RAFICÏ in Amsterdam eisen 21 hoger loon Y°9* Op Haïti 400 doden MACMILLAN BLIJFT AAN NA GESCHIL OVER OPVOLGING iittere verwijten van oorzitter StEloy Dr.J.A. Bruins Slot hekelt werkgevers MET STEUN UIT ROTTERDAM J Weerbericht 'Liberalen hebben ons verdrukt' Britse conservatieven in het offensief Dochter voor Mies Bouwman Maffia heerst ook in Britse onderwereld geef mij maar vruchtenyoghurt (§nc/ mm»* Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 7 OKTOBER 1963 No. 31078 DAGBLAD Precteur: E. A. E. van Dishoeck redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 dat. het uitsluitend de arbeidersvrou wen zijn die geen dure gezinshulp kunnen betalen die naast hun werkzaamheden thuis het nationaal belang moeten dienen door de fabrie ken te bevolken, die met onverant woordelijke investeringen zijn ge bouwd zonder dat er arbeiders voor waren. Een forse loonsverhoging is nood zakelijk en mogelük, zo besloot de heer Brussel zijn betoog. Doorwerking in de prijzen zal hierna plaatshebben, maar men dient goed te beseffen, zo zei hij, dat produktiekosten niet al leen loonkosten zijn. Als de overheid meent het resterende deel van die I loonsverhoging verder te moeten af- romen door een forse huurverhoging en stijging van indirecte belastingen die de grotere gezinnen weer extra I zullen treffen dan zal dit geen bij dragen leveren tot vermindering van spanningen, doch deze alleen maar i aanwakkeren. )p een rumoerige, door ruim 1100 personen bijgewoonde ver- lering van de afdeling Amsterdam van de Algemene Neder- dse Grafische Bond (N.V.V.) is zaterdagmiddag met grote :rderheid een motie aangenomen, waarin in totaal een loons- hoging van ongeveer 21 procent wordt geëist. ater op de dog plaatste een vergode ring van ongeveer 1,00 Rotter- imsp typografen iwh achter ilr:.e motie, waarin wordt gerist, dat ilr met terugwerkende kracht per 1 oktober I9f>n -- loonsverhoging van S //meent m/Usercn en /,er 1 februari 1964 ttOff een verhoging van 10 procent can de dan geldende lonen. Mochten huurverhoging en een verhoging van indirecte belastingen een feit 'en, dan dienen de daaruit voortvloeiende kosten door een extra I8i erhoging gecompenseerd te worden. de vergadering In Amsterdam tevoren met grote meerderheid nder luid applaus een motie ver- >en, die de voorzitter van de Al- I ene Nederlandse Grafische Bond, leer A. M. van den Boogaart had diend. terdagochtend was deze motie er wel aangenomen op een in cht gehouden vergadering van r, leden van de dagelijkse besturen de A.N G.B -afdelingen, alsmede *en vrijdagavond door ongeveer leden bezochte afdelingsvergade- in Rotterdam. deze motie spraken deze verga- ngen hun diepe afkeuring uit de onwelwillende houdingen der gevers ten aanzien van de ver ens der vakcentrales. Met klem laarde men zich tegen eventuele van de regering, welke effect van inwilliging van de ver ens der vakcentrales te niet zui doen. De vergaderingen stelden volkomen achter de pogingen de vakcentrales voor een forse etering in de sociale positie der nemers. Zij verklaarden zich be- met alle passende middelen de iren, de vakcentrales, alsmede bondsbestuur van de A.N.G.B. te rsteunen. ze motie werd dus in Amsterdam orpen, waarna een door een der genwoordigers van het technisch oneel van een Amsterdams dag-s ingediende motie, waarin in to- ongeveer 21 procent loonsverho- wordt geëist, wel werd aangeno- Circa honderd Amsterdamse ,fen woonden daarna de ver- ig in Rotterdam bjj, bijeenge- :n door een commissie van actie, jekomen uit het typografische meel van de Nieuwe Rotterdam - iurant. Deze vergadering steun- Amsterdamse eisen, iloten werd door tot de oprich- van een landelijk comité van ac- kamengesteld uit vertegenwoor- van personeelscommissies van Jten- en grote handelsdrukkerijen, t comité binnen de bestaande HALF-TOT ZWAARBEWOLKT Bilt verwacht van heden- tot genavond: innacht: weinig wind en op en- plaatsen mist. Morgen: half- tot rbewolkt met later plaatselijk i regen of motregen. Matige tot htige en aan de kust mogelijk tot toenemende zuidwestelijke Iets zachter, gemaakt om 11.15 uur). 8 OKTOBER op: 6.51 uur; onder: 18.04 uur. kan op: 21.40 uur; onder: 13.29 u. >ogwater te Katwijk te 6.37 en .58 uur lagwater te 2.26 en 14.44 uur. nummer bestaat uit 18 pagina's. vakbonden zal moeten trachten deze wensen te realiseren of anders tot eigen optreden zal moeten overgaan. De aanwezigen ook zij uit Amster- dag en Den Haag zegden hun steun toe bij de vorming van dit landelijk actiecomité C.A.O.-gesprek De besturen van de drie erkende grafische vakbonden hebben in een brief aan de Federatie van Werk geversorganisaties in het Boekdruk- kersbedrijf inmiddels reeds de wens te kennen gegeven op korte termijn te komen tot besprekingen met verte genwoordigers van deze Federatie Daarbij kan de verklaring van de drie vakcentrales als uitgangspunt dienen. Tegelijkertijd kan een begin worden gemaakt met de onderhande lingen over de vernieuwing van de C.A.O.'s in het grafische bedrijf. De afdeling Amsterdam van de Neder landse Katholieke Grafische Bond heeft op een druk bezochte vergade ring zaterdagmiddag haar vertrouwen uitgesproken in het beleid van de drie werknemersvakcentrales en als haar oordeel uitgesproken, dat de eisen van de vakbonden volledig dienen te wor den gerealiseerd. De Bondsraad van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotech nische Industrie heeft ook zaterdag de voorstellen voor de nieuwe C.A.Ó. vastgesteld. Deze voorstellen behelzen o m. een loonsverhoging van acht procent, plus aanvullende voorstellen, die de looneis totaal op ongeveer tien procent brengen. Verder wil men de vakantie met 2 dagen uitgebreid zien. Eveneens is in de voorstellen een be paling over een minimumloon van f 100 per week opgenomen. De voor- De heer M. J. Keijzer, wiens benoeming tot staatssecre taris ran Verkeer en Waterstaat binnenkort te verwachten is. Zaterdagmiddag is in ..Belle- vue" in Amsterdam een verga dering van de Algemene Neder landse Grafische Bond gehou den. waarbij ook het loonbeleid ter sprake kwam. Een overzicht van de zeer druk bezochte ver gadering. stellen zün voorlopig in die zin, dat ze afhankelijk van de uitvoering van de maatregelen, die de regering over weegt, verhoogd zullen kunnen wor den. Bittere noorden De heer P. Brussel, voorzitter van de roomskatholieke metaalbewerkers- bond „St.-Eloy", heeft zaterdag in Utrecht er zijn verbazing over uitge sproken. dat het Centraal Planbureau tot de conclusie is gekomen, dat een forse loonsverhoging de eerstkomen de jaren op de werkgelegenheid geen invloed zal hebben. De heer Brussel was een tegenovergestelde mening toegedaan. De heer Brussel sprak van „een onwaarachtigheid in het gehele sociaal economische beleid". De rege ring wil. zo zei hij, extra stimulering van overwerk door het vlotter verle nen van vergunningen en door een betere betaling. Voorts bevordering van werken op zaterdag, bevorderen van het werken van de gehuwde vrouw en bevordering van het blijven werken van gepensioneerden. Dit ge luid van de regering die toch dui delijk een christelijke signatuur draagt kunnen wy niet begrijpen, aldus de heer Brussel. Dat betekent voorts, dat alle sociale verworven heden van de naoorlogse jaren in ge vaar komen Hij vroeg zich af. welke gehuwde vrouwen zullen moeten gaan werken. Het is waarschijnlijk de bedoeling, De orkaan ..Flora" heeft op Haiti tenminste vierhonderd mensenlevens geëist, nadat Port- au-Prince, Jacmel en Petit Goa- ve een etmaal lang in het storm- gebied hadden gelegen. Er is te kort aan drinkwater en de zeer slechte sanitaire omstandigheden hebben een ernstige toestand ge schapen. aldus een mededeling van de ambassade van Haiti in Washington. Er is voor miljoe nen dollars schade aangericht. Hele steden zijn verwoest, deelde de Haitiaanse minister voor Openbaar welzijn later nog mede. De lichamen der doden drijven in de straten. Ook Cuba Is door „Flora" getrof fen. Vooral de provincie Oriente heeft zwaar geleden. Vele verbindin gen zjjn verbroken en er is veel scha de aangericht aan de plantages en aan de veestapel. Bedreigd door hoog water zjjn duizenden bewoners van oost-Cuba naar het binnenland geëvacueerd. Inplaats van in noor delijke richting verder te trekken heeft de orkaan zjjn richting gewij zigd en is naar Cuba teruggekeerd De hergne van Cuba hebben de windkracht van „Flora" verminderd tot 160 km per uur, maar aangezien de orkaan zelf slechts een snelheid heeft van elf km per uur, betekent dit. dat hü gedurende lange tjjd ge legenheid heeft zjjn verwoestende werking op Cuba te doen gelden. In Havanna is bekendgemaakt, dat de koffie-oogst van het oostelijk deel van Cuba, die 90 procent uitmaakt van de totale Cubaanse produktie, door de orkaan „Flora" ls verwoest. Dc voormalige leider van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, heeft zaterdag in Driebergen ern stige kritiek geoefend op een aantal aspecten van de inkomens verdeling in ons land. Dr. Bruins Slot noemde het onrechtvaardig, dat de inkomsten van de loontrekkenden wel worden beperkt, maar die van de niet-loontrekkenden niet. De begroeting van de Sjah en Keizerin Farah door Koningin Juliana. Prins Bernhard en Prin ses Beatrix voor het diner, dat aan de Perzische gastheer door de Nederlandse gasten werd aangeboden. „Bij commissarissen van onderne mingen hopen zich dikwijls kapita len op", zei hy. „terwijl de inkom sten van de loontrekkenden aan grenzen worden gebonden". Hier tegen nam dr. Bruins Slot op de stu dieconferentie van Arjos met beslist heid stelling. „Het akker-aan-akker-trekken is in de bijbel verboden. Maar thans ge beurt iets dergelijks met veel meer dingen. Zulke verschijnselen maken het nodig, dat christenen zich kri tisch instellen tegenover de bestaan de orde". De liberalen verdedigen de be staande posities. Een christen heeft de bestaande posities niet te verdedi gen. Hij heeft slechts te luisteren naar het Evangelie. „De socialisten hebben ons nog nooit verdrukt. De liberalen wél" hield dr. Bruins Slot de talrijke aan wezige AR-jongeren voor „Onthoudt dat goed", zo voegde hy eraan toe. Dr. Bruins Slot wees met stelligheid de gedachte af, dat de macht van de vakbonden thans een gruwel is. Het verschrikkelijke is juist, dat de macht van de vakorganisatie op dit moment nihil is. Dit wordt in de hand gewerkt door die librale werkgevers, die met koppelbazen en dergelijke systemen werken, en door die arbeiders, die zich van de vakbeweging afwenden. „Het, is een ramp als de vakbewe ging de greep op de arbeiders ver liest. De vakbeweging heeft ervoor gezorgd, dat de klassenstrijd tot het verleden behoort. Hervatting van die klassenstrijd dreigt, als de vakbewe ging haar greep op de arbeiders kwijt raakt", aldus dr. Bruins Slot tot de Anti-Revolutionaire jongeren. De bekende televisie-gastvrouwe Mies Bouwman heeft gisterochtend in het ziekenhuis in Laren het leven geschonken aan een zeven pond we gende dochter. Het derde kind van het echtpaar Timp-Bouwman heeft Janneke. Het was niet de enige blijde ge beurtenis, waarmede het radio- en televisiewereldje gisteren werd ver rast. Mieke Bos beter bekend als de blonde helft van de Selvera's bracht ook een dochter ter wereld. Dit meisje wordt Karin genoemd. Zoals bekend heeft Mieke een einde gemaakt aan de samenwerking met haar zuster en zal zij binnenkort de belangrijke rol gaan vervullen in de musical „The sound of music". (Van onze Londense correspondent) Sinds het afgelopen week einde groeit in Engeland het ge loof, dat premier Macmillan on danks alles zal aanblijven om de grote tegenaanval tegen Labour te leiden. Tot nu toe werd aan genomen, dat de premier, die door een groot deel van de con servatieve fractie als een blok aan het been werd beschouwd voor het winnen van de alge mene verkiezingen (in het voor jaar of de vroege zomer), zijn functie tijdig zou neerleggen. De belangrijkste reden voor het aanblijven van Macmillan is hierin gelegen, dat de conser vatieven het niets eens kunnen worden over zijn opvolger, waarvoor Butler, Maudling en Lord Hailsham kandidaten ziin. Zij tonen allen defecten, die groter zijn dan Macmillans te kortkomingen. Er z(jn nog andere factoren, die een rol spelen. Er is namelijk wei nig tijd meer vóór de verkiezingen en de partij wil snel een einde ma ken aan de heersende onzekerheid. Bovendien zou Macmillan. als hü In de komende weken znu zwichten, daermee toegeven, dat he»i voor al le fouten en tegenslagen blaam treft. Macmillan is ervan overtuigd, dat hij zonder kleerscheuren tevoorschün zal komen uit het a.s. Lagerhuisdehat over het rapport-Denning (affaire- Prof umo). Ook wordt gezegd, dat Macmillan, die de eerste ls geweest, die het ijs in Moskou heeft gebroken, zeil wil deelnemen aan een eventu eel nieuw topgesprek. Een andere factor is dc publikatle gedurende het afgelopen weekeinde van een geïllustreerde brochure van de conservatieven. waar:n een pijp- opstekende Harold Macmillan tegewicht voor de altijd pijprokende Harold Wilson als zijn mening geeft, dat de kiezers hun oordeel moeten vellen cp grond van hetgeen door de regering is bereikt. Met fei ten en cijfers tracht dit geschrift de aanklacht van Labour te weerleg gen, dat het land sociaal en econo misch voortstrompelt. Zoals eerder in deze leiderscrisis tracht Macmillan zich over de hoof dei van zijn verdeelde en complotte rende partij rechtstreeks tot het En gelse volk te wenden. Macmillan schrijft in een voorwoord, dat de conservatieve politiek op praktische experimenten en ervaring berust en niet uit vage beloften bestaat. Hij gewaagt vol trots van de „conserva tieve revolutie" die Engeland heeft gered van het roestige, droeve, so cialistische systeem der na-oorlogse jaren. Dit klinkt niet als de taal van een man, die op het punt staat weg te lopen. Niettemin zal de spanning deze week dagelijks toenemen In verhand met de grote rede, welke Macmillan zaterdag a.s. aan het slot van dc jaarlijkse conferentie der conserva tieve party In Blackpool zal houden. Hoewel hü niet alles kan onthullen constitutioneel kan hy een besluit om heen te gaan alleen aan het staatshoofd mededelen zal hü zyn werkeiyke bedoelingen toch wel Ia- ten doorschemeren. Verwacht wordt, dat de regering binnenkort plannen zal aankondigen inzake verdere steun aan de weten schap om Labours initiatief in dit opzicht te doorkruisen. Moordaanslag op Castro mislukt Het Britse blad Sunday Express maakte zondag met veel ophef mel ding van een „ongelofeiyke" moord aanslag op de Cubaanse premier, Fidel Castro en de Russische ambas sadeur in Cuba. Beide mannen maakten volgens het blad een rondvlucht boven Ha vanna in een Russisch transport vliegtuig, toen plotseling luchtafweer geschut begon te vuren. Onder de ogen van duizenden mensen die zich aan de waterkant bevonden, ma noeuvreerde de piloot zijn toestel als een stuntvliegtuig tussen een hagel van granaten door. waarna hy het veilig aan de grond zette. Na de aanslag zouden vijf officie- I ren van het Cubaanse leger zijn ge- arresteerd. Het :s niet bekend, wan neer de aanslag ls gepleegd. De voormalige „koning" van de Lon dense onderwereld. Jack „Spot" Corner heeft zaterdagavond in een programma van de Britse commer ciële televisie gezegd, dat de zede loosheid en corruptie in Engeland onder leiding staan van de Maffia. De zwaargebouwde Jack „Spot", die een gezicht vol littekens heeft, zei: „Maakt uzelf niet wijs, dat het kwaad van de Maffia alleen in Amerika tiert. Alle verschrikkelijke dingen in Amerika waar u over kunt lezen, gebeuren ook hier elke dag". De Maffia heerst volgens hem onder meer over casino's en renbanen. „Toen ik nog nummer één was, zouden zy het land uitgetrapt zijn. Maar toen ik te grazen werd geno men en ik in een meinacht in 1956 voor dood op straat werd achterge laten er waren 200 hechtingen nodig om mij weer aan elkaar te naaien zagen die fascist isch- gezinden hun kans schoon: zij na men de macht in mijn rijk van de onderwereld over". Volgens Jack ..Spot" heeft de Maffia twee contactmensen in Engeland, die zichzelf de gouverneurs noe men. Deze lieden hebben, aldus Jack, de leiding over de onderwe reld. Hun namen wilde hij echter niet noemen. Advertentie R MtNSEM 011 HET G0E0 BEKIJKEN f Uit het Leidsch Dagblad van 6 October 1863: J Bij Croohemo, in Enge- land. had Dinsdag een vrouw het ongeluk van in het water af te glijden. Haar kristine spreidde zich echter uit waardoor z\j bleef drijven en gered kan worden. Thans reist men in 12 uren van Parijs naar Londen. 15 jaren geleden had men dienzelfde tijd noodig om per deligence van Parijs naar Chartres te reizen. ^VVVWJ

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1