DUIVENVOORDE' Stamboom van vererving ÏTEEL UNIEK MUSEUM Voorschoten tussen eeuwenoud geboomte Fraai monument in Bezichtiging V Architect E. A. Canne- man van de Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft bijzonder veel voor de Stichting Duivenvoor de gedaan. Niet alleen heeft hij de geschiedenis van het kasteel en zijn bewoners op schrift ge steld. maar tevens maakte hij een stam boom van de vererving, waarvan de tekening te zien is in het voorhuis. Hoewel er door het ontbreken van bronnen over de oudste bezitters van het landgoed heel weinig bekend is, moet als eerste genoemd wor den Philips van Wasse naar. die ..Duivenvoorde" in elk geval in 1226 bezat en het in leen had van zijn oudere broer Dirk van Wassenaar, die de stamvader zou zijn van de latere Wassenaers, burggraven van Leiden. Zijn opvolger was zijn zoon Arent, die aan het huis de achternaam Van Duvenvoirde ontleende. Vervolgens kwamen Floris (in 1301 in Veere met enige andere edellie den vermoord), Arent II, Arent III, die een in vloedrijke rol gespeeld heeft aan het hof van de graaf van Holland, Arent IV, Jan, Arent V, Jan II, een zeer godsdienstig man, die aan de kerk van Voorschoten een memorietafel schonk waarop hij met zijn vrouw en kinderen stond afgebeeld, Arent VI, Adriaan en Arent VII. Daarna werd Johan kasteelheer. Dat was om streeks 1600. Hij noemde zich Johan van Wasse- naer ende Duvenvoirde en was ondermeer hoog heemraad van Rijnland en curator van de Leidse Universiteit. Arent van Wassenaar, die het huis van 1610 tot 1681 bewoonde, ging als eerste de titel van baron voeren. Nog tijdens zijn leven droeg hij de heer lijkheid Voorschoten over aan zijn oudste zoon Ja cob, die door zijn huwe lijk met Jacoba barones van Lyere, dochter van de vrouwe van de beide Katwijken, de nog steeds bestaande band tussen de familie Van Wasse- naer en de heerlijkheid van de beide Katwijken tot stand bracht. In 1707 werd weer een Arent heer Van Voor schoten en Duivenvoorde en daarna werden ach tereenvolgens drie vrou wen eigenares: Anna Sophie, Hermélina Caro lina en Maria. Daarna erfde de eerste baron Torek van Rosendael (Assueer Jan) het land goed en tegelijkertijd trad een periode van verval van het kasteel in, want men verwaar loosde het goed op erger lijke wijze. Er kwam eerst veran dering in toen de Steen grachten in 1830 de scepter gingen zwaaien over het huis. Het her stel werd voortgezet toen Willem Anne Assueer Ja cob baron Schimmelpen- ninck van der Oye het kasteel in 1912 erfde. Baron Schimmelpen- ninck, die samen met zijn zuster „Duivenvoor de" bewoonde, bekleedde evenals zovele van zijn voorgangers de functie van hoogheemraad van Rijnland en later werd hij ook dijkgraaf. In dienst van Koningin Wilhelmina was hij ja- germeester voor Zuid- Holland en later kamer heer in buitengewone dienst. Hij zag het als zijn ereplicht „Duiven voorde" in stand te hou den zoals het op hem vererfd was. Na zijn onverwachte dood in 1957 kwam het goed aan zijn zuster jonkvrouwe Ludolphina Henriëtte barones Schimmelpenninck van der Oye, die het niet ge noeg toe te juichen be sluit nam alle bezittin gen aan een stichting te schenken, waardoor het landgoed werd openge steld en behouden bleef voor het nageslacht. Zaterdag 21 september 1963 Pagina 2 In de porceleinkamer bevindt zich een ingebouwde buffetkast in Lodewijk XIV stijl met een kostbaar Loosdrechts servies. (Van een onzer redacteuren) VOORSCHOTEN bezit sinds kort een uniek museum Een groot gedeelte van het historische kasteel f,Dui venvoorde" prachtig gelegen tussen de Leidse- straatweg en de Vliet is daartoe ingericht. Het is een bijzonder fraai monument van zeer grote waardet verscholen tussen eeuwenoud groen geboomte. Bijna vijf jaar is men bezig geweest dit enige kasteel in de omgeving van Leidendat nog in goede staat verkeertf te restaureren en in zijn oude glorie terug te brengen In het ongeveer 270 hectare grote landgoed kan men heerlijk wandelen. Wanneer men wil weten hoe oud kasteel Duivenvoorde" wel is, dan moet iedereen daar op helaas het antwoord schul dig blijven. Wel is uit de ver geelde geschriften bekend, dat er reeds in 1226 melding ge maakt wordt van deze unieke heerlijkheid". Het kasteel is in de loop der eeuwen nooit verkocht, maar steeds door vererving van eigenaar verwis seld: van 1226 af tot 1771 zijn steeds leden van dezelfde fa milie eigenaars geweest. j Het familiewapen boven de kasteelingang. Het was een tak van het bekende geslacht Van Wassenaer, die aan het kasteel d§ achternaam Van Duvenvoirde ontleende. Omstreeks 1600 werd weer de oude familie naam Van Wassenaer aangenomen. Dit geslacht, dat wel het oudste van de Hollandse adel genoemd is, heeft een zeer aanzienlijke rol ge speeld in het Holland van vorige eeuwen. Na 1771 zijn kasteel en landgoed ln vrouwelijke ïyn vererfd. De laatste bezitster, jonkvrouwe L. H. barones Schimmelpenninck van der Oye, heeft dit historische erfgoed in 1960 in een stichting onderge bracht. Het ontstaan Kasteel „Duivenvoorde", dat zo menen de historici mogelijk ontstaan is bij een ondiepte of W. A. A. f. baron Schimmel penninck van der Oye. doorwaadbare plaats door de Dob- bewatering (er kan verwantschap bestaan tussen de stammen Duve en Dobbe) is gelegen op een van de, nu nauwelijks meer te herkennen, oude binnenduinen. De verschillende eigenaars hiel den „Duivenvoorde" steeds in leen van de heerlijkheid Wassenaar. Dit duurde tot het einde van het leen stelsel in 1795. Het kasteel werd in 1393 ten gevolge van de Hoekse en Kabeljauwse twisten verwoest, doch daarna herbouwd. In 1631 kreeg het door verbouwing in hoofdzaak zijn huidige aanzien. Losten Jonkvrouwe L. H. Barones Schim melpenninck van der Oye, oud hofdame honorair van de Konin gin-Moeder, was de laatste bezit ster van dit eeuwenoude erfgoed. De gestegen lasten en de hoge successierechten, die het onmo gelijk maakten, dat in de toekomst het oude familiebezit in de traditionele vorm in stand kon blijven, deden haar het be sluit nemen het landgoed en het kasteel in een stichting onder te brengen, waarvan zij zelf voor zitster zou zijn. In het bestuur van deze stich ting hebben voorts zitting mevrouw E. M. Prins-baronesse Schimmel penninck van der Oye, Jhr. mr. D. A. W. Tets van Goudriaan en de heer H. A. van Wijlen, terwijl als adviseurs optreden jhr. dr. D. Roëll, oud-directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam en architect E. A. Canneman van de Rijksdienst voor Monumentenzorg Na de restauratie van het kasteel ln de Jaren 1958 tot 1963, waaraan een gedenksteen in de zijmuur van het voorplein herinnert, zijn de midden- en noordvleugel als mu seum opengesteld; in de zuidvleugel woont de laatste eigenares. Dank zij een belangrijke subsidie van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd de stich- tin«; in staat gesteld het bezit over te nemen en de restauratie tot een goed einde te brengen. Dit werk werd verricht door de op dit gebied overbekende en gespecialiseerde NV D. Huurman Jr. uit Delft, die reeds vele historische monumenten in ons land in hun oude staat heeft teruggebracht. Prooi Wanneer men kasteel „Duiven voorde" bezoekt, zal men kunnen constateren, dat de omvangrijke In boedel in hoofdzaak afkomstig is van de 19de en 20ste eeuwse bewo ners. Naast de gehele bouw getuigt van de Van Wassenaers alleen nog handhaafd kon blijven. Reden waarom de Engelse architect Do naldson opdracht kreeg een nieuw terras met bruggen te ontwerpen. Dit werk werd omstreeks 1845 uit gevoerd en totnutoe is deze brug in dezelfde staat gebleven. Ook Inwendig werd veel veran derd. Plafonds werden gewijzigd en oude en nieuwe betimmeringen aangebracht. Er kwam een Ooster- landse kamer, een uniek geheel met een uit donker hout bestaande 18de eeuwse betimmering, afkomstig uit het huis van de Steengrachts te Oosterland op Schouwen. Verder kan men thans nog de uit die tijd daterende zeer kostbare verzame ling van Loo6<lrechts porcelein en zilver zien. maar een aantal portretten van de vroegere bewoning. Al het meubi lair ia, na de vererving van het goed in 1793 aan de familie Torek van Rosendael, verkocht en het geen er nu te zien ia, werd inge bracht door de familie Steengracht, die in 1830 eigenaar werd van dit prachtige kasteel met de uitgebrei de landerijen na het huweljjk van Henriëtte J. A. van Neukirchen ge naamd Nyvenheim met jhr. Nlco- laas J. Steengracht, een zeer gefor tuneerde Zeeuw. Dit Jonge echtpaar stelde zich tot taak het landgoed en huis te her stellen en te verfraaien. Helaas is dat soms wel wat te ingrijpend ge daan, maar toch betekende dit een hernieuwde bloei voor „Duivenvoor de". Zo werden bijvoorbeeld alle ramen gewijzigd ln de empire- vorm, veel oude, nog aanwezige rij vers werden samengetrokken tot grote waterpartijen en voor het huis ontstond een zo grote vijver, dat de oude brug niet meer ge- De tafel in de smaakvol gemeubileerde eetkamer is gedekt met een Loosdrechts servies, prachtig zilver en kristallen glazen. Portretten Wat bijzonder opvalt, zijn de portretten en schilderijen, af komstig van de Van Wasse naers. In hoofdzaak zijn het portretten, welke in de betim meringen zijn opgenomen, het zij als schoorsteenstukken of als paneelvulling in de grote zaal. De losse portretten zijn aangevuld met twee aankopen en enkele in bruikleen ontvan gen stukken. In die grote zaal staren de vroegere bewoners de bezoekers aan Het is een genoegen door het oude kasteel met zijn vele histori sche herinneringen te dwalen. Men leeft in een andere wereld en maakt zich een voorstelling van de wijze waarop de adellijke geslach ten vroeger in dit huis hebben ge leefd. Wanneer men door de zware toe gangsdeur met daarboven het wa pen van de familie het kasteel be treedt, komt men in het voorhuls,' dat het enige is wat de toestand van 1631 weergeeft, want ndets is daar gereconstrueerd. Er hangen vele portretten, onder andere dat van Jan II van Wassenaer, burg graaf van Leiden, die leefde van 1483 tot 1523. Het is een late kopie of misschien wel een fantasie, op linnen geschilderd. Men ziet er ge weien met wapens van bezitters van .Duivenvoorde" uit het einde van de 18de en 19de eeuw en boven de twee Indrukwekkende trapop- gangen zijn twee stenen uit de Ro meinse Keizertijd gemetseld, waar van er een afkomstig is van een Romeinse versterking, in 1502 bij Roomburg tegenover Leiderdorp in de gemeente Zoeterwoude gevon den. Kostbaar In de eetkamer is de tafel ge dekt met een uitzonderlijk fraai, paars gedecoreerd, Loosdrechts ser vies en kunstig bewerkt zilver, uniek Ls de Lodewijk XIV zaal en voorts trekken de aandacht d Turkse kamer, de Porceleinkame (fraaie serviezen)de Blauwe ka mer met het hemelbed, die diend voor de gasten; de bibliotheek me een kostbare collectie oude boeket de Mangelkamer, de Museumkame met oude afbeeldingen van Duiven voorde, de Goudleerkamer, waarva de wanden bekleed zijn met vroe 18de eeuws goudleer en waarin ee: Vlaams kunstkabinet van ebbe hout en schildpad staat, de Over loop met de twee eikehoute: Zeeuwse kasten en de Oosterlands kamer, waarin men een collect! Japans Imarl-porcelein kan be wonderen. Dit is maar een greep. Er i veel meer te zien, dat aan d vroegere bewoners herinnerl Een uniek kasteel, dat wel mu seum geworden is, maar da daarvan beslist niet de indrui geeft. Wanneer men door he huis dwaalt, is het of het no] bewoond wordt! Dat op zich zelf is reeds een complimeri voor hen, die het hebben inge richt. Men heeft steeds de ge dachte, dat men in een van d gangen of in een van de ka mers de kasteelheer tegen za komen Het kasteel „Duivenvoorde" kan men tot 15 oktober be zichtigen op dinsdag, don derdag en zaterdag. Daarna wordt het museum gesloten tot 15 april 1964. Er worden op die dagen vier rondleidin gen gemaakt, namelijk om 10 uur. 11.30 uur, 2 uur en 3.30 uur. Het is noodzakelijk vóór het bezoek een telefonische afspraak te maken, want reeds nu is een groot aantal van deze rondleidingen vol geboekt. Men moet dat voor 10 uur 's morgens doen via het telefoonnummer 01717- 3752. Fraai is ook het wapenbord, dat hangt aan de muur van de grote overloop.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10