TROONREDE vraagt aandacht voor: t aI wereldverhoudingen Europese samenwerking contact met Indonesië Benelux-verband harmonische interne groei lonen en prijzen ouderdomsvoorziening invaliden en kinderen rol van de P.B.O. gezondheidszorg bestrijding woningnood landbouwstructuur gemeente en belasting vrij etij dsbesteding Clandestiene s antiquiteiten Jjpgericht 1 maart 1860 Dinsdag 17 september 1963 Derde blad no. 31062 H.M. de Koningin heeft hedenmiddag in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de nieuwe zitting van de Staten Generaal geopend met de volgende troonrede: Leden der Staten Generaal. In deze tijd van dynamische ontwikkeling groeit het bewustzijn van onderlinge afhankelijkheid en neemt ook het verlangen naar samenwerking toe. In dit bewustzijn en in dit verlangen vindt het streven naar vereniging van de vrije Europese landen zijn uitgangspunt. Het is voor ons Koninkrijk van veelb elang, dat hetgeen in de Verdragen van Rome en Parijs is neergelegd in zijn geheel wordt verwezenlijkt. De opvatting van de Regering is steeds geweest, dat deze verdragen de totstandkoming beogen van een open en democratische Europese gemeenschap, een gemeenschap, die niet een verdelende, maar een verenigende functie moet hebben. Slechts een op brede en hechte basis georganiseerd Europa zal in staat zijn op voet van gelijkwaardigheid samen te werken met de bondgenoten aan de andere zijde van de oceaan. In Atlantisch verband kunnen wij vruchtbaar blijven werken aan het behoud van de vrijheid, de groei van de Westerse samenleving en de ontwikkeling van de constructieve krachten in de wereld. Het stemt tot voldoening, dat inmiddels vele landen het Verdrag tot stopzetting van boven grondse kernproeven hebben ondertekend. Het voorstel tot goedkeuring van dit verdrag, dat tot vermindering van de internationale spanningen kan leiden, zal U weldra bereiken. Ondanks deze mogelijkheid tot ontspanning blijft het defensiebeleid er onverminderd op gericht naar ons beste vermogen een aandeel te leveren tot de gezamenlijke ver dediging in Atlantisch verband. De Regering zal het hare ertoe bijdragen om de tarief- onderhandelingen, die het volgend jaar te Genève zullen plaats vinden, te doen slagen. Deze onderhandelingen, waarbij ook de internationale problemen van de landbouw zijn betrokken, zullen naar zij hoopt een nieuwe fase in de ontwikkeling van het internationale handelsverkeer inluiden. Zowel tüdens de tariefonderhandelingen als tijdens de Wereldhandelsconferentie, die eveneens het volgend jaar zal plaats vinden, verdienen de problemen van de ont wikkelingslanden bijzondere aandacht. Vermindering van de belemmeringen in het handelsverkeer met die landen moet daarbij voorop staan. Het economische leven in de ontwikkelingslanden moet voorts een bredere grondslag verkrijgen, opdat zij in staat geraken op eigen kracht hun welvaart te verhogen. De thans helaas nog toenemende welvaartsverschillen in de wereld maken het des te nood zakelijker op ruime schaal financiële en technische hulp te bieden. De Regering streeft naar een evenwichtig pro gramma van hulpverlening binnen het Koninkrijk en daarbuiten in verscheidene bilaterale en multilaterale vormen. Het verheugt de Regering, dal de betrekkingen tot Indo nesië belangrijk zijn verbeterd. Nu de eerste stappen zü" gezet naar normalisering van het handelsverkeer, heeft zij goede hoop, dat dit zich geleidelijk zal ontplooien. De samenwerking in Benelux-verband acht de Regering van dea te meer betekenis, nu de internationale betrek kingen zoveel hechter worden. Het verdrag Inzake een verbeterde Schelde-Rynverbin- ding, dat voor de verhouding van ons land tot België zo belangrijk is, zal U ter goedkeuring worden voorgelegd. De Regering is ervan overtuigd, dal de goede verstand houding binnen het Koninkrijk der Nederlanden zal wor den bestendigd. De Koninkrijksgedachte moge daarbij ook komend jaar weder onze drie landen bezielen. Het sociaal-economische beleid richt zich zowel op een zo krachtig mogelijke en evenwichtige groei van de economie op lange termijn als op de beheersing van de conjunctuur. Ten behoeve van de economische ontwikkeling zal in samenwerking met het bedrijfsleven een onderzoek wor den ingesteld naar de vooruitzichten op middellange ter mijn voor onze volkshuishouding als geheel en voor ver schillende sectoren afzonderlijk. Daarbij zal rekening worden gehouden met de wijze waarop de commissie van de Europese Economische Gemeenschap zich een dergelijk onderzoek in Europees verband heeft gedacht. Mede ten gevolge van een bijzondere verhoging van de landbouwuitgaven zal de Rijksbegroting voor 1964 een grotere toeneming van de uitgaven vertonen dan past bij het door het Kabinet als grondslag aanvaarde financiële beleid. Dit beleid is erop gericht, de stijging van de uit gaven in de periode tot en met 1967 als geheel genomen, achter te doen blijven bij de groei van het nationale inkomen. Uit een oogpunt van conjunctuur-beïnvloeding voldoet de begroting aan de eisen die daaraan moeten worden gesteld. Een ontwerp voor een nieuwe Comptabiliteitswet zal U deze zittingsperiode worden aangeboden. De Regering vertrouwt, dat het georganiseerde bedrijfs leven. dat in eerste instantie verantwoordelijk is voor het loonbeleid, de loonkostenstijging voor 1964 binnen aan vaardbare grenzen zal houden. Naar haar mening worden die grenzen primair bepaald door de macro-economische produktiviteitsontwikkeling, maar daarnaast acht zij van grote betekenis het verband tussen de loonontwikkeling en het prijspeil, het investeringsniveau en de concurrentie positie ten opzichte van het buitenland. Intussen is de Regering met zorg vervuld over een aan tal met de zeer krappe arbeidsmarkt samenhangende verschijnselen die een ernstige inbreuk maken op een ver antwoorde loonvorming. Zij zal In nauw overleg met het georganiseerde bedrijfsleven dit vraagstuk onder ogen zien. Gelet op de aanhoudende spanning in de conjunctuur en de opwaartse druk op de prijzen zal de Regering een krachtig prijsbeleid blijven voeren. Zij ziet ook dit In nauw verband met een verantwoord loonbeleid. Voorts zal zij een juiste prijsvorming door een actief mededin gingsbeleid bevorderen. De grote zorg, die de Regering draagt voor de sociaal en economisch zwakken van onze samenleving, brengt mede. dat zij in het geheel van haar beleid een voorname plaats toekent aan de verhoging tot een sociaal minimum van de uitkeringen krachtens de algemene ouderdoms voorziening. Voorstellen terzake zal zij spoedig na ont vangst van het advies van de Sociaal Economische Raad uitwerken. Nadat het Georganiseerd overleg In ambtenarenzaken het beraad over een nieuwe pensioenwet heeft beëindigd, zal de Regering een desbetreffend wetsontwerp indienen. Met het indienen van een voorstel tot uitbreiding van de werkingssfeer van de Interimwet invaliditeitsrente- t rekkers beoogt de Regering een verdere verbetering van de voorzieningen ten behoeve van de gehandicapten. Een wetsvoorstel om de inkomensgrens in de Algemene Kin derbijslagwet te doen vervallen, zal U binnenkort bereiken. l)e Regering acht de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie een belangrijk instrument om ondernemers en werk nemers gezamenlijk een grotere verantwoordelijkheid te geven voor de gang van zaken in het bedrijfsleven. Zij ziet met belangstelling het advies van de Sociaal Econo mische Raad over de herziening van de Wet op de be drijfsorganisatie tegegmoet. In een tijd, waarin de toenemende industrialisatie en verstedelijking van ons dichtbevolkte land de gevaren van de mens in zijn levensmilieu doen stijgen, worden hoge eisen gesteld aan het beleid op het gebied van de volks gezondheid. De Regering hoopt, dat de Ziekenfondswet en de Wet op de ziekenhuistarieven in de komende zittingsperiode tot stand zullen komen. De zorg voor de geestelijk zieken zal haar bijzondere aandacht hebben. Het ligt in het voornemen de Algemene bijstandswet op 1 januari 1965 in werking te doen treden. Voorts is in voorbereiding een nieuwe regeling van het consumptieve geldkrediet. In de loop van het zittingsjaar zal een ontwerp-Woon- wagenwet worden ingediend, waarmede de aanpassing van de woonwagenbevolking aan de gevestigde samenleving wordt beoogd. In de regeringsverklaring van 31 juli is uiteengezet van hoeveel belang de Regering de opheffing van de woning nood acht. Aan de bestrijding van dit maatschappelijke euvel heeft ztf de hoogste prioriteit toegekend. Daarvoor zal zo nodig inbreuk w'orden gemaakt op de norm. die voor de toelaatbare stijging van de uitgaven is aanvaard. De Regering wil door een samenstel van maatregelen de produktiviteit en de totale produktie van de bouw nijverheid opvoeren. Eén van deze maatregelen is de be vordering van de continuïteit in deze bedrijfstak. Een nota over dit beleid zal zij spoedig indienen. Het overleg met het bedrijfsleven is inmiddels ver gevorderd. Alles zal in het werk worden gesteld, boven het in het bouw programma vermelde totaal van 90.000 woningen uit te komen. De Regering zal blijven streven zowel naar de ontplooiing van het Europese landbouwbeleid als naar verhoging van de rentabiliteit van de Nederlandse landbouw. Ter tegemoetkoming in de moeilijke omstandigheden, waarin vooral de veehouderij en het gemengde bedrijf verkeren, wil de Regering, mede door een hogere bijdrage uit de Rijksmiddelen, de uitkomsten van de melkveehouderij trachten te verbeteren. Structurele aanpassing van de landbouw is noodzakelijk Het Ontwikkelings- en saneringsfonds zal daarvoor een waardevol hulpmiddel zijn. In de begroting zyn voorts meer middelen dan voorheen aangevraagd voor de ruil verkaveling en andere cultuurtechnische werken. De Regering is voornemens de verschillende vraagstuk ken. die verband houden met de ruimtelijke ordening, sterker te coördineren en in te passen in één beleids- patroon. De Regering is verontrust over het toenemen van het aantal verkeersongelukken. Zij zal verdere maatregelen treffen ter verhoging van de verkeersveiligheid. De handhaving en de vernieuwing van het recht nemen een belangrijke plaats in het regeringsbeleid in. In het komende zittingsjaar zullen wetsontwerpen worden inge; diend met betrekking tot het verbintenissenrecht en onder delen van het burgerlijk procesrecht. De Regering acht de voorgestelde vernieuwing van de regelen omtrent de rechtspositie van vreemdelingen van veel belang. Het aandeel der lagere organen in het geheel van de landelijke ontwikkeling is van grote betekenis, omdat daardoor het eigen karakter van de provincie en de ge meente tot zijn recht komt. De Regering hoopt daarom, dal spoedig de wetsontwer pen tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied en wijziging van de Gemeentewet met betrekking tot de binnengemeentelijke decentralisatie zullen worden behan deld. Er bestaat een wisselwerking tussen de toeneming van de materiële welvaart en de geestelijke en culturele ont plooiing van ons volk. Biedt immers de welvaartsstijging ruimere mogelijkheden tot ontwikkeling van onderwijs en cultuur, zij stelt er tegelijkertijd ook nieuwe eisen aan. Het snel veranderende wereldbeeld dwingt meer nog dan in het verleden er zorg voor te dragen, dat onze jeugd in het gezin, op de school en daarbuiten terdege wordt voorbereid op de taken waarvoor zij zich gesteld zal zien. Een goed onderwijssysteem is zowel voor de opvoeding van de jeugd, als voor de krachtige groei van onze volks huishouding noodzakelijk. Om deze redenen zal de Rege ring de uitbreiding van de instellingen voor wetenschap pelijk onderwijs en onderzoek krachtig bevorderen. Zij zal zowel voortwerken aan de vernieuwing van ons onderwijs bestel. als de nodige zorg besteden aan de vorming buiten schoolverband. Daarnaast acht zij ook voor de volwas senen een doelbewuste bevordering harerzijds van de sport, evenals van alle andere vormen van actieve vrije tijdsbesteding, een taak van groot gewicht. Vele problemen vragen een oplossing en velerlei doel einden dienen te worden nagestreefd. De mogelijkheden zijn evenwel beperkt, zodat steeds met wijsheid een keuze zal moeten worden gedaan. De door de Tweede Kamer beoogde verandering in de procedure van de begrotings behandeling, waartoe dit jaar wederom een proef zal wor den genomen, kan mettertijd het overleg over deze keuze verbeteren. De Regering heeft het vertrouwen, in gemeen overleg met de Staten-Generaal, in het thans aanvangende parle mentaire jaar een vruchtbaar beleid te kunnen voeren. Ik wens U voldoening toe bij de vervulling van Uw ver antwoordelijke en veelomvattende taak. Dat Gods zegen op Uw arbeid ruste! Met deze bede verklaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal voor geopend. Waarde zestig miljoen lire 34 Agrlgento, een plaats op Sicilië It de politie een clandestiene col- J. ie van Griekse en Romeinse oud- .r® en ontdekt, die een 80-jarige in Hg oop der jaren had opgegraven. ontdekking kwam per toeval de politie op zoek was naar een rdevolle Griekse vaas die enkele jn geleden was gestolen, e politie vond geen spoor van de i. BU een huiszoeking in de wo- r van Antonio Giuffrida. een wel elde inwoner van Agrigento. kwa- i B i de onbekende kunstschatten aan licht. tijes opgesteld en wetenschappe- gecatalogisecrd. stonden daar ten en bronzen beeldjes, Griekse o n en munten uit het Republi- ackise en keizerlijke Rome. iboi lufl'ruda had tot een waarde van schatting 100 miljoen lire in woning opgeslagen. U vertelde de politie dat hij uit lebberU in het dal der tempels, ie buurt van Agrigento. had ge- ten en zo zUn verzameling voort- ind had aangevuld. Tlge tijd geleden schonk Giuffruda Archiologisch Museum van zijn 1 nplaats een collectie oudheden Waarde van 60 milpoen lire. 6 t politie heeft inmiddels beslag scl gd op de gevonden voorwerpen in le oude man beschuldigd van on- Grimeur Herman Michels overleden Concertenserie van de „Kunstkring j Gisternacht is in Amsterdam op 68- i jarige leeftijd overleden de in toneel- voor Allen' Ook in het komende seizoen orga- film- en televisiekringen bekende niseert de „Kunstkring voor Allen" grimeur Herman Michels. De heer Mn xrie van concerten. Michels was directeur van de Fa. Op 18 oktober opent de pianist Michels, toneelkappers, grimeurs en stelen Askena.se deze met een reci- pruikenfabriek iii Amsterdam. tal. Dinsdag 12 november speelt het Loewenguthkwartet een afwisselend Hij stamde uit een echt grimeurs geslacht, want ook zijn vader en grootvader waren grimeur. Hei-man Michels werkte, behalve voor beroepsacteurs, ook zeer veel voor amateurgezelschappen. Toneelgroep Theater naar Oostende (Van onze correspondent in Brussel' De toneelgroep Theater uit Arn hem zal op 8 november a.s. in de Kon. Schouwburg te Oostende op treden. Op het programma staat Don Juan of De liefde voor de wiskunde van Max Frisch. Het heeft oorspronkelijk in de be doeling gelegen dat wijlen Cruys Voorbergh de regie van dit stuk zou voeren. De voorstelling vindt plaats onder auspiciën van de Vereniging „Vrienden van het Nederlands To neel te Oostende". wettig bezit van antiquiteiten. Volgens de Italiaanse wet zijn alle archeologische vondsten staatseigen dom. programma, donderdag 9 januari treedt het duo Herman Krebbers (viool* en Danielle Dechene (piano) op. donderdag 6 februari brengt de altzangeres Aafjes Heynis een liede- renavond en maandag 2 maart speelt de Nederlandse pianist Hans Henke- mans. Steenmuseum in Frankrijk In Lyon is het allereerste steen- museum van Frankrijk geopend, dat Is ondergebracht in dc Maison des jeunes (191 boulevard des Etats- Unis). Steenmonsters uit alle delen van Frankrijk, alsmede uit Zweden, Rus land en de VS., zyn hier samenge bracht. Men kan er marmer zien en graniet, leisteen, slangensteen, kwarts, lava, zandsteen, porfier, onyx, albast en vele andere steen soorten. Het museum is tot stand gekomen dank zij de medewerking van een Lyonnees beeldhouwer en vele steen- verwerkende industrieën. Ida Wasserman PHILHARMONIE te Antwerpen (Van onze correspondent in Brussel* 16 maart van hel volgend jaar zal Ida Wasserman als voordrachtskun stenares optreden by het Antwerps Philharmoniseh Orkest dat dan on der leiding staat van Eduard Flipse. Op het programma staan fragmen ten uit Electra van Diepenbrock en Peter en de Wolf van Prokofjew. Het concert zal het laatste zijn van een reeks van 12 winterconcerten. Het eerste daarvan, op 14 oktober a.s. zal tevens een jubileumconcert wor den voor Flipse. die dan voor de 50ste keer een concert van de Ant werpse Philharmonie zal leiden. Hy heeft in de tijd van ongeveer vier jaar het concert van een pro vinciale instelling gebracht tot een ensemble dat niet alleen in België meetelt, maar dat ook concerten in het buitenland gaat geven, in no vember a.s. te Bad Godesberg en in oktober van het volgend jaar tijdens de Semaines Musicales te Parys. net vorig jaar werden de Antwerpse concerten door gemiddeld 1500 per sonen per concert bezocht en dit jaar heeft men, één maand voor de eerste uitvoering, meer abonnees dan ooit tevoren. In de jongste vier seizoenen heeft men werken van 52 componisten uit gevoerd, waaronder van 16 Belgische met 29 composities. Pieasso-monument voor Marseille Enkele jaren geleden werd door Griekenland aan de stad Marseille een enorm blok Pentelisch marmer aangeboden. Het gemeentebestuur i van Marseille heeft thans de kunste naar Picasso verzocht een monument j te ontwerpen dat de stichting van de stad in beeld brengt. Het monument zal een plaats krijgen nabij de oude haven. Volgens de legende zou Marseille rond 2600 jaar geleden zijn gesticht door een groep bewoners van Phocis, wier schip aanlegde in de fjord, die later de oude haven zou worden. De Grieken onder leiding van hun hoofdman Protis werden ontvangen door een stam van Liguriërs. Gyptis, de dochter van het Ligurische stam hoofd. stond op het punt haar huwelijkskeuze te doen, toen de Grieken aan land kwamen en uit alle aanwezige mannen koos zij zich als echtgenoot Protis. EXPOSITIES PAUL KLEE EN FRANZ KLINE In het Stedelijk Museum te Am sterdam wordt van 19 september tot 4 november een tentoonstel'ing ge houden van aquarellen van Paul Klee. Deze keuze uit de verzamlingen van de heer Felix Klee, de zoon van de schilder, en de Paul Klee Stich ting te Bern omvat 120 werken die in Nederland nog niet zijn getoond. De heer Felix Klee zal donderdag avond 19 september de expositie ope- Première „Maaier Makaber" bij <le „Nieuwe Komedie" In de Kon Schouwburg te Den Haag is gisteravond de premiere gegaan van ,.De rondgang van Maaier Makaber" van de Vlaming Michel de Ghelderode. opgevoerd door „De Nieuwe Komedie". Dit is 'n fantastisch, dichterlijk en burlesk spel. daterend uit 1934, toen de wereldoorlog reeds dreigde. De hoofdrollen werden vertolkt door Paul van Gorcum (Makaber), Peter van der Linden (de filosoof) Cees Pypers (de dronkaard-straat zanger), Mart Gevers (belichaming van het kwaad) Herman Vinck (de jonge prins, symbool van het goed en het rechtvaardige). De regie berustte bij Joh. de Meester, de kostuums en het décor waren van Niels Hamel. Remco Campert verzorgde de vertaling. nen en een lezing houden over het werk van z(Jn vader. Van 20 september tot 20 oktober wordt in hetzelfde museum een ten toonstelling gehouden van werken van de Amerikaanse schilder Franz Kline. Deze expositie zal officieel worden geopend in aanwezigheid van de ambassadeur der V. S. mr. John S. Rice. Von Kara jan vocht met inbreker Volgens een politic-mededeling is de dirigent Herbert von Karajan ge wond geraakt tijdens een gevecht met een inbreker in zijn villa in Saint-Tropez. Bij het gevecht sneuvelde de bril van de orkestleider en een splinter drong in zijn wenkbrauw. De wond is niet van ernstige aard aldus de politie. Na in een ziekenhnis behan deld te zijn. keerde Von Karajan naar zyn villa terug. Von Karajan, die sliep, werd wak ker door geluiden in het gedeelte van de villa op de begane g-rond. Hy ging naar beneden en zag een Jon geman bezig met het leeghalen van kasten en laden. Het personeel van de villa wist de inbreker, een Duitser, te overmeeste ren en aan de politie over te leveren. Charles Munch voor Residentie-Orkest In aansluiting op het elders gepu bliceerde artikel over het Residentie - Orkest zy gemeld, dat Charles Munch het orkest zal dirigeren op 21 novem ber. Soliste is op die avond de pianiste Nicole Henriot zjj speelt het eerste Dianoconcert van Franz Liszt. De andere uit te voeren composities zijn Concerto Qrosso van Handel, dc Variations Symphoniques van César Franck en dc Derde Symfonie van Albert Roussel.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5