dreigen in de haven „Speldeprik-acties Minister 18 miljoen méér voor maatschappelijk werk 4 vlees a croquetten R1 Boomkweker J. C. Hoogendoorn koninklijk onderscheiden W. Slootweg Sr. krijgt koninklijk gond Rotterdam daalt en rijst met eb vloed Havenwerkers zoeken eigen (wilde) weg NU van 89 voor 79 cent! Prinsessen BEATRIX en IRENE bezoeken de N.A.V.O. Parijs •>1 IGLO Plechtigheid in Alphen aan den Pijn Feest in Hazersivoude Benoemd tot Bidder in de Orde ran Oranje Nassau Korte staking alleen begin in imsterdam (Van Onze correspondent in Parust Het was gisteren een drukke dag voor de dienst van het protocol van de Nederlandse ambassade in Parijs, 's-Morgens kwamen op het vliegveld Orlv met een vliegtuig van de Neder landse luchtmacht de Prinsessen Beatrix en Irene aan en 's avonds moest de nieuwe ambassadeur. Baron Bentinck. worden verwelkomd, die volgende week als opvolger van mr. Beven rijn geloofsbrieven aan het Franse staatshoofd zal overhandigen. De Nederlandse Kroonprinses en haar zuster Irene hadden nu 's mor gens hun goede humeur kennelijk niet willen laten bederven door het feit. dat het vliegtuig vanwege een klein defect aan het kompas enige vertraging had ondervonden. De Prinsessen, nog bruin verbrand doo»- de Italiaanse zon. vertoonden hun opgewektste en charmantste glimlach voor de officials, de fotogra fen en andere belangstellenden, die haar in Orly stonden op te wachten. Beatrix droeg een lichtblauw- en Irene een marineblauw mantelpakje met een kwieke baret in dezelfde kleur. Na gisteren geluncht te hebben bij de NAVO-opperbevelhebber. de Amerikaanse generaal Lemnitzer, in diens villa in Marnes-la-Coquette bij Parijs, brachten de Prinsessen in zijn gezelschap 's middags een visite aan de Nederlandse en andere officieren, die aan de Atlantische legerkampen van Shape zijn verbonden. Vandaag stond nog een bezoek aan de excer- citievelden van Satory op het pro- eramma. waar de Franse AMX-tanks zouden worden gedemonstreerd, waarvan Nederland dit jaar verschil lende exemplaren heeft aangekocht. Morgen keren de beide Prinsessen na een tweede bezoek aan Shape weer terug naar Nederland. Beatrix en Irene logeren in het Ne derlandse Instituut aan de Rue de Lille. dat In het hartje van Parfjs Is gelegen. De kans leek echter helaas wel gering, dat hun militaire ver plichtingen de beide zusters deze da gen nog veel tijd zou laten zich in Parijs ook nog aan wat luchthartiger genoegens, als het bezoeken van een modeshow of het doen van inkopen, te kunnen wijden. ■5 Boecldhistenleider in Zuid-Vietnani ft vrijgelaten JDe voornaamste leider van de Zuidvietnamese boeddhisten, de 80- jarige monnik Thitsj Tinh Khiet, is gisteren uit het militaire ziekenhuis in Saigon, waar hij werd vastgehou- i den. ontslagen en naar een der grote ee' pagodes van de stad overgebracht. Met hem werd een boeddhistische non. Dieu Hoee. die had gedreigd zichzelf te verbranden uit protest legen do regeringspolitiek. in vry- Nheid gesteld. Beiden werden bü de actie tegen de pagodes van 20 en 21 augustus gearresteerd. De regering zegt dat Thitsj Tinh Khiet documenten heeft ondertekend, waarin hü verklaard zich niet be wust te zün geweest van de activi teiten van meer strijdbare monniken tegen de regering. :oel Hij.is naar de pagode An Qoeang overgebracht, het hoofdkwartier van het met regeringsgoedkeuring nieuw opgerichte ..eenheidscomité voor de verdediging van het zuivere boeddhis me". 9- ..Hurley Beacon" |a9< overgedragen aan Britse rederij De werf van Van der GiessenDe Noord heeft gistermiddag de 12.900 tons dw metende vrachtvaarder ..Hurley Beacon" overgedragen aan de opdrachtgeefster, de Britse rederij Crawford Shipping Co Ltd in Londen. Dat gebeurde niet in Alblasserdam. waar het schip type: gesloten shelterdek is gebouwd, maar in Schiedam bü Wilton Fyenoord. die de 7760 pk sterke hoofdmotor heeft geleverd. De ..Hurley Beacon" is het laatste grote schip, dat volledig werd gecon strueerd op de werf in Alblasserdatn, de oude werf „De Noord", die een fusie is aangegaan met Van der Giessen in Krimpen aan den IJssel. In de toekomst zullen alleen nog klei nere eenheden of casco's voor grote vrachtschepen in Alblasserdam wor den gebouwd. De relatie tussen „De Noord" en de Britse rederij bestaat al geruime tijd. De „Hurley Beacon" is namelijk het zevende schip, dat sinds 1952 door de werf in Alblasserdam is opgeleverd aan de „Crawford Shipping Co" of haar zustermaatschappij „The Me- dowsley Steamshipping Co Ltd". De ruimen zijn ingericht voor het laden van graan, maar er kunnen ook an dere ladingen worden vervoerd. De dienstsnelheid van de „Hurley Bea con" is 15 mijl per uur. hotels, een bioscoop en verscheidene restaurants en cafe's in het centrum van Algiers heeft genationaliseerd. en door vrijwillig werken tijdens het weekeinde. In gesprekken, die wü dezer dagen met havenarbeiders had den. bleek dat vrijwel niemand korter dan vijftig uur werkte om het gezin althans een minimum-bestaanszeker- heid te kunnen geven. Steeds weer werd de vakbonden verweten te wei nig belangstelling te hebben voor het feit. dat de vijfdaagse werkweek hier door een fictie is geworden. Ook stelt men. dat de zeer zware arbeid, die in de haven moet worden verricht, ten opzichte van anderen beroepen. In Rocquencourt bij Parijs hebben de Prinsessen Beatrix en Irene gisteren een bezoek ge bracht aan het hoofdkwartier van de N.A.V.O. en Shape, het hoofdkwartier van de geallieer de strijdkrachten in Europa. De Prinsessen in gesprek met de N.A.V.O.-opperbevelhebber ge- (Van onze parlementaire redactie) Het totaal van de op de begroting van Maatschappelijk Werk geraam de gelden overtreft dat van vorig jaar met ruim f 18 miljoen. Deels wordt dit veroorzaakt door de sala rismaatregelen voor het overheids personeel. deels door verbetering van wettelijke uitkeringen en de voort gaande uitbouw van het maatschap- peiükc (opbouw) werk. Voor gezinsverzorging en gezins hulp Is bijvoorbeeld f5.470.000 méér uitgetrokken. voor verpleging van onvermogende geesteszieken f 1.631.000 méér. in verhand met de verbetering van de buitengewone pensioenen 19401945 en zeelieden oorlogsslachtoffers overtreft het op deze begroting opgevoerde bedrag dat van vorig jaar met ruim 7'a miljoen, en tengevolge van de repatriëring uit westelijk NieuwGuinea is een bedrag van ruim 2miljoen extra vermeld voor verzorging in contract pensions. Een nieuwe post geeft f 2.100.000 aan voor pensioenvervangende uit keringen per 1 januari 1964 aan Am bonezen, die hun pensioenrechten in ons land niet gerealiseerd krijgen. Het bijzondere beleid voor de ontwik kelingsgebieden verkeert in een af rondingsstadium. Hiervoor worden in (Van onze Rotterdamse correspondent Merkwaardige gedachte in een stad als Rotterdam: bij vloed ligt de bo dem van de Nieuwe Maas 2.5 milli meter lager dan bü eb. Tot die won derlijke ontdekking zijn Rotterdams metrobouwers gekomen bij de beproe- neraal Lemnitzer. met wie zij de vingen op een funderingspaal in de l rivier. Toen de proeven werden ge- lunch gebruikten. staakt, bleek de paal een eigen pro gramma van bewegingen te hebben. Men heeft toen 24 uur achter elkaar de paal in de gaten gehouden. De be wegingen bleken omgekeerd evenre dig aan de eb- en vloedbeweging. Daaruit heeft men de conclusie ge trokken. dat bij vloed, door de druk van het de rivier opkomende water, de zandplaat onder de veen- en klei laag. waarop Rotterdam is gebouwd, wordt samengeperst, waardoor in dit geval de proefpaal 2.5 millimeter zakt. Bij eb neemt de druk weer af. de zandplaat zet iets uit en de paal rijst 2.5 millimeter. Hoe zün de metrobouwers op het spoor van deze minimale beweging gekomen? Vorig jaar hebben ze een proefpaal in de rivier geslagen, waar op een ngewikkelde apparatuur is bevestigd, die de druk nabootst, die een door de metrotunnel rijdende trein op de fundering uitoefent. Bij wijze van spreken zijn er over die ene funderingspaal al miljoenen metro- wielen gegaan. De paal heeft een heel programma van trillingen, automa tisch ingesteld, te verwerke.n gekre gen (en de proef uitstekend door staan». Toen de proefnemingen ech ter werden stopgezet, bleek de paal nog een eigen programma aan bewe gingen uit te voeren. Gepeild op de gebouwen op de vaste wal. bleek de afwijking dus 2.5 millimeter te bedra gen. Op het werk zelf Ls het ver schijnsel echter helemaal niet van in vloed. (Van onze Amsterdamse correspondent) De rust was gisteravond weergekeerd in de Amsterdamse haven. Alle havcnploeqcn qinqen normaal aan het werk. De i j L i i i it waarin men onder gunstige omstan- wilde staking van s ochtends behoorde tot het verleden. Maar digheden werkt, niet voldoende tot wat zal de toekomst brengen? uitdrukking komt in de CAO-lonen. Maar vooral werd ons duidelijk. Een klein, gestencild briefje vos gisterochtend voldoende om 700 A>/i-|dat de afstand tussen de vakbonds- sterdamsc havenarbeiders he.t werk doen neerleggen. De tekst was een oproep om een vergadering in Bellevue bij te wonen en luidde voorts: ..De haven- en veemarbeiders verlangen nu direct extra geld in verband met de voortdurende prijsstijgingen en daarnaast een forse loonsver hoging in df nieuwe C.A.O.". Dat briefje was afkomstig van het liliputbondje OVB 'Onafhan kelijk Verbond van Bedrijfsorganisa ties). waarin nog geen 2 pet. van de Amsterdamse haverwerkers is geor ganiseerd. Maar in de haven wist men ook al stonden er geen na- u men op het briefje wie het teken J ven. Nelis Heyt ls sinds de staking van twee jaar geleden de „grote man" in de haven als het gaat om loonacties. Freek Meis, die als EVC-bestuurder in woelige dagen diverse stakingen heeft geleid, stelt zijn ervaring gaarne in dienst van de werkers in de ha- En samen hebben zü meer hadden gegeven: Nelis Heyt en j goodwill onder de arbeiders dan alle Freek Meis. grote vakbonden tezamen. En zo was het ook. Toen de grote zaal van Bellevue volstroomde en en kele honderden zelfs geen plaats meer vonden, zaten op het podium Nelis en Freek en enkele andere j^j. jS eigendlijk door de aanwezi- leden van een inderhaast gevormd gen nje^s besloten. Maar toen Nelis actiecomité. Heyt het programma van eisen had Lange lijsl "cji "cl )/ii^iauuiid >an cimtii iiitu oninlnn» k.i I opgesomd, protesteerde niemand en I s_ „Jü, 1 vL orming in ons land. waardoor d« leiding en de havenarbeider steeds zeer groot is ervreennl Dit laatste verschijnsel is enkele jaren geleden op schrijnende wijze blootgelegd tijdens het onderzoek, dat het sociologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Leiden heeft in gesteld in de Amsterdamse en Rot terdamse havens. Een van de onder zoekers. drs. P. J. A. ter Hoeven, kwam tot de conclusie dat de erken de vakbonden een beleid voeren, dat sterk afwükt van de voorkeuren van de gewone havenarbeider en dat dit beleid meer verwantschap vertoont met de opvattingen van de bazen. ALs een van de verklaringen van de l kritiek van de arbeiders noemde de systeem van loon- land en Indonesië de kansen op terug keer van de Ambonezen naar Indo nesië zullen vergroten, valt nog niet te zeggen. Het beleid blijft gericht op aanpassing der Ambonezen aan het Nederlandse leven. Het ligt in de bedoeling, dat de Ambonezen in het kader der voortgaande zelfzorg de contributies voor het lidmaatschap der kruisverenigingen met ingang van 1 januari 1965 zelf gaan betalen. In deze begroting is voor de Ambonezen ruim 10 miljoen geraamd Minister Schouwenaar hoopt de spoedige indiening te bevorderen van een ontwerp van wet tot aanvulling van de geldschieterswet ter beteu geling van de kwalijke praktijken van malafide spaarkredietinstellingen. >4 gee: beschikking gesteld. Woonwagen wel Minister Schouwenaar is van plan aan de structurele vormgeving van het plaatselijk werk voor de woonwa genbevolking bijzondere aandacht te schenken, mede in verband met de noodzaak op kort^ termijn het ont werp voor een nieuwe woonwagen- wet in te dienen. In dit wetsontwerp zal het accent worden gelegd op het streven naar aanpassing: van dege nen, die niet beroepshalve in een woonwagen verblijven. Met de her- ziening van het gedeelte van de hui dige wet, dat betrekking heeft op de woonschepen zal een aanvang worden gemaakt. Voor de subsidiëring van werk zaamheden voor de opvang en so ciale integratie van buitenlandse ar beidskrachten wordt r 80.000 uitge trokken (vorig jaar f40.000' In de begroting van M lijk Werk valt het op. dat er voor de subsidiëring van uc ging en hulp ruim f 5 miljoen 4.. vr is uitgetrokken dan in de begroting van vorig jaar f 15.970.000 tegen f 10.500.000). Met deze verhoging wil men ge meenten tegemoetkomen die het j voorbeeld van andere gemeenten waar deze vorm van hulp hoog wordt gesubsidiëerd -- om finan ciële redenen niet kunnen volgen. Het subsidiepercentage in de sa larissen en aosten van gezinsver zorgster wordt verhoogd van 30 tot 35,van gezinshelpsters voor be jaarden en chronische zieken van 25 tot 30 en van de leidsters van 30 tot 40. Voor subsidiëring van de Neder landse Federatie voor de Bejaarden zorg en van dienstencentra Ls f. 313.000,— uitgetrokken (vorig Jaar f286.500». Uitgangspunt voor het be leid is de opvatting, dat dc bejaarde zolang mogelijk op normale wijze deel moet blijven nemen aan de sa menleving. Verwacht mag worden, dat nog in de loop van 1964 de reeks provincia le toezichtsverordeningen voltooid zal zün, zodat dc wet op de bejaardenoorden dan in zün geheel in werking kan treden De gerepatrieerde nzorg kan op ruim 3 miljoen meer rekenen dan in 1963 f33.335.000 tegen f30.030.000). Verdubbeld De 12.500 Ambonezen, die in 1951 in ons land aankwamen, zijn thans door geboorteoverschot in aantal ge stegen tot 23.500 byna een verdub beling dus. De meeste Ambonezen le ven nog bij elkaar in 43 woonoor den 12.260 zielen) en 28 woonwij ken (8.300 zielen). In anderhalf jaar werden 12 woonoorden opgeheven. In de tweede helft van 1963 kunnen, naar men hoopt, nog 8 woonoorden worden gesloten. Volgend jaar zullen vermoedelijk 500 gezinnen naar woon- wijken kunnen verhuizen. In hoeverre net herstel van de di plomatieke betreklungen tussen ons dat betekende dat men akkoord ging Dat programma is niet mis: de sala rissen in de per 1 januari af te slui ten CAO optrekken tot Europees ni veau of circa f 150 per week. in af wachting hiervan een uitkering van f 100 voor een keer. een vakantie van drie weken, het optrekken van de vakantietoeslag van 4 tot 10 pet., het terugbrengen van vier toongroepen op twee. een veertigurige werkweek en een verlaging van de pensioen gerechtigde leeftüd. Voorts is een telegram naar de regering gezonden met het verzoek onmiddellük een Iprüsstop af te kondigen. Op de grote kantoren van de er kende vakorganisaties kunnen aca- I demisch gevormde deskundigen ver- tellen, dat dergelüke eisen „waan zinnig" zün en dat iedere lotsverbe tering van de werknemers in diep gaand overleg met werkgevers en overheid tot stand dient te komen waarbij ook de arbeider zün verant- woordelükheid jegens de nationale economie dient te beseffen. Maar dat is een taal die de haven arbeider en met. hem menige an dere werker niet verstaat, Nelis Heyt en Freek Meis spreken hun eigen taal. Een uitroep als „Jongens, de enige, die voordeel van de CAO heeft gehad is Piet de Dief", kan op bijval rekenen en „Als je f88 thuis brengt moet je je kinderen maar aan de ramen laten likken, want geld om i fruit te kopen schiet er niet op over". 1 is de mannen uit het hart gegrepen Vljflig nar Vrü van demagogie zijn de speeches van de stakingsleiders niet. Het minimum nettoloon van een ha venarbeider met twee kinderen be draagt f 98 en eens in de drie weken wegens wisseldienst f 123. Vrijwel iedereen brengt meer geld thuis, maar daar is dan ook extra prestatie voor geleverd, b.v. door het in de ha ven veelvuldig voorkomende overwerk I bestuurders van de bonden geen vrij heid hebben bij het stellen van eisen en bij het kiezen van de strijdmidde- i Ien. Bü het stellen van eisen en bü het kiezen van de strijdmiddelen. Mede als gevolg van deze situatie was ten tüde van het onderzoek slechts 30 pet. van de Amsterdamse havenwer kers bij een van de erkende bonden georganiseerd. In Rotterdam, waai de OVB een aanhang van 11 pet had. was het percentage bü de er kende bonden zelfs 26 pet. Terecht heeft men zich destüds afgevraagd of deze tendens zich zou beperken tot de havens. Uit de recente acties van arbeiders in de metaalbedrijven krijgt men de indruk, dat een socio logisch onderzoek hier tot soortgelü- ke conclusies zou kunnen leiden. Hoe het ook zü. wat er gisteren in de Amsterdamse haven is gebeurd, en wat er mogelük nog zal gebeuren, valt volkomen buiten de greep van de vakbonden. Desgevraagd zei Freek Meis ons: „Wat er in de naaste toe komst is te verwachten kan ik moei lijk voorspellen. Maar het zou mij niet verbazen, als er in de havenbe drijven telkens opnieuw acties zullen losbarsten als speldeprikken. die aan onze eisen zullen herinneren" Os. J. de Waal overleden In Amerika waar hü nog op fa miliebezoek was. is op 54-jarige leef tüd plotseling overleden ds. J. de Waal. christelük gereformeerd predi kant te Klundert. Ds. de Waal was met burgemeester mr. C. Verplancke van 's-Gravendeel afgevaardigd na mens de Chr. Geref. Kerken naar de gereformeerde eucumenische synode die vorige maand in Grandrapids in Amerika gehouden is. Boomkweker J. C. Hoogen- doorn uit Alphen aan den Rijn is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dat ge schiedde ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het kwekersbedrijf en in verband met het vele belangrijke en ver dienstelijke werk. dat hij jaren lang heeft verricht op maat schappelijk terrein. Burgemeester Z. Bruins Slot heeft hem de versierselen don derdagmorgen in zijn woning aan de Groeneweg overhandigd. Deze plechtigheid werd behalve door de familieleden van de heer Iloogen- doorn ook bijgewoond door de heer H. W. Vink. tuinarchiteet van de ge meente Rotterdam, en de heer D. Pols uit Den Bosch, bestuurslid van de Vereniging van hoofden van ge- nieentelüke beplantingen. Burgemeester Bruins Slot gaf eerst een overzicht van de vele functies die de heer Hoogendoorn in het ver leden heeft vervuld en somde daarna de activiteiten van thans op: heem raad van de polder Reyneveld. kerk voogd van de hervormde gemeente in Boskoop, lid van het dagelijks be stuur van de Stichting onpersoonlüke reclame voor de binnenlandse afzet van boomkwekerüprodukten. lid van de keuringscommissie van de Ko- ninklüke Vereniging Boskoopse cul turen en van de Koninklijke Maat- schappü voor Tuinbouw en Plant kunde. lid van de uitvoeringscommis sie voor de Ruilverkaveling Zwam- merdam en lid van het college van beroep voor het bedrijfsleven in Den Haag. Voorts merkte Alphens eerste bur ger op. dat de heer Hoogendoorn ge durende de laatste wereldoorlog een belangrijk aandeel heeft gehad in het verzet. Dit, zei hij. was mede aanlei ding tot de eervolle benoeming tot De heer C. Hoogendoorn bezig met het planten van de door de Rotterdamse plantsoe nendienst aangeboden boom. Foto Leldach Dagblad) Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Nadat de oudste zoon. de heer W. Hoogendoorn, zün dank had geuit voor de hoge onderscheiding, die zijn vader ten deel was gevallen, begaf het gezelschap zich naar de kwekerü waar door de Rotterdamse plantsoe nendienst een boom. die de naam draagt van Gonkgo bibola. werd aan geboden. Dit is de enige kegeldragen- de boom met bladeren inplaats van naalden. De heer Hoogendoorn. die in de planting een belangrijk aandeel had. dankte in welgekozen woorden voor dit door hem büzonder op prijs ge stelde geschenk. In een van de gezellig ingerichte en met bloemen en planten versierde zalen van het paviljoen „Avifauna" werd een drukbezochte receptie ge houden. Vele zakenrelaties uit bin nen- en buitenland kwamen de heer Hoogendoorn met het eeuwfeest van het bedrijf en de ontvangen konink lijke onderscheiding gelukwensen. F.r werden ook talrijke kostbare ge schenken aangeboden. De heer W. Slootweg sr. uit Ha- zerswoude. die ook in Leiden geen onbekende K want hij verkocht in deze stad jarenlang fruit. Ls gisteren ter gelegenheid van zün tachtigste verjaardag onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In het gebouw achter de gerefor meerde kerk. waar de familie fees telijk büeen was. kwamen loco-burge meester H. van Rijn en gemeente secretaris J. M. Verlare de heer Slootweg gelukwensen met het berei ken van deze mijlpaal in zijn leven. De heer Van Rijn somde de vele arbeid, die de heer Slootweg voor de gemeente heeft vei richt op en noemde daarbij in het büzonder de functie van voorzitter van de woon- rulmtecommifisie, waarvoor hü bij zonder veel werk heeft verzet. Dat heus niet altijd gewaardeed ls. Ook als raadslid voor deze func tie bedankte Wj enige Jaren gele den heeft de tachtigjarige veel voor de gemeenschap gedaan. Dit alles was er de oorzaak van. dat HM. de Koningin aan de heer Sloot weg de ere-medaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau heeft willen verlenen. Nadat de heer Van Rün het ere metaal had opgespeld werden twee coupletten van tiet Wilhelmus gezon gen. In zün dankwoord gewaagde de heer Slootweg van zün blüdschap over de hem ten deel gevallen onder scheiding. Hü was bovenal God dankbaar, die hem de kracht en de wüsheid heeft gegeven al deze func ties in het belang van de gemeen schap te vervullen. De heer Slootweg, die bekendheid geniet als kweker en als fruithande laar, heeft als voorzitter of bestuurs lid van verenigingen cp godsdienstig, politiek, maatschappelijk- en sociaal terrein büzonder veel gedaan voor Hazerswoude. Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 20 september 1963 Vierde blad no. 31065 Nationalisatie in Algerije Het politieke bureau van de FLX heeft gisteren in een communiqué meegedeeld, dat president Ben Bella het hotel Alleti. het grootste hotel van Algiers, verscheidene andere

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7