Defensie gaat waarschijnlijk meer dan 2'2 miljard kosten STILBÉPAN Loonbeleid ambtenaren opnieuw in discussie Minister BOGAERS komt binnenkort met bouwnota het behoud van uw haar... Handhaving verticale structuur Ministerprincipieel nu niets veranderen Produktie nadelig beïnvloed door vele ongunstige factoren Minister De Jong weet het voor 1964 nog niet precies e ie In het georganiseerd overleg Bouwbeleid in de naaste toekomst 1 oorschotten Ook in België vakhond seis en Behandeling Britse treinroofzaak uitgesteld Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 september 1963 Vierde blad no. 31063 Minister P. S. J. de Jong (Defensie) heeft in zijn begroting voor 1964 een bedrag van ruim twee miljard 340 miljoen gulden aangevraagd voor dekking van de defensie-uitgaven. (Van onze parlementaire redactie) Naar de Marine gaat f 549 miljoen, naar de Landmacht f1113 miljoen en naar de Lucht macht f618 miljoen. Voor resterende uitgaven is dan nog f 60 miljoen beschikbaar. Met deze bedragen zal de minister waarschijnlijk niet toekomen. Hij heeft de Tweede Kamer vxeegedeeld, dat de begroting, die hij thans heeft ingediend, de neerslag vormt van het door het vorige kabinet na gestreefde defensiebeleid. Zodra hij zich iets meer heeft ingewrekt zal hit nog eventueel noodzakelijke wijzigingen voorstellen. De begroting, die minister Visser een jaar geleden indiende, had een eindcijfer van f. 2.187.920.000. Dit is f252.000.000 minder dan de thans in gediende begroting. In de begroting van minister Visser zyn in de standaard worden gebracht. De leve ring van de Starfighters vindt voor rang. Overwogen wordt nog, of het nood- - zakelijk is. enige uitbreiding te geven loop aan het eerder aangeschafte aantal van dit jaar echter ook nog enkele trainingsvliegtuigen. Voor de Neder- wijzigingen aangebracht en zullen iandse deelname aan de Europese produktie van de Hawk-wapens wordt nog enkele wijzigingen komen in ver band met nog niet bij het parlement aangevraagde gelden voor salaris- en pensioenverhogende maatregelen. Wanneer men deze extra-uitgaven bij de begroting van 1963 optelt, be draagt de (voorlopige) toeneming van de defensie-uitgaven op de be groting voor 1964 f 120.000.000. Minister De Jong laat er geen twij fel over bestaan, dat ons land nog zware defensielasten te wachten staan. Hij noemt enkele verplichtin gen. waaraan Nederland de komen de jaren moet voldoen. Eind 1964 zul len die verplichtingen, waarvoor thans dus nog geen geld is aange vraagd, anderhalf miljard gulden be dragen. Dit is f 280 miljoen meer dan de verplichtingen, die eind 1963 nog open zullen staan. Evenals vorige jaren biyft de Ne derlandse defensie-inspanning ge richt op het leveren van de over eengekomen bijdrage aan de N.A.V.O. en in het voorzien van de verdedi gingsbehoeften. die uitsluitend onder nationale verantwoordelijkheid val len. Over de veelbesproken reorgani satie van zijn departement laat de minister weten, dat h(j de *.g. verti cale structuur handhaaft, waar bij nu ook voor de Luchtvaart een staatssecretaris zal worden benoemd, dn feite trekt de bewindsman de ge deeltelijk verticale organisatie van zün departement, zoals die onder zyn voorganger bestond, thans volledig door - Red.) De minister meent, dat deze verticale structuur. waarby de zaken voor de drie krijgsmachtdelen geheel afzonderlijk zullen worden be hartigd. de voorkeur verdient uit politiek, bestuurlijk en organisato risch oogpunt. Plannen In het uitvoerige hoofdstuk over IHI de Koninklijke Marine wordt de ge- IU 'oef endheid van de zeemacht ge roemd. Het is het voorneman van de minister, het onder handen zijnde P aanschaffingsprogramma af te wer ken: bouw van twee fregatten, bouw van twee conventionele onderzeebo ten ter vervanging van twee boten uit de Walrus-klasse, vervanging van helikopters voor het vliegkampschip en aankoop van helikopters voor het tanker-voorraadschip en voor de fre gatten van de Van Speyk-klasse, ver vanging van lesvliegtuigen. De mo dernisering van het materieel richt zich in hoofdzaak op het vergroten van de mogelijkheden tot onderzee- bootbestnjding en het formeren van my nenbestr y dingsgroepen De motorisering en mechanisering tan de vyf parate brigades van de Koninkiyke Landmacht zal volgens «Jplan worden voortgezet. Acht pantser-infanteriebataljone zullen worden gemotoriseerd. Hier voor is een deel der voertuigen be steld. Verdere plannen zyn: uitrus ting van de genie met om. amphi- bisch brugslagmaterieel, verbetering van de tankbestrijdingsmiddelen en van de luchtafweermiddelen. Reeds zijn gelden opgebracht om over te gaan tot vervanging van de middelzware Centurlontanks en van de legerkorpsartillerie, zodra over de ret keuze van het nieuwe materieel is beslist. Al deze uitgaven beletten ge- lijkt ïjdige aanschaffingen voor de mobilisabele ondersteunlngsstryd- krachten en de eenheden in de natio- iale sector. Verwacht wordt, dat het DAF- pantservoertuig in het voorjaar van 1964 in serieproduktie zal kunnen komen. De oude jeeps zullen eind 1964 zyn vervangen, de levering van oolqde MAG-mitrailleurs zal begin 1965 zijn voltooid. Er worden zoveel oefen- f n raketten voor de Honest John instal- o, laties aangeschaft, dat het gebruik van dit wapen tot het tydstip van de n i vervanging is verzekerd. Een bestelling van lichte helikop ters zal nog in 1963 worden geplaatst. Frakerwijl de keuze van de middelzware my helikopters binnen afzienbare tyd p g kan worden gedaan, 'on< e >ot j leili, Vertragingen Onder het hoofdstuk „Koninklijke I -iLuchtmacht" wordt melding gemaakt I 1 van enkele vertragingen. De NAVO- I 1 bondgenoten zyn het nog niet eens lover het plan voor een gemeenschap- lrlel pelijk meldings- en gevechtsleidings- IOV stelsel. In verband met de aflevering van de Starfighters is voor Neder- land spoed geboden. Als de overeen- stemming niet spoedig wordt bereikt, zal Nederland zelfstandig overgaan Rtot het voorzien in de benodigde grondapparatuur, schryft minister De fIif 1964 zullen drie groepen gelelde pvi Gapenen met Hawks worden uitgerust. V Er moet echter rekening mee worden gehouden, dat het gereedkomen van de Hawk-opstellingen en de bybeho- rende legeringskampen in West- ad Duitsland vertraging ondervindt. Als gevolg daarvan moet worden ge- )LE vreesd. dat de volledige operationele 'gd gereedheid van de desbetreffende groepen op een later tydstip zal val- c „U n dan was voorzien. De tweede iLngroep geleide wapens van het type i jNike zal in 1964 op operationele een bedrag van f 40 miljoen aange vraagd. Het ligt in het voornemen om in aansluiting op het bestaande pro- duktieprogram nog een aanvullende order te plaatsen Voor onderzoekingskosten betref fende het V Stol-project <een verti caal opstijgend gevechtsvliegtuig; staat een bedrag van f 100.000 op de begroting. Een groot bedrag 106.5 miljoen wordt opgeslokt voor de verdere financiering van het Star- figh terprogramma. Personeel Een zeer belangryk vraagstuk op personeelsgebied, vooral voor de Landmacht. Is. dat er nog steeds zeer grote behoefte bestaat aan jeugdig, goed geoefend vrijwillig dienend per soneel, terwijl anderzijds moet wor den bevorderd, dat een deel van dit personeel vry spoedig de dienst weer verlaat. Het aantal functies, waarin oudere militairen kunnen worden ge plaatst is namelijk betrekkelijk klein en neemt zelfs nog iets af. Nagegaan wordt voorts of het mogeiyk Ls. een aantal functies bij Land- en Lucht macht, die eigenlijk door militairen zouden moeten worden bezet, perma nent als burger functies aan te wijzen. Zowel op de K.M.A. als op het K.I.M. konden meer kandidaten voor een opleiding tot beroepsofficier wor den aangenomen dan vorig jaar. Van de mogelijkheid voor uitblinkende onderofficieren om op de K.M.A. tot beroepsofficier te worden opgeleid is slechts een zeer beperkt gebruik ge maakt. De belangstelling van deze groep voor opleiding tot officier voor speciale diensten een mogehjkheid, die kort geleden is geopend over treft daarentegen de verwachtingen. Er blijft echter een tekort aan lagere officieren bestaan. Het aantal toegelatenen op de onderofficiersscholen van de drie krygsmachtonderdelen Ls afgenomen, maar voor de Landmacht en de Luchtmacht wordt deze achteruitgang ruim gecompenseerd door de aanmel ding van kortverbandvrywilligers en vrijwillig nadienende dienstplichti gen. In de militaire commissies voor ge organiseerd overleg vindt overleg plaats over voorstellen betreffende een nieuwe militaire pensioenwet. Deze wet zal grotendeels parallel lopen aan de toekomstige nieuwe burgerlijke pensioenwet. In 1964 zal f 8 miljoen nodig zyn voor het bouwen van woningen in Duitsland voor de aldaar verblijven de Nederlandse militairen. Voor het zelfde doel. maar dan in de Neder landse garnizoensplaatsen, vermeldt de begroting een bedrag van f 2.3 miljoen. Voor een bedrag van f 464.000.— zyn of zullen voorzieningen worden getroffen om op basis van het Ne derlandse leerplan lager onderwys te geven aan kinderen van in Duitsland wonende Nederlandse militairen. Een menigte van meer dan I monstratie gehouden bij de In- I wijl een naastliggend consu- duizend man heeft gisteren in donesische ambassade. Deze laatsgebouw in brand werd ge- Koeala Loempoer een felle de- I werd met stenen bekogeld, ter- I stoken. U kunt niet meer (en niet minder) doen voor uw haar dan het dagelijks verzorgen met Stilbépan. Het tonicum dat haaruitval effectief stopt. shampoo (4 soortenvoor elk haartype. Stilbépan èn uw goede zorgen zijn het behoud van uw haar. ST11JB&PAM DAGRA N V. DIEMEN (Van onze parlementaire redactie) De minister van Binnenlandse Za ken. mr, E. H. Toxopeus. is voorne mens de hele problematiek van de salariëring van het rijkspersoneel te gelegener tyd met zyn voorlopige vi sie daarop ter dLscussie te stellen in het georganiseerd overleg. Deze maatregel houdt verband met het bepalen van het beleid op lange re termijn. De minLster deelt dit mee ln de toelichting op zijr. begroting voor 1964. In diezelfde toelichting deze vraagstukken aan de orde te laat hij reeds weten, dat het te voe- stellen in het georganiseerd overleg, ren salarLsbeleid geen principiële wy- Daarnaast acht de minLster be ziging dient te ondergaan. zinning nodig over de bruikbaarheid Ir. de toelichting op zyn begroting I van het systeem van verdienstebe- spreekt de minister nogmaals uit dat loning voor de ambtenarenwerklie- hij een goed functionerend overleg 1 den- is voor hem de vraag, Wel is het een inoeilykheid, dat elk Jaar eerst tot een voorlopige vast stelling van de salarisverhoging moet worden overgegaan en dat in een later stadium een naberekening moet plaats hebben, nadat de loonsverho gingen in het bedrijfsleven in feite al hebben plaatsgehad. Het is het voornemen van de mi nister, zich zowel over dc frequentie van de salarisverhogingen als wel over de daarmee gepaard gaande naberekening nader te bezinnen en dat hy ernaar streeft, dat de eigen ziektekostenregeling voor het rijks personeel. waarover in het georga niseerd overleg wordt gesproken, in 1964 in werking kan treden. Politie in de centrale commissie voor geor gamseerd overleg in ambtenarenza ken en in de byzondere en dienstcom missies een hoeksteen acht voor het overheidspersoneelsbeleid. De nota over het overleg, die de bewindsman, zoals bekend, aan de Staten-Gene- raal wil overleggen, zal worden inge diend, zodra de centrale commissie zich zelf over deze nota heert uitge sproken. Los kan niet De minister is van mening, dat het te voeren salarisbeleid voor het over heidspersoneel geen principiële wy- ziging dient te ondergaan. Een zelfstandige salarispol itiek los van het bedryfsleven is niet mogelyk. of dit systeem, dat in het bedryfsleven wellicht met vrucht kan worden toe gepast. gezien de aard van de over heidsdienst daarin wel reëel toepas baar is. Minister Toxopeus is nog niet tot een conclusie gekomen, maar indien zyn beraad ertoe zou leiden dat het bet-er zou zyn, dit systeem niet langer te handhaven, dan zal tevens moeten worden beslist, welk ander systeem voor het vaststellen van de bezoldiging van deze groep personeel moet worden gekozen. Na de verbetering van de politie- salarLssen in 1962 is het aantal va catures afgenomen, en wel van 1542 op 1 juli 1962 tot 1468 op 1 juli van dit jaar. Het aantal aspiranten bedroeg op 1 juli 1962 410 cn op 1 augustus 196J ruim 500, onder wie begrepen 20 as piranten van 17 jaar en 33 van 18 jaar. Het ls duideiyk geworden, dat de verlaging van de aanstellingsleef- tijd en de verhoging van de oplei dingseisen veel instemming en waar dering ontmoeten, aldus mr. Toxope us. Een wijziging van de regeling van de rechtstoestand en beloning voor de reserve rijks- en gemeentepoli tie is in voorbereiding. De sterkte van de reservegemeentepolitle be droeg op 1 juli rond 6000 vry willi ger s. de helft van de organieke sterk te. Minister Toxopeus denkt aan een nieuwe opzet voor do opleiding van het lager poiitiekadeiVerwacht mag worden, dat de rechercheoplei ding, die in het najaar zal begin nen, in een behoefte zal voorden. Advertentie Ver li o. ging RADIO TELEVISIE (Van onze parlementare redactie) Minister Bogaers van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal op korte termijn aan de Staten-Generaal een nota overleggen, waarin de gedachten zullen worden uiteengezet over het in de naaste toekomst te voeren bouwbeleid. In deze nota zal de minister onder meer ingaan op de omvang en de aard van de reële woningbehoeftede opvoering van de bouwprodukt.e (meerjarige bouwprogramma's, continuïteit in de woningbouw, benutten van alle bouwcapaciteit, research); het aandeel van de woningbouw in het algemeen bouwprogramma; de verdeling van de woningbouw over de onderscheidene sectoren (woningwetwoningen, premie woningen, wo ningen in de ongesubsidieerde sector; het subsidiebeleid voor de woning bouw (huurwoningen, eigen woningenhet huur- en bouwprijsbéleid; de kwaliteit van de woningbomo en de krotopruiming en sanering. De minister zegt deze nota toe in de memorie van toelichting op de ontwerpbegroting voor zijn departe ment voor 1964. Hij verwacht, dat de verwerkelijking van zijn plannen tot hogere uitgaven zal leiden dan in de nu ontworpen begroting zyn geraamd. In dat geval zal hjj echter niet aarzelen aanvullende begrotingsvoor stellen te doen. In 1964 zullen er 90.000 woningen worden gebouwd. Dit is de helft van het totale bouwprogramma. De ver deling van de woningen is als volgt: 45.000 woningwetwoningen en 25.000 premiewoningen, zodat er voor de vrije sector 20.000 overblyven. Van de premiewoningen zullen er 5000 door woningbouwcorporaties met gemeen- teiyke garantie kunnen worden ge bouwd. Het programma voor 1964 vermeldt voor de gebouwensector een bedrag van f3.550 miljoen. Dit is f. 450 mil joen meer dan de raming voor 1963. Deze verruiming zal in hoofdzaak ten goede komen aan de woningbouw en aan gebouwen voor de nyverheid. Voor jaarlykse bydragen voor reeds bestaande en in 1964 op te leveren woningwetwoningen is een bedrag van f. 142 miljoen uitgetrokken. Het bedrag aan voorschotten, dat in 1964 door het Ryk ter financiering van woningwetwoningen ter beschik king zal worden gesteld, wordt ge schat op totaal f. 1.021 miljoen. Hier in is f 30 miljoen begrepen voor de uitvoering van achterstallig onder houd en de verbetering van het woongerief van vóór 1945 tot stand gekomen woningwetwoningen. De uitkeringen, die in 1964 zullen moeten worden gedaan ingevolge de subsidieregelingen voor de particu liere bouw worden geraamd op totaal f. 73 miljoen. Het maximum van de in 1964 aan te gane verplichtingen voor subsidiëring van de particuliere nieuwbouw wordt gesteld op f. 62 miljoen. Voor woningwetwoningen, die vol gens de zogenaamde ..keuzeplannen" zullen worden gebouwd, zal voor een aantal van 10.000 een extra toeslag van gemiddeld f. 2.— per week wor den toegekend. In de ontwerp-begroting voor 1964 is een bedrag van f. 28.8 miljoen op genomen voor stedebouwkundige re constructie en krotopruiming. Dit is f. 13.8 miljoen méér dan de begro ting van vorig jaar vermeldde. Van Rijkswege zal aan de Stich ting Risicofonds voor de Bouwnijver heid en de Stichting Risicofonds voor het Schildersbedryf garantie kunnen worden verstrekt voor het nakomen van verplichtingen, voortvloeiende uit leningen, die de fondsen zouden moeten opnemen ter veiligstelling van de verletuitkeringen De langdurige verletuitkeringen tijdens de laatste winter hebben de reserves van deze fondsen uitgeput. Ze konden slechts door middel van leningen aan hun verplichtingen tegenover de werk nemers voldoen. Het gebied van de zogenaamde ..kleine ring" (RotterdamDelft Den HaagLeidenAlphenGouda l vraagt byzondere aandacht met het bog op de daar te verwachten stede lijke bebouwing en de oprichting van kassencomplexen. In dit gebied, maar ook elders in de Randstad, maken de vooruitzichten voor de komende ont wikkeling het veiligstellen van de „bufferstroken" tussen de grote ste den tot een urgente zaak. Een rap port hierover van de vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan ligt gereed ter behandeling in de raad voor de ruimtelijke ordening uit de ministerraad. Bouwprogramma In het bouwprogramma voor 1964 wordt uitgegaan van een totale pro duktie in de bouwnijverheid van f. 4.700 miljoen. In de gebouwensec tor zal f. 3.550 miljoen kunnen wor den verwerkt. Dit laatste bedrag is gebaseerd op de gerealiseerde produktie in 1962 ad f. 2.908 miljoen. Naar verwachting zal in 1964 de produktie 21,9 procent ho- De vraag of per 1 januari 1964 een algemene salarismaatregel zal moeten worden getroffen kan pas worden beantwoord, nadat de moge- Ujkheden voor het algemene loonbe leid in 1964 hekend z(jn geworden, schrijft de minister. In elk geval zullen per 1 januari eventuele gevolgen van de nabere kening van de z.g. trendverhoging 1963 in de salarissen moeten worden verwerkt. Op 1 januari zal tevens de derde fase van de z.g. gedifferentieerde sa larismaatregel t?n uitvoer worden gebracht. Over de afschaffing van I de gemeentoklassificacie schryft de minister, dat deze het Rijk f 22 mil joen zou kosten. Het systeem heeft zyn sympathie niet, maar de over heid kan zich ten deze niet losma ken van de ontwikkeling in het be drijfsleven. Wat mogelyk is zal de minister niet nalaten te bevorderen De minister laat tenslotte weten, het produktieprijspeil met 7.2 pro- E*n a,k*«nene het socialis- cent zal stijgen. tische vakverbond in Begië voor een jaarlykse vakantie van drie weken, ffol.swi °pzp«en van d« CAO door de bij IJPIlOCjte dit vakverbond aangesloten bouwvak- arbeiders en stakingen in de schoen industrie en in de haven van Gent, duiden ook bij onze zuiderburen op een toenemende spanning aan het sociale front. De ontwikkeling van de bouwny- verheid in de laatste jaren wordt ge kenmerkt door enerzyds een sterk groeiende behoefte aan bouwwerken en anderzyds een stagnatie in de groei van de bouwcapaciteit. De sterke groei van de behoefte kan slechts ten dele worden toegeschreven aan conjuncturele factoren. De toe nemende bouwbehoefte heeft in be- langryke mate een structureel karak ter als gevolg van de economische groei en de daarmee samenhangende welvaartstoeneming. Dit geldt zowel voor de woningbouw als voor de bouw van andere gebouwen. De snelle aanwas van het aantal woningbehoerende huishoudens wordt behalve door de bevolkingstoeneming en tevens door het verschijnsel van de zogenaamde gezinsverdunning, veroorzaakt door de hoge eisen, die men ten gevolge van de groeiende welvaart aan het wonen stelt. De stagnatie in de groei van de uitgegaan, dat in vergelijking laatstgenoemd jaar: ger zijn dan in 1962. Hierbij is er van bouwcapaciteit is het gevolg van een met j cumulatie van diverse factoren. De weersomstandigheden een uiter mate belangryke factor voor de bouw- produktie waren de laatste jaren ongunstig. Voorts had de medio 1961 ingevoerde werktydverkorting in 1961 en 1962 een ongunstige invloed op de de arbeidersbezetting op de bouw werken met 7,5 procent zal toe nemen; bij normale weersomstandigheden een produktien inst van 5.7 pro cent wordt bereikt (de weersom standigheden in 1962 veroorzaak ten een produktieverlies ter groot te van dit percentage): de produktiviteit met 1,5 procent zal toenemen; De eisen van de socialistische bouw vakarbeiders gaan verder dan alleen een loonsverhoging en zyn gericht op een algehele herziening van de ar beid in de bouwindustrie. Behalve een verhoging van de lonen met tien procent, worden verlangd een in etappes te bereiken 40-urige werk week. verbetering van de maatrege len voor de arbeidsveiligheid, meer garanties voor de bestaanszekerheid en een derde betaalde vakantie week. Deze laatste eis zal trouwen» een punt uitmaken van het pro gramma van de overkoepelende so cialistische vakvereniging, het Alge meen Belgisch Vakverbond. De behandeling van de britse trein roofzaak voor de rechtbank van Ay lesbury is uitgesteld om de politie. ontwikkeling van de produktie per die in de afgelopen week enkele ar- arbeider per jaar. Dit geheel van on- r» staties verrichte, meer tyd te geven i gunstige invloeden werd nog ver- voor haar voorbereiding. sterkt door de algemeen toegenomen De datum waarop de behandeling spanning od de arbeidsmarkt, waar- zou beginnen was aanvankelijk vast- door in dc bouwnijverheid de werken cesteld op aanstaande vrijdag. doch I niet optimaal waren bezet 1 is nu op 26 september bepaald.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11