De zee verveelt nooit! Zegen in vermomming klap voor economie Indonesië In verkeerde bed Ontdek, wat men in New York ontdekte: EXPORT Gevaarlijke bijverdienste van een Leidse loswerkman •ei .Visserij congres in Den Haag KING SIZE Voor de kantonrechter Oplossing in Birmingham mogelijk ZORG DAT U ALTIJD ZO WEER OPGEKNAPT BENT Ruimte-kat O' LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 H till! Ho ic- ver 3: bi 1T Vt\ (Van onze Groningse con-espondent). Evenals elders toont de nieuw- de andere kan onderscheiden, houxo in Winschoten een grote gelijkenis. Zo zelfs, dat men bij nacht de ene woning niet van de andere kan onderscheiden. Ook binnen is de indeling het zelfde. De opstelling van onder andere meubelen dient ook vrijwel gelijk te gebeuren. De gewone sloten op de deuren maken de kans op een gelijke sleutel erg groot. Dat dit wel eens tot een gekke situatie aan leiding kan geven werd in het centrum van oost-Groningen bewezen. Een keurig heer had op zaterdag avond een feestje met enige vrienden. De respectievelijke echtgenotes deelden niet in de feestvreugde, maar hadden vol op gelegenheid de avond in alle rust en eenzaamheid door te brengen. Het feestje werd ech ter nogal vrolijk en vergde bo vendien de nodige uren. De Noordoost-Atlantische Vissers- commissie ral 12 mei 1964 In Den Haag haar tweede vergadering hou den. Haar eerste vergadering hield zij vorige week In Londen; daar werd de Nederlandse uitnodiging om naar Den Haag te komen geaccep teerd De commissie dankt haar bestaan aan het in 1959 tot stand gekomen Noordoost-Atlantische visserij ver drag. Dit verdrag ls ondertekend door 14 Europese landen, waaronder Engeland, Noorwegen, de Sowjet- Unie, Spanje. Portugal en Nederland. Het heeft ten doel. overbevissing in het noordoostelijk deel van de Atlan tische Oceaan te voorkomen. Een vorig verdrag bood als middel om dit doel te bereiken alleen het stellen van regelen ten aanzien van de maaswijdte der netten. Op grond van dit nieuwe verdrag kan de vis serij ook in bepaalde seizoenen en in bepaalde gebieden worden geslo ten. Toen dan ook de keurige heer zijn echtelijke ivoning opzocht, was het al diep in de nacht, zo diep, dat de hengelaars er al op waren uitgetrokken. In die zelfde buurt wonen nogal wat visliefhebbers, zodat ook daar verschillende eenzame vissers vrouwen in bed lagen. Onze heer nu, beseffend dat het laat en beter was niet te veel gerucht te maken, deed om zichtig de deur open, trok de schoenen uit en sloop naar de slaapkamer, waar h\j zich met met zucht van verlichting in bed liet vallen. Tot zijn grote geruststelling kwam er geen stem met verwijten van de ech telijke zijde. Edoch, hoe smadelijk had hij zich vergist. Bij het ontwaken van zijn slapiebleek deze meteen over haar toeren. Zij deelde het bed met een vreemde man Dat was mogelijk 1. omdat haar gemaal was gaan vissen, 2. om dat alle woningen op elkaar lij ken en een gelijke indeling heb ben, 3. omdat de gewone sloten het mogelijk maken, dat de sleutels op meer dan een slot passen en 4. omdat het laat was geworden en het slokje het on derscheidingsvermogen wat had verkleind. Enfin, het einde was een uitpraten van de kwestie onder het genot van een kopje koffie en door de verdwaalde heer aangeboden taart. het verfijnde rookgenot van Overal ter wereld is de zuivere, voldoening schenkende smaak van EXPORT cigarettes de grote ontdekking. EXPORT gaat van land tot land, van hand tot hand. In San Francisco, in Londen, in Rome,NewYorken..nuin Nederland! Ontdek uw nieuwe cigarette: EXPORT In sommige landen, xoalx de USA., uordt de Export-sigaret verkocht onder de naam „Peer Export(i OJS) FILTER CORK Partij ijzer van diefstal afkomstig De zaak tegen een 20-jarige los werkman uit Leiden kreeg een ern stige wending toen woorden als ..diefstal" en „schuldheling" door de ringen van de getuigen, konden rech- I ter en officier voor verdachtes ver- I dediging weinig waardering hebben. I Na de werkelijke toedracht van het I ongeval nog eens punt voor punt te hebben nagegaan, achtte de officier verdachtes schuld overduidelijk be wezen en eiste hij, gezien de ernst Ivan het feit. f80 boete subs. 16 da gen. Na nog eens te hebben her- rechtszaal gingen en de werkman haald, dat niet hij. doch de brom- I met nauw verholen spanning af- fietser de botsing had veroorzaakt, i wachtte of de celdeur al dan niet vond verdachte f80 boete wel wat f reeds voor hem op een kier werd ge I zet. Teneinde er wat bU te verdienen aan de hoge kant" en vroeg hij om [uiterste clementie. De kantonrechter was hiertoe ecli- oefende h|j tevens het beroep van ter allerminst bereid. ..Die straf ver- .opkoper van tweedehands goederen" dient u volkomen, temeer nog daar iu ®-en en erkend beroep. President Kennedy is van oordeel dat echter aan enige wettelijke voor volgens het proces-verbaal uw adem destijds naar alcohol riekte en het schriften gebonden Is. Een van deze gebruik van alcohol als een bezwa- voorschriften houdt in, dat zowel de rende omstandigheid meetellen kan", gekochte goederen aks de personalia j zo motiveerde hij zijn vonnis. De I bloemist had slechts enkele seconden „Slachtveld" verkeer, dat komende vanaf van de verkopers in een register wor den ingeschreven. Dit in verband met nodig om de aftocht te blazen, de inkoop van goederen, die even tueel door diefstal zijn verkregen. De I loswerkman hield er als amateur-op- Het koper geen register op na en kocht de Hoge Rijndijk onder Zoeterwou- van alles en nog wat op zonder zich nader voor dc personalia van de ver kopers te interesseren. Zo kocht hy I in juli j.I. o.m. een partijtje betonijzer en liep toen meteen tegen dc lamp. Het partijtje ijzer was namelijk van diefstal afkomstig en het door de re- j cherche gevolgde spoor liep uiteinde lijk sterk in de richting van de los werkman. dat zijn twee adviseurs tezamen met de autoriteiten in Birmingham (Ala bama) dc moeilijkheden bij de ras- scngelijkstelling in deze stad tot een oplossing kunnen brengen. In een verklaring, die na de ver gadering van president met de be trokken adviseurs werd verstrekt, zei Kennedy: ..Alle partijen hebben hun vertrouwen uitgesproken dat de ze kwesties op plaatselijk niveau kunnen worden geregeld en dat is ook mijn overtuiging". Hij had eer der op de dag al een onderhoud ge had met burgerlijke en kerkelijke leiders uit Birmingham. De twee afgezanten van Kennedy zijn Kenneth Royall. een voorma lig minister van het leger, en Earl Blaik, oud-sportinstructeur van de militaire academie van West Point. Cleve McDowell, de enige neger student aan de universiteit van Ox ford. in de Amerikaanse staat Mis sissippi, is gisteren gearresteerd, na dat op het terrein van de universi teit een revolver uit zijn zak was gevallen. McDowell is later door het universiteitsbestuur geschorst. Deze schorsing zal van kracht blijven, totdat het bestuur deze zaak heeft onderzocht. Voor het geven van inlichtingen die kunnen leiden tot de arrestatie van de dader van de bomaanslag, die zondag 15 september op een kerk in Birmingham werd gepleegd en waar bij vier negermeisjes omkwamen, is in totaal een bedrag van bijna dine- w0?dv^ra^^rdfUlnog stee&fdoor j K^an °P de onderhavige tenlasteleg- j Het bedrag «ordt nog steede aoo maakte de officier mr E v d Schans, een eind aan de voelbare spanning, die teweeg was gebracht omdat verdachte zien tevens schul dig had gemaakt aan heling, een misdrijf waarop een vrijheidsstraf staat. ..Het procesverbaal, dat tegen u werd opgemaakt inzake schuldhe ling zal ik by het andere voegen en als afgedaan beschouwen, omdat ik aanneem, dat u niets van die diefstal afwist en dus te goeder trouw bent geweest", aldus sloot de officier als het ware met een klap de celdeur voor verdachte dicht. Inzake het niet bijhouden van een register, gaf de officier de amateur-opkoper de raad onmiddellijk een register aan te schaffen of zijn nevenberoep op te geven en andere bijverdiensten te zoeken. ..Kykt. u uit met dat beroep want anders loopt het een volgende keer minder goed voor u af", besloot hij zijn advies. HU eiste vervolgens f50 boete subs. 10 dagen voor wat het register betreft. Na op zijn beurt verdachte op het gevaar van „ver dachte koopjes" te hebben gewezen, vonniste de kantonrechter conform. derende bromfietser „geconfron teerd" werd. „Ik zag wel. dat lk voorrang moest verlenen en heb dan ook eerst goed naar rechts tekeken alvorens ik het pad overstak. Ik heb er echt geen erg in gehad, dat er op dat rijwielpad ook verkeer van links kon komen en schrok dan ook hevig toen ik die bromfietser op mij af zag komen", zei zij. Als een min of meer verzachtende omstandigheid voegde zij er nog aan toe geregeld naar de toestand, waarin de bromfietser ver keerde, te hebben geïnformeerd. Het Irequisitoir was kort maar krachtig. Emopaweg op wil. moet niet ^ar het uitzicht ter plaatse zeer alleen aan het tegemoetkomende, doch ook aan het verkeer op het goed is en op elk voorrangsrijwiel pad ook verkeer van rechts kan wor- voorrangs» rijwielpad voorrang ver- den ïereacht. de otnCifr geen pnpn HM fAit H11 r -a 1 van oi1 lenen. Het feit. dat tal van automo bilisten tegen dit gebod zondigen, en aldoende aanrijdingen veroorzaken, heeft mede tot gevolg gehad, dat men dit punt „liet slachtveld van Zoeterwoude" ls gaan noemen. Er gaat vrijwel geen zitting voorbij of op de rol prijkt wel tenminste één zaak waarin genoemd punt ter spra ke komt. Ditmaal had een 34-jarige automo biliste uit Maarssen met haar auto geen voorrang verleend aan een op het rijwielpad dicht genaderde brom fietser met een aanrijding tot gevolg. Voor de bromfietser kwam de klap dermate hard aan. dat hij met een hersenschudding en een kaakfrac- tuur in liet Academisch Ziekenhuis moest worden opgenomen met alle nadelige gevolgen van dien. Verdachte voerde tot haar verde diging aan. dat zij ter plaatse niet I bekend was en plotseling met de na- 1 altijd zonnig. Weer of geen weer. By apoth./drog. TOGAL 055; 2.40; 8.88. termen aanwezig om van het „vaste tarief" af te wijken. Hij eiste f75 boete subs. 15 dagen. „Die bromfiet ser heeft mij kennelijk ook niet ge zien, want hy reed zonder te rem men pardoes tegen myn auto op", merkte verdachte nog op. Dat rech ter en officier deze poging om de schuld gedeeltelijk op het slachtoffer van haar fout af te schuiven zeer af keurenswaardig vonden, brachten zy zowel in de repliek als het vonnis tot uitdrukking. Het vonnis luidde conform. Volgens buitenlandse economische deskundigen in Djakarta zal de In donesische olie- en rubberindustrie ernstig worden getroffen door presi dent Soekarno's besluit de handel met Singapore en Malakka slop te zetten. Zy zien voor de toekomst geen afzet gebieden die kunnen worden vergele ken met Singapore en Malakka. wel ke landen van oudsher het grootste deel van de Indonesische export heb ben afgenomen. De zegslieden wyzen erop dat rubber (waaruit de Indone sische export voor vyftig procent be staat) en olie (vijfendertig procent) Naar verluidt zou Indonesië over wegen zyn export voor een groot deel op Nederland te richten, waar mee de betrekkingen sedert de bij - legging van het gesend over West- Irian aanzienlijk zyn verbeterd. Han delskringen in Djakarta zijn echter de mening toegedaan, dat de Neder landse handel met Indonesië beperkt zal biyven tot het smelten van tin en het kopen van produkten als thee, koffie en peper. Het aandeel van tin in de Indonesische export bedraagt slechts vijf procent. In Singapore is het besluit van de waai) en one ivijienacrwg proccmi T„dcm«dsrhP r«rorW Ha hanrfAicha de steunpilaren van de Indonesische treLM,incen mpt_ rip nipllwp Maleisisch* economie vormen. Last van reumatiek, spit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of andere pynen? Dan Togal! Helpt snel en goed. En veilig. Met Togal is uw stemming Ter zitting voerde de amateur-op koper tot zijn verdediging aan, dat hy het een en ander in en ver kocht teneinde er wat by te verdie nen en niet op de hoogte was van de verplichting tot het byhouden van een register. Hy kreeg destyds min of meer de schrik van zyn leven toen hy hoorde een partytje gestolen yzer te hebben opgekocht. „Ik heb er nooit bij stilgestaan, dat de goe deren, die ik opkocht wel eens gesto len konden zyn en wist echt niet, dat het betonijzer gestolen was", ver klaarde hy zyn onopzetteiyke over treding. heeft nu wel ondervon den waarom de wet het byhouden van het register verplicht heeft ge steld". wees de kantonrechter, mr. W. de Koning, verdachte op de ernst van zyn verzuim. Alvorens nader in te nieuwe bydragen vergroot. Raad van Europa voor houden van visserijconferentie De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft zich maandag achter het Britse initiatief geschaard om dit jaar een conferen tie van zes Europese landen ter regeling van visserij vraagstukken te beleggen. De IJslandse afgevaardig den alleen onthielden zich van stem ming. De raadgevende vergadering ver klaarde, dat de problemen van de Europese visserij dringend zijn en dat het onder de huidige omstandig heden zowel om economische en sociale als om politieke redenen ge wenst is, dat by die regeling zoveel mogelijk Europese landen worden betrokken. In het. debat over deze uitspraak is van Britse zijde met klem erop gewezen, dat ook de Verenigde Sta ten, Canada en Rusland by de rege lingen betrokken dienen te worden. De conferentie zou problemen als de breedte der territoriale wateren, de bescherming van de visstand en de toegang tot de visgronden en marVfen moeten regelen. Frankrijk zal volgende maand vanaf de basis Hector in de Sahara een kat in de ruimte zenden, zo heeft het nationale centrum voor ruimte studie in Parys bekend gemaakt. Een woordvoerder zei dat de lan cering, die in de tweede helft van ok tober zal geschieden, tot doel heeft het centrale zenuwstelsel van het dier te bestuderen, in het by zonder de reacties op gewichtloosheid en de gevolgen van de opvoering en afrem ming van de snelheid. De lancering geschiedt in het ka der van het in februari 1961 begon nen programma, toen de Fransen een rat lanceerden vanaf dezelfde bups. In 1962 werden nog twee rat tel in de ruimte gestuurd. „Onbegrijpelijk" In de ry van weggebruikers, die ook gisteren weer terecht stonden wegens het niet verlenen van de ver eiste voorrang, schaarde zich onder meer een 57-jarige bloemist uit Voor schoten. De bloemist verleende met zyn auto op de voorrangskruising W. de Zwygerlaan—Duinweg te Katwijk geen voorrang aan een bromfietser. Zowel de bromfietser als zyn duo- passagiere liepen tengevolge van de botsing vrij ernstige verwondingen op. De getuigen verklaarden unaniem, dat verdachte ondanks het feit, dat de bromfietser zich al op het kruis punt bevond, zyn auto weer op gang had gebracht na even te hebben stil gestaan. zy vonden het dan ook „on- begrijpeiyk". dat verdachte niet even had gewacht c.q. de bromfiets niet had gezien. Verdachte was het niet eens met de bewering, dat hy zonder meer was doorgereden, hoewel de bromfietser voorrang had. „Ik reed niet maar stond stil en die botsing kwam doordat hy tegen myn auto slipte. Hij is vermoedeiyk toen hy mijn auto zag geschrokken en heeft daardoor te sterk afgeremd, zodat de bromfiets begon te slippen", zei de verdachte. Afgaande op de verkla-1 Op de gr. was 't zo af k p de grens van Nederland 't in dit nazomertje en toe een drukte van belang. Wie van de zee houdt, nam nog even de kans waar. om er in te duiken, hetzy volkomen, hetzy alleen met de benen, wat onder het hoofdstuk „pootje baden" valt. Dat was een meevaller: na zoveel koude weken, met niet uit te roeien regenbuien, nu nog en dat in september het water induiken, om een flinke dosis gezondheid voor de winter op te doen. nze badplaatsen konden het bést gebruiken, want deze zomer was zeker niet lucratief geweest. Een stroom gasten verdrong zich op de boulevards en het strand. De kelners kwamen handen e kort om iedereen zyn „fris drank" te presenteren en de badmannen kregen weer plezier in hun werk. Er kwamen zelfs krachten te- cort, om iedereen het zyne te géven. Het riep allemaal herinnerin gen op aan goeie, gouden tyden van weleer, toen de zon soms wekenlang kon branden en de nensen zonder een enkel hulp middel zo bruin als nikkers wel len. Wie de zee zag, verwonder de zich er over dat er nauwelyks een golf te jespeuren viel: het was alsof de nensen in een lauw bad van •.tilstaand water gedoken waren. Er werd ingehaald wat er in gehaald kon. En de zee, die anders als een iel woeden kan, had er haar iefste glimlach voor over. om edereen het zyne te geven. Langs de ganse Nederlandse cust was 't hetzelfde verrassen- ie beeld: duizenden en duizen den genoten van het totaal on verwachte en voelden er zich gelukkig bij. Straks zal 't allemaal weer anders zyn. Dan loeit er de wind, dan steken de golven de koppen op, dan bruist er de branding, dan is 't weer stil en verlaten op het strand. Dan houdt men het hart vast als de schepen uitgaan en is de zee de geweldenares, voor wie men beangst kan zyn. Het zal niet zo héél lang meer duren: dan wandelt ge in de loeiende storm en beukt het wa ter langs de Hollandse kust. V reemd is de zee. zy lacht, zy dreigt. Zy trekt aan, zU stoot af. Maar nu toonde zy zich van haar liefeiykste zyde, om ieder voor 't laatst? haar verlei delijkste charme te tonen. Vóór de grote verandering, het .geweld" komt. Dan verryst zy ln volle kracht en macht. Juist dit bewogen contrast maakt dat de zee nooit verveelt. Dat is haar grootste attractie! FANTASIO trekkingen met de nieuwe Maleisische federatie te verbreken met gemengde gevoelens en met enige verbazing ontvangen. Alle waarnemers zyn van mening dat het handelsverbod veel schade zal toebrengen aan de voor naamste bron van de welvaart van Singapore: de entrepothandel. Som migen menen echter dat Indonesië zelf nog veel grotere schade zal lij den. zeker op korte termijn, en mis schien zelfs gedwongen zal zyn het besluit te herroepen. De officiële handel in het belang rijkste Indonesische exportprodukt naar Singapore rubber zal waarschyniyk met 25500 tot 30.000 ton per maand verminderen, zo wordt in Singapore verwacht. Naar Radio- Djakarta meldde, heeft Indonesië ala gevolg van het verbreken der han delsbetrekkingen met Maleisië, met communistisch-China een overeen komst gesloten voor de levering van rubber. President Soekarno heeft gister avond het besluit der Indonesische regering om de handelsbetrekkingen met Maleisië te verbreken, een „ze gen in vermomming" voor het Indo- nesLsche volk genoemd. De president zei dit ln een toe spraak voor het nationale koopvaar- dycongres. dat in Djakarta wordt ge houden. Zun rede werd door ongeveer drieduizend personen aangehoord. De toespraak werd met een ongewone stilte ontvangen. Tydens het uitspre ken werd alleen door de aanwezige leden van het kabinet geapplaudis seerd, met aan het slot nog een kort applaus van enkele toehoor ders. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken. dr. Soeb&ndrio. heeft gisteren met secretaris-generaal Oe Thant gesproken over de Indo nesische bezwaren tegen de federatie van Maleisië. Daarby kwam tevens ter sprake het onderzoek dat een VN-missie in Serawak en Noord- Borneo over de vorming van Malei sië had ingesteld; de missie rappor teerde, zoals bekend, dat de meerder heid der bevolking van deze gebieden voor aansluiting by de federatie was. Dr. Soebandrio keerde vandaag naar Djakarta terug. Volgens ge- woanilijk betrouwbare kringen had de Britse VN-delegatie nog getracht een ontmoeting tussen dr. Soebandrio en Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, te bewerkstelli gen op donderdag. Zy kreeg echter te horen, dat minister Soebandrio dan al weer vertrokken zou zyn. Vice-luchtmaarschalk Omar Dani, stafchef van de Indonesische lucht macht, heeft een bezoek aan de Ver enigde Staten bekort en is thans weer op weg naar zyn land, na door president Soekarno te zyn terugge roepen. Voor dit versnelde vertrek gaf de Indonesische ambassade ln Wash ington, die dit mededeelde, geen re den op. Te Balikpapan in oost-Bomeo is de directeur van de plaatselyke Shell- installatles aangehouden wegens „be lediging van regering en volk van Indonesië", zo heeft het Indone sische persbureau Antara gisteren be richt. De directeur, wiens naam niet werd genoemd, zou een circulaire hebben verscheurd van het Indone sische Nationale Front, waarin alle in Indonesië erkende politieke par- tyen verenigd zyn. Hy is reeds vo rige week dinsdag gearresteerd. Mevr. IN hoe bij Kardinaal in Rome De schoonzuster van de Zuidviet- namese president, mevr. Ngo Dinh- nhoe. die een particulier bezoek aan Rome brengt, is ontvangen door kar dinaal Agagianian, prefect van de congregatie „De propaganda fide". Onder deze congregatie vallen de kerkeiyke groeperingen in het oos- ten. Na het bezoek zei mevrouw Nhóe, dat zy niet gevraagd had om een audiëntie by de paus.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9