MEXICAANSE VISSERIJ wordt gemoderniseerd en uitgebreid In elk F rans dorpje is een ,wondertuin' VASTE PLANTEN VOOR DE TUIN Aanleg van haven met koel en vriesinstallaties; bouw van vijf nieuive schepen MET HULP VAN NEDERLANDSE BEDRIJVEN Nederlandse vissers instructie van gaan vangstmethoden geven "TFh' door Sjouke van der Zee Zaterdag 28 september 1963 Pagina 2 (Van onze correspondent In Mexico). Het doet het vaderlandse hart in den vreemde in dit geval Mexico hij zond er goed om de stevige vriendschapsbanden die Mexico en Nederland al zo lang verbindentelkens opnieuw uitgedrukt te zien in andere vormen van samenwerking. In casu: een pracht project waarvoor de Nederlandse Handels Maat schappij 27.5 miljoen gulden heeft verleend voor een termijn van tien jaar dat Mexico's visserijwezen ten goede zal komen. Een van Mexico's vele rijkdom men zit namelijk in de twee oceanen waar het aan grenst met een paar duizend kilometer lange kustlijn. Van de visrijkdom wordt echter naar verhouding bij lange na niet genoeg geprofi teerd en met name aan Mexi co's Pacific-kust en de Golf van Mexico zou men nog heel wat goede vissershavens kun nen gebruiken. De bedoeling van het project, waarvoor Ne derland en Mexico de handen hebben ineengeslagen, is dan ook een enorme uitbreiding van het visserijwezen, iets dat niet alleen de export maar ook het binnenland ten goede zal komen. Want vreemd genoeg wordt er in het binnenland veel te weinig vis geconsu meerd, iets wat vooral te ma ken heeft met het tekort aan goede koel- en vriesinstallaties aan de kusten. caanse vissersplaatsjes kan zien. speciaal kort na zonsopgang en kort voor zonsondergang. Dan doemt er een schuitje op. met een man of acht en een enorm net. Tweehonderd meter uit de kust blüft het schuitje liggen en het net wordt nu naar twee kanten tege lijk uitgeworpen, terwijl de man nen het aan het net-einde voort trekken tot aan en op de kust. Op deze wijze wordt de visbuit lang zaam maar zeker naar de kust ge trokken, hetgeen soms een zwaar karwUtje is met véél is. Wanneer er toeristen bij de hand zijn is er geen groter vreugde dan mee te trekken, en zich voor het harde werk dat spreekt vanzelf LINKS: Visvangst i« ManzaniUo. RECHTS: Mexicaanse methode van vissen op het meer van PaPtz- cuaro. eens naar hartelust vis te kunnen gaan eten. Dit. dank zi) de oplos sing van het conserveringspro bleem, dat het Mexicaanse visserij- wezen teveel remt. Moderne installaties De kolossale koel- en vriesinstal- latie, die zal worden geplaatst. «Of VIRSTAAK Dl AFGEVAARDIG DEN VAN DlVERNAHES ELKAAR'' heeft een machinekamer met 12 koel-compressoren met een totaal vermogen van 1000 pk naast een drooginrichting zullen er twee diep vries-tunnels voor vis zijn, waar ge fileerde vis een paar uur aan een lurht-circulatie van 37 graden on der nul wordt bloot gesteld. Daarna wordt de vis ln pakket - vorm in bakken zoet water gedoopt, zodat er een Usfilm achterblijft, die het vocht helpt vasthouden, en dan wordt alles in een opslagruimte ge deponeerd. Behalve twee diepvries- kasten, waar dunnere vis garna len e.d. tussen beweegbare pla ten van 36 graden onder nul wordt bevroren, zijn er koelcellen gepro jecteerd waar vis voor de directe doorverkoop wordt opgeslagen. Bo vendien wordt het geheel nog van een volautomatische ijsfabriek voorzien, zodat er ijs wordt ge maakt voor de vissersboten en het vis transport. In zekere zin wordt de ijsfabriek ook een besparing, want het ijs moest totnutoe van locale markten worden gekocht, en met de steeds fluctuerende prijs aldaar zal een eigen ijs-producerende fabriek voor visserij en transport voordeliger worden. Dat het Nederland is, die deze grote installatie levert, hangt sa men met het feit dat Mexico nog geen eigen koelindustrie heeft, wel natuurlijk voor huishoudelijk ge bruik. maar niet voor industrieel gebruik. Veel mogelijkheden Conservering is een van Mexico's grootste problemen. Er zou veel meer verse groenten en fruit, vis en vlees naar vergelegen en geiso- leerde streken in Mexico kunnen worden verzonden. wanneer er meer koelhuizen en ijsfabrie ken zouden zjjn. Er wordt b.v. veel van Mexico's vis direct naar de Ver. Staten gevlogen, omdat Mexi co zelf, door het tekort aan moge lijkheid tot visverwerking, waar voor een koelindustrie nu eenmaal onontbeerlijk is die vis niet naar al die afgelegen plaatsen kan ver voeren. In een staat als Sonora komt het voor, dat door een tekort aan gekoelde opslagplaatsen soms hon derdduizenden kilo's tomaten ver loren gaan. Tegen dergelijke ver liezen zouden aanschaffingen van koelhuizen natuurlijk opwegen. Maar in Mexico zouden de door boeren gevormde coöperaties zo'n installatie moeten financieren, en daartoe zijn zij niet in staat. Grasso levert inmiddels aan alle mogelijke industrieën en zaken in Mexico, zoals aan chemische en wasverwerkende industrieën, aan medische centra, aan wijnfabrie ken en aan gemeenteslachthuizen, etc. De firma werkt hier uitsluitend met een Mexicaans monteurkorps, en het project van Alvarado zal natuurlijk ter plaatse een aardige hoeveelheid werk verschaffen. Ont wikkelt zich het project naar wens. dan zullen waarschijnlijk meer van dergelijke ondernemingen langs deze kust worden gevestigd. land komen. Een van deze twee bo ten zal van een Nederlandse be manning worden voorzien. Deze be manning komt hier instructie in moderne visvangst-methoden geven. Al zullen die moderne methoden ongetwijfeld minder vreugde aan het oog bezorgen, dan de oude me thoden, die men nog in vele Mexi- een paar vissen toe te eigenen. Met behulp van nieuwe vissersbo ten. nieuwe vangstmethoden en nieuwe installaties hoopt men in Alvarado dat men daar dan 50 ton vis per dag kan gaan verwerken. Totnutoe werd daar ongeveer drie tot vijf ton vis per dag gevangen. Van die verwachte vertienvoudiging hopen enige omliggende staten mee te profiteren en daardoor eindelijk TAALKIEZERS Elk» VtjfvMTlijdf hevttw kcpfvWocrvwiw* "taalkJMW» MKUnfl-óalkjerfCkAnbi fwhWTwto op de spr*4cerat5)wnfr»f\o(opf«o de tolken Niemce haven Daarom heeft men zeer intensief overleg gepleegd en het resultaat na degelijk onderzoek, waarvoor o.m. ook de directeur van het be kende IJmuidense Instituut voor Visserij, ir. Van Mameren. naar Mexico is gekomen is, dat in het plaatsje Alvarado in de staat Vera Cruz een „pilot-project" wordt ge lanceerd. ofwel de eerste onderne ming in haar soort, waarbij een haven wordt gebouwd met een enorme koel- en vriesinstallatie. De laatste, die door Grasso's Konink lijke Machinefabrieken in Neder land wordt geleverd voor 2 miljoen gulden, zal in de loop van deze en de volgende maand in Mexico aan komen, waarna de montage in no vember begint onder leiding van Grasso's chef in Mexico, ir. O. Scheider. Wat de havenbouw betreft: deze wordt uitgevoerd door een Mexi caans-Nederlandse firma: Ingenie- ros y Puertos S.A.. onder leiding van de Koninklijke Nederlandse Mi), van Havenwerken, waarvan in Mexico ir. G. Treep directeur is. Alvarado scheen een hoogst ge schikt oord voor dit project, omdat er niet alleen zout-, maar ook zoet watervis aanwezig Ls. dankzij de ri vier Papalospan, plus een Delta- meer. Voor plaatsing van de grote vries- en koelinstallatie is nodig dat er verdichting-werk wordt verricht. Er zal daarvoor een in Mexico nieuwe methode worden toegepast, waarbij zand-pilaarfunderingen worden gemaakt. De verdichtings- werkzaamheden worden door de Goudse firma Nederhorst uitge voerd. Deze draagt in Mexico de naam van Cimentaciones y Edifica- tiones S.A. en staat onder leiding van ir. J. Woltman. Het is dus wel een zeer spectaculair en typisch Nederlands project, dat de regering van president Lo pez Mateos laat uitvoeren. In september 1964 zal het bedrilf in werking kunnen worden gesteld. Verwacht mag worden, dat dit door de president van Mexico zelf geschiedt, en het is niet onwaar schijnlijk dat ook Prins Bernhard de opening van het bedrijf mede zal voltrekken. Instructie Er zullen ook vijf nieuwe vissers boten aan Alvarado worden gele verd, waarvan er twee uit Neder- Nu de herfst in aantocht is kan men plannen maken voor de border. Vaste planten heeft men vrijwel elk najaar modig en het is nu de goede tijd die te bestellen. Dat dient men bi) een solide firma te doen. die dan straks de tijd heeft uw bestel lingen in orde te maken. Thalic- trums zou ik beslist niet willen missen. Ze komen in diverse soorten voor en speciaal de dipterocarpum moet genoemd worden. Die bloeit met blauwe bloempjes, echt iets voor de lief- hebberstuin. Deze soort kan men ook voortkweken door middel van zaaien, doch daarvoor is het nu niet de goede tijd. Dat kan men beter in het volgend voorjaar doen. Nu kan men sterke plantjes kopen. Ze ver langen een zonnig plekje en de grond dient men goed los te maken. Ook zal men voor vol doende voedsel moeten zorgen. Spit oude mest door de grond heen. maar gebruik in geen ge val verse stalmest. Indien de grond voldoende voedzaam en humusrijk is. kan men ook heel goede resultaten bereiken met de bekende korrelmestsoorten per vierkante meter heeft men dan ongeveer dertig gram no dig. Later moet men nog eens een lichte overbemesting geven. Thalictrums zijn vrijwel win terhard. doch de afgelopen win ter heeft ons geleerd, dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn! Vooral indien nu nog voor de winter gepoot wordt, zal men ze beter een beetje kunnen be schermen met wat turfmolm of met groene sparretakken. Als men eenmaal flinke plan ten heeft, kan men voortkwe ken door middel van scheuren en dat kan men in deze tijd van het jaar doen of in het vroege voorjaar. Men dient dan grote pollen op te nemen en die in stukken verdelen. Behalve de hier genoemde zijn er nog vele andere soorten. Over het algemeen groeien ze vrij hoog op en men mag ze dus niet op de voorgrond zetten. De hoogop groeiende gaan naar de achtererond en de andere kun nen iets meer naar voren gezet worden. O. KROMDIJK. Dit was dus Frankrijk! Een enorm land, waar de toerist dag na dag langs eindeloze wegen snelt, waar achter elke hoogte weer een volgende hoogte ligt, nog hoger en met nog langere aanloop. Een ont zaglijk stuk Europa met steden als mierennesten, waar de auto's sich als kleurige insekten voegen in lange, lange rijen, om dan, bevrijd van de stad, weer uit te zwermen naar andere steden, langs graan velden, die reiken van horizon naar horizon, langs dorpen, waar alleen wat kippen op een mesthoop schar relen en eenossenspan zonder enige haast slentert langs een wagen spoor, langs wegbermen, die ln hun rijke bloei verstild zijn tot één groot bloemencorso. Wie in dit wijde land na dagen reizen tenslotte zijn doel heeft be reikt en tot rust is gekomen in een van de ontelbare dorpjes, gestrooid langs de bochten van de wegen, die ervaart echter een geheel ander Frankrijk. Want behoudens de en kele weken, dat vreemdelingen er kortstondig leven brengen, staat in die kleine Franse dorpen de tijd vrijwel stil. De vreemdeling heeft er nauwelijks enige invloed op de rustige tred van het leven. Dit is óók Frankrijk, zo'n stil dorp aan de rivier, waar vrijwel alles anders is dan in mijn eigen land. Zijn boerderijen, uit grove brokken steen opgebouwd, liggen tegen elkaar opgestapeld, uit de verweerde muren barst het leven overal tevoorschijn, wilde slinger planten houden zich vast ln scheu ren en gaten, hangen in een prach tige wanorde naar beneden. Achter de muurtjes zijn de tuinen, stille paradijsjes van planten, bloemen, bomen. Ze zien de vernielers wel, maar ze komen niet in actie Ze komen ook niet in het geweer als na een wolk breuk de rivier hun dorp bedreigt. Niet eerder beginnen zij te slepen met hun eigendommen, of het snel wassende water moet hun drempel bereiken. Insekten Vlinders De rivier! Met een groot gebaar houdt zij de huizen, de oplopende straatjes, de boomgaarden omvat, stil en vredig vloeit haar water voorbij, maar zodra zfj het dorp achter zich heeft gelaten, neemt zil een sprong, die het water in wilde werveling over een barrière van stenen voert, waarna haar murmelende stem nog ver en lang hoorbaar blijft, de hele zomerdag, tot in de stilte.van de nacht als langs de slapende huizen het don kere water vloeit. Maar mijn tuin slaapt nu niet. Klaar wakker heeft hij zUn over vloed van petunia's en donkerblau we salie overgegeven aan het licht. Het is hier een land van insek ten. van sprinkhanen bijv. in tien tallen soorten en duizendvoudig in aantal, van sluipwespen in alle maten en kleuren, herkenbaar aan haar slanke taille, haar haastige dribbelgang. Er komt iemand aan wandelen met een doosje, waarin het wijfje van ..het vliegend hart", bij ons in Nederland de grootste inlandse kever, hier in zuidwest- Frankrijk een gewone verschijning. Pas op voor uw vingers! De kaken van deze kevers zijn messcherp en zij gebruiken ze maar al te gemak kelijk wanneer ze het met de be handeling niet eens zijn. De zon staat nu op z'n hoogst, de hitte zindert over de tuin, over de wijdopen bloemen, de ijverige in sekten, de roerloze bomen. Er is geen geluid van mensen, het dorp houdt z'n siësta, de rivier zingt in de verte. Alleen een cicade, ergens in het groen verstopt, vertelt kras send zijn verhaal zonder einde. Genieten In een schaduwhoek van zo'n hof van Eden zit ik en geniet van alles, wat er anders is dan in het land, dat ik ver achter me heb gelaten. De hele lange warme zomerdag ligt dit stukje grond in de ban van de stilte, die alleen wordt verbroken door de heldere stem van een groene specht, de melodieuze roep van een wielewaal. In de bloemperken, vers be sproeid, kleurt het diepe blauw van ridderspoor, het felle rood en wit van gladiolen. Aan de takken van perzikbomen en abrikoos hangen donzige vruchten, zocht bedauwd. Deze tuin is een wondertuin, waar de liefhebbers van planten en die ren ogen te kort komen. Van ste nen, ruwe blokken kalkstegn, zijn de muurtjes gebouwd, ruwweg op elkaar gestapeld. De streek leverde ze voor niets, het land leverde ook de overvloed van planten, die zo wonderwel pas sen bij het geel en het bruin van de ongelijke brokken: ruige cactussen met bloei van lila trompetkelken, en lichtgroene rozetten van de huis- look. een zgn. vetplant, die hier bU honderdtallen de stenen bedekken. Uit het hart van enkele rozetten schiet een bloeistengel omhoog, een kandalaber met roze lampjes, een wonder van groei en haast exotisch van voorkomen. De streek leverde ook de mossen en de korstmossen in prachtige schakeringen van grijs, geel, bruin, en rood. Mossen op stenen, maar jammer genoeg ook op bomen en struiken, vooral vruchtbomen, die tot in hun kronen met hun woeke rende gasten zijn bedekt. De men sen hier weten het wel. zU zien wel de vele dode spookbomen, maar zij doen er niets aan. zo min als zij iets ondernemen teeen die andere para siet. de vogellijm of mistletoe, die op vruchtbomen en populieren al even erg beslag legt. aan de hitte, die als een zware hand drukt op alles wat er groeit op en tussen de stenen; de hitte, die trillend hangt boven de verten. Er wiekt een vlinder rond, bleek geel met zebrastrepen op de vleu gels. Ik ken hem niet, zomin als de felrode wants, die op de gladiolen rondwandelt. Maar er is ook een oude bekende, de koningspage, een grote kapel, kenbaar aan de lange punten van de achtervleugels. HU lijkt op onze Nederlandse koningin- nepage, maar deze is kleiner en sterker van kleuren geel, roodbruin en blauw. Het lichtroze zeepkruid geniet de eer, bezocht te worden door een merkwaardige vlinder, die onmid dellijk de aandacht trekt door zUn ongewone snelheid en rusteloos heid. Het is de meekrapvlinder, een pUlstaart, grUszwart van lichaam met witte vlekken, en vleugels, die zo snel bewegen, dat men geen kleuren kan onderscheiden Het diertje raakt de bloemen niet aan. maar blUft er als een kolibri in de lucht voor staan, steekt vlug een lange gebogen tong naar binnen, om dan in een flitsende boog voor een bliksembezoek naar een vol gend bloemperk te schieten. Verrassing Kijk, een verrassing! Nog een zonaanbidder, die niet slaapt. Van steen op steen, hangend en sprin gend haast zich een hagedis. ZU heeft de kleur van de stenen, een onduidelUk grUsbruin. dat haar vol komen gelUk maakt aan haar jachtterrein, om op een steen te lUken. en nu houd ik m'n adem in. beweeg zelfs mUn ogen niet, want de acrobaat komt recht op me af Als een vinnige streep schiet zij over het grint, roetst tegen een stenen bank omhoog, bemerkt bij een stoelkussen de vergissing, neemt een vluchtige duik in een open boodschappenmand en ver stilt dan ineens tot roerloosheid, lange tyd op dezelfde plek. Alleen de flanken ademen on merkbaar, het scherpe kopje met de waakzame ogen staat geheven boven het lichaam, slank, sierijk Wie maakte de eerste beweging? Waren mijn ogen het? Verschoof er een steentje? Eén flitsende streep en weg is het reptiel, opgenomen in het veilige muurtje. Het brandend hete muurtje met zUn bloemen. En boven de bloemen het vederlichte spel der vlinders.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 8