Amerika 'bevriest' hulp aan Djakarta LUNS SPRAK SOEBANDRIO Nu staking bij Arbeiderspers Gevaarlijkste spion oorlog in Frankrijk sinds de gegrepen Rusk zet Soebandrio de pin op de neus Oriënterend gesprek over lonen begonen Na zeven jaar Nieuw gesprek Oost-West Weer explosie in Birmingham In „Sociale Zaken" Telegraaf iveer verschenen Duikers naar Andrea Doria WEERBERICHT Arrestatie NAVO-ambtenaar blijkt goede vangst Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1963 No. 31069 LEIDSCH DAGBLAD I Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 de „druk" vooral van Engeland en Amerika Indonesië haar koers van het buitenlands beleid zou kun nen veranderen. Soebandrio zei het niet met zoveel woorden, maar ken nelijk trachtte hij de Westerse mo gendheden beducht te maken voor een toenadering van Indonesië tot de communisten. Soebandrio kon gemakkelijk zeg gen. dat een vreedzame regeling der moeilijkheden hem gewenst voor- In afwachting van mededelingen over de plannen van Indonesië i- - vVr ij- x i kwam. doch niettemin verklaarde hij ten opzichte van Maleisic en Jbngeland, is nieuwe Amerikaanse inzake Noord-Borneo, dat Indonesië economische hulp voor Indonesië „bevroren". Dit hebben rege ringsfunctionarissen in Washington vandaag meegedeeld. Het Internationale Monetaire Fonds heeft de regering in Djakarta er van op de hoogte gesteld, dat de kredietregeling voor 50 miljoen dollar, die in juli werd getroffen, tijdelijk is opgeschort. Onze correspondent in Wash ington telegrafeerde vanoch tend: De Amerikaan Dean Éusk heeft gisteren minister Soeban drio in New York te verstaan gegeven, dat Indonesië Ameri ca's steun zou verspelen, indien het zou doorgaan met geweldda dige acties tegen buitenlanders en buitenlandse belangen. Over de Amerikaanse steun van 50 miljoen dollar per jaar kan In donesië niet gering denken in de huidige moeilijke periode. Men krijgt de indruk dat Rusk, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, zyn Indonesische col lega steviger heeft toegesproken dan ooit; maar of dat in Djakarta uit werking zal hebben, moet worden af gewacht. Voor zijn onderhoud met Rusk verklaarde Soebandrio aan de pers. dat Indonesië bereid zou zijn het zonder hulp van Amerika te stellen, indien de waardigheid van zijn land dit noodzakelijk maakte. Het is niet bekend, of Soebandrio ook tegenover Rusk heeft gezinspeeld op een even tuele heroriëntatie der Indonesische buitenlandse politiek. Doch tegenover de journalisten liet Soebandrio het dreigement door schemeren, dat on der druk en men moet denken aan De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Amerika en de Sowjet-Unle zullen zaterdag aan een nieuwe reeks besprekingen beginnen, die ten doel hebben de spanning tussen Oost en West te verminderen. Dit zal geschieden op een „werk- middagmaal". dat minister Rusk zyn Russische ambtgenoot, Lord Home en Gromiko, in zijn vertrekken in het Waldorf-Astoria-hotel zal aan bieden. Lord Home. die vandaag in New York is aangekomen, zal morgen afzonderlijk met minister Rusk be raadslagen. Daarna zullen de minis ters Home en Rusk vrijdag een onderhoud hebben met de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Gerhard Schroder. In een negerwijk te Birmingham, in de Amerikaanse staat Alabama, zyn vanochtend vroeg twee hulzen door bomaanslagen licht beschadigd. Van slachtoffers is geen melding ge maakt. Onmiddellijk spoedden poli tieauto's zich naar de plaats van de ontploffingen, niet ver van de woning van een vooraanstaande negeradvo- caat. Arthur Shores, die al tweemaal doelwit van een bomaanslag is ge weest. In de wijk, die door de veelvul dig voorkomende bomontploffingen al "Dynamite Hill" wordt genoemd, zou alles rustig zijn, in tegenstelling tot vorige keren toen zich na aansla gen woedende negers op straat ver zamelden. altijd de strijd voor onafhankelijk heid zou steunen en gaf toe dat zijn land de training verzorgde der Noordborneose „strijders voor onaf hankelijkheid". Soebandrio heeft slecht enkele da gen in New York doorgebracht. Rusk had zich eind vorige week gematig der uitgelaten tegenover de Indone sische ambassadeur in Washington, Zain. Gezien de uitermate wilde po litiek van Indonesië van de laatste dagen heeft Rusk het wellicht nuttig gevonden Soebandrio. vlak voor diens terugkeer naar Djakarta, flink de pin op de neus te zetten. Tot zover onze correspondent. Verbindingen verbroken Indonesië heeft v&ndaag alle tele graaf- en telefoonverbindingen met Maleisië verbroken, als onderdeel van zyn oppositie tegen de nieuwe fede ratie. De Indonesische minister voor Luchtvervoer heeft gisteren bekend gemaakt, dat het met ingang van aanstaande vrijdag verboden is aan alle buitenlandse luchtvaartmaat schappijen die in Indonesië werken, om passagiers, post of goederen met bestemming Maleisië te vervoeren De maatschappijen Quantas (Australië), Panamerican. Air India en Thai Airways (Siam) worden door de maatregel getroffen. De Indone sische maatschappij Garoeda heeft bekendgemaakt, dat zU haar vluch ten op Singapore en Koeala Loem- poer sinds 22 september heeft ge staakt. President Soekarno heeft het In donesische volk gisteren verteld, dat het economische moeilijkheden zal ondervinden als gevolg van het ver breken der handelsbetrekkingen met Op uitnodiging van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, zou vanmiddag om vier uur in z(jn ministerie een oriënterend gesprek worden gehouden over de situatie, zoals die aan het loonfront is ontstaan na de acties van de afgelopen maand. Aan dit overleg zullen, naar wy vernemen, o.a. deelnemen de heren Roemers. Middelhuis en Van Mastrigt, voorzitters van resp NVV, KAB en CNV, dr. ir. B. Bölger uit Rotterdam, voorzitter van het Cen traal Sociaal Werkgevers-Verbond: de heer A. C. van Beek uit Woerden voor de heer H. H Wemmers, voor zitter van het Verbond van Pro- Maleisië. maar dat deze moeilijkhe den slechts een paar maanden zullen duren. Daarna zal Indonesië de krachtigste economie van Zuidoost- Azië bezitten, zo zei hij. De Australische premier, Sir Ro bert Menzies, heeft vandaag in het parlement verklaard, dat Australië militaire bijstand zal verlenen aan Maleisië en Engeland ter verdediging van de territoriale en politieke on afhankelijkheid va.n de federatie Maleisië. Slot pag. 2 De Nederlandse en Indonesische ministers van Buitenlandse Zaken hebben vandaag hun eerste ontmoeting gehad sinds 1956. toen het geschil over de Indonesische aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea in volle heftigheid uitbarstte. testants-christelyke Werkgevers in Nederland, die met vakantie is; de heer F H. Terwindt uit Nijmegen voor mr. P. M. H. van Boven uit Breda, algemeen voorzitter van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond; een representant van het Verbond van Nederlandse Werkge vers voor de heer H. J. de Koster, voorzitter van dat Verbond, die bui tenslands is. de heer P G van der Weele, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, en ir. C. S. Knottnerus. voorzitter van het Koninklijk Nederlandse Land- bouwcomité. Het werd In Den Haag waarschijn lijk geacht, dat nog enige ministers aan dit beraad zouden deelnemen. Zoals gemeld werd vanochtend een speciale kabinetszitting aan het pro bleem rond de lonen gewijd Minister Veldkamp zal maandag middag overleg plegen met de com missies uit de Sociaal Economische Raad In het gebouw van de S.E.R. Opgemerkt kan nog worden, dat aan het oriënterend gesprek van vandaag niet zouden deelnemen ver tegenwoordigers van de Ned. R.-K. Middenstandsbond, de Christelijke Middenstandsbond, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond en de Nederlands Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Waren ook deze laatste afgevaardigden bij het oriënterende gesprek geweest, dan zou namelijk in feite het gehele bestuur van de Stichting van den Arbeid daar zijn geweest. In Asperen in Gelderland heeft de buurt te zijn gearriveerd. zee- Prins Bernhard gisteren een mo- te hij zijn tocht in een jachtkoets delboerderij officieel in gebruik voort, gesteld. Na met een helikopter in I Dc tweede Russische ruimte vaarder German Titow is. als eerste Russische ruimtevaarder, vader geworden. Mevr. Titow met haar doèhtertje. Minister Luns was in het Plaza Hotel in New York gastheer van dr. Soebandrio. Tijdens een lunch, die twee uren duurde, spraken zij over onderwerpen van voor Nederland en Indonesië gemeenschappelijk belang. Naar werd vernomen had dr. Soe bandrio enige tijd geleden het initia tief genomen voor een ontmoeting met minister Luns. Deze reageerde hierop door voor te 6tellen, elkaar tij dens een lunch te ontmoeten Welingelichte kringen verklaarden, dat de ministers vermoedelijk later in het jaar nog eens bijeen zullen komen, mogelijk in Den Haag. In dien dit juist is, zou dit het eerste bezoek van dr. Soebandrio aan Den Haag zijn in zijn functie van minis ter van Buitenlandse Zaken. Na zijn gesprek met minister Luns, vertrok dr. Soebandrio uit New York, voor de terugreis naar Djakarta. Zaak tegen A.D.M. uitgesteld De zaak tegen de Amsterdamse Droogdok Mij. wordt NIET, zoals eerder gemeld, vrijdag voor de recht bank in Amsterdam behandeld. De gedagvaarden de N.V (rechtsper soon) en haar directeur ir. J. W. R. Thomson hebben nJ. bezwaar ingediend tegen de dagvaarding. Een meervoudige kamer van de recht bank zal dit bezwaar op een nader door de president te bepalen tijdstip behandelen. Uit de Amerikaanse haven Norfolk b gisteren een bergingsvaartuig, de „Top Cat", met duikers vertrokken naar de plaats in de Atlantische Oceaan, ten oosten van Nantucket. Waar zeven jaar geleden het Itali aanse passagiersschip Andrea Doria is gezonken. De duikers zullen trach ten de brandkasten omhoog te bren gen. waarin zich een fortuin aan geld en juwelen moet bevinden. De Andrea Dria zonk destijds na een aanvaring met het Zweedse schip Stockholm, waarbij 51 mensen verdronken of om het leven kwamen en 1.708 werden gered. - ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Koude nacht, morgen zwaar bewolkt met van het westen uit regen. Krachtige tot matige wind tussen west en noordwest krimpend naar zuid tot zuidwest en aan de k'ist later aanwakkerend tot hard, misschien tot stormachtig. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 1.15 uur) 26 SEPTEMBER Zon op: 650 uur; onder: 18.32 uur; Maan op: 15.10 uur; onder: 23.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.23 en 20.50 uur; laagwater te 3.48 en 16.06 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's (Van onze correspondent in Parijs) De arrestatie van de 49-jarige Georges Paques. die vijftien jaar lang. in zijn topfuncties op de departementen van acht ver schillende Franse ministeries en het laatst bij de NAVO. voor de Russen heeft gespioneerd, blijkt achteraf niet van maandag te dateren, maar is al ruim een maand geleden verricht. De dag na zyn arrestatie heeft de Franse contra-spionage de secretaris generaal van de NAVO mr. D. U. Stikker, verwittigd van het feit dat de plaatsvervangende chef van de persafdeling een der voornaamste spionnen van de Russen was. Zijn collega's en naaste medewerkers werd ter verklaring van zyn afwezigheid toen medegedeeld dat Georges Paques voor zijn gezondheid geruime tijd rust moeten nemen. Paques wordt beschreven als een eenvoudige kapperszoon en een bo hémien, die liever de nachten met een groepje goede vrienden In kleine Paryse bistro's dan in mondaine ca barets doorbracht. En tegen het och tendgloren mocht hy dan graag een der ontelbare chansons aanheffen uit het repertoire van het begin van deze eeuw. dat hij volledig beheerste. Zijn eerste contact met de Russen, die later zijn opdrachtgevers zouden worden, was ook in zo'n bistro ge legd. Door vriendschap met een Russi sche diplomaat moet hy allengs tot „samenwerking" met de Russen zijn gekomen, een samenwerking die hem in de loop der jaren het betrekkelijk bescheiden bedrag van honderddui zend gulden heeft opgeleverd. Het luxueuze appartement dat hy vlak bij het Bols de Boulogne in Pa- rys bewoonde en waarvoor hy een klein half miljoen gulden moet heb ben betaald, zou echter twee jaar ge leden door zyn vrouw zyn bekostigd. Zijn echtgenote, die van Italiaanse afkomst is, werkt nog altyd in een der wetenschappelijke diensten van het Paryse Museum van de Mens. Een mysterie blijft intussen hoe Paques zijn diensten voor de Sow- Jet-Unie kon rijmen met zijn reac tionaire. extreem-rechtse politieke overtuiging, waarover evenmin ver schil van mening bestaat. In de tyd van de AlgerUnse oorlog, toen hij nog aan 't Franse ministerie was ver bonden, stond nij aangeschreven als een fanatiek aanhanger van het Franse Algerije. De toenmalige pre mier Michel Debré. die in zijn hart niettemin diezelfde overtuiging was. toegedaan, had Paques om die reden in die dagen zelfs verboden aan de wekelijkse conferentie met andere ministeriële topambtenaren deel te nemen. De politie-inspecteurs, die de spion een maand lang hebben ondervraagd, zijn dan ook wel unaniem tot de con clusie gekomen, dat Paques Intelli gent. maar byzonder gecompliceerd is. Dat hij de Amerikanen niet erg mocht, is bekend, maar zyn samen werking met de Russen zou toch vooral uit een Leer vaag pacifisme zyn te verklaren. Hij moet niet hele maal ongevoelig zijn geweest voor de Russische propaganda, die Amerika als het grote gevaar voor de wereld vrede voorstelt. Over de draagwijdte van de Inlich tingen die hy de Russen in handen heeft gespeeld, toont men zich in Franse en in \AVO-kringen. uiter aard weinig spraakzaam. Paques be hoorde echter by de NAVO tot de categorie van ambtenaren die vrije toegang hadden tot de militaire top geheimen, de Kernwapens inbegre pen. Dat hij de gevaarlijkste spion is die de Franse geheime politie sedert het einde van de oorlog wist te ont maskeren, werd officieel dan ook door niemand tegengesproken. Zoals we gisteren al berichtten, zal Paques de eerste Fransman zyn, die niet wegens zijn OAS-activiteiten voor het byzondcre hoge veiligheids- tribunaal verschijnt. Niettemin is hei mogelyk. dat hij wel ook nog lid van de OAS is geweest, want de po litie moet eveneens beslag hebben ge legd op brieven die hy onlangs nog met zijn vroegere superieur, Georges Bidault. de latere leider van het Ge heime leger, heeft gewisseld. Maar ook alleen voor zijn langdurige staat van dienst als Russische spion ris keert Paques nu bij het veiligheids hof de doodstraf. Ongeveer twaalf uur, nadat de staking bij De Telegraaf werd opgeheven, hebben de grafici van de N.V. Arbeiders pers, waar onder meer het dag blad Het Vrije Volk en de Ra- diogids van de V.A.R.A. wor den gedrukt, het werk voor 24 uur neergelegd. Het Vrije Volk zal vandaag in een groot deel van het land niet kunnen verschijnen. De staking bij De Telegraaf liep gisteravond om acht uur af. Gister middag nog wezen de 500 stakers een compromisvoorstel van de directie van de hand. De ontslagen zetter zou wel weer in dienst worden genomen, maar hij zou zich moeten verant woorden voor de centrale beroeps commissie van het grafische bedrijf. Dat was voor de stakers niet vol doende. De directie deed tenslotte water in de wyn. De man, die zater dag was ontslagen, nadat hij een stakingsvergadering had geleid en tijdens een bespreking de directie onheus had bejegend, is weer in dienst genomen De directie heeft toegezegd, dat ten aanzien van deze zetter „geen onderscheid in de maje van verantwoordelijkheid voor de staking zal worden gemaakt". Gister avond om acht uur ging men weer aan het werk. De bij het Telegraaf concern gedrukte bladen konden weer verschijnen. Maar de directie van De Telegraaf had niet toegegeven aan de looneis van 25 procent, die vrijdag aanleiding tot de staking was. Acht procent. En nu weer de Arbeiderspers. Het technische personeel heeft in de loop van de vorige week by de directie de eis gesteld de lonen met ingang van 1 oktober met acht procent te ver hogen. Gisteren heeft de directie via de ondernemingsraad laten weten, dat deze eis is afgewezen. De dag- ploegen van de Arbeiderspers zijn vanmorgen om negen uur niet aan het werk gegaan. Tegen half elf ver zamelden zich enkele honderden stakers voor het gebouw van het Algemeen Handelsblad, waar het technisch personeel eenzelfde eis tot loonsverhoging heeft gestelrk Om elf uur waren grafici van het Han delsblad echter nog aan het werk Bij de Arbeiderspers-Amsterdam werken 700 man technisch personeel. Hiervan zijn 600 mensen in staking, de rest heeft nachtdienst. In het Amsterdamse bedrijf worden de vol gende edities van het Vrije Volk gedrukt: Amsterdam. Noord-Hol land, Zaanstreek, Gooi, Haarlem en Kennemerland-noord. De edities voor overig Nederland worden vervaardigd In de drukke rijen van de Arbeiderspers in Rotter dam, Arnhem en Groningen. De personeelscommissies van de dagbladen en van de grote drukke rijen in Amsterdam en wijde omge ving zullen morgenavond opnieuw in de hoofdstad bijeen komen om zich te beraden over de situatie, die van ochtend in de grafische sector Is ontstaan. De In Amsterdam gedrukte Vrye Volk-edities hebben een gezamenlijke oplage van 100 000 exemplaren, byna 1/3 van cfe landelijke oplage. Nadat de stakers vergeefs hadden gepro beerd de grafici van het Algemeen Handelsbiid te bewegen het werk neer te leggen, hebben zij tegen half twaalf hun pogingen opgegeven. By het Handelsblad vindt het werk normaal doorgang, evenals bij de andere Amsterdamse dagbladbedrij ven. fUWS DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" - Advertentie jaarlijkse beurs voor particulieren 28 september t/m 9 oktober dagelijks van 10 tot 10 geopend 's Zondags gesloten JAARBEURSGEBOUW UTRECHT GRATIS TOEGANG Uit het Leidsch Dagblad van J 25 Sept. 1863; l De Stoomboot „Volhar f ding" van Leyden op Amster dam zal Zaterdag 26 Septem ber e.k. buiten dienst zijn. De Directie. a Dingsdag stond voor de I a arrondissementsrechtbank te a Arnhem voor de derde maal j terecht W./V. huisvrouw van t I f W.V., ter zake van mishande- j ling van haren man. Zij werd f tot 10 maanden gevangenis- t l straf veroordeeld. t f

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1