Naasting Britse bedrijven in Indonesië op komst MELKPRIJS „Constructie" werkt weer Engeland vreest: AMBASSADE GEPLUNDERD Evenals de N.E.M. Eerste stalmeester: Dergelijk ongeluk kan altijd gebeuren Geheimzinnige rechtzaak in Pretoria VOLMAAKTE RUST OP DRAKACEL Bejaagse militair na val overleden '^WEERBERICHT Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 No. 31063 wcteur: E. a. E. van oishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witt« Sln«el - Gir° 00 57055 toofdjedactcur: J. Brouwer f,8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, 10.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD Sinds de federatie Maleisië een feit werd, in twee dagen tijd s, is de leiding van drie Britse handelsondernemingen in Dja- irta overgenomen door linkse Indonesische vakbonden. Een al- mene overname van de Britse belangen in Indonesië, naar het orbeeld van de anti-Nederlandse actie in 1957, wordt thans een al een kwestie van tijd beschouwd. De anti-Britse stemming in ionesië ontlaadde zich van- ïtend in een plundering van Engelse ambassade in Dja- :ta. Ruim duizend betogers itormden het gebouw. Zes ko's van de ambassade wer- i in brand gestoken. Onder uitroepen van scheldwoor- op de jonge statenbond Ma- ië gooiden de Indonesische ogers archiefstukken en meu- lir naar buiten en staken dit de tuin in brand. Politieman en militairen moesten het lassadepersoneel bescher- -.e correspondent in Londen oneerde vanochtend, dat de En- regering bezorgd is dat Indo- zich zal trachten meester te en van alle Britse ondernemin- in het land. Engelands beleggin- in Indonesië vertegenwoordigen waarden van 1.6 miljard gulden, het ogenblik kan vrijwel geen Ie Britse firma daar normaal ioneren. omdat bijvoorbeeld de ffeurs de sleutels van auto's en htwagens hebben meegeno- en de Britse employe's wordt be de kantoren en installaties van bedrijven te betreden, nden houdt aldus onze cor- jndent rekening met verdere nesische acties tegen Britse fir- en zelfs met de mogelijkheid een diplomatieke breuk. Presi- Soekarno zou als resultaat van Vernedering" door de stichting Maleisië ondanks zijn bezwaren tegen, onder grote druk staan om •Britse maatregelen te nemen, iting van de Britse ondernemin- zou echter een nieuwe zware i betekenen voor de Indonesi- economie. Shell levert meer dan rocent van de Indonesische olie- uktie. Niet minder dan zestig lse maatschappijen bezitten ages welke 25 procent van Indo 's rubber en thee produceren, t zover onze correspondent. Breuk esident Soekarno. minister Soe- lno en andere leden van het In- idonesische kabinet zijn gisteravond I in het Merdeka-paleis bijeengekomen om te spreken over het besluit van de Maleisische regering om de diplo- I matieke betrekkingen met Djakarta I en Manilla te verbreken. Volgens sommige kringen zou ook een mo gelijke breuk in de diplomatieke be- I trekkingen met Engeland ter sprake komen. Dr. Soebandrio heeft vandaag ver klaard. dat Indonesië de kwestie- Maleisië bij de VN aanhangig zal maken. Bij de opening van de Alge mene Vergadering der VN. gisteren in New York. sprak de Indonesische vertegenwoordiger. Palar. reeds een protest uit tegen het feit dat ..de bank van de afvaardiging van Ma- lakka door vertegenwoordigers van de federatie Maleisië is bezet". Zoals bekend heeft de Maleisische regering gisteren met Djakarta en Manilla gebroken. Dit gebeurde, na dat Indonesië eenzijdig de betrek kingen had verbroken en de Philip- pjjnen hadden voorgesteld de status van de Philippijnse ambassade in Koeala Loempoer te verlagen tot con sulaat. Nadat al dagen in Indonesië tegen Engeland en Maleisië was ge demonstreerd. kwam het gisteren tot een tegen demoostra tie in Koeala Loempoer. waarbij het Indonesische consulaatsgebouw in brand werd ge stoken. Handel Een vraagteken is nog wat het ef fect van het verbreken der diploma tieke betrekkingen op de handel zal zijn. De havens van Singapore, Penang en Jesselton verwerken het grootste deel van de Indonesische uitvoer van rubber en tin. Men vreest een geweldige toeneming van de klandestiene uitvoer van Indone sische produkten. De premier van Singapore, Lee Koean Jew, verklaarde vandaag in Koeala Loempoer. dat de kwestie was hoe ver Indonesië bereid zou zijn in het geschil met de federatie te gaan. De premier zei, dat de statenbond door de meerderheid van de Verenig de Naties zal worden erkend en dat zijn buurlanden derhalve het bestaan van Maleisië feitelyk zullen moeten erkennen. Het blad van de Russische strijd krachten De Ster en het vakbonds blad Troed hebben gisteren de pro clamatie van de federatie Maleisië een neo-kolonialistische daad van Groot-Brittannië genoemd, aldus het persbureau Tass. Journalisten cn publiek zgn giste ren uil de rechtszaal verwijderd toen c> rechtbank in Pretoria een zaak behandelde tegen drie defensiefunc tionarissen. die betrokken zijn bjj een „wapenschandaal" in Zuid-Afri- ka. Zelfs de aard van de aanklacht werd geheim gehouden. De beschuldigden zijn de 54-jari- ge commandant B. va.1 der Merwe. sergeant-majoor Julius Rencken <41 en John Deacon "55). een burger employé van het ministerie van De fensie. Aanvankelijk waren zij beschul digd van omkoperij, doch gisteren zei de openbare aanklager dat de be schuldigingen vielen onder de wet op de officiële geheimen. De rechter stemde ermee in de zaak met geslo ten deuren te behandelen De begroting van het Landbouw- egalisatiefonds 1964. dat uit de schat kist een dekking van het tekort ont vangt van f 317 miljoen (vorig jaar volgens oorspronkelijke raming f 215 miljoen), wijkt naar opzet belangrijk af van die van vorige jaren. Nu het heffings- en restitutiebeleid in steeds toenemende mate aan gemeenschap pelijke (EEG) regels onderhevig is, is de begroting van het LEF hieraan aangepast. Minister Biesheuvel overweegt zijn toelichting op deze begroting het melkprijsjaar voortaan van 1 april tot 1 april te doen lopen. Hiermee zou overeenstemming verkregen wor den met het voor het gemeenschap pelijk zuivelbeleid in de EEG vast te stellen melkprijsjaar. Tevens wordt hiermee een betere coördinatie ver kregen tussen de vaststelling van de richtprijs en de jaarlijkse inleve- ringsprijs voor zuivelprodukten. De wijziging in het melkprijsjaar maakt het noodzakelijk alsnog voor de pe riode 4 nov. 1963 tot 1 april 1964 een budgettaire voorziening te treffen. Het meest doelmatig is het. deze pe riode te doen aansluiten by die van het lopende melkprijsjaar "november 1962november 1963). Uitgaande van de over 1962—1963 bekende gegevens wordt verwacht, dat in het kader van een door de minister voorgestaan ruimer melk- prijsbeleid een overheidstoeslag op de melk over het melkprijsjaar 1963— 1964 betaald zal worden van circa f362 miljoen (vorig jaar volgens oor spronkelijke raming f 247 miljoen), welk bedrag tevens het nadelig slot van „zuivel" betekent. Aan heffingen bij zuivelfabrieken enz., alsmede uit de toeslagen (f 15't- miljoen», verkre gen van de afdeling akkerbouw, die compensatie geven voor de prijsver hogende werking van de invoerhef fingen op voedergranen, wordt een i bedrag van f 247miljoen verkregen. Dit zelfde bedrag is aan de uitgaven kant ten laste van het zuivelfonds XV j opgenomen en wordt gebruikt voor 1 marktordeningsdoeleinden. DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE- MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" De staking bij de Holland- sehe Constructie Werkplaatsen cn de Nederlandsche Electro- lasch Maatschappij aan de Leid- se Zoeterwoudseweg behoort tot het verleden. Nadat de stakende werknemers he denochtend door de directie nog maals onder het oog was gebracht, dat onder de huidige omstandigheden niet kan worden afgeweken van de lopende C.A.O.. bleek een deel van het personeel bereid om het werk te hervatten. Spoedig volgden anderen dit voorbeeld. Hangende de besprekingen tussen directie en on dernemingsraad keerden alle werk nemers in de loop van de ocMei'' in de werkplaatsen van beide fabrieken terug. De staking, welke circa -4^0 werknemers omvatte, was vrijdag middag uitgebroken. Op vele plaatsen komt het nog steeds tot stakingen, welke echter meestal na korte tijd weer worden beëindigd. Ongeveer 70 metaalbewer kers van de N.V. Machinefabriek Voorwaarts in Amsterdam hebben gisteren twee uur gestaakt. In twee der bedrijven van dé Verenigde Blik- fabrieken hebben de uurloners giste ren een uur niet gewerkt. In Krom menie betrof het ongevèer 500 arbei ders, in Delft ongeveer honderd. Zo waren er ook korte stakingen bij de Hollandse Signaal in Hengelo en bij de draadindustrie Jonge Poerink N.V. in Borne. In Arnhem gaven 150 werk nemers van de Continental Tool Com pany met een korte staking uiting aan hun ontevredenheid over het uit blijven van een winstuitkering. Nadat het werk hervat was, werd het over leg tussen de directie en de onderne mingsraad voortgezet. Ook bij de N.V. Wiener en Co in Amsterdam was het gisteren onrustig, evenals bij Du Croo en Brauns. Bij Verschure en Co werd door 70 werknemers een uur lang niet gewerkt. In vele andere Amsterdam se fabrieken werd dan wel niet ge staakt. maar de kansen op een loons verhoging werden alom zo druk be sproken, dat de produktiviteit zeer laag genoemd kon worden. Zo was het wellicht ook in Rotterdam, uit welke stad geen stakingsberichten kwamen. (Van onze Haagse correspondent) „Wie met paarden werkt, weet dat een dergelijk ongeluk altijd kan gebeuren", zegt eerste stalmeester luitenant-kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck als hij spreekt over wat er gisteren met de crème calèche van de drie Prinsessen is voorgevallen. „Er kan lang niet al tijd een bepaalde oorzaak worden aangewezen. Lees er uw eigen krant van vyftig jaar geleden nog maar eens op na. Iedere dag zeker èèn keer het kopje „paard op hol". En hoe kwam dat? zomaar op eens Nog gekleed in zijn gala-uniform zit de eerste stalmeester 's avonds om zeven uur aan zijn bureau in het gebouw van de Koninklijke stallen. Na een vermoeiende Prinsjesdag zonder precedent verzucht hij ont spannen: „Het is een bijzonder groot geluk geweest, dat het span zich tegen de bomenrij heeft vast gelopen. Die wending naar rechts is overigens geen idee van koetsier Loman geweest. Hij kón niet, hij had de teugels stukgetrokken Al jaren ment hij de spannen van de Koninklijke Stallen, op Prins jesdag, tijdens staatsiebezoeken en ook bij de begrafenis van Koningin Wilhelmina. Koetsier G. J Loman door velen afgeschilderd als de held van de li onze Haagse correspondent) 21—jarige Haagse militair J. C. die woonde in de Abraham itraat en gelegerd was op de asis Huis ter Heide, is gister - I, toen hij hielp bij een karwei Hadewichtstraat in Den Haag. leen dak gevallen en tijdens het naar het ziekenhuis aan zijn idingen oezweken jongeman hielp een vriend me\_ imen van puin van het dak in huis. Dit puin was afkom en een schoorsteen. Men ge- ;te voor het laten zakken van puin een bok. die op het dak geplaatst. De militair was op a ene eind van de bok gaan zitten is tegenwicht te dienen. De last. nen wilde neerlaten was echter (aar voor hem, waardoor de balk *'P ging werken. Plugge werd gil de balk op straat geslingerd na val van ongeveer tien meter, hij zwaar gewond bleef liggen, or men hem in het ziekenhuis opnemen, was hij al overleden. dag knikt en zwijgt. Na een korte pauze zegt hij, haast onwil lig: „Aan het paard heeft het niet gelegen. We hebben Peter de naam van de zwarte hengst, die het eerst schichtig werd en door de botsing met de boom onderuit gleed al meer dan drie jaar hier. Verleden jaar heeft hij nog als achterste van het span voor de gou den koets gelopen. En nergens last mee". Er wordt trouwens zoveel mo gelijk met de paarden geoefend. Met trommels en wapperende vlag gen worden ze aan tumult en ge zwaai gewend. Peter is geschrokken, dat staat wel vast. Maar waarvan? Mogelijk van het juichen of het applaus van de menigte, misschien van een onver hoedse beweging langs de afzet ting. Er kan onmiddeiyk een oor zaak worden aangevoerd, maar het hoeft niet dé oorzaak te zijn. Vlak voor het span viel een soldaat uit het gelid, bewusteloos. De paarden moeten het hebben gezien. Ze kun nen ervan zijn geschrokken. De primitieve angst maakt het dier ongevoelig voor een ruk aan de teugel, doof voor elk bevel Niet schichtig Peter staat weer rustig ln zijn box, hy heeft geen nadelige gevolgen van de val ondervonden. Hij maakt beslist geen schichtige indruk, in tegendeel. Gewillig loopt, hy met koetsier Loman naar buiten, laat zich door een wildvreemde strelen en snuffelt gretig naar méér als hy juist behoedzaam een klontje suiker van een uitgestoken hand heeft opgepakt. Peter knippert zelfs niet met de ogen als de lamp van de fotograaf on verwacht opflitst. Weinig geïnte resseerd spitst hy een oor als het felle licht hem voor de derde keer plaagt. En dat is dan het paard, dat het leven van drie Prinsessen van Oranje in gevaar heeft ge bracht Hoe gelukkig het ongeluk op het Lange Voorhout is afgelopen, biykt wel uit de geringe beschadigingen, die het rytuig heeft opgelopen. Slechts nauwkeurige vergelijkingen wyzen uit, dat het rechtste spat- scherm van de calèche overigens slechts op enkele decimeters af stand van de plaats van Prinses Margriet lichtjes is verbogen. De boom. die de paarden van het span scheidt is gebroken, waarschynlyk door de ruk by het plotseling tot stilstand komen van het rytuig. Gekneusde roet De rubber banden zyn voor controle van de wielen genomen. „De calè che heeft even op twee wielen ge staan". zegt de heer Bischoff van Heemskerck. „Een van de banden liep toen van de velg, op die ge broken boom na is er verder niets gebeurd". Ryknecht Florestein is de enige, die by het ongeluk is gekwetst. Hy zat als postiljon op het voorste paard, toen het span tegen de boom botste en liep een gekneusde voet op. Overigens heeft de blessure hem er niet van weerhouden om 's mid dags gewoon weer met de rytoer mee te gaan Jer zul Br1! ranlfe de idei IIOORDEUJKE WIND IBilt verwacht van heden- tot navond: veel bewolking met selijk wat lichte regen, en in het van het land aanvankelyk .1 daar mist. Later voornamelijk noordelyke helft van het land VCD#6 opklaringen. akke tot matige wind ruimend noord tot noordoost. Dezelfde «raturen als vandaag of iets la- Opgemaakt om 11.15 uur) 19 SEPTEMBER op: 6.19 uur; onder: 18.48 uur; lan op: 7.42 uur; onder: 19.49 •ater te Katwyk te 4.12 en uur, laagwater te 0.09 en 12.24 Ogw; r ft u r bestaat «H 14 Het incident, dat gisteren aan I stoorde. De calèche met de Pr in- stand gekomen nadat de paar- het begin van de feestelijkheden sessen Beatrix. Irene en Mar in Den Haag het protocol ver- J griet is tegen een boom tot stil den op hol waren geslagen. En kele ogenblikken later schoot van alle zijden hulp toe. waar door de paarden in bedwang konden worden gehouden en de Prinsessen het rijtuig konden verlaten. (§ucf Qfficuws Uit het Leidsch Dagblad van 18 Sept. 1863: Wij vernemen, dat in het laatst dezer maand het Cir- i que van den heer Blennou eenige dagen binnen Leiden zal worden geplaatst op de Ruïne (het tegenwoordige V. d. Werf park Red.) voor i i voorstellingen. Bij de plaats gehad héb bende aanbesteding van eenige openbare gemeente- werken is als minste inschrij- i ver aannemer geworden van l de herstelling van het leijen- dek van het Raadhuis. J. L. 4 Been» voor f4994

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1