren (door het kenbaar maken van haar eigen wensen) en ook tijdens de uitvoering, volledig bij be trokken. Dat was het bijzondere van deze manifestatie, die mij ervan over tuigd heeft dat ik op de goede weg ben Ik zal dan ook zeker op deze manier voortgaan, in het bewustzijn dat ik voldoe aan de sluimerende verlangens onder de jeugd en be langstelling opwek voor goede muziek en een nieuwe publiekvorm, dat leert te onderscheiden.' Aldus Henri Arends. Sculpturen voor het Museum Krölier-Müller Prof. dr. J. A. M. Meerloo, te New York, heeft onlangs aan de staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Rijksmuseum Krölier-Müller te Ot- terlo. twee kleine pre-Columbiaanse sculpturen ten geschenke aangebo den. nl. een zittende vrouwenfiguur in gepolychromeerd aardewerk en een staande mannenfiguur in steen. De minister van O K en W heeft deze schenking gaarne aanvaard en de schenker daarvoor zijn welgemeende dank betuigd. Advertentie De cabaretgroep van het café- chantant Adam en Eva'' aan de Raamvest te Haarlem, begint -ojó mnatu uaa jdiu puoneuvn gramma ,,'t Is zonde Annelies Bouma en Cees van Oyen uit Leiden zijn nieuwelingen in dit cabaret. Aan de piano Enrico Neck- heim. op de achtergrond Fiet en Frans Koster. Re/ talentmaar nog onevenwichtig De jeugdige 18-jarige Jan Juffermans uit Oegstgeest ex poseerde onlangs in de Boerhaavezaal. Thans doet hij dit in het jeugdhotel ,,De Ruif" in de Janvossensteeg 59: pen- en krijtteke ningen. alsmede enige pastels en schilderijen zijn daar van zijn hand te zien. De vorige maal hebben wij ons reeds afgevraagd of Jan Juffer mans het ogenblik voor exposeren van zijn werk niet te vroeg ge kozen had en wederom stellen wij die vraag, welke bevestigend beantwoord moet worden. Niet dat Juffermans geen talent zou bezitten. Dit sta voorop: hy heeft dit wèl. Maar er zRn duizenden jongeman nen met talent, hetgeen nog niet zeggen wil, dat zij het recht hebben hun werk in het openbaar te tonen. Een talent moet rijpen, menselijk ge sproken, doch vooral ook door harde studie. Een tweejarige stage aan de Haagsche Academie is wel wat, maar het is blijkbaar niet genoeg, getuige het werk van Juffermans, die nu al op eigen benen wil staan, wellicht menend, dat hij er al „is". Wij willen een jeugdig talent voor al in opbuowende zin beschouwen en daarom zij hier in de eerste plaats gewezen op zijn „Meisje in atelier" <no 11): daarin zet hij met weinig rake lijnen een vlot en zwierig -oon is „ernstige" muziek te evengoed als de lichte kunst lebocl sentimentele kitsch be- rsoonlijk vind ik menig amu- sliedie uittseken boven som- ïuziek die men serieus pleegt nen." lie jongeren hebben de moeite til en zich de financiële offers it om met de trein uit Gro- I. Maastricht en Mlddelharnis Haarlem te komen Bedenkt aarhij dat 75 pet van hen nog wn conceit had bijgewoond en pet van ons volk nimmer tn bezoekt, dan geloof Jk dat succesvolle stap was op een eule Julie" van just Strindberg ■dag a.s. wordt te Amsterdam msdag a.s. te Den Haag door ederlandse Comedie" onder re- 1 Fons Rademakers de pre- gegeven van „Freule Julie" van Strindberg. werkenden zijn i'aul Cam as Ellen Vogel en Elisabeth lans Dit stuk van Strindberg itreeks 1890 gesqhreven en in verfilmd. FonsRademakers J als filmregisseur bekendheid ■f films ..Dorp aan de rivier" en - lee druppels water" figuurtje in elkaar, dat spreekt en in overtuigende zin iets mededeelt. Zie: iemand, die zo iets maken kan, heeft zeker al het een en ander in zUn mars Maar daarnaast is er nog zoveel onevenwichtigs, zo veel dat veel meer groen dan rijp is, dat men zich af vraagt, of Julfermans wel over vol doende zelfkritiek beschikt. Zyn overige portretten zijn bepaald zeer zwak (men zie bijv. 15: „Por tret van Clara"». Sterker is hij in zijn landschappen, waarvan er enkele reeds een geluk kige hand verraden: zo zijn ..Herfst landschap" (No. 22», een gewassen pentekening, welke niveau bezit De olieverven van Juffermans tonen aan, dat hij daarin pas in het eerste stadium verkeert en met zijn vooralsnog harde kleuren niet goed raad weet. Deze jonge man is wij zeiden het reeds Iemand met gaven. Maar hij zal goede raad moeten hebben, om die gaven in de juiste banen te leiden. Het volkomen op zichzelf staan, vooral op zo Jeugdige leeftijd, is vol onzekerheden voor de toekomst, hoe hard iemand ook mag ploeteren om er te „komen". Wij hopen voor Juffermans, dat hij tot dit Inzicht geraken mag en niet te snel van stapel gaat lopen, zonder dat verbetering zicht- en merkbaar wordt. Dat hij op zichzelf een harde wer ker is. blykt overtuigend uit het gebodene. dat wel volkomen nieuw is, maar hoewel enige vooruitgang op te merken valt, toch geen nieuwe aspecten vertoont vergeleken bü vroeger. En daar zal het op den duur toch heen moeten, wil Juffermans zich in de stroom van hedendaagse jonge kunstenaars kunnen handhaven. Zijn expositie is tot en met 31 oktober te bezichtigen, alle dagen van 1324 uur en zondagen van 1724 uur. H. (Van onze Utrechtse correspondent) Het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland meent, dat de loonstijgingen voor 1964 zich niet moeten beperken tot door het Centraalplanbureau genoemde 4 procent. Om sociaal-psychologische redenen zou men boven dat percentage uit kunnen gaan, maar indien de lonen belangrijk meer zouden stijgen, zijn huur- en prijsaanpassingen on vermijdelijk, meent het Verbond. Dit werd na afloop van de ver gadering van de gisteren in Utrecht gehouden verbondsraad van deze or ganisatie meegedeeld door voorzit ter H. Wemmers. De heer Wemmers herhaalde nog eens, dat het verbond weinig voelde voor uitbreiding van de vakanties. De heer Wemmers meende, dat de afwijking van de bedrijfstakgewijze CAO per onder neming mogelijk moet zijn, maar met een piafond, dus niet ongelimi teerd. Wat de uitkering ineens over 1963 een andere eis van de werkne mersvakcentrales verklaarde de heer Wemmers. dat hierover bij di verse leden van het Verbond ver schillend werd gedacht. Er waren in zijn organisatie ook voorstan ders van deze wijze van optrekking der lonen. Het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers stelt echter, dat het loonbeleid in Nederland in het algemeen gebaseerd moet blijven op de economische verwachtingen. Anders, stelde de heer Wemmers. is er van beleid geen sprake. De heer Wemmers. oud-minister van Verkeer- en Waterstaat, meende dat de voor stellen van de regering (o.a. huur verhoging, afremming van krediet en beperking van de overheidsinveste ringen» tot een zekere ontspanning op de arbeidsmaarkt zullen leiden. De heer Wemmers vertrouwde er op, dat het overleg in de Stichting van de Arbeid zou worden bewaard. Dit overlq? is voor werkgevers en werknemer» een te hoog goed. De heer Middelhuis voorzitter van de Nederlandse Katholieke Arbei dersbeweging, die vrijdag j.I. had verklaard dat het bestaan van de Stichting van de Arbeid op het spel stond, gaf ons commentaar op deze laatste verklaring. „Deze vrome wen sen, aldus de leider van de katho lieke werknemers, „kunnen ze van mij cadeau krijgen. Daar koop ik niks voor". Jandkastdiefstal schouwburg :e Haarlemse correspondent) brandkast, van de stads- 'burg in Haarlem is een bedrag 18.000 aan recettegelden ont- De brandkast, die in een van itoren van de schouwburg open gebrand. Volgens de po- dit op zeer deskundige wijze de deuren van de brandkast lelijk nog Intact. De kraak Jeegd zijn tussen zondag- na afloop van de voorstelling Ing in Wien" door de Hoofd- >rette en gisterochtend om- acht, uur, toen het personeel schouwburg ln dienst kwam. kwart over acht gistermorgen directeur van de stads- de heer H. Deinum, bij se politie aangifte van de W gedaan. ^"*nde het onderzoek, dat door emse recherche wordt inge- iden geen nadere mededel in prent de kraak worden ge- (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft in be- ginstel besloten maximum-prij zen vast te stellen voor de biefstuk, terwijl de winstmarges zullen worden beperkt voor kaas. boter en wijn. Speciaal van de laatste twee produk- ten zullen zoveel opgeslagen voorra den op de markt komen, dat de prij zen gaan dalen. De maximum-prij zen-«ouden vandaag worden bekend gemaakt. Of het lukt de biefstukprijs om laag te krijgen, is de grote vraag. Medio september maakte de minis ter van Financiën zyn plan bekend tot stabilisering van lonen en prij zen. Voor de biefstuk werd een li- mietprijs gesteld, van 12.95 franken per kilo. Om de slagers over te ha len tot medewerking werd de vijftien jaar verboden „attendrisseur" toege staan, een soort van persmachine met honderden fijne naalden, waar mee taai vlees zogenaamd „mals" wordt gemaakt. Ondanks het verbod hadden de meeste slagers toch een „attendris seur" in hun achterwinkel staan. Mals gemaakt vlees werd tegen de hoge prijs van kwaliteitsvlees ver- Esso Extra Motor Oil beschermt permanent, ook'n stilstaande motor. Dus... géén corrosie! kocht. Het verbod werd opgeheven zonder overleg te plegen met de na tionale raad voor de volksgezondheid, die zonder enige twijfel officieel toe staan van de „attendrisseur" zou hebben ontraden. Want „mals ge maakt" vlees moet zo spoedig moge lijk worden geconsumeerd en kan zelfs geen nacht, in de ijskast wor den bewaard. De machine met de honderden fijne naalden valt moei lijk schoon te houden. Aan de naal den biyven restanten vlees hangen, die binnen enkele uren het vlees on geschikt maken voor de consumptie. Al dadelijk na het officieel gebruik van de „attendrisseur" begon het be drog. Een firma leverde aan de kan tine van de atoomfabriek in Saclay bedorven vlees, dat per kubieke cen timeter 800.000 bacillen bevatte. En kele dagen geleden vergezelde een Franse verslaggever twee controleurs op hun dagelijkse tocht door Parijs. Bij een slager in Saint-Denis vond men vlees dat door de „atten drisseur" was gehaald. Het was zo ondeugdelijk geworden dat het on middellijk in de vuilnisbak moest worden gedeponeerd. De knoeiende slager kreeg geen boete, maar een waarschuwing. De prijs van de biefstuk is na me dio september inderdaad gedaald, maar blijft overal nog ver boven het regeringslimiet van 12.95 franken. In sommige buurten van Parijs be draagt de prys van 1 kilo biefstuk nog altyd 16. 17 of 18 franken, om dat de slagers op het standpunt staan dat wie inderdaad echte bief stuk wil hebben, er dan ook maar voor moet betalen. Zy hebben by voorbaat geprotesteerd tegen de re geringsmaatregel, die in de loop van vandaag in byzonderheden zou wor den bekendgemaakt. De tussenhandel zal naar alle waarschynlykheid de mindere winst verhalen op de boeren, die voortaan voor slachtvee lagere pryzen krygen aangeboden. De regering kan dus niet alleen met de slagers, maar ook met de boe ren in conflict komen. De Russen hebben de laatste maanden geiykmatig vrywel al hun georganiseerde strijdkrachten uit Cuba teruggetrokken, zo is gisteren van bevoegde zijde in Washington vernomen. Ten tijde van de ontmanteling van de raketbases op Cuba vorig Jaar, werd hun aantal tussen de 18.000 en 23 000 geschat Van het aantal Rus sische technici dat thans nog op Cuba verblijft, werd geen schatting gegeven. Het zyn voornamelyk tech nici voor radar- en verbindingsinstal laties. Cuba heeft gisteren in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties de Russische „vredespolitiek" die heeft geleid tot het gedeeltelijke kernstopverdrag, toegejuicht, maar het zal het verdrag niet onderteke nen zolang de Amerikanen hun „agressie-politiek" voortzetten. De Cubaanse afgevaardigde, Lechu- ga Hevia. zei: „Cuba kan een ver drag niet tekenen, als een van de ondertekenende machten tegelijker- tyd voornaamste hoofdpersoon is van een ons /ijandige politiek en van vele aanvallen tegen ons land, die neerkomen op een oorlog zonder oor logsverklaring". In tegenstelling tot andere sprekers zei de Cubaan, dat de huidige omstandigheden geen reden tot optimisme geven. Zaak-A.D.M. dient volgende week De directie van de Amsterdamse Droogdok Maatscnappy moet zich op vrijdag 18 oktober voor de econo mische politierechter in Amsterdam verantwoorden wegens het uitbetalen van hogere lonen dan volgens de CAO voor het metaalbedrijf toe laatbaar zyn. Zoals gemeld maakte de looncontroledienst proces-verbaal op, nadat de A.D.M.-dircctie had be kendgemaakt de C.A.O-bepalingen te zullen negeren. Het bezwaar schrift, dat tegen de dagvaarding werd ingebracht en naar aanleiding waarvan de behandeling van deze zaak werd uitgesteld, werd eind vorige week door de raadkamer van de Amsterdamse rechtbank onge grond verklaard. (Van onze Enschedese correspondent) De première van de musical „Aio- ha Hawaii" op zaterdagavond 28 september in het Stadttheater van de Duitse stad Herford is een der grootste debacles sinds jaren gewor den. Negen Nederlandse schouwburg directeuren van wie enigen de Duitse première hadden bijge woond hebben thans hun aan vankelijke plan deze groots aange kondigde musical naar Nederland te brengen, laten varen. Reeds maanden geleden hadden de directeuren van de schouwburgen van Deventer, Nymegen. Tilburg, Eindhoven, Sittard, Heerlen. Maas tricht, Hilversum en Enschede een contract afgesloten met een Duitse impresario uit Kassei. Alles leek er op te wijzen, dat men beslag had weten te leggen op een heel bijzonder evenement: een heuse Broadway-mu sical met een overdaad aan wasech te „Loela-meisjes" em Hawaiiaanse zangers, musici en dansers. Thans blijkt dat de snow helemaal niet in New York heeft gelopen en dat de meeste „hoela-meisjes" doodgewone Duitse Gretchens en Oostenrykse Hannerls zijn. Verholgen De hevig verbolgen Nederlandse schouwburgdirecteuren zullen het met genoegen op een proces laten aankomen: zij zyn ervan over tuigd, dat zjj »net voldoende tegen argumenten kunnen komen. Aan de Duitse premiere was in pers en te levisie een enorme Hawaiiaanse tam tam vooraf gegaan. Een man van reputatie Richard von Schenk zou de regie van „Aloha Hawaii" voeren. Ook dat bleek in het geheel niet waar te zijn. Tijdens dc premiere in het Stadttheater van Herford dreigde een theaterschandaal. Het Duitse blad „Die Freie Presse" schreef hierover, dat het slechts aan de zelfbeheersing van hei publiek te danken is geweest, dat het niet zo ver kwam. „Pijnlijk begin van het theaterseizoen met „Aloha Hawaii", luidde de drie-koloms kop boven het verslag in Die Freie Presse en de onderkop luidde: „Publiek diep te leurgesteld". Het blad kraakt de mu sical van Peter Lee Zóllner. Fred T. Smith en Rudolph Alexanderson en vertelt, dat na de pauze de kreet: „ophouden" werd gehoord.„Kortom, het geheel was een blamage", die niet. alleen op de maker van de mu sical, maar ook op de directie van de schouwburg terugvalt, aldus Die Freie presse. De hevig geschrokken Nederland se schouwburgdirecteuren, die de première bijwoonden, werden door de producer uitgenodigd een week later de voorstelling in Marl te komen be- kyken: dan zou het wel heel wat beter gaan. Inderdaad bleek de show iets opgelapt te zyn maar lang niet voldoende om de directeuren te over tuigen. Zy namen dan ook het be sluit de gehele Nederlandse tournee te schrappen. Kaderbijeenkomsten over het loonbeleid Het NVV houdt in verband met de spanningen in de loonpolitiek zaterdag 19 oktober een buitenge woon kadercongres in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Op het congres zullen de heren A. H. Kloos (tweede voor zitter» en L. P. G. Nelemans (Secre taris» het woord voeren. Het Christelyk Nationaal Vakver bond organiseert ook op zaterdag 19 oktober in Utrecht een nationale kadervergadering over de loonpoli tiek. De heren C J. van Mastrigt, voorzitter van het C.N.V., C. A. Bakker en dr W„ Albeda zullen daar als sprekers optreden. De Brit&e minister van Marine. Carrington, die van een uispectiereis naar ae Britse vlootbasis in Singa pore gebruik heeft gemaakt in Koeala Loempoer besprekingen te voeren met premier Rahman van Maleisië over de gespannen toestand in dit gebied, heeft gisteren tijdens een persconferentie verklaard, dat de Britse regering bereid is cp te treden tegen elke bedreiging van de veiligheid van Maleisië, ais dit land daarom vraagt. Voorts deelde de minister mee, dat de Britse vloot aan Maleisië de nodige hulp zal verlenen om een einde te maken aan het op treden van zeerovers in de wateren rondom Malakka Intussen heeft'in Djakarta een woordvoerder van de Indonesische marine, kolonel Ambardy. door Ma leisië geuite beschuldigingen als zouden Indonesiërs zich aan zee- rovery schuldig maken, tegengespro ken. Volgens deze woordvoerder heb ben de Indonesische oorlogsschepen die zich in de buurt van de Riouw- archipel bevinden tot taak de Indo nesische vissers tegen agressie te beschermen. Uit Koeala Loempoer is nog ge meld. dat de Verenigde Arabische Republiek zich op verzoek van Indonesië bereid heeft verklaard de Indonesische belangen in Koeala Loempoer te behartigen, nu de diplo matieke betrekkingen tussen Indo nesië en Maleisië zyn verbroken. Jeugd ontevreden over haar sexuele voorlichting Onder de Nederlandse jongeren van 21 en 22 jaar heerst een vry grote ontevredenheid over de sexuele voorlichting, die zy van hun ouders hebben gekregen. Dit is gebleken uit een in opdracht van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Her vorming uitgevoerde enquete door de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek in Den Haag in samenwerking met drs. Y. N. van der Veen van het psychologisch laboratorium van de Universiteit van Amsterdam. Duizend jongeren van de genoemde leeftij den werden ondervraagd, onder wie 600 niet-leden van de N.V.SJL De resultaten van dit eerste we tenschappelijke onderzoek over sexu ele problemen onder jongeren woorden binnenkort gepubliceerd. Drs. Van der Veen kon op een in Amsterdam ge houden persconferentie vooruitlopen op deze publikaties reeds vaststellen dat het onderzoek zeer leerzaam is geweest en verhelderend materiaal zal opleveren ten aanzien van de vraag hoe jongeren de sexuele voor lichting hebben ervaren. Daarover ontbraken tot nu toe wetenschappe lijke gegevens. Alles berustte volgens de N.V.S.H. op veronderstellingen. Het rapport is bestemd als voorbe reiding voor het studiecongres over het thema „De opgroeiende mens en zijn sexualiteit", dat de N.V.S.H. op 2 en 3 november in het Instituut voor de Tropen in Amsterdam houdt. Het congresthema is gedurende ander half jaar voorbereid in talrijke ge- spreks- en studiegroepen en de in leiders zullen het zowel van het standpunt van de Jongeren als van de ouderen belichten. De enquete onder de 21- en 22-jarigen geeft volgens de onderzoekers een repre sentatief beeld van het oordeel van de Nederlandse jongeren. Het ligt in de bedoeling op basis van dit rapport het wetenschappe lijk onderzoek voort te zetten en de resultaten ook ln gespreksgroepen met jongeren te bespreken. Zweedse generaid hoos op krant De Zweedse generaal Carl Gustav Aakerman is boos op het blad Ex pressen. Het blad schreef onlangs, dat de generaal tydens het bezoek van een officiële Chinese militaire delegatie aan Zweden, zou hebben op gemerkt dat het militair gezien voor Zweden waardevol is goede betrek kingen met Peking te onderhouden. Hij zou daar volgens het blad aan hebben toegevoegd, dat „indien de Sow jet-Unie ooit Zweden zou aan vallen, de Chinezen Zweden zouden kunnen helpen door de Russen bij hun „staart" te grypen". Gisteren verklaarde Aakerman. dat hij zich meermalen had uitgesproken voor een goede verstandhouding met China, maar dat hy niet zeker wist of hij ook andere dingen had gezegd die hem in de mond waren gelegd. „Wat ik ook gezegd mag hebben. I het was niet, voor publikatie be stemd", aldus Aakerman. Hy zei met de journalist van het betrokken blad een particulier gesprek te hebben ge voerd tijdens een wandeling door een bos. „Ik heb alle reden om boos te zijn op de Journalist en op de krant", zo verklaarde hy. De reis van de Chinezen naar Zwe den gold als een tegenbezoek voor een trip die een Zweedse militaire delega tie drie Jaar geleden naar Peking heeft gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13