Miljardendans in lege noorden Mededelingen over het Ambachtshuis Duitsers op bezoek bij de N.R.B. uan Australië Regering wil binnenland tot ontwikkeling brengen LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 noktobervergadering raad Voorschoten Afscheid van L.D. - verslaggever De raad van de gemeente Voor- boten had slechtö weinig tijd nodig n de agenda af te werken. Het lorstel van B en W. tot verhuur in pim 360 m2 grond aan de post- uvenvereniging ..De Zwaluw" ter aat.sing van een barak deed ir. umbouts tKVP» opmerken, dat de neen te onnodig risco loopt door tut grond te verhuren voor vijf ir. Waarschijnlijk, aldus spreker, is te grond eerder nodig voor de ö!eg van Rijksweg 4B. Waarom rhuurt de gemeente de grond niet hr. Vrouwenbond de aula van de Chr. ULO- 100I aan de Asserstraat heeft ds. D. Emous. Ned. Hervormd predi kt te Den Haag. gisteravond voor leden van de afdelingen Leiden- ntrum, -Noord en -Zuidwest, van Ned. Christenvrouwenbond een iserie gehouden over het onder- rp: „Christelijke Wellevendheid", ia een korte meditatie sprak me ur G. A. J. van Daatselaar-Som- l presidente van de afdeling Zuid- st. een hartelijk woord van wel- n. Tot het welslagen van de avond Kg mede bij het door een 25-tal nes gevormd NCVB-afdelingskoor jer de eminente leiding van de r J. Arnoldus. Emous merkte in het begin mijn causerie op. dat er over het erwerp „Christelijke Wellevend- i" geen literatuur bestaat, waarin n zich over de juiste interpretatie ndig kan gaan verdiepen. Met rijzing naar het feit. dat by wel- tndheid. in tegenstelling tot ge ne beleefdheid, het hart vooral «preekt bij het bewijzen van nsten aan anderen, gaf hij met ele rake voorbeelden aan op welke ten de wellevendheid zich kan nbaren. Hoewel bij het in acht ten van de wellevendheid d.w.z. welzijn van een medemens mede ten bevorderen, in de loop der ren de normen zich steeds heb- gewyzigd, is toch steeds primair leven, dat er van een blij gemoed geen püchtsdwang sprake moest Zich bepalend tot het specifieke rip ..Christelijke wellevendheid", erde spreker enkele bijbelteksten, irmee hij op duidelijke wijze toonde, dat de hiervoor gestelde men door de bijbel op een niet te verstane wijze zijn gegeven. j, zijn causerie lichtte ds. Emous. zich ontpopte als een niet alleen ende doch ook geestige spreker, r aanleiding van gestelde vragen, ele punten uit zijn betoog nog er toe. Zwemdiploma's volgende kandidaten van de nverenlging De Sleutelstad be den hun zwemdiploma: ploma A: mevrouw P. de Boo.v— kman. Janneke Honsbeek, Ria mhout. Nelleke de Haas. Mary Vos. Tonij van de Bom. Marijke fêji Oosten. Lydia Zaalberg. Cora tjer. Elisabeth Schlagwein, Hen- Boekkooi. Johan de Kruis, Kok ihuizen. Peter de Bolster. Wim i dijn. Bert van Toor Menno van Berg. Bert van Vllët. Rudy Se- r. Dik Delforterie, Leendert van 18 Linden. iplonia B: Tonny Vermeer. Neel- Pilemon. Wilma Hanno. Janny tiaar. Mineke Boot, Suze Tege- Martini van Delft. Carla Vroom Langezaal. Sara Slingerland. Voskuil. Marijke -Moot. Coby La- reer. Wim Stouten, Aat Mielo, t Werter. De Vijf Hoven het kader van de festiviteiten de opening van de nieuwe speel- aan de Hoflaan, hebben de ers en werksters van het eerste zich gisteravond enige uren ;end geamuseerd met een ge- samenzijn. Het feestelijk ge- programma werd hun aange- door het bestuur van ..De Vijf m" als een reëel bewijs van hulde ank voor hun activiteiten, zonder e de nieuwe speeltuin nimmer aliseerd had kunnen worden, een hartelijk getint welkomst- bracht de voorzitter van ..De jven" de heer C. Bos. nog eens nadruk tot uiting, welk een gro- ank zowel het bestuur als de rj Ituinjeugd van Zuid-West aan J •Ictiece leden van het damescomité (leiders en leidsters in het speel- lerband verschuldigd is. ider het genot van een kopje werd het programma geopend de vertoning van de speeltuin- „Geef ze de ruimte", die te- ziiniteen groot bijval oogstte. Presii 1 hiernavolgend gezellig samen- voor twee jaar, na deze twee jaar 1 kan eventueel ieder Jaar de huur verlengd worden. Wethouder Dekker iP.C.) deelde de raad mede. dat E en W. met deze barak in gedachten door de gehele gemeente gewandeld hebben. Uiteindelijk werd het stukje grond achter de voormalige boer derij Van der Voort aan de Leidse- weg gevonden. Gezien vanuit het standpunt der postduivenvereniging is het normaal dat deze vereniging een huurperiode van minstens vyf j jaar wenst. Uit een gesprek met de j Rijkswaterstaat is gebleken dat voor- I eerst het tracé van Rijksweg 4B niet bekend is. Bij de stemming over dit i voorstel stemde ir Rom bouts tegen, j KATWIJK AAN ZEE Eerste steen Iehthuskerk De eerstesteenlegging van de ..Iehthuskerk" in Overduin (Meeu wenlaan-hoek Nachtegaallaan) zal ■>p maandag 30 september a.s., 's mid dags om 3 uur plaats vinden. Katwijkse judoka's waren succesvol Bij de Z.-H. Selectiewedstrijden tijn de Katwijkse Judoka's N. Kleen <zw. gew.) en J. Schoonenberg mid. gew.) na zeer vermoeidende wedstrij den geselecteerd om deel te nemen aan de Nederlandse kampioenschap pen gewichtsklasse, welke worden gehouden op 6 oktober as. in de Stadsgehoorzaal te Leiden. AMBACHTSHUIS Een van de raadsleden had schrif telijke vragen gesteld aan het college van B. en W. inzake de restauratie van het Ambachtshuis. In antwoord 1 hierop deelden B. en W. mee. dat een eventuele restauratie van het Am bachtshuis in sterke mate afhanke lijk Is van factoren van buitenaf. B. en W. zullen echter in de oktober vergadering nadere mededelingen doen. In antwoord op een vraag van dr. Pels (PvdA) deelde burgemeester De Kool mee. dat er geen bijzondere redenen ziin om de naam van het I raadslid niet bekend te maken. Drs. Plomn (KVP) stelde deze vragen, waarop dr. Pels (PvdA) meedeelde, dat hii verlangend was te weten hoe B. en W. het antwoord van thans en het antwoord op dezelfde vragen eer- i der gesteld door de PvdA. zouden combineren. De heer Pe's was echter bereid te wachten tot oktober. Aan het slot van de vergadering richtte de voorzitter enige woorden tot de vertrekkende LD.-verslagge ver. de heer J H. Krooshof. Achttien iaar was de heer Krooshof persver tegenwoordiger. aldus de burgemees ter. en het college is hem dankbaar voor het vele werk. dat door hem is verricht. Bij de rondvraag stelde de heer Bakels (P.C.) het college voor in overweging te nemen van de ge meente een plaquette te laten maken en deze te gebruiken bij de behan deling der uitbreidingsplannen en op de burgeravonden. NOORDW1IK Ds. N. J. Cupédo neemt afscheid Na ruim 34 Jaar de Nee. Herv. Ge meente van Noorwijk aan Zee met liefde en trouw te hebben gediend, zal ds. N. J. Cupédo op zondag. 3 november as. ia een kerkdienst af scheid nemen. Deze oienst begint 's middags om half drie Zoals reeds werd gemeld vertrekt ds. Cupédo naar St. Michielsgestel In de week voorafgaande aan de derde november zullen de gemeente leden op een gemeenteavond gelegen heid hebben de scheidende predi kant en zfjn echtgenote persoonlijk te bedanken en de hand te drukken. Pastorie bij het nieuwe jeugdgeb. De hervormde gemeente van Noor- wijk aan Zee heeft besloten bjj het in aanbouw zijnde nieuwe jeugdhuis aan de Golfbaan een nieuwe pas torie te bouwen. Ds. W, Hoekstra zal daar xijn intrek nemen. Diens tegenwoordige pastorie aan de Hoog- wakemboschstraat wordt dan ver kocht. Polyester casco's veel gevraagd Polyester casco's voor motorjachten Is. volgens de Werkspoor Courant, een nieuw Werkspoor-produkt Bil het aflopen van de serieproduktie van de Amerikaanse zeiljachten kwam. aldus het orgaan, bij Werk spoor-Utrecht de vraag naar voren in hoeverre een soortgelijke produk- tie de fabriek daar opnieuw van dit soort werk zou kunnen voorzien. Een verdere samenwerking kwam tot stand met de Scheeps- en Jacht werf C van Lent en Zonen te Kaag- dorp. die in 1961 opdracht gaf voor de bouw van jachten voor de Europese markt. De keuze viel op een motorjacht van 10.30 meter lengte. De romp. het, dek. de water tanks en het motorframe zouden van polyester worden vervaardigd en door Werkspoor worden verzorgd, de houtopbouw en de betimmering met de gehele afmontage door de firma Van Lent. Begin 1963 werd een werkelijk per fecte boot afgeleverd. In nog geen half jaar werden alle in een aan loopserie van tien vervaardigde jach ten door de firma Van Lent verkocht. Kopers waren Nederlanders. Belgen. Duitsers en EngelsenWerkspoor- Utrecht heeft een nieuwe bestelling gekregen voor vijf casco's in de reeds geleverde lengte en een opdracht voor een nieuw en groter ontwerp van 11.5 meter lengte. LEIDERDORP I Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Qlessendam-Nederhar- dinxveld J. H. Cirkel te Hulzen (RH.) Aangenomen naar De Kaag (toez C. B Roos. kand. te Dordrecht, die bedankte voor Voorhout. Bedankt voor Mlddelharnla J. Vo6 te Ri)6sen. BAPTISTEN GEMEENTEN. GEREF. GEMEENTEN. VOORSCHOTEN De heer D. E. Greidanus is in Rotterdam geslaagd voor het examen propaedeutisch economische weten schappen. WASSENAAR Krediet van .3500 herdenkingsfeest 't I Met het bestuur van de Oranje- I vereniging hebben B. en W. overleg gepleegd over de wijze waarop aan dacht zou kunnen worden besteed aan de herdenking van het 150-jarig bestaan van het Koninkrijk. Hierbij zal worden uitgegaan van de door |de regering gestelde richtlijnen De feestelijkheden op 6 en 7 september j zijn al een begin geweest. I Leerlingen van alle ter plaatse ge- vestigde scholen zullen een herden kingstegel ontvangen, leerlingen van de kleuterschool een feestcahier. Een groep van 25 kinderen zal het „Bevrtjdingsspel 1813" van de schrijf ster A. Rutgers van der Loeff—Ba seman opvoeren in het Dorpshuis. Als afsluiting van de herdenking zal in het kerkgebouw van de Hervorm de Gemeente a d Hoofdstraat een bijeenkomst worden gehouden, waar aan sprekers, een zangeres, de plaat selijke koren en de Harmoniekapel medewerking zullen verlenen. Het bestuur heeft een verzoek om subsidie ingediend. Het tekort van de feesten op 6 en 7 september be draagt f 2229.55. De ko6ten voor de aanschaf van de herdenkingstegels en feestcahiers, de uitvoering van het bevrijdingsspel en de herdenkings dienst worden geraamd op f2711.70. Voor de Oranjevereniging staan hier geen inkomsten tegenover In de toelichting zeggen B. en W. verder, dat het met het oog op het karakter van de herdenking gewettigd is, deze kosten geheel voor rekening van de gemeente te nemen. Het bestuur van de Oranjevereniging heeft zich bereid verklaard te trachten f 1500. zelf te dekken B. en W. stellen daarom voor een krediet van f3500. ter beschikking te stellen. Tenslotte staat nog in het voor stel. dat plannen in voorbereiding zijn om op een nog nader aan te wijzen plaats een teken ter herin nering aan deze gebeurtenis op te richten. Dit teken la tevens bedoeld als Terfraallng van het aanzien van de gemeente. ZOET ERW OUDE Een groot geaelschap leden van de Duitse reddingsbrigade uit Lan- genberg bracht i*n tegenbezoek aan de NoordwUkse Reddingsbrigade. De voorzitter van de N.R.B.. de heer E. de Groot, ontving de Duitse collega's bij de Vuurtoren met een hartelijk welkomswoord. Na de koffie ui ..De Zeeleeuw" ging het gezelschap paar Noorwjjkerhout om vandaar uit een flinke duin- en strandwandeling te maken. In de kantine van VVSB zat men aan de maaltijd, waarbij over en weer toespraken werden gehouden. De N'wfjkse Reddingsbrigade kreeg De heren N. A. F. M. Sclireiner De heer A. H. Westgeest slaagde en L. de Vries zfjn in Rotterdam ge- In Rotterdam voor het examens pro- slaagd voor het examen propaedeu- j paedeutisch economische wetenschap- tisch economische wetenschappen. pen. i he< ezegd et eet (Van onze correspondent in Sydney) Zoals de geschiedenis van Australië enkele eeuwen ouder zal zijn. spreken onze nazaten vermoedelijk over het verleden, toen het vijfde werelddeel nog een onontgonnen wildernis omvatte, waar een handjevol mensen op een oppervlak van een miljoen vierkante mijl (een derde deel van dit continent, dat zo groot is als Europa tot de Oeral) de pioniers vormden voor een nieuwe, gigantische ontwikkeling, die thans de eerste contouren begint te vertonen in de eenzaamheid van het hete noorden. De zeven miljoen mensen, die in het oosten van het continent wonen (Nieuw-Zuid-Wales en Victoria) hebben het te druk met zichzelf en de ontwikkeling van hun eigen staten om zich met hart en ziel te storten in het een zaam avontuur, dat bezig is zich te voltrekken in een streek, die de meeste Australiërs slechts bij naam kennen. Het is nog maar dertig jaar gele den. dat bijvoorbeeld West-Austra- lië zich zo vereenzaamd en verwaar loosd voelde door de rest van het land. dat zich er een sterke politieke stroming ontwikkelde met het doel West-Australië van de rest van het Gemenebest van Australië af te scheiden. Zo ver is het niet gekomen en sinds de huidige Australische mi nister-president. Sir Robert Men- zies. in woord en daad heeft getoond, dat het de federale regering ernst is met de ontwikkeling van het een zame noorden van West-Australië en de daarop aansluitende delen van het noordelijk territorium en Queens land. begint, zich een hechtere band te vormen tussen het bevolkte oosten en het ..lege westen en veronacht zaamde noorden'" r* werd opgeluisterd door de hu- jPtconferenclër Gé Heijnen en orkest „De stemming Makers leiding van Jan Schroef, waar- Barre noodzaak MARKTBERICHTEN dancl te danslustigen eveneens ruim natifl aan hun trelc kwamen re zed n Je s van Idigd, >men zij de het gen", deze 58E. 27 september. Plantgoedvel- De aanvoer was weer zeer groot. 6000 mand plantgoed en 2.000 I telgoed. De verkoop was vlotter de vorige veiling. ÏNSBURG. 27 sept. Groente- Waspeen 1000-2400. B 900- Andijvie 2500-2800, Tomaten traffen 5100 per 100 kg Sla 60o-800. nkool A 4800-6000, B 1600-4800 00 stuks, selderij 1400-2100. Pe- ie 1700-2200. Bospeen 3500-3800 00 bos. ÏNSBURG, 27 sept. Bloemen- CJT Troschrvsanten White Hope 1Davine 75-85. Delightfull 55- fcatworth 55-60. Grace 90-100, *ltje 90-95, Golden Orphie 65-70, it Eye 55-65, Eikeblad 24-27, «tegia 38-43, Fresia: Golden I» 65-90, Fresia wit 90-95, Elta alles per bos. Am. Anjers: Ar- 2000-2200, roze 2100-2400 wit 1600-1900. Florlade 2000-2100. erina 3000-3200. Rozen: Super 2700-3000. Pink Sensation 2700. fa eerste soort 4000-4400. Gerbe- erste soort 2200-2500. Geplozen stoel anten: Migolie 2100-2500. Breit- '00-3000. Regalia 1500-1800. West 3300. Diplomaat 2900-3000 per grond nger nders Deze nieuwe politiek inoei men niet louter verklaren uit Ideële over weging, maar voornamelijk uit de barre noodzaak voor Australië om het lege westen en noorden te „vul len". opdat de lege plek op de land kaart liefst zo vlug mogelijk ver dwijnt. Gebeurt dit niet, dan zullen andere volken hun blik er op wer pen. Darwin, de hoofdstad van het noordelijk territorium, ligt slechts driehonderd mijl van Indonesië ver wijderd. maar dit gebied wordt ge regeerd vanuit het tweeduizend mijl van Darwin naar het zuiden gelegen Canberra. Dit is al ontelbare keren gezegd, zonder dat er een werkelijk krach tige regeringspolitiek op volgde om het noorden tot verdere ontwikkeling te brengen. Nu is dit gemakkelijker gezegd dan gedaan, want waar het incidenteel tot daden kwam. bleven bevredigende resultaten uit als ge volg van klimatologische omstandig heden. zoals grote hitte en geringe neerslag of grote overstromingen. Zo ls onder meer het enkele jaren geleden berucht geworden door de regeling ondernomen project van rhstverbouw bij Humpty Doo buiten haar schuld jammerlijk mislukt. De ontwikkeling van het noorden van west naar oost en van oost naar west tussen de beide oceanen (Indische Oceaan en de Stille Oce aan) eist. niet alleen ontzaglijk veel kapitaalsinvesteringen, die Au stralië alleen niet kan opbrengen, maar ook arbeidskrachten. Als we het grootste deel van noord-Queens- land uitschakelen waar overigens toch al niet veel meer dan een paar honderdduizend mensen wonen dan telt het noordelijk deel Van Australië boven de 26ste breedte graad zo'n vijftigduizend mensen op een oppervlak dat groter is dan het landoppervlak van Europa zonder Rusland. Bovenmenselijk Slechts wie de savannahs en spl- nifex-prairies van het noorden heeft gezien, de onafzienbare woestenij en bedekt met stenen zo groot als een mannevuist en groter, kan zich voor stellen welk een bovenmenselijke In spanning het moet kosten om dit land in cultuur te brengen. Ontel baar zijn de commissies geweest, die een studie van het noorden en z'n mogelijkheden tot ontplooiing hebben gemaakt Meestal was het een somber geluld, dat deze commis sie lieten horen. Het is nog geen twee jaar gele den. dat de zogenaamde commissie- Forster, ingesteld door de regering, totde conclusie kwam, dat vesti ging van landbouwondernemingen in het noorden voornamelijk afhangt van wat er in de toekomst op het gebied van de landbouwwetenschap zou worden ontdekt. Ondanks deze weinig optimistisch klinkende toon van het rapport, heeft de centrale regering de handen uit de mouwen en in de geldbuidel ge stoken en veerig miljoen gulden ge fourneerd voor de financiering van de eerste etappe in de bouw van een waterkering in de Ord rivier om be vloeiing van landerijen tot een op pervlak van tachtigduizend hecta ren (twee Noord-Oost-Poldersmo gelijk te maken. De waterkering en bevloeiingswer ken zullen ln totaal 160 miljoen gul den gaan kosten wanneer uiteinde lijk een gebied zo groot als Groot- Brittannië gescnikt zal worden ge maakt voör landbouwdoeleinden. Thans telt dit gebied slechts 4.500 inwoners, van wie minder dan dui zend blanken. Een deel van het werk, waarmee in 1960 een aanvang is ge maakt. kwam enkele weken geleden gereed. De eerste achtduizend hec taren kunnen worden bevloeid. Te gelijkertijd werd de laatste hand ge legd aan de bouw van een nieuw dorp, Kunumurra. dat bestemd is om als centrum te dienen voor toe komstige boeren, die hier saffloer, katoen, rijst, lijnzaad en suiker zul len gaan verbouwen. Binnen vier jaar zullen er. naar verwachting, veertig boerderijen van elk 240 hectaren ge vestigd zijn. In 1965 zal mei de bouw van een tweede waterkering worden begon nen. De uitvoering van het hele plan zal twintig jaar In beslag nemen. Men zou zo zeggen: de Australiërs nemen een goed voorbeeld aan de Nederlanders. Het enige verschil Is. dat niet wateroverlast, maar tekort aan water hun probleem ls. Spectaculair Het project aan de Ord-rivier is niet de enige spectaculaire ontwik keling. die zich in het noorden af speelt. Er zijn enkele tientallen an dere projecten onder handen, waar in of de regering of particuliere on dernemingen kapitaal hebben gesto ken. ofwel van gezameliJke onderne ming sprake is.Afgezien van de ra dio-basis. die de Amerikanen met Australische arbeidskrachten aan de kust van west-Autralië gaan bouwen (230 miljoen gulden», wordt gewerkt aan uitbreiding van de ijzerertspro- en Mount Goldworthy (96 miljoen en Mount Goldworthy <ec'r miljoen- verdere boring naar olie (reeds 160 miljoen hierin geïnvesteerd) en aan de bouw van nieuwe wegen (ran Dunmarra in het binnenland naar het. westen. 6 miljoen. Tegelijkertijd wordt aan de an dere kant van het noordelijk terri torium en in Noord-Queensland ge werkt aan ontginning van bauxiet voor aluminium» in Weipa (350 mil joen). alsook aan de overkant van de golf van Carpentaria <bij Picheny) en wordt 690 miljoen gulden geïnves teerd in uitbreiding van de verbouw van suikerriet. Vijftig miljoen gul den wordt belegd in de bouw van een nieuw hydro-elektrisch kracht- station aan de Barron-rivier bij Cairns, veertig miljoen gulden in een nieuwe koperral fmaderij in Towns- ville. 240 miljoen ln verbetering van spoorwegen en nog eens 75 miljoen aan nieuwe wegen in het binnenland. De exploitatie van koper-, lood- en zilvermijnen ln de buurt van Mt. Isa wordt, uitgebreid door een extra in vestering van v erhonderd miljoen gulden. I Al kan niet al het land gebruikt 1 worden voor landbouwdoeleinden, de I grond bevat mineralen om zo te zeggen in duizendvoudvan goud en tin tot koper en lood. van steen kool tot olie en van zilver en zink tot asbest en bauxiet, tungsten en 'uranium, die met o.a opalen, waar van onlangs een enkele steen voor achthonderdduizend gulden naar Amerika werd verkoent, de verbor gen rijkdommen van het onontgon nen Australië vormen. Maar deze rijkdommen kunnen slechts door kapitaal en arbeid aan de oppervlakte worden gebracht, en van deze belde zal het buitenland nog meer moeten leveren dan reeds is geschied. Hoe men de ontwikke ling van Australië ook bekijkt, er is geen sprake meer van een miljoenen dans. maar van een „corroboree" ran miljarden, waarvoor hier ongekende mogelijkheden liggen. Amerikaanse financiële deskundi gen hebben die als „ongeëvenaard" beschreven. Het komt ons voor. dat ook Nederland er op grotere schaal gebruik van zal kunnen maken dan tot nog toe het geval is geweest. Geveilde percelen In het Notarishuis werden de vol gende percelen verkocht: T.o.v. not. W. S. Jongsma: Het herenhuis Rijns- burgerweg 138, in bod geaet op f 50.000.gemijnd op f 57.000 door H. D. van Weizen q.q. Het herenhuis Witte Singel 68. in bod op f26.800.—. gemijnd op f30 600 door P Moer man q.q. Het winkelwoonhuis Oude Run 67 69 in bod op f23.600,—, ge mijnd op f25.200.— door B. J. van Leeuwen q.q. 2 Woonhuizen Noord - buurtseweg 13 en 14 te Zoeterwoude ir. bod op f 16.900.— gemijnd op f18.133— door P. v. d. Kiev q.q. Het pand Lijsterstraat 23 is inmiddels uit de hand verkocht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN IJilDERDORP Subsidie voor concert? Het West Nederlands Symphonie Orkest wil op 9 oktober as. weer een concert geven Het heeft daartoe een verzoek om financiële steun van de gemeente ingediend. Het voornemen van dit concert ook dit Jaar weer in deze gemeente te willen concerteren heeft de hartelijke instemming van B. en W De Culturele Raad heeft met betrekking tot het verzoek een afwijzend standpunt ingenomen. Het ooilege zegt in het voorstel be grip te hebben voor het standpunt van de Culturele Raad. maar zijn anderzijds de mening toegedaan, dat het geven van een aantal van twee concerten nog te gering is om afwij zend tegenover een hernieuwd ver zoek om subsidie te staan. Het col lege meent met name nog geen defi nitief standpunt ln dit opzicht te kunnen innemen, nu het aantal con certbezoekers bij het eerste concert zeer bevredigend kon worden ge noemd. De overweging, dat de op komst van het publiek bij het laatst gegeven concert aanzienlijk minder was. rechtvaardigt volgens B. en W. dan ook niet zonder meer de conclu sie, dat de belangstelling in dez.e ge meente voor een dergelijk cultureel evenement te gering is om hiervoor van overheidswege financiële steun te verlenen. B. en W. stellen nu voor in het te verwachten nadelig saldo een subsi die van f 250 beschikbaar te stellen uit het Cultuurfonds, of zoveel min der als het nadelig saldo van dit concert mocht bedragen. WADDINXVEEN RUMOER tijdens voetbalwedstrijden De laatste tijd komt het herhaal delijk voor dat de recreatie in het Warnaarplantsoen wordt verstoord door getoeter en geraastijdens voet balwedstrijden Velen ondervinden hiervan hinder en voor burgemeester en wethouders is dit aanleiding ge weest de besturen van de voetbalver enigingen te wijzen op een bepaling van de politieverordening, waarbij dit verboden is. Het is te hopen dat zij, die zich hieraan schuldig maken, re kening zullen houden met de wensen van een ander. Politie op tie bromfiets De Rijkspolitie ter plaatse beschikt thans over 2 snelbromfietsen. die een hoge snelheid kunnen bereiken. Deze uitrusting is in Waddinxveen geen overbodige luxe. daar thans wellicht intensief kan worden opgetreden te gen de brozems. waarvan de gemeen tenaren veel last ondervinden. Het is opvallend dat zaterdags en zondags de wegen onveilig worden gemaakt door het op onverantwoorde wijze rij den van bromfietsers. Het is te ho pen. dat hieraan thans een einde kan worden gemaakt WASSENAAR Hartelijk afscheid van mej. Langeler Mej. E. J. Langeler, onderwijzeres aan de (openbare) Europaschool heeft wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd eervol ontslag verkregen. Vrijdagavond was er in de gymnastiekzaal van de school gele genheid afscheid van haar te nemen. Zeer velen, oud-leerlingen en ouders hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt en uiting gegeven aan hun waardering voor het werk van deze onderwijzeres. De heer A. Sluimers, tot voor enkele Jaren hoofd van de school en nu voorzitter van de ouder commissie sprak mej. Langeler toe. Hij kenschetste haar als een onder wijzeres, die zonder naar buiten toe op te vallen met een zeldzame toewij ding zich gegeven heeft aan haar taak. Voor haar telden geen werkuren, maar alleen het belang van haar leerlingen. Wethouder E. M. Schade dankte mej. Langeler voor haar langdurige dienst aan het openbaar onderwijs in Wassenaar. In 1925 immers werd zij aangesteld als onderwijzeres aan de toen nieuw gestichtte openbare ulo school. Na enkele Jaren stapte zij over naar het lager onderwijs. De wethouder onthulde, dat toen enige maanden geleden de ontslag aanvrage van mej. Langelfer ln het college aan de orde kwam burge meester en wethouders zich pijnlijk bewust werden van het gemis van een gemeentelijke ere-penning of lets in die geest: een officieel blijk van waardering voor mensen, die zich bij zonder verdienstelijk voor de ge meente hebben gemaakt. Wellicht zal het binnen afzienbare tUd tot de instelling van een derge lijk ereteken komen. Namens de ouders werden aan mej. Langeler enkele fraaie afscheidsge schenken aangeboden: een salonta feltje en een staande schemerlamp. Ook verscheidene oud-leerlingen j van mej. Langeler boden hun ge schenken aan. 1 Maandag zal afscheid genomen worden van de leerlingen. een fraai schilderstuk (gezicht op Langenberg» aangeboden 's Middags hielden beide brigades wedstrijden in het Noordwljkse Golf- bad. De gasten wonnen de sportieve kamp en namens de NJ\H. bood de heer Van Zeist een vaantje aan. De avond werd doorgebracht in het Casino, waar de heer Van Nes de Duitse brigadeleden toesprak. De gasten boden een fraai album aan met foto's van het bezoek, dat de leden ran de NH.B. aan Langen- berg hadden gebracht. Op een zeer geanimeerde wijze wa ren gasten en gastheren natuurlijk ook gastvrouwen bijeen, waarbij een rad van avontuur met aardige prijzen een prettige tijdpassering bood. Voor de nacht, werd hel gezelschap ondergebracht bU leden v. d. NRB De volgende dag brachten de gas ten een bezoek ?nn de Pier ln Sche- veningen en aan de Kagerpla&sen. Met een wandeling door Noord- wijk werd het tegenbezoek besloten. Handen tiling houden „En voortaan handen thuis hou den". adviseerde de Haagse politie rechter een 57-jarige huisvrouw uit Bodegraven, die haar handen ln elk geval op verkeerde wijze had ge bruikt. In ee nwinkel werd ze betrapt bij het stelen van een rookworst en ondanks de beweringen van verdach te. dat dit echt de eerste maal was. kon de Officier van justitie dat niet erg geloven. „Zou wel bijzonder toevallig zijn", stelde de officier vast. Verdachte had de aandacht op zich gevestigd, door dat zij zoveel klanten voor haar beurt liet gaan. kennelijk om tijd te winnen voor de diefstal. Want daar door kwam ze achteraan het rijtje te staan en toen ze meende, dat nie mand het zag. had ze de rookworst gegrepen. Doch een winkelmeisje had reeds eerder het oog op haar gehad en zo liep ze met de rookworst tegen de lamp. „We zullen er voor moeten zorgen dat er geen herhaling komt", vond de Officier en hij eiste f 25 boete of 5 dagen hechtenis, plus vier weken gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De rechter legde de gevraagde boete op. doch verminder de de voorwaardelijke straf tot twee weken. ALPHEN A. D. RUN Drie auto's op elkaar Op het Goudse Rijpad, nabij de Steekterweg. Dotsten gistermiddag drie auto's op elkaar, waardoor alle wagens flinke materiële schade op liepen. De auto's reden over het Goudse rijpad achter elkaar in de richting van de Steekterweg. waar de bestuur der van de voorste wagen, een in woner van Katwijk aan Zee moest afremmen. De liestuuraer van de tweede wagen, een Alphenaar remde eveneens tijdig sf. maar de volgende automobilist merkte te laat wat er voor hem gebeurde, met als gevolg, dat hij met een flinke vaart tegen de voor hem rijdende wagen reed, die vervolgens weer tegen de eerste wa gen botste. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. maai de schade was zeer aanzienlijk. DE WERELD WORDT STEEDS KLEIMER t Reisduur Europa.Verenigde Staten Wij worden groter Russische geleerden hebben gecon stateerd. dat de mens steeds langer wordt. Zn schrijven dit toe aan be tere voeding. Vijfentwintig Jaar gele den was de gemiddelde jongen van dertien Jaar 143,9 cm lang, tegen woordig meet hij 149.7 cm. Meisjes groeien ook harder: hun lengte steeg in dezelfde periode van 145.6 tot 151.4 cm. Behalve langer. wordt de mens ook zwaarder. Het volume ran de longen groeit, de borstkas wordt breder. Deze Russische studie Ls van veel belang voor de kledingindustrie. Deze zal haar maten moeten gaan veranderen. Ook de Amerikaan groeit. Zes li? Jaar geleden kwamen van ieder® honderd mannen er slechts vijf boven de 1.80 meter, nu zijn dit er ruim 20. GEBOREN. Nicole Maria. zn. van W. M. van Beelen en J. Roe: Tonny Marina, dr. van P J. den Engelsman en L. W. M. van Helden: Lena Martina, clï. van J. Slera en F. Boom: Ouy Alexander, zn \an B. A. Wlttlch en M Bournan; Marlnua. zn. van M. Hlïlebrand en W. S. Vlasveld; Christina Elisabeth Wll- helmlna Maria. dr. van W. K. O. Weustlnk en C. B. T. Timmers GEHUWD. C. Hoogland en P. van der Kraats; H W. van der Wolf en W. O van Da len; J. Talens en S. M. Nieuwenhut- zen; R. P. van den Helm en H. W. Takkenberg. OVERLEDEN. W. van Oorde. 78 Jaar. man - van Oosten. 73 Jaar. man; H. J Schuller, 78 Jaar. wed v W. Crama; A. J. Ta- selaar, 60 jaar. man. Burgerlijke Stand Geboren Tiny, d. van L. Ooetrum en G .Drijfhout: Angelina A M d. van P. J. P. van Hemert en A. J. J. Bakker; Sophia J.. d. van J Vermeu len en A. S J. H. van Weelderen Eli sabeth A., d. van L. A. Kusters cn M. A. Mayer; Machteld M.. d van A. M van Drlel en W. van der Knaap. Ondertrouwd: W. Oosthoek en E. C Oldenburg; H. van der Vuurst d® Vries en C E. Carrlere "Getrouwd: J. A. Visser en A. A Dolmans; D Wessel en M Baars Overleden: R. F. Markus. 17 laar. V' A Felix. 61 Jaar; Wed. E, tl W Radersma Ruzette. 93 Jaar: J. J. Vos. 68 Jaar; Y. J. M. T. Olgers. 13 Jaar

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11