kunst kaleiöoscoQp STILBÉPAN „DIE WALKURE" ZEVEN MAAL BU NED. OPERA Fran^e landschappen in Museum Boymans Gerechtelijk optreden tegen WALLACE Mijnpijler stort in: 2 doden In het Wagner jaar: Moeilijkheden zijn overwonnen Eduard Flipse deze haarcream geeft geen kalkroos Concert in de Waalsclie Kerk Na impressionisme tot heden lAfï Uw ideale kontaktlijm is f».*. SNELFIX: lijmt snel en muurvast Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 25 september 1963 Derde blad no. 31069 (Van onze kunstredactie) In de Stadsschouwburg te Amsterdam heerst grote bedrijvig heid rond de laatste voorbereidingen van een der grootste opera's, die de Nederlandse Opera de laatste jaren op het programma heeftg ehad: de inclusief twee pauzes uur durende „Die Wal- küre" van Richard Wagner, die vrijdagavond a.s. in première gaat. Kosten nog moeiten zijn gespaard om dit beroemde muziek drama, dat in Nederland voor het laatst door de Wagner Ver- eeniging is gebracht, zo goed mogelijk te presenteren. Ondanks die hoge kosten zijn er slechts zeven voorstellingen mogelijk, na melijk vier in Amsterdam en voorts één voorstelling in Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Hans Hotter, die vanuit Duitsland een internationale opera-loopbaan heeft opgebouwd, zal de regie voe ren en bovendien de rol van Wotan zingen. Hij werd hiervoor de aange wezen man geacht omdat hy naast zijn indrukwekkende staat van dienst ook in Londen bezig is met de voor bereiding van de enige dagen in be slag nemende complete „Ring des Nibelungen" van Wagner, de tetra logie, waarvan „Die Walkiire" het tweede deel is. sentatie van „Die Walküre" spelen, aldus de regisseur. De voorstellingen staan onder lei ding van dirigent Franz Bauer- Theussl, décors en kostuums zijn res pectievelijk van Günther Schneider - Siemssen en Ronny Reiter. Voor de rol van Siegmund heeft men Fritz Uhl van de Weense Staatsopera ge leend. Hij zong deze rol in vele lan den in 12 verschillende enscenerin gen. Arnold van Mill speelt Hunding doch zal in Den Haag door een nog nader aan te wijzen solist worden vervangen. Hopelijk zal Antoinette Tiemessen, die als Sieglinde zal op treden. vrijdag zal zijn hersteld van een verkoudheid Voor de opvoeringen van „Die Wal kiire" moesten tal van moeilijkheden worden overwonnen. Zo heeft de ope ra-directie een dagenlange strijd ge voerd met de brandweer over het ge bruik van een reeds gekocht en voor deze enscenering onontbeerlijk ge- Rlastiflceerd doek van 27 by 14 meter loewel dit doek in alle grote theaters ter wereld wordt gebruikt, achtte de brandweer het te brandgevaarlijk. Omdat van het doek het al dan niet doorgaan van de voorstellingen afhing, heeft de brandweercomman dant tenslotte vergunning verleend op voorwaarde dat het tijdens de op voeringen door vier brandwacht* wordt bewaakt. Dit geldt uitsluitend voor Amsterdam. De andere steden hebben geen bedenkingen tegen dit decor gemaakt. Berlijns succes voor het Concertgeb. orkest Het Amsterdamse concertgebouw orkest is gisteravond, voor het eerst na rum 40 jaar, weer in Berlijn op getreden. Dit geschiedde in een con cert. dat een inleiding vormt tot de Berlijnse feestweek-1963. Onder leiding van dirigent Eugen Jochum werd Frank Martins „Petite symphonie concertante", voor harp, cymbaal, piano en violen, ten gehore gebracht, waarbij Vera Bading-s op harp. Janny van Wering op cymbaal en Luctor Ponse voor de vleugel als solisten optraden. Het hoogtepunt van de avond werd gevormd door de uitvoering van de Vijfde Symphonie in b-dur van An ton Bruckner, een werk, dat in de jaren 18571878 werd gecomponeerd Het publiek toonde bijzonder grote waardering te hebben voor de uitvoe ring, die plaats vond in de concert zaal van de „Berliner Musikhoch- schule". „One -mans-liow" van Albert Vogel De voordrachtskunstenaar Albert Vogel zal op 12 november in de Kon. Schouwburg in Den Haag beginnen met zijn „one-man" show. In z(jn avondvullend programma zal Albert Vogel een portret geven van de Deense sprookjesschrijver Andersen. HU heeft voor de samenstelling van dit programma een studiereis naar Denemarken gemaakt. Antoinette Tiemessen zal Sieglinde zingen Tijdens een kennismakingsbijeen komst met de critici zei Hotter gis termiddag dat de repetities in de Stadsschouwburg waar behalve de Nederlandse Opera, ook de Neder landse Komedie en het Nationaal Ballet zijn gehuisvest vanwege het repeteren en spelen van de andere gezelschappen niet vlot zijn verlopen. Hij stelde bovendien bellchtingstech- nische eisen, waaraan de Schouwburg niet kon voldoen en die de opera directie hebben genoopt een kostbare installatie aan te schaffen. Het licht zal in deze voorstelling niet worden gebruikt als belichting zonder meer, maar als een expressionistisch ele ment een belangrijke rol in de pre- Vrouwen worden onder dan mannen De gemiddelde leeftijd die vrouwen in Nederland. Frankrijk en Noor wegen kunnen bereiken is, volgens het demografisch jaarboek-1962 van de V.N., bijna 75 jaar, de hoogste in de wereld. Voor mannen Is de hoogste gemiddelde leeftRd Iets meer dan 71 jaar, nameiyk in Nederland, Noorwegen en Zweden. Hierop volgen Israël en Denemarken met Iets meer dan 70 jaar. In 26 landen is de gemiddelde leeftijd van vrouwen meer dan 70 jaar Voor mannen geldt dit in 6leclits vijf landen. De Ivoorkust heeft het hoogste geboortecijfer, Zweden het laagste. De Sowjet-Unie heeft regionaal het laagste sterftecijfer. Op de Falkland-eilanden de Britse kolonie in het zuiden van de Atlantische Oceaan komen de meeste huwelijken in evenredigheid met de bevolking voor, op de Maag den-eilanden de meeste echtschei dingen. Tokio heeft de meeste inwoners: ruim 8.300.000. Hierop volgen New York met ruim 7.700 000 en Sjanghai met 6 990.000. In het midden van 1961. toen de laatste cijfers in het jaarboek werden opgenomen, werd de aarde door 3.069 miljoen mensen bewoond. 61 miljoen meer dan in 1960. Van 1950 tot 1961 nam de wereldbevolknig met ongeveer 560 miljoen toe, waarvan ongeveer zestig procent in Azië. De bevolkingsdichtheid per vier kante km land was 23, tegen 18 tien jaar geleden. Russische bommen van 100 megaton De Sowjet-Unie beschikt over operationele atoombommen van 100 megaton (met een explosieve kracht die gelijk is aan 100 miljoen ton t.n.t.), zo heeft het orgaan van het Russische leger „Krasna ja Zwozda" gisteren onthuld. De Russische leiders hebben al meerdere malen laten weten, dat hun land kernwapens van een dergelijke kracht kan vervaardigen, maar dit is de eerste maal dat uit Russische bron vernomen wordt, dat deze wapens al bestaan. Het blad schrijft onder de titel ,met kernwapens valt niet te spot ten": .De Chinese leiders weten heel goed dat er kernproeven zfjn geno men waarbij ladingen tot 50 megaton tot ontploffing werden gebracht, maar in de arsenalen komen ladin gen voor van wel 100 megaton. Men vraagt zich af waarom dan de leiders van een land welks veiligheid wordt gewaarborgd door de volledige scracht van het socialistische kamp. de atoombom nodig hebben. Zij vinden klaarblijkelijk, dat het bezit van het kernwapen hun invloed In de Aziati sche, Afrikaanse en Latijns-Ameri kaanse landen zal vergroten en dat zij hiermee vanuit een machtspositie internationale kwesties feigning DOEVE Zeg eent wómaar:Dat teas ik vergeten i "We gaan vandaag knus ergens eten. "Laat de pannen maar staan "En kleedje mooi aan..." Ben», uw vrouw aal niets feestlijken weten J «1 ottu.webvoorw Casals na 18 jaar terug in Londen Pablo Casals, de beroemde Spaan se cellist is op 18 september j.l. in Londen aangekomen voor de repe tities van zijn oratorium „El Pesse- bre", dat hij op 29 september a.s. in de Royal Festival Hall zal dirigeren Deze uitvoering zal de Britse premiè re zjjn van wat hy zelf „zijn vredes werk" noemt. In 1945 was Casals voor de laatste keer in Engeland. Het werk is een toonzetting voor stem, koor en or kest van een gedicht van Alavedra, de Catalaanse dichter. Casals' op treden in Londen maakt deel uit van een persoonlijke kruistocht voor de wereldvrede, die begon op de dag in 1958 teen hij werd uitgenodigd om voor de Ver. Naties en in het Witte Huis te spelen. Dit inspireerde hem om „El Pessebre". een stuk waaraan hij sinds 1945 niet meer had gewerkt te voltooien. Zeeuwse prijs voor Dirigent Eduard Flipse is gis teravond met de Zeeuwse prijs voor kunsten en wetenschappen onderscheiden. Deze werd hem na een concert met het Rotterdams Philharmonisch Orkest te Goes in de Grote of Maria Magdalena- kerk uitgereikt door de Commis saris van de Koningin in de pro vincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Deze zeide in zijn toespraak, dat het provinciaal bestuur op deze'ma nier hulde wil brengen aan de in Zeeland geboren musicus, die zich op zijn belangrijke plaats in het natio nale muziekleven steeds sterk verbon den is blijven voelen met zijn ge boorteprovincie. Eduard Flipse werd in 1896 in Wis- sekerke op Noord-Beveland geboren Hij speelt nog geregeld met zijn or kest in Zeeland. Ch. van Pallandt vijfenzestig jaar Gisteren herdacht de beeldhouw ster Charlotte Dorothée baronesse van Pallandt ln Amsterdam haar vijfenzestigste verjaardag. Charlotte van Pallandt werd ln Arnhem geboren. Ze begon haar kunstloopbaan met schilderen en te kenen in Parijs waar zij lessen volg de bij André Lhote, en de Russische beeldhouwer Gurdjan moedigde haar aan over te gaan tot de plastiek Zij werkte hierna op het atelier van de beeldhouwer Malfray en onderging ook de invloed van Despiau. Reizen naar Italië droegen verder bij tot haar vorming. Bekend zijn haar portretten van Wenckebach, P. Kuipers en de buste van H. M. Koningin Juliana voor de Statenzaal van het provinciehuis te Arnhem. Zeer expressief zijn de kop pen van '„Truus" (Gemeentemuseum te Den Haag) en van een negerin, maar vooral ook de dynamische klei ne naaktfiguren, waarvan het Ge meentemuseum er ook enkele bezit. In 1962 verwierf de kunstenares de derde prijs van de internationale Biennale voor beeldhouwkunst t» Carrara in Italië. Demonstratie tegen Der Stelivertreter In het Stadstheater van Bazel is gisteravond de eerste opvoering ge geven van „Der Stelivertreter" van de Duitse schrijver Hochhuth. Bulten het theater kwam het tot een botsing toen ongeveer 2.500 betogers, die een stille protestmars hielden met span doeken waarop stond „moet het thea ter het Duitse volk verontschuldi gen?" en „Wie verdeelde Polen en zond de joden de dood in"?, slaags raakten met tegendemonstranten. Er -werden spandoeken weggetrokken, maar de politie kwam tussenbeide, waarna de demonstratie rustig ein digde. Enige demonstranten werden gearresteerd. Binnen het theater begon het stuk onder applaus en goedkeurende kre ten. Na afloop kreeg het veel bijval en werd slechts hier en daar gefloten. De directie van het theater en de politie hebben anonieme dreigemen ten ontvangen over het opblazen van het theater, van synagogen en van eigendommen van vrijmetselaars, wanneer het stuk niet van het pro gramma wordt genomen Gisteren hadden 3000 mensen op een katholieke bijeenkomst, waarop een lezing werd gehouden over de persoon van Paus Pi us de XII, met overweldigende meerderheid tegen de opvoering van het stuk gestemd. Zo-* als gemeld wordt Paus Pius in het toneelstuk een passieve houding te genover de jodenvervolging door de nazi's verweten. Verwacht wordt dat de onrust zal voortduren, omdat de directie van het theater bekendgemaakt heeft dat z|j Hochhuth voor onbepaalde tijd als dramaturg heeft aangenomen. (en maakt uw haar niet vet) ..Roos*' kan kalkroos zyn. Ga over op Stilbépan haarcream en (kalk)roos verdwynt on middellijk. Tube v.a. fl.10. Pot v.a. f 1.50. DAGRA N V. DIEMEN THEO TEN HOOVEN EN DITA KEMNER Twee amateur-musici deden zich gisteravond ruim een uur horen in de Waalsche Kerk aan de Breestraat, t.w. de verdienstelijke organist dier kerk Theo ten Hooven en de sopraan Dita Kemner. Vanzelfsprekend kan men aan amateurs niet al te hoge eisen stel len: wij willen dat dan ook zeker niet doen. Hun programma was met smaak samengesteld. De organist kwam. on- danks de zeer beperkte mogelijkhe den van het orgel, met enige interes sante werken voor de dag en had voor een juist contrast tussen oud en nieuw zorg gedragen. Van de Engelse organist Maurice Green (16951755), eenmaal verbon den aan de St.-Paulskathedraal en de Chapel Royal te Londen, later hoogleraar aan de universiteit te Cambridge, hoorden wij diens twee delig „Voluntary", gevolgd door en doorwrocht geschreven Toccata en i dubbelfuga van de Oostenrijkse com ponist J. E. Eberlin (1702—1762)des tijds kapelmeester van de Aartsbis schop van Salzburg. Van J. G. Walther (1684—1748), de Duitse componist-theoreticus, orga nist te Erfurt en Weimar, die be vriend was met Joh. Seb. Bach soeelde Ten Hooven diens koraalpar tita met variaties „Jesu, meine Freude" en van Bach zelf diens ko raal „Jesu, meine Zuversicht". Twee componisten, die veel voor de vernieuwing van de Duitse protes tantse kerkmuziek hebben gedaan, zijn Ernst Peppine (1901> en Hans F. Micheelsen (1902). Van de eerste hoorden wU twee koraalvoorsnelen. de tweede was verteeenwoordie-d met pen indrukwekkende Pnssacaelia. Tot besluit een Fuga van Francois Clé ment Theodore Dubois (18371924), Hp begaafde leerling van Ambrnise Thomas, o.a. directeur van het, Pa- riise Conservatoir#» Ten Tbvwen hppft. 7i"b aan al deze rnmonsRies naar baste Vrachten cew«d. meerms- )pn mat. erim«H«r rpsMUant ter en zonder genoegzaam vloeiende stemproduktie, gaf zij toch blijk van technische scholing en stylistisch be grip. Het sympathieke timbre kwam het best tot z(jn recht in het gevoelig en teder gezongen „Pie Jesu" uit het Requiem van Fauré. Reeds eerder hadden wy gelegenheid de aandacht te vestigen op deze zangeres, van wie wfj, naar gehoopt mag worden, nog het een en ander kunnen venvach ten. Een klein, doch aandachtig gehoor heeft dit toegewijde muziekuur op prijs gesteld. Voor onbepaalde tijd gesehorst De afvaardigingen van de Afri kaanse landen naar de dertiende zitting van de regionale commissie voor Afrika van de wereldgezond heidsorganisatie in Genève hebben gisterochtend de zaal verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van de vertegenwoordigers van Zuid- Af rika en Portugal. De zitting werd toen bij gebrek aan quorum voor onbepaalde tijd geschorst. Een achttienjarige Zuidafrikaanse politie-agent is gisteren in Johannes burg tot zes jaar gevangensstraf veroordeeld omdat hij gevangenen had geholpen te ontvluchten en zich zou hebben laten omkopen. De politieman, Johannes Greef. die steeds zijn onschuld had volgehou den. bekende gisteren twee blanken, Goldreich en Wolpe en twee Indiërs te hebben laten ontsnappen. Van zaterdag 5 oktober tot en met zondag 17 november wordt in het museum Boymans-Van Beuningen in Rotterdam een ten toonstelling gehouden van „Franse landschappen van Cézanne tot heden". Ruim 110 schilderijen zullen een indruk geven van de voornaamste aspecten van de ontwikkeling van de landschapschil derkunst in Frankrijk na het impressionisme tot in onze tijd. De tentoonstelling begint met de grondleggers van de moderne kunst: Cézanne. Seurat en Gauguin. Hierop volgen de stromingen die in het be gin van deze eeuw het beeld van de moderne kunst hebben bepaald, zo als het fauvisme. vertegenwoor digd o.a. met schilderijen van Bra- que, Derain, Vlaminck, Matisse en het kubisme, gerepresenteerd door werken van Braque, Delaunay en Gris. Van de groep der z.g Nabis zijn landschappen aanwezig van Bon- nard, Vuillard en Vallotton. Kunste naars als Utrillo, Soutine en Chagall zijn met karakteristieke werken ver tegenwoordigd, evenals Dufy. Een aparte groep wordt gevormd door de z.g. „Peintres naifs": Henri Rousseau bilgenaamd Le Douanier. Bauchant, Vivin. Van Picasso vindt men twee van zijn landschappen, na de tweede wereldoorlog te Cannes geschilderd. Kunstenaars als Bissière. Bazaine. Estéve. Manessier, Vieira de Silva en Nicolas de Staël vertegenwoordigden de na-oorlogse ontwikkeling. De tentoonstelling is geplaatst on der het beschermheerschap van graaf De Crouy-Chanel, ambassadeur van Frankrijk in ons land. Musea als het Louvre, het Musée National d'Art Moderne en het Petit Palais te Parijs verleenden hun medewerking met be langrijke bruiklenen, evenals vele verzamelingen te Parijs. Bovendien werd grote steun ondervonden van musea en particuliere verzamelaars ln België. Duitsland. Finland. Groot- Brittannië. Noorwegen. Zweden, Zwitserland en de V.S. Vijf federale rechters hebben gisteravond een gerechtelijk bevel uitgevaardigd waarin gouverneur Wallace van Alabama wordt bevolen zich niet langer te mengen ln de opheffing van de rassenscheiding op scholen in Mobile, Birmingham en Tuskegee. Het gerechtelijk bevel werd door de advocaat van Wallace in ont vangst genomen. In het stuk wordt de gouverneur verboden vijftien be paalde maatregelen te nemen, waar onder zijn bevel tot tijdelijke sluiting van de scholen. Voor de derde achtereenvolgende negers gearresteerd, toen zij zich onder het zingen van geestelijke liederen naar het centrum van de stad begaven. Zij werden wegens het houden van een betoging waarvoor geen toestemming was verleend in de gevangenis van Selma opgesloten. Aan de enige negerstudent aan de hogeschool te Oxford (Mississippi), Cleve McDowell, is gisteren verdere toegang tot de universiteit ontzegd omdat hij een geladen pistool bij zich gehad zou hebben. De 21-jarige McDowell is de tweede neger die tot de universiteit is toegelaten: de eer ste was James Meredith, die dag z*Jn nageretudenten in Shreve- I »"e™tua afstudaard^McDovrall werd port (Louisiana) gisteren slaags ge raakt met de politie, die wilde ver hinderen dat zij tegen de rassen scheiding demonstreerden De politie loste schoten in de lucht'om de 200 studenten uiteen te drijven. De leer lingen gooiden voor hun school ste nen naar voorbijrijdende auto's, de politie en zelfs naar hun eigen pro fessoren. die hen wilden kalmeren. In Selma (Alabama) zijn gisteren ongeveer honderd deels zeer jonge maandag gearresteerd en gisteren op borgtocht vrijgelaten. Hij moest zich vandaag voor de rechter verant woorden. Door plotselinge instorting van een i ongeveer 300 meter onder de grond gelegen pijler van de mijn „Julia" in le<Jen- Eygelshoven zijn gisteravond om- streeks half elf de 41-jarige meester- i houwer F. J. Schlangen en de 26- 1 jarige houwer N. P. J. Gerards be- dolven. Koortsachtige reddingspogin- j gen hebben niet gebaat. Na enige I uren werden de levenloze lichamen l van beide mannen naar boven ge haald. De heer Schlangen woonde in Chevremont (gem. Kerkrade). Hy was gehuwd en laat twee kinderen na. De heer Gerards was woonachtig in Lauradorp (gem. In Ubach over Worms). Hy was eveneens gehuwd en had een kind. Naar de oorzaak van het ongeval I wordt een onderzoek ingesteld. McNamara en Pavlor in Z-Vietnam Koningin bij congres gouden Woningraad (Van onze Amsterdamse correspondent) Koningin Juliana zal vrijdag ajs de openingszitting by wonen van het gouden jubileumcongres van de Nationale Woningraad, dat in het R.AJ.-gebouw in Amsterdam wordt gehouden. Tydens dit congres, dat tot en met zaterdag zal duren en dat wordt be zocht door onder andere 1100 afge vaardigden van woningbouwcorpora ties in ons land, zal de minister van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid een rede uitspreken. De Nationale Woningraad is het overkoepelend orgaan van 750 wo ningbouwverenigingen en gemeenten, die tezamen omstreeks 500.000 wonin gen exploiteren. Dit zUn voor het overgrote deel woningwetwoningen. De nationale woningraad is niet ge heel „nationaal" Sinds de oprich ting in 1913 meenden katholieke woningbouwverenigingen, dat er be hoefte bestond aan een eigen over koepelend orgaan, dat tenslotte is geboren onder de naam Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting, ter wijl de christeiyke woningbouwcor poraties elkaar hebben gevonden in het Verbond voor Protestantse Wo ningbouwverenigingen Het doel. dat de Nationale Woning raad zich heeft gesteld, is het bevor deren der verbetering van de volks huisvesting en het verlenen van voorlichting en bijstand aan de Bijstand in liet pastoraat in Woubrugge kunnen oplosben. Het spreekt vanzelf aria's ..I that my Redcamer liveth' dat de socialistische landen niet van van Handel en „Seufzer, Tranen.1 plan zUn, deze voornemens, die de zaak van het internationalisme schaden, te steunen", aldus het blad. In de tuin van zijn prachtige velband met zjn 75ste verjaar- appels als eerbetoon aan ziin dia in Marnes-la-Coquette gaf dag "Ma Pomme". In de top van de Kummer. Not" uit Bachs' Kantate I beroemde filmacteur Maurice Hij sneed zijn verjaa,dags- i taart zijn beroemde strohoed. No 21. iUnvankelJknt^wa^Khuch- Chevalier een groots tumjeest in I taart aan. Jie steunt op een laag De Amerikaanse minister van Defensie. McNamara en generaal Taylor, hoofd van de Amerikaanse stafchefs, zUn gisteren tn Saigon 1 aangekomen. Zij moeten in opdracht i van president Kennedy de militaire stand van zaken in Zuid-Vietnam aan een nauwkeurig onderzoek on derwerpen De beide Amerikanen zullen maandag naar Washington 1 terugkeren. Zes r.-k. bisschoppen uit Zuid- Vietnarn hebben gisteren in Rome I verklaard, dat er in hun land geen religieus conflict tussen de rooms- katholieken en boeddhisten bestaat zy drongen aan op samenwerking 1 tussen beide groepen. By de hervormde gemeente te Hoogmade is voor het verlenen van bystand hi het pastoraat in de ko mende vacature ds. J. II. de Vree benoemd ds. F. J. Broere te Nyver- dal. Ds. Broere stond achtereenvolgens te Oude-Wete ring. Woerden, Kat wijk aan Zee en Den Haag. Thans verleent hy bijstand in het pastoraat, te Holten. Hy heeft de benoeming aangenomen en zal worden bevestigd op 3 november, 's middags om half drie. De zes die in Rome zyn voor be woning van het Vaticaanse concilie, zeiden voorts in hun verklaring dat ..de Kerk de evangelische voorschrif ten om geweld en haat te vermijden, in herinnering brengt als. zoals in Zuid-Vietnam het geval is. een staatshoofd om politieke en niet om religieuze redenen dwangmaatrege len treft".

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5