Nieuwe boek van neger James Baldwin vindt veel gehoor OVERSLAGEN HOOGTEMETER Een onverwacht succes 1 erontn,s,,ne Lange mensen l)ijeen Kom er ACHT-er Markant positiespe HOE WERKT HET! DISCIPLINE EN HUMANISME Q s i P Kom er ACHT- Hoe hoger men vliegt, hoe minder de druk. luchtdruk luchtledig Bridgevraag dezer week: West gever. OW kwetsbaar, parenwedstrijd. De zuidspeler heeft: Sch. 7 6 3 Ha. A V 9 5 3 RU. A H Kla. A 6 2 West past - noord past - oost een schoppen - zuid doublet - west twee schop pen - noord, past - oost vier schoppen - wat moet zuid doen? Antwoord elders op deze bladzijde. Antwoord op bridgevraag dezer week: Indien zuid er van uit gaat. dat zijn kwets bare tegenpartij niet van plan was ettelijke honderden punten in te leveren, mag zuid dus aannemen dat oosts manchebod gebaseerd is op grillige distributie. Juist ge zien de kwetsbaarheid is het daarom verstandig gewoon te passen Als men doubleert, zou de «onaangename» ver rassing groot zijn geweest: oost had geen enkele ruiten, west had de hartenheer. Al les wat NZ zouden hebben kunnen maken, was harten aas en klaveraas geweest. ..Maar zoiets kan je nooit weten!" voert u wellicht aan? Neen wéten niet, maar het is toch wel erg waarschijnlijk dat de kwets bare oostspeler zijn manche bod niet baseert op oude tramkaartjes. Zaterdag 28 «eptember 1963 Pagina 4 een schrijver en ik houd er van din gen alleen te doen", maar later veel principiëler: „Wie anderen verlaagt, verlaagt zichzelf" en dat is misschien wel de sterkste stelling tegen alle ras senwaan. Liefde belangrijker dan kleur (Van onze correspondent in Washington) EEN jaar geleden heb ik een uitvoerig artikel gewijd aan een neger onder de Amerikaanse schrijvers: James Baldwin. Dat artikel eindigde met de conclusie, dat het een onjuiste gewoonte was om Baldwin een van de beste negerschrijvers te noemen. Zelf beschouwde ik hem namelijk als een van de beste Amerikaanse schrijvers zonder meer en zonder speciaal zijn huidskleur bij de be oordeling te betrekken. Sinds de publikatie van dit arti kel niet tengevolge van dat ar tikel!) is Baldwins reputatie veel groter geworden en het opmerkelijke is, dat zijn nieuwste boek The fire next time wel het succes heeft gehad van een best-seller, ter wijl het toch eigenlijk de ingrediën ten daarvan mist. Sedert januari zijn er elf drukken van dit boek verschenen en die enorme verkoop kan men alleen maar verklaren uit het feit dat deze schrijver zich over het rassenvraagstuk uitspreekt pre cies op het moment, dat zowel ne gers als blanken in Amerika zich voor grote problemen geplaatst zien. Ontmoeting aan de bar Niet dat dit het eerste boek is, waarin Baldwin zich heeft uitgespro ken over het rassenvraagstuk. Verre van dien! Indien er één onderwerp is dat hem hoog zit, dan is het dit. Maar die Indruk had ik toch niet toen ik Baldwin voor het eerst ont moette. Dat was in 1959 toen wij beiden met de .Nieuw Amsterdam" van New York naar Europa reisden. Ik ontmoette hem in de bar van de tweede klasse. Hij zat daar al op een krukje en ik ging naast hem zit ten. Ik kende hem niet. had wel- eens zijn naam gehoord, maar nooit iets van hem gelezen. Ik begon een praatje met hem en bemerkte in eens, dat dit een ongewoon soort ne ger was: noch beleefd onderdanig, noch gespannen en in een verdedi gingshouding. AI gauw wist fk dat hy ongeveer negen jaar van z(jn leven in Parijs had gewoond en dat deed my con cluderen, dat Parys, waar negers in vele kringen geaccepteerd worden, hem kenneiyk op z(jn gemak had gesteld in de omgang met blanken. Maar ik zag bet verkeerd. Toen en nog altyd leeft Baldwin in een aanzienlijke spanning door dit rassenprobleem en nu ik al zyn boeken ken, weet ik, dat zün ui terlijke rust te danken is aan dis cipline en humanisme, maar dat on der dat uiterlijk de felheid en de onrust aanwezig biyven. De titel van zyn nieuwe boek, „The fire next time", moet velen in Ame rika verontrust hebben. De titel zinspeelt op het bijbelverhaal, waarin God na de zondvloed aan Noach belooft de aarde nooit meer door water te verwoesten. Een ge ruststelling is dat echter nauwelijks, want de volgende keer zal het door vuur geschieden. En in dit boek betoogt Baldwin eveneens: tot nu toe is het nog betrekkelijk goed afgelo pen, maar het vuur van de revolu tie z»u weieens uit kunnen slaan". Dit Is dezelfde onrust, die ook bleek uit het telegram dat Martin Luther King aan president Kenne dy zond na de moord op de vier meisjes in Birmingham: indien de centrale regering niet zou ingrepen, zo telegrafeerde dominee King, dan zou er een moordparty kunnen ont staan. zoals Amerika nooit gekend had. Geen dreigement: menslievendheid Toch is dit boek geen dreigement (zoals de titel misschien zou doen vermoeden). Eerder is het een op roep tot menslievendheid Een paar citaten kunnen dat duidelyk maken: „Dwing de blanken (met liefde) om op te houden met hun vlucht uit de werkelijkheid en zichzelf te zien zoals zij zyn". En op dezelfde pagi na: „Wy kunnen niet vrij zijn, tot dat zy vry zyn.,,) In dit boek beschryft Baldwin hoe hij in contact is gekomen met de sekte van de „zwarte mohammeda nen". een extremistische negerorga nisatie. die betoogt dat de blanke een duivel is en die waarschyn- lijk in het zuiden van de V.S. een eigen staat zou willen vormen Die „Black Muslims" staan soms verdacht dicht by de nationaal-socia- listen: ook zij verheerlijken het eigen ras. Een andere stelling, die men in dit boek vindt en die men reeds kon kennen uit Baldwins vroegere essays en romans Ls deze„Liefde is belang- ryker dan kleur". Het is een simpele stelling en bevrijdend zonder weerga. Baldwin maakte op my allerminst de indruk halfzacht te zyn. Deze tengere jongeman is geestelyk een krachti ge figuur. Of hy zyn rancune geheel overwonnen heeft staat niet aan mij te oordelen, maar hy beheerst zijn ressentiment en hy treed: zyn mede mens open tegemoet, klaar om hem zijn sympathie en zo mogeiyk zyn liefde te geven. Alleen nog humani- tiet, evengoed van negers als van blanken, kan Amerika nog redden. Baldwin spreekt over Amerikanen van alle huidskleur wanneer hy aan het einde van zijn boek zegt: „Als wy titans niet tekort schieten in on ze plicht, dan icunnen wij in staat zyn, ook al zyn wy maa: een hand jevol. om de nachtmerrie van het ras te beëindigen en iets van. ons land te maken dig en lykt wellicht meer een kwes tie van raden dan van weten. Men mag aannemen, dat west de strijd begon met zes klaveren en één schoppen: als west drie ruitens had. heeft hy ook drie hartens gehad. Heeft west echter vier ruitens, dan bezit hy slechts twee hartens en moet op hartenboer worden gesne den. De oplossing van dit vraagstuk ligt in slag 4: als oost vier ruitens zou hebben gehad van de negen, zou hy aannemend dat t west vrouw-boer-tien bezat nooit de ruiten negen hebben gespeeld, maar een kleine, daar men nu eenmaal hoge kaarten niet graag over elkaar laat vallen. Zuid had west dus op vier ruitens moeten taxeren en harten moeten snyden. H. W. riLARSKI Onze bridgerubriek Het jaarlijks in september georganiseerde viertallentoer- nooi van de Gooise Bridge Club is weer achter de rug en vrijwel iedereen die het bij woonde, is tevreden van Bus- sum naar huis teruggekeerd. De wedstrijden werden ge speeld op basis van „a board- a match", hetgeen zeggen wil, dat men per spel 2-0, dan wel 1-1 scoorde; ook hier waren de overslagen per spel dus van het grootste belang. In de onderstaande partij bleek de gemiste overslag van weinig be lang aan de andere tafel waren NZ namelyk niet tot een manche bod gekomen: Sch. H 9 7 6 5 Ha. H 7 2 Ru. H 7 6 4 Kla. V N W O z Sch. V 10 8 4 Ha. A V 10 5 Ru. A 5 Kla. 8 7 3 West gever, allen kwetsbaar. Na dat west, noord en oost hadden ge past, opende zuid met één schoppen west twee klaver noord vier schoppen allen pasten. Als zuid met zo'n zwak spel de schoppen wil bieden moet hy dat direct doen later krygt men wellicht niet meer de kans. Noords verhoging tot vier schoppen was intelligent: vermoe- delyk had west een sterke klaver- kleur. waaruit weer volgde noords drie koningen die goed by het zuid- spel leken te passen. West incasseerde in slag 1 klaver heer en in slag 2 speelde hy ruiten- vrouw na, door zuid gewonnen met ruitenaas. Zuid speelde in slag 3 een kleine schoppen naar de heer, genomen door oost met schoppen aas. In slag 4 speelde oost ruiten negen na, west nam over met rui ten tien en noord won met ruiten- heer. In slag 5 volgde schoppen vyf uit noord, oost een kleine en zuid sneed met schoppen tien had u dat ook gedaan? De reden waarom zuid sneed was, dat west vermoedelyk zes klaveren en tenminste drie ruitens bezat (9 kaarten) en oost dus slechts drie klaveren met drie of vier ruitens (6 of 7 kaarten). De kans op „leng te" in schoppen bij oost, was dus groot genoeg om de snit te wagen die ook goed zat, want west speelde een klavertje by. Schop penvrouw kon nu nagetrokken worden en by west verscheen we derom een klavertje, by oost viel de schoppenboer. Wanneer NZ nu in de slagen 7 en 8 resp. hartenaas en dan een kleine harten naar de hartenheer speelt, bekennen beide tegenspelers met kleine hartens. Noord speelt dan in slag 9 weer harten en by oost komt de harten negen moet zuid op hartenboer snyden, of de harten- vrouw leggen? Het contract is na tuurlijk al verzekerd, maar als zuid vier hartenslagen maakt krygen NZ een overslag, daar noords derde ruitentjes weg kan (voor noords vierde ruiten, heeft zuid nog maar één troef over). Dit probleem is verre van eenvou- In de Beierse hoofdstad Miin- chen zijn onlangs enige honderden rijzige mannen en vrouwen uit Duitsland en daarbuiten bijeen ge weest om het tienjarig bestaan van de Westduitse club „Club der lange mensen" te vieren. In twin- tig districten van de Westduitse Bondsrepubliek teil de club in to taal meer dan 2.100 leden. Het langste lid 12.38 meter) is de bar- eigenaar Eberhard Deller uit Er langen. Zijn vrouw is geen lid, want die meet slechts 1.65 meter. Overigens hebben vele leden een levenspartner onder hun gelijken gevonden: Het belangrijkste doel van de vereniging is het uit de weg ruimen van materiële zorgen, die voortvloeien uit hun grote ma ten. Enige confectiebedrijven ver kopen reeds aan clubleden zeer grote maten zonder prijsverho ging. En zo zijn er nog vele an deren. die begrip hebben voor de speciale zorgen van de lange mensen. Alleen de belastingdienst is niet te vermurwen. Ofschoon de voorzitter van de club aan de hand van medische verklaringen kon aantonen, dat mensen, die langer dan 1.90 meter zijn. tenminste 25% calorieën meer nodig hebben dan anderen, is een belastingverlaging voor deze categorie niet bereikt. Het antwoord van de bélastinginn- vers: ..Een bijzondere regeling voor de lange mensen zou de dik ken, de dunnen en de mensen met platvoeten ook recht geven op een schikking. Het spijt ons De werking berust op het verschil in lucht druk op de diverse hoogten. Evenals bij de barometer is een luchtledige doos hier het belangrijkste onder deel. De hoogtemeter is een van de belanqriikste in van de belangrijkste in strumenten aan boord van een vliegtuig. Het geeft aan op welke hoog te men zich bevindt. we.:. De buitenlucht drukt op het bovenvlak van de doos, dat door toe-en afnemen van de druk een op- of neergaande beweging maakt. Deze beweging wordt door een as overge bracht op een pal en via een kwadrant naar een tandwiel. Dit wiel brengt een stelsel van tandwieltjes in beweging en drijft zo de grote wijzer en,met vertraging, de klei ne wijzer aan. Een terugsteiveer brengt de wijzers weer terug als de druk afneemt de meter nulpunt op het De piloot dient er steeds rekening mee te houden dat er verschillen in luchtdruk kunnen optreden door I weersomstandigheden (hoge-en lagedrukgebieden). Kunt U de acht afwykingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit By voegsel. Onze (lanirubriek Zwirboelis Z.: 3. 11. 12. 15/17, 19/21. W.: 22. 27. 28. 30. 32 37. 39 48. Wit aan zet. No. II W. Choumski 13 8 4 26. 42. 45. m m /te m m m ut m S m. éi m W/fc 'fM 'MM r"<? Er schynt iets mis te zyn de zeden in Afrika. Presiift 1 Nkroemah van Ghana een radiotoespraak gezegd schokt te zyn door het van meisjes in bars en Hy riep op tot een kruistocht voor betere President Sallal van Je heeft de aanhangers van imam er van beschuldigd, zij het land overstromen naaktfoto's „waarmee zy de volutionaire geest van het proberen te vergiftigen", heeft op het bezit van deze f< dan ook strenge straffen geldboetes gesteld. INS R. Zdorowiak Wit aan zet. Z.: 6. 8. 9. 12, 13, 18, 19, 26 34. 36. W.: 22, 26, 27, 38, 31, 33 33, 35. 37. 44. 1. filmdoek doorgetekend 2. een doos meer op de grond ett 3. haar van jongetje langer 4. projectorlens langer 5. poot tafeltje korter 6. zakje in overhemd anders 7. meer streepjes onder stoel 8. aim van stoel smaller A 410 take 100 Het is genoeg bekend dat de Rus sen de kunst van het positiespel goed verstaan. Zy spelen het echter in vele gevallen anders dan wij. Wie de positie tusen Sawelj en Aga - wonow (IV) bekykt moet wel tot die conclusie komen, want een derge- lyke stand heeft meer weg van een poging om de stukken experimen teel by elkaar te schuiven dan van een normale positieparty. Hoe de stand in probleem nr. II Is ontstaan is helemaal een raadsel. Maar het kan biykbaar toch voorkomen Formidabel zyn de Russen in het combinatie van Dawidow zal men wijls verbysterend en doet oosters aan. Te beginnen met de eenvoudige combinatie van Davidow zal men toegeven dat de wijze waarop deze een damslag maakt., na 36—25 van wit. niet alledaags is. Hy speelt dan 2631!. en 21—26. gevolgd door 1218! Men moet ér maar op ko men. Zdorowiak forceert de stelling door 3530 34—39 (beter was 18—23. 36—41, enz.) 33—29. 28—23. 3228. 2923. enz. Een vreemde combinatie maar daarom niet min der mooi! Tsjecholew forceerde een damslag via 22—27. 21—16. 19—23. 18—22. 7—11. 8—12 en 24—30. Verbazing wekkend! Het is opmerkeiyk hoe ons spel door de buitenlandse in menging de z.g. remisedood. die voor de oorlog dreigde, totaal ontkomen is. Sjawelj wint eventjes vier schij ven door (zie IV) de volgende zet- tenreeks: 2429. 1420. 9 x 40, 2329. 1823. enz, met 21x25 na! Wy vragen ons af wat Roozen- burg straks zal presteren wanneer hij voor het. eerst tegen de Russen speelt in het toernooi (1964) om het wereldkampioenschap. Was Roo- zenburg in 1948 nog koning op een zame hoogte, thans ziet men overal talent en genie! No. I No. Ill Tsjecholew Pomieraniet Z.: 3 6. 7. 8, 9, 13, 14 15. 18, 20. 22. 24. 25 W.: 21. 29. 32. 33, 34, 35, 36 39. 40. 43. 44. 45. Zwart maakt dam. No. IV Sjawelj «a 9 9 i hi O O IP, JmJË t//A, Dawidow 19 8 4 6 Agawonow Z.: 1. 3/5, 8 9, 11/19, 21, W.: 22, 25. 27, 28, 30'35 44/47. 49. Zwart aan zet.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10