Ada Ivok verslagen door gr Zweedse Karen Stenback kunst kalei öoscoap Roodenburg—H.B.S. een bijzonder duel Prachtige race van Gerda Kraan en Janny van Eyck-Vos op 800m Roodenburg-HBS Teleurstellingen in zeslandenzwemwedstrijd HOEK VAN HOLLAND-HARWICH LUSTRUMPREMIERES VAN HET NED. DANS THEATER Enorm totaal voor Vlassov Ploeg voor TOKIO-1963 Sportsplinters Witteman „De opvolger" Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 14 september 1963 Derde blad no. 31060 LMHC-Laren Het hoc key seizoen is weer begon nen en de LMHC zal het morgen moeten opnemen tegen Laren. Dit duel behoort nog niet tot de voort zetting van de onderbroken compe titie van vorig jaar, maar tot de be kercompetitie. In verband met het grote inter nationale toernooi in Lyon begint de competitie pas daarna. De westelijke eerste klasse is met Breda en HHYC verdeeld in twee poules: de nrs. 1 en 2 van elke poule gaat direct over naar de vierde ronde van de lande lijke competitie. De LMHC is inge deeld bij Laren, Amsterdam, Kam pong. HHYC en BMHC. Het zal voor de Leidenaars zeer moeilijk zijn hier tot de eerste twee plaatsen door te dringen. Er is weinig verandering in de Leidse ploeg. Een verheugend feit is de terugkeer van Theo Ykema, die vorig jaar nog tot de Nederlandse selectieploeg behoorde. Het is ech ter nog niet zeker of de bond akkoord gaat met deze overgang. Leiden stelt hem in afwachting van een beslissing toch maar op. De LMHC heeft de beschikking over de volgende spelers: doel: Van Waveren, achter: Van HeesenMoens, midden: Bijlsma, Plantenga, Koeke- bakker, Jansen en Ykema, voor: De- menint, Van Ravenswaay Claassen, Krol, v. d. Bosch en De Haas. Goe- koop is door een blessure niet be schikbaar, Deutman is nog in Zuid- Afrika. Wat de wedstrijd van morgen be treft: Laren is altijd sterker geweest dan LMHC, maar wie weet maken onze stadgenoten daar zondag een einde aan. Advertentie Zondag a.s. 2.30 uur Gewone prijzen. Hoe komt mijn club uit? LFC Den Hoed, Kanbier, Sira, G. v. d. Heyden, L. de Jong, C. v. d. Zeeuw, Rietkerken, A. Heymans, D. Sira, P. de Jong, Krijgsman. Roodenburg Keereweer, De Roo- de, Kouters, De Klerk, Hensen, Weerlee, Olivier, van Rooyen, Ouwer kerk. Den Os, De Jonge. UVS Vermeer, v. d. Berg, v. d. Kaay, Ravensbergen, Klinkhamer, Witteman, Veefkind, Zuma, Blanke- meljer, v. d. Starp, Koren. Lugdunum Kerkvliet, Van As, Van Meygaarden, De Roo, Ba velaar, Logeman, Vermond, Van Dalen, Bek kering, Leget, Pet. ASC Wurzer, v. Zegveld, Zwa nenburg, v. d. Waals, G. W. Spiering Vogelenzang, Fok kens, v. d. Waals, G. Spiering, Staal Raaphorst. DOCOS Dubbeldeman, Brasker, Westgeest, Stuifzand, J. M. van Mar wijk, Jansen. J, van Marwijk, Mank, v. Dtnten, v. d. Broek, v. Rossenberg. LDWS Binnendijk, A. Siera, Bey v. Tongeren, Prins, Abspoel, Sloos, v. d. Bom, Wesselman, Hoek, Keyzer. ZLC: De Koning, De Jong, P. de Bolster .Abrahams, Planjer. Van Schoten, Prade, Bremmer. J. de Bol ster, Keijzer, H. de Bolster. Oranje Groen: Sloos, Meijer, Van Pelten. Verkuylen. Koet. Moenen, Boot. Holswilder. Luipen, W. Rijsdam A. Rijsdam. ADVERTENTIE VOOR ZAKEN NAAR ENGELAND? GA PER HARWICH-BOOT VAART ER WEL BIJ De eerste zeslandenzwemwedstrijd in het gezuiverde zeewater j van het imposante zwemstadion van Blackpool heeft Nederland naast enkele meevallers een aantal decepties opgeleverd. Een j huilende Ada Kok en de sip voor zich uitstarende Korrie Winkel I vormden even zovele symbolen van de nederlaag, die het Neder- j landse dameszwemmen deze avond leed. Twee jaar geleden in Malmö, bij de start van het zeslandengebeuren wonnen onze dames op een na alle nummers, het vorige jaar in Rotterdam gin gen er al twee verloren en nu moesten de Nederlandse dames op de eerste nummers reeds zich gewonnen geven. Sensationeel De grote strijd ontbrandde al direct op het eerste nummer, de 110 yards rugslag dames, met de Europese re cord houdster, de Fran^aise Chris tine Caron, op baan 1 en Korrie Winkel op de gunstige middenbaan. „Ik moet halverweg een flink stuk voor liggen, anders red ik het niet..." had Korrie voor de wedstrijd ver klaard. Maar het ging allemaal heel andere dan verwacht. Korrie Winkel was nog niet klaar, toen het start schot klonk. Zij lag hierdoor meteen anderhalve meter achter op de bij zonder snel vertrokken Christine Ca ron. Het 15-jarige Franse zwemster- tje keerde met geruime voorsprong, maar aan de andere kant kwam de Britse favoriet Linda Ludgrove opzet ten. Christine Caron had haar krach ten verkeerd verdeeld en kon de kei harde eindsprint van de Britse niet meer opvangen. De chronometers ga ven geen verschil: voor beiden wezen ze 1.10.3 aan, maar het verschil was met het oog duidelijk waarneembaar. Korrie Winkel finishte in de voor haar doen matige tijd van 1.11.1 als derde. De teleurgestelde Nederlandse ploeg veerde ogenblikkelijk daarna op, toen Wieger Mensonides op de 220 yards schoolslag een uitstekende wedstrijd zwom. Hij liet de onstuimige Mrazek de eer het veld aan te voeren tot 150 meter, trok zich toen in prachtige glijstijl naast de hevig „hobbelende" Duitser en vergrootte halverwege de laatste baan zijn voorsprong tot een lengte. De Hagenaar had zelfs niet zijn befaamde eindsprint nodig om ons land de eerste heren-overwinning in de historie van de zeslandenwed- strijd te geven. Mensonides kwam tot een tijd van 2.38.0, de beste Neder- landse seizoenprestatie op dit num- i mer. Een enorme teleurstelling was on getwijfeld, dat Ada Kok, wereldre cordhoudster met 1.06.1, verloor van haar concurrente, de Zweedse Karen Stenback, die aan 1.09.0 genoeg had voor de overwinning. Ada Kok voer de als excuus aan, dat zij de Zweedse nauwelijks had gezien. Zij wachtte te lang met haar slotatanval en liet Heike Hustede op de baan naast haar als eerste keren. De Duitse ging zij in soepele stijl gemakkelijk voorbij, maar helemaal op de andere buiten baan was Karen Stenback naar vo ren gekomen. „Het leek wel of Ik lood in de benen had", stamelde de ontdane Ada Kok na afloop. „Ik zag haar te laat en toen was er geen redden meer aan". Ploegleider Ver woerd sloeg zijn verslagen pupil be moedigend op de schouder. Beste tijd Aan Bontekoe was vervolgens de taak weggelegd om de bescheiden Nederlandse puntenvoorsprong uit te bouwen. Of op zijn minst te con solideren. Het gelukte de blonde Heemstedenaar niet geheel. Duits lands wonderzwammer Ger hard Hetz nam al direot een voor sprong en was verder onbereikbaar. Johan Bontekoe bleef tot tweederde van de 440 yards voor op de geduch te Zweed Svensson. Toen zette deze opvolger van Rosendahl een tussen- sprint in, die onze Europese kam pioen niet kon beantwoorden: Hetz eerste in 4.23.6, Svenson tweede in 4.25.3 en Bontekoe derde in zijn toch nog beste tijd van het seizoen met 4.27.2. Nederland had desondanks de leiding behouden, maar de voor sprong ging verloren by de explosie van kracht, die de Schot Bob Mc- gregor op de 110 yards vrije slag ont wikkelde. Kroon mocht nog zo'n snelle start hebben, in een razend - snel tempo beukte de Schot zich langs het gehele veld en finishte met een meter voorsprong voor mannen van reputatie als de Europese kam pioen Gottvalles en de oud-Europese recordhouder Per Ola Lindberg in de nieuwe wereldrecordtijd van 54 sec. precies. Mcgregor verbeterde daar mee het op zijn naam staande re cord met 0.1 sec. Ronnie Kroon kon tegen het geweld, dat het drietal Mcgregor - Gottvalles - Lindberg ontwikkelde, niet op. Tot. 75 meter kwam hij goed mee. Zij finish was juist scherp genoeg om de Duitser Uwe Jacobson, die hem in Soest kort geleden had verslagen voor te blij ven. De Nederlandse voorsprong in het klassement was nu verdwenen. MENSONIDES meesterlijke race Groot-Brittannië, Zweden en Neder land leidden nu met 23 punten. Bedenkelijk De Nederlandse achterstand ging bedenkelijke vormen aannemen, toen de wisselslagploeg heren niet verder kwam dan een vijfde plaats. Het vo rige jaar was het Nederandse kwar tet in bijna dezelfde samenstelling nog een geduchte concurrent voor het zegevierende Duitsland. Nu echter zwom Van Osch een zeer slechte rug slag (hij tikte als laatste aan», kon Mensonides maar weinig inlopen, verloor Jiskoot op de vlinderslag ter rein aan de Italianen en werd Kroon op de vrijse slag voorbij gestreefd door Mcgregor en Lindberg. Onze damesploeg op de 4 x 110 yards vrije slag maakte veel goed. Zweden, dat de Europese recordhoud ster Kristine Hagberg nauwelijks no dig had om met ruim verschil te ze gevieren. was natuurlijk ongenaak baar, maar het viertal Lydia Schaap - Pauline van der Wildt - Ineke Ti- gelaar - Erica Terpstra wist in een spannende finish Groot-Brittannië voor te blijven en zodoende de ach terstand tot zes punten te beperken. 4 x 110 yards wisselslag heren: 1. Duitsland Kuppers. Hetz Freitag. Klein» 4.11.4, 5. Nederland 4.18 4. Schoonspi-ingen heren: 1. Salice j (It.) 129.388 pnt, 6. Meelhuizen (Ned.» I 109 26 pnt. 4 x 110 yards vrije slag estafette I dames: 1. Zweden 4.17.-, 2. Neder- land 4.19.7, 3. Groot-Brittannië 4.20.4. 1 Stand na de eerste dag1Zweden en Groot-Brittannië, beide 44 pnt., 3. West-Duitsland 43 pnt, 4. Nederland 38 pnt. 5. Italië 31 pnt, 6. Frankrijk 20 pnt. 440 yards vrijs slag heren: 1. Hetz (Did) 4.23.6, 2. Svensson (Zweden) 4.25.3, 3. Bontekoe »Ned.) 4.27.2. 110 yards vrije slag heren: 1. Mc Gregor (GB) 54.- sec (nieuw wereld record), 2. Gottvalles (Fr.) 55.0 sec.. 3. Lindberg (Zweden) 55.7 sec. 4. Ronnie Kroon (Ned.) 56.5. 110 yards rugslag dames: 1. Linda Ludgrove (GB), 1.10.3 (nieuw Brits record), 2. Christine Caron (Fr.) 1.10.3, 2. Korrie Winkel (Ned.) 1.11.1. 220 yards schoolslag heren: 1. Wie ger Mensonides (Ned.) 2.38,-, 2. H. Mrazek (Did) 2.39.2. 110 yards vlinderslag dames: 1. Ka ren Stenback (Zweden) 1.09.0, 2. Ada Kok (Ned.) 1.09.3. Of ii de dag- of de nachtdienst neemt, u weet zeker dat o op tijd „aan" bent en dat is heel wat waard. U reist zonder hindernissen uw werkschema verloopt volgens plan. De overtocht per nachtboot is een tijdwinnende, comfortabele slaap-en-vaar-reis voor de zakenman, 's Morgens arriveert u fit in Londen, waar ook snelle, gemoderniseerde, Interlocals treinen u naar uw verdere plaats van bestemming brengen, waar ook in Groot- Brittannië. De overtocht per dagboot betekent voor u een ontspannende dag-aarvboord, waarop u vrij kunt nemen of rustig uw bezoeken en besprekingen kunt voorbereiden. Bovendien aan boord gezellig en voordelig winkelen in de „Tax-free" shop. BOEK VIA DE HOEK I Reis rustig en betrouwbaar Sportagenda Leidse Hout (2.30 uur) Rooden burg—HBS. Haarlemmerweg (2.30 uur) Lug- dunum—Wassenaar. Boshuizerkade (2.30 uur) ZLC Docos. Boshuizerkade <2.30 uur) LDWS —ASC. De Krogt (Oegstgeest) Leiden Hudito (hockey 2e klasse B, dames). Leidse Hout (2 uur) korfbalwed strijd Vicus OriëntisHKV 2. Montgomerystraat (2 uur) korf- balwedstrij d Zuiderkwartier—Fluks. Voetbalprognoses Engeland—Nederland 31-24 na eerste dag De Amerikaanse choreograaf John Butler is uit New York in ons land aangekomen om voor het Ned. Dans Theater twee nieuwe balletten te maken. Op muziek van Gian-Carlo Menotti ontwerpt Butler een ballet getiteld „Sebastian" voor het gehele gezelschap. De decors en kostuums worden door Nicolaas Wijn berg ontworpen. De première is vastgesteld op 22 oktober a.s. in de Kon. Schouwburg te Den Haag. Hiermee opent het Ned. Dans Theater het vijfde speelseizoen. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum zijn nog enkele andere opdrachten verstrekt. Gerda Kraan, de Europese kampioene op de 800 meter en Janny van EyckVos waren de grote figuren in de gisteravond gehouden damesontmoeting Groot-Brittannië—Nederland in het White City stadion In Londen. Formidabel was het wat deze Ne derlandse meisjes presteerden. Van Gerda Kraan hadden wij niets anders verwacht maar Janny van Eyck-Vos. liep zich met een tijd van 2.07,7 achter Gerda Kraan (2.06.1) naar een twaalfde plaats op de wereldranglijst. Stralend Roodenburg ontvangt morgen een tegenstander met wie zij in sportief opzicht nog heel wat heeft te ver effenen: HBS, dat in de laatste wed strijd van het vorige seizoen de Lei denaars de weg naar het kampioen schap versperde. Van Weerlee en zijn mannen zullen beslist hun tanden in de Haagse Kraaien willen zetten, maar dan dient de ploeg heel wat beter te spelen dan tegen DCL. Men mag in elk geval een bijzondere, spor tieve krachtmeting tegemoet zien. LFC bindt de strijd (uit) aan met GSV. dat met een nederlaag tegen Nep tun us is begonnen. Van deze wedstrijd valt niets te zeggen, daal de Kanaries wel met een zege open den doch een verre van overtuigende indruk achterlieten. UVS ontmoet in Den Haag Quick, waarmee het vorig seizoen nog in de eerste klasse uit kwam. Toen werd de uitwedstrijd met &—1 verloren en de thuiswedstrijd met 50 gewonnen. De blauwwitten weten dus zo ongeveer wat hun te wachten kan staan. Voor Quick is dit de eerste wedstrijd van het seizoen. In 2B (West 1) ontmoet Hillegom thuis Ultrajectum, dat zondag Rip- perda met 20 versloeg. De Hille- Sommers zullen produktiever dienen te zijn dan tegen HBC om stand te kunnen houden. Foreholte krijgt in 3A (opnieuw thuis' het duel tegen HW uit te vechten en dat is niet zonder slag of stoot gewonnen. Een puntenverdeling lijkt het waarschijnlijkst. DOSR treft in Archipel een tegenstander, die zondag voor het eerst in het veld komt. Van deze wedstrijd valt dus niets te zeggen AlphiaVOC kan voor de thuisclub zijn. evenals Lug- dunumWassenaar. Met voor Lug- dunum dan dit voorbehoud dat de Leidenaars hun chronische schotloos heid in de zomermaanden zijn kwijt geraakt. RKAWAlphen zal voor de Al- phenaren wel een te zware opgave zijn daar de thuisclub op eigen veld moeilijk te verslaan is. Van ASW Bodegraven kan men niet veel ver standigs zeggen daar de thuisclub haar eerste wedstrijd van het sei zoen speelt. In 4A waar altijd zo fel wordt slag- gele vei-d. staat de derby ZLC DOCOS in het middelpunt van de belangstelling. De thuisclub achten wij f a voile t. LisseSJC houden wij op een gelijk spel. Oranje Groen zal een zware kluif hebben, hoewel de Voorburgers nu ook niet direct een geweldige indruk bij hun eerste wed strijd achterlieten. WarmundaVan Nisnen lijkt ons voor de bezoekers, WSBAltior voor de thuisclub. LDWS en ASC gaan uitmaken wie (voorlopig) de sterkste Leidse club in die afdeling is. Beiden zijn met een nederlaag begonnen. Terreinvoordeel (LDWS) kan hier van beslissende be tekenis zijn. Verheugd en met een stralend ge zicht stond Janny van Eyck naast Gerda Kraan op het ere-podlum. In een keihard gevecht had zij de sterke Engelse dames Ann Smith en Phyl lis Perkins achter zich gelaten. Op deze eerste waarlijk zomerse dag in de Engelse hoofdstad hadden de Britse dames met sterren als Doro thy Hyman, Daphne Arden, Suzan Allday en Mary Rand in de gelede ren slechts een voorsprong van zeven punten opgebouwd (31-24) en dat was boven alle verwachtingen een groot succes voor de Nederlandse dames. Ook Wil Hulshof heeft lange tijd bij het speerwerpen de leiding gehad met een worp van 45.12 m, totdat zij door Suzan Platt met 46.03 m. in haar laatste poging werd geklopt. Direct na de start van de 800 m. nam Gerda Kraan met een felle sprint de leiding gevolgd door Ann Smith en Phyllis Perkins met op de vierde plaats Janny van Eyck-Vos. Gerda kwam bij het ingaan van de tweede ronde na 61.5 sec. als eerste door terwijl Janny van Eyck-Vos. de de Hilversumse huishouw in een kor te attaque het tussen Ann Smith en Phyllis Perkins gevallen gat dichtte. Op de derde plaats lopend benaderde zij steeds meer de Britse, die verwoe de pogingen deed haar tweede plaats te behouden maar op 100 meter voor de finish ging Janny tot de aanval over en sloopte met een korte vinnige demarrage de laatste krachten van de Engelse. Met haar tijd van 2.07.7 bleef zij 0.3 seconden onder de limiet voor Tokio, die op 2.08.- is gesteld. Een formidabele prestatie van Gerda maar nog meer van Janny van Eyck- Vos. Op de 200 meter zagen wij een zeer goede wedstrijd van de beide Neder landse dames Ellen Ort en Tilly van der Zwaard. Beiden lagen bij het uit komen van de bocht in vrijwel ver loren positie meters achter de onge naakbare Europese kampioene op de 100 meter de Britse Dorothy Hyman die als een wervelwind over de baan ging en Daphne Arden. Een verloren positie, jawel zo op het oog want eerst Ellen Ort en daarna Tilly van der Zwaard schoven met de uiterste krachtsinspanning aan Daphne Ar den voorbij en eindigde op de tweede en derde plaats. Dorothy bewees haar kracht met de beste tijd van het jaar en de tweede Europese pres tatie (23.7). Ellen Ort zorgde voor haar snelste tijd van het jaar in 24.4, Tilly van der Zwaard werd derde in 24.6 enDaphne Arden eindigde als vierde in 24.7, wel een bewijs hoe snel het ging. Gelijkwaardig Het kogelstoten was een gevecht tussen vier bijna gelijkwaardige krachten, waarbij de sterke Suzan Allday in haar vijfde poging met 14.69 m. de anderen achter zich liet maar Corrie van Wijk. die zeer con stant was en alle worpen rond de 13.70 m .had, eindigde als tweede met 13.81 m. Marie Peters, overtroefde de naar haar vorm zoekende en geagi teerd werpende Els van Noorduyn met enkele centimeters. Lia Hinten die met een zware hoofdpijn het veld betrad kon het niet bolwerken evenals Toos Mutter tegen Engeland's grootste all-round- ster de 23-jarige Mary Rand-Bignal en Pat Nutting. De Engelse meisjes noteerden beiden 11.-. Pat Nutting werd met een neuslengte eerste, ter wijl Lia Hinten als derde eindigde. Jaap Flier maakt in opdracht van de VPRO een Bijbels ballet op muziek van Otto Ketting met décors en kos tuums van Frans Erkelens. Dit bal let, dat gebaseerd is op de Psalmen 139 en 140 wordt in een televisie regie van Joes Odufree op Hervor mingdag uitgezonden in een programma waarin „Kain en Abel" van Hans van Manen «muziek Pim Jacobs en Padré Martini) her haald zal worden. Voorts maakt Jaap Flier een moderne pas de deux, even eens op muziek van Otto Ketting, die hiervoor opdracht van de Johan Wa- genaarstichting ontving. Voorts ont vingen Hans van Manen, Benjamin Harkarvy, Job Sanders en Glen Tetley opdrachten om balletten voor het Ned. Dans Theater te ontwerpen. Het hoogtepunt van de lustrumvle- Groot succes voor ring valt op 3 februari 1964. Tfjdens een galaopvoering in de Kon. Schouwburg te Den Haag zal in sa menwerking met 't Residentie Orkest een bijzonder programma worden uitgevoerd. Per 1 september jJ. zijn als nieuwe krachten aan het gezelschap verbon den de Amerikaanse danser Richard Zelens, Madeleine Felix «afkomstig van de opleiding van Karei Poons) en Joop Stokvis. Hans van Manen studeert than» zijn nieuwe ballet „Symphony in three movements" op muziek van Igor Strawinsky in een aankleiding van Nicolaas Wijnberg ln bij het ge zelschap van Maurice Béjar in Brus sel. Daar is het geplaatst als slot nummer van het openingsprogramm» van het Ballet du siècle, dat op 10 oktober a.s. in de Nutsschouwburg te Brussel gegeven wordt. Voetbalamateurs géén amateurs? Het bestuur van de voetbalvereni ging Oldenzaal heeft besloten woens dagavond een buitengewone algemene ledenvergadering te houden waarin aan de orde zal worden gesteld de voorzitter, de heer Krabbendam, over geruchtmakende uitlating van zijn de eerste klasse amateurs gedaan in een landelijk dagblad. De agenda wordt pas bekend voor de vergade- ring, maar naar wij inmiddels heb ben vernomen ligt het in het voorne men van de heer Krabbendam zich hier tegenover de leden van de ver eniging te verantwoorden voor zijn woorden die behelsen dat alle ama teurs uit de eerste klasse van de KNVB hun beste spelers klandestien betalen (uit giften en vaak collectes in de kerk». Waarschijnlijk is dat de agenda al dan niet zal worden uitge breid afhankelijk van de stemming die hierna in de (besloten) vergade ring zal heersen. j De Russische atleet Yuri Vlasov - heeft gisteravond tijdens de wereld kampioenschappen gewichtheffen in i Stockholm zijn wereldtitel in de zwaargewichtsklasse behouden. De 1 Russische ingenieur verbeterde bo- ZWEMMEN De Nederlandse zwemploeg dxe op 12, 13 en 14 oktober a s. in Tokio zal deelnemen aan de pre-Olympische wedstrijden is als volgt samenge steld Dames: 100 en 200 meter vrije slagErica vendien twee wereldrecords, die bei- Terpstra 'HZ en PC); 100 en 200 de al op zijn naam stonden, meter schoolslag: Klenie Bimolt (GZPC): 100 en 200 meter rugslag: Korrie Winkel (GDZ>; 100 en 200 meter vlinderslag: Ada Kok (De Futen); een vijfde zwemster zal nog worden aanegwezen. Heren: 400 meter wisselslag 100 en 200 meter vlinderslag: Jan Jiskoot Merwede)200 en 400 meter vrije slag: Johan Bontekoe (HPCri 100 en 200 meter vrije slag: Ronnie Kroon (ZAR)100 en 200 meter schoolslag: Wieger Mensonides »ZIAN). Chef d'equipe Ls de heer S. Bolman de leiding over de damesploeg heeft mevrouw I. Koster—Van Feggelen. Muziekweek „Gaudeamus" te Hilversum gesloten De deelnemer» aan de Internatio nale muziekweek, die van 9 tot 14 september onder auspiciën van de stichting „Gaudeamus' te Bilthoven, in Hilversum is gehouden zün gister avond door het gemeentebestuur van Hilversum in het raadhuis ontvan gen. Daarbij waren o.a. aanwezig drs. B. J. E. M de Hoog, chef van de afdeling internationale culturele be trekkingen van het ministerie van O. K. en W., de heer B. Wagemans, hoofd van de afdeling muziek van dit ministerie, de ambassadeur van Spanje, de Hertog de Baena en prof. Alberto Sorani, directeur de lTnstitut Culturel Italien in Den Haag. Burgemeester Boot reikte na een korte toespraak verschillende prijzen uit. Prijzen van f. 500 van het Prins Bernhard Fonds gingen naar Louis Andriessen en Peter Schat, een prijs van f. 1000 van de Fondation Euro- peenne ontving de componist Arne Mellnas. een aanmoedigingsprijs van f. 250 van de AVRO was voor Enrique Raxach. Een geschenk van de deel nemende componisten voor het diri geren van het concert van gister avond in de NCRV-studio ging naar de dirigent Ernest Boui\ Uitgevoerd werd een compositie van Bour „Poème Symphonique". In de drie Olympische oefeningen drukken .trekken en stoten bracht hij een totaal van 557.5 kg omhoog, liefst 7.5 meer dan het oude record. Met de 212.5 kg die Vlassov bij het sto ten verwerkte, stelde hy het wereld record 1.5 kg scherper. Zijn landgenoot Leonid Zhabotins- ky verbeterde het wereldrecord twee handig trekken in de zwaargewicht- klasse en bracht dit op 167.5 kg. Het oude record stond sedert 31 juli met 165 ook al op zijn naam. 1. Vlassov (Rusl.) 557.5 kg; 2. Schemanskv (VS) 537.5 kg; 3. Sha- botinsky (Rusl.) 527.5 kg; 4. Henry «VS» 517.5 kg; 5. Vesselinov (Rusl.) 485 kg. Voor het vijflanden toernooi wa terpolo in Boekarest is gisteren slechts een wedstrijd gespeeld. Oost- Duitsland zegevierde met 54 over Zweden. De tussenstanden waren: 0-1. 3-0, 2-2, 0-1. De oommissie voor beroepsren ners van de Internationale Wielren Unie heeft op een in Parijs gehouden vergadering een selectie gemaakt uit de wegrenners van alle landen en er tenslotte 76 van hen ingedeeld in de eerste categorie. Hierbij zijn zes Ne derlanders: Geldermans, De Roo, Janssen, Zilverberg, Piet Rentmeester en Post. Met 21 renners is België ver uit het sterkst in de eerste categorie vertegenwoordigd. Daarna komen Italië (15) en Frankrijk (12). Rapport commissie De minister van O., K. en W. kan zich verenigen met de me ning van de commissie-Witte- man, neergelegd in haar vierde rapport, dat er geen aanleiding is de vijf orkesten van de NRU het orkest van de Ned. Opera, het Ned. Kamerorkest en het Kunstmaandorkest ten opzichte van de symfonieorkesten wat de salariëring betreft in een uitzon deringspositie te plaatsen. De bewindsman stelt zich voor zijn verdere beleid hierop te baseren. „De aanbevelingen van de commissie op het gebied van uitbreiding der orkesten zullen wegens de hoogte van de bedragen die hiermee zijn gemoeid voorlopig niet in overweging kunnen worden genomen, evenmin als dit bij de symfonie-orkesten het geval is", aldus de minister. De com missie was akkoord gegaan met uit breiding van het orkest van de Ned. Opera van 72 tot uiteindelijk 90 musici, van het Kunstmaandorkest tot 70 (thans feitelijk 63, terwijl de subsidiëring gebaseerd is op 54) en van het Ned. Kamerorkest tot 30 (nu 23) leden. De commissie had wel bezwaar ge maakt tegen de door de Nit.U. voor- gestolde uitbreiding van het 'aantal leden van haar vijf orkesten (Radio Filharmonisch Orkest, Omroep Or kest, Kamer Orkest. Promenade- orkest en Metropole Orkest) van 312 (inclusief een reserve van 19) tot 340 leden. Een geleidelijke uitbreiding met 10 a 15 musici achtte de com missie acceptabel. Première „Die Walkure" bij de Ned. Opera „Die Walkiire" van Richard Wagner gaat op vrijdag 27 septem ber voor de eerste maal bij de Neder landse Opera in de Amsterdamse Stadsschouwburg onder leiding van Franz Bauer Theussl. De Nederlandse première van hel toneelstuk „De opvolger" van de to neelgroep „Ensemble" in de tot de laatste plaats bezette schouwburg te Tilburg, is bijgewoond o.m. door een groot aantal wereldlijke en kerkelijk» autoriteiten, o.w. de ambassadeur van België en de bisschoppen van 's-Her- togenbosch en Breda. „Ensemble heeft van dit actuele stuk van de Duitse auteur Reinharci Raff alt, die de opvoering by woonde en met regisseur Karl Guttmann in de ovatie deelde, een zeer sterke uit voering gegeven. In indrukwekkende decors van Jorg Zimmerman en in de vertaling van dr. Jan Starink speelt het stuk zich af in het Vaticaan, waar de kardi nalen in conclaaf byeen zijn voor d» Pauskeuze. Geschetst worden de klein-menselijke gebreken van de hoge geestelijken, hun verschil van inzicht, him zucht tot behoud, hun vernieuwing, alles bezien in het licht van de zich vernieuwende r.-k. kerk met tenslotte het compromis waar door een Paus wordt gekozen die nie mand had verwacht, zoals ook ge beurd is by de keuze van Johannes XXin. Een stuk van gedurfde inhoud met vaak zeer concrete uitspraken, een stuk van deze tyd. Prachtige rollen werden vertolkt door Ko van Dijk als de kardinaal van Vologna, die tenslotte tot Paus werd gekozen en door Ko Arnold! als de kardinaal van Toledo, die op zün sterfbed kiest voor het compromis. In dit louter mannelijk gezelschap ex celleerden voorts Adolf Rükens, Max Croiset, Lex Goudsmit en Ton van Duinhoven. Kostbare doeken teruggevonden In de Ver. Staten zyn twee kost bare schilderden, die in de tweede wereldoorlog uit musea in Florence waren gestolen, teruggevonden. Een derde schildery blijkt elderm In Europa te zUn. De twee gevonden doeken in de Ver. Staten zyn: „Madonna van het kind" van Van Dyck en „Christus aan het Kruis", toegeschreven aan de zestiende-eeuwse meester Angelo Bronzino. Het schildery dat zich in Europa bevindt is „Vaas met bloe men" van Johan van Huvsums. Eind vorig jaar zyn twee waardevolle Italiaanse schilderyen teruggevon den by het naar Los Angeles ge- emigreerde Duitse echtpaar Johann Meindl. Drie schilderyen. die deel uit maakten van de verzameling van de Uffizi en Palazzo Pitti en die in 1944 door Duitsers werden geroofd zyn nog steeds zoek. Het zyn ..Portret van een onbekende man" uit de school van Mending, „Madonna met zogend kind en heiligen" van Pierino da Vinei en „Masker van Faun" van vermoedeiyk Michelangelo.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5