lanbureau raamt evolgen van forse oonsverbeteringen GROMIKO stelt „top over ontwapening voor Duitse jongeman trekt rovend door ons land Op verzoek van S.E.R. Verzoenende rede in V.N.-assemblee hónderd hondelijnen alles Vlieland Staking van typografen in Amsterdam Ook inbraken in Leiden Jonge poesjes in vuilnisbak WEERBERICHT VOL AUTOMATISCHE IEMCO N.V. (§ucf QCtemvs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 No. 31065 EIDSCH DAGBLAD «teur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Wat zijn de alternatieve gevolgen van loonstijgingenzetting van h,et huidige loonbeleid er Q ,n C io 11 J op neer zou komen, dat zijn organi- n 8, 10 ot 1Z procent, elk met twee dagen extra j satie haar medewerking zou moeten kantie, voor de nationale economie? °P.zllis het thans gaat, kan het niet langer", aldus de heer Liefaard. „Een Deze vragen heeft gisteren de S.E.R.-commissie Ontwikkeling dergelijke loonpolitiek heeft meer van itionale Economie" voorgelegd aan het Centraal Planbureau.. Deze poppenkast dan van werk van se- mmissie is gisteren begonnen met de voorbereiding van het half- arlijks S.E.R.-rapport over de loonruimten. Er wordt op gerekend, 11 de analyses van het Centraal Planbureau gereed zijn, als volgen- week donderdag de commissie weer bijeenkomt. fG 25 rieuze mensen. Wij zullen niet meer meewerken aan een loonbeleid, die meer vrijheid belooft aan het be drijfsleven. maar die niet geeft. Wij willen geen loonpolitiek, die ministers de mogelijkheid geeft om voor enkele luttele centen per week de C.A.O.'s van de slechtst betaalde werknemers onverbindend te verkla ren. terwijl er geen wolkje is te zien aan de economische hemel". De werknemers, die door de A B C zitter W. Liefaard. van de bij het 1 worden georganiseerd, komen uit de NVV aangesloten Algemene Bedrijfs- niet onder de grote bedrijfstakken groepen Centrale de loonpolitieke vallende industrieën, (ververijen, was- situatie in ons land „onhoudbaar" i serijen. chemische industrie enz), genoemd. Op het congres van zijn In deze bedrijfstak worden de Onhoudbaar In Amsterdam heeft gisteren voor organisatie verklaarde hij, dat voort- »ze forse getallen zijn in de SER- i schap, dat hy dat reeds op 12 sep- .imissie gevallen zonder dat tember wist. land zich er verbaasd over toonde. Jc prof. Wolff, die als voorzitter n het Centraal Planbureau in deze mmissie zitting heeft, toonde zich ;t gealarmeerd. Ingewijden wisten namelijk al lang. t er rekening moet worden gehou- n met een forse beweging aan het pnfront. Ook minister Veldkamp is trvan al sinds 12 september op de tapte. In een informele bespreking, t de minister van Sociale Zaken op datum heeft gehad met de twee torzitters van de Stichting van de (beid (één namens de werkgevers en n namens de werkgevers», heeft A B.-voorzitter Middelhuis dr. lidkamp al gevraagd, hoe hij te- hover een loonkostenstijging van |n procent stond. De heer Middel- üs. die de toen in Pakistan vertoe- tide drs. Roemers van het NVV ver- g, heeft de minister erop gewezen, hij niet verrast moest zijn als de (beweging eisen van deze grootte tafel zal leggen. Ook de werkge- svoorzitter van de Stichting van Arbeid, ir. Bölger, was van de •knemersverlangens dus op de ;te. meeste zwarte lonen betaald. De katholieke bond van werknemers in de industriële bedrijven „St.-Willi- brord" heeft inmiddels haar steun aan het huidige loonbeleid al opge zegd. (Van onze Haagse correspondent) De Utrechtse politie heeft een 19-jarige leerling-journalist uit het Westduitse dorp Höxster aangehouden, die na een uitgebreid verhoor heeft bekend op diverse pfaatsen in Nederland te hebben ingebroken. De jongeman werd door een con ducteur van de N.S. overgebracht naar de spoorwegrecherche, omdat hij zonder een geldig kaartje in de trein zat tussen Amersfoort en Utrecht. Daar de man totaal geen geld bij zich had. werd een nader onderzoek wel weer het station zou opzoe ken, postten enkele agenten op het perron. Hun geduld werd wel op de proef gesteld, maar aan het ein de van de dag verscheen de Duitser. Hij werd prompt aangehouden en naar het hoofdbureau overgebracht. Tydens het verhoor vertelde hij. dat ingesteld. Hierbij bleek, dat de jon- hij zijn paspoort was kwijt geraakt, geman niet over een paspoort be- Hij had bij zijn aanhouding nog schikte. Hij werd daarop voor een steeds een tas bij zich. waarin zich verhoor overgebracht naar de vreem- diverse voorwerpen bevonden, die delingenpolitie in Utrecht. I aan een inbreker zouden kunnen toe- De Duitser liep met een agent mee behoren. zoals een alarmpistool. van het station naar het hoofdbu reau. Hij droeg twee tassen by zich. Plotseling liet hij een var. de tassen, die met levensmiddelen was gevuld, voor de voeten van zyn begeleider vallen en maakte zich zo snel moge- hjk uit de voeten. Geduld Daar verwacht mocht worden, dat de vluchteling later op de dag Ter gelegenheid van de vloot dagen, welke in Rotterdam wor den gehouden ter viering van het eeuwfeest van de Nieuwe Wa terweg, is het vliegdekschip Ka- rel Doorman" opgestoomd naar de Parkkade in de Maasstad. De aankomst van het schip, gefoto grafeerd vanaf de Euromast. Veel te laag l^an alle zUden schünt het besef or te dringen dat wil Nederland n georganiseerd overleg redden 4 procent loonruimte van het Cen- al Planbureau veel te laag ligt. De lik van het huidige loonbeleid is het water van een oververhitte eidsmarkt nameiyk al lang aan scheuren, loals bekend, zün met name NVV KAB voorstander van een optrek- van het loon en prijspeil naar meer Europees niveau. Deze hebben ze dit voorjaar ook in gezamenlyk actie-programma •rgelegd. yen bewindslieden zyn gisteravond spoedberaad door dr. Veldkamp jengeroepen om de situatie te be- eken. Van acht uur tot na midder- :ht. vergaderden de bewindslieden iter de gesloten deuren van het listerie van Sociale Zaken in Den ag. Het besprokene bleef diep ge- !m de tafel zaten, behalve minister Idkamp. de ministers van Land- iw. Financiën, Economische Zaken, menlandse Zaken, van Volkshuis- ting en Bouwnijverheid, van Ver- ir en Waterstaat en Staatssecreta- Bakker van Economische Zaken, ladat om vijf over twaalf het otste deel van het gezelschap het louw had verlaten, vergaderden de listers Biesheuvel (Landbouw), xopeus (Binnenlandse Zaken) en Idkamp (Sociale Zaken) nog een f uur verder. !en journalist vroeg dr. Veldkamp hif dacht over de looneisen van vakbeweging. Het ministeriële Iwoord: „Ik weet niet hoe hoog die doet vreemd aan by de weten- Het gehele technische personeel van het dagblad De Telegraaf i circa 550 man) heeft via een te elf uur begonnen bespreking en een daarop gevolgd onderhoud van een perso- neelsdelegatie met de directie om 12 uur het werk stilgelegd. Het perso neel verlangt een verhoging van de lonen. De directie handhaaft het standpunt dat ook de vakorganisaties innemen, nameiyk dat men zich strikt zal houden aan de bepalingen van de C.A.O. De arbeiders hebben besloten voorlopig niet voor zondag avond 12 uur het werk te hervatten. Het gevolg van de bij de Telegraaf uitgebroken staking is dat Het Nieuws van de Dag en ook het Parool en de Volkskrant, die gedeeltelik op de persen van de drukkery Voorburg wal worden gedrukt, vanavond resp. morgenochtend niet of slechts in ge ringe omvang zullen kunnen verschü- nen. „Valse geruchten van fluisteraars" De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko. heeft gisteren in de Algemene Vergadering der VN een topconferentie voorgesteld ter bespreking van maatregelen die tot een verdere ver mindering van de spanning in de wereld leiden. Aan deze topconferentie zouden „staatslieden van het hoogste niveau" van de leden-landen van de VN-ont- wapeningscommissie moeten deelne men. De conferentie zou moeten wor den gehouden in het eerste kwartaal of in de eerste helft van 1964. Mi nister Gromiko bood Moskou als plaats van samenkomst aan. Zoals bekend zyn zeventien landen lid van de ontwapeningscommissie. Gromiko verklaarde in zyn toe- Het Moskouse dagblad Mos- kowskaja Prawda heeft gisteren een aanval gedaan op „fluisteraars", die j spraak, dat de Sowjet-Unie bereid is valse geruchten over tekorten ver- er mee in te stemmen, dat beperkte spreiden. hoeveelheden intercontinentale, anti- In satirische vorm verhaalt het raket- en anti-vliegtuigraketten ter blad van een echtpaar, dat een „be- beschikking moeten blijven van de lachelyke" hoeveelheid zeep kocht Sowjet-Unie en de Verenigde Staten nadat een oude buurvrouw had aan- 0p hun eigen grondgebied tot het geraden „op alle eventualitieten einde van de tweede fase, maar ook voorbereid'' te zijn. Volgens een ander gerucht zou boerenkaas voortaan alleen worden verstrekt tegen bonnen, die door het ministerie van Landbouw en Vee teelt worden uitgegeven tot de voltooiing van de derde fase van het ontwapeningsproces. Hiermee doet de Sowjet-Unie „een nieuwe concessie", aldus Gromiko, waarmee het onderling vertrouwen tijdens het ontwapeningsproces zal worden ge- Advertentie Volgens Westerse waarnemers handhaafd vormt het artikel een indirecte me- thode om de geruchten tegen te spre- Hy deed een beroep op alle landen ken die voortspruiten uit de onlangs j om de onderlinge betrekkingen zo- ingevoerde beperkingen op de ver- danig te ontwikkelen, dat verzekerd koop van brood en het uit de win- wordt „dat internationale geschillen kels verdwynen van bloem. 1 geregeld worden aan de conferentie- "Doe mee nan de' 3-Sterren prijsrraag 3-Sterren nylons geven U en kwaliteit èn nu de kans op één van de vele prijzen! Uw formulier ligt klaar bij I winkelier. tafel, niet op het slagveld, en dat een land geen geweld kan gebruiken te- culturele uitwisselingen", zo riep Gro miko uit. Na verklaard te hebben, dat de huidige zitting van de VN-assemblee in een gunstiger sfeer begint dan vo rige zittingen, herhaalde hy de eisen voor een Duits vredesverdrag. Dit deed hy vergezeld gaan van een felle aanval op West-Duitsland, dat vol gens hem voor een groot deel verant woord elyk is voor de huidige span ning in Europa. Kennelyk naar aanleiding van het verzet van China tegen vreedzame coëxistentie verklaarde hy: „Dat so cialistische landen hun politiek rich ten op veroveringen en op verbrei ding van hun denkbeelden door ge- Personeel van de Utrechtse ge- meentelyke reinigingsdienst trof gis termiddag in een vuilnisbak, die op het punt stond geleegd te worden, vier jonge poesjes aan. Van de pas geboren dieren was er een dood. Bij een nader onderzoek bleek, dat de eigenaar van de vuilnisbak te vens eigenaar van de poesjes was. De man had, naar hi; de politie meedeelde, de dieren eerst onder water gehouden, maar teen dit geen resultaat opleverde besloot, hy de poesjes maar samen met het huisvuil op te ruimen. De man kreeg een proces-verbaal wegens dierenmishandeling. De die ren zyn naar het gastvrije dieren asiel gebracht. een schroevendraaier e.ó. Ook was hy in het bezit van een sleutel van een bagagekluis op het Utrechtse station. By onderzoek werd door de politie in deze iduis een voorraad van 61 pakjes sigaretten aangetrof fen. Een verklaring voor dit grote aantal rookartikelen kon de Duit ser aanvankelijk niet geven. Al maanden Tenslotte heeft de leerling-jour nalist alles opgebiecht. Hij was in juli by Venlo over de grens gekomen, met vrywel geen geld en goederen op zak. Om in zyn levensbehoeften te kunnen voorzien, brak hy in by een bakkerij. De buit was rond f 70, Lopend is de leerling-journalist ver volgens naar Eindhoven gegaan, In deze stad stal hy uit een slagery f 1200,Met dit geld trok de jon geman naar Rotterdam, waar hy nieuwe kleren kocht cn een alarm pistool. Na een bezoek aan de Maasstad reisde de Duitser door naar Den Haag. waar hij een kamer huurde en enige tyd als een rijk buitenlan der leefde. Het uitgaansleven kostte hem echter zoveel, dat zyn finan ciële toestand snel verminderde. Hy vertrok daarom naar Utrecht, waar j hy op 3 augustus inbrak in een si garen magazyn. Hier ontvreemdde hy een bedrag van f 347,—. Na deze kraak keerde de Duitser naar Den Haag terug. Van deze stad uit maakte hy diverse rooftochten naar Zaandam, Leiden, Zwolle en Alphen aan den Run. Zyn laatste bezoek was in Zwolle tydens het af gelopen weekeinde. Hier stal hy de levensmiddelen die by zijn aanhou ding in Utrecht werden teruggevon den. De Duitser had aanvankeiyk een valse naam opgegeven. Pas b(j een nader verhoor kwam zyn ware naam aan het daglicht. niet eens is met de daar geldende maatschappeiyke orde". ..Laten wy overgaan tot nauwere samenwerking, met inbegrip van de uitbreiding van economische en han delsbetrekkingen die de krachtigste basis vormen voor de ontwikkeling van de politieke betrekkingen tussen de landen, en tot uitbreiding van Naar aanleiding van de relle tjes, waarbij zelfs de Britse am bassade in Djakarta werd ver nield, is het besluit genomen de Engelse vrouwen en kinderen uit Indonesië te evacueren. In het luxueuze Hotel Indonesia in Dja karta wachten Engelse onder danen op het vertrek van de bur gerlijke en militaire vliegtuigen naar veiliger oorden. EZELFDE TEMPERATUUR De Bilt verwacht van heden- tot irgen avond Nevelig en bewolkt weer met enkele rapieid voorkomende opklaringen slechts hier en daar een bui. Ma- e tot zwakke wind tussen noord- st en oost. Ongeveer dezelfde tem- raturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 SEPTEMBER m op: 6.22 uur; onder: 18.43 uur aan op: 9.56 uur; onder: 20.26 uur. togwater te Katwyk te 5.16 en 17.31 ir; laagwater te 1.18 en 13.23 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's gen een ander land omdat men het weld of °P oorlog, is even onnatuur- - - lyk als wanneer een arbeider de ver nietiging zou wensen van alles wat door zyn werk tot stand is geko men". Gromiko meende dat de gunstiger kansen die door het kernstopverdrag zyn geschapen, „volledig benut moe ten worden voor de regeling van an dere internationale vraagstukken die rijp zyn voor een oplossing". Tot de maatregelen die zouden moeten worden genomen behoren het sluiten van een niet-aanvalsverdrag. stappen om verrassingsaanvallen te voorkomen en de sterkte van de bui tenlandse troepen in Oost- en West- Duitsland terug te brengen, inkrim ping van de militaire begrotingen en de vorming van kernwapenvrye zo nes in verschillende delen van de wereld. In zyn rede merkte Gromiko nog op, dat de communisten geen ideo logisch compromis kunnen accepte ren en hun tegenstanders ook niet zullen dwingen om hun eigen ideolo gie te laten varen. Gromiko bepleitte voorts een over eenkomst tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten over een verbod „om voorwerpen in een baan om de aarde te brengen met kernwapens aan i boord". Hy vond ook, dat het voor de Verenigde Naties een „erezaak" is om alles in het werk te stellen om in 1965, wanneer de volkerenorganisatie twintig jaar bestaat, elke vorm van kolonialisme te hebben uitgebannen. I De Russische ministère besteedde, in tegenstelling tot vorige jaren, niet I veel aandacht aan de kwestie van de vertegenwoordiging van China. De gebruikelyke aanduiding van com- niunistisch-China als „vredeliedende staat" liet hy achterwege. Aan het applaus dat Gromiko na zijn rede in ontvangst mocht nemen, nam de de- i legatie van Albanië niet deel. Het hoofd van de Amerikaanse de legatie naar de Algemene Vergade- j ring, Adlai Stevenson, heeft ver- I klaard, dat de woorden van Gromiko over een vermindering van de inter nationale spanning de Verenigde Staten zeer welkom zyn. Hij vond de i toespraak „meer verzoenend" dan by I vorige gelegenheden het geval was. Dit wettigt volgens hem de hoop, dat tydens de huidige zitting van de VN- assemblee wezeniyke vooruitgang kan worden geboekt. De Brit Sir Pa trick Dean liet zich in dezelfde zin uit, maar betreurde de „ongelukkige I aanval" op West-Duitsland. Alle maten: kort, lang, breed, smal, dik, dun. Gepend en dubbel handge- naaid. Alle sluitingen: schaarslui* ting, musketon en brandweermus- keton. Versierde en onversierde, gevoerde en ongevoerde. Alle kleu ren. Halsbanden? Tuigen? Kettin gen? Dito met een sterretje! Nér gens hebt u zó veel keus in éllet voor uw hond. Nieuw» Rijn 50 Tfn 20624 (01710) Advertentie WASMACHINES A .E.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS BICO Uit het Leidsch Dagblad van 21 Sept. 1863: Het provinciaal gerechts hof van Noord-Holland heeft 1 een doodvonnis uitgesproken 1 wegens moedwillige brand- 1 stichting te Alkmaar. AdvertentieZomerlust. BU gelegenheid der kermij aati den H. Rijndijk onder Soeterwoude. zal op Zondag 20 Sept. 1863, des avonds ten 8 uur harmoniemuziek gege ven worden. Entrée 49 cents. J. JToogeveen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1