LEENDERT KROL T#T RITMEESTER Pro-Russen in China in Zanzibar dil jaar concentratiekampen? Matt Busby: „Je kunt nooit zeker zijn sluipt 8 ochtends vroeg met hockeystick door het huis GALOP Twee vierde klussen volleybalcompetitie BEKER WEDSTRIJDEN BEKERS VOL ONGEDACHTE KANSEN NU MODERN WASSEN Sportsplinters Doet U óók mee? JUDO SPORTSCHOOL Hebt U het óók al ontdekt Vier „mafiosi" gearresteerd Zaterdagelftal klopt Unitas Luiten arbiter in Luxemburg Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 25 september 1963 Vierde blad no. 31069 Advertentie Miljoen bezoekers stadion Feijenoord (Speciale berichtgeving) De resultaten van Feyenoord NV in het afgelopen boekjaar 1962—1963 stemmen de directie blijkens het jaarverslag wederom tot tevreden heid. Bij de competitiewedstrijden van Feyenoord was het gemiddelde bezoek lager dan in de twee vooraf gaande seizoenen. Het gemiddelde van alle evenementen tezamen toont daarentegen vooruitgang. Het aantal evenementen was echter kleiner dan in het voorgaande seizoen. Het aan tal bezoekers van het stadion Feijen oord was 1.001.481 tegen 1.135.357 in het vorige seizoen. (Van één onzer redacteuren) De tijd van onrust is weer aangebroken voor Leendert Krol, de Leidse hockey-international. Heel vroeg in de ochtend is hij al wak ker en sluipt dan moeilijk slikkend, nerveus, met de hockeystick in de hand door het huis Omdathij toch geen rust vindt, gaat hij in pyjama in de tuin maar een balletje slaan. Het zijn bij hem de gebruikelijke voortekenen dat er weer inter landwedstrijden op komst zijn: zaterdag begint in Lyon het belang rijkste landenhockeytoernooi vóór de Olympische Spelen van 1964 in Tokio. Leendert Krol, student in de geologie, heeft zich bij dat zenuwachtige gedoe al lang neergelegd. „Ik heb nu 19 interlands achter de rug en het is nog altijd even erg. De nacht voor zo'n wedstrijd ga ik „op het plafond" steeds maar iceer na hoe ik de volgende dag zal en moet spelen. Veranderen zal dat wel niet. Ik ben nu eenmaal zo". Advertentie Geen ranglijst Het hockey toernooi in Lyon is ei genlijk geen „toernooi". De landen- teams spelen daar elk een wedstrijd of zeven, maar er wordt na afloop geen ranglijst opgemaakt. De Inter nationale Hockevfederatie zal wel een beeld krUgen van de krachts verhouding. Zij gaat zonder twijfel voor een deel naar de hier verkregen resultaten de lijst samenstellen van de landen, die in Tokio worden toe gelaten. Nederland heeft zich met zijn prachtige resultaten van vorig sei zoen al een plaats verworven in de ogen van de Federatie, maar zal nu voor het Nederlandsch Olympisch Comité moeten aantonen, dat het werkelijk tot de top behoort. De uit zending naar Tokio moet geheel ver antwoord zijn. Tot de deelnemende ploegen behoren naast Nederland: India. Pakistan, Spanje Groot-Brit- tannié. België, Frankrijk. Italië Canada en de V.S. Na afloop van het toernooi komen de ploegen van India en Pakistan naar ons land om daar op resp. 13 en 27 oktober in Amstelveen opnieuw tegen Neder land uit te komen. willen houden. De accommodatie ont breekt daar eigenlijk voor een hockey toernooi. Ook het wedstrydschema is niet best. Tegen Pakistan spelen we pas 's avonds om 9 uur .Idioot vind ik het. Gezag Er wordt streng „geleefd door de mannen van 't hockeyteamvoor elf uur naar bed, geen biertje of roker tje en een straffe training. „Toch gaat het bij ons heel gemoedelijk" zegt de Leidse student. „Wij kunnen rustig Piet tegen onze coach Brom berg zeggen zonder dat zijn gezag wordt aangetast. Ga eens by die Duitsers kyken en je schrikt je dood. Daar is de coach, Budinger, een fi guur, die ver boven alle spelers uit- toornt. Ik heb toch met myn eigen ogen gezien dat de Duitse spelers voor Herr Budinger ln de houding sprongen toen hy tegen hen sprak. Verleden jaar in India klapten ze zelfs met de hielen tegen elkaar voor hem. Dat hoeft bij ons gelukkig niet. Dat zou gewoon onvoorstelbaar zijn. Het mooiste vind ik by die Duit sers toch wel dat ze moeten zweren, ja heus zweren, dat ze geen sigaret of bier zullen aanraken. En let nu eens op: wy gaan die Duitsers in Lyon verslaan. Als het even meezit dan nemen we Pakistan ook onder Conditie imeli ko! IgStg n e >or •een in L •l. tersk loren nlc belo om man, met Brl 367 ngeb ,n Le 1 n doi Célde d. nlge |vend rljV .agd n lla even 18 k. nhuU slas eiser »uw. iagd v. I en. ingeb lerfla n. tx met cent mgev lO. s< ngeb. 2 i kei ►me. 4-k« d. VIJF kandidaten zwaargewichttitel De Europese Boksunie (EBU) heeft in Berlyn bekendgemaakt dat Karl Mildenberger (Did.), Santé Amonti Italië), Brian London (GB) en de Nederlandse zwaargewichtkampioen Wim Snoek een aanvraag hebben in gediend dm in aanmerking te komen voor een gevecht om de Europese titel in het zwaargewicht. Voordat Ingemar Johansson in het voorjaar afstand deed van zyn titel, had de EBU dc Brit Henry Cooper echter al als officieel uitdager aangewezen. Cooper zal dus in ieder geval in aan merking komen voor een titelgevecht. De EBU zal binnen veertien dagen een keus maken uit de vier andere kandidaten, omdat een serie elimina tie-gevechten de eerlykste oplos sing byna niet uitvoerbaar is. ATLETIEK Clement vierde op 10 km in Praag Gaston Roelants, de wereldrecord houder op de 3000 meter steeple met 8 min. 29.6 sec. en de snelste man op de 5000 meter in Europa (113.45.6». verbeterde gisteravond in Praag het Belgische record op de 10.000 meter met een tyd van 29.07.2 Op de tweede plaats eindigde zijn landgenoot Henry Clerckx in 29.38.2 en derde werd de Tsjechische mara thonloper Chudomel in 29.44.6. Voor de beste Nederlandse laarprestatie zorgde Cees Clement, die als vierde door de finish ging in 29 min. 53.- sec., waarmee hy precies tien secon den boven het Nederlands record van Hein Cuje bleef. Leendert Krol is buitengewoon op timistisch over het resultaat in Lyon. „We zyn in een conditie als nooit te voren. Het gehele nationale team heeft na de vakantie een sherry-kuur moeten volgen. Dat is dus: 's mor gens een gekookt eitje met koffie- zonder-suiker. een paar uur later V j ons biefstuk met 3 glazen sherry, weer later een gekookt ei en thee- zonder-suiker. 's avonds een biefstuk. Nou eet ik normaal nog al wat, dus je kunt wel begrepen dat ik na drie dagen liep te trillen op myn benen. Maar ik was toch maar even 5 kg afgevallen. Dat dieet en ook die in- tervaltraining. die we sinds kort vol gen, komen van Van Goeswilligen ook intematinal die arts is. Samen met dr. Mosterd controleert hy voort durend onze conditie. Hy wil name ly k op sportfysiologie promoveren. Die training, zoals nu is ingesteld, is nieuw voor hockey. In Lyon. waar we in 9 dagen 7 wedstryden spelen, moet biyken of zy juist is. Als dat zo is weten we precies wat ons te doen staat voor Tokio". Over één ding maakt Leendert zich zorgen. In Lyon worden de wed stryden op een voetbalterrein en b(i kunstlicht gespeeld. „Dat kan eigenlyk niet hè. bij kunstlicht spe len. Daar is het balletje veel te klein j voor. En dat spelen op een voetbal veld is ook niets. Dat is te zacht Die Fransen hebben dat toernooi als een stuntje opgezet omdat ze de Olympische Spelen van 1968 in Lyon de arm mee. Dat klinkt verwaand, j maar man. je moest eens weten hoe gespannen en in topconditie we nu zyn". Veranderd Het hockey is de laatste jaren ver anderd, ook in Nederland. Het is se rieuzer geworden wat voorbereiding betreft. De grappen en grollen, die men vroeger voor en na interlands vaak uithaalde, zijn zo. goed als I verdwenen. „Het is er niet ongezel- liger op geworden"; aldus Krol, „maar j anders. Vorig jaar hebben we na af- I loop van de westrijd tegen Engeland de Britse captain in het vloerkleed i gerold en vervolgens uit het raam I gehangen, maar dat soort dingen verdwynt toch langzamerhand uit het hockey op interlandniveau. Het buitenland gaat ons voor en wy moe- j ten volgen. Er is méér: een dieet en zo voor hockeyers was ook tot voor kort onbestaanbaar." Voor Leendert Krol is het wel eens moeilijk om voor elven zijn vrienden met een brede armzwaai te groeten en naar bed te gaan: om op feestjes de avond door te bren gen met een kopje koffie en een zacht vruchtendrankje Hy heeft het er voor over. want als Tokio-1964 ter sprake komt dan is hy alle op offering vergeten. „Ach ja. dat zal me een beleve nis worden. Ja ik reken er al op dat we worden uitgezonden. Daar richt ik mijn leefwijze op in. En onthoudt dit: de kans is groot dat we daar in Tokio goud winnen. Ja. je verstaat me goed. Heus, dat ver- schil met Pakistan en India wordt steeds kleiner en wij spelen boven dien veel harder hockey. Vorig jaar. 1 toen we de juiste speelwijze tegen hen hadden gevonden, raakten ze soms in paniek. Voor eigen publiek wonnen ze toen met 1—0 en 21. j ALs ze straks in Amstelveen komen, i heb ik zo'n idee dat ze al meer dan j handen vol aan ons hebben. Of be- ter: we winnen dan". Leendert Krol is optimistisch. Heel 1 optimistisch mogen we wel zeggen. v' RITMEESTER PRESENTEERT lV EEN NIEUWE SIGAAR VOOR 22 Bi CENT "HPH; kenners steken er de loftrompet over Honderden niet-Chinese inwoners van de Chinese provincie Slnkiang zyn geplaatst in „wat in feite con centratiekampen zyn", aldus een brief die is gepubliceerd door het Russische blad „Kazochstanskaja Prawda". De schrijver. Oesman Mamjetow, die een collectieve boer wordt genoemd uit een grensdorp in Kazachstan. zegt dat hy tot vier Jaar geleden in China heeft gewoond. LEENDERT KROL ..Pakistan nemen we onder de arm mee". Advertentie slechts „Je kunt met voetbal nooit zeker zijn. We zullen in ieder geval ons best doen", aldus Matt Busby, mana ger van Manchester United, dat van avond in het Feijenoord-Stadion in Rotterdam de eerste wedstrijd in het Europese Cup-winnaars toernooi speelt tegen Willem 2. Met zyn ploeg en vier reserve spelers arriveerde Busby gistermiddag in een lyntoestel van Air Lingus op Schiphol Volgens hem vielen de ver wondingen van doelman Gregg, half- speler Maurice Setters en linksbinnen Dennis Law wel mee. Hij rekent er op, dat zy alle drie van de party zul len zyn. De opstelling wordt in dat geval: doel: Gregg, achter: Dunne en Cant- well (aanvoerder), midden: Crerand, Foulkes en Setters, voor: Herd, ChLs- nall, Sadler. Law en Charlton. Reser ves: Gaskell, Brennan, Stiles en Moir. Dat Willem 2 van dit team onder ae indruk is. is wel verklaarbaar. Be halve Chisnall en Sadler zyn het al len internationals. Midvoor Sadler is overigens pas 17 Jaar oud. De Nederlandse amateurwielren ner Harrv Stevens heeft in het Bel gische "Thimister een wegwedstrijd over 100 kilometer voor amateurs ge wonnen. Stevens finishte na 2 uur en 32 minuten met 15 seconden voor sprong op twee andere Nederlanders, Beugels en Van de Kort, die resp. als tweede en derde over de eindstreep gingen. De sprint van het peloton, dat, 2.30 later binnenkwam, werd ge wonnen door de Belg Vrancken. In de eerste ronde van het toer nooi om de Europese beker voor be kerwinnaars zegevierde Barcelona met 2—0 over Shelbourne (Noord- Ier land). By de rust was de stand 10 in het yoordeel van de Span jaarden. Hy beschuldigt de Chinezen van onderdrukking van zogenaamde .nationale minderheden" zoals Oeighoers (waartoe de boer be hoort), Kazachstanen en Kirgie- zen, vooral wanneer zy het Russi sche staatsburgerschap bezitten. Volgens Mamjetow wordt hun het recht op arbeid en deelneming aan het sociale leven onthouden. Hy voegt er aan toe: „Honderden van onze landgenoten, die openlijk hun sympathie voor het Russische volk uitdrukken, zyn in zogenaamde „kampen voor opvoeding door arbeid" gegooid hetgeen in feite concentratiekampen zyn met een streng regime". onafhankelijk Het Britse protectoraat Zanzibar in de Indische Oceaan zal op 10 decem ber onafhankelyk worden. Dit is gisteravond bekendgemaakt ln een communiqué aan het einde van een onafhankelykheidsconferentie over het gebied, die vrijdag in Londen was begonnen. Overeengekomen werd aan te be velen de sultan. Seyyid Jamshid bin Abdoella, tot staatshoofd te benoe men. Zanzibar bestaat uit de eilanden Zanzibar en Pemba. Het heeft een bevolking van 300.000 mensen en er worden kruidnagels en kokosnoten verbouwd Advertentie In concentratiekamp geborene vrijgesteld Franse dokters hebben de 18-jarige Guy Poirot vrijgesteld van militaire dienst. Poirot zou de enige jongen zyn, die in het concentratiekamp Ravensbrück geboren is en dit heeft overleefd. Zyn gezondheid is steeds slecht ge weest omdat er na zijn geboorte geen melk voor hem was. Hy kreeg slechts gerstesoep en koolraapsap als voedsel Zyn moeder werd bij de bevalling geholpen door een Poolse vroed vrouw, een medegevangene. Dat ge beurde op 11 maart 1945. Het kind werd door andere gevangenen uit handen van de Duitse bewakers ge houden. aan onze beginnerscursus A Advertentie Dankzij de medewerking van de zjjde der gemeente kan de competitie van' de Afdeling Leiden van de NeVoBo gunstiger „draaien" dan voorgaande jaren., Meer ruimte werd beschikbaar gesteld in de Ples- manlaan (maandag, dinsdag, woens dag en donderdag) en voorts in de by uitstek voor volleybal geschikte zaal van het Gymnasium, waar, uit gezonderd de donderdagavond, welke voor schoolgebruik gereserveerd blyft, de gehele weck gevolleybald kan worden. By de indeling der wedstryden is de competitieleider van het stand- Sunt uitgegaan 3 wedstryden (voor een 4) per avond vast te stellen. Ge zien het bijzonder grote aani.-ai inge schreven teams werd besloten de vierde klasse te splitsen in 4A en 4B. Verrassend was de inschrijving van de gloednieuwe volleybalvereniging „WR". welke het volleybal in de ge meente' Rynsburg vaste voet heeft ge geven en spelend onder de naam „Rynsburg" met liefst 3 dames- en 3 herenteams deelneemt. De klasse-indeling voor de compe titie 1963—1964 luidt als volgt: Dames: le-klasse: Argos 1; KVC 1; Nw. Brunhilde 1; LUSV 1; Teylingen 1- SVL 2- Oranje Groen '54 1; DES 1; KVC 2'; WW 1. 2e-klasse: Nieuw Brunhilde 2; De Vinnen 1; Raaphorst 1; KVC 3; GGV 1: Kangoeroes 2; SVL 3; Argos 2; I LUSV 2; Teylingen 2. 3e-klasse: Nieuw Brunhilde 3; WA 1- De Alvo's 1; KVC 4: Meerburg 1. i SVL 4: Rynsburg 1; WW 2; DES 2. Castellum 1. 4e-klasse: LV 1: Donar 1: Raap horst 2; De Valken 1: De Vinnen 2: Rijnsburg 2- Rynsburg 3; WW 3; WW 4; I. d. Moriaan 1. lieren: le-klasse: SVL 2: SVL 3: SVL 4; WS 2; Castellum 1: Kange- roes 2; LUSV 1; KVC 2; PSVA 1; Donar 1; LD 1. 2e-klasse: SVL 5; DSS 1; VVS 3; Teylingen 1; LUSV 2; Raaphorst 1; GGV 1; Donar 2; WW 1" Meerburg 1; Oranje Groen .'54 1. 3e-klasse: Catena 1; Catena 2: DES 1; DOG 1; VVS 4; Advendo 1; SVL 6; Donar 3; DSS 2; WA 1; De Valken 1. 4e-klasse A: De Valken 2: MDS 1; WW 3; Raaphorst 2; Rynsburg 1; WS 5; I. d. Moriaan 1; Catena 3; De Alvo's 1KVC 3. 4e-klasse B: MDS 2; WW 2: Ad vendo 2; Rynsburg 2; Rijnsburg 3: DES 2; Catena 4; Castellum 2; GGV 2. De competitie vangt 30 september aan. Dank zy het bekwame optreden van vier Italiaanse rechercheurs kon den maandagavond in Milaan vier vooraanstaande leden van de Sici- liaanse Maffia worden gear resteerd. De rechercheurs hadden zich in Maffia-kringen weten in te dringen door zich voor te doen als werk- j lozen. Nadat zij de wens te kennen hadden gegeven om in de organi- sat ie te worden opgenomen, wer den zy in contact gebracht met de mannen die zy zochten. Dezen zou- I den onder meer hebben deelgeno men aan een aanslag op Sicilië op 30 juni j.l.t die aan negen mensen het leven kostte. De actie tegen de Maffia heeft zich sinds enige tyd tot de grote Italiaanse steden uitgebreid, daar men vermoedt dat de gevaarlykste elementen van deze beruchte mis- dadigersorganisatie daarheen zyn gevlucht, omdat t' Siciliaanse grond hun te heet onder de voeten werd. De gistermiddag op het KNVB- centrum in Zeist gespeelde oefenwed- stryd tussen het bondszaterdagelftal en Unitas is door het bondselftal met 4—2 gewonnen. Bij de rust had den de „geselecteerden" reeds een 4—1 voorsprong. MUTATIES BIJ SPARTA (Van onze Rotterdamse correspondent) Tony van Ede moet zyn klap van zondag tegen Pelkmans van NAC duur betalen. Voordat de KNVB hem schorst doet het Sparta-bestuur het zelf. Tony van Ede staat tot nader order buiten spel. Voorts heeft het bestuur een be roep gedaan op Hans Sonneveld, oud aanvoerder uit de amateurtijd. Hij komt in de commissie betaald voetbal en zal proberen Sparta uit het moe ras te helpen. Voor de judolanrienwedstryd in Luxemburg, welke zaterdag en zon dag as. zal warden gehouden en waaraan 7 landen (w.o. Nederland) deelnemen is de Leidse judoleraar W. Luiten aangezocht om als E.J.U.- scheidsrechter te fungeren. Nederland neemt deel met 12 judoka's o.a. An ton Geesink. PIETERSKERKGRACHT 9 TELEFOON 01710—23728 Judowedstrijdeii in Zoeterwoudc In het parochiehuis te Zoeterwoude dorp organiseerde de plaatseiyke Oranjevereniging een judoavond, waarby naast, demonstraties van judo en jiu-jitsu, welke werden uit gevoerd door de Leidse judoleraar W. Luiten en zyn leerlingen A. v. Pola - nen. A Gybels en K. Eradus, team wedstrijden werden gehouden. Hier aan werd deelgenomen door een Judoteam uit Alphen aan den Ryn; J. C. Ukemi (Delft); J. C. Yu-Wa (Den Haag) en Sportschool Luiten "Leiden). De teams bestonden uit 3 licht-, 3 midden- en 3 zwaargewich ten. Het Leidse judo-team bestond uit de lichtgewichten: A. Gybels, A. v. Polanen en J. Buitelaar; de mid dengewichten: T. Jungerius, A. Brzot en v. d. Blom en de zwaargewich ten: J. Bentveld. A. v. d. Weerthof en K. v. Leeuwen. De eerste tramont moeting tussen Delft en Alphen aan den Rijn werd een overwinning voor het Delftse team met 5 gewonnen wedstrijden tegen 4 en in punten 35 tegen 22. Hierna kwam het team van i Sportschool Luiten op de mat tegen het team van Yu-Wa (Den Haag». I Onze stadgenoten wonnen met 5—3. Nadat de verliezersronde tussen Alphen aan den Ryn en Yu-Wa (Den Haag) verwerkt was. welke door Yu- Wa gewonnen werd trad het team van Sportschool Luiten aan tegen hei Delftse team in de finale. Het werd 'n volledige overwinning van 6 tegen 2 gewonnen wedstryden voor Leiden met in puntenwaardering 45 tegen 20 Teamleider v. d Weerthof ontving uit handen van de voorzitter der Oranjevereniging, de heer v. d. Ber de beker als prys voor het winnende team. Voor de beste persoonlijke prestaties kregen de Leidse judoka A. v. Polanen T Jungerius, j v. d Blom en K. v. Leeuwen een plaquette mee naar huls.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7