li Kinderen parkeren in de bios IK MOEST ER EVEN BIJ GAAN ZITTEN APPELS EN PEREN 'UIT en i THUIS Hoed u voor de kou overpeinzing tm Jaterdag 28 september 1963 Pagina 3 1 hi M De zoons hadden het deuk. Zij hebben het altijd druk maar ditmaal waren hun bezigheden overtrokken met een waas van geheimzinnigheid. Wanneer ik meende dat zij rustig boven mijn hoofd huiswerk zaten te naken en ik mij er over ver wonderde dat dit zónder ge druis of heen-en-weer geloop •erliep en deswege enigszins ongerust een kijkje ging ne men want je kunt nooit weten met al die elektrische appara ten in huis, en berichten over (allout in de krant) dan bleken te er helemaal niet te zijn. Wel lagen hun boeken over een stoel. Dat verwonderde mij. Waar zaten de zoons (zonder broek)? Toch niet buiten? Ja. buiten. Want noch in huis, noch op zolder of in de garage viel leen dekkt Vei Allicht. Wy zijn toch de oprich ters. Ik nam nóg een kruk. Dus daarom u-as je zo dikwijls onvindbaar. Grutjes, waarom vertel je me nooit iets? Dan had ik kun nen zorgen dat je sportkleren bij tijds in orde waren. Sedert dat moment behoorde ik tot de ingewijden en mocht ik aan horen welke prestaties zij plachten te leveren in de zelfgeschapen voetbalvereniging. Ik mocht ook de lidmaatschaps kaarten typen. Ik mocht elke dag ontzaglijk vieze broekjes en truitjes wassen, want aan veldkeuring had den de jongens van de nieuwe club geen behoefte. Ik mocht tientallen malen in de week naar de voordeur rennen om vreemde Jongens te woord te staan die kwamen informeren of „het vanavond nog doorging". Dan zei ik maar „Ja" ofschoon de hemel mocht weten waar zij het over hadden. De telefoon stond te trillen van de zenuwen wanneer er een heuse competitie moest worden georgani seerd. En mijn oren tuitten van de verhalen over buitenspel en penal ty's en kopstukken en redding-op- het nippertje Een veld hadden zij: welis waar clandestien en niet hele maal reglementair, maar dat icas niet belangrijk. Het kon be speeld toorden, vooral bij slecht n spoor van de knapen te ont- Verbaasd keerde ik terug tot mijn dgen bezigheden, overigens wel ge rustgesteld, want zelfs als zij in ze ven sloten tegelijk liepen was dat óg geen rampzonder broek. Een tijdje later hoorde ik ge- itommel. Aha. zij waren er dus freer, blijkbaar door de keukendeur nar binnen geglipt. Ik stond op, eklom de trap en gluurde om een ïoekje van de deur. Adriaan met iroek aan, zat achter zijn bureautje en blokte. Ik keek om een ander ïoekje van een andere deur. Henk, mét broek, knoeide aan zijn radio Hallo, zei ik. Waar hebben jullie gezeten? 0!, buiten was onveranderlijk iet nonchalante antwoord. Hetgeen iiin methode u-as om mij duidelijk e maken, dat zij geen menging Pensten. Tot ik enkele dagen later een kast choonmaakte. Onmiddellijk viel nij een zwaar bemodderd kort broekje op. Er onder lag een nóg viezere trui. Daar na ging ik. mij herinnerend dat de zoons wel vaker vergaten vuile kledingstukken in de was te geven, ook de andere kast inspecteren en trof daar eveneens een paar klonten modder aan, vaartussen zich enig textiel bleek e bevinden. Hup, in de wasmand, lie slordige kinderen toch! 's Avonds kwam Adriaan met een ongelukkig gezicht in de keuken. Mams. ik ben wat kwijt, zei hij bedrukt. Goed zoeken jongen, adviseer de ik. Hij keek geërgerd. Mijn sportbroekje dat blau we, zei hü kortaf. O, dat hangt buiten in de re gen te drogen. Ik heb het van daag uitgewassen, want het was niet toonbaar meer. antwoorddde ik opgewekt. Maar ik heb het nódig. Waarvoor? 't Is vandaag geen trainingsavond van de atletiek- club. Toch heb ik het nodig. Ik kan niet in een lange broek gaan voetballen. Voetballen? Ja, met de club. Welke club? De onze. Ik ging er even by zitten. Sedert wanneer ben Jij lid van en voetbalclub? Daar wist ik niets an. Sedert drie weken. Wat moet t nu aantrekken. Je hebt nog een groen sport- iroekje. Maar blauw is de clubkleur, pro testeerde hij. Dat hebben wij zo hstgesteld omdat Henk en ik al kbei al een blauw broekje hadden. Ja, jamaar mogen Jullie je *igen kleur vaststellen? Parijs zorgt goed voor ons deze winter. Van top tot teen worden we warm ingepakt. Dat de elegantie van .de top' er helemaal niet onder hoeft te lijden tonen deze foto's: Geheel links een hoed van fazanteveren uit Londen. De ontwerpster Isabel Babianski gaf hem een voile met grote ga ten. Daarnaast een hoed van groene en witte grove tweed, die ook werd gebruikt voor het jasje. De foulard is gemaakt van anthraciet-grijze wol. evenals de bijpassende rok voor dit ensemble van Jacques Es- terel. Hiernaast een ontwerp van het huis Dior, een tailleur met bijpassende hoed en brede das. alles gemaakt van pied-de-pou- le in de kleuren créole en rood. (Van onze correspondent in Washington) Hanengekraai hoort men niet in een grote Amerikaanse stad. Daarom heeft men daar beslist een wekker nodig. Dat kan echter een wekker zijn, die te vens de radio aanzet en koffie maakt. Terwijl de koffie in de moderne .percolator" gezellig doet rammelen, begint de huis houding op dreef te komen. De vrouw des huizes is heel ac tief geweest en heeft voor het ont bijt haar haar nog even gewassen. Het drogen is geen probleem: zy heeft een haardroger, die als een reuzen-badmuts op haar hoofd staat. Om haar middel draagt ze een elektrisch apparaat, dat via een slang warme lucht onder die muts blaast. Het gezoem van dit toestel is niet luider dan het spin nen van vier katten en mevrouw die haar oren buiten de muts laat) kan zo naar de radio blijven luisteren. Zij behoeft, al drogende, niet stil te zitten. Het toestel om haar middel is door een draad met een stopcontact verbonden en als die draad maar lang genoeg is. kan zij van alles in huis doen. Zi) kan bijvoorbeeld haar tanden poetsen met die elektrische tandenborstels, die sedert een jaar zulk een opgang maken in Amerika en die het och- tendgesnor nog hebben opgevoerd. Deze elektrische tandenborstels, kosten tussen de drie en de twintig dollar. De goedkoopste zijn vaak afkomstig uit Japan en men be weer, want dan kwam er nie mand. Scheids- en grensrech ters beschouwden zij als over bodige luxe, kleedkamers even eens. Het aantal spelers vari eerde sterk. Soms kwamen er zes. soms. drie, soms tien. Nooit tweeëntwintig in mijn bescheiden leke-ogen het mini mum om er een voetbalwedstrijd mee te spelen. Maar de zoons, deskundig als alle jongens op hun leeftijd, lachten mij uit om die dwaze veronderstelling en toonde aan dat je een „jofel partijtje" kon spelen op deze voorwaarde dat er ergens een paal stond en er minstens één keeper aanwezig icas. De rest mikte dan op het doel en had pret. Maar is dit nu een echte club? vroeg ik twijfelend. Zijn jullie inge schreven bij de KNVB? Dat komt gauw genoeg, zeiden zij ernstig. Denkelijk gaan wij over een paar Jaar over naar 't betaalde voetbal. Op 't ogenblik storten al le leden een kwartje in de week. ter bestrijding van de onkosten. Hebben jullie dan onkosten' vroeg ik verbaasd. Even was er een lichte aarzeling. Toen bekende Adriaan Ja, wij sparen voor een voetbal een echte. Waarmede zonneklaar is bewe zen dat voetballen geen sport, geen beroep, geen ontspanning is, maar een instinct. THEA BECKMAN Uit de collectie van Pierre Cardin is deze eenvoudige en toch heel aparte japon met de "gaucho"-kraag. Verkiezingsstrijd tussen de seksen De campagne voor de verkie zing van een burgemeester en leden van de gemeenteraad van het dorp Sulphur Rock in het noorden van de Amerikaanse staat Arkansas gaat ditmaal tussen de mannen en de vrou wen. Op het ogenblik zijn de mannen in het dorp aan het bewind. De vrouwen, die de mannelijke dorpsregering moet zijn, hebben zich verenigd in een partij die zeven kandidaten heeft gesteld om de manlijke functionarissen te vervangen. Mevrouw Travis, de presiden te van de vrouwenpartij, zei geen heftige verkiezingsstrijd te verwachten. ,jHet blijft een vriendschappelijke strijd. Wan- naar zij winnen, zullen tue de verliezers een maaltijd aanbie den". De kans dat een herstem ming noodzakelijk zal iijn is overigens groot, want van beide geslachten zijn er ongeveer evenveel stemgerechtigden. weert, dat borstels, die op de kracht van een batterijtje borstelen, niet erg bevredigend zijn. Maar over de duurdere apparaten is het publiek enthousiast. Voor de kinderen is tanden poetsen een modern spelletje ge worden en als ze het instrument pas hebben, halen ze buur- vriendjes binnen om te laten zien hoe goed het gaat. Gezoem en gesnor Een goed Ingericht Amerikaans huls heeft meer dan één badkamer. Dat is niet zulk een bijzondere luxe. want wie Amerika kent. weet dat men niet alleen om zich te wassen naar de badkamer gaat. Ter wijl moeder heur haar droogt en de kinderen hun tanden en tand vlees schrobben, kan vader aich in een afzonderlijke badkamer sche ren. Elektrisch natuurlijk. Werke lijk. het is een gemotoriseerd reveil Toch heeft dat gezoem en gesnor wel voordelen: air-conditioning, die het huis koel blaast hoort men bij na niet meer en de televisie van de buurvrouw die al om zeven urn 's ochtends wordt aangezet, wordt ook vrijwel overstemd. Maar van huiselijke conversatie komt niet veel terecht en dat is ideaal voor mensen die daar 's ochtends moei te mee hebben. ..Kinderen zijn hinderen" moet vader Cats gezegd heb ben. Had hij echter in de twin tigste eeuw in Amerika ge leefd. dan had hij kunnen waarnemen, hoe de maat schappij er toe meewerkte om de ouders van die kinderhinder te ontlasten. Er zijn ongeveer 6500 .shopping- centers" in de Verenigde Staten verrezen. In Europa komen ze ook en men zal dus al wel weten, wat dat zijn: op strategische punten, gemakkelijk bereikbaar vanuit een of meer voorsteden graven bulldo zers een kolossaal terrein af. Op die woestijn van zand of klei maakt men een enorm parkeer-terrein en daar omheen bouwt men allerlei winkels. Niemand in die buiten- steedse nederzettingen hoeft meer naar de oude stad om inkopen te doen, want in een modern win kelcentrum vindt men niet alleen een ..drugstore" en een „supermar ket". maar ook modezaken, schoen winkels en heel vaak een bioscoop. Het schijnt, dat ongeveer een derde van alle bioscoopzalen, die de laat ste twee Jaar in Amerika gebouwd zijn, verrezen zUn in zulke winkel centra. Voor de bioscooponderne mer is dat een goede plaats: dicht bij de woonhuizen van een betrek kelijk welgesteld publiek en 'savond6 ruime parkeergelegenheid vlak voor de deur. Parkeerplaats Overdag, wanneer men geen films voor volwassenen ver toont, zijn sommige van die bioscopen zelf een soort parkeer plaats: een „huis van bewaring voor kinderen. De eigenaars van de winkels in zulk een centrum hebben beseft, dat de moeders veel rustiger (en veel uitgebrei der) inkopen doen, wanneer zij geen kinderen aan hun rokken (of shorts) hebben hangen. Die moeders kunnen daarom hun kinderen gratis parkeren in de bioscoop. Daar krijgen zij een plastic letter op hun rug de eerste letter van hun achternaam en vervolgens worden zij alfabetisch gestald. Helemaal donker is het niet in de zaal en de moeders kunnen hun kinderen op die manier gemakke lijk terugvinden. De films die ver toond worden (veel tekenfilms) zijn berekend op een Jeugdig pu bliek, maar de allerkleinste dreu- messen kan men kwijt in een spe ciaal zaaltje, waar een deskundige juffrouw hen bezig houdt of als haar dat lukt te slapen legt in bedjes. De bioscoop-eigenaar wordt be taald door de winkeliers en ver dient bovendien nog door de ver koop van ijsjes en limonade. Streng zou zijn, dat men kinderen com plexen bezorgde door hun te veel te verbieden. Men is een beetje aan het terugkomen van die omzichtig heid in de opvoeding en het volgen- de verhaal kan daar een symptoom van zijn: Een moeder had haar doch tertje geparkeerd in zo'n speel kamer bij 'n winkelcentrum. Na ruim een uur kwam ze de kleine Carol weer ophalen. Die zat fier en gelukkig op een hobbelpaard en wilde niet met haar moeder mee. De gediplomeerde oppas pro beerde het kind te overreden: mama moest eten gaan koken, want papa kwam gauw thuis, maar geen succes. „I am not going home", zei Carol, hoog te paard. De directeur van de bioscoop werd er bij gehaald. Die vertel de, damen het zaaltje spoedig zou sluiten, dan zou het donker worden en dan zou de kleine Carol helemaal alleen zijn. Maar het kind bleef onwrikbaar in het zadel. Ten einde raad belde men een kinderpsychiater op. In vliegen de vaart kwam hij aangereden. Hij ziet Carol, gaat naar haar toe, fluistert haar iets in het ooren onmiddellijk klimt zij van haar paard. Zij geeft gauw haar moeder een handje en is verder de gehoorzaamheid zelve. Op weg naar huis kon de moe der haar nieuwsgierigheid niet langer bedwingen: „Wat zei die meneer tegen je. Carol?" Nog diep onder de indruk ant woordde het kind: ..Hij zei: als je niet onmiddellijk van dat paard af komt, krijg je een pak op je broek zoals je nog nooit gehad hebt". Van het huis Dior is deze avondjapon van zwart mousseline plissée met ceintuur in de taill. (W)ETENS WAARD 't Is dus nu tijd om weer eens een lekker appeltaart te maken, gebak ken met roomboter en natuurlijk gevuld met de juiste appelsoort (bijvoorbeeld James Grieve). Appeltaart Maak van 150 g bloem, 100 g bo ter. 75 g basterdsuiker, zout, vanille en citroenrasp een zandtaartdeeg. Bekleed hiermee een ingevette We hebben de indruk, dat de Amerikaanse ouders de laatste tijd wat strenger worden bij de opvoe ding van hun kinderen. Buiten Amerika meent men altijd, dat Amerikaanse kinderen zo ongeveer alles mogen doen waar zij zin in hebben. De Amerikaanse theorie springvorm. Vul deze daarna met schijfjes friszure apoel, die dak pansgewijze over elkaar heen wor den gelegd. Strooi er wrat rozijnen over. Klop 2 eieren met 50 g suiker los en iets kaneel. Giet dit mengsel over de vulling. Snijdt van restan ten deeg reepjes, die als een net werk over de vulling worden gelegd. Vouw de rand van de taart om tot de vulling, bestrijk het netwerk met HNIMNINHMIMMII Op de groenteveilingen is in september duide lijk te zien dat de zomer op zijn eind loopt, maar op de fruitveilingen ligt het anders. Daar begint deze maand de drukte toe te nemen en dat be treft dan vooral de belangrijkste vruchten van september: appels en peren. „Vrouwen spelen een prakti sche rol in de voeding van de hongerige mens". Dat vind ik een mooie zin, en treffend ge ïllustreerd in zo'n fraai uitge voerd Amerikaans damestijd schrift, propvol met adverten ties, die een mens 't water om de tanden doen lopen. Een van die advertenties toonde een gui tig jongetje, gezeten achter een kom vermicellisoep geen slierten, maar ringetjes, .flé mamma" zegt 't jongetje hoe krijg je die vermicelli zo mooi rond?" Nu had natuurlijk niet mam ma, maar de vermicellifabriek dit wonder tot stand gebracht, maar voor 't jongetje gold toch: ik heb honger dus ik kreeg van mamma lekkere soep met leuke figuurtjes erin en wie zou die anders gemaakt hebben dan natuurlijk: mamma zelf! Dit jongetje woont vanzelf sprekend in de welvarende goedgevoede helft van de we reld!! ..Vrouwen spelen een praktische rol in de voeding van de hongerige mens". Die wérke lijk hongerige mens woont in de andere helft! De fraaie aange haalde volzin is dan ook geen lichtelijk opgeschroefde manier om te zeggen dat moeder de vrouw doorgaans voor 't eten zorgt, maar geciteerd uit een ar tikel over ,J)e vrouw en het we reld voedsel congres" in 't maandblad van de NOVIB „Onze Wereld". Dat congres werd begin juni in Washington geopend door president Kennedy en het was een Nederlandse vrouw me vrouw C. J. van Beekhoffvan Selms, sinds jaren presidente van de wereldorganisatie van plattelandsvrouwen die in dat internationale e-n bij uitstek deskundige gezelschap duidelijk maakte, hoe 'n voor de hand liggende taak het is voor de vrouwen, om een belangrijk en vooral praktisch aandeel te ne men in de wereldomvattende anti honger campagne. .JCijk eens heren" zei mevrouw Beekhoff (in plechtiger bewoor dingen natuurlijk) zorgen dat anderen te eten krijgen, ligt ons vrouwen nu eenmaal; in 't klein, maar óók in 't héél groot Daar zijn de diverse vrouwen organisaties bij in te schakelen, maar ook de „ongeorganiseer den" zijn te bereiken door klare taal en duidelijke voorbeelden. „En", zei mevrouw van Beek hoff en dat vond ik zo kern achtig „als die belangstelling eenmaal gewekt is, dan zult u eens zien hoe de aldus gevorm de macht van al die vrouwen direct klaar staat om zonder sentimentaliteit mee te doen aan de bestrijding van de hon ger". Want we zijn allemaal wel geneigd om bij 't zien van een schattig donkerogig, maar uit- gehonderd India's kindje verte derd uit te roepen „ach icat een lievertje". Maar als 't er op aan komt kunnen vrouwen inder daad alle sentimentaliteit laten varen en de handen uit de mou wen steken. Vanwege die „in nerlijke behoefte om een prak tische rol te spelen in de voe ding van de hongerige mens". We hoeven ons helemaal niet te verbeelden dat, als wij, vrou wen, ons met de zaken gaan be moeien, de wereld ineens zien derogen en onmiskenbaar ver beterd wordtDan zou de invoe ring van het vrouwenkiesrecht dat hebben moeten bewijzen Maar 't is wel te hopen dat vooral door de praktische mede werking van de vrouwen ook de miljoenen nu nog hongerende kindertjes het een zó doodge woon zullen vinden dat mamma iedere dag voor eten zorgt, dat ze er niet van op zouden kijken als ze zelfs de vermicelliringetjes eigenhandig gemaakt had. HERMINE G. ei en bak de taart in :{i uur in een matig hete oven goudbruin en gaar Coupe belle Héline Doe een schep vanilleijs onderin een wijdglas en leg hierop in de lengte doorgesneden gesuikerde pe ren (of peren uit blik). Giet hier over een warme chocoladesaus en garneer dit met een rand slagroom en was gehakte noten Coupe pêche melba Vul een coupeglas half om half met vanille Us en aarbeien ys. Garneer deze met een halve perzik, die met marasquin is besprei.'xeld en met gesnipperde, geroosterde amandelen is bestrooid. Spuit er een rand slag room omheen. Paprika-spaghetti 100 g spekblokjes ii* 20 g boter bakken. 6 paprika's er in reepjes gesneden bijdoen en 10 minuten meesmoren. 250 g tomaten in stuk jes snijden en in 't spek in paprika mengsel zacht maken en vermen gen met 400 g gaar gekookte spaghetti. Met zout en peper op smaak afmaken, op een schotel sta pelen en bedekken met kaassaus De rest van de kaassaus er apart bij geven. Montagne Russe Doe in een vlaschaal een laag vanillevla, leg hierop met Jam be streken biscuits hierover de rest van de vanillevla en garneer de bo venzijde met vlokken stijf geslagen eiwit en geconfyte vruchtjes. Bestrooi het geheel met suiker, die met een druppeltje rode plan- tenkleurstof roze is gekleurd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9