Voor wurging 7 jaar geeist met 500 vaders en zoons OMMERCIEEL MEDEWERKER Marie van armelo te Woubrugge overleden lEBLINGEN (vrl.) BEDIENDE Verdachte ontkent De zaak-Zwarte Judith Prinsessen in Parijs*1 cabaret Laos Mil in vrede leven Dierenasiel in Venlo kan drie honden bergen Bovag schrapt de beruchte clausule roeger een zeer hekend acteur I Voor onze afdeling SCOTCH Industrial Tapes I zoeken wij op korte termijn een DRAAIERIJ - LASSERI.I MONTAGE-IA PAKKERIJ WERNINK' S tennisvloeren en sportvelden EEN MANNELIJK ASSISTENT SUEDEJASJE REINIGEN PERSI"-DENHAAG GEBR. VAN HOEKEN'S Houthandel, Leiden GOEDE WERKKRACHTEN LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1963 (Van onze Amsterdamse correspondent) \J.,a Tijdens een voor alle betrokkenen AJ slopende rechtszitting, die met enkele korte onderbrekingen van gistermor- gen half tien tot een kwartier voor middernacht duurde, heeft de offl- i cier van justitie bij de Amsterdamse IwL rechtbank, mr. W. Tonckens, zeven jaar gevangenisstraf geëist tegen een 3l-jarige tuinman uit Maarsbergen. SHO °*f'cier achtte hem schuldig aan u doodslag wegens het wurgen van de j 1 45-jarige Amsterdamse vrouw van i ïodel lichte zeden („Zwarte Judithl, die, mod op 16 mei 1959 in haar kamer aan en de Bergstraat dood werd aangetrof- ens fen. -n- 2 Verdachte, een stille gesloten blon- tuK 'de man, die de zware eis uiteriyk on- iOten bewogen aanhoorde, had aan het ;n begin van de zitting al verklaard: l6 t/ jjet is niet waar, ik ben er helemaal ondi niet geweest". ?rsla Hij heeft dat al die lange veertien 05 iren in de benauwde rechtszaal vol- ;ehouden, zonder overigens een dui- AV lelijke verklaring te geven voor het ■~s feit, dat h\j zowel in de processen- 0 erbaal van de politie als in de ver klaringen voor de rechter-commis- saris heeft bekend en eerst daarna. >mdat zun familie niet in zo'n gru- -elijke daad kon geloven plotseling .rdnekkig is gaan ontkennen. V Na 4 jaar g Vier jaar na de gewelddadige dood an Zwarte Judith in april is ver- ist, lachte door rechercheurs uit zijn ma rerk bij de Plantsoenendienst van k imersfoort weggehaald. Zijn arresta- a ki vond Plaats op aanwijzingen van an m andere vrouw van lichte zeden, te a ie verdachte in de 14 jaar dat h(j aar geregeld bezocht dusdaaug ver diens vroegere relatie tot Ju- ith had uitgehoord, dat zy de over- ïiging had met de dader te doen te ebben. Het was deze 37-Jarige vrouw, ie de verdachte kort na diens ar- estatie op het politiebureau tot een ekflDtenis aanzette. Hoewel het er t>ma even op leek, een dergelijke u nd herhaalde zich in de rechtszaal De tuinman bleef ontkennen, hnks de soms bezwarende verkla- ;én van de vele getuigen, zaak-zwarte Judith is een moei- J zaak, omdat de beschuldigingen oofdzakelijk stoelen op confronts- és met de verdachte en de verkla- ngen van de verdachte zelf. Men kreeg gisteren de indruk, dat t verdachte een wat primitieve, ch temidden van alles wat steeds reemd is voelende zwijgzame man ch niet bewust was van de wel zeer «aangename sfeer in de zaal. J Pijnlijk was het moment, toen de resident, mr. J. Knottenbelt, om licht uur 's avonds voorstelde requisi toir en pleidooi zeer kort te houden |pmdat men van de bodes en ander erechtspersoneel niet mocht ver langen, dat zü de volgende dag voor een voortzetting van de zitting zou den terugkeren Het kostte raads man mr. Keune moeite duidelijk te maken, dat het belang van de man, die op twijfelachtige bewijsmiddelen een aantal jaren dreigt te worden opgesloten, zwaarder weegt. Schermutselingen Dat was de zoveelste schermutse ling tussen president en verdediger. Mr. Keune had namelUk gedurende de gehele dag nauweiyks kans gehad zijn getuigen hij had er niet minder dan tien opgeroepen) de vragen te laten beantwoorden op een wijze, welke hij zich had voorgesteld. Steeds weer interrumpeerde de president die het de raadsman soms heel moeilijk maakte met snerende opmerkingen als „Dat nu eens 'n concrete vraag van meneer bedoeld is hier mr. Keune». ik wilde dat hij ze allemaal zo stelde". Gezien het late uur beperkte de officier van Justitie ziin requisitoir tot een kwartier. De bekentenissen moesten serieus worden genomen. „De eigen verklaringen van de ver dachte gevoegd by de verklaringen van anderen zijn voldoende om het bewijs van de doodslag wettig en overtuigend te doen zijn", aldus de officier. In zijn bijna twee uur durende ver dediging trachtte mr. Keune te door gronden, waarom zijn cliënt de be kentenissen heeft afgelegd, welke hij later zo betreurde. De raadsman ging de loop van het onderzoek na en kwam tot de conclusie, dat de plaats welke de verdachte hierin innam vaak zeer kwetsbaar was. Met name achtte hij het onjuist, dat een vrouw van lichte zeden aan de zijde van de politie aan de verhoren deelnam welke tot de eerste bekentenis heb ben geleid. Mr. Keune viel voorts de herkenningen aan welke zij en een collega na zoveel jaren hadden ge daan Hij achtte deze hoogst twijfel achtig. Volgens hem was het openbaar ministerie er niet in geslaagd de be wijzen overtuigend te doen zijn en derhalve meende hij dat de recht bank tot een vrijspraak zal moeten komen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. 'Van onze correspondent in Parils) I De Prinsessen Beatrix en Irene, die deze week een .werkbezoek" aan de N.A.V.O. brengen, ontmoeten op hun weg in en rond Parijs nu toch niet alleen maar hoge diplomaten en ge neraals en grimmige pantserwagens. Zo zijn ze op hun eerste Parijse avond al in de Club de 1' Etolle ge weest. een cabaret, dat thans ln Pa rijs sterk in de mode is. De directeur van de club heeft vorige week ver geefs gewacht op de komst van Ko ning Hoessein, dien toen de gaat was van generaal De Gaulle Maar de teleurstelling van diens wegblijven is nu door het bezoek der twee Neder landse Prinsessen ruimschoots ge combineerd. Beatrix en Irene hebben de Parijzenaars vooral wel versteld doen staan vanwege de kennis van zaken en het enthousiasme, waarmee ze de helly-gully dansten. Ze hebben ook kennis gemaakt met de chan son ière Patrica Carli, die de prin sessen beslist een gesigneerd exem plaar van haar laatste grammofoon plaat wilde offreren. Beatrix en Ire ne wierpen elkaar wel even een ge amuseerd knipoogje van verstand houding toe, toen ze de titel van het chanson lazen. Die titel luidde: „De- main tu te marie", „Morgen zal je trouwen".) De premier van Laos. Prins Soeva- na Phoema. die gisteren voor de eer ste maal namens zijn land het woord voerde in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, zei bij die gelegenheid, dat er een eind moet komen aan de mmenging „van waar die ook komt" in de binnenlandse aangelegenheden van zijn land. Hij verklaarde dat Laos in vrede en vriendschap wenst te leven, maar dat zij „die een Laotiaanse neutraliteit niet zo prettig vinden" nog steeds pogingen doen om het land te ver- Voor restkogel (Van onze Venlose correspondent) Wegens gebrek aan ten dierenasiel in Venlo worden in die plaats sedert enige tijd de nonden. welke by de politie terecht ko.nen ln het gemeen telijke slachthuis afgemaakt. Geluk kig blijft er echter altyd een voor raad van drie stuks in leven. Van gemeentewezen beschikt men over een drietal hokken, waarover de ge meentelijke boswachter het toezicht uitoefent. Men kan er due maximaal drie honden huisvesten. Wanneer nu een vierde hond moet worden gebor gen moet de hond, welke het langst gastvrijheid in de hokken heeft geno ten, ruimte maken voor de nieuwko mer. Dit ruimtemaken betekent ech ter voor het betrokken dier helaas, dat het de gastvrijheid ten behoeve van een ander dier met do dood moet bekopen. Zonder pardon verhuist de hond dan naar het gemeentelijk slachthuis. Daar krijgt, het dier on verbiddelijk de kogel. Voor deze vol gens de dierenbeschermers zeer wreede gang van zaken, schijns voors hands geen andere oplossing gevon den te kunnen worden. Van de zijde der dierenbescherming is men al lan ge tijd doende om in Venlo een goed dierenasiel te krijgen, doch dit is we gens gebrek aan geldmiddelen en een geschikte ruimte naar het schijnt, tot grote teleurstelling van zeer velen, niet makkelijk te verwezenlijken. Schade in garage (Van onze A'damse correspondent) Goed nieuws voor autobezitters: de beruchte „Bovag-clausule" is met in gang van donderdag opgeheven. Daarmee kan men in het vervolg zijn auto bij een Bovag-garage in repa ratie geven in ie geruststellende ze kerheid. dat men niet meer, zoals voorheen, aansprakeiyk is voor even- i tuele schade, die door het garage- I personeel aan de auto of aan derden (bijvoorbeeld tijdens een proefrit» i wordt toegebracht. Op een vergadering van het hoofd- bestuur van de Bovag met de be sturen van de afdelingen, is besloten I tot afschaffing van dc sinds 1932 be- i staande clausule en tot oprichting van een eigen verzekeringsmaat- I schappij, de N.V. Bovemu Alle bij de Bovag aangesloten garagehouders in het land hebben gisteren per aan getekende brief .nededeiing gekre gen van deze ingrypende maat- regel. Tot 5 oktober zullen alle Bo- vag-bedrijven als overgangsperiode gratis zun verzekerd. Na 5 oktober zullen zij by de Bovemy verzekerd kunnen worden. De premie zal ge middeld 1,5 procent van de loonsom j bedragen en zal dus niet merkbaar zyr. in de reparatietarieven. De be- dryveri zyn niet verplicht zich te verzekeren, doch kunnen zich by schadegevallen niet meer beroepen op vrijstelling van hun verantwoorde- ïykheid. delen. Als de grote mogendheden de Geneefse overeenkomst „naar letter en geest" eerbiedigen en bereid zyn om aan te dringen op gematigdheid en vriendschap, zullen hun inspan ningen beloond worden „met een enorme verbetering in dc situatie", zo zei de Laotiaanse premier. Ontwikkeling van de recreatie hij Westeinderplas niet goed geleid Het college van burgemeester en wethouders van Aalsmeer, alsmede de raadsleden, hebben van een groot aantal inwoners van deze gemeen- j te een bezwaarschrift ontvangen, waarin wordt geconcludeerd, dat het gemeentebestuur de ontwikkeling van de Westeinderplas als recreatie gebied niet in juiste banen heeft ge leid. De adressanten betreuren het, dat1 de oevers van de Westeinder door j particulieren zyn verminkt. Structu- I rele veranderingen in de bloemen- j teelt hebben er toe geleid, dat vele tuinbouwgronden aan de Westeinder. I waarop vroeger seringen werden ge kweekt, thans door de eigenaars aan recreatiezoekende particulieren wor den verkocht. Dit particuliere initiatief, komt, volgens het bezwaarschrift, het na tuurschoon niet ten goede, omdat door deze manipulaties vele voorma lige seringenakkers in verboden ter rein veranderden. Bovendien gebrui ken de kopers van bedoelde gronden hun terrein om er tenten en bouwval lige zomerhuisjes op te plaatsen, zy ontduiken op deze manier de ge- meenteiyke verordening, volgens wel ke de bouw van bungalows, alsmede het aanleggen van woonarken, is ver boden. Ook op deze wijze wordt het na tuurschoon, zo menen de rapporteurs, zeer geschaad. In het bezwaarschrift gaat men er van uit, dat de gemeen- teiyke overheid de gronden had moe ten aankopen teneinde de genoemde moeiiykheden te voorkomen. Geen aftreden van nir. Stikker (Van onze correspondent ln Parijs* In Parijs is in het hoofdkwartier van de NAVO niets bekend over een voornemen van secretaris-generaal, mr. D. U. Stikker, om wegens gezond heidsredenen spoedig af te treden. Gisteren werd een bericht in die geest door het Engelse persbureau Reuter verspreid, dat bovendien mee deelde. dat de vroegere Noorse minister van Buitenlandse Zaken Lange Stikkers opvolger zou kunnen worden. Het bericht of gerucht houdt on- getwyfeld verband met de twee operaties, die onze landgenoot sedert zijn installatie als secretaris-generaal in Parijs heeft moeten ondergaan. Na een ruime rustperiode ln zün villa ln Italië, zei de heer Stikker zich in het begin van deze zomer echter weer geheel opgewassen te gevoelen tegen de zware verantwoor delijkheden, de hij bij de NAVO te dragen heeft, en op die verklaring Is hij, voorzover bekend, sedertdien nooit meer teruggekomen. Het NAVO-hoofdkwartier te Parijs heeft gisteren nog medegedeeld dat mr. Stikker binnenkort Washington en een aantal Europese steden zal be zoeken. Tussen 28 september en 3 oktober zal mr. Stikker de hoofdkwartieren van verscheidene commandostaven der verbonden strijdkrachten in Zuid- Europa bezoeken. Zo zullen Napels en Verona in Italië en Izmir in Turkije door hem worden bezocht. Op 2 ok tober komt de heer Stikker in Athe ne aan, waar hy besprekingen met Griekse autoriteiten zal voeren. Spoedig na zün terugkeer in Parijs gaat mr. Stikker weer op reis. Van 12 tot 14 oktober is hy in New Yorx en van 15 tot 19 oktober in Wash ington voor besprekingen met Ameri kaanse gezagsdragers. Tenslotte zal mr. Stikker op 21 ok tober naar Beriyn reizen, waar hij deel zal r.emen aan een by eenkomst, waarop internationale zaken zullen worden besproken. Op dc hoge leeftijd van 96 jaar overleed gistermiddag in zijn woning aan de Van Hemessenkade te Woubrugge. de oudste Ne derlandse acteur, Marie van Warmelo, tevens de oudste inwoner van de gemeente. Voorstellingen „Traumspiel" gaan niet door De voorstellingen door het „Grenz- land-theater" uit Aken van Strind- bergs toneelstuk „Traumspiel" In Maastricht. Kerkrade en Heerlen gaan niet door. Op de opvoering van dit stuk was gelijk gemeld van verscheidene zfjden kritiek geleverd wegens de keuze van de hoofdrol speelster, Kristine Söderbaum en de regisseur, Velt Harlan, die beiden een nazi-verleden hebben. Zij zijn ge trouwd. Harlan regisseerde o.a. de anti-semitische film „Jüd Süss. Het bestuur van de Stichting Stads schouwburg Maastricht heeft over deze kwestie een communiqué uitge geven, waarin o.a. wordt gezegd was het dageiyks bestuur van de „Stich ting Stadsschouwburg Maastricht" door een samenloop van omstandig heden bu het afsluiten van de voor stellingen niet op de hoogte met alle hierby in het geding zynde factoren was. Ware dit wel het geval geweest, dan zou niet tot het afsluiten van deze voorstellingen zün overgegaan. Het bestuur heeft inmiddels alsnog besloten de voorstelling niet te doen doorgaan. Het betreurt dat de gang van zaken aanleiding heeft gegeven tot verkeerde conclusies over zyn in stelling en beleid. Deze werd op 19 oktober 1866 te Rotterdam geboren en stamde uit i een koopmansfamilie. De handel trok hem echter geenszins aan. Zon- l der een echte .oneelopleiding geno- I ten te hebben, trad hy m 1891 toe I by het destyds bekende toneelgezel schap van J. C. de Vos en trad hy op in het Tivolitheater te Rotterdam. Rond de eeuwwisseling waren de meeste toneelg'ezelscnappen zonder overheidssubsidie meestal geen lang leven beschoren. Vandaar dat hij zwierf van het ene ensemble naar het andere. Hy speelde o.a. bij het I thans lang vergeten Amsterdams I Lyrisch Toneel, het Modern Toneel- I ensemble, e.a. Pas in 1906 bij de Ne derlandse Toneelvereniging kreeg hy meer zekerheid, /ooral in rollen van de volksstukken van Herman Heyer- mans. Van Warmelo speelde grotere en kleinere rollen samen met topfigu ren van het vroegere toneel, zoals de gebroeders Bouwmeester, Louis de Bree, de bekende Willem van Zuylen, „de Koning van Rotterdam", Rika Hopper, de gebroeders Fe assen en de beroemde Albert van Dalsum. Een van zyn glansrollen was die van Clemenceau in het drama „Affaire Dreyfus". Ook speelde hij gastrollen en trad hij op in het buitenland. Ondanks het aandringen van Al- bert van Dalsum verliet hy het to neel zonder speciale sfscheidsvoor stelling. In 1939 vestigde hu zich met zijn vrouw in het rustige Wou brugge aan het water. Dat de Nederlandse toneelwereld deze oude veteraan niet had verge ten. bleek op zijn 90ste verjaardag. Het stadsbestuur van Amsterdam bood de jubilaris toen in de Stads schouwburg een grote receptie aan. Ook werd hij in zün woonplaats ge huldigd. Deze acteur „pur sang", neef van de bekende auteur Frederik van Eeden, gaf zijn principes nooit Première „Ratel van een simpel man" Het Rotterdams Toneel bracht rts- I teravond de première van Charles Dyer, „ratel van een simpel man" in I een vertaling van Alfred Pleiter. Elize Hoomans voerde de regie van deze komedie, die eigenlijk een samenspel was tussen Robert de Vries en Enny Meunier met Louis Borel in een klei ne bijkomstige rol. Robert de Vries is de provinciaal die naar Londen is gekomen voor een voetbalwedstrijd en door vrienden daartoe aangezet, een avondje in de grote stad uitgaat. In een nachtclub ontmoet hu Cyrence (Enny Meunier) die hem mee naar huis neemt. Daar in de eenzame kamer van deze vrouw, vertellen de twee mensen el kaar de teleurstellingen van het le ven. Dijer slaagt er echter in dit stuk een comedie te doen blijven, hoe ern stig het gegeven ook mag ïyken. Het Rotterdamse publiek toonde zich daar dankbaar voor. wat zich uitte in vele open doekjes ën veel bloemen prüs, hetgeen o.m. bleek uit het feit, dat hij altyd het vegetarisme trouw is gebleven. De begrafenis vindt plaats op de Algemene Begraafplaats te Wou brugge op woensdag 25 september. Vertrek van het sterfhuis te één uur. Dorati: dirigent bij de B.B.C. De beroemde dirigent Antal Dorati die ook in ons land vele malen het Residentie-Orkest leidde is benoemd tot hoofddirigent van het Symfonie orkest van de B.B.C. De 57-jarige 1 Dorati is Hongaar van geboorte maar nu genaturaliseerd Amerikaan. i vragen voor verschillende van ome KANTOREN Persoonlijke sollicitaties dagelijks aan de afdeling per soneelszaken, of brieven met volledige inlichtingen aan genoemde afdeling. LEIDEN. die op kantoor de verkoop behartigt, telefo nisch contact met ome afnemers onderhoudt en de correspondentie veriorgt. Dus geen vacature voor een „kantoorbe diende" maar voor een koopman, die admini stratief inlicht heeft en de Engelse taal goed beheerst. Verdere eisen xijn: middelbare schoolopleiding; leeftijd 25 jaar of ouder. Opneming in ons pensioenfonds volgt te xijner tijd. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne inge wacht onder letters „S. C.". miNNESOTA [NEDERLAND] N.V. Rooseveltstraat 55 - Leiden Tel. (0 1710) 34541 werken wij in een moderne fabriek aan de produkten van Nederlandse Landbouw Machines die hun weg vinden over de gehele wereld. Met de dag stijgt de vraag ernaar; met de dag komen wij meer geschoolde en ongeschoolde handen te kort. Vooral in de afdelingen Ome werknemers hebben een HOOS LOON I plus winstdelingen genieten GOEDE SOCIALE VOORZIENINGEN (met o.a. reiskostenvergoe ding en ruime aanvulling op AOW of weduwen- pensioen). Heeft U belangstelling voor een werkkring bij VICON, vraag dan vrijblijvend inlichtingen bij onxe afdeling Personeelszaken. te LEIDEN vraagt: met tenminste een mulo-opleiding, goede algemene ontwik keling die bovendien zün militaire dienstplicht vervuld heeft. Zün taak zal voornameiyk zün: Voorraad administratie. Het opnemen van telefonische bestellingen. en verdere administratieve taken, die voorkomen op een klein dynamisch kantoor. Sollicitaties met opgave van verlangd salaris te richten aan: directie WERNINK S TENNISVLOEREN EN SPORTVELDEN Hoge Morsweg 148. Lelden. NU korte levertyd, laat dua NU nw WAAR Natuuriyk by Hoofdkantoor en showroom: Fred. Hendrikplein 5, Telefoon 070/556824—552091. DE SUÊDESPECIALIST VAN NEDERLAND ATTENTIE IN LEIDEN vanaf heden 21-9-1963 NIEUW DEPOT ADRES: FIRMA C. DONKER. Breestraat 159 Telefoon 20851 ATTENTIE Het depot bij „De Gazelle" (Walenkamp) Is OPGEHEVEN. vraagt voor werf, zagerij, schaverij en expeditie Er bestaat gelegenheid in de machinale houtbewer king en in de afladerij tot vakman te worden opgeleid. Persoonlijke sollicitaties kantoor Waardstr., Leiden. H. VISSERS N.V. - NIEUW-VENNEP. Haarlemmermeer afdeling personeelszaken telefoon (02526) 841 Het ACADEMISCH ZIEKENHUIS te LEIDEN heeftop enige afdelingen gelegenheid tot plaatsing van een Vakkennis niet vereist. Salaris voor 24 jarigen en ouder f. 391.35 bruto per maand. Huurcompensatie f. 27.20 v.af 23-jarige leeftyd. Vakantietoeslag 4%. Verdienstebeloning by gebleken geschiktheid 5'c, 8'c of 12%. Schriftelüke sollicitatie te richten aan het Hoofd van de afdeling Personeelszaken van het Academische Zie kenhuis te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 17