Nijpende bouwnood eist „grootscheepse" aanpak LIGA meer dun één jaar Noordwijkse raad ontstemd over de prijzen van koophuizen Toewijzingen voor Adenauer bij jfans Paulus naadloze tapijtweelde van plint tot plint Minister: Ernstiger dan ik vermoedde eri Kapelaan Paassen voor jongeren ?E KORTE VOORBEREIDING »i VATICAANS CONCILIE B. en W. zullen kwestie met de bouwer bespreken f- Trambotsing in Rotterdam STOOT ZUID- AFRIKA DIT Grote fraude in kazerne WoMtadag 18 september 1983 Tweede blad no. 31063 Paus Paul us heeft gisteren Bonds kanselier Adenauer van West-Duits- land in audiëntie ontvangen. De 87- jarige Westduitse staatsman werd vergezeld door zijn dochter. De audiëntie duurde drie kwartier. In een toespraak die hij in het Duits hield, zei paus Paulus dat de aanwezigheid van de kanselier op het Vaticaan by hem gedachten opriep aan paus Pius XII en diens ..lang durige contact met Duitsland, voor en tijdens de wereldoorlog. Een con tact dat bij de loop der gebeurtenis sen wisselvallig was. doch dat voort durend was geïnspireerd door zeer grote achting en liefde voor het Duit se volk". Paus Paulus bracht hulde aan de Bondskanselier voor diens aandeel in het herstel van zijn land. Diplomatieke waarnemers in Ro me menen, dat de audiëntie van Ade nauer gezien kan worden als een po ging van de nieuwe paus om de Va ticaanse betrekkingen met Bonn te verbeteren voordat de kanselier af treedt. Door het hartelijke contact van paus Johannes met Poolse bis schoppen was in Bonn een licht wantrouwen ontstaan omdat men meende dat paus Johannes meer voelde voor het Poolse dan voor het Westduitse standpunt inzake de Duitse oostgrens. Volgens de Ro meinse pers had Adenauer persoon lijk kritiek cp de encycliek Pacem in Terris, die in april verscheen. De Bondskanselier gaat een aantal Europese hoofdsteden bezoeken alvo rens hij in het najaar zijn ambt neerlegt. Bu zijn afscheidsbezoek aan Berlijn als Kanselier zal dr. Ade nauer tot ereburger van deze stad worden benoemd. De Westberlijnse Senaat en het parlement hebben be sloten hem deze waardigheid uit naam van alle Duitse sleden te ver lenen. Adenauer wordt op 9 en IQ oktober in West-Berlijn verwacht. ADVERTENTIE Het internationale keurmerk voor kwaliteitstapijt soort broodto prijztn INTERTEST Gaton verzetbouclé 4 50.3.80,2.00.1.30m. f. 25.25 per m2. INTERTEST Efpnda moquette frisé 3.80 m. f. 36.25 per m2. INTERTEST Norland jacq. wilton 3.80 m. f. 39.75 per m2. Vraag uw woninginrichter WYERS a'd tapijten De minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. 1. In defies. 2. Als pap. 3 Droog uit de hand R De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, heeft vanmiddag in Maastricht gezegd, dat het tekort aan bouwcapaciteit in ons land een steeds sterker rem gaat vormen op de ontwikkeling van onze welvaart. Voor de erhoging ran de bouwcapaci teit is een complex van maatregelen nodig en een aanpak op zoveel mogelijk fronten tegelijk. De minister wilde door het noemen van maatregelen niet vooruitlopen op het overleg met het bedrijfsleven, in de ministerraad en met de volksver tegenwoordiging Wel deelde hij mee. dat de bevordering van de conti nuïteit in de bouw in het bijzon - der in de woningbouw een heel belangrijke plaats in het beleid zal innemen. Toewijzingen voor meer jaren zul len de gemeenten in staat stellen tot een betere planning van de bouw- r,A de reeks van bijeenkomsten, die jvoorlopige werkgroep van .Jeugd «diEvangelie Leiden" (aangesloten ml de Nederlandse Oecumenische igdraadi voor het komende win- ^jeizoen heeft georganiseerd, ne- ji de gespreksavonden. waarop elul onverschillig van welke rich- vrfj van gedachten kunnen wis- een dominerende plaats in. de openingsbijeenkomst te- bedoeld als begin voor te vor- Hi gespreksgroepen sprak gister - 5 lid in de grote zaal van 't Jeugd- i.l (Breestraat) kapelaan L. van lissen Lodewijkskerkvoor een heugend groot en zeer aandachtig ncoor over het tweede Vaticaanse rklcilie. 30tr inleiding releveerde kapelaan «gissen het vele werk, dat door de lerscheidene commissies moest öen verzet, nadat paus Johannes ÏII op 25 januari 1959 had aange- Üigd het wereldepiscopaat voor concilie, bijeen te roepen en de van voorbereiding hiervan op lijk 3 jaar stelde. Onvoorstelbaar was het aantal voorstellen en pjfesties, dat de Centrale Commissie Geen diensten Vrij-Katholieke Kerk tril verband met restauratiewerk- mi iheden in het kerkgebouw van k. rrij-Kath. Kerk in de Vreewijk- mit zullen de diensten van 22 en eptember geen doorgang kunnen en. het kader van de herdenking jaar Koninkrijk" wordt heden- p. id om 8 uur op het Stadhuis- w« ion een concert van Nederlandse sliederen gegeven. Onze stadgenoot, de heer N. is aan de Rijksuniversiteit te Ingen geslaagd voor het examen „J* M.O.-A. Carillonconcert Advertenti* 3 Zoekt U een- ouden armband of collier 5 2 roor f 70.- en f 100.-. Of f 300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER aarlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. 2 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. 1 rt. zn. van M. Blom en A. Plug: dr van C. K. Bognetteau en J. v. d. Me ij; Elisabeth Anna Maria. -.an N. M. v. d. Voort en Q. A. envoorde; Jan Nlcolaas Hendrl- zn van K. N. H. van Bohemen I. van Duijn; Allda, dr. van A. de igd en A. Dijkhuizen: Vlveca Ellen, 2 i an W. Duljff en E. Benders; Pau- letertje Jacoba, dr. van L. Meer- i en O. C. Caro. GETROUWD, van Dorp en E. Steeds. OVERLEDEN. Hclsterborg, 83 Jaar, wed. van A. erboog; J. F. Kessels. 73 Jaar. man van Leljden, 72 Jaar. man. M. J. emse. 73 Jaar. wed. van N. Ver- T. A Weststeljn, 44 Jaar, echt- van O. Bos. uit de gehele wereld bereikte en waaruit duidelijk de behoefte aan vernieuwing en aanpassing in de kerk bleek. De voorbereiding is breed en inten sief geweest, doch het was te voor zien dat slechts drie jaren van voor bereiding geen feilloos verloop zouden kunnen garanderen en gedurende de eerste zittingen van het concilie werd het dan ook duidelijk, dat er ten aan zien van de voornaamste onderwer pen van de beraadslagingen een keu ze moest worden gedaan. Uitvoerig en openhartig stond de kapelaan hierna stil bij de manco's, die er tijdens dit concilie zijn geweest en het gebrek aan coördinatie tussen de voorberei dende commissies, waarbij een be paalde achtergrond niet te loochenen viel. Die achtergrond is te verklaren uit de overtuiging of de verwachting van sommigen leden van een be paalde t.w. de theologische commissie dat de eigen visie dermate de me ning van geheel de Kerk zou verte genwoordigen, dat de overgrote meer derheid van het concilie zich er wel achter zou stellen. In het kader van de doelstelling, die paus Johannes aan dit concilie gaf en die er voor namelijk op is gericht eenheid te brengen tussen alle christenen, die het geloof in Jezus Christus gemeen hebben, was het ongetwijfeld verheu gend, dat de theologische commissie zich ten aanzien van genoemde visie danig heeft misrekend. Bij enkele zeer essentiele punten waren de meeste concilievaders het n.l. niet met de visie van deze commissie eens. daar deze hun inziens te weinig ruimte Overliet ojn. voor de ontwik keling vftn het theologisch denken. Zij eisten een ander leerstelling schema o.m. over de „Bronnen der Openbaring" en bereikten tevens na een interventie van de Paus per soonlijk dat een geheel nieuwe commissie werd ingesteld, waarin zo wel leden van de voormalige theolo gische commissie als leden van het secretariaat voor de eenheid der christenen vertegenwoordigd zijn. Deze „gemengde" commissie kreeg tot taak ter voorbereiding van de concilie voortzetting op 29 september a.s. het schema op zijn eenzijdigheid te verbeteren en hierin ojn. duidelijk te maken, dat het zich open wil stel len voor nieuwe verhoudingen met de zowel reformatorische christenen als de oosterse kerken. Na nog te hebben gewezen op de punten, die kunnen bijdragen tot een betere dialoog tus sen katholieken en niet-katholieken en een grotere eenheid tassen hen. zonder bepaalde eigen beschouwingen prijs te geven, wijdde de kapelaan in De aankomst van het Koninklijk gezin bij de Ridderzaal. De Prins begeleidt de Koningin langs de Prinsessen, die tegen de bedoeling in eveneens met de Gouden Koets waren meege komen. dit kader nog een kort woord aan de beraadslagingen op de komende con cilie-zittingsperiode. De lezing werd gevolgd door een huishoudelijk gedeelte, waarin de voorzitter o.m. een uiteenzetting gaf van het doel en streven van „Jeugd en Evangelie" en de werkgroep offi cieel installeerde. Deze werkgroep wordt gevormd door: J. E. Hoekstra, voorzitter, mej. A. S. Alting, secreta resse (adres Kernstraat 3. tel. 34114) mej. L. Ruiters, penningmeesteresse. mei. T. van Loenen en G. J. P. Au gustijn. Het is frappant hoe de Noord wijkse vroede vaderen een ver gadering met een bijna volko men fantasieloze agenda, attrac tief weten te maken. Listigheid- jes werden er gelanceerd, en kele malen werd geschermd met een voorstel en zelfs kreeg de wethouder van de bedrijven het even flink aan de stok met een 4§ i trlrning DOEVB In een speeltuin een pannekoek eten Is voor kinders om nooit te vergeten. Naar dat "uit" ziet uw spruit Met so'n spanning al uit, Dat se zoiets een "uitspanning heten AJrximirr Pof» Academische examens Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het examens: doctoraal Ned. recht: mej. H. M. H. Henket (Heerlen) en mejuffrouw H. J. Vree- de ('s-Gravenhage»examen M.O.B. natuurkunde de heer K. A. H. de Vries (Rijswijk Z-H): doet. geologie: de heer P. J. Verwoerd (Leiden» doc toraal scheikunde: mej. S. M. Sy- brandy (Leiden) (cum laude); kand. K' W+N mej. C. J. M. Wyffelman (Leiden); kand. A' W+N de heer G. J. van Haasteren (Heemstede): kand. B W+N de heer P. Kruseman (Lei den): kand. P W+N mej. J. M. Mul der (Leiden) en mej. P. Koelewijn (Katwijk aan den Rijn); kand. G W +N mej. A. de Graaff en mej. E. Vol- ten (beiden te Leiden)en kand. L W N mej. J. M. J. Blom, eveneens te Leiden. illTL.GOEDVOORW P m f» Oud-Leideiiaar wil registratie als kleurling Een Zuidafrlk&anse blanke arts, die aan de Leidse Universiteit studeerde, dr. H. F. Moller. wil een verzoek in dienen om als kleurling geregistreerd te worden. Hij zei gisteren in Kaapstad dat hij dat wil doen. omdat hij zich voor het parlement wil laten kiezen als afge vaardigde van een kleurlingendistrict maar hij voegde eraan toe. dat hij hoopt dat duizenden andere blanken zijn voorbeeld zullen volgen. „Maat schappelijk gezien is het zelfmoord", zei hij. „maar het is een christelijke manier om iets te bereiken". Volgens de Zuidafrikaanse wet is het mogelijk om een wijziging van zijn rassenkwalificatie te verzoeken. Bij de behandeling van dit verzoek let de overheid dan op de verschij ning van de aanvrager en op zijn ma nier van leven Dr. Moller verklaarde er geen be zwaar tegen te hebben om in een om geving van kleurlingen te wonen en zijn kinderen naar een voor deze groep gereserveerde school te laten gaan. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat zijn vrouw, die nu met vakantie in Nederland is, er ook geen bezwaar tegen zal hebben. lid vai zijn advies-commissie. Harde noten werden er ge kraakt over bepaalde facetten van de woningbouw. Het was de heer Duindam (P.S.P.). die tijdens de rondvraag de kat de bel aanbond, toen hij enkele vragen stelde over de verkoop van de vrije woningen in het project aan de Lijnbaanweg. Eén van deze huizen staat nog altijd leeg en naar de heer Duindam had vernomen vroeg de bouwer, de N V. Erica thans f. 60.000 voor dit pand. Daar de prijs aanvankelijk f. 32.000 zou zijn, vond hij dit een grote overwinst. Naar zijn mening diende het gemeentebestuur aan een dergelijke prijsopdrijving geen mede werking te verlenen en hij verzocht bij het beschikbaar stellen van bouw grond de aannemers contractueel aan bepaalde prijzen te binden. De wethouder van openbare wer ken de heer Vogelaar (Prot. Chr.), achtte dit laatste niet mogelijk. In een combinatie als aan de Lijnbaan- weg. mochten een aantal huizen van het project vrij worden verkocht om de prijs van de 44 prima huurwonin gen met een huur van f. 88 per maand te drukken. Gaat men de bouwers bij contract binden aan een bepaalde prijs voor de vrije wonin gen. dan stapt er geen enkele bou wer meer in. De heer Benschop (Prot. Chr.) zei, dat het laatste door de N.V. Erica aan de Beatrixstraat gebouwde huis voor f. 70.000 was verkocht. Wat be treft de vrije woningen aan de Lijn baanweg was de afspraak gemaakt dat de koopprijs f. 40 000 zou be dragen. „Ik maak er een voorstel van, waarin de Raad uitspreekt, dat men gezien de destijds gemaakte afspra ken. geen waardering heeft voor de praktijken van de N.V. Erica", zo deelde de heer Benschop mede. Wethouder Sedelaar «KVP» tracht te olie op de golven te gooien. Hij vond dat college en raad te slecht geïnformeerd waren Over de oor zaken van de hoge koopprijs om reeds nu een dergelijk besluit te nemen en deed het tegenvoorstel, dat de raad zou volstaan met het uitspreken van zijn ontstemming. Het college kon dan met de heren van de N.V. Erica de zaak bespreken. Wel was de be heerder van de portefeuille van volkshuisvesting van oordeel, dat met het vragen van dergelijke prijzen het woningvraagstuk niet werd opgelost. Met dit laatste was wethouder Vogelaar het niet eens omdat be halve de dure koopwoningen ook 44 huizen tegen lage prijs waren ge bouwd. „Maar wij zullen Erica om uitleg vragen", aldus de heer Voge laar, die mededeelde in besloten zitting nog op een en ander terug te zullen komen. Het college nam het voorstel van de heer Sedelaar over, waarna de heer Benschop verklaarde zich wel met diens suggestie te kunnen ver enigen. De woningbouw was op deze avond al eerder om de hoek komen kijken, toen het voorstel aan de orde kwam om de heer J. van Tubergen uit Noordwijk opnieuw te benoemen tot architect met het oog op het maken van een plan voor de bouw van het contingent woningwetwoningen 1964. Daar B. en W. in de toelichting op het voorstel hadden medegedeeld, dat in het uitbreidingsplan Vinkeveld ruimte was voor de bouw van 30 eengezinshuizen, informeerde de heer K. Pas6chier (P v. d. A.) hoe het kwam. dat dit jaar geen eengezins huizen voor de curveprijs gebouwd konden worden en volgend Jaar wel. Uit het antwoord van de wethouder van openbare werken bleek, dat men door het aanbrengen van vereenvou digingen en bezuinigingen zal trach ten voor de curveprijs te bouwen. In een vorige vergadering had de heer De Haas (KVP) verzocht de Spoelsloot en de Boekersloot af te zetten met harmonicagaas om te voorkomen dat kleuters door de af rastering kropen. Dit was niet ge beurd en inmiddels was daar een kind te water geraakt. De heer Vogelaar antwoordde, dat niet alle wensen van de raadsleden direct uitgevoerd konden worden. Door de dienst van openbare werken waren een of twee prikkeldraden meer in de afrastering aangebracht. Dit leek hem voldoende. Nadat de heer Vogelaar medege deeld had zelf te zullen gaan kijken naar de deugdelijkheid van de af rastering, verklaarde de heer De Haas nu geen voorstel te zullen in dienen en een maand te zullen afwachten. Bij de vaststelling van de verorde ning voor de commissie van de be drijven, was het de heer Schelvis KVP' die bezwaar njaakte tegen het feit, dat hij geen gelegenheid had gehad om de verordening te bestuderen. Het concept was hem eerst voor de aanvang van de ver gadering van de commissie uitge reikt. Van de commissie waren er al minstens twee, die meenden, dat de verordening aanvulling behoefde. Na een uitvoerig debat werd op voorstel van wethouder Sedelaar besloten om de nodig geachte wijzigingen in de commissie te bespreken en deze later in de openbare raad te brengen, ook al werd de verordening aangenomen. De heer Van Leeuwen (KVP) trachtte, ook met een juridisch listig heid je. de heer Van Abswoude tege moet te komen, die in beroep kwam tegen een hem geweigerde bouwver gunning voor een pand aan de Zwarteweg. waarin hij een garage en benzinestation wil vestigen. Allerwege waren intenties om de jonge ondernemer terwille te zijn, doch er bleken onoverkomenlijke bezwaren, waarbij onder meer naar voren kwam, dat het niet elegant zou zijn tegenover de diensten, die advies hadden gegeven. Bjj de rondvraag waarvan een druk gebruik werd gemaakt kwam de heer Van Riemsdijk (Gem. Bel.) terug op de door hem aanhangig gemaakte zaak van de vestiging van middelbaar onderwijs ln Noordwijk. Wethouder Den Otter zei, dat het college in een van de volgende ver gaderingen met een nota zal komen over de mogelijkheden voor dit onderwijs activiteit en de bouwnijverheid tot continuïteit. Daardoor kan een he- I langrijke wens worden verwezenlijkt, i namelijk het scheppen van harmo nisch verlopende produktiestromen. Een verdelingsstelsel zal. ook in de komende jaren, niet kunnen worden gemist, maar het ligt in de bedoe- ling om bjj de hantering daarvan een grote male van soepelheid te betrachten. Bij de woningtoewij zing zal meer dan voorheen rekening gehouden worden met de produktie- omstandigheden. De minister deelde dit mee bij de opening van de tentoonstelling „Waarin wonen wij0" in Maastricht. Zonder een grootscheepse aanpak, waarbij heel het volk daadwerkelijk betrokken is, zal geen oplossing van de bouwnood mogelijk zyn. „Zelf ben ik de laatste maanden tot de erken ning gekomen, dat dit structurele probleem van ernstiger aard is dan ik tot dan toe vermoedde", zo zei mi nister Bogaers. Om dit te verduide lijken zei hij. dat er ieder jaar 70.000 a 75.000 woningen gebouwd moeten worden als gevolg van de bevolkings groei en gezinsverdunning. Voor ver vanging van woningen als gevolg van I brand, krotopruimingen en afbraak voor uitbreidingsplannen, zijn ieder i jaar 15.000 woningen nodig. Dit betekent dat wij. zonder reke ning te houden met het geleidelijk opheffen van het thans te constate ren wonoiroketgtn ep eenoshrdlush ren woningtekort, per jaar al nodig zullen hebben 85.000 a 90.000 wonin gen. Dit betekent ook. dat w-jj er met een programma van 90.000 woningen niet zijn. willen wij binnen redelijke tijd het hatelijke verschijnsel „wo ningnood" uit onze nationale samen leving bannen, aldus de minister. Dit alles wordt nog klemmender, als wij zien dat de woningproduktie in de laatste jaren niet is gestegen, maar integendeel voortdurend is te ruggelopen. In Rotterdam zijn gisteren twee trams van lijn 4 en lijn 17 door een foute wisselstand met elkaar in bot sing gekomen. Vijf passagiers werden gewond, maai- konden na behandeling in een ziekenhuis naar huis gaan. Het tramverkeer op het Eendracht- plein in Rotterdam ondervond ander half uur vertraging. VN - com in issic De speciale commissie van de VN in zake apartheid heeft gisteren een be roep op de Algemene Vergadering en de Veiligheidsraad gedaan om de uit stoting van Zuid-Afrika uit de volke renorganisatie te overwegen. Ook zou de mogelijkheid moeten worden over wogen om onder auspiciën van de VN een verbod in te stellen op de le vering van wapens en olie aan dat land. De commissie waarin elf landen zijn vertegenwoordigd, pleit voorts voor stopzetting van de emigratie naar Zuid-Afrika en voor beëindiging van buitenlandse beleggingen in en het niet meer verstrekken van lenin gen aan dat land. Verreweg de meeste immigranten en het merendeel van het buiten lands kapitaal in Zuid-Afrika zijn af komstig uit Groot-Brlttannië. In het afgelopen jaar is het aantal Britse immigranten verdrievoudigd. Voorts komen oa. landverhuizers uit Ne derland en West-Duitsland. Volgens de commissie stoort Zuid- Afrika zich aan de resolutie waarin de Veiligheidsraad vorige maand op nieuw pleitte voor beëindiging van d« apartheidspolitiek. (Van onze Arnhemse correspondent Op verdenking frauduleuze hande lingen te hebben gepleegd, is een bjj de militaire indelingsraad de- detacheerde en in de Menno van Coehoornkazerne in Arnhem werk zame burgerambtenaar uit Arnhem in hechtenis genomen. Hij zou de verduistering hebben begaar door declaraties inzake reis kosten en andere vergoedingen aan keuringsplichtigen te vervalsen en zich het op die manier verkregen geld toe te eigenen. Deze frauleuze handelingen hebben zich over een reeks van jaren uitgestrekt. De om vang van de verduistering staat nog vast, maar loopt in de vele duizenden guldens. Gesproken wordt zelfs van een bedrag van ongeveer f70.000.--. Het onderzoek, waarmee de Konink lijke Marechaussee bezig is verkeert nog pas in het beginstadium en zal. naar ons werd verteld, nog geruime tijd duren voor men de zaak rond heeft. De man is inmiddels voor de offi cier van Justitie geleid en in af wachting van het verdere onderzoek opgesloten in het huis van bewaring in Arnhem.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3